DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 BEVERWIJK DE BLOEMENTEELT IN KENNEMERLAND. Veilingomzetten verminderen. INBRENGERS EN KOOPERS VERMEERDEREN. Het wijzigen van de cultuur in Kennemer- land heeft zich door den invloed van de econo mische depressie niet kunnen voltrekken, zoo als men zich dat nog een vijftal jaren geleden had voorgesteld. Toen de teelt van groenten op den kouden grond dreigde, geen loonend bestaan voor de tuinders meer te zullen op leveren. begon zich langzamerhand een nieuwe richting in de cultures baan te breken. Men ging inzien, dat een aanmerkelijke vervroe ging van de tuinbouwproducten slechts de mogelijkheid kon openen, om de plaats van Kennemerland op de wereldmarkt te kunnen behouden. De glascultuur, die in deze omge ving nog slechts zeer sporadisch werd toege past. deed in deze periode haar intrede, in geheel Kennemerland zag men warenhuizen verrijzen,, vele tuinders gingen de teelt van tuinbouwproducten onder zoogenaamd plat glas beoefenen, de provincie stichtte te Heems kerk een demonstratie-bedrijf, dat de tuin ders van practisehe voorlichting zou dienen, kortom men stond in den tuinbouw voor een nieuwen tijd en het scheen noodzakelijk, dat de tuinders zich daarbij zoo snel mogelijk moesten aanpassen. Helaas zijn de groote ver wachtingen omtrent de glascultuur niet in vervulling gegaan. De crisis heeft veroorzaakt, dat er geen sprake kon zijii van een opleving in den tuinbouw. De export, die een onmisbare schakel vormde in den ontwikkelingsgang van het tuinbouwbedrijf zooals men dien toen zag afgebakend, ligt lamgeslagen. De zoo begeerde kentering bleef uit. Ook op ander gebied poog de men de bakens met de wisselende getijen te verzetten. De bloembollencultuur heeft zich in de streek Kennemerland zelfs tot in den Anna Paulownapolder hoog in Noord-Holland enorm uitgebreid. De saneering van de cultuur geeft "afdoende antwoord op de vraag, in welken toestand de bloembollenteelt verkeert. Tenslotte kan dan nog worden gewezen op de teelt van bloemen, zoowel snij- als bolbloemen. Het zoogenaamd forceeren of trekken van bolbloemen heeft een belangrijke vlucht ge nomen. Het is aan dit deel van de cultuur, dat wij in dit artikel bijzondere aandacht willen schenken, niet alleen omdat het een jonge cultuur is. maar meer nog om het licht te doen vallen op den verlammenden invloed van den algemeenen nood der tijden. Uit enkele simpele cijfers is af te leiden, wat de bloemen teelt had kunnen zijn, indien zij zich in dit gewest blijvend had kunnen ontwikkelen. De eerste veiling. Hef'is rm ongeveer 15 jaren geleden, dat-de eerste' vj kigen van bloemen werden gehou den. Men kende toen enkele bloemenhande laren. die hun producten zelfs tot in het bui tenland aan den man brachten. Zij kochten hun bloemen bij de enkele kweekers, die hier toen werden gevonden, op en 'het verlangen, om daarin wijziging te brengen deed het plan rijpen, om een veiling speciaal voor bloemen te stichten. Dit plan zagen de initiatiefnemers in 1918 verwezenlijkt, toen in het voormalige Hotel „De Zon" aan de Breestraat, waar nu de gebouwen van „Kennemerland" staan, de eerste bloemenveiling' werd gehouden. Zij ge schiedde oh der directie van de heeren Chr. de Goede. J. Schoelhuis en A. v. d. Wel, welk drie manschap tot 1928 bijeen bleef en dat de vei ling door de eerste moeilijke jaren veilig wist heen te loodsen. In dat jaar is de heer Chr. de Goede uitgetreden. Op de eerste veiling ver schenen6 inbrengers en het aantal koop lieden was daaraan evenredig. De veiling- directie ontdekte gelukkig al spoedig, dat deze veiling zich spoedig een bestaansrecht zou kunnen verschaffen. Zij ging dus volhardend op den ingeslagen weg voort en het was goed gezien. Ondanks dat zeer bescheiden begin, bereikte men in dat eerste jaar toch nog een omzet van f 28000. Nog vandaag aan den dag begrijpt de directie misschien zelf niet, hoe een dergelijk bedrag bijeen kwam, immers de bloementeelt werd toenmaals slechts op zeer bescheiden wijze beoefend en over het alge meen stond men nog wat onwennig tegenover de ..nieuwigheid", die zoo maar door de drie hier "boven genoemde heeren in het midden van de oude en voor de Kennemer tuinders zoo vertrouwde beweging werd geplaatst. Hoe het groeide. Langzamerhand begon men toch in te zien, dat het toch eigenlijk heelemaal niet „zoo raar" was, wat de bloemenveiling nastreefde. Onder kweekers en koopers heerschte weldra een geest van vertrouwen, de aanvoeren ste gen en het aantal kooplieden nam toe. Na drie jaren in de „Zon" geveild te hebben, verhuisde men naar het gebouw der K.S.A., dat slechts een jaar de veiling binnen zijn muren her bergde. In 1922 werd door de N.V. Centrum de oude Chr. school in de Koningstraat aange kocht, teneinde daarin de bloembollen- en bloemenveilingen te kunnen houden. Van toen af ging het steeds crescendo, de Beverwijksche bloemenveiling begon zoowel onder de kwee kers als onder de handelaren bekendheid te verwerven. Ver uit den omtrek kwamen de koopers naar Beverwijk, om de benoodigde bloemen aan te koopen. De aanvoeren stegen en een groote uitbreiding van het gebouw is daarvan het gevolg geweest. Als wij ons goed herinneren zijn zelfs een viertal keeren de slooper en de bouwer er aan te pas moeten komen, om de zoo noodzakelijke uitbreidingen tot stand te brengen. Thans is de op zoo be scheiden wijze begonnen bloemenveiling uit gegroeid tot een goed geoutilleerd bedrijf, dat over een groote ruimte beschikt, om de aan gevoerde massa's bloemen behoorlijk te kun nen verwerken. Het veilen geschiedt op mo derne en zeer snelle wijze door middel van een electrisch afmijntoestel. De koopers hebben allen een vaste plaats en een vast nummer, dat correspondeert op de veilingklok. Bij het tot standkomen van een koop roept de afslager slechts het nummer van den kooper af en voor de rest zorgt de administratie wel. Zoo kan de afslager er „vaart" achter .zetten, wat trouwens ook wel noodig is, want het kan wel eens heel laat worden, voor dat de laatste „burrie" bloemen onder de klok komt. Een vlotte organisatie en geschoold personeel wer ken deze snelle wijze van werken natuurlijk zeer in de hand. Eenige cijfers. Wij vermeldden reeds den omzet ten be drage van f 28.000 over het eerste jaar. De bedragen, die nu volgen geven een beeld van de vlucht, welke de bloemencultuur in deze omgeving heeft genomen. In 1928 was de om zet f 298.196. in 1929 f 343.172, in 1930 f 314.868. in 1931 f 337.344, in 1932 f 278.260. Zooals men ziet heeft de crisis, die reeds terstond in de cijfers tot uitdrukking kwam, aan de stijging der omzetten een einde gemaakt. Over 1933. het loopende jaar dus, zal een omzet bereikt worden van ruim f 235.000. De teruggang komt echter niet uitsluitend in de cijfers tot uitdrukking. De omstandigheid, dat ongeveer twee maal zooveel bloemen ge veild moesten worden, om dit bedrag te be reiken spreekt een ernstig woordje mee in de exploitatie. Want dat beteekende bovendien nog een groote stijging van het percentage der bedrijf sonkosten. Dubbele aanvoeren heb ben ook verdubbeling van arbeid tot gevolg. Een ander voorbeeld maakt dit nog meer dui delijk. Een veiling op een bepaalden dag in Januari 1928 besomde met 90 koopers f 4931. De overeenkomende dag in Januari 1933 bracht f 2106 met 140 koopers en dubbele aanvoer. Het hoogste bedrag, dat geveild werd in 1929 was 18 Maart met f 8484,33 over 78 koo pers en 95 inbrengers. 18 Maart 1933 leverde f 2676,76 op met 195 koopers en 216 inbrengers. Deze cijfers doen wel zien, dat zelfs een hoo- gere veilingomzet, een verslechtering van den toestand kan maskeeren. De grootste kooper werd genoteerd op 4 April 1928 met f 1734. Maar voor dit bedrag zou de man nu misschien tweemaal zooveel bloemen kunnen koopen. Ter vergelijking geven wij nu nóg twee data, die de uitbreiding van het aantal inbrengers en kooplieden ilustreeren. Op Vrijdag 11 Nov. 1927 noteerde men 35 koopers en 25 inbrengers. Op 10 November 1933 werden geboekt 136 koopers en 95 inbren gers! De heerschende 'werkloosheid heeft het aantal bloemenhandelaren sterk doen ver meerderen. Vele werklooze arbeiders trachten met bloemenventen nog wat te verdienen. Dit verschijnsel heeft reeds geleid tot een actie van de organisaties uit het bedrijf bij de ge meentebesturen. gekomen om de film van de zending op Su matra te zien. De. avondbijeenkomst voor de volwassenen was al even goed bezocht'. Ds. C. M. Krijger, predikant der Ned. Herv. Gemeente, die den avond opende, betuigde daarover zijn groote voldoening. Spr. had deze groote opkomst niet durven verwachten, maar meer en meer mocht spr. ervaren, dat op de menschen hier te rekenen valt. Ds. Krijger hoopte op een goeden zendingsavond. Vervolgens werd de Sumatra-film vertoond De film. die uitmuntte door fraaie fotogra fie behandelde de zending onder de Bataks. eertijds het wreedste en meest' woeste volk van den Archipel: De heer Lelieveld uit Dordrecht heeft de film toegelicht en tal van interessante bijzonderheden over de ze den en gewoonten der Batakkers medegedeeld Veel heeft hij verteld van den zegenrijken arbeid der zending en tenslotte zijn gehoor krachtig aangespoord het werk der zending door gebed en offers te blijven steunen. Ds. Krijger -heeft een slotwoord gesproken waarin hij zijn voldoening nogmaals te ken nen gaf over de beide uitstekend geslaagde bijeenkomsten. Geen export. De val van het Engelsche pond sterling heeft op den bloemenhandel natuurlijk een zeer ongunstigen invloed gehad en niet min der de contingenteering, welke in verschei dene landen werd afgekondigd. Export behoort thans vrijwel tot de onmo gelijkheden. Wat dit voor de bloementeelt be- teekent, wordt eerst recht duidelijk, wanneer men weet, dat voorheenzeker 2/3 van den aanvoer voor de export naar Engeland en Frankrijk bestemd was. Nu blijgt 9/10 deel van den aanvoer in het binnenland. Dat is een enorm verschil dus. Een nieuw verschijnsel, dat den bloemen handel zorg baart, is, dat er hier en daar zelfs „binnenlandsche" contingenteering wordt toe gepast. Van enkele gemeenten is reeds bekend, dat bloemenhandelaren van elders hun bloe men niet meer zullen mogen verkoopen. Men kan zich deze bezorgdheid voorstellen en de vraag: „waar gaat dat heen?" wordt alsmaar klemmender. Aan het „Centrum" is b.v. een kooper, die al 15 a 16 jaar zijn bloemen uitvent in Den Helder en die gemeente overweegt „sluiting van haar grenzen" voor bloemen uit Beverwijk! Het illustreert al weer den wel zeer zonderlingen tijd, waarin wij leven. De bloemenveiling „Centrum" gaat intus- schen haar gang. Nog heerscht daar op de veilingdagen een drukte van beteekenis en het 18 man sterke personeel moet aanpakken, om alles te verwerken. Maar het veilingbedrijf weet zich gerugsteund door een kweekersorga nisatie vajn 182 leden en dat is in deze moei lijke tijden een zeer gunstige factor. Tp. zflNDEXGSBIJEENKOMSTEN Woensdag werden in het Vereenighigsge- bouw aan de Oosterwijkstraat een tweetal zendingsbijeenkomsten gehouden, uitgaande van het bureau der Rijnlandsche zending. De middag-samenkomst was bestemd voor de kinderen, die in grooten getale waren op Een kijkje op de bedrijvigheid in de bloemenveiling aan de Koningstraat. Rechts het elec- trische afmijntoestel. links de koopers- tribune. De 'nummers komen Overeen met die op de veilingklok, die in een verlicht veld aangeeft, welk „nummer" den koop sloot. VELSEN BEHANDELING DER BEGROOTING. Middagvergadering. Woensdagmiddag heeft- de gemeenteraad de behandeling" der gemeentebegrooting voortgezet. Afwezig waren met kennisgeving de hee ren Vermeulen, Laurent, Zwanenburg en Enzerink. De voorzitter heeft de algemeene beschou wingen gesloten. De rede van den heer van Heyst noemde spr. een vuurwerk, dat allen zeker met genoegen hebben gehoord. De le den hebben een inzicht gekregen in het stre ven der neutrale partij. De heer van Heyst had allerlei werken naar voren gebracht, waarbij veel goeds en nuttigs was. Sor. zei de dat de gemeente geen werk in werkverschaf fing kan doen verrichten of het rijk moet bij dragen in de kosten. Bovendien heeft de re geering richtlijnen gegeven, b.v. mogen deze werken niet aan particulieren ten goede ko men. Daarom werd verleden jaar het in orde brengen van de opgelegde stoomtrawlers af gewezen. Spr. zeide dat B. en W. wel oog hebben voor objecten voor werkverschaffing, maar de moeilijkheden zijn vele. De voorbereiding voor de werkverschaffing bij de Hoogovens heef heel wat tijd en hoofdbrekens gekost. Wanneer de raadsleden een geschikt, object voor werkverschaffing weten, zullen B. en W. dit ernstig' onder de oogen zien. De voorzitter zeide dat de heer van Woen- sel had gevraagd, of er geen adres ingeko men was van werklöozen. Spr. zeide dat er wel een adres ingekomen was, maar onder teekend „Leninhuis", wat van weinig fatsoen, geuigde. Mr. v. d. Flier had gevraagd of er bij spr. tevredenheid was over de onderwijskrachten bij de openbare school. Spr. was dankbaar te kunnen antwoorden, dat hij hier volmon dig ja kon antwoorden en dat hij zijn be wondering kon uitspreken voor de wijze, waarop de onderwijzers en •onderwijzeressen,, hier hun taak vervullen. Spr. had ook bewon dering voor de wijze,'waarop alle onderwijs krachten in de gemeente zich aan de laat ste bepalingen der onderwijswet, die groote versobering brachten, hadden aangepast. De andere vraag van Mr. v. d. Flier over de vrijheid van onderwijs binnen de wet was alleen een academische vraag, want hier viel niets te klagen. Maar B. en W. waken er dan ook streng' voor, dat, de openbare school wer kelijk de neutrale school blijft. Inzake de vraag over denbouw van het slachthuis zegt spr. dat de raad nog wat. ge duld moet hebben. De inspecteur der volksge zondheid heeft over deze zaak een rapport aangekondigd van 6 c.M. dik. Wat het badhuis betreft had de voorzitter pas vernomen, dat de stichting daarvan in Velserbeek op vrij uitgebreide schaal alle kans van slagen heeft. Tot den heer Maas komende, zeide spr., dat B. en W. alle aandacht wijden aan het strand leven, omdat zij willen, dat IJmuiden een goede naam als badplaats behoudt. De heer Visser, zeide de voorzitter, was niet tevreden over de wijze van behandeling der begrooting. Spr. vroeg welk verschil er zou zijn, als de begrooting wel in af deelingen was behandeld. Spr. zeide dat B. en W. er altijd op uit zijn om een goede verstand houding tusschen het college en den raad te bevorderen. Het college echter meende, dat er over deze begrooting, die een copie is van die van 't vorig jaar, weinig viel te zei gen. B. en W. stellen er prijs op, dat de S. D. A. P. medewerkt om het mogelijk be reikbare voor de gemeente te verkrijgen. De heer Visser had opgemerkt dat de bur gemeester boven de partijen moet staan en zich daarom gestooten aan een uitdrukking door spr. gedaan op de viering van den Ko ninginnedag te IJmuiden. Spr. zeide echter naast burgemeester ook mensch te zijn. Hij was op de viering van den Koninginnedag door de Oranjevereeniging te IJmuiden uit- genoodigd en daar heeft spr. als mensch van zijn gevoelen blijk gegeven. Op den heer de Waal komende, zeide spr. dat deze het beter achtte, dat de werkloozen werken voor de steunverleening, dan niets doen. Spr. zeide dat dit de groote puzzle is. omdat juist voorkomen moet worden, dat arbeid door werkloozen concurreert met dien van niet-werkloozen. Over gemeenten als Bloemendaal e.d. als vluchtheuvels voor meer-gegoeden had de heer de Waal ook gesproken. Spr. geloofde niet, dat de Vereeniging van Nederl. gemeen ten niet zou willen adresseeren in den door den heer de Waal bedoelden zin. Maar voor het principe van een meer gelijkmatige be lastingheffing zal de vereeniging zeker ge voelen. En het zal er ook toe moeten komen, want zoo kan het niet blijven. Spr. zeide dat er sinds de vorige begrooting nog wat bezuinigd is. Meer kan z.i. niet wor den gedaan. De gemeente Velsen heeft vroe ger een zuinig beheer gevoerd, zoo heeft ook de rijksaccountant verzekerd. En deze erkende, dat Velsen een der eerste gemeen ten was, welke bezuinigingen heeft ingevoerd Daarom heeft de gemeente een uitke^ring gekregen, veel minder per inwoner dan an dere gemeenten. Daarop hebben B. en W. herhaaldelijk gewezen en antwoordde men, dat er wellicht 5 andere jaren zouden komen, waarin Velsen meer zou krijgen. Dit is voor- loopig verkeken. En nu is de toestand zoo, dat de gemeente aan 't eind is van haar kun nen en dat we een rijksbijdrage moeten vragen. Spr. zeide dat we als straf we! 200 opcenten op de personeele belasting zullen moeten heffen. Want spr. ziet dit aankomen. Maar dat zal een ramp voor de gemeente zijn, j want de woningbouw zal komen stop te staan velen zullen de gemeente verlaten en de en kele zeer vermogende 'ingezetenen -zutlen-zich hier wel niet kunnen- handhaven. Spr. zegt dat B. en W. de regeering hiervoor ernstig heef gewaarschuwd. Immers is het gewenscht dat de gemeente zoo spoedig mogelijk zich zelf weer kan helpen en geen rijksbijdrage meer noodig heeft, liever over drie jaar dan vijf jaar. Spr. heeft den rijksaccountant ge waarschuwd, daf wanneer de 200 opcenten worden opgedrongen, de gemeente veel lan ger afhankelijk zou zijn van het Rijk. Spr. zegt dat B. en W. tot den laatsten droppel bloed zullen vechten om deze ramp van de gemeente af te wenden. Spr. zeide dat men gezamenlijk in deze moeilijke tijden het beste voor de gemeente moet zoeken. Daarna werden de replieken gehouden. Hieraan werd deel genomen door de heeren van Heyst, ten Broeke, Homburg, van Woen- sel, v. d. Flier, Maas en Visser. Avondvergadering. In de vergadering van Woensdagavond werden de replieken beëindigd. De heeren de Waal en Sluiters voerden nog het woord, waarop de wethouders en de voorzitter de sprekers hebben beantwoord. De voorzitter zeide, dat de heer de Waal had geklaagd, dat elf uur lang algemeene be schouwingen zijn gehouden, doch spr. had geen dictatuur willen oefenen en den leden vrijheid gegeven zich eens uit te spreken en spr. geloofde, dat dit goed was geweest. De voorzitter stelde aan de orde een ver zoek van den heer J. van Gameren te Vel sen, om hem gedurende 5 jaar te verhuren een houten schuur in het park Velserbeek voor een bedrag van f 50 per jaar en hem vergunning te verleenen de schuur te ver bouwen tot- manege. De heer Visser vroeg of er ook in het park zou worden gereden. De voorzitter antwoordde dat dit niet zou geschieden, als er buiten gereden moet wor den. geschiedt dit in Schoonenberg. Het voorstel werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd het voorstel tot verkoop van 540 M2. bouwterrein aan den Van Tuyll- weg en de Thorbeckelaan te Velsen aan de N.V. P. J. Bakker v.h. Bakker. Dijksen en Co. te IJmuiden voor f 6 per M2. en van 470 M2. bouwterrein aan den Terrasweg te Sant poort aan G. C. Walevel-d te Haarlem voor f 6 per M2. Hierna is de gemeentebegrooting weer aan de orde. Besloten wordt de voor 1933 geldende tij delijke korting van 3 pet. op de jaarwedden en loonen van het gemeentepersoneel ook voor 1934 toe te passen. Voorts tot intrekking met ingang van 1 Januari a.s. van het raadsbesluit, om de pre mie voor de verplichte ziekteverzekering van de bij de ziektekas van den Raad van Arbeid verzekerden geheel voor rekening der ge meente te nemen. De begrooting van het Grondbedrijf werd goedgekeurd. Bij de begrooting van het gasbedrijf diende de heer Van Woensel (comm. partij) een voorstel in om aan arbeiders, die werk heb ben, tegen geringen prijs en aan werkloozen gratis gas te verstrekken. Dit voorstel werd niet ondersteund. De heer Enzerink ((Vrijheidsbond) betreur de dat in dezen tijd het salaris van een der ambtenaren was verhoogd. De heer Homburg (A.-R.) achtte het ver- kg.erd, dgjL bij __d.it bedrijf een lijdelijke posi- vfie was geschapen^ - De bégrooting;,.werd .goedgekeurd'. Zoo ook de begroo'ting der waterleiding, waarbij een voorstel van dèn heer Van Woensel van ge lijke strekking niet in behandeling kon ko men. Achtereenvolgens werden goedgekeurd de -begrootingen van het bedrijf Openbare Wer ken, van den reinigings- en' ontsmettings- dienst, van den Ophaal- eiv Stortingsdienst en van den woningdienst. Bij de begrooting der Burgerlijke instellin gen van maatschappelijk hulpbetoon, zeide de heer Visser (S.D.A.P.) dat deze z.i. te laag geraamd zijn, daar nu degenen, die ouder 'dan 65 jaar zijn, ook op deze instellingen zijn aangewezen. De heer Van Woensel zeide dat de arbei ders hierbij vooral geïnteresseerd zijn. Spr. zeide dat in den nood van velen-, vooral van kleeding en dekking, moet worden voorzien en stelde voor, B en W. op te dragen hiervoor dezen winter te zorgen. Het voorstel werd niet ondersteund. Wethouder Nijssen, (r.-k.) zeide dat W. niet anders kunnen doen dan deze cijfers ramen. Mochten de bedragen onvoldoende zijn, dan zullen nieuwe aanvullende bedragen moeten worden toegekend. De begrooting wordt goedgekeurd, evenals die der Gezondheidscommissie en van de commissie van toezicht op het lager onder wijs. De behandeling der gemeentebegrooting geschiedt artikelsgewijze. Bij art. 6 vestigt de heer v. d. Flier (S.D.A.P.) er de aandacht op, datthans vuurwapens van de eene in de andere hand worden verkocht. De voorzitter zeide hierover gaarne in lichtingen te zullen ontvangen. Bij art. 29 is een voorstel ingediend door de heeren Heykoop, Enzerink en de Waal, om inzake het opdragen van drukwerk het raads besluit van 29 April 1919 in te trekken. Goed gevonden wordt, dat B. en W. hierover advies zullen uitbrengen. De heer Zalm (SU.A.P.) vroeg waarom nog geen advies was uitgebracht op het voor stel van spr. eri eenige leden zijner fractie, om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van gemeentelijke radio-distribu tie. De heer Dunnebier zeide dat B. en W. bin nenkort met een voorstel zullen komen. Spr. zeide dat B. en W. meer voelen voor distri butie als te Zaandam geschiedt. Bij de posten voor de brandweer zeide de heer ten Broeke, (e.-h.), dat alleen aan ver goedingen f 6200 moet worden betaald. Spr. achtte het billijk, dat de verzekeringsmaat schappijen hierin bijdragen. De voorzitter zeide, dat hiervoor geen al gemeene lijnen zijn te trekken. Wel is mo gelijk, dat bij groote activiteit der brandweer bij een brand een verzekeringsmaatschappij een bedrag beschikbaar stelt. De heer Sluiters (c.-h.) zou een gemeente lijke brandverzekering gewenscht achten. De heer Viseer klaagde over de slechte ver lichting op Velsen-Noord. De heer Diependaal (r.-k.) acht het wen- schelïjk dat de brandweer een excursie maakt naar het zuidelijk deel van Santpoort. Besloten werd tot verlaging van de aan den directeur voor gas en water toegekende vergoeding voor het houden van een auto voor de uitoefening van den dienst van f 800 op f 300 en tot storting der winst van de wa terleiding over 1934 in de gemeentekas. De volgende subsidies werden toegekend: aan de Vereeniging tot bestrijding der tu berculose f 5000; aan het "b'estuur van -de afd. Velsen van het Centraal Genootschap voor' kinderherstellings- en vacantiekolonies f 600; ~aanrde-Centrale commissie - voor- .nitzend.iftg van Nederlandsche kinderen naar buiten - te 's-Gravenhage f 520: aan de afd Velseh Vajn de Noord-Holl. Vereeniging Het Witte Kvuis f 7200; aan de vereeniging Het Wit-Geïe Kruis i' 1395; aan de vereeniging voor Nij verheidsonderwijs in Kennemerland te Velsen f 25.155 voor de dagschool en f 3622 voor de avondschool; aan de Vereeniging voor zwak zinnigenzorg f 3000, aan het bestuur-der ïn- singerbewaarschool. Mevrouw van Tuyll-be- waarschool en de R.-K. bewaarschool aan den Zeeweg een vergoeding van 2 pet. dei- getaxeerde waarde van de gebouwen met.bij- behoorenden grond. Besloten werd tot het opnemen van kasgèld. tot een maximum-bedrag van f 1.500.000. Bij onderwijs besprak mr. v. d. Flier het feit, dat bijzondere scholen boventallige leèr- Icrachten nog 2 jaar kunnen houden, nadat de gemeente deze leerkrachten heeft ontsla gen. Spr zou een beroep op de besturen der bijzondere scholen willen doen, om vrijwillig deze leerkrachten te ontslaan. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. dit reeds gedaan en den betrokken besturen hadden gevraagd deze onbillijkheid wdg te nemen. Én B. en W. hebben hiermede een aardig resultaat bereikt, daar verschillende bijzondere schoolbesturen deze leerkrachten hebben ontslagen of zullen ontslaan. De heer Van Woensel deedeen voorstel om een post voor voeding en kleedingvóór schoolkinderen op de begrooting te plaatsen, welk voorstel niet werd ondersteund. De gemeentebegrooting werd vastgesteld, tegen stemde de heer Van Woensel. Vastgesteld werden de verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. De heer de Waal sprak er zijn blijdschap over uit, dat de burgemeester bereid werd bevonden om een radio-rede te houden ter bevordering van het vischverbruik. Spreker hoopte, dat deze het vischvèrbruik zou be vorderen. De heer Sluiters zeide gaarne gevolg te ge ven aan het verzoek om den voorzitter te danken voor zijn uitnemende en correcte leiding bij de behandeling der begrooting. Spr bracht ook dank aan den secretaris en de ambtenaren en hoopte, dat de raad in de zen tijd eendrachtig achter het college van B. en W. zou staan. De raadsleden betuigden door applaus hier mede hun instemming en de voorzitter /be tuigde hier voc-r zijn dank. IJMUIDEN VERGADERING CRHIST. BESTUREN BOND. Woensdagavond heeft in het vereenigings- gebouw in de Mahustraat een vergadering van den Chr. Besturenbond plaats gehad. Als sprekers traden op de heeren K. de Boer, Centraalbestuurder van de Chr. Ned. bouw vak organisatie en A. Stapelkamp, secretaris van het Christ. Nationaal vakverbond. Na de gebruikelijke opening, en een kort inleidend woord van den voorzitter, den. heer J. v. d. Burg, trad als eerste spreker op de heer K. de Boer die als onderwerp had: „Een nieuw front". Spreker begon te zeggen, dat het moeilijk is, om .dëzenytijd Iret^tevensbeginsel^it te leven.: WieJ alleen een beginsel belijdt ;en: dit niet uitleeft,' die kan het nog wel hebben, maal een beginsel uitleven en belijden, .daar voor is, inzonderheid voor den Christelijken arbeider veel moed en kracht noodig. Er zijn veel belagers van het Christelijk beginsel. Spreker noemde hier het liberalisme en socialisme. Het Christ. Vakverbondkan met de beginselen dezer partijen niet samen gaan, maar neemt positief stelling' tegen over deze partijen. De heer De Boer besprak de vele bezwaren, die er voor de Christenéh' zijn om al is het maar in geringe mate,'mee te gaan met het socialisme en ook met hét na- tionaal-socialisme. Spreker wekte de aan wezigen op, front te maken tegen datgene wat de belijdenis eens Christen in gedrang kan brengen. Hij is verzekerd dat waar de Christelijke arbeider-zijn beginsel beleèft en beleidfc daar zal de overwinning zeker zijn, omdat de God in wien men gelooft en, zijn kracht yan verwacht, de overwinning zal schenken. Ds. R. J. v. d. Meulen die intusschen ter vergadering' was gekomen, werd door den voorzitter welkom geheeten. Hierna was het woord aan den heer Stapelkamp. Deze begon erop te wijzen, hoe reeds eeuwen lang bij den mensch de vraag naar voren komt: Wat is waarheid?. Deze vraag en het zoeken naar waarheid is omdat men ver zekerd is dat, in het vinden van de waarheid, men hier in ook het geluk vindt. Vooral in de dagen van druk en Crisis, zooals wij thans be leven, komt steeds weer met nieuwe kracht naar voren de vraag' naar geluk. Het socia lisme komt ook tot den Christelijken arbeider om hem den weg te wijzen naar het geluk. Maar de teleurgestelde hoop krenkt het hart. Wij zien. het: in ons land en in de omliggende landen is den arbeider veel door het socia lisme beloofd, toch niets is hem gebracht. Nu komt de ontnuchtering. Als een reactie komt hierop het nationaal socialisme, het fascisme. Spreker geeft in grove trekken weer wat het fascisme wil. Het Nat. Christ. Vakverbond kan op grond van Gods woord de Marxistische leer van den klassenstrijd niet aanvaarden. In de nieuw opkomende beweging van het fascisme in schijnbaar iets waarmee de Chr. vakarbeider- mee kan gaan. Spreker waarschuwt voor den schijn. Er is voor den Christen maar één'ge- zagserkenning. Gezag is uit God. Socialisme en Communisme erkennen geen gezag. Het fascisme erkent dit wel, echter geen gezag met God. Spreker citeerde ten bewijze hiervan eenige gegeven uit fascistische lectuur, toonde met voorbeelden en feiten aan, dat fascisme leidt tot persoonsvergoding. In het bijzonder besprak de heer Stapelkamp het misleidende, dat er in het fascisme is voor het Christelijke deel van ons volk. De strijd tegen dit nieuwe front, dat de inzet is in de propagandaactie van het Christ. Nat. Vak verbond, is een oude strijd. Een strijd in 't verleden gevoerd tegen het socialisme, deze strijd moet thans ook gevoerd worden tegen het nationaal-socialisme. Ds. R. J. v. d. Meulen sprak daarna een slotwoord. Zij nog vermeld, dat de avond werd opge luisterd met eenige voordrachten van den heer J. Visser en met muziek van het strijk orkest Concinére, directeur de heer J. Klut. VAANDEL- ONTHULLING. Donderdag 30 November zal in het Evang. lokaal J. P. G'oenstraat een vaandelonthulling plaats hebben van den Christ. Bond van per soneel in publieke» dienst. Het vaandel zal worden onthuld door den heer F.-p. Veiméulen, lid VAn den gemeente raad. Op dezen avond zal tevens dc bóhdsfilnj worden vertoond.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6