DONDERDAG 16 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 VOETBAL EEN NEDERLANDSCH ELFTAL NAAR CURASAO? TER GELEGENHEID VAN HET 300-JARIG BESTAAN DEZER KOLONIE. Ons worden toegezonden de notulen van de laatste bestuursvergadering van den K. N. V. B. De voorzitter, dr. D. J. van Proo-ye. deelde mede, dat hij met afgevaardigden van vier andere corporaties een onderhoud heeft gehad met den gouverneur van Curacao, den heer B. W. F. van Slobbe. Het zal namelijk in 1934 driehonderd jaar geleden zijn, dat Curagao een Nederlandsehe kolonie werd. Aan de herdenking daarvan wil men eenige feestelijkheden verbinden, een ten toonstelling organxseeren in Curacao, een gedenkraam plaatsen in het Ministerie van Koloniën, terwijl nog andere plannen voorbereiding zijn. „Mij werd verzocht", aldus dr, Van Proqyenj, „het noodige te' willen bewerkstelligen om, indien eenigszins mogelijk, een Ned'erlandsch elftal naar Curagao uit te zenden om aldaar een paar wedstrijden te spelen. Ik heb op de bezwaren gewezen, doch toegezegd dit voor stel in deze vergadering ter sprake te zul len brengen. Indien het niet mogelijk is eventueel met ons A-elftal daarheen te gaan zou overwogen kunnen worden een goed B- elftal te formieeren. Ik ben van meening dat, als wij iets in den. geest, als gevraagd kunnen doen, wij ons daaraan niet moeten onttrekken. Het is een sympathiek idee om op deze wijze te kunnen meehelpen den band tusechén ons land en de koloniën te verster ken. De vraag is echter, of het mogelijk is aan het voorstel van den Gouverneur te voldoen. Begin Augustus 1934 zou gespeeld moeten worden, zoodat de spelers dan half September in het vaderland terug kunnen zijn". Hierop volgde oen gedachtenwisselïng. waaraan we het volgende ontleenen: De heer Moorman is van meening, dat, als het eenigszins mogelijk is, wij aan het verzoek gehoor moeten geven. (Het zal niet gemakkelijk zijn aan het verlangen te vol doen, dat moet ik erkennen, maar als wij in dat opzicht iets kunnen doen voor onze ver houding tot de Koloniën, moeten wij de mo gelijkheid wel ernstig overwegen. De heer Spaan: „Wij hebben reeds een paar koeren, van Oost-Indische zijde het verzoek ontvangen met een Nederlandseh elftal daarheen te komen, met het oog op het contact met het Moederland. Daaraan kon niet worden voldaan. Nu echter het eerste verzoek van -de West komt, willen wij direct nagaan, of inwilliging ervan mo gelijk is". De Voorzitter wijst op het verschil tus- schen den duurvan den tocht naar de Oost en West, alsmede op de bijzondere aan leiding: het 300-jarig bestaan van de Kolonie. Hijstelt voor te. beginnen met in contact te treden met den Curagaoschen V. B, De heer Moorman: Ik zou liever zien dat Üe onderhandelingen met den Gouverneur worden vorotgezet. De Voorzitter: De Curacaoschen V. B. zal ons toch moeten inlichten over de wedstrij den, welke aldaar gespeeld zouden moeten worden, alsook over andere bijzonderheden. De heer Lotsy: „Wij zullen bij de bere kening van de kosten ook rekening moeten houden met den eisch om vergoeding van loonderving". De heer Sajet is er principieel niet tegen aan het voorstel gehoor te geven, doch het elftal, dat wordt uitgezonden, zou z.i. moe ten bestaan uit studenten en werkloozen. Spreker voelt er niet voor de spelers voor ■die wedstrijden uit hun werk te halen, al ontkent hij niet het belang, voor ons land aan den tocht verbonderi. Toch dient men zich bij de keuze van de spelers te beper ken tot de zooeven genoemden. De gekozenen moeten n.l. niet op allerlei wijzen trachten zich vrij te maken om aan den toer te kun nen deelnemen. De Voorzitter: „Kan het bestuur er zich mede vereenigen, dat wij Gouverneur Van Slobbe laten weten,, dat het Bondsbestuu" in principe niet tegen de uitzending van een Nederlandsch elftal naar Curagao is en dat het de mogelijkheid daartoe te komen, nader zal onderzoeken, terwijl wij ons voor verdere informaties in verbinding zullen stellen met den Curacaoschen V. B.? Het komt mij het beste voor een kleine commissie uit ons bestuur aan te wijzen, die deze aangelegen heid behandelen' zal". Conform dit voorstel besloten. Als leden van bedoelde commissie werden benoemd de Bondsvoorzitter en de heeren Lotsy en Moorman. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. Er is thans een volledig overzicht mogelijk van den stand van zaken voor het wereld kampioenschap dat zooals bekend in 1934 in Italië beslist wordt, aldus lezen we in de N.R.Ct. Van de voorwedstrijden valt het vol gende mede te deelen: Groep I is onderverdeeld. Eerst spelen Haiti, Cuba en Mexico tegen elkaar; de winnaar speelt dan in Mei in Italië om één plaats bij de 16 ploegen, die in den eindstrijd uitkomen. Voor groep II moeten Brazilië en Peru nog nader uitmaken, wie van beide de verre reis ondernemen zal. Hetzelfde geldt voor Argentinië en Chili wat betreft groep III. Groep IV wordt gevormd door Egypte, Tur kije en Palestina, die hun wedstrijden nog nader moeten vaststellen. DE AUTO-RENBAAN BIJ ARNHEM. NADERE BIJZONDERHEDEN. Uit Arnhem: In een persconferentie hebben de leden van het Syndicaat voor de stichting van een Nederlandsehe Autorenbaan, de hee ren F. Wind, dr. ir. W. Wessel en R. Buttas- zoni, nadere mededeelingen gedaan over hun plannen betreffende de autorenbaan bij Arnhem, waarvan wij dezer dagen melding maakten. Tot nu toe is het eenige wat in Nederland op dit gebied bestaat, de baan voor de T.T.- races bij Assen. Deze baan is echter niet per manent, hetgeen tengevolge heeft, dat de Nederlandsehe rijders telkens niet voldoende geoefend aan deze wedstrijden deelnemen. Om misverstand te voorkomen, zij thans reeds op gemerkt, dat het niet in de bedoeling ligt, te trachten aan de baan bij Assen concurrentie aan te doen. De omgeving van Arnhem leent zich uit sluitend voor een auto-racebaan. Indien het mogelijk zou zijn in Nederland, in Gelderland, nabij Arnhem autowedstrijden te organiseeren op een wijze zoooals b.v. in Duitschland op den „Nürburgring" geschiedt, dan zou dit niet alleen een attractie voor tal van binnen- en buitenlanders, doch tevens een middel tot werkverruiming beteekenen. Een auto-renbaan moet een behoorlijke grootte hebben, het terrein, moet geheel af sluitbaar zijn en de verkeerswegen moeten voldoende capaciteit hebben. Het gekozen terrein op het landgoed „Jo- hannahoeve", dat een grootte heeft van on geveer 750 H.A., voldoet aan al deze eischen. Het landgoed ligt aan drie spoorwegstations: Oosterbeek-Hoog, Buunderkamp en Wolfheze, waarvan vooral het laatste een groot empla cement bezit. De baan zal de voor Nederland ongekende sensatie van een ongelimiteerde snelheid waar borgen. De baan wordt volkomen effen gecon strueerd, de bochten worden niet te scherp gelegd en behoorlijk opgehoogd. De baan bevat twee lange rechte stukken, die evenwijdig aan den straatweg Ede Arnhem loopen. Voor de hoofdtribune (voor 6000 bezoekers) echter, die bij het station Wolfheze wordt gebouwd, maakt de baan tweemaal een wijde bocht. De tweede loopt binnen de eerste, dus telkens tweemaal pas seer en. terwijl men ze over een zeer grool gedeelte zal kunnen volgen. Bovendien worden hier de restaurants gebouwd. Zooals reeds meld, wordt de baan 12 K.M. lang. Het ligt in de bedoeling te trachten de voor bereidingen en de uitvoering van den bouw zooveel mogelijk te bespoedigen, zoodat de baan in 1934 in gebruik kan worden genomen- De Technische Commissie van de K.N.A.C. heeft de plannen gedurende een maand bestu deerd en eenige eischen gesteld, aan welke de baan volkomen zal kunnen voldoen. Het plan vordert andex-half millioen gulden. Het Syndicaat ontving reed-1' belangrijke toe zeggingen. JACQUES VAN EGMOND de verpakt bij elke flacon KARSOTE. Slechts gedurende beperkten tijd zal bij eiken flacon Karsote Inhalatie-middel een aardige kunst zijden zakdoek worden verpakt. De zakdoek is een geheel kosteloos ge schenk voor ieder, die Karsote koopt tegen den gewonen prijs f 0.90 of f 1,35. De zakdoeken zijn in verschillende gekleur de dessins geweven, maar de mooiste zijn verpakt bij de flacons van f 1,35. Dit is nu een mooie gelegenheid om U zelf er eens van te overtuigen, dat Karsote U be schermt voor verkoudheden, influenza etc., Karsote is een nieuw, wetenschappelijk inha latie-middel, dat een zuiverenden, bacterie- doodenden damp verspreidt. Alles wat U doen moet is een paar druppels Karsote op Uw zakdoek te sprenkelen en den aangenamen damp die vrijkomt goed in te ademen. Koopt vandaag nog een flacon Karsote bij Uw apotheker of drogist en vraagt naar het speciale „Gratis Zakdoek Pak". (Adv. Ingez. Med.) Amsterdamsche Zesdaagsche We zijn met Jacques van Egmond gaan praten met het doel eens te hooren, hoe de wereldkampioen van de sprint over zijn kan sen in de Zesdaagsche van Amsterdam, de eerste strijd van deze soort, waarin onze stad genoot meerijdt, denkt en tevens om eenige bijzonderheden te vernemen, die het publiek anders niet te weten komt. „Wel Jacques", zoo begonnen we het ge sprek, „hoe voel je je nu wel zoo kort voor de Zesdaagsche? Denk je er in te slagen, den geheelen koers uit te rijden?" „Ik voel me prima, heb ernstig en degelijk getraind en hoewel ik natuurlijk niet hopen mag, den eersten prijs te winnen, zou ik niet weten, waarom ik niet evengoed als de an deren, de volle zes dagen zou uitrijden." „Ja, maar is het dan niet een groot ver schil om een week lang op zoo'n overdekt baantje te moeten rondtollen terwijl je ge wend bent aan groote open pistes, zooals b.v. in het Stadion?" „Het maakt in zooverre verschil, dat men in het Stadion gemakkelijker uit de voeten kan, omdat de bochten flink ruim zijn, maar daartegenover staat, dat men, ondanks den rook en de benauwde temperatuur op een binnenbaan lichter en gelijkmatiger rijdt, omdat men geen last heeft van tegenwind en andere ongunstige w-eersfactoren. Natuurlijk zijn de korte bochten in het R. A. I,-gebouw wel min of meer een handicap en wanneer men in volle spurt ligt, voelt men zijn wielen kraken ep. wringen, doch de baan zelf is per fect in orde en rijdt licht." „Hoe is het nu met die verfijnde tactiek, waarover men ten opzichte van renners als Pijnenburg en van Kampen zoo dikwijls hoort spreken? Zou je daar in zoo'n eersten wed strijd tegenop kunnen?" „Ach, met die tactiek zal het zoo'n vaart niet loopen. Natuurlijk moet je er voor zor gen, een zoo gunstig mogelijke positie in het peleton in te nemen en niet al je krachten in het begin te verbruiken. Maar verder komt het hoofdzakelijk aan op kracht, hard trappen, uithoudingsvermogen, snelheid en doorzetten. U moet niet vergeten, dat de race zes dagen en zes nachten duurt en dan kan men wel eens door een slimmigheidje onver wachts een ronde winnen, daartegenover staat, dat iedere renner op gezette tijden een SCHAKEN. ZANDV. SCHAAKCLUB 2— HAARL. SCHAAK GEZELSCHAP 4. Dinsdagavond ontving de Zandvoortsche Schaakclub 2 het Haarlemsch Schaakgezel schap 4 voor den competitiewedstrijd 3e klasse C van den N.H.S.B. De volledige uitslag' luidt: Zandvoort 2: H.S.G. 4: 1. M.M.A. H. Nessen 2. L. JeroeL. v. Opzeeland 3. A. BurgerhoutN. Koedooder 4. C. Slagveld—A. de Boer 5. H. JansenA. M. J. Ponjee 6. J. Spijer—Mej. II. W. Bannink II. de GeerP. W. Bakker J. Th. HoltmanH. W. Stolvoort L. S. Krafthuis—M. J. Top C. L. Bolwidt Sr.S. de Boer 7. 10. 1—0 0—1 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 0—1 0—1 Totaaluitslag: 73 Het record van Fred. Archer, den be roemden Engelschen jockey, waarover de- laatste weken zooveel te doen is geweest, is dan eindelijk, na 47 jaren, door Gordon, Richards verbeterd. Archer, de „Beau Brum-mell van de ren baan, bejubeld door duizenden, ontvangen in de hoogste kringen, benijd door velen, winnaar van groote races en nog grooter-e gelidbedragen, veroorzaakte destijds een om wenteling op het gebied van race-rijden, die hem verre boven zijn collega's deed uitste ken. Tot in de tachtig-er jaren zaten de jockey's toet gestrekte beenen op hun paard en het verwekte algemeene verbazing, toen Archer in de baan kwam met korte stijg beugels, waardoor hij met hoog opgetrokken knieën, het bovenlichaam over de hals van zijn rijdier gebogen, een „zit" had, zooals een aapje op een stokje. Het resultaat was echter, dat hij het paard veel beter in zijn macht .had, steviger op het uiterst kleine en lichte ren-zadel zat en veel minder luchtweerstand had te overwinnen. Natuurlijk gingen na verloop van tijd alle jockey's tot deze methode van rijden over, zonder echter Archer in capaciteiten te kun nen benaderen. Jammer genoeg had Fred niet de kracht zijn geld te kunnen bewaren hetgeen met het oog op zijn zwakke ge zondheid, dubbel wenschelijk ware geweest. Zooals bij velen in zijn beroep, verzwakte het voortdurende d-iëet van beschuit en vruchtensap, noodig om op een bepaald ge wicht te kunnen rijden, zijn gestel en de vrees bestond, dat zijn long-en het tenslotte- zouden begeven. Archer wedde zwaar op de paarden, die hijzelf bereed -en dit wedden werd onver wachts zijn ondergang. In den herfst van 1SS6, toen hij met 246 overwinningen in één seizoen, een record had gevestigd, zette hij zijn g'eheele kapitaal op zijn paard, het welk in die race sterk favoriet was. Won hij, dan was hij schatrijk, doch indien hij ver loor, was bijkans alles verloren. Archer leidde tot enkele meters van de finish, doch werd tot aller verbazing op het laatste- nip pertje door een „outsider" verslagen. Den volgenden dag pleegde hij zelfmoord. Intusscben heeft niemand zijn record kun nen benaderen. Steve Donoghue, die tien maal kampioensjockey was bracht het slechts tot 139 en ook voor Elliott, Freddie Fox en Richards scheen het getal onbereikbaar. Richards bracht het jaren geleden tot 164, doch ook deze snel opgekomen jockey onder vond de gevolgen van de zware training, h-et dieet en de -vermoeienissen. Na een jaar rust in een sanatorium was Gordon echter geheel hersteld en sindsdien heeft hij steeds .groot-er vorderingen gemaakt. Slechts in 1930 nioest hij den kampioenstitel met één overwinning minder aan den 44-jarigen Fox afstaan, doch nadat hij het in een volgend seizoen tot ruim 190 zeges gebracht had, is Richards er eindelijk in geslaagd, het totaal van zijn grooten voorganger te over treffen. Een geweldige prestatie, als men nagaat, welk een uithoudingsvermogen, vas ten wil, moed en zwaren arbeid daarvoor noodig is geweest. Eiken morgen voor dag en dauw paarden trainen, door het geheele land reizen, bijna eiken dag een zestal races rijden en dan steeds erop bedacht zijn, niet teveel te eten, opdat het gewicht op de juiste hoogte blijft. We spraken hierboven over veel reizen en Free! Areher's record; Soekeys als luchtirelslgers; De snelle vooruitgang der Japansche athleten; Boksers, die bang zijn en boksseheldsreefoiers, die moed hebben; Van Klaveren's kansen in Amerika; Ski-wedstrijden te kust en te keur. waarschijnlijk is er geen enkel beroep, waar bij zooveel van snelle vervoermiddelen moet worden gebruik gemaakt als in de paarden sport. Een trainer moet des morgens toe zicht houden op de oefeningen zijner dieren, des middags ergens ver weg op een ren baan zijn om 's avonds hals over kop naar huis terug te keeren. De m-eeste trainers en jockey's nemen geregeld hun toevlucht tot de vliegmachine. Dikwijls komt het voor, dat een jockey de eerste race om één uur in een bepaalde plaats meerijdt, dan snel per vliegtuig een tweehonderd kilometer af legt, o-m op een andere -baan in een lateren ren uit te komen. Waarna hij spoorslags weer naar de stallen terug moet om tijdig voor de ochtendtreinen aanwezig te zijn. Bij de in 1932 te Los Angelos gehouden Olympische Spelen trokken de Japansche zwemmers de algemeens aandacht door de geweldige vorderingen, die zij in vier jaar tijds gemaakt hadden. En thans ziet het er naar uit, dat ook de athleten uit het land van de rijzende zon in 1936 te Berlijn menige eerste plaats zullen bezetten. Wat te zeg gen van de hier volgende prestaties, die thans reeds door Candida ten voor de Olym pische ploeg bij de oefeningen zijn geleverd? 100 Meters: 10 6/10 sec.; 200 Meters 215/10; 400 Meters in 47 sec.; S00 Meters in 1 min. 53; 1500 Meter-s in 3 min. 54; 110 Meter horden in 14 6/10 sec.; verspringen 7 M. 45; hoogspringen 1 M. 95; polsstokhoog 4 M. 15; hink-stap-sprong 15 M. 20; discus 48 Meter; speer 68 M.; hamer 50 Meter. Heeft een sportsman gebrek aan moed? Het schijnt, dat men deze vraag bevestigend moet beantwoorden, wil men althans pro fessor Borchardt gelooven, die directeur is van de chirurgische afdeeling in een Ber- lijnsch ziekenhuis. Luister naar wat hij be weert: „Eminente personen, die ik geopereerd heb, mensehen, die belangrijke posities be kleedden en veel verantwoordelijkheid te dragen hadden, toonden daarbij dikwijls een moed, die zelfs de artsen verbaasde. Dat komt, doordat deze personen, op hun hooge post in het publieke leven, gewend zijn vij andige aanvallen en manifestaties te weer- itaan; zij hebben dus een groot weerstands vermogen. Doch er zijn ook beschamende voorbeelden van het tegendeel. Ik heb eens een ontdekkingsreiziger behandeld, die in de binnenlanden van Afrika menigen olifant had geschoten en die op leven en dood met. luipaarden en leeuwen had gevochten. De wetenschap had veel aan deze man te dan ken, doch toen hij met een zwerende vinger bij mij kwam, toonde hij alle teekenen van eèn vreeselijke angst en hield niet .op met klagen en jammeren. Eveneens sportslieden, die door en door getraind zijn, zooals athleten en boksers en dus genoeg weerstand hebben, toonen zich bij den dokter dikwijls zeer laf. Ik heb hier" speciaal het oog op boksers. Zij worden bewierookt en geëerd als het summum van kracht, energie en moed en zij toonen dit ook gedurende, een gevecht. Doch zelfs bij kleine operaties bibberen ze als een schoothondje. Hopelijk nemen de heemr boksers", zoo eindigt de dokter zijn relaas, „mij deze -bewering niet kwalijk. In ieder geval ben ik veilig voor mogelijke wraak in den ring, want boksen kan ik niet". Men kan professor Borchardt geen gebrek aan openhartigheid verwijten, doch het is maar te hopen, dat hij Max Schmeling des avonds niet in een -donker laantje tegen komt. of dat Jack Dempse-y zijn ontboe zemingen leest. Indien er dan al laffe boksers zijn, be wijst het volgende historische verhaal, dat er boksscheidsrechters bestaan met een on gelooflijken moed, eigenlijk slechts over moed. Het gebeurde in Ierland en men weet. dat de Ieren als echte vechtersbazen bekend staan. Een jeugdig bokser kreeg, na vele vergeefsche pogingen, eindelijk door den plaatselijken pronlotor de kans op 'n serieus gevecht tegen een gerenommeerden tegen stander, met name de kleurlipg Frants Craig, beter bekend als „the Coff-ee Cooler" Natuurlijk trok de geheele familie, zijn ver loofde, zijn k-ennissen en vrienden naar d-e arena, om den jeugdigen stadgenoot aan te moedigen. De strijd begon en reeds na een halve minuut lag de jongeman terneder geveild. Waarop de referee begon te tellen, aldus: Eén. Sjonge, Patrick, wat valt me dat van je tegen. Daar lig je nou sterren te kijken in plaats van te boksen. En je wilde nog wel wereldkampioen worden. Waarom sta je niet op, vanavond kan je toch vr-oeg gen-oeg gaan slapen.Twee. Denk eens aan, Patrick wat een blamage voor de stad, en voor je ouders. Je verloofde zal ook wel spijt hebben, dat ze zich zoo in je vergist heeft. Als je getrouwd bent, heb je niets meer te vertellenDrie. Wat zullen de kranten wel niet over je schrijven, als je in deze idiote horizontale houding volhardt? Waarom neem je niet een kloek besluit en sla dien neger op zijn kaakenz. enz. Nadat de referee op deze wijze tot zeven had geteld en er enkele minuten waren ver streken in plaats van zeven seconden, ont waakte onze jeugdige vriend uit zijn droomen keek om zich heen, herinnerde zich, dat hij wereldkampioen wilde worden, sprong op en gaf den verbaasden kleurling zoo'n geweldige watjekou op zijn kaak, dat deze op zijn beurt ter aarde viel. Waarop de scheidsrechter haastig kwam aangerend en vliegensvlug telde: Eén, twee, drie, vier, vijf en vijf is tien. Je hebt verloren, groote zwarte neger! En zoo won Patrick zijn eerste belang rijke boksmatch. Wat de scheidsrechter voor nationaliteit had?? Waarde lezer, de referee was een Ier. De Hollandsche bokser van Klaveren, ex- kampioen van Europa, vertoeft sinds maan den m Amerika en ondervindt daar, zooals het meerendeel zijner Europeeschc collega's dat het heel moeilijk is, in Yankeeland den weg naar roem en rijkdom te betreden. -Na vele teleurstellingen is hij thans ge- matched met den Chil-een Stanislaus Loiza, die eenige jaren geleden in Zuid-Amerika furore maakte, door den op tournee zijn- den Engelschen kampioen Fre-d Webster bin nen een minuut uit te slaan. Als de winter komt, verlangt elk recht geaard Hollander naar flinke vorst en een strakke blauwe lucht. Maar laat de sneeuw asjeblieft wegblijven, die bederft het ijs maar. In Frankrijk en Zwitserland denkt men er een tikje anders over. Dat blijkt wel uit den inhoud van de nas verschenen kalender van de Fransche Ski-Federatie; daarin worden voor het komende winter-seizoen niet min der dan 107 wedstrijden vermeld, verdeeld over 60 verschillende plaatsen, in Grenobte. de Pyreneëen, de Jura, in Savoye en in de Alpen. Dat is nog wat anders dan sleedje rijden op het Kopje! inzinking krijgt en dan gaat dat behaalde voordeel weer verlóren. Neen. hard trappen en doorzetten is de hoofdzaak." „Het lijkt voor den buitenstaander haast onbegrijpelijk, hoe jullie dat een week lang volhouden, steeds maar in de rondte op dat kleine baantje?" „Daarvoor hebben we dan oo-k degelijk getraind en bovendien rijdt men op het laatst machinaal en dat is maar goed ook, want anders was het niet uit te houden. Overigens kan men telkens een kwartier rusten, terwijl de koppelgenoot in de baan is en dan is er nog de neutralisatie. Alleen op zoo'n eersten avond en voorts bij jachten en sprints, moet men natuurlijk voortdurend paraat zijn om van zijn maat over te nemen." „Ben je tevreden met je partner Klaas van Nek Jr.! of had je liever, een anderen maat gehad?" „Met Van Nek zal ik best kunnen opschie ten: hij is wel wat kle-in, maar we zullen 't befft redden. Natuurlijk had ik het fijn gevonden om met Pijnenburg of Braspenning te rij den, maar zooals bekend is, wilde de directie Pijn met Wals als het sterkste Nederlandsehe koppel brengen en Braspenning had er wel ooren naar, doch eischte. gezien het feit. dat ik mijn eerste Zesdaagsche reed, een garan tie voor vijf dagen, In geval ik zou moeten opgeven." „En wie denk je. dat het zal winnen?" „Pijnenburg en Wals vormen een zeer sterk koppel en ze maken een schitterende kans. De Pijn is een volleerd zesdagenrenner en ook Wals behoort reeds tot de besten ter we reld." „Is Piet van Kempen geheel van het too- neel verdwenen?" „Dat niet, maar de Zesdagenkoning' van weleer heeft begrijpelijkerwijs groote rivalen en het wordt voor hem steeds moeilijker, zich te handhaven. Bovendien rijdt hij nu in Amerika." „Er wordt dikwijls beweerd, dat het af en toe in een Zesdaagsche niet geheel eerlijk toegaat en dat van te voren al vaststaat, wie zal winnen?" „Dat is onzin, daarvoor is de rivaliteit veel te gTOOt en voor de renners hangt er veel te veel van af, of zij succes hebben of niet. Bo vendien zou het publiek al heel gauw merken, als het niet eerlijk toeging. Het eenige, wat wel eens gebeurt is, dat de leidende koppels na lange jachten zich in de stillere uren na tuurlijk niet geweldig inspannen, om de ver achter zijnde tegenstanders te beletten, één van hun vele ronden achterstand in te loo pen. Dat zou noodeloos krachten verspillen zijn," „Is het waar, zonder onbescheiden te zijn, dat de bekendste renners zulke fabelachtige bedragen verdienen in de Zesdaagsche? Men spreekt wel eens van duizend gulden per dag". „Die tijden zijn voorbij. Het is wel eens ge beurd, dat een renner als Van Kempen dui zend en zelfs twee duizend gulden per dag kon eischen; doch thans schat ik de hoogste gage op ongeveer zeven honderd gulden per dag, dat is dus 420-0 gulden in totaal. Daar komen dan natuurlijk de premies bij, die de twee koppelgasten samen deelen. Gemiddeld wint een koppel 400 gulden aan premies, de besten meer, de anderen iets minder." „En hoe staat het met het eten en de ver zorging?" „Ja, daar hangt natuurlijk veel van af. Er wordt vanzelfsprekend door de renners flink gegeten, doch zoo overdadig als wel eens be weerd wordt', is het niet. Wat niet zeggen wil, dat allen tezamen de koks niet den ge heelen dag en nacht bezig houden. En goede verzorging is een eerste vereischte. Een ver zorger is bijna evenveel in de weer als de renners, Hij moet voor het materiaal zorgen, masseeren, bandjes omleggen, enz. enz En het is niet meer dan billijk, dat hij daarvoor goed betaald wordt. Een goede soigneur kost toch minstens een zes a zevenhonderd gulden en de beroemdheden onder hen. zooals Viel, laten zich nog veel duurder betalen." Tenslotte vroegen we Van Egmond nog. of hij het als beroepsrijder prettiger of zwaar der vond dan als amateur. Zijn antwoord luidde: „Beide. Het is prettig', wanneer men voor zijn inspanning en zijn werk beloond wordt. Het rijden in de beroepsklasse is na tuurlijk moeilijker. Kon men als amateur zijn tegenstanders verslaan, dikwijls zonder alles te moeten geven, bij de profs zijn er, waartegen je al je krachten inspant, zonder dat' het gelukt-, ze te kloppen." Doch wie weet, wordt Jacques van Egmond nog niet eens Zesdagenkoning en wereldkam pioen van de profs in de sprint. En nu maar afwachten, hoe hij het er in Amsterdam afbreqgt. WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN BEGONNEN. VAN DER HEIJDEN-BOGAERT RIJDEN MEE. Uit Berlijn; Woensdagavond is in het Sport paleis te Berlijn de 29ste Zesdaagsche wieler wedstrijd begonnen, waaraan 14 koppels deel nemen. Na eenige amateurswedstrijden werd een begin gemaakt met hét voorstellen van de koppels, waarbij het Nederlandsehe koppel Bogaert-Van der Heijden een luid applaus in ontvangst mocht nemen. Precies om elf uur werd het startschot gelost. Er werd onmiddel lijk een scherp tempo ingezet, waarna te mid dernacht de eerste kl-assement-sprints be gonnen. Na zeven uur rijden waren bij de neutrali satie om zes uur in den ochtend 263.160 K.M. afgelegd. Volgens den stand was het Hollandsche koppel Van der Heijden-Bogaert toen op de dertiende plaats met acht ronden achter stand. NEDERLANDSEHE ZWEMBOND THANS KONINKLIJKE NEDERL. ZWEMBOND. 164 VEREENIGINGEN AANGESLOTEN. Het bestuur van den Nederlandschen Zwem- bond heeft van den particulieren secretaris van de Koningin, Baron van Geen, bericht ontvangen, dat de Koningin aan den Zwem- bond het predicaat „Koninklijke" heeft ver leend. De Koninklijke Nederlandsehe Zwembond is ruim 45 jaar geleden opgericht (14 Augus tus 1888) en telt op het oogenblik 164 aange sloten vereenigingen met 18.000 leden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9