UIT HET BUITENLAND De achtergrond der Gentsche quaestie. HAARLEM'S DAGBLA VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 Henderson bereikt zijn doel. Sir John Simon en Paul-Boncour naar Genève. De Britsche Minister zou een viermogendhedenconferentie bijeen willen roepen. Uit Washington: Overeenstemming tusschen Roosevelt en Litwinof bereikt. Alleen het schulden- vraagstuk zou nog moeilijkheden opleveren. D Het Rectoraat der Hoogeschool. (Van onzen ecu-respondent). BRUSSEL, Nov. Uit de berichten heeft men kunnen lezen hoe de rectoraatsoverdracht te Gent zonder incidenten is verloopen. Het feit dat hier zoo zeer de nadruk op gelegd wordt bewijst, dat men er voor vreesde. Dat alles zoo kalm af- geloopen is, dankt men ten eerste aan zóó uitgebreide militaire maatregelen als men nog nimmer te voren bij zulke gelegenheid nam. en vervolgens aan de tact en de gematigdheid van de Vlaamsche studenten. Er bestaat echter de kans dat men zich in de korte berichten van hetgeen er thans te Gent gebeurd is een onjuiste voorstelling maakt en het is daarom van belang om de zaak nauwkeurig en eenvoudig te verklaren. De rector-magnificus der universiteiten wordt in België benoemd door den minister van Onderwijs. Hij blijft twee jaren aan en is herkiesbaar. Toen het rectoraat van prof. dr. August Vermeylen ten einde liep, en diens gezondheidstoestand het hem onmogelijk maakte zich nog verder voor de zware taak beschikbaar te stellen, kwam uit universitaire kringen den wensch op, prof. Daels tot zijn opvolger benoemd te zien. Daels, die een me dicus van internationale vermaardheid is, ge niet het vertrouwen en de liefde van zijn stu denten en tevens de hoogachting van vrij wel al zijn collega's. Zoowel het hoogleeraren - corps als de jongelui wilden niemand liever dan Daels aan het hoofd der universiteit. Op alle mogelijke wijze werd deze wensch ken baar gemaakt. Door middel van artikelen in de dagbladpers, door brochures, door reques- ten aan den minister, door manifesten, ver gaderingen en openbare betoogingen: en niet het minst door parlementaire invloeden. Men fluistert, dat zelfs de koning binnen de per ken zijner bevoegdheid voor prof. Daels ge daan heeft wat hij kon. Maar niets mocht baten. Minister Lippens, wiens autocratische natuur in parlementaire kringen berucht en op zijn departement gevreesd is, dreef tegen alles en iedereen zijn zin door en hij benoemde prof. Bessemans. Een man van wien niets kwaads maar ook niet zooveel goeds te zeg gen valt. Het- type van den ambtenaar zonder eigen meening en zonder eigen wil, wiens hoogste ideaal is de regeering aangenaam te zijn. Waarop berustte de afkeer van den heer Lippens tegen Daels? Men heeft algemeen Daels' radicale Vlaamschgezindheid als hoofd motief gegeven. Ik ben van overtuiging dat dit slechts een bijmotief was. Het spreekt van zelf dat de heer Lippens in het diepst van zijn hart weinig voor de Vlaamsche beweging voelt, ook al heeft hij de laatste jaren, dooi de omstandigheden gedwongen, zich minder dan vroeger tegen de vervlaamsching verzet. Hij is de~typische vertegenwoordiger van het milieu dat tot het laatste toe met hand en tand tegen alles wat Vlaamsch is, streed; dat wil zeggen: van de kleine maar machtige groep van de Gentsche groot-industrieelen, die in de volksmond de katoenbaronnen hee- ten. Deze enkele families, onderling verwant en verbonden, beschikken èn over rijkdom men èn over machtsmiddelen èn over groote invloeden in regeeringskringen. En zij heb ben daar altijd een ruim gebruik van gemaakt om de Vlaamsche beweging te knotten en te belemmeren. Tot de stroom te sterk werd en zij nu gedwongen zijn, hoe verbitterd van binnen ook, om mede te doen, willen zij hun positie niet geheel verliezen. Bovendien is de heer Lippens liberaal. En de liberalen zijn in België, op enkele uitzonderingen na, altijd Franskiljons geweest, en voor zoover zij het konden, gebleven. Het is dus niet te verwonde ren dat Vlaamschgezinde verklaringen van den heer Lippens in Vlaanderen altijd met de noodige skepsis ontvangen werden. Maar er is één ding waar de heer Lippens nog meer het land aan heeft dan aan de Vlaamsche bewe ging, en dat is aan het pacifisme. Prof. Daels is, met een enthousiasme en een on baatzuchtigheid welke boven alle lof verhe ven zijn. een der moedigste voorvechters van den vrede in België en daarom kon hij geen genade vinden in het ministerieele oog des heeren Lippens. Het huidige ministerie, dat, zooals men weet, eenigen tijd over bijzondere volmachten beschikte en zich daardoor aan de normale parlementaire controle onttrok, bezit in zijn midden een aantal persoonlijk heden die op onmiskenbare wijze bij alle mo gelijke gelegenheden blijk geven van een mi litaristische gezindheid welke voor België iets nieuws is en die weinig strookt met alle tra- ditiën van dit land en dit volk. Waar vroeger de naam pacifist óók in België, vooral in Bel gië een eerenaam was. daar zien wij thans hoe een eminent geleerde, door zijn collega's bewonderd, door zijn leerlingen op de handen gedragen, van de plaats die hem toekomt af gehouden wordt, omdat hij openlijk en met hartstocht getuigt voor zijn vredeswil. De verbittering onder de studenten is groot. Hun critiek treft echter niet alleen den heer Lippens, maar wellicht nog in meerdere mate de „Standaard" en de twee Katholieke minis ters Sap en Van Isacker die men van verraad beschuldigt omdat zij op onvoldoende wijze voor Daels gevochten hebben. Over liet ge noemde dagblad wordt een boycot uitgespro ken en aan Daels, die in het buitenland ver toeft, zonden zijn leerlingen een telegram waarin zij zeiden: „dat het beter is door zijn volk uitverkoren dan door een regeering be noemd te zijn". De algemeene indruk van de plechtigheid der rectoraatsoverdracht is die van een sombere vertooning. Er waren nog niet eens honderd studenten opgekomen en verder zag men niets dan lieden die van wege hun officieele functie niet wèg kon den blijven. Tegenover die honderd studenten stonden twee honderd vijftig tot de tanden gewapende gendarmen en een speciaal ver sterkte politiemacht. In plaats van een vrede- lievenden rector naar 't hart- der jeugd schonk minister Lippens de Gentsche Hoogeschool een militaire vertooning zooals hij die gaarne ziet. De hoogere aangelegenheden des geestes, welke in de universiteit gediend worden, raak ten door al dit wapengekletter op den achter grond. Wat een plechtigheid in het geeste- 1 ij k leven had moeten zijn, begon verdacht veel op een parade te lijken. graf neerlegden. Voor het graf is een eere- wacht opgesteld. Door een aantal vooraanstaande geestelijken is een manifest gepubliceerd, waarbij de ver moorde koning als martelaar heilig is ver klaard. Boven het graf is een karmijnroode vlag ontplooid ter aanduiding van het marte laarschap. Naar gebleken is, is de moordenaar slechts zeventien jaar oud. ERNSTIGE ONGERUSTHEID OVER DE „SAXILBY". NASPORINGEN ZONDER RESULTAAT. LONDEN, 16 November. (V.D.) Heden middag had men nog geen nieuws ontvan gen omtrent het lot van de „Saxilby", het schip dat gisteren tengevolge van den hevi- gen storm op den Atlant'ischen Oceaan vier honderd mijl uit de Iersche kust in nood kwam te verkeeren, zoodat men aanneemt, dat de uit 27 koppen bestaande bemanning het schip heeft verlaten. Verscheidene schepen zijn te hulp gesneld doch hebben geen spoor van schip of be manning gevonden. Hedenmorgen te negen uur ontving het radio-station te Valentin aan de Iersche kust een draadloos bericht van het Nederlandsche stoomschip „Bosch- dijk" van de Holland-Amerika Lijn, mel dende dat men de plaats waar de „Saxilby" in nood moet hebben verkeerd, heeft afge zocht, doch zonder resultaat. Ook de „Beren- garia" en de „Manchester Regiment" meld den dat hun zoeken geen resultaat had op geleverd. FRANSCHE VLIEGERS SLACHT OFFER VAN KANNIBALEN. BIJ NOODLANDING IN PORTUGEESCH GUINEA. Uit Dakar wordt gemeld, dat twee Fransche militaire vliegers, die in het einde van Juni tijdens een tornado boven Dakar afdreven en een noodlanding moesten maken boven Portu- geesch Guinea, in handen vielen van in dit gebied levende kannibalen, die hen klaarblijke- lijk vermoordden en opaten. Uit een nauwkeurig onderzoek, dat door een Fransch officier met medewerking van de Portugeesche autoriteiten werd ingesteld in de omgeving van Suzannah aan de monding van de Rio Cacheo. zou met stelligheid zijn gebleken, dat de beide vliegers nog leefden toen zij hun noodlanding in deze moerassige streek hadden uitgevoerd. De inboorlingen, die verhoord werden, weigerden echter mededee- lingen over het verblijf van de beide vliegers te doen, zoodat men kan aannemen d&'t zij in handen van kannibalen zijn gevallen. AUTOBUS IN AFGROND GESTORT. 24 INZITTENDEN OMGEKOMEN. V.D. meldt uit Madrid: In de buurt van Huercal in de provincie Granada is eem autobus waarmede 24 socia- listen van een verkiezingsvergadering huis waarts keerden in een bocht van den weg in een afgrond gestort. Alle 24 personen werden gedood. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS De Engelsche minister van buitenlancL- sche zaken. Sir John Simon en onderstaats secretaris Eden zullen zich naar V.D. uit Londen meldt, vandaag naar Genève be geven teneinde de situatie te bespreken, welke is ontstaan door het dreigement van Henderson om het voorzitterschap der Ontwapenings-conferentie neer te leggen, en te trachten de conferentie te redden. Sir John Simon heeft Donderdagochtend een langdurig telefonisch onderhoud met Genève gevoerd, waarbij Henderson den Engelschen minister dringend verzocht naar 'Genève te komen en beloofde ook de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Amerika en Italië te bewegen deel te nemen aan een gemeenschappelijke bespreking. Henderson was van meening, dat Frank rijk zijn minister van Buitenlandsehe Zaken Paul Boncour, Italië baron Aloisi en de Vereenigde Staten den gezant te Bern, Wilson, naar deze bijeenkomst zullen af vaardigen. Sir John Simon en captain Eden hadden hierop een onderhoud met MacDonald, die sterk onder den indruk stond van den ulti ma tieven eisoh van Henderson. Besloten werd de beide Engersche vertegenwoordigers naar Genève te zenden. MacDonald geloofde ook, met dezen stap tegemoet te komen aan de wenschen van een groot deel der openbare meening. GENèVE. Gisteravond laat heeft het Volkenbonds secretariaat het volgende officieele com muniqué uitgegeven: De voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie, Henderson, is er door de Engelsche regeering van in kennis gesteld, dat de Engel sche minister van buitenlandsehe zaken, Sir John Simon en de Engelsche staatssecretaris Eden zich naar Genève zullen begeven. Paul Boncour heeft eveneens doen weten, dat hij voornemens is, binnenkort naar Genève te komen. De Sovjet-Russische ambassadeur Dowgalewski heeft aangekondigd, dat hij tot het verder voeren der conferentiewerkzaam- heden volledig ter beschikking is. President Henderson heeft Donderdag den vertegenwordiger van Noorwegen en den vertegenwoordiger, van Nederland ontvan gen, de rapporteurs voor lucht- en marine zaken die hem in kennis hebben gesteld van de voorwaarden, waaronder zij het voor mogelijk houden hét hun door het bureau opgedragen mandaat te kunnen uitvoeren. Men verwacht, - dat het presidium der 'Ontwapeningsconferentie tegen begin der volgende week zal worden bijeengeroepen. Het verluidt 'te Londen dat Sir John Simon de bedoeling zou hebben de andere mogend heden op de hoogte te stellen van de opvat ting der Engelsche regeering, dat alle po gingen in het werk moeten worden gesteld om de Ontwapeningsconferentie weer op gang te brengen en daarmede het aanzien van den Volkenbond te vergrooten. Mocht het gewenscht blijk een viermo gendhedenconferentie, zoo mogelijk te Rome te houden, dan zal Engeland, zich hiertegen zeer zeker niet verzetten. Feitelijk is deze mogelijkheid reeds door het Engelsche ka binet onder de oogen gezien. De mogelijkheid bestaat, dat Sir John te Genève het voorstel zal doen een Viermo gendhedenconferentie te houden. Roosevelt en de Russische commissaris van Buitenlandsehe Zaken Litwinof hebben Don derdagavond volgens een bericht uit Wash ington, een overeenkomst bereikt waardoor thans alle tot dusverre nog hangende kwes ties worden omvat. De wederzijdsche dele gaties werken'op het oogenblik een ontwerp verdrag uit, dat waarschijnlijk door heide partijen zal worden goedgekeurd. Nog gister avond laat zou in het Witte Huis een verdere bespreking worden gehouden. In Amerikaansche politieke kringen ver luidt, dat president Roosevelt en de Rus sische Volkscommissaris van Buitenland sehe Zaken, Litwinov in alle aan de orde geweest zijnde kwesties, met uitzondering van het schuldenvraagstuk, een compromis hebben bereikt. In officieele kringen hoopte men, dat ook de kwestie der schulden binnen de volgende 24 uren zou worden geregeld, terwijl de onderhandelingen anders mogelijk zullen worden voortgezet te Warmsprings in den Staat Georgia, waar Roosevelt van heden Vrijdag af veertien dagen zal doorbren gen. De erkenning de jure van Sovjet Rusland door de Vereenigde Staten zal waarschijnlijk plaats vinden direct na de regeling van de schuldenkwestie. Amerika. Vrees voor spoedige inflatie. De Times verneemt uit New York, dat het wantrouwen, waarmede het volk de dollar- politiek van de regeering beschouwde, thans is omgeslagen in een angst. Men twijfelt er bijna niet meer aan, of in flatie zal nu komen. De kapitaal-vlucht houdt aan en de groote instellingen, welke vele staatspapieren op lan gen termijn hebben, wisselen deze in tegen schatkist-biljetten of certificaten van korten termijn. De industrieele en handelsmaatschappijen moderniseeren hun uitrusting en vermeerde ren hun voorraden en ruw-materiaal. Duitschlamd. Gunstig resultaat der Poolsch- Duitsche bespreking. De Poolsche gezant te Berlijn, Lipski, heeft een onderhoud gehad met rijkskanselier Hitier. Het Wolff-bureau publiceert naar aan leiding hiervan een communiqué, waarin het volgende wordt gezegd: „Het onderhoud, dat betrekking had op de Poolsch-Duitsche betrekkingen heeft aange toond, dat er volkomen overeenstemming be staat tusschen de twee regeeringen wat be treft haar verlangen om de vraagstukken, die den twee landen belang inboezemen, in directe besprekingen aan te snijden, de versteviging- van den Europeeschen vrede te verzekeren, en in hun wederzijdsche betrekkingen af te zien van het gebruik van geweld". De officieuze Gazeta Polska schrijft dat dit een zeer gewichtige gebeurtenis is, vooral nu het geschiedt na het uittreden van Duitsch- land uit den Volkenbond. Men acht dit van meer practisch belang dan het verdrag van Locarno. De Poolsche minister van Buitenlandsehe Zaken, Beek, heeft inzake het onderhoud tus schen rijkskanselier Hitier en den Poolschen gezant te Berlijn een verklaring afgelegd, waarin hij met nadruk tot uiting brengt, dat hij een groote waarde hecht aan de ver klaring van den Rijkskanselier in diens ge sprek met den Poolschen gezant. De grootste waarde van het onderhoud ligt, naar Becks meening in het feit, dat de be volkingen van Duitschland en Polen er over zijn ingelicht, dat de beide regeeringen met aandacht en vasten wil er naar streven beide volkeren te beschermen en te behoeden tegen iederen aanval. In gezaghebbende Fransche kringen ge voelt men genoegdoening over de Poolsch- Duitsche ontspanning, bereikt in de laatst gehouden besprekingen, welke volkomen in overeenstemming zijn met het streven, dat in de rede van Boncour in de kamer tot uiting' is gebracht betreffende het scheppen van een gunstige atmosfeer tot organisatie van den vrede. Frankrijk is van meening, dat een dergelijke politiek van bilaterale overeenkomsten een politiek van den Vol kenbond is en in staat is om de organismen van Genève te versterken. Berlijn dementeert beschul- gingen van de Petit Parisien". De Petit Parisien" publiceerde een naar het blad verklaarde vertrouwelijk Duitsch docu ment, waarin voorschriften worden gegeven voor de anti-Fransche campagne in Noord- en Zuid-Amerika. Frankrijk moest geïsoleerd worden, teneinde Duitschland mogelijk te maken zijn koloniën terug te krijgen, zijn verloren gebieden te herwinnen en een gelïjk-recht tot bewapening te bekomen. Officieel wordt te Berlijn het volgende com mentaar daarop gegeven: De „Petit Parisien" publiceerde een z.g. in structie over Duitsche buitenlandsehe politieke oogmerken, welke naar alle vertegenwoordi gingen in het buitenland zou zijn gezonden door een propaganda-instantie te Berlijn. Deze z.g. instructies dragen zoo duidelijk het stem pel van fantasie, dat een dementi, dat hier mede in allen vorm en in iedere richting wordt gegeven, voor een eenigszins critischen lezer tenauwernood noodzakelijk schijnt. Het blad is blijkbaar ook zelf zoo weinig zeker van zijn sensationeele mededeeling, dat het zijn lezers voorbereidt op een te verwachten de menti. Het is overigens te betreuren, dat juist met het oog op de ontwikkeling van Zondag een veel verspreid Fransch blad zich over geeft aan een dergelijke bronvergiftiging. De nieuwe wet tegen de misdadigheid. Tegenover vertegenwoordigers van de pers heeft de Rijksminister van Justitie, dr. Guertner, mededeelingen gedaan over de nieuwe Rijkswet voor gevaarlijke „gewoon te"- misdadigers en betreffende de maatregelen tot verzekering van de veiligheid en ver betering. De wet neemt den strijd tegen de misdadi gers op tweevoudige wijze op: door nieuwe strafvoorschriften en door de invoering van maatregelen ter beveiliging en verbetering. Van de strafvoorschriften zijn drie bijzonder belangrijk: zij bedreigen gevaarlijke gewoon temisdadigers met tuchthuisstraffen tot maximum" 15 jaren; reeds het bezit van in brekerswerktuigen bij misdadgers, die reeds een vonnis te hunnen laste hebben, wordt strafbaar verklaard, terwijl de straffen te gen souteneurs worden verscherpt. Begaat iemand na reeds twee malen te zijn bestraft een nieuwe misdaad en blijkt, dat hij een gevaarlijke gewoontemisdadiger is, dan moet de rechtbank hem straffen met- ten hoogste vijf jaren tuchthuisstraf en wanneer de nieuwe daad reeds een misdaad is, tot ten hoogste 15 jaren tuchthuisstraf. Het tweede strafvoorschrift is gericht te gen beroepsmisdadigers, tegen den eigendom, in het bijzonder tegen souteneurs. Geesteszieken en .geestelijk minderwaar digen, die een handeling welke strafbaar is, hebben begaan in den toestand van ontoere- kenimgsvatbaarheld of verminderde toere kenbaarheid, kunnen bij bepaling van den strafrechter in het vervolg voor onbepaal- den tijd naar een inrichting worden over gebracht in dien de openbare veiligheid zulks vereischt. Alcoholisten of personen die be dwelmende middelen gebruiken en ails gevolg- van dat gebruik misdaden hebben begaan, kunnen voor den duur van maximum twee jaren naar eeninrichting of opvoedingsge sticht worden overgebracht. Landloopers, leegloopers, arbeids- schuwen, die ten laste zijn van de openbare instanties en derg. asociale elementen kun nen naar een werkhuis worden overgebracht. Gewoontemisdadigers kunnen eventueel le venslang in verzekerde bewaring worden ge steld. Tegen gevaarlijke misdadigers tegen de ze den kan de rechter castratie bevelen. Frankrijk. Renaudel partijleider der neo-socialisten. De nieuwe partij der neo-socialisten heeft een bestuur gekozen. Voorzitter d hiervan is Renaudel. Oostenrijk. Zaterdag begint het proces- Dertil. Zaterdag zal het proces behandeld worden tegen Dertil, die een aanslag op Dolïfuss heeft gepleegd. WEBNE'N, 15 November (V.D.) De bondspolitie heeft voor den staat het vermo gen en het gebouw van de nat.-soc. Presse- verein Gau Wien geconfiskeerd, die alle dag bladen en geïllusteerde bladen der nat.-soc. in Oostenrijk uitgaf. Engeland. Invoerregeling voor bacon in het Lagerhuis goedgekeurd. Het Lagerhuis heeft de verordening inzake de regeling van den bacon-invoer goedge- keurd, die bij gebrek aan overeenstemming tusschen de bacon prcïhiceerende landen be treffende vrijwillige beperking van den in voer in Engeland op 7 "November was uitge vaardigd door den president van de Board of Trade. Samuel c.s. weer in de oppositie. De liberalen van de groep van Sir Herbert Samuel hebben met vrijwel algemeene stem.-, men besloten weer in de oppositie te staan onmiddellijk na de opening van de eerstvol gende paittementszitting.' Japan. Opstandige beweging op Formosa. Het telegraaf agentschap Sjimboen Rengo meldt, dat 15 November j.l. groepen inwoners van Formosa het politiebureau te Sjinboero hebben overwallen, alwaar zij zich meester maakten van de aanwezige wapenen en nruni tie, na een agent van politie te hebben ge dood. Een detachement politie is derwaarts gezonden, daar men bevreesd is, dat deze aanval op het politieposthuis het teeken vormt voor een opstandige beweging. ONTMOETING MET KOLONEL FAWCETT. HIJ WENSCHTE HET OERWOUD NIET TE VERLATEN. Kolonel Fawcett. De Italiaarrsche ontdekkingsreiziger Miguel Trucchi heeft, naar United Press aan de Tel. meldt, medegedeeld, dat hij kolonel Fawcett. den Britschen ontdekkingsreiziger, die in 1925 een expeditie ondernam naar Brazilië, doch sindsdien vermist is, heeft gezien. Hij bevindt zich als gevangene onder de Chavante- Indianen in de wouden van het Ilha do Ba- nanal, een door groote rivieren omsloten ge bied in den Braziliaansclren staat Matto Grosso. Trucchi verklaarde, dat hij enkele oogenblikken gelegenheid had met Fawcett te spreken, doch dat deze weigerde naar de be schaafde wereld terug te keeren. NADIR KHAN HEILIG VERKLAARD. Uit New Delhi: Op indrukwekkende wijze is Afghanistans vermoorde koning Nadir Khan, te Kaboel ter aarde besteld. De rouwplechtig- heden werden door niet minder dan 50.000 personen bijgewoond. Op het kerkhof waren ook de vertegenwoordigers der buitenlandsehe mogendheden aanwezig, die kransen op het, LONDEN, 16 November (V.O.) Het on derzoek naar het Engelsche stoomschip Saxilby, dat Woensdag op ongeveer 400 zee mijlen ten Westen van Ierland noodseinen heeft uitgezonden is tot nu toe zonder resul taat gebleven. De Berengaria heeft de na sporingen opgegeven en de reis naar Cher bourg voortgezet. Andere schepen hebben evenmin eenig spoor van de Saxilby kunnen vinden. De laatste mededeeling van de Saxilby luidde, dat de 27 opvarenden trachten de redding sloepen uit te brengen. „ROOSEVELT DE KNAPSTE POLITICUS". WALLSTREET MET STOMHEID GESLAGEN. NEW YORK. 16 November (Reuter). De bladen verklaren, dat Roosevelt ver moedelijk Amerika's knapste politieke stra teeg is. Wallstreet was met stomheid gesla gen over de wijzigingen in het 'kabinet. WASHINGTON, 16 November (Reuter). Acheson moet zeer verbaasd geweest zijn, toen Roosevelt zijn ontslag aankondigde WEISER (Idaho), 16 November (Reuter). Senator Borah verklaarde in een rede, dat niets het vertrouwen van het land zoo heeft geschokt, als het doen van de groote fi- nancieele leiders. Hij noemde 't catastrofaal dat eenige groote financiers het geheele bank-systeem hebben gebruikt voor hun eigen zelfzuchtige doeleinden. AGENDA VRIJDAG 17 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Gratis filmvoorstelling van de Coöperatie „De Eendracht" 8 uur. Theosofische Vereeniging, Nassauplein 8: Mr. Dr. D. Albers over: Zijn de sterren be woond. 810 uur. Soefi-beweging, Lange Veerstraat 16: Fran sche voordracht van den heer E. T. Dussaq uit Genève. (Onderwerp: De mystiek van het Soefisme). R.K. Kerk, Kleverparkweg 15: Conferenties voor niet-katholieken door Franciscaner Pa ter Wynand Sluys. 8.15 uur. Rembrandt Theater: De show der duizend wonderen: Gold Diggers. 7 en 9.15 uur. Palace: „Waar is Opa?" In het voorpro gramma iets nieuws op filmgebied: de spre kende en antwoordende film „Eens wat an ders!" 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Cavalcade" gepro longeerd. 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Crisistentctonstelling „Kunst S. O. S.". 10—5 urn-. ZATERDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwburg, WilsonspleinOpvoering van „.Schuld en boete" door de N.V. Amst. Tooneelvereeniging. 8 uur. Gebouw. Sint Bavo: Kindervoorstelling:' ,3ob en Ben op zee" en de film „Ferme jon gens, stoere knapen". 2 uur. Cabaret „La Gaité": Optreden van den hu morist Tummers en van de solo-danseres Angela Tosnerova. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.105 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3