LETTEREN EN KUNST VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 H AARLEM'S DAGBLAD 8 FILMKUNST. GOUDDELVERS UIT 1933. Vier der vrouwelijke sterren uit Golddiggers, op de voorste rij Aline MacMahon, Joan Blondell en Ruby Keéler. Te beginnen met Vrijdag a.s. zal in het Rembrandt Theater de nieuwe Amerikaan- sche film „Golddiggers 1933" worden ver toond. Deze film is vervaardigd door Hervyn Le Rov. wtens talent en geesteshouding wij reeds uit „Ik ben een vluchteling" hebben leeren kennen. Deze nog jonge kunstenaar is een van die echt-Amerikaansche „self made" mannen; ook hij is als krantenjongen begon nen en heeft, na eerst danser en zanger in 'n cabaret te zijn geweest, in Hollywood als figurant zijn brood verdiend, totdat zijn eigenaardig talent door hemzelf en zijn om geving ontdekt werd. Uit het volk opgeko men, verstaat hij de nooden en behoeften van het volk en hij beziet de maatschappe lijke verschijnselen met dat eenvoudige rechtsgevoel, dat het groote publiek ken merkt. Zoo heeft hij, behalve door zijn geraffi neerde talenten wel degelijk ook mede door het openhartig en vierkant protest tegen een gruwel als de straf van den kettingganger de massa gepakt. Gouddelvers uit 1933 is door denzelfden geest bezield, al kan men dit' werk moeilijk een sociaal-kritische film noe men gelijk Ik ben een vluchteling dezen naam verdient. Ik althans kan het onmogelijk eens zijn met die beoordeelaars,die den nadruk leg gen op het realistische en revolutionnaire karakter van deze film en die zelfs van een Amerikaansche Driestuivers-opera spreken. Daarvoor is dit sociaal-kritisch bestanddeel teveel een bijmengsel, een aanhangsel zou men bijna zeggen ten opzichte van de eigen lijke compositie. Wel is de crisis het hoofdthema van de film, maar dit hoofdthema is In zeer versnip perden vorm verwerkt. Misschien is dit ech ter met opzet gedaan, omdat Gouddelvers uit 1933 een revuefilm is en het kenmerk van de revue juist immers de versplintering is. De „scènes" zijn gevaarlijk slechts door een los sen draad aaneengeregen en het onderling verband is vaak zoek. Naar dezen maatstaf is Gouddelvers uit 1933 een model van een revue-film. Het werk speelt in de revue-wereld. Men krijgt een schitterende „finale" te aanschou wen, waarbij de meisjes met de emblemen van den dollar zijn versierd. Zij zingen over geld, geld, geld! Maar de repetitie wordt on derbroken door de komst van den deurwaar der, die met zijn helpers al het klatergoud van de decors en van de costumes in beslag neemt. Zelfs het tule en brocaat wordt de danseuses van 't lijf gerukt en dan blijft er niets over dan een restje arme kostwinsters, die nu door dit faillissement werkloos zijn. Men ziet ze moedeloos te bed liggen; waarvoor zullen ze opstaan? Men kan nog het best op zijn bed crepeeren! Maar dan komt de revue-ondernemer en vertelt, dat hij een nieuw plan heeft. Hij zal een revue maken over de crisis en de werk loosheid. De meisjes veeren op, maar vallen terug in hun neerslachtige stemming, zoodra blijkt, dat de directeur geen geld voor zijn plan heeft. Dit geld levert echter een jong componist die met Polly. een van de revue-sterren, ver loofd is. Niemand weet, hoe de jongeman aan deze 15 000 dollar komt en men begint hem te wantrouwen. Doch als hij als invaller in de revue optreedt, blijkt- dat hij een million- nairszoontje is. De kranten maken er ophef van en fotografeeren hem met Polly. Aldus verneemt de familie het geval en on middellijk trekt een oudere broer ér met zijn notaris op los, om den jongen man uit de klauwen der revue-meisjes te verlossen. Want revue-meisjes zijn parasieten, 't is haar lou ter om het geld té doen, „gouddelvers" zijn het. zegt de notaris. De meisjes wreken zich. door deze reputatie tegenover het tweetal fatsoenlijke deftigaards na te komen en hen beiden aldus te verleiden, dat ze haar trou wen willen. De meisjes stemmen hierin toe, doch eerst nadat notaris en broer aan het hu welijk van den componist met Polly hun goedkeuring hebben gehecht. Ofschoon de huichelachtige moraal van de heerensocieteit en het wel wat kinderachtig geloof in een dergelijke onmogelijke wraak neming voor sociale kritiek kunnen doorgaan is dit romannetje toch niet zoo iets gewel digs, dat Fabst daarvoor naar Amerika zou moeten reizen. De toeschouwers wachten nog op de nieuwe revue, over de crisis en werkloosheid, maar deze, die toch hoofdzaak van de film had kunnen zijn, wordt hun ont houden tot de allerlaatste scène. Deze finale van de „vergeten man" is het, welke de film het realistische en revolution naire tintje geeft en die het publiek aan de Driest ui versopera zou kunnen doen herinne ren. Inderdaad staat het sarcasme van Mer- vyn Le Roy hier met dat van Pabst op één lijn. Voor de woning van een prostitué valt een man in zwijm. Een politie-agent beurt hem op. De man is flauw gevallen van den hon ger. Onder zijn versleten jas bungelt het oorlogskruis. En de prostituée zingt het lied van den vergeten man, dien men haar af genomen heeft om in den oorlog te dienen. Hoe is hij teruggekeerd En eenkslaps weerklinkt dit trieste lied overal. Hier voor een venster, daar op een bank, overal zitten verlaten vrouwen en moe ders. De mannen zijn de straat op, om werk... Het tafereel verandert: de parade der el lende trekt voorbij. Soldaten, voortmarchee- rend in regen en sneeuw; brandcards met gewonden, die 't optrekkend leger passeeren; werkloozen demonstraties, een massale her haling van dien éénen millioenenvoudig be weenden „vergeten man". Met deze finale eindigt de film wel zeer onverwachts. Is ook dit abrupte einde opzet? Is de roman, de liefde van den jongen com-' ponist, de rauwe ondeugendheid van de re vue-meisjes, de argelooze wulpschheid en de schijnheilige deugd van de sociteitsheeren, is dit alles door den cineast in een hoek ge trapt, omdat het van nul en geener waarde geworden is ten overstaan van de realiteit der crisis-ellende? Heeft Mervyn Le Roy zich laten overmeesteren door de woede van Mul- tatulï, toen die zijn verhaal over Batavus Droogstoppel evenzoo onvoltooid liet met zijn: „Stik in koffie en verdwijn!"? Hoe dit zij, een meester in het vak heeft hij zich ook ditmaal getoond in de behandeling van de revue-scènes, welke beweeglijke mo zaïek hij tot in 't oneindige vermeerderd heeft door ze met behulp van spiegels uit allerlei gezichtshoeken en in de onwezenlijk ste standen te reproduceeren, hetgeen tot kostelijke effecten leidt, getuige inzonder heid het' spel met de violen. Buitengewoon geestig spel valt te genieten van Warren William als de Amerikaansch- zakelïjke revue-ondernemer, van Guy Kibbee als de oude snoeper van een notaris en van Aline Mac. Mahon, de actrice, die wij ook in De zilveren dollar reeds hebben bewonderd. Ruby Keeler neemt in door een bezielde lief talligheid; in 't algemeen trouwens komen de filmsterren hier door markant en persoon lijk spel boven de zielloöze „sex-appeal" uit, hetgeen men eveneens kan zeggen van den jongen minaar en held uit het stuk, wiens musicale talenten de acteur Dick Powell ook even pittig als charmant weergeeft De mu ziek en de daarin verwerkte liedjes, een prachtig succes van Harry Warren en Al Du blin vormt trouwens in deze film een hoofdfactor. H. G. CANNEGIETER. PANDION, DE VISCHAREND. INTERESSANTE FILM IN HET REMBRANDT THEATER. De drie jonge arenden met hun moeder op het nest. Zondagmorgen zal in het Rembrandt-thea ter een zeer belangwekkende film worden vertoond, in de serie populair-wetenschappe- lijke voorstellingen. Dan zal men daar ken nis kunnen maken met den vischarend, Pan- dion. Walter Hege, die zijn sporten als fotograaf reeds lang verdiend had met het opnemen van historisch en archaeologisch werk, heeft deze film opgenomen in Mecklenburg. Drie jaar deed hij er over en toen pas had hij het geheele leven van den vischarend in beeld gebracht en was hij geslaagd in zijn pogen. Een pogen trouwens, dat tot een vol ledige en fraaie voltooiing is gekomen. Boven in een 30 M. hooge den in het ver laten Mecklenburgsche landschap ontdekte Hege, die met een viertal leerlingen van een kunstnijverheidsschool de velden doorkruiste om de filmkunst aan zijn leerlingen practisch bij te brengen, een arendsnest. Twee boomen stonden er naast, in één waarvan Hege zijn schuilplaats gebouwd heeft, op 10 M. afstand van het nest. Deze werkzaamheden worden volledig getoond: hoe de apparaten, waarbij zeer zware, naar boven werden gebracht, hoe ze daar opgesteld werden en hoe de schuil plaats werd ingericht. En toen dat klaar was, kwam het belangrijkste: het opnemen van de vogels in hun dagelijksche bezigheden. Óp bewonderenswaardig fraaie wijze heeft Hege zijn foto's genomen, met een voortref felijke belichting en uitmuntende compositie. Men ziet, dank zij de tele-lenzen en de spe ciale apparaten, den arbeid en het leven der viseharenden van zeer dichtbij, zonder dat de vogels zich bespied hebben gewaand. Wel blijven -zij immer waakzaam en dan wordt de trotsche kop met rukken omgedraaid en de scherpe oogen blikken fel in alle richtin gen. Men ziet het herstellen van het nest als de vogels teruggekeerd zijn. het inrichten van het nest voor de (dTie) eieren, het broe den en uitkomen. Den geheelen levensloop van het jonge dier volgt men van vlak bij, tot aan het oogenblik toe, dat zij zelf kunnen vliegen. Tot dat moment toe brengen de ouders het voedsel aan, versche visch. die zij uit- het water oppikken en in hun klauwen stijf-vast meenemen. Hege heeft hier een uitzonderlijk mooie en volkomen gave film gemaakt, waarvan elk onderdeel verzorgd, elk beeldje op zichzelf een kunstfoto is. Zie. hoe hij het „bidden", het stilstaan in de lucht van de vogels heeft opgenomen! Zie. hoe het voederen heeft vastgelegd, tot in alle details duidelijk te vol gen! Zie het zweven van de arenden! Om een beeld van het landschap te geven laat Hege het apparaat over den omtrek zwerven, over de plassen, waar de arend zijr. voedsel zoekt en vindt, over de bosschen met een ree en elanden, over de stranden met futen en koeteo. Maar de schoonheden van deze film laten zic-h niet vertellen. Men ga haar zien en men geniete, zooals wij er van hebben ge noten Jan P. Strijbos zal deze film persoonlijk toe lichten. ALLE LEDEMATEN VERSTIJFD. Door verwaarloosde rheumatiek. De kleine dagelijksche dosis brengt redding. De ervaring van dezen man bewijst weer eens, hoe belangrijk het is om met Kruschen door te zetten, wanneer heb tegen rheumatiek gaat. Hij schrijft: „Ik was meer dan 7 jaar buitenslands, toen ik terugkwam kreeg ik last van rheumatiek, vooral in voeten en armen. Drie jaar geleden werd mijn rheumatiek veel erger en ik moest tenslotte in het zieken huis worden opgenomen, niet meer in staat armen of beenen te bewegen. Na twee maan den verliet ik het ziekenhuis, toen ik wat be ter was. Men had mij geraden Kruschen Salts te nemen en dat heb ik ook geregeld ge bruikt. En sindsdien ben ik langzamerhand mijn rheumatiek kwijt geraakt, terwijl ik nu geheel van die verschrikkelijke pijnen be vrijd ben. Voor niets'ter wereld zou ik mijn Kruschen willen missen." M. B. Geen middel kan blijvende verbetering brengen van rheumatiek, tenzij het drie ver schillende werkingen verricht. Deze zijn: a neutraliseering van het kwaadaardig urine zuur, dat de pijn veroorzaakt; b. verdrijving van het urinezuur uit het lichaam; c. voor koming van verdere ophooping van urine zuur. De zes verschillende zouten in Kruschen nu verrichten alle drie genoemde functies. Twee der ingrediënten in Kruschen vormen het meest werkzaam oplossingsmiddel van urine zuur, dat de medische wetenschap kent. An dere zouten in Kruschen hebben een aanspo- renden invloed op de afvoerorganen en hel pen zoodoende om het opgeloste urinezuur langs den natuurlijk enweg te verwijderen. Weer andere zouten voorkomen dat voedsel- resten in de ingewanden zouden gisten en maken daardoor onmogelijk dat er weer een teveel aan kwaadaardige urinezuur kan ont staan. Dat is de oorzaak van de blijvende verbetering door „de kleine dagelijksche do- Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Op het oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren zonder dat het U iets kost. Er zijn namelijk onlangs onder de apothekers en drogisten een aantal flacons Kruschen ver deeld, die alle verpakt zijn met een gratis proefflacon. U kunt deze gratis proefflacon gebruiken zonder den gewonen flacon Kru schen te openen. En indien U na deze proef niet volkomen tevreden bent kunt U den grooten flacon ongeschonden terugbrengen naar den apotheker of drogist bij wïen U deze gekocht hebt. Hij zal U uw geheele uitgave f 1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terugbetalen. Maar vergeet niet dat de gratis proefflacon alleen verpakt is' bij de groote maat en slechts voor een beperkten tijd verkrijgbaar is. Gaat dus nu naar uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitverkocht heeft. (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL. Liefdadigheids-Matinee Mevrouw Jeanne de Creiff-Quisf. Ten bate van het „Baby-Huis" aan de Leidschevaart is gisteren in het Rembrandt- theater een liefdadigheidsmatinée georgani seerd, voor welk doel de heer Bakker zijn gebouw, eenige kleine films en zijn artisten welwillend ter beschikking had gesteld en de voordracht-kunstenares, mevr. Jeanne de Greiff—Quist verzen heeft gedeclameerd en een verhaal van Mies Labberton heeft voor gedragen. In een zeer gevoelig toespraakje vertelde mevrouw MarcelisHartsinck van het doel van het Baby-Huis en wekte alle aanwezigen op om financieel mede te werken voor_ de in standhouding van deze filantropische inrich ting en zij dankte mevrouw de Greiff en den heer Bakker voor hun zoo zeer gewaardeerde hulp, waardoor deze liefdadigheids-matinee mogelijk was geworden. Het is wel zeker, dat mevrouw Marcelis den juisten toon heeft weten te treffen want in de pauze voor het liefdadig doel altijd het belangrijkste „nummer" van de voorstelling is met groo te gulheid door vele dames geofferd. Het programma van dezen middag was „zeer gemengd" en wanneer het niet om de 12 babies ging, zouden wij misschien reden heb ben van kritiek op de wat zonderlinge com binatie van een Paarl in de Zuidzee, die de film ons bracht en de verzen van een Martien Beversluis. De film en de ernstige kunst van mevrouw Jeanne de GreiffQuist verdroe gen elkander al even slecht als de moppige liedjes van den humorist Tummers en melan cholische verzen van Alice Nahon, maar ter- wille van de babies namen wij dat minder nauw en dachten wij aan het nobele doel al leen. Voor de kunst van mevrouw de Greiff- Quist was de bontheid van het programma niet voordeelig. Zij vraagt „stemming" zoowel bij de declamatrice als bij het publiek, een intimiteit ook van de omgeving, die ons ont vankelijk maakt voor de zoo subtiele poëzie van een Alice Nahon. Dat hieraan nog al iets ontbrak zal uit het voorgaande ieder wei- duidelijk zijn en wij hopen mevrouw de Greiff dan ook later eens in voor haar kunst gunstiger omstandigheden te mogen hooren. Nu leek het mij toe. dat zij zeer begrijpe lijk trouwens zich niet geheel kon geven, althans in de eerste verzen niet. De zeer subjectieve verzen van Alice Nahon, die als zieleklachten zijn, vragen een volkomen „in leven" van de voordraagster en het scheen mij toe, of mevr. de Greiff er nog wat buiten stond. Ook vond ik de stem van mevrouw de Greiff niet teer genoeg voor deze subtiele gedichten, de dictie te weinig innig. Maar in Stervenspijn, kwam zij er blijkbaar weer :n en dit vers droeg zij met sterk dramatisch accent en met mooien climax voor. Frisch en zonnig klonk Idylle, licht en teer Geiten weitje" van Jacqueline van der Waals. De ver zen van Martien Beversluis waarvan voor al die van De Mijnwerker met dat prachtige en ook met gloed voorgedragen slot lagen de declamatrice naar mijn meening beter dan die van Alice Nahon, maar het is zeer wel mogelijk, dat een hernieuwde auditie in een ander, meer passend milieu en program ma mijn oordeel zal wijzigen. Ook in de voordracht van het verhaal „Weer thuis" var. Mies Labberton bewees een zekere gejaagdheid vcoral in het begin dat mevrouw de Greiff den invloed van de omgeving onderging. Een wat eenvoudiger verhaaltrant en een wat ruiger toon voor al bij het spreken van den boer zou de voordracht van dit dorpsverhaal mijns in ziens kunnen verdragen, maar het lijkt mij billijk mijn definitief oordeel over de voor drachtkunst van mevrouw de Greiff op te schorten totdat ik haar in voor haar gun stiger omstandigheden heb gehoord. Dat zij een serieuse kunstenares met talent is, lijkt mij ook na dezen middag wel zeker. J. B. SCHUIL. GEHEELONTHOUDING. De afdeeling Haarlem der Jongel. Chr. Geh- Onthouders Bond organiseert Zaterdag 18 No vember een propaganda-avond in het Noor derwij kgebouw, Molenaerstraat. Mej. A. C. van Nes, uit Leiden, zal spreken over: „Ervaringen uit m'n werk onder drank zuchtigen". Het programma vermeldt verder: Zang van Mej. Verzand; voorts: Declamatie van Dik Vennik; samenspraak enz. UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL RAADSVERGADERING. Een geschenk van de beide Middenstandsvereenigingen voor het nieuwe Raadhuis. Geen nieuwe O. L. School te Overveen. Geen gemeentelijke radiodis tributie. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagmiddag, onde rleiding van den burgemeester, Jhr. Mr. C. J. A. Den Tex. Nieuwe versiering voor het Raadhuis. Na een geheime zitting van een uur opent de voorziter de openbare vergadering. Spr. deelt mede dat de besturen der twee Middenstandsvereenigingen van Bloemendaal en Overveen als blijk van erkentelijkheid voor de medewerking van het gemeentebe stuur een versiering voor het Raadhuis heb ben aangeboden in den vorm van een wand versiering, voorstellende een gezicht op den ouden klokketoren van Overveen. De voor zitter stelt voor, dit geschenk in dank te aan vaarden, waarmede de Raad door applaus zijn-insteming betuigt. De Raadhuisbouw. Voort-s deelt de voorzitter mede dat het punt betreffende de quaestie-Blaauw inzake den Raadhuisbouw van de agenda is afge voerd. Benoeming. Tot onderwijzer aan school A wordt be noemd de heer J. A. Huneman. Radiodistributie. Aan de orde komt de verleening van een concessie voor radiodistributie aan P. Lan- gendonk. De heer Noorma n (S.D.A.P.) zou een semi-officieel overheidsbedrijf wilen stichten, v/a ar in de gemeente b.v. 51 aanaeelen zou hebben. Spr. geeft in ieder geval de voorkeur aan gemeentelijke distributie en zou verder gaarne een overzichtelijker voorstel tegemoet zien, met meer cijfers. Jhr. Quarles van Ufford (V. B.) wil de concesie geven aan een particulier, maar dan moet er eerst een ontwerp-concessie zijn. Mr. Dr. Witte man (R.-K.) is in 't alge meen voor exploitatie door particulieren. Maar de radio krijgt langzamerhand het ka rakter van publieken dienst. Amsterdam en Den Haag hebben dan ook, nadat de parti culiere distributie mislukt was, de zaak zelf ter hand -genomen. Bovendien wordt de zaak hier verbonden met een brandalarminrich ting en een politie-alarmeersysteem. Een re den te meer, om er een gemeentebedrijf, of een semi-gemeente-bedrijf als de heer Noor man wil van te maken. De heer C a s s e (V. D.) voelt voor parti culiere exploitatie. Met de radio-aansluitin gen zal het te Bloemendaal niet zoo'n vaart loopen. Maar neemt de gemeente in een onderneming deel, dan moet het zijn voor een aantal aandeelen van de helft plus 1, en niet. z-ooals B. en W. voorstellen, van f 8000. De heer Schulz (S.D.A.P.) wil eerst graag' de noodige cijfers hebben. Spr. voelt overi gens voor gemeentelijke exploitatie (zij het dan in de richting, door den heer Noorman aangegeven) maar niet voor een volledigen gemeentelijken dienst. De voorzitter zegt, dat er eerst moet worden uitgemaakt hoe de zaak zal worden ingericht. Daarna kranen B. en W. met cij fers komen. B. en W. voelen niet voor een vol overheidsbedrijf. Dit is een „gok": het kan voordeel opleveren, maar ook verlies. Bij een semi-overheidsbedrljf komt de gemeente ook nog. als grootste aandeelhoudster, voor moei lijkheden te staan. Concessie aan een particulier bedrijf, dat geen bezwaar heeft tegen het risico, achten B. en W. beter. ïn tweede instantie licht o.a. Mr. Dr. W i t- teman (R.-K.) zijn standpunt nader toe. Dat de Raad in moeilijkheden zal komen bij gemeentelijke exploitatie en er vele klachten, wenschen en adressen bij den Raad zullen inkomen, is voor spr. juist een reden om ge meentelijke exploitatie voor te staan; de ge meente toch houdt dan juist het heft in han den. De radio is langzamerhand iets gewor den dat van groote beteekenis is voor breede lagen van het volk. Men kan hier spreken van „public utility". Het voorstel van den heer Witteman vol overheidsbedrijf wil de voorzitter in stem ming brengen. De heer Lu den (c.-h.) maakt nog de op merking, dat de Raad geen cijfers kent. Mis schien zou spr. op grond van de geldelijke uitkomsten voor een overheidsbedrijf kunnen zijn. Spr. wil dus eerst nadere gegevens, ter nadeie informeering van de twijfelaars in den Raad. De voorzitter zegt, dat dergelijke cij fers niet gegeven kranen worden. Wethouder Prinsenberg (R.-K.) zegt dat heel veel menschen in de gemeente al een toestel hebben. Spr. voelde er dus weinig voor een belangrijk bedrag in de onderne ming te steken. Maar men make een behoor lijke naastingsclansule, waardoor de gemeen te later het bedrijf in eigen hand kan ne men. De gemeente loopt dan geen risico. Het voorstel Mr. Dr. Witteman wordt verworpen met 11 tegen 4 stemmen. Het voorstel van den heer Noorman een semi-overheidsbedrijf wordt verworpen met. 11 tegen 4 stemmen. en W. zullen nu een nader voorstel doen inzake concessie voor een particulier bedrijf. De heer Posthumus M e y j e s (lijst Laan) vraagt aanteekening dat hij tegen ra diodistributie in dezen tijd is in welken vorm ook. Wijziging Werkloozenregeling. Behandeld wordt het voorstel van B. en W. inzake de door ons vermelde voorgestelde wijziging van het Werkloozenreglement. De heer Schulz (S.DA.P.) kan wel met het voorstel meegaan als maar de mogelijk heid geopend wordt, om in bepaalde gevallen ontheffing te verleenen. Iemand toch, wien de dienst wordt opgezegd, kan 1 1/2 jaar in de gemeente gewoond hebben. De voorzitter zegt dat ontheffing kan ver leend worden. Het voorstel wordt aangeno men. De nieuwe school D. Aan de orde komt het voorstel van B. en W. een crediet van f 85000 te verleenen voor het bouwen van een nieuwe O. L. school D te Overveen. De heer Posthumus Meyjes (lijst Laan) vindt het verkeerd, nu in dezen crisis tijd de oude school, die nog bruikbaar is, af te danken en f 85000 toe te staan voor een nieuwe school Bovendien gaat het hoofd over 3 1/2 jaar met pensioen; zijn opvolger zal dan kranen aaviseeren bij den bouw van de nieuwe school. De heer Cassée (V. D.) beveelt met warmte het bouwen van de nieuwe school aan. Er is nu een uitmuntend terrein voor beschikbaar. De heer Schulz (S.D.A.P.) sluit zich hier bij aan De bouwkosten zijn nu niet hoog. Het is dus juist de tijd voor bouwen en de school levert goed productief werk. De heer De Lestrieux Hendricks vindt 't moreel gesproken niet goed in dezen tijd van salarisverlagingen en belastingver- hooging een kleinen ton toe te staan voor de school. Men late de zaak nog een of een paar jaar zooals zij is en late het terrein rustig liggen. Wethouder Dr B o r n w a t e r (partijloos) zegt dat de oude school onbruikbaar is ge worden. Men zou anders de kans loopen dat de Inspecteur de oude school zou afkeuren. Dit zou een schande voor de gemeente zijn. Spr. zou het ten zeerste betreuren als de Raad het voorstel niet aannam. Goed onder wijs en goede scholen zijn voor de gemeente van het hoogste belang; zij zullen helpen tot verdere vestiging van nieuwe bewoners. Men make nu een eind aan deze lijdensgeschie denis. Wethouder Prinsenberg fR.-K.) is zelf op de oude school geweest. De gebreken staan hem na 30 jaar nog helder voor den geest. En sedert zijn de omstandigheden nog veel ongunstiger geworden; men denke al leen aan het verkeer! Ook de inspecteur acht den toestand onhoudbaar Jhr, Quarles van Ufford (VB.): Dat is uitgelokt! Wethouder P r i n s e nberg wijst nog op de werkverruiming die de bouw van de nieuwe school zal opleveren. Verder weet spr. dat vele kinderen uit Bloemendaal trekken naar de Haarlemsche scholen. Het kan best zijn dat Haarlem daar op den duur bezwaar tegen maakt. De voorzitter antwoordt Jhr. Quarles, dat de vorige inspecteur al niet over de oude school te spreken is en nu is natuurlijk ook aan den nieuwen inspecteur gevraagd, zijn oordeel te geven. Spr. wijst nog op de groote voordeelen die een goede school voor dc ge meente zal opleveren. Jhr, Quarles (V. B.) zegt dat de Inspec teur toch om zijn oordeel is gevraagd. Hij heeft het niet uit zichzelf gegeven. Wethouder Bornwater zegt, dat B. en W. natuurlijk zooveel mogelijk bescheiden hebben overgelegd, om den Raad te overtui gen. Het voorstel van B. en W. wordt met 8 te gen 7 stemmen verworpen. Wethouder Laan-Bank. B. en W. stellen voor, de Wethouder Laan- Bank niet te plaatsen in het Park Duin en Daal, maar in het Wethouder Laan-Park. De heer Dorhou t-M e e s (lijst Laan) wijst er op dat de heer Laan zelf de bank gaarne zag in de onmiddellijke omgeving van de woning, waarin hij zooveel jaren heeft gewoond. Spr. stelt voor de bank te plaatsen op de ook door het Comité gewenschte plaats, dus niet, zooals B. en W. willen, in het Wet houder Laan-Park. De voorzitter zegt dat B, en W. bereid zijn in overleg te treden met den architect betreffende een plaatsing niet in het Wet houder Laan-Park. Goedgekeurd. Ontheffing Bouwverordening. Ontheffing van het bepaalde in artikel 7 der bouwverordening wordt verleend aan: a. Tj. de Hoop, voor bouw eener garage bij perceel Merellaan no. 34; b. L. van Essen, voor vergrooting eener ga rage bij perceel Iepenlaan no. 8: c. .S. B. van Santé, voor bouw van een jeugdhuis aan den Dennenweg en geweigerd aan: J. Lissone om perceel Bloemendaalssheweg no. 309, daar het uit welstandsoogpunt bij de bouwverordening verboden is onder- en bo venhuizen te bouwen en het dus a fortiori ongewenscht is om een eengezinswoning te splitsen in een onder- en bovenwoning. Rondvraag. De heer Cassée (V. B.) zegt dat het ven ten en leuren in de gemeente een ramp wordt. Is het niet te reglementeeren? De voorzitter zegt dat het gereglemen teerd is. Er zijn verschillende processenver- baal opgemaakt, maar de straffen zijn blijk baar niet zoo zwaar, dat zij afschrikken. De heer C a s s e vraagt nog scherper con trole. De v o o r z i 11 e r zal zien wat hij tfoen kan, maar de zaak geeft in de practijk veel moei lijkheden. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming werden in den loop der zitting de voorstellen aangenomen inzake: aankoop van grond voor de verbreeding van den Oosterduinweg van J. J. Meeuwen; overdracht van een deel van de Alb. Thijmlaan aan Velsen; wijziging der huur van perceel Bloemendaalscheweg 229; vaststelling le suppletoir kohier rioolaanslui tingen; aanvrage van een crediet voor aan schaffing van banken voor school A; verlee- ning van een voorschot volgens art. 101 der L. O. wet 1920 voor de Adalbertusschool over 1933; aanvrage van een crediet voor stichting van een kleuterschool in Aerdenhout.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8