VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 9 BEVERWIJK DE WARMWATER-DOOR- STROOM-APPARATEN. VERLAGING VAN HUURPRIJS. Naar wij vernemen hebben B. en W. wij ziging gebracht in de voorwaarden van het verhuren van doorstroom-apparaten die men zooals men weet van de Gem. Lichtbedrijven in huur kan bekomen. De huurprijs zal in het vervolg bedragen f 0.50 per maand, inplaats van f 0.75 per maand. Vervolgens wordt een ieder, die daartoe den wensch te kennen geeft, in de gelegenheid gesteld, het doorstroom-apparaat in eigen dom te verkijgen, door gedurende vijf jaren een bedrag van f 0.75 te betalen. Het apparaat kan dus in 60 termijnen wor den afbetaald. Deze bepaling is van terug werkende kracht, vanaf het tijdstip, dat het apparaat in huur werd gegeven. Met ingang van de meteropname over de maand November zal dus slechts f 0.50 ets. in rekening worden gebracht voor de huur van het doorstroom-apparaat, terwijl degenen, die het apparaat in eigendom wenschen te ver krijgen, f 0.75 per maand blijven betalen, totdat de 60 termijnen zijn voldaan. De huurders kunnen aan het kantoor der Lichtbedrijven of aan den meteropnemer hun wenschen omtrent een en ander kenbaar maken. SNIJBLOEMEN. Grootbl.: Cferm. 5—16; Sase 414; Palling 6—15; Ryonanthe 4—14; Mont Blanc 4—14; Polly Phem 413; Ca vel 518; Rose Dag 4—17; Kelly 4—12. Tros Chrys.: Hervester 512: Sous Dor 5—16; Abensing 5—12; Orion 4—2; November Zon 1021; Buckingham 923; Philis Cofer 18—26; Golden Ziel 23—32; Madimason 16— 25; Mont Blanch 11—23; Haagsche Witte 8_16; Pour Pre 8—19; Stanly Phem 6—21; Afrikaan 8—19; Sanset 8—15: Rayonanthe 21—32; Calla 6—14; Sprengerie 8—21; Plu- mosa 929. Rozen: Hadly 45—95; Briarcliff 48—90; Rose landia 35—85; Columbia 3080; Eik 10—23; Anfer 6—18. Potplanten: Calla 34—65; Sprengerie 5—23; Plumosa 4—12; Cactus 4—27; Vetplant 413; Erika 18—35; Palmen 35—145; Azalia 4—8; Mefhrolepas 3095; Ciclames 1665; Cap- cicum 1428. Chrys. in pot: 18—65, Trades xansia 514. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". Woensdagavond heeft de R.K. Midden- standsvereeniging „de Hanze" in het K.S.A.- gebouw een ledenvergadering gehouden, waarin de heer E. Wormer heeft gesproken over de commercieele afdeeling van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De spreker, die leider dezer instellingis, heeft in een uit voerig betoog over het voeren van reclame gesproken en daarbij gewezen op het geringe verband dat bestaat tusschen de reclame en het etaleeren van de artikelen, waarvoor de reclame wordt gemaakt. Spr. ging van dit verschijnsel de oorzaken na en concludeerde, dat de reclame over het algemeen bij den mid denstand zeer slecht verzorgd is. In de eer ste plaats wordt het budget veel te bekrom pen gehouden, vervolgens ontbreekt het velen middenstanders aan den noodigen tijd om een voorbereidende reclame ook goed uit te voe ren en tenslotte beschikt de middenstand niet over een speciale afdeeling waar deze belangen behartigd konden worden. In deze leemte is thans voorzien door de stichting van de commercieele afdeeling van den R.K. Middenstandsbond. De heer Wormer heeft tenslotte zijn ge hoor opgewekt om de collectieVe reclame te bevorderen. Dit kan groepsgewijze geschieden, zooais dit in enkele gemeenten ook reeds wordt gedaan. Het bureau verstrekt alle adressen gratis. Alleen wanneer uitvoerende werk zaamheden worden verricht, worden deze m rekening gebracht. De kosten worden echter van te voren op gegeven. Medegedeeld wordt dat het bureau voor St.-Nicolaas en Kerstfeest een reclame actie heeft ontworpen, die onder de leuze: „Koopt bij den Middenstand!" zal worden gevoerd. Na deze rede werd besloten het voeren van een reclame voor den middenstand als door spreker bedoeld in handen van het bestuur te geven. Zoo mogelijk zal deze actie ge schieden in samenwerking met de Zusterver- eeniging „Eendracht maakt macht". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door vele leden gebruik ge maakt; zij werden door den spreker beant woord. Vervolgens werd nog besloten om een bij drage uit de kas beschikbaar te stellen voor de uitgave van een parochieblad. De verga dering werd hierna gesloten. INSTRUCTEUR VOOR DE ZWEMCLUB. De Heemskerksche Zwemclub heeft beslo ten in het volgende zwemseizoen de zwem mers en zwemsters in de gelegenheid te stellen het diploma van den Ned. Zwem- bond te behalen. Daartoe zal eenige malen per maand onder leiding van een instructeur van dien bond worden gezwommen. Het aantal leden bedraagt thans 421 vol wassenen en 454 adspiranten woonachtig m Wijk aan Zee en Duin resp. 96 én 103 en in Heemskerk 70 en 84. H. A. D. W.-BEVERWIJK. Li verband met den bekerwedstrijd H. A. D WBeverwijk organiseert de supporters vereniging Rood-Wit" een autobustocht naar Amsterdam. Aanmeldingen voor deel neming aan dezen tocht moeten geschieden bij de heeren Th. van Lieshout, Rijksstraat weg 15S, Th. Groen, Simon Rumpingstraat 21 'en J. Schoorl, Grensstraat 10. Het vertrek is bepaald op Zondagmiddag 12 uur van café Vessies af, aan den Alkmaarscbenweg. TANDARTS AANGESTELD. Het Maatschappij Ziekenfonds „Bever wijk en Omstreken" heeft met ingang van IS November j.l. tandarts J. L. Menneman Vondellaan 27 aan het fonds verbonden. Het bestuur van het R.K. Ziekenfonds heeft den heer Henneman eveneens tot fondstandaxts Jïenoemd. LEZING VRIJZINNIG HERVORMDEN. Donderdagavond werd in het kerkgebouw aan de Noorderparklaan de eerste winter- lezing gehouden van de reeks, georganiseerd door de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den. De voorzitter, de heer H. Blom verwelkomde de vrij talrijke aanwezigen en verleende het woord aan den spreker, Ds. Dorgelo van Naarden, die sprak over den gang van mensch en menschheid onder eeuwigheids- licht In zijn inleiding weer Ds. Dorgelo op de wonderbare wegen Gods, waarvan de mensch slechts kent een deel van zijn eigen weg. namelijk datgene, wat hij reeds heeft afgelegd. Gods wegen zijn hooger en de hoofdweg voert tot Hem. Wanneer wij diep doordenken zal er een oogenblik in ons komen, dat men diep beseft, dat God regeert. Er is, zegt spr., een Indisch beeld, dat de godheid Siva voorstelt: l. Als een scheppende Godheid, die de stof boetseert en vormt. 2. Die zelfde stof, na ze geboetseerd en gevormd te hebben, vernietigt.3. Die tenslotte die stof, geboetseerd en gevormd en daarna vernie tigd, omvormt tot hooger. Ook in de Evan geliën komen wij die Godheid steeds tegen. De oorzaak, die boven alles staat is God. De zelfde God, die schept, gaat vernietigend door zijn schepping. Zoo is het in het kleine en in het groote, eerst de schepping, dan de ver nietiging en tenslotte de opbouw van het grootere en schoonere. Zoo ging het met de oude beschavingen, zoo gaat het met den mensch zelf, die naar het lichaam sterven zal. Die macht der vernietiging openbaart zich ook in den vorm van den twijfel, die tracht af te nemen, wat aan geestelijk bezit is opgebouwd en in de zonde; die een lagere uiting is van de Alkracht. Boven de God heid, die schept en vernietigt staat Hij, die omvormt naar hooger en beter. Het is een levenswet, dat ondergang groei voorafgaat. Als voorbeeld wees spr. op den tarwekorrel, die onder gaat in den grond, maar schooner dan tevoren uitgroeit. Christus werd gedood en begraven, maar Hij is geestelijk verrezen, grootscher en ma jestueuzer dan Hij tevoren was. Als alle be paaldheden wegvallen, zullen we eerst komen tot hooger. De mensch wordt getroffen door leed, maar leed. aldus betoogde Ds. Dorgelo, is een alarmsignaal, zooals honger een sig naal is van de maag, dat een levenswet is overtreden. Zoo is het ook geestelijk. Alle dingen kunnen worden bezien onder eeuwig- heidslicht. Zoo acht spr. ook de twijfel een boodschap van God. Als Paulus nooit ge twijfeld had aan de waarde van het Jood- sche volk, zou hij nooit tot Christus zijn ge komen. Omzetten tot hooger is de gang dei menschen en der menschheid onder eeuwig- heidslicht. In het tweede deel van zijn betoog be paalde spr. zich tot de twee machten: strijd en liefde. En men kan zich b.v. afvragen, hoe die beide machten het Wezen kunnen vormen. Spr. ontwikkelde deze gedachte nader. Na 11 November 1918 waren de kerken vol en men had geleerd, dat een dergelijke slacht partij als de oorlog was, tegenstrijdig was. Men verklaarde plechtig: „Dat nooit weer". Wat daarvan over is, was een vraag, die spr. aan zijn toehoorders ter beantwoording overliet. Dat tweede element is de liefde, die ten hoogste is geopenbaard in de kribbe en op Golgotha. De menschheid kan en zal alleen kunnen leven door de liefde. „In den strijd gelooven", aldus spr. in zijn slotwoord, „is wegzinken in de hel, gelooven in de liefde is gelooven in hooger, steeds beter". Als zoo de gang gezien wordt, gaat men zin bespeuren, dan ziet men licht, waar vroeger duisternis was. De lezing van Ds. Dorgelo werd met groote aandacht gevolgd. De voorzitter heeft den spr. dank gezegd voor zijn betoog en daarbij den wensch te kennen gegeven, dat Ds. Dor gelo nog meermalen als spreker of als pre dikant in dezen kring zal mogen worden be groet. De volgende lezing is vastgesteld op 25 Jan. 1934. Dan spreekt de heer J. Wagenaar van Zutphen. FEESTAVOND. 4 Evenals het vorig jaar zal ook in den loop van den a.s. winter voor de leden van de zwemclub een feestavond worden georgani seerd. Daarvoor heeft de minstreel Geert Dils reeds zijn medewerking toegezegd. De heer J. F. Dufergé heeft zich bereid verklaard op dien avond een film over de zwemsport te vertoonen. Het bestuur zal dezen avond verder voorbereiden. DE BRIDGE-DRIVE VOOR HET CRISISCOMITé. Voor de bridge-drive ten bate van het Crisiscomité, welke op Woensdag 29 Novem ber in het Kennemer Hotel zal worden ge houden sluit de inschrijving Maandag 27 dezer des n.m. te 5 uur. Onmiddellijk daarna zal de loting worden gehouden. Gespeeld wordt in een afdeeling A, een wedstrijd vol gens het Scheveningsche systeem of in B. een zoogenaamde wilde drive, dus systeem loos en zonder kwetsbaarheid. Voorts is be paald, dat in afdeeling B alle paren slechts' eenmaal tegen elkaar spelen, de oneven ge nummerde paren wisselen van tafel. Het aantal prijzen zal op den dag der drive worden bekend gemaakt. De prijzen worden evenredig verdeeld over de afdeelingen. Een troostprijs wordt beschikbaar gesteld voor het paar in afdeeling B, dat de minste speel- puntên heeft behaald. Voor het paar in af deeling A, dat de meeste manches heeft behaald is eveneens een extra-prijs beschik baar gesteld. De volgorde der prijzen wordt bepaald door het hoogste aantal speelpunten. Als wedstrijdleider treedt op de heer W. M. Ragut. De voorbereiding en regeling van de drive berust bij de heeren Mr. J. A. B. Sanders, W. M. Ragut. F. J. J. Moerel, A. A. Post en A. Visser. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. De Commissie voor Ontspanning en Ont wikkeling voor Werkloozen zal in de a.s. wintermaanden wederom ontwikkelingscur sussen voor de werkloozen organiseeren. Ter inleiding heeft de heer F. W. Hendrikse leider van de Ontspanningsco-mmissie te Am sterdam, het werk van deze commissie in de hoofdstad uiteengezet. De arbeid omvat door ontspanning en ont wikkeling, vakonderwijs en sport. De heeren Wierda, Kelbling en Sloman vertelden bijzonderheden over de interne DOOR EEN BEKLEMMENDE BENAUWD HEID LEKEN 40 TREDEN 40 K.M. „Als ik begon te hoesten duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was zoo vermoeid en afgemat, dat ik niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdij siroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van een flesch ben ik weer geheel de oude geworden in 4 dagen tijd. Ik klim bij ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid. Voor mijn zoontje, waar voor ik verschillende middelen heb bruikt zonder succes, heb ik altijd een flesch Abdijsiroop in huis, welke hem direct helpt". Zoo schrijft ons de heer D. D. v. E. te A., wiens origineele brief voor iedereen ter in zage ligt. Akker's Abdijsiroop bevrijdt de ademha lingsorganen van slijm en andere ziektever wekkende stoffen. Abdijsiroop verruimt d( ademhaling, verdrijft benauwdheden, heelt de aangedane en ontstoken plekken. Onover troffen bij Hoest. Bronchitis, Influenza, .Asthma, Alom verkrijgbaar. Thans per flesch f 1f 1-50 en f 2.75. Vraagt voor ge bruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons „ge stolde" Abdijsiroop) even geneeskrachtig! 35 en 60 et. per doos. (Adv. Ingez. Med.) organisatie, over de sportbeoefening en de algemeene propaganda. Een serie lichtbeel den gaf de resultaten te zien van het werk der Amsterdamsche Commisie. De heer Ehrbecker heeft vervolgens de plannen der commissie voor de a.s. winter maanden medegedeeld. In de eerste plaats zal weer gelegenheid bestaan les te ont vangen in hout- en metaalbewerking, terwijl zoo mogelijk ook een motorcursus zal wor den georganiseerd. Op de Woensdagmiddagen wordt herhalingsonderwijs gegeven,, verder vermeldt het programma lessen in stenografie wiskunde en zelfs is een leeraax bereid ge vonden eenige sportieve jongelui op te leiden voor het Rijksdiploma van spelleider. Dan zal nog gelegenheid bestaan lessen te volgen in eerste hulp bij ongelukken en huisnijverheid Zoo mogelijk zullen voor de avonduren werk groepen worden gevormd, waarvan de deel nemers zich o.a. zullen kunnen toeleggen op radio- en kanobouw. De aanmeldingen moeten zoo spoedig mo gelijk geschieden bij den secretaris der com missie, den heer J. Groot, Hendrik Burger straat 2. EXCURSIE VAN BAKKERSGEZELLEN. De R.K. Bakkersgezellen hielden onder leiding van den heer Hoogeveen één excursie naar de meelfabriek Holland te Amsterdam. Met groote belangstelling hebben zij dit mo derne bedrijf bezichtigd en daarbij veel ge leerd van de uiteenzettingen, die door den directeur werden gegeven. Na afloop werd in hotel „Krasnapolsky" een diner aangeboden. OM TE REPAREEREN. Het Nederlandsche motorschip Antilope, aai hier gelost heeft, vertrok in ballast naar Am sterdam om daar bij de werf der firma Ceu- vel te repareeren. IJMUIDEN HET LOSSEN DER DUITSCHE TRAWLERS. HET CONTRACT OPGEZEGD. De factory Goldbohm heeft de overeenkomst met de organisaties voor het lossen van Duit- sche trawlers per 31 December a.s. opgezegd met het oog op de eerstdaags te verwachten nieuwe losregeling. In verband hiermede schrijft de IJmuider Federatie het volgende: De overeenkomst 1932 voor de Duitsche trawlers was enkele weken oud toen deze weer werd opgezegd. De overeenkomst 1933 loopt precies één maand en weer wordt deze op gezegd, zoodat we ten opzichte van de buiten- landsche vaartuigen zoo ongeveer in de posi tie zijn gekomen van de voortdurende onder handeling over de voorwaarden waarop deze zullen worden gelost. Wij zijn van meening. dat dit voortdurende opzeggen allerminst bevorderlijk is aan een geordende gang van zaken in het bedrijf. Het bezwaar bij den heer Goldbohm is altijd geweest de volgens dezen te hooge losloonen voor de dubbele ploeg haringbooten. Welnu, hieraan was bij het contract afgesloten op 11 September 1933 niet onbelangrijk tegemoet gekomen. De losloonen voor IJsland- en Noordzeetrawlers komen niet veel uit boven die welke geldend zijn voor de Hollandsche trawlers bij een besomming van f 4000 en daarboven gelijk zijn. Terwijl o.i. toch een hooger tarief voor buitenlandsche vaartuigen zeker gewettigd is, is het alleen dat deze hier komen om te profiteeren van de op een mo ment hooge Hollandsche markt, hiermee in vloed uitoefenen op de prijzen in ongunstigen zin, waarvan eigen vloot de schade ondervindt. Bij lage prijzen op de IJmuidensche markt gaan ze naar eigen of andere buitenlandsche haven, zoodat als er ooit van gelegenheids arbeid sprake is, dit zeer zeker hier het ge val is. Wat door den heer Goldbohm wordt bedoeld mét den tweeden zin in dit schrijven is ons niet recht duidelijk. Dit zal echter in de ko mende onderhandelingen wel blijken. Vast staat in ieder geval, dat er bij de havenarbeiders als groep in zijn geheel zeer weinig genegenheid bestaat, om voor de bui tenlandsche trawlers weer opnieuw conces sies te doen, nadat dit nu bij twee opeen volgende contracten is geschied. De zeer groote tegenzin waarmee de verslechtering voor de dubbele ploeg haringbooten werd aanvaard de leden havenarbeiders van den Christ. Bond verwierpen zelfs deze verslechtering met zeer groote meerderheid van stemmen getuigt liervan. Deze tegenzin sproot voor een niet gering gedeelte uit de redeneering dat hoe gemakke lijker het de buitenlandsche vaartuigen in IJmuiden wordt gemaakt, des te beter en eerder deze erin zullen slagen eigen vloot in den hoek te drukken, waarvan we toch in de allereerste plaats gezamenlijk moeten eten. En zoo is het inderdaad. IN HET DOK GEPLAATST. De Duitsche hulpstoomer B. V. 26. die be noorden Egmond op het strand heeft gezeten, is voor bodemonderzoek in het dok geplaatst. DE „LIGA" Naar wij vernemen, zal Donderdag 23 No vember a.s. in Flora. Zeeweg, de oprichters vergadering plaats vinden van een afdeeling van de „Liga". DE ZWEMINRICHTING. NOG GEEN DEFINITIEVE PLANNEN VOOR EEN NIEUW ZWEMBAD. Wij ontvingen het jaarverslag van de com missie ter stichting van een zwembad te Vel- sen waaraan wij ontleenen, dat de zweminrich ting in den put van het spuikanaal werd be zocht door 37419 personen, waarvan 81 op uren voor tarief A, 5901 op uren voor tarief B. 4873 op uren voor tarief C, terwijl 26546 contra merken werden afgegeven. Bij de opening op 13 Mei werd, ondanks de lage temperatuur van het water (55 gr. F.) door 12 personen ge zwommen en bij de sluiting op 23 September (58 gr. F.) door 53 personen. De drukste dag was op 8 Juli 1933, toen 811 personen de in richting bezochten; het kleinst aantal baden werd gebruikt op 16 Mei, n.l. 3. Aangaande de plannen in verband met een nieuw zwembad wordt in het verslag medege deeld, dat het bestuur in den loop van het jaar weer in onderhandeling trad met het bestuur der Sportfondsen, om nogmaals te trachten iets in deze gemeente te bereiken. Ofschoon de onderhandelingen nog steeds gaande zijn, is er volgens het verslag nog niets bereikt. De slechte economische toestand in de gemeente Velsen is hier zeker niet vreemd aan. Mede gedeeld wordt, dat de gemeenteraad in prin cipe niet ongenegen is, eventueel een stuk grond voor een zwembad in Velserbeek ter beschikking te stellen. NATUURIJS EN FABRIEKSIJS. EEN CIRCULAIRE AAN DEN VISCHHANDEL Dezer dagen heeft een groep vischhandela- ren, allen afnemers van natuurijs van het Natuurijs-Verkoopbureau een bespreking ge houden in verband met de eventuëele her nieuwing van het contract van genoemd verkoopbureau. Volgens een aan de visch- han-delaren door de commissie verzonden circulaire verklaarden alle aanwezigen zich bereid, voor het jaar 1934 een nieuw con tract aan te gaan met het bux-eau. In bedoelde circulaire wordt de kwaliteit van het natuurijs ten volle geprezen. „In de pi'actijk toch Is ondubbelzinnig gebleken, dat het natuurijs het beste is voor het verwer ken van vïsch, niet te overtreffen door het z.g. fabrieksijs, zelfs niet van de allerbeste kwaliteit", zoo lezen we in de circulaire. En veder: ..Wanneer men bedenkt, dat de handel ja renlang overgeleverd is geweest aan de ijs- trust, welke willekeurige prijzen heeft kun nen vaststellen, dat alle pogingen, door den handel in het werk gesteld om tot verlaging van den ijsprijs te komen, faalden op den ab- soluten onwil der H.H. fabrikanten, dan wekt het groote bevreemding, dat eenige dagen na het verschijnen van het natuurijs op de markt de prijs van het fabrieksijs met niet minder dan f 3 per ton werd verlaagd! Door ziet gij dan niet de politiek der ijsfabrikan- ten, die, hun machtspositie bedreigd ziende, plotseling een dusóaixige drastische prijsver laging invoei'den, nadat jarenlange directe onderhandelingen zonder eenig i'esultaat zijn ebleven? En zij t gij dan niet met ons meer dan overtuigd dat even zoo plotseling de prijs van het fabrieksijs op het peil van voorheen zou worden gebracht, indien na tuurijs onverhoopt uit de markt zou verdwij nen? Juist daarom is het in Uw welbegrepen eigenbelang, afnemer te worden van het natuurijs, daardoor ertoe medewerkende, dat de ijstrust niet kan terugkeeren tot de ons al len schadende prijzenpolitiek van voorheen." Aangaande den prijs meldt de circulaire, dat het ijs in 1934 tegen denzelfden prijs ge- levei'd zal worden als in 1933, met dien ver stande, dat aan het einde van het contract jaar een reductie van f 0.75 per ton zal wor den uitgekeerd. Een koelinrichting? In de circulaii-e wordt voorts nog medege deeld, dat een gi'oot pakhuis wordt gereed gemaakt, waar drie scheepsladingen ijs kun nen worden opgeslagen, zoodat een constante levering ten allen tijde gewaarborgd wordt. Bovendien worden in dit pakhuis voorzienin gen getroffen voor den bouw van een koel inrichting. Ten aanzien van hen, die de meening zijn toegedaan, dat het meerdere verbruik van natuurijs de werkloosheid in de bedrijven zal vergrooten wordt opgemerkt, dat zulk een veronderstelling onjuist is, daar voor de los sing, bewerking en aflevering van het na tuurijs in verhouding meer arbeidskrachten benoodigd zijn dan voor gelijke hoeveelheden fabrieksijs. KINDERVERLAMMIN G. In de afgeloopen week is te Velsen een ge val van meningitis cerebi'ospinalis epidemica (besmettelijke kinderverlamming) voorge- komeix. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.75—f 0.55 Griet per 50 K.G. f 25—f 10 Tongen per K.G. f 0.90f 0.35 Kleine schol per 50 K.G. f 15f 2.90 Bot per 50 K.G. f 4.80—f 0.80 Schar per 50 K.G. f 4.70—f 0.95 Rog per 20 stuks f 6 Vleet per stuk f 0.70 Kleine poon per 50 K.G. f 5.20f 2.80 Groote schelvisch per 50 K.G. f 21 MiddeLschelvisch per 50 K.G. f 18f 15 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 14 f 6.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 10-f 2.80 Kabeljauw per 125 K.G. f 20f 17.50 Gullen per 50 K.G. (groote) f 9.50f 8.50 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 4.20—f 0.55 Heilbot per K.G. f 0.65 Wijting per 50 K.G. f 2.50—f 1.10 Koolvisch per stuk f 0.80f 0.07 Makreel per 50 K.G. f 11.50—f 11 Versche haring per kist f 7f 6.50 Kleine hake per 50 K.G. f 31f 19 BESOMMINGEN. Trawlers: Schoorl LJm. 39 450 manden f 2590 Gezina IJm. 140 105 manden f 580 Liesbeth Betty IJm. 183 300 manden f 1250 Flamingo IJm. 42 65 manden f 740 Dolfijn IJm. 103, 80 manden f 820 Kotter: MD 522 f 650 Versche haring: Sch 35 f 550; KW 49 f 1240 INTERN. VER. „BELLAMY". Vrijdag 24 November a.s. zal de Intern. Ver. Bellamy een openbare vergadering hou den in het gebouw voor Chr. Belangen te Velsen. Als sprekers zullen optreden de heeren K. Zylstra van Haarlem en Ds. de Jonge van Bergen op Zoom. De eerste zal spreken over: „Hoe denkt een econoom over het Bellamy systeem?", de tweede over: „Hoe denkt een Christen over het Bellamy systeem?" OUDERAVOND I. V. H. Woensdagavond werd in de zaal van ..Flora" een Ouderavond gehouden van de Speeltuin vereeniging „In Veilige Haven'. Het doel van dezen avond was aan de ouders te laten zien, wat voor films aan hun kinderen vertoond worden op de filmdagen, die om de twee weken 's Woensdagsmiddags gegeven, worden. Als aanvulling van dit programma gaven de heer van Tilburg en eenige zijner jeugdige leerlingen verschillende muzieknummers. Zoowel de films, vertoond door den heer Luttik als het muzikale gedeelte, vielen zeer in den smaak. Ook op dezen avond hoopt I V. H. weer haar bestaansrecht bewezen te hebben. FEEST- EN PROPAGANDA VERG ADERING COOP. „DE EENDRACHT". Donderdagavond hield de Coöperatie „De Eendracht'' in ..Bloemoord" een feest- en propagandavergadering, die zeer zeker aan het beoogde doel beantwoord heeft, De zaal was geheel bezet. De vooi-zitter. de heer J. Stark riep den aanwezigen een hartelijk woord van welkom toe en zette daarna het doel der door de coöperatie georganiseerde avonden uiteen, n.l. het beginsel der coöperatie zoo goed mo gelijk in te voeren bij hen die er nog niet mee bekend zijn. De coöperatie telt thans 425 leden en spr. hoopte, dat deze avonden er toe zullen bijdx'agen, binnen koi'ten tijd de 500 te bereiken. De heer Talsma, propagandist van den Centi-aien Bond van verbruikscoöperaties hield daarna een rede over ..Het huishoud- beursje". Hij wees op het groote nut der coöperatie en op de groote beteekenis van de Handelskamer. Na afloop van de lezing werd een film ver toond. getiteld: „Wie zal het winnen?" is met de Holtlijn (blauwpijpers) een vei'bin- ■ding gemaakt tusschen Gdingen en Yoko hama. VELSEN „LENTEBLOEMEN". Het Chr. Kinderkoor „Lentebloemen", di recteur de heer P. Koelemans zal Woensdag 29 November a.s. een uitvoering geven in de Gereformeerde Kerk aan den Koningsweg. SANTPOORT JAPANSCHE AVOND. Voor een zeer talrijk gehoor de zaal van ,De Weyman" was nagenoeg geheel bezet vertelde de heer Gerard Pilger na ingeleid te zijn door den heer W. Landeweert, voorzitter der afdeeling Santpoort van „Volksonder wijs", één en ander over Japan en zijn be woners. Waar de heer Pilger eenige jaren in Japan vertoefd had. wist hij zeer veel interessants over dit de laatste jaren zoo sterk op den voor grond tredende land mede te deelen. Japan, zoo zeide de heer Pilger o.a., be- teekent „Land van de Rijzende Zon", welke naam het door de Chineezen werd gegeven. De huidige bewoners, die niet het oorspron kelijke ras vormen, stelden het pas in 1863 voor vreemdelingen open. In dze 70 jaar heeft Japan zich opgewerkt tot een land, dat op cultureel, industrie- en oorlogsgebied aan de spitsstaat. Japan staat momenteel voor zeer moeilijke problemen. Haar bevolking toch. die voor een groot gedeelte van den landbouw moet leven, nam in genoemde 70 jaar met 1719 millioen zielen toe. terwijl slechts een klein gedeelte van den bodem is te cultiveeren. Bewezen is, dat het gemiddelde inkomen jaarlijks is 220 yen, terwijl minstens 320 yen noodig is om sober te kuixnen leven. De werkloosheid is zeer groot. Japan moest dus expansie zoeken en liet het oog vallen op Mandsjoerije. Het vreemde nu echter is, dat de Japanners niet naar dit land willen emi- greeren, wel naar China. Wanneer, zoo zegt spr., Japan vasten voet met China zou krij gen, dan zou het voor dit land een weldaad zijn. Japan is op de wereldmarkt tegenwoordig een geducht concurrent. Tegen Japan valt door de Westersche mogendheden vrijwel niet te concurreeren, daar de arbeidsvoor waarden in dit land zeer slecht zijn. Een door de firma Regóufc geleverde kop en scho tel kost altijd nog 75 pCt. meer dan wanneer een Japansche firma die in ons land levert. De huizen zijn er met het oog op aard bevingen en veelvuldig voorkomende cyclo nen van licht materiaal gebouwd. De huis vrouw is zeer zindelijk en de beleefdheid eischt, dat men aan de deur schoenen of laarzn uittrekt. De „slanke lijn" heeft geeix bewonderaars, wat het best blijkt uit het volgende be leefdheidscomplimentje: „Sinds ik den laatsten keer aan uw oogen gehangen heb, is u aardig ouder en dikker geworden". De Japanner is zeer gastvrij. Het eten valt voor de Westerling nog al mee, daar het voor een flink del uit visch bestaat. Als je gegeten hebt, vraagt men je. of je je wilt laten masseeren. Dat doen alle Japan ners, vandaar, dat het zoo'n krachtig volk is. De masseurs zijn alijd blinden, die de sti-aten vullen met hun eentonig geroep van „Arna, arna!" Ze verstaan hun vak uitstekend en werken zelfs met de ellebogen. Ook het dagclijksch nemen van een bad wijst er op, dat de levensopvoeding vaix den Japanner gericht is op gezondheid. Japan heeft een prachtige natuur. Vooral in den tijd. waarin de duizenden kersen- boomen in bloei staan, is het er schitterend. Tenslotte vertelde de heer Pilger nog iets van het Japansche tooneel. De voorstellingen in een der grootste theaters van Tokio duren van 12 uur 's middags tot één uur 's nachts. Per familie huurt men een soort van box af en installeert zich daarin. De jacteurs komen niet van achter de cou lissen te voorschijn, maar schrijden over het zoogenaamde bloemenpad door de zaal. Op dit pad strooit men geen bloemen, maar haar- en sierspelden en andere kostbaarheden. Een helper van den acteur raapt alles bijeen en later kan men tegen betaling van idem zoo veel yen zijn eigendom weer terugkrijgen. Een vreemden indruk maakt het op ons, Westerlingen, dat een acteur een „aanmoedi- ger" heeft. Zou bijv. Verkade dit bij ons ook hebben, aldus spr., dan zou je hooren: „Hup, Verkade, houd je goed Verkade!" enz. Na de pauze droeg de heer Pilger een Ja- pansch drama en twee komische Japansche één-akters voor. De voordracht van den heer Pilger, die door lichtbeelden werd verduidelijkt, viel zeer in den smaak.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9