UIT HET BUITENLAND Ir.Cramerinterpelleertoverlndië. DONDERDAG 23 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Een Fransch interview met Adolf Hitler. De Rijks kanselier acht Duitsch-Fransche overeenstemming nood zakelijk. Voor alles moet de Saarkwestie geregeld zijn. Elzas-Lotharingen geen geschilpunt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. De Matin publiceert den inhoud van een interview dat Rijkskanselier Hitier heeft toe gestaan aan den redacteur buitenland van „LTnformation", de Brinen. Hitier heeft verklaard, aldus de Brinen, dat zijn houding steeds dezelfde is gebleven. Hij wenscht bespreking en beraadslaging, om dat hij daarin de garantie voor den vrede ziet. Hij wil, dat deze waarachtige vrede tusschen loyale tegenstanders zal worden gesloten. Hij heeft zulks reeds herhaaldelijk verklaard, maar men heeft hem steeds op wantrouwen de wijze geantwoord. Hitier legde er den na druk op geheel Duitschland achter zich te heb ben. Ik heb voor mijn volk. niet geheim ge houden, wat ik wil. Het volk heeft mijn poln tiek goedgekeurd. Hitier gelooft aan de noodzakelijkheid van een Duitsch Fransche overeenstemming. „Ik heb de overtuiging, dat wanneer de kwestie van het Saargebied, dat Duitschland is, een maal geregeld is, niets Duitschland en Frank rijk in tegenstelling met elkander kan bren gen Elzas Lotharingen is geen geschilpunt, doch hoe lang zal men nog moeten herhalen, dat wij noch willen absorbeeren, wat ons niet toebehoort, noch dat wij ons door iemand willen laten beminnen, die niet van ons houdt. In Europa bestaat geen enkel geschil, dat een oorlog rechtvaardigt. Alles is te re gelen tusschen de volken, wanneer zij het ge voel van eer en verantwoordelijkheid bezit ten. Er is een van vaderlandschen geest be zield Polen en een niet minder aan zijn tra dities gehecht Duitschland. Tusschen hen be staan verschillen en wrijvingspunten, die het gevolg zijn van" een slecht verdrag, maar niets wat waard zou zijn het kostbaarste bloed te vergieten. Want het zijn steeds de besten, die op de slagvelden vallen. Daarom is tusschen Duitschland en Polen een ver drag van goede nabuurschap mogelijk. Men beleedigt mij, wanneer men verder verklaart, dat ik den oorlog wil. Zou ik iets waanzinnigs willen? Den oorlog? Hij zou geen regeling brengen, maar slechts den toestand der wereld verslechteren. Hij zou het einde van onze rassen be tee kenen, die elite zijn en in de volgende tijden zou men zien, hoe Azië zich op ons continent zou vastzetten en het bolsjewisme zou triomfeeren. Hoe zou ik een oorlog wenschen, terwijl toch nog de gevol gen van den laatsten oorlog op ons drukken en zich nog 3b of 40 jaren zullen doen voelen. De Rijkskanselier zei ook dat Duitschland in staat moet zijn zich te verdedigen. Zijn program is als volgt te preciseeren: Geen Duitscher voor een nieuwen oorlog, maar voor de verdediging van zijn vaderland het geheele volk. Wanneer de jeugd in Duitsch land in rij en gelid marcheert, wanneer zij dezelfde kleeding draagt, dan is dat omdat zij de nieuwe ordening en haar garantie be lichaamt. Het gesprek ging vervolgens over de mid delen, welke het Duitsch Fransche probleem in het reine zou kunnen brengen. Wanneer Frankrijk zijn veiligheid wil vin den in een verdrag ben ik bereid alles aan te hooien, alles te begrijpen, alles te onderne men, aldus Hitier. Voorts legde Hitier er den nadruk op, dat hij alleen over de politiek van Duitschland beslist en dat wanneer hij zijn woord geeft, hij gewend is het te houden. Wat is dus nog noodig?, aldus zeide hij. Ik heb geen troon geërfd. Ik heb evenwel een doctrine te hand haven. Ik ben een mensch, die handelt en die zijn verantwoordelijkheid heeft. Ik sta met mijn persoon borg voor het volk, dat ik leid en dat mij de kracht geeft. Hitier sprak er tenslotte over, dat een En- gelsch journalist had geschreven, dat men voor de kalmeering van Europa een overeen stemming tusschen Duitschland en Frank rijk moet tot stand brengen en Frankrijk de aanvullende zekerheid van een defensief ver bond met Engeland moet geven. Wanneer het om zoo'n verbond zou gaan, wil ik het gaarne onderteekenen. Want zei Hitier, ik heb geenszins de bedoeling mijn buren aan te vallen. Polen ziet dat thans hi. Maar om dat Polen Oostelijker ligt dan Frankrijk, kent het ons beter. Genève. Hoofdcommissie verdaagd tot einde Januari. Het presidium heeft Woensdag besloten de hoofdcommissie der Ontwapeningsconferentie, welke tegen 4 December was bijeengeroepen te verdagen tot einde Januari. Intusschen zullen diplomatieke onderhan delingen worden gevoerd. In de zitting van gisteren is het verdagings- besluit voorgelegd in den vorm van een rapport van president Henderson. Henderson wijst in zijn rapport op de recente diplomatieke be sprekingen met de vertegenwoordigers van Frankrijk, Italië, Engeland en de Vereenigde Staten. Er is voorgesteld dat tegelijkertijd met de werkzaamheden der ontwapeningsconfe rentie parallel loopende aanvullende onder handelingen tusschen de afzonderlijke staten zullen plaats vinden langs diplomatieken weg. Deze compromis-formule van Henderson werd stilzwijgend aangenomen door het presi dium zonder verdere verklaringen. Na tien minuten was de zitting reeds afgeloopen. Amerika. Ook de schuldenkwestie met Rusland geregeld? De New-York Times bericht, dat een basis is gevonden voor een overeenkomst voor de Sovjet-Russische schulden en credieten. Naar de Journal of Commerce bericht is een gemengde commissie in het leven geroe pen voor den handel in textiel-producten met Sovjet-Rusland.. Spanje. Rechts in de meerderheid. Reuter seint uit Madrid: Hoewel er geen nieuwe officieele cijfer: beschikbaar zijn, geeft het katholieke hoofd kwartier de volgende schatting van den uit slag: rechtsche partijen 184, linkse he par tijen 160 (waaronder 42 socialisten en 59 ra dicalen) Lerroux wenscht bij de herstemming niet samen te gaan met de socialisten; hij heeft gedreigd met heengaan als de radicalen hierop blijven aandringen. Te Madrid is zeker een herstemmin; noodig. Frankrijk, Verdere publicaties van de Petit Parisien". Voortgaande met de publicatie van gehei me Duitsche documenten drukt de „Petit Pa risien" een lange, „uiterst vertrouwelijke" in structie af, welke door de Duitsche regeering is gezonden aan haar vertegenwoordigers in het buitenland, die voor de propaganda, heb ben zorg te dragen Dit document, zoo meldt Havas, bevat een reeks argument-en voor Duitschlands vertrek uit Genève, m-ededee- lingen over het Duitsche standpunt in zake d-e bewapening en -over den stand der Duit sche bewapening. Het is zoo wordt v-erder o.m. gezegd niet het standpunt der Fransche regeering, dat rechtstreeks heeft geleid tot Duitschland uittreding, maar de inderdaad onbegrijpe lijke houding der Britsche regeering, of liever van sir John Simon. Het is nog niet duidelijk of Simon zich alleen laat leiden door zijn Fra-nsche vrienden, dan wel of de Britsch-e regeering -besloten heeft openlijk het laatste restje reserve prijs te geven. De (vermeende) Joodsch-e afkomst van sir John Simon laat het vermoeden toe, dat hij zich laat leiden door gevoelens van vijandig heid jegens Duitschland en dat hij met suc ces, poogt zijn collega's in het kabinet te be ïnvloed-en. Opgemerkt dient te worden, dat wij ons reeds in de situatie bevinden, waar op in de jongste instructies werd gezinspeeld en dat -d-e Duitsche propaganda zich voort aan, meer dan tot dusver direct tegen Enge land moet richten". Fransch verwijt aan den Britschen spionnageclienst. In het nieuwe Parijsche middagblad de „Midi" is van de hand van Louis Thomas een artikel verschenen, waar deze, volgens Reuter met de mededeeling komt-, dat de Britsche spionnage-dienst verantwoordelijk was voor het feit, dat de vorige week in de „Petit Pari sien" het z.g. officieele Duitsche document gepubliceerd is. De schrijver stelt den Britschen spionnage- dienst ook verantwoordelijk voor de publica tie van het z.g. interview met minister Göb- bels in de „Saturday Review". De Britsche spi-onnagedienst, zoo zegt Louis Thomas, streeft er naar -om d-e verhoudingen tusschen Frankrijk -en Duitschland te verscherpen. Naar aanleiding van de publicaties heeft Reuter in Londensche -officieele kringen in lichtingen ingewonnen en ten antwoord ge kregen, dat door geen enkele officieele Brit sche instantie mededeelingen zijn verstrekt als vervat in de bovenvermelde artikelen. Japan. Admiraal Soeje wenscht een sterke vloot. De nieuwe chef van de Japansche vloot, ad miraal Soeje, heeft in een dagorder ver klaard, dat hij de politiek van Araki steunt. De Japansche vloot moet zoo sterk zijn, dat zij Japan tegen ieder en aanval kan beschermen. VLIEGTUIGRAMP IN RUSLAND. Groot toestel neergestort ZEVENTIEN DOODEN. MOSKOU, 22 Nov. (V.D.) Uit Charkoff wordt officieel medegedeeld, dat daar het vliegtuig „K 7" door tot dusverre onbekende oorzaak neergestort is. D-e zeven-tien perso nen, di-e zich aan boord bevonden, werd-en al len gedood. Het vliegtuig verbrandde. De reg-eering heeft een commissie va-n onderzoek ingesteld, bestaande uit leden van de arbei ders- en bo-ereninspectie der GPoe en twee ambtenaren van het openbaar ministerie. Het vliegtuig gold voor het grootste toestel ter wereld. GEVANGENISOPROER BEDWONGEN. BRAND KON SPOEDIG GEBLUSCHT WORDEN. -PHILADELPHIA, 22 (Reuter). Omtrent liet oproer in de staatsgevangenis alhier, kan nog gemeld worden, dat de onlusten zich hebben afgespeeld op de binnenplaats der gevangenis waar 1300 gevangenen bijeen waren. Een aantal gevangenen heeft de op deze binnenplaats uitkomende werkplaats, waar wol verwerkt werd, in brand gestoken. Het vuur breidde zich uit tot.de keuken en was- scherij der gevangenis, doch kon toen be dwongen worden. Terwijl de meeste gevangenen bij het uit breken van den brand vrijwillig naar hun cellen terugkeerden, weigerden 75 gevange nen aan het desbetreffende bevel te vol doen. Hierop werden zij met machinegeweer- en revolverschoten in een hoek van de binnen plaats gedreven en gedwongen zich over te geven, waarna zij naar hun cellen werden teruggebracht. NOODLOTTIGE VERGISSING VAN EEN MEDICUS. KATTOWITZ, 22 Nov. (V.D.) Door een noodlottige vergissing van een arts zijn te Sosnowitz twee zuigelingen om het leven ge komen. Nadat de kinderen voor het slapen gaan een medicijn hadden gebruikt, dat de dokter had voorgeschreven, vonden de ouders cijnen had voorgeschreven. De geneesheer die de noodlottige vergissing maakte, werd ge arresteerd. DE AANSLAG OP DR. DOLLFUSS DERTIL IN IIOOGER BEROEP. WEENEN, 21 Nov. (Reuter.) Rudolf Dertil. d-e pleger van den aanslag op bondskanselier Dollfuss, die door de rechtbank tot vijf jaar zware gevangenisstraf was veroordeeld, heeft tegen dit vonnis hooger beroep aangetee- kend. De zaak komt thans voor het Opperste Ge rechtshof. STRENGE KOUDE IN SIBERIë. MOSKOU, 22 November (V.D.) In het district Irkoetsk (Siberië) vriest het buiten gewoon. Er zijn in eenige streken temperatu ren geregistreerd van 35 graden. Vele men- schen zijn doodgevroren. BARKAS MET 15 ARBEIDERS GEZONKEN. GPOE VERRICHT ZES ARRESTATIES. MOSKOU, 22 Nov. (V.D.) Volgens een be richt uit Rostow is in Koeban aan de Koeban- rivier een barkas met 15 arbeiders gezonken. Volgens een mededeeling van de GPOE zijn den volgenden ochtend de kinderen dood in 6 personen georresteerd, die de schuld dragen bed. Het bleek, dat de dokter verkeerde medi- aan het ondergaan, STA TENGENERAAL TWEEDE KAMER. Afschaffing van den zomertijd? REDDING NA 50 JAAR BELOOND. OSLO, 22 Nov. Reuter. Een oude matroos in Stavanger heeft dezer dagen een chèque ont vangen van kroonprins Olav van Noorwegen. In den brief staat vermeld, dat tijdens de groote zeilwedstrijden van dezen zomer te Hankö in de Oslo Fjord, de prins een Engelsch- man ontmoette, die wilde weten, of er nog leden der bemanning van den Noorschen schoener „Urda" in leven waren. De Engelschman vertelde, dat hij in 1883 door deze lieden was gered, toen hij hulpeloos in een klein bootje op de Noordzee ronddreef. De kroonprins beloofde hem een onderzoek in te stellen en ervoer, dat een oude matroos in Stavanger woonde, die deel had uitgemaakt van de bemanning der „Urda". De Engelschman heeft daarop 10.000 kro nen gezonden, die den ouden zeerob moesten worden overhandigd als blijk van erkentelijk heid voor de moedige redding, waaraan hij in zijn jeugd had meegeholpen. 22 November. Van-daag behandelde de Kamer de inter pellatie-Cramer, welke -op 5 September was aangevraagd. De interpellatie, welke vragen richtte over -d-e gebeurtenissen in In-dië: de arrestatie van Soekarno, huiszoekingen enz. De heer Cramer had 10 vragen, welke duidelijk en kort 's heer-en Cramer's stand punt weergaven. Zij luidd-en als volgt: 1. Is de Minister niet van oordeel, dat het in het laatste jaar verscherpt politioneel optreden niet alleen niet gerechtvaardigd is, maar in het bijzonder er toe heeft bij gedragen, dat de onrust in inh-eemsehe kringen is toegenomen en de politie tegen stellingen zich hebben toegespitst? 2. Is de Minister niet van meening, dat doox dit optreden -en het veelvuldig ver hinderen van vergaderingen van toegelaten politieke vereenigingen, waarop tenslotte het onlangs ingestelde beperkte vergadering- verbod is gevolgd, het recht van vereeni- ging en vergadering vrijwel illusoir wordt gemaakt, waardoor het gevaar bestaat, dat de volksbeweging andere en verkeerde banen zal inslaan? 3. Is de Minister bereid er toe mede te werken, dat aan het provoceerend optreden van een deel van de Indische -pers en van een deel van de Nederlandsch-Indisohe ge meenschap, waardoor de politieke verhou dingen zijn toegespitst en in hooge mate onrust en verbittering onder de Indone sische bevolking worden gewekt, een eind te maken? 4. I-s de Minister bereid mede te deel-en, op grond waar-van aan ambtenaren enz. ver boden is van bepaalde niet verbod-en poli tieke vereenigingen lid te zijn of te blijven? 5. Kan de Minister mededeelen, waaruit ge-blelcen is, dat bet optreden -van ir. Soe karno o.a. kwade gevolgen heeft gehad voor de openbare rust en orde, dan wel uit welke handelingen gebleken, is, dat op verstoring van de openbare orde is aangestuurd? Is de Minister -bereid mede te deelen, welke concrete feiten de Indische regeering aanleiding hebben gegeven om begin Augus tus zoo krachtig tegenover de inheemsche volksbeweging en haar leiders, met name tegenover ir. Soekarno, op te treden? 7. Wil de Minister mededeelen. welke, maatregelen ten aanzien van ir. Soekarno zullen worden genomen? I-s d-e Minister niet van oordeel, dat de z.g. exorbitante rechten dienen te verdwij nen en dat in alle geval een gerechtelijk- pr-oces te verkiezen is boven toepassing van hoogergenoemde rechten? 9. Is de Minister niet van -oordeel, dat maatregelen als thans door de Indische Tegeering tegenover de bevolking genomen, niet alleen een belemmering vormen voor een normale politieke ontwikkeling, maar die volksbeweging juist in een verkeerde richting leiden? 10 Is de Minister bereid om te bevor deren, dat de vrije meeningsuiting in Indiè zoo min mogelijk belemmerd wordt -en de bevolking e-ventueele grieven ongestoord tot uiting kan brengen? Minister Colijn moest d-e vragen beant woorden als minister van Koloniën. Heel erg tevreden, dat hij in de Kamer geroepen was, scheen hij niet, -ook al liet hij zulks niet in zijn woorden bespeuren, MaaT het was zoo te voelen. De bewindsman begreep niet, waarom hij moest antwoorden op een interpellatie, waar over hij niets nieuws kon zeggen, na de drie maal, dat -hetzelfde onderwerp in den Volks raad werd aangesneden o.a. in een in terpellatie van den heer Thamrin en na de vragen van den heer Vliegen, welke de bewindsman uitvoerig had beantwoord op 19 October van dit jaar. Minister Colijn zette voorop, dat de re geering zeer welwillend staat tegenover ge zonde uitingen van de inlandsche beweging. Zulk een gezonde uiting kan hij echter niet ontdekken in de P. I. -en P, K. I. Deze vereenigingen, w-elke naar de officieele doelstelling sociale verbeteringen nastreven, bedoelen in werkelijkheid alleen politieke nationalistische omzettingen. Het gezag po gen zij telkens -te ondermijnen. De toestand was aan het e'jnd van 1932 zoodanig, dat de Indische regeering zich ge noopt- gevoelde in te grijpen. Zij schreef de landsdienaren voor geen daden te doen welke den goeden geest in het corps ambte naren schaden zou en geen lid te worden van of steun te verleenen aan -organisaties, Y welke actief of passief revolutionnaire acties aanvangen. Zulke acties kwamen voor. Het karakter der extremistische stroomingen werd een gevaar voor een gezonde volksbeweging. Alle oude leuzen deden opgeld zei de minis ter volledige staatkundige onafhanke lijkheid, herinneringen aan Dïepo Negoro D-e extremistische organisaties kregen een uittartend karakter door menig woord. Ten einde den grooten indruk van deze woorden op menig eenvoudige weg te nemen, moest de regeering wel optreden. Op Sumatra's west kust was het gevaar niet denkbeeldig van roeringen en opstand. De heer Soekarno moest ingereken-cl worden alles draaide om hem. Hij bleef een gevaar. Op 31 Decem ber 1932 werd hij uit de gevangenis ontsla gen, -op 1 Januari 1933 hiel-d hij aliweer een rede, weilce niet door den beugel kon, Soekarno werd zonder succes gewaarschuwd De Tegeering moest tot handhaving van het gezag wel optreden; vooral' nu ze over be perkte middelen beschikt moet er voorzich tigheid worden betracht. Dan beantwoordde de minister de vragen stuk voor stuk. Op de eerste vraag antwoordde de be windsman dat- het verscherpt politioneel toe zicht geen oorzaak, maar gevolg van de onrust in inheemsche kringen is geweest. Wat de tweede vraag betreft, antwoordde Minister Colijn ontkennend. De regeering achtte haar optreden noodig om de gezonde volksbeweging te verhinderen meegesleept te worden op verkeerde banen. Ten aanzien van de derde vraag zeide de premier, dat de regeering ervan overtuigd is, zelfs een open oog heeft voor het gevaar van verscherping van verschillen tusschen de dee len van de Indische volksgemeenschap. Dit blijkt wel uit de toepassing van de Persordon- nantie, zoowel op Indische als op Europeesche bladen. Wat de vierde vraag aangaat wees de be windsman er op, dat elk landsdienaar in lands belang zich loyaal heeft te onderwerpen aan de overheid. Op de vijfde en zesde vraag is de bewinds man niet meer ingegaan. Daarvoor verwees hij naar zijn schriftelijk antwoord op de schrifte lijke vragen van den heer Vliegen van 19 Oct. De tegen Ir. Soekarno te nemen maatrege len zijn nog in overweging. De negende vraag beantwoordde de premier ontkennend. En wat de laatste vraag betreft op zoo min mogelijke belemmering van de vrije meeningsuiting is de regeering steeds uit. De heer Cramer repliceerde. Hij diende een motie in, waarin van de regeering gevraagd werd het recht van vereeniging en vergadering zooveel mogelijk te eerbiedigen. Wat de Kamer verder gezegd heeft, had niet veel om het lijf. De heer en van Boetzelaer (e.h.), Rutgers (ajr.), van Kempen (lib.), Joekes (v.d.) en Feber (r.k.) verklaarden allen, dat de interpellatie niet noodig was geweest. Wijl ze 'niets nieuws heeft- gebracht. Zoowel de interpellatie als de minister moesten in her halingen vervallen. De heer van Boetzfëlaer zeinog, dat in de Indische wereld een groote meerderheid de groote lankmoedigheid der re geering niet heeft begrepen. De heer Rutgers (a.r.) wees nog op de groote gevaren voor geestelijke besmetting in een groote vergade ring en achtte den heer Cramer niet den meest geschikten man om als censor voor regeerings- daden op te treden, hij, die blijkens het ge beurde met de Zeven Provinciën niet altijd even juist weet te onderscheiden. De motie werd afgewezen, wijl ze voor de evengenoemde heeren niets zegde. De regee ring eerbiedigt reeds „zooveel mogelijk" het recht van vereeniging en vergadering. De motie ging naar het oordeel van de heeren de Visser (comm.) en Sneevliet (Rev. Soc.) niet ver genoeg. Zij wilden de exhor- bitante rechten afschaffen en eischten een volledig vrije meeningsuiting. Een, dit bedoe lende motie werd niet voldoende ondersteund. Minister Colijn wees nog op de belangrijke preventieve beteekenis van de mogelijkheid van ingrijpen. De motie noemde hij volko men overbodig. De motie viel met 5020 stemmen. De Kamer heeft zich toen gezet aan de be-, handeling van de begrooting van Binnen- landsche Zaken. Bij de algemeene beschouwingen werd ook het initiatief-ontwerp van de heeren v. d. Heuvel en Bakker behandeld, dat de zomer tijd weer wil afschaffen. Behalve over den zomertijd werd ook over de begrafeniswet gesproken. De heer v. d. Heide pleitte voor de mogelijkheid voor ver branding. De heer van Dis (St. G.) bleek er sterk tegen. De minister voelde er niet veel I voor om deze zaak aan de orde te stellen, j wijl het huidige kabinet geen principieele j punten wil behandelen. Intusschen is er strijd met de wet wanneer er crematie plaats heeft. De minister zal pogen hierin verbetering te brengen. De zomertijd het oude onderwerp met de oude argumenten van voor- en tegenstan ders. Voorstander van den zomertijd bleek maar één spreker, de heer v. d. Waerden (s.-d.) Hij beperkte zich in het beperkte de bat tot de poging van ondergraving der ar gumenten van de tegenstanders. Deze de heer v. d. Heuvel (a.-r.) vooraan als initiatief nemer, de heeren van Voorst tot Voorst, van Dis, Zijlstra en van Houten hebben allen gewezen op de groote landbouwbezwaren, verbonden aan een uur vroeger beginnen (melken), de bezwaren voor de visschers, de bezwaren voor de kinderen, die lang wakker liggen, bezwaren voor de bloembollenkwee kers kortom (zei de heer v. d. Heuvel) het leven wordt gedenatureerd. Nu waren er enkele leden, als wier woord voerder de heer Ebels (v-d.) optrad, die het thans allerminst het geschikte moment acht om den zomertijd weer af te schaffen. En zeker niet bij initiatief-ontwerp. Hier zou de regeering de leiding moeten hebben. De heer v. d. Heuvel antwoordde, dat hij voor tot zijn initiatief-ontwerp over t-e gaan zich er eerst van had vergewist, dat de bewindsman zelf niet met een ontwerp zou komen. De heer Ebels had nog andere bezwaren. Hij zag als gevolg van e.v. aanneming van het initiatief- ontwerp zich een belangentegenstelling ont wikkelen tusschen stad en platteland. En dab achtte hij thans zeker verkeerd, nu de land bouw zoo sterk de medewerking noodig heeft van de stedelijke bevolking,, voor het opbren gen van de steunbedragen aan den landbouw. De heer van Houten, die opmerkte, dat de landbouw meer aan directe hulp heeft, dan aan een zomertijd, zag in het ontwerp (waar van hij overigens een voorstander is) een politieke zethet werd nl. vlak voor de ver kiezing ingediend. Of het initiatief-ontwerp tot afschaffing van den zomertijd zal aanvaard worden? We gelooven 't niet want naast de vele voor standers van den zomertijd komen nu ook nog degenen die op het standpunt van den heer Ebels staan. Veel meer kans heeft de heer v. d. Waerden (s.-d.) met een motie. De heer v. d. Waerden heeft altijd gepleit voor het innemen van een tusschenstandpunt, waardoor de landelijke bevolking met 20 min. wordt tegemoetgeko men en de stedelijke bevolkingen 40 min. voordeel houden. De heer v. d. Waerden dien de een motie in, waarbij de Kamer uitspreekt in den winter den West-Europeeschen tijd en in den zomer den Midden-Europeeschen tijd te wenschen en de regeering uit te nocdigen zich opnieuw bezig te houden met de rege ling van den tijd. De heer v. d. Waerden wees er nog op, dat het spreken van zomertijd niet juist is. Ons land heeft den Amsterdamschen tijd en die wijkt ook nog een 1/2 uur van den zomer tijd af. Morgen wordt er over de motie en het ont werp gestemd. De Kamer heeft nog een aanvang ge maakt met de afdeeling Binn. Bestuur. Maar bij dit chapiter krijgt de Kamer morgen nog sprekers in serie. Vandaag huldigde de heer Lingbeek de kleine partijtjes en protesteerde tegen R.-K. burgemeestersbenoemingen. R.-K. burge meesters zijn er z.i. veel te veel. De heer Zijl stra (a.-r.) was er dankbaar voor dat in de stukken zich de minister zoo krachtig ge plaatst had achter den burgemeester van Velsen bij diens handhaving van het gezag in zijn gemeente. Voorts wilde hij den stemplicht afschaffen, hetwelk f 300.000 zou besparen. En samen met den heer Zijlstra waar-schuwde de heer Schaepman voor fascisten in de burgerwacht. We zien dat alles morgen weer terug. INTIMUS. VERZENDING NIEUWJAARS CORRESPONDENTIE. Om de hieronder vermelde bestemmingen nog vóór 1 Januari 1934 te bereiken, kan de correspondentie als volgt worden verzonden: Argentinië (Buenos Aires) gewone mail 15 Dec. Laatste tijdstip van ter postbezorging ten hoofdkantore 16.45. Aanteekenen tot: 16.30. Luchtpost 22 Dec. 19.10 18.55. Australië (Fremantle, Adelaide, Melbourne) gewone mail 1 Dec. 19.10 18.55, luchtpost 2 Dec. 2.15, 1 Dec. 19.30 Brazilië, (Pernambuco en Bahia) géwone mail 14 Dec. 12.30 12.15, luchtpost 22 Dec. 19.10 18.55. Rio de Janeiro, gewone mail 15 Dec. 16.45 16.30, luchtpost 22 Dec. 19.10 18.55. Britsch-Indië (Bombay) gewone mail 15 Dec. 19.10 18.55, luchtpost 20 Dec. 23.55 19.30. Canada (Montreal) gewone mail 21 Dec. 16.45 16.30. Ceylon (Coloipbo) gewone mail 15 Dec. 19.10 18.55, luchtpost 16 Dec. 2.15 15 Dec. 19.30. China (Shanghai) gewone mail 24 Nov. 19.10 18.55, luchtpost 13 Dec. 22.55 19.30. Cuba (Habanna) gewone mail 16 Dec. 16.45 16.30, luchtpost 20 Dec. 19.10 18.55. Curacao (Willemstad) gewone mail 12 Dec. 9.00 8.45, luchtpost 14 Dec. 19.10 18.55. Egypte (Alexandrië Kaïro) gewone mail 24 Dec. 22.00 23 Dec. 16.00, luchtpost 27 Dec. 23.55 19.30. Irak, Mesopotamië (Öagdad) gewone mail 25 Dec. 2.00 23 Dec. 16.00, luchtpost 27 Dec. 23.55 19.30. Japan (Tokio) gewone mail 14 Dec. 17.30 17.15. Mexico (Mexic.o-stad) gewone mail 16 Dec. 16.45 16.00, luchtpost 20 Dec. 19.10 18.55. Nederlandsch-Indië (Medan, Batavia) zee post 1 Dec. 3.25 30 Nov. 19.30, gewone mail 7 Dec. 3.25 6 Dec. 19.30, luchtpost 20 Dec. 23.55 19.30. Palestina (Jeruzalem, Gaza) gewone mail 24 Dec. 22.00 23 Dec. 19.30, luchtpost 27 Dec. 23.55 19.30. Siam (Bangkok) gewone mail 7 Dec. 3.25 6 Dec. 19.30, luchtpost 20 Dec. 23.55 19.30. Straits Settlements (Singapore) gewone mail 7 Dec. 3.25 6 Dec. 19.30, luchtpost 20 Dec. 23.55 19.30. Suriname (Paramaribo) gewone mail 12 Dec. 3.25 11 Dec. 19.30, luchtpost 16 Dec. 19.10 16.00. Syrië (Aleppo) 25 Dec. 2.00 23 Dec. 16.00. Uruguay (Montevideo) gewone mail 18 Dec. 16.45 16.30, luchtpost 22 Dec. 19.10 18.55. Vereenigde Staten van Amerika (New-York) gewone mail 21 Dec. 19.10 18.55. Zuid-Afrika (Kaapstad, Johannesburg) ge wone mail 7 Dec. 16.45 16.30, luchtpost 20 Dec. 23.55 19.30. De overtochtsduur is berekend tot de plaat sen achter de landen vermeld. Voor verder ge legen bestemmingen is in het algemeen ver zending met een vroegere gelegenheid ge- wenscht. De verzending per luchtpost is alleen aan gegeven voor zoover de uitwisseling van lucht postcorrespondentie later kan plaats vinden dan op de voor de gewone mail vermelde data,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3