CHAMPÖNE11A Uit Haarlem's Gemeenteraad. VRIJDAG 24 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Behandeling der begrooting 1934. (ZITTING VAN DONDERDAGMIDDAG) De wethouders aan het woord. (Vervolg). Mr. Slingenberg (V.D.) wethouder van financiën, vervolgde zijn rede. Hij betoogde, dat de heer Joosten het Haarlemsche belas- tingvlak te optimistisch bekeken heeft. Het is namelijk veel kleiner dan hij meende, om dat hij zich baseerde op de rekening 1932, maar dat aan een vrij gunstig jaar, omdat er toen immers 13 maanden Fondsbelasting ontvangen is. Spreker gaf te kennen, dat de korting op 'de uitkeering ingevolge de Fondsbelasting, door nieuwe belastingen in den Haag, terug gebracht kan worden van 20 op 18%. Dit is een verschil van f 27.000 in het voordeel van Haar lem, maar er blijft toch een vermindering te verwachten van f 237.000. Er is nog niet met zekerheid te zeggen hoeveel het rijk zal korten op den werkloozen- steun. B. en W. vermoeden dat het f 300.000 zal zijn. Er zou dus nog een tekort van f 100.000 zijn, dat in 1934 gedekt zal moeten wor den. Bovendien blijft er weinig op den post voor onvoorziene uitgaven staan als die f 237.000 (het nadeel uit de Fondsbelasting) daarvan afgetrokken worden. Het financieele aspect van Haarlem is nog niet zóó ongunstig als lijkt, want er zijn slechts heel weinig gemeenten die er al in geslaagd zijn om de dreigende tekorten op de begrooting voor 1934 te dekken. Bovendien is er nog een gaatje open, door dat de regeering maatregelen heeft toegezegd voor gemeenten die er niet kunnen komen door den verminderden werkloozensteun. In zijn kwaliteit van Eerste Kamerlid zal spreker den minister daarover aan den tand voelen. Een verblijdende omstandigheid is bovendien dat wij thans minder werkloozen hebben dan een jaar geleden. Er wordt ook iets minder aan steun uitgekeerd. Ged. Staten van Noord-Holland willen niet alleen de subsidie voor Nijverheidsonderwijs verlagen, maar ook voor het buitengewoon onderwijs en de openluchtschool. Spreker hoopt alsnog, dat de Prov. Staten dit afschuif systeem niet zullen steunen. Nu de korting voor het gemeentepersoneel. B. en W. staan op het standpunt, dat de ge meente in dezen tijd geen vacantietoeslag mag toekennen. Ook de kindertoeslag zal verminderd moeten worden. Spreker betreurde, dat er weinig medewer king van het Georganiseerd Overleg is geble ken! Sinds 1931 heeft het Overleg zich steeds tegen korting op de loonen verzet. Men be hoeft niet te zeggen, dat het Overleg kapot is. maar het is goed te zeggen, dat de organi saties op den verkeerden weg zijn. De organi saties moeten bereid zijn om mee te werken aan regelingen die in het belang der gemeente zijn. Het blijft immers nog altijd waar, dat het gemeentepersoneel in bevoorrechte po sitie verkeert en vaste positie, pensioen, goede vacantieregeling. enz. B. en W. hebben gemeend den kindertoeslag met 20% te verminderen. De overweging was, dat op dit onderdeel van de bezoldiging nog geen korting heeft plaats gehad. B. en W. zijn in het Overleg soepel geweest. Er was met het college te praten. Het heeft evenwel geen succes gehad. Nu gebleken is. dat B. en W. in het Overleg wilden pogen tot overeenstemming te komen, volgt hieruit, dat B. en W. ook met den raad willen praten. Spreker persoonlijk zou bereid zijn met het voorstel Kuiper mede te gaan. (Geroep: dat begrijpen wij!) Juist mijne heeren. Het is begrijpelijk. Ik heb steeds steun gehad van de rechterzijde. ;Van de S.D.A.P. heb ik dien steun niet onder vonden. Het is dus te verstaan, dat ik zoo mogelijk gevolg wil geven aan den wensch van rechts, te meer omdat het van rechts een principieele kwestie is. De heer Joosten: 17+4 21. De heer Slingenberg: Waarom 4, ik zou zeggen 5. De heer Visser; U telt niet mee! (Gelach). De heer Slingenberg: Er wordt gezegd, dat het voorstel van den heer Kuiper f 8000 meer geeft dan B. en W. gevraagd hebben. Maar het voorstel Joosten geeft over jaren nog veel meer dan f 8000. De heer Reinalda: en nu klaagt men nog over de medewerking van ons. De heer Slingenberg: de S.D.A.P. heeft steeds gestemd tegen de bezuinigingsvoor stellen van B. en W. De heer Joosten: uit alles blijkt dat wij uitgeschakeld zijn. De heer Slingenberg: de financieele gevolgen van de voorstellen inzake den kin derbijslag zijn: B. en W. f 63.000, Joosten f 47.000 en Kuiper f 71.000. Daarom is spre ker ook tegen het voorstel Joosten, ook al zal dat in den loop der jaren meer besparing voor de gemeente geven. Wat de electriciteitstarieven betreft moet opgemerkt worden, dat B. en W. wel het een heidstarief met 2 cent willen verhoogen, maar daartegenover staat, dat het tarief voor de kleine industrieelen wat verlaagd wordt. Dat- is ook van belang. Verhooging van het eenheids tarief betee- kent niet een afzonderlijke verzwaring van den last van de minder gegoeden. De mee ning, dat de arbeiders in het algemeen het eenheidstarief hebben, is onjuist. Het aantal vastrechtgebruikers is in de laatste jaren ver minderd, omdat men minder ging gebruiken en het eenheidstarief toen voordeeliger vond. Dat meet worden tegengegaan. Het is niet waar dat electriciteit wordt afgeschaft om weer petroleum te nemen. Het gas onder vindt wel de concurrentie van de petroleum, maar de electriciteit niet. De heer Joosten rekende verkeerd toen hij zei dat een bewoner van een huis van f 300 beter 25 opcenten meer op de Personeele Be lasting kan betalen dan 2 cent meer voor een KW.U. electriciteit. De electriciteitsverhoo- ging beteekent voor een huis van 60 M2. f 1.80 a f 2 per jaar, voor 70 M2. f 2.20 a f 2.40. De verhoogde Personeele belasting zou in elk geval f 2.50 beteekenen. De heer Joosten: ja maar als het een gezin met kinderen is wordt het- belastingbe drag kleiner. De heer Slingenberg: dat is zoo, maar bij de berekening van de belasting is alleen gerekend met huurwaarde van het huis, niet met het meubilair, wat gemiddeld voor zulke huizen ook nog f 1 beteekent. De afschaffing van den schooltandartsen dienst is geen vermindering van de volks kracht. Dit heeft de heer Reinalda overdre ven. dat was zwaar geschut. B. en W. meenen dat er geen overwegend bezwaar aangevoerd kan worden tegen de afschaffing. B. en W. zullen niet met een voorstel ko men tot """-g van het voorbereidend on derwijs als de toestand der financiën in 1934 niet veel verslechtert. B. en W. zullen die be slissing zoolang mogelijk uitstellen. Als de raad een subsidie wil verhoogen, moet de raad dat vinden door een verminde ring van een andere subsidie. Het totaal der subsidies mag niet verhoogd worden. Deze begrooting is zóó opgezet dat men redelijk mag verwachten dat zij inderdaad ook sluit, mits er geen nieuwe financieele rampen voor de gemeente komen. Er zijn im mers nog bezuinigingen door B. en W. in de memorie van antwoord aangekondigd. Bo vendien wordt met de ziekenhuizen onder handeld om de prijzen te verlagen. Dit zal vermoedelijk een besparing van f 25.000 ge ven. De tijd is voor B. en W. moeilijk, speciaal voor den wethouder van financiën. Spreker eindigde met Sisyphus, die tot taak had een zwaren steen op een berg naar boven te rollen. Eiken keer als hij den steen bijna boven had, gleed hij weer naar beneden. Zoo zwoegt ook thans de wethouder van financiën. Spreker hoopt dat velen in den raad hem bij die zware taak zullen hel pen. Wij weten, dat wij een noodzakelijken arbeid vervullen, in de verwachting, dat er eindelijk weer een tijd zal komen, dat het college zich aan opbouwenden arbeid kan wijden. (Applaus). Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder van Openbare Werken, wees er op, dat door de economische crisis veel werkgelegenheid te Haarlem teniet gegaan is. Verschillende me taalindustrieën zijn over den kop gegaan, zoo dat dit niet in den eersten tijd te herstellen zal zijn. Als het te Haarlem beter zal gaan, dan zal dat moeten komen door een verbeterde ex port. Daarmede houdt de betalingsbalans ver band. Het is nog niet de tijd om tot stabilisa tie over te gaan. Ook voor degenen die te Haariem nog weTk hebben is de toestand slecht geworden. In de metaalindustrie zijn werkloonen van f 18, in tarief f 19.50. (De heer Kuiper: hadden ze dat nog maar allemaal!) De heer Visser heeft het denkbeeld om voor steun te laten werken weer sterk naar voren gebracht. Verleden jaar heeft hij het ook ge daan. Nu wil hij het beperken tot de valide arbeiders. Fabrieken wil hij er buiten laten. Als men de fabrieken er trouwens bij betrek ken zou, moet er een export-premie gegeven worden en dat zou ons meteen in internatio nale verwikkelingen voeren. Als men de wer ken van Openbare Werken in de werkverrui ming zou betrekken, moet men Tekening hou den met de kosten van de materialen, die veel hooger zijn dan de heer Visser zich heeft ingedacht. Daaraan zijn dus ook bezwaren verbon den. Er blijft dus alleen voor den heer Vis ser en zijn denkbeeld het grondwerk over. De klacht dat de Hout en Plantsoenen er verleden jaar minder goed onderhouden uit zagen, is niet geheel juist. Het kwam ver moedelijk ook omdat wij zoo'n drogrn zomer gehad hebben. De heer Visser zei dat er f 2.125.000 aan werkloozen steun wordt uitgegeven. Maar daarvan worden ook alle niet-valide werk loozen betaald. Het is dan ook veel beter om belang rijke werken, omdat zij vervroegd uitgevoerd worden, in werkverschaffing uit te voeren. Maar dan moet men niet voor den steun laten werken, maar de menschen ónder be paalde voorwaarden laten werken. Het ge volg zal natuurlijk wel zijn dat dan op den werkloozensteun gespaard worden. B. en W. hebben al opdracht aan de diensten ge geven om plannen voor deze werkverschaf fing voor te bereiden. Het rijk heeft op deze wijze al 50.009 werkloozen te werk ge steld. Het is onjuist, dat het college van B. en W. iemand niet zou benoemen omdat hij R.K. is. Trouwens in de laatste jaren hebben slechts zeer weinig benoemingen plaats ge had, Ook is het niet aan te nemen, dat het vroegere college van B. en W. dit gedaan heeft, want dit college was rechts. Als er een partij reden heeft om te klagen over aehteruitstelling, dan is het de partij van spreker. Er is op het Stadhuis slechts één ambtenaar die sociaal-democraat is. Wel zijn er verschillende bekwamen RK. chefs op het stadhuis. In het Overleg worden veel belangrijke beslissingen genomen. Het is dus onjuist te zeggen, dat er nooit overeenstem ming verkregen wordt en het voor te stel len alsof het Overleg dood is. Het verschil over de loonkorting was ook niet zoo heel erg. De organisaties wilden tot 13 pet. gaan terwijl de laagste eisch van B. en W. 13 1/2 pet. was. De heer Niemöller heeft Woensdag ge zegd, dat „de voorzitter van het Overleg de vergaderingen zóó leidt, dat er geen over eenstemming komt terwijl de organisaties uit politieke overwegingen die tactiek steunen". De heer Niemöller zal met bewij zen moeten komen anders noem ik zijn uit lating een Insinuatie en verdachtmaking. Ik heb steeds eerlijk getracht om in het Overleg bot overeenstemming te komen. Sinds het uitbreken van den oorlog is het aantal inwoners van ons land met 2 mil- lioen vermeerderd. Het is een moeilijke vraag hoe voor die inwoners arbeid ge vonden zal kunnen worden. Spreker ver moedt, dat de heer van Dam niet aan de zijde zal staan van de R.K. groep in den raad, die vasthoudt aan de groote gezin nen. (De heer Klein: de kleine kinderen dus maar afmaken!) Het voorstel van den heer Kuiper is zoo vervolgde de heer Gerritsz na- deelig voor de gezinnen met geen, één of twee kinderen. Slechts een heel klein aan tal personen zal van het voorstel-Kuiper profiteeren. Daar de heer Kuiper f 8000 meer aan B. en W. aanbiedt dan zij vragen zou de heer Kuiper zijn korting met 1 '3 kunnen verlagen. Spreker was in het Overleg bereid het voorstel-Kuiper te steunen als de vacantietoeslag gedeeltelijk behouden zal blijven. Het Overleg heeft dit niet aan vaard. Als de raad dit denkbeeld nog wil aanvaarden, dan zou spreker er desnoods persoonlijk nog zijn stem aan willen geven. De heer Roodenburg (C.H.) wet houder van onderwijs, is aan de perstribune bijna niet te verstaan. Hij verdedigde de i bezuinigingsvoorstellen van B. en W. op Echte mousseerende (Wettig gedeponeerd merk) Vraagt het bij Uw leverancier en zoo deze ze niet voorradig heeft bi) de fabrikante WOLDRIWG SDEIVIA N.V., Groningen. (Adv. Ingez. Med.) onderwijs gebied. Niet alle voorstellen van B. en W. konden te voren in de commissie van onderwijs behandeld worden, omdat de tijd soms drong. B. en W. kennen den fi- nancleelen kant van de voorstellen. Hoe nuttig men den Schooltandartsendienst ook acht, het rechtvaardigt toch niet het voort bestaan. Temeer niet, omdat deze dienst preventief werk moest verrichten. Het is aan twijfel onderhevig of de ouders thans financieel in staat zijn om het gebit der kinderen ook te laten onderhouden na het verlaten der sc'hool. Bovendien zijn er nog te Haarlem verschillende gelegenheden voor tandheelkundige hulp voor on- en min vermogenden. B. en W. zijn bereid om te overwegen of die hulp bevorderd zal kun nen worden. Spreker is overtuigd, dat het Haarlemsch onderwijspersoneel - zal medewerken om hoewel de taak door de bezuinigingsmaat regelen verzwaard is den goeden naam van het onderwijs te handhaven. De heer van Liemt (r.k.), wethouder van armenzorg en werkloozemzorg, zei dat B. en W. wel voornemens zijn een inlich tingendienst te vormen bij Maatschappelijk Hulpbetoon, maar de Armenraad zal blij ven bestaan. De Armenraad zal als infor matiedienst voor de particulieren en ver- eenigingen blijven bestaan. De gemeente kan een deel van het personeel der overheid overnemen. Met de reorganisatie zal dus niet veel geld gemoeid zijn. De behandeling van de zaken van den Werkloozendienst en Maatschappelijk Hulp betoon zal door de oprichting van een eigen informatiedienst bevorderd worden. Het zal veel rompslomp besparen, de werkloozen zullen daar ook van profiteeren, omdat het onderzoek veel bespoedigd kan worden. B. en W. waardeeren het streven van den heer Visser om iets te doen om de werkloo zen te helpen. Men moet zich evenwel bedenken of hetgeen de heer Visser goed bedoelt inderdaad ook uitvoerbaar is. Een deel van wat de heer Visser wil beteekent verplaatsing van de werkloosheid. En dat moet in elk geval voorkomen worden. Een na deel zou ook het uitschakelen van het parti culiere bedrijfsleven zijn. Den Haag en Apel doorn verlceeren in andere omstandigheden en kunnen daardoor werkloozen aan het werk zetten. Die steden hebben immers duinen en bossehen waarop verfraaiingswerken uitge voerd kunnen worden waarbij geen materia len gemoeid zijn. Als Haarlem ook zulke ob- jesten kon vinden, zouden B. en W. de zaak ongetwijfeld ter hand nemen. B. en W. zullen naar geschikte objecten blijven zoeken. Kan de heer Visser ze aanwijzen? Het is zelfs moeilijk om objecten te vinden voor de menschen die in dè 3-daagsche werkweek werken. Spreker betreurde het, dat Mr. Gerritsz iets gezegd heeft, over de toeneming der bevol king met 2 millioen zielen. Hij kan toch niet meenen, dat dit veroorzaakt is door het geven van kinderbijslagen op het loon. Belastingverhoogïng acht spreker funest voor de geheele bevolking. Dan is het nog beter om de tarieven voor de electriciteit te verhoogen. De Voorzitter dankte de sprekers die het beleid van den burgemeester hebben wil len steunen. De heer Castrieum was niet consequent, toen hij B. en W. verweet dat zij het raads besluit om de bioscopen op den le Paasch-, Pinkster- en Kerstdag open te stellen, heb ben uitgevoerd, terwijl hij den burgemeester verweet, dat hij bij de Kroon in beroep ge gaan is om het raadsbesluit inzake de loon korting. De burgemeester heeft den plicht om ver nietiging te vragen van raadsbesluiten, die hij in strijd acht met het algemeen belang. Die plicht zal hij nakomen. Er is nooit een geschikte candidaat ge weest omdat hij R.K. was. Nu wat het aantal R.K. bij de politie betreft. Er zijn 58 van de 186 agenten R.K.. verder 7 van de 17 hoofd agenten. Van de 15 agenten die het laatst zijn aangesteld zijn er 5 R.K. (De heer Joosten: de R.K. hebben te veel agenten). De Voorzitter vervolgde dat bij een oproeping voor een agent gevraagd zijn per sonen die 1,75 M. lang zijn, -zonder schoeisel. Iemand die daaraan niet voldoet lean eenmaal niet in aanmerking komen. De heer Wolzak heeft er over geklaagd, dat de politie bij een optocht van een spreekkoor geen beleedigende woorden jegens den minis ter-president heeft gehoord, terwijl anderen uie wel gehoord hebben. Men kan toch niet veronderstellen dat de politie-mannen met opzet die woorden niet gehoord hebben. De Voorzitter: Onder de agenten waren ook anti-revolutionnairen. Het is niet uitgesloten dat de anti-revolutionnaire agen ten juist die woorden niet gehoord heb ben REPLIEKEN. De heer O vers tee gen (communist) zei, dat alle raadsleden propaganda maken voor hun politieke denkbeelden. Onder het mom der bezuiniging hebben alle partijen, alleen de communisten uitgezonderd, hun program onder tafel gestopt. De crisislast wordt op de schouders der arbeiders afgewenteld. Spreker protesteerde tegen de houding van den burgemeester om hem het woord te weigeren in eerste instantie. De Voorzitter: Uw herhalingen worden vervelend en uw zoogenaamde scherts is soms ongepast. De heer Oversteegen protesteerde daarte gen. Hij meende dat de communisten door de andere raadsleden in een uitzonderings positie worden gesteld. Het doel is den com munisten den mond te snoeren. Spreker wijdde uit over de belastingpoli- tiek van de soc.-dem. fractie en keurde die scherp af. Wij communisten zijn niet de dokters, maar de doodgravers van de kapitalistische maat schappij. De voorzitter: bemoedigende woorden De heer Castrieum (r.k.) achtte be- lastingverhooging alleen in het uiterste ge val gerechtvaardigd. Misschien zal in de toe komst niet aan belastingverhooging te ont komen zijn, temeer omdat E. en W. enkele be zuinigingsplannen aangekondigd hebben waarvan de aanneming niet geheel zeker is. Als belastingverhoogïng noodig wordt, zal het billijker zijn de opcenten op de Fondsbelas ting te verhoogen. Dit mag evenwel niet van de regeering. Daarom stelde spreker een motie voor om aan de regeering te verzoeken haar standpunt in deze te wijzigen. De heer Slingenberg: (V. D.), wet houder: die motie wil ik wel steunen. De heer Castrieum vervolgde met te zeggen, dat het gemeentepersoneel opnieuw een offer zal moeten brengen. Spreker stelde voor om B. en W. uit te noodigen hun voor stel inzake den kinderbijslag en den vacan tietoeslag terug te nemen en weer in het Overleg te brengen onder de mededeeling, dat het geheele personeel zal moeten bijdragen om de beoogde bezuiniging te verkrijgen. Spreker bleef de door B. en W. voorgestelde verhooging van het eenheidstarief der elec triciteit verkeerd achten. Hij stelde voor B. en W. uit te noodigen hun voorstel terug te nemen en nieuwe voorstellen in te dienen die beoogen om alle electriciteitsgebruikers te laten meebetalen om het benoodigde be drag van f 40.000 te verkrijgen. De R.K. partij is voldaan over het aantal R.K. agenten, maar blijft hopen, dat in de toekomst ook meer R.K. inspecteurs aange steld zullen worden. De burgemeester wil nu een der inspecteurs tot hoofdinspecteur be noemen. Dit is geen RK. Tenslotte stelde spreker een motip voor om den raad te laten uitspreken, dat het ge- wenscht is, dat de bioscopen weer gesloten worden op le Paasch-, Pinkster- en Kerst dag. De heer Reinalda (S.D.A.P,) was dank baar voor de verklaring van wethouder Slin genberg, dat hij zich aangetrokken gevoelt tot de reehtsche raadsfractie omdat die zijn voorstellen steunt in tegenstelling met de S.D.A.P., die steeds dien steun weigert. Het verwijt aan de S.D.A.P. is evenwel ongegrond. Al steunden de S.D.A.P. niet alle bezuinigings voorstellen van Mr. Slingenberg, zij deden toch andere voorstellen die in dezelfde rich ting gingen, ook al gingen zij niet zoo ver. Bovendien zijn verschillende bezuinigings voorstellen aangenomen met den steun der soc.-democraten. De stelling van den wet houder de S.D.A.P. stemt zonder meer tegen alle bezuinigingsvoorstellen is dus verkeerd. De wethouder heeft uitgerekend, dat op de begrooting een tekort te verwachten is van 2 1/2 ton. Bovendien is een daling van de belastingkohieren te verwachten. De raming van de belastingopbrengst zal wel gebaseerd zijn op cijfers van den inspecteur, maar het is te vreezen, dat de opbrengst zal tegen vallen. Wij staan dus voor een begrooting, die misschien wel op papier sluit, maar die in feite niet sluit. Mr. Slingenberg heeft nu wel gezegd, dat hij wil trachten aan belastingverhoogïng te ontkomen, maar als in den loop van 1934 be lastingverhoogïng noodig blijkt, hoe willen B. en W. die dan toepassen? Als men niet voor 31 Dec. besluit, is er geen mogelijkheid om de belastingverhoogïng in den loop van het jaar in te voeren. Dat beteekent, dat nu beslist zal moeten worden over belasting verhooging. Spreker wil de verantwoordelijkheid voor die beslissing op de schouders van het college van B. en W. leggen. De rechterzijde eet. uit de hand van Mr. Slingenberg. Als nu niet besloten wordt tot belasting- verhooging, zullen alle tegenvallers die er in 1934 komen, opgevangen moeten worden door bezuiniging. Dat zal in de praktijk on mogelijk blijken. De gemeente moet naast be zuinigingen ook de inkomsten verhoogen door belastingverhooging. De motie van den heer Castrieum over de loonen van het personeel zal moeilijk aan te nemen zijn. De wethouder heeft de kortingen al in de begrooting verdisconteerd. Zijn motie is feitelijk een motie van wantrouwen tegen den heer Slingenberg. (De heer Castrieum: Neen.) Ik zeg van wel zoo vervolgde de heer Reinalda. Het is te begrijpen dat de heer Slingenberg voor het voorstel Kuiper wil over nemen, omdat dit meer opbrengt dan het voorstel van B. en W. Het voorstel van den heer Kuiper is voor spreker niet aan te nemen. Als zijn voorstel wordt aanvaard, worden daardoor 19 gezins hoofden geholpen doordat zij meer zullen ontvangen, 16 gezinshoofden zullen gelijk blijven, terwijl 468 gezinshoofden veel meer getroffen zullen worden dan in het voorstel van B. en W. Het voorstel Joosten zal op den duur ook meer geld aan de gemeente besparen dan het voorstel van B. en W., maar de S.D.A.P. doet dit welbewust. Maar het gaat over een periode van 8 jaar om den kindertoeslag voor de twee eerste kinderen af te schaffen. Het voorstel Joosten zal aan het gemeente personeel de beste bevrediging geven. Het behoud van den vacantietoeslag, al wordt die verminderd is voor ons een bezit van principieele waarde. Daarom wordt het verzet tegen de geheele schrapping gehand haafd. De wethouder van financiën denkt dat de S.D.A.P. hem wil tegenwerken om den zwaren steen naar boven te rollen. Maar hij heeft daarbij een verkeerde meening. De S.D.A.P. wil juist, door haar voorstel tot be lastingverhoogïng, een schans opwerpen om te voorkomen dat de steen geheel naar be neden rolt. De zitting werd hierop verdaagd tot Vrij dagmiddag. CRISIS-TENTOONSTELLING „KUNST S.O.S." De crisis-tentoonstelling, die thans een week loopt, mag zich in een toenemende belang stelling verheugen; het aantal verkochte werken neemt steeds toe. Als verkocht kun nen we weer melden: No. 16 van Dirk Har- ting, No. 24 van A. L. Koster, No. 51 van G. Veldheer Sr.. No. 55 van E. Verboog, No. 62 van Joh. Voorvelt, No. 64 van Janus Wage- maker en No. 71 van J. B. Kamp. Zondag 26 November a.s. zal een muzikale matinée gegeven worden door de dames Annie Hermes (zang), Suze Wintershoven (piano) en den heer Eduard Eiele (cello). den en hen belangrijke werken te laten hoo- ren om zoo de lust tot musiceeren te bevor deren. hi den loop van den winter zullen meer van dergelijke cursusavonden worden gegeven. Aan deze eerste uitvoering verleenden mede werking mej. R. Brockmann (zang), en de heeren Jos. de Clerck (viool), J. de Wilde (cello) en A. de Vogel (piano). Op het programma stonden werken van Bach, Beethoven, Reger en Sinding. ARRON D.-RECHT BAN K. HET IN VOORRAAD HEBBEN VAN STERKEN DRANK. Voor de Haarlemsche rechtbank diende in hooger beroep de zaak tegen een 46-jarigen slager uit Haarlemmermeer, die door den Kantonrechter in Hoofddorp veroordeeld was tot boetes van f 15 en f 30 wegens het in voor raad hebben van 7 fleschjes bier in de gang en 42 fleschjes bier, 2 flessehen cognac, 2 flesschen citroen en een groote mandflesch, waarin nog 3 Liter jenever was in den kelder. De kelder was gevestigd onder de naast gelegen woning, die vroeger één geheel uitge maakt heeft met die van verdachte. De kelder is alleen van buiten af te bereiken. Verdachte heeft een verlofzaak B. Getuige-rijksveldwacliter verklaarde, dat van algemeene bekendheid is. dat verdachte bier en borrels schonk. Eerst heeft verdachte ontkend, dat de drank van hem was, voor het kantongerecht later bekende hij. De Officier haalde een arrest van den Hoogen Raad aan, waarin aan den rechter overgelaten wordt voor elk geval afzonderlijk vast te stellen, of van „in voorraad hebben" of bloote „aanwezigheid" van drank sprake is. Hier achtte hij „in voorraad" aanwezig. Hij meende voorts dat er aanhoorigheid bestond van kelder en lokaal. Hij eisehtè, daar ook de ambtenaar in appèl is gekomen, een ver zwaarde straf, nl. f 25 en f 40, beide subs. 20 dagen. M r. D r. F. A. B ij v o e t wilde de verklaring van getuige, als zou het van algemeene be kendheid zijn dat verdachte drank schonk, uitschakelen daar het hier slechts één getuige betreft. Uitvoerig betoogde pl„ dat hier geen sprake is van aanhoorigheid van kelder aan verlofzaak. Het zijn twee afzonderlijke per- ceelen. De bedoeling van het artikel is niet geweest te verbieden het in voorraad hebben van drank binnen een bepaalden kring om het lokaal heen, doch te verbieden drank te heb ben in een ruimte, verbonden aan het lokaal. Pleiter vroeg vrijspraak. Wat de 7 fleschjes be treft, dit is een zuivere aanwezigheid, en niet een in voorraad hebben. Ook hiervoor vroeg pl. vrijspraak. Na re- en dupliek van officier en verdediger werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. UITSPRAKEN. Het verkeer van rechts. Op 18 Juli des avonds om 9 uur is een motor met een auto in botsing gekomen op het kruispunt SloterwegSpaarnwouderweg. De duorijdster kwam daarbij om het leven. De chauffeur van de auto stond voor de recht bank terecht en hoorde een hechtenisstraf van 14 dagen tegen zich eischen en intrek king van het rijbewijs voor 1 jaar. De recht bank, heden uitspraak doende veroordeelde hem overeenkomstig den eisch» Namaken van rijwielbelasting- plaatjes. Een 20 jarig loodgieter en een 23 jarig los werkman uit Krommenie hebben terechtge staan wegens het namaken van rijwielplaat jes en het verkoopen daarvan als zouden zé echt zijn. De Officier had tegen elk 6 maan den gevangenisstraf gevraagd. De rechtbank veroordeelde ieder tot 5 maanden gevange nisstraf, met aftrek van voorarrest tot en met 7 December» Rijwielplaatjesvervalschers. Een 35-jarig meubelmaker uit Krommenie heeft zich voor een zelfde feit te verantwoor den gehad. Tegen hem vroeg de Officier een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek. Hij is overeenkomstig den eisch veroordeeld. De verspreider der plaatjes. Een 44-jarig opperman uit Wormerveer heeft rijwielbelastingplaatjes gekocht, weten de dat ze valsch waren, en weer verkocht. De Officier vroeg tegen hem een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 4 maanden en een boete van f 20 of 10 dagen. De rechtbank veroordeelde den man tot een boete van f 20 subs. 12 dagen hechtenis, en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van 't genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen. HAARLEMSCHE MAKELAARS- VEREENIGING. De Haarlemsche Makelaars-Vereeniging hield Dinsdag een algemeene ledenvergade ring in Hotel „Central", Groote Houtstraat die goed bezocht was. In deze vergadering werden de afgetre- dende bestuursleden, de heeren C. A. Rin- eker Jr. en H. N. Verdel herkozen. De heer Corns. L. Kwak werd herbenoeind als voor zitter der vereenigïng'. Als leden der kas-commissie werden aan gewezen mevr. C. F. Gysinckv. Wageningen en de heeren J. J. Haije Jr. en C. Kooij. Tot leden van den Raad van Beroep wer den gekozen de heeren F. A. Groen, J. J. Haije Jr. en E. E. Stoel en tot plaatsver vangende leden de heeren P. H. Borghouts, C. Kooij en B. W. Lasschuit. Er werd voorts uit de vergadering een woord van hulde gebracht, aan de Com missie van Exploitar-ie van de Woninggids der H. M. V., bestaande uit de heeren C. L. Kwak, N. H. Verdel en H. C. Sprenger. Laatstgenoemde had een bijzonder woord van waardeering in ontvangst te nemen voor zijn redactioneel werk. Hierna volgde een gezellig samenzijn. MUZIEKUITVOERINGEN VAN DE TOON- KUNSTSCHOOL. In het gebouw aan de Nieuwe Gracht 41 vond Woensdagavond een muziekuitvoering plaats van de muziekschool der maatschappij tot bevordering der toonkunst. De bedoeling was de leerlingen in te lei MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN NATUURLIJKE BRONNEN N.V. In de Woensdag gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders werd het voorstel tot uitgifte eener 5% Obliga tielening groot f 25,000 goedgekeurd. Toen in het jaar 1930 de exploitatie van het Hollandia-Water in de geheel gerestaureerde gebouwen op bescheiden schaal werd ter hand genomen, kon de directie niet vermoeden, dat reeds in 1931 de omzet dermate zou zijn ge stegen, dat vergrooting der inrichting nood zakelijk zou blijken. Deze nieuw-bouw, welke geschiedde met de beschikbare middelen, werd begin 1932 in ge bruik genomen. Het gunstig onthaal bij het publiek van het product der nationale bron, noodzaakt thans opnieuw het gebouwencomplex te vergrooten ter plaatsing van machines, uitbreiding van het flesschenpark en het verkrijgen van over dekte opslagruimte. De thans gevraagde gelden moeten dienen ter betaling van deze noodzakelijke uit breiding. De inschrijving is opengesteld tot den koers van 100%.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6