VROUWE JUSTITIA. DE BILT 1 HAAR STRAFRECHTSPRAAK. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Het Opsporingsonderzoek. Wij weten dus nu door welke verschillende onderdeelen der Rechterlijke Macht de straf rechtspraak in ons land wordt uitgeoefend. Om thans over te gaan te trachten u een juister kijk te geven op de wijze waarop een strafproces ontstaat en hoe dit verder gevoerd wordt, zal ik ter vereenvoudiging van het ge heel maar aannemen dat wij te doen hebben met een strafzaak die in eerste instantie moet dienen voor de Arrondissements-Recht- bank. Deze zaken toch spreken het meest tot het groote publiek en de formaliteiten die aldaar moeten worden toegepast, zijn im mers. enkele uitzonderingen daargelaten, ook voorgeschreven bij den Kantonrechter en in hooger beroep bij het Gerechtshof. Verder spreekt het vanzelf dat wij ook hier moeten beginnen met het begin, d.w.z. met de vraag: hoe. door wiens toedoen, langs welken weg komt ten slotte iemand, die een misdrijf heeft begaan, voor zijn rechters. Het zal velen wel eens hebben verwonderd, ja misschien wel geërgerd, dat de tijdruimte tusschen den dag waarop het misdrijf werd gepleegd en den dag ter terechtzitting vaak zoo groot is. En toch is dit niet altijd te voorkomen; in de eerste plaats is ook bij de Rechtbank de spreekwijze „wie het eerst komt, wie het eerst maalt" juister ware wellicht hier te spreken van „wordt gemalen" maar nog afgezien daarvan moet men goed begrijpen dat op een terechtzitting, waar veelal een groot aantal zaken op één dag worden be handeld, de tijd zou ontbreken om het bewijs materiaal in alle finesses uit te pluizen. Dat moet dan reeds in hoofdzaak geschied zijn en dat kost soms zéér veel tijd, vooral als het gecompliceerde zaken betreft, dikwijis met meerdere s verdachten. En het is nu een maal een bekend feit dat de meeste verdach ten niet altijd al .hun krachten inspannen om mede de zaak tot klaarheid te brengen. Daarom wil ik nu eerst difc vooronderzoek behandelen. Het is dan weer te splitsen in twee gedeel ten: le. het Opsporingsonderzoek en 2e. het Gerechtelijk vooronderzoek. Het voornaam ste verschil hiertusschen bestaat hierin, dat het opsporingsonderzoek, in de prak- tijk in de meeste gevallen alleen uitge oefend door de politie, plaats vindt bij alle misdrijvcen, ernstig of niet, ingewikkeld of eenvoudig van aard, terwijl het Gerechtelijk vooronderzoek bovendien nog plaats heeft alleen in meer ernstige gevallen of wanneer het bewijs moeilijkheden oplevert, b.v, bij ontkentenis van den verdachte of als niet direct is uit te maken welk misdrijf ten laste moet worden gelegd. Wij beginnen dus met het opsporingsonderzoek te behandelen. Wie zijn nu al zoo met de opsporing der straf bare feiten belast? Het Wetboek van Straf vordering noemt de volgende personen: le. de Officieren van Justitie; 2e. de Kantonrechters, in zaken welke niet aan hunne kennisneming zijn onderworpen; 3e. de Commissarissen van Politie en de Waterschouten; 4e. de Burgemeesters in gemeenten waar geen Commissaris van Politie is; 5e. de Officieren en Onderofficieren der Marechaussées: 6e. de Rijksveldwachters, de Gemeente veldwachters en door den Minister van Justitie aangewezen militairen der Mare chaussee beneden den rang van Onderoffi cier. Daarbij moeten dan nog genoemd worden personen, die in bijzondere wetten als op sporingsambtenaren van de in die wetten beschreven strafbare feiten worden aange wezen, b.v. de kommiezen bij de belastingen, terwijl sommigen hier ook gaarne een eer volle plaats in de rij zouden zien toebedeeld aan den gediplomeerden politiehond. Zooals ik reeds opmerkte is in de praktijk het opsporingsonderzoek bij de niet ernstige strafbare feiten en gelukkig is dit verre weg het grootste aantal meestal in handen alleen van de politie, hetzij Rijks- hetzij Ge meentepolitie. Bij een eenvoudigen diefstal, mishandeling of vernieling treedt zij geheel zelfstandig op. hoewel formeel de leiding berust bij den Officier van Justitie. Behalve in geval van ontdekking op heeterdaad door de politie zal de bestolene, de mishandelde of het slachtoffer van dé vernieling zich toch in den regel wenden tot den dichtstbij- wonende politiebeambte: deze kan direct op treden, neemt de verklaringen op van de getuigen die iets van het feit gezien, ge hoord en ook dikwijls, helaas, gevoeld hebben, hoort den verdachte indien deze bekend is en maakt zoo spoedig mogelijk op zijn ambts eed proces-verbaal op van hetgeen door hem verricht en geconstateerd. Deze processen- verbaal worden dan in den regel in handen gesteld van den dichtstbijzijnden Commissaris van Politie, of, waar deze ontbreekt, van den Burgemeester, die beiden zijn aangewezen als Hulpofficier van Justitie en die verplicht zijn alle processen-verbaal onverwijld door te zenden naar den Officier van Justitie. Het mag dus nooit voorkomen dat een proces verbaal het parket van den Officier van Justitie niet bereikt, en deze beslist in elk geval afzonderlijk over al- of niet-vervolging en geeft zoo noodig nadere instructies aan zijn "ondergeschikte opsporingsambtenaren. Hoewel het nu juist niet betrekking heeft op lichtere misdrijven als hierboven bedoeld, acht ik het hier toch wel de plaats om even iets mede te deelen dat menigeen onbekend is. Behalve dat door of namens de gelae- deerde persoon, of kortweg het slachtoffer van een misdrijf, aangifte bij de politie kan worden gedaan, is niet alleen ieder staats burger „bevoegd" van een strafbaar feit kennis te geven, doch bestaat in sommige gevahen de „verplichting" daartoe, en wel bij misdrijven tegen de veiligheid van den Staat, of bij die waardoor de algemeene vei ligheid van personen of goederen in gevaar wordt gebracht, b.v. bij brandstichting en bij alle misdrijven tegen het leven gericht, als moord, doodslag, abortus, verkrachting enz. En voor hen die gaarne ongevraagd hunne diensten zouden wenschen aan te bieden en op dit gebied de handen uit de mouw willen steken kan het zijn nut hebben te onthou den. dat in het geval van ontdekking op heeterdaad ook iedereen bevoegd is den ver dachte aan te houden en wanneer zijn moed en snierkracht zulks toelaten hem aan de politie over te leveren. Wet r"°; nu e?n ompprïngsambtsraar alz-o z:-'n «—c^-verb?»! verms1'■"-n? AMe- wat de verv.*-1*»" de ambV^aar, dus b!i de Rechtbank de Officier van Justitie, moet we ten om een vervolging te kunnen instellen. Nemen wij als voorbeeld een rijwieldiefstal waarbij de verdachte op heeterdaad is be trapt of waarbij hij kort na de vermissing van het rijwiel daarmede is aangehouden. In de eerste plaats moet dan vermeld worden, de tijd waarop en de plaats waar het feit is gepleegd; (dit laatste is vooral van belang voor de vraag welke Rechtbank bevoegd is van het feit kennis te nemen), dan de juiste naam, leeftijd en woonplaats van den ver dachte en van de eventueele getuigen; ver der zal moeten worden vermeld wie de eige naar is van het gestolen rijwiel, dat deze zijn eigendom herkent en aan niemand of in ieder geval niet aan den verdachte vergun ning heeft gegeven dit te stelen, terwijl het ook gewenscht is op te nemen de verklaring van den dief. dat hij geen vergunning had gekregen het rijwiel weg te nemen. ..Waarom is dit nu eigenlijk noodig?" zal allicht gevraagd worden. 0.a. omdat de mo gelijkheid niet is uitgesloten, dat wanneer b.v. de bestolene zijn rijwiel weer van de po litie heeft terug gekregen, omdat hij het moeilijk kon missen, en dus weinig of geen belang meer heeft bij de heele strafvervol ging, hij zich door den dief zou kunnen laten bepraten als volgt: „zeg jij nu maar voor den rechter dat je mij verlof hadt gegeven je karretje even te leenen". Alsdan zou het onderdeel of element dat voor diefstal ver- eischt wordt, nl. het oogmerk zich „weder rechtelijk" toe te eigenen, komen te vervallen en vrijspraak moeten volgen. Liggen echter bovengenoemde verklaringen tevoren vast in het proces-verbael, dan zal daarop niet meer, in ieder geval niet gemakkelijk kunnen wor den teruggekomen. Nu gebeurt het ook nog wel eens dat een getuige of een verdachte voor den rechter beweert, terecht of ten onrechte, „zooals het in het procesverbaal vermeld staat, heb ik het niet aan de politie verklaard" en daarom ook al kan de rechter weliswaar onvoor waardelijk geloof hechten aan een op ambts eed opgemaakt proces-verbaal is het steeds verstandig van een opsporingsambtenaar, die zich tenslotte ook wel eens zou kunnen ver gissen. wanneer hij. zoo daartoe gelegenheid is, na de verklaringen der getuigen en van den verdachte op schrift te hebben gesteld, deze nogmaals aan hen voor te lezen en daar na te laten onderteekenen. In ieder geval zouden dan „trucjes" als zooeven genoemd nooit met succes kunnen worden toegepast.- In het volgend artikel zullen wij zien wat er verder gebeurt als het proces-verbaal bij den Officier van Justitie is beland. EEN JURIST. HEROPENING KROON'S BEDDEN MAGAZIJN. In de Gierstraat 73 is Vrijdagmiddag Kroon's beddenmagazijn geopend dat tot dusver was gevestigd in de Doelstraat 35. De verhuizing is een groote verbetering, want de nieuwe zaak is groot en ruim en de waren zijn overzichtelijk uitgestald, wat bij een zoo groote sorteering als die van Kroon's beddenmagazijn zeker niet overbo dig is. Ook de etalage is zeer aantrekkelijk en noodt den voorbijgangers tot een entree. De vakkenis van den eigenaar en zijn re putatie die elke zaak meer waard moet zijn dan een klein geldelijk voordeel, waarborgen dat men waards voor zijn geld ontvangt. De prijzen zijn in overeenstemming met den tijd, en wat zou u nu nog weerhouden om eens een kijkje te gaan nemen? Het is de moeite waard, BIJEENKOMST. Het Religieus Socialistisch Verbond en de Arbeiders Gemeenschap der Woodbrookers, groepen Haarlem, beleggen een bijeenkomst hedenavond (Zaterdag) in het gebouw van den Protestantenbond in de Jacobstraat, waar den heer Joh. E. Post zal spreken over „Welke werkelijkheid bepaalt onze strijd". BIJEENKOMST IN DE WAALSCHE KERK. In de Waalsche Kerk wordt Zondagavond een bijeenkomst gehouden onder leiding van Ds. F. Ch. Krafft en L. Hoyois. „JACOB VAN LENNEP". Het Zuid-Limburgsch Tooneel. dat onder leiding staat van Lou Hogenbosch zal Dinsdag 28 November in den Stadsschouwburg als tweede deelnemende vereeniging in den Inter nationalen Tooneelwedstrijd ter viering van het 25-jarig bestaan voor het voetlicht komen met het blijspel in drie bedrijven „De molen van Sans Souci". De verwachtingen zijn hoog gespannen, daar dit gezelschap alom bekend is bij velen in den lande, doordat het geduren de de zomermaanden het Openlucht Theater te Valkenburg bespeelt. Den leden van „Jacob van Lennep" wacht dan ook een bijzondere avond. Na afloop zal een ontvangst der Zuid- Limburgers plaats hebben, gevolgd door een gezellig samenzijn in de groote zaal van den HaaTlemschen Kegelbond. BOTERMERK KOST NEGENTIG CENT. De Crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 26 November tot en met 2 December de prijs van het crisisbotermerk op 90 ct. per kg en die van de vervoervergunning voor bui- tenlandsche boter op f 1.10 per kg is vast gesteld. MUSSOLINI SPREEKT MET DEN VOLKENBONDSSECRETARIS ROME, 25 Nov. (Reuter.) Vrijdag is de se cretaris-generaal van den Volkenbond Avenol door Mussolini ontvangen. Hij heeft gezegd dat hij over het onderhoud met den duce zeer tevreden is. Avenol legde er in zijn ver klaring den nadruk op dat er van onderhan delingen geen sprake is geweest. SCHADEN. C 7TIES NOORD-HOLLANDSCHE SCHAAKBOND. TWEEDE KLASSE. In de tweede af deeling van de bondscom- petities zijn deze week weer twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen luiden: Heemstede I Zandvoort I 8 1/211/2.; Bloemendaal I Chr. Schaakcl „Haarlem" 41/241/2. meldt: Hoogste barometerstand 769.5 m.m. te Sarna. Laagste barometerstand 747.0 m.m. te Boedapest. en voorspelt: matigen tot zwakken, Noord Oostelijken tot Oostelijken wind. Gedeeltelijk bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Kouder des nachts en des ochtends. Later weinig verandering in tean- peratuur. Uit het Buitenland HET WORDT KOUDER, VOORAL 'S NACHTS. Het hooge drukgebied dat zich Vrijdag in hoofdzaak boven de Noorsche Zee bevond, heeft- zich Zuid Oostwaarts verplaatst, zoodat zich thans zijn kern van Finland via Midden Zweden en Zuid Noorwegen naar Schotland en Ierland uitstrekt. Overal is daar de tempe ratuur gedaald, zoodat in Finland, Zuid en Midden "Scandinavië de vorst weer strenger werd. Over Noord Scandinavië zijn tengevolge van de depressie-invloeden de temperaturen weer gestegen. Het lage druksysteem dat gisteren zijn as van ons land over Midden Duitschland naar de randstaten uitstrekte, is naar Centraal Europa getrokken en heeft zich vereenigd met de depressie over de Middellandsche Zee en Italië. In Midden Frankrijk en vooral ook in Italië is zware regen gevallen. Voor onze omgeving zijn langzamerhand lagere temperaturen te wachten, vooral des nachts en des ochtends. Barometer 757 m.M. 755 m.M. Stand heden morgen 10 uur Stand van gister Neiging: Vooruit. Opgave ^an: CAREL VAN HUIZEN Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 25 November: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 45 F. 35 F. 36 F. Geheel overtrokken BRILMONTUUR DONKER en GEVLEKT f 1,65 Alleen Zijlstraat 97, Opticiens '(Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 25 November. Bevallen 21 November: A. M. M. Baron Klingelheben. d.; 22 November: G. Verzijlberg Groenendaal, d.; A. Beekveltde Vries, d.; 24 November: M. J. Smit—v. Es, z.; J. Vis serSchaap, z. Overleden 23 November: C. H. Kuenen, 52 j., Ged. Oudegracht; '24November: G. J. Sweijen, 15 j., Delftstraat. ft. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATIE BEPAALT HAAR POSITIE. REDE VAN MR. WERKER TE GRONINGEN. De algemeene verga-dering van den Vrij zinnig Democratischen Bond te Groningen is geopend met een rede van den voorzitter, mr. W. H. M. Werker. Deze herinnerde allereerst aan het zitting nemen van twee voormannen der partij in het kabinet, en het verlies dat het partijbe stuur er door leidt. De veranderde situatie heeft allerminst meegebracht, dat er wijziging is gekomen in de politieke leiding van den Bond. Beiden zijn leiders van den Bond gebleven. De betee- kenis is, dat de politieke leiding van den V. D. B. zitting heeft genomen in de regee ring van ons land en daarvoor mede verant woordelijkheid draagt. Het is een bewijs, dat men de V. D„ beginselen niet onderschatte, en juist nu van noode had. Er is een einde gekomen aan de rechtsche coalitieregeeringen, het verdwijnen van de scheidsmuur tusschen rechts en links, door de vrijzinnig-democraten steeds gewenscht, is hiermede verwezenlijkt. Spr. betreurt, dat een uitnoodiging aan de S.D.A.P. tot mederegeeren achterwege moest blijven. De Vrijzinnig-Democratische Bond zou het toejuichen indien de sociaal-democra tie na zelf herziening kon meewerken. Immers, ieder, die mede arbeidt aan de vervulling der evolutionaire levensbeschou wing wordt thans bedreigd. Spreker gewaagde hierbij van de nationaal-socialistische en fascistische beweging, doch hij sprak de over tuiging is, dat zoo zeker als na den nacht de dag komt, uit de menschheid een ontembaar verlangen naar volksvrijheid zal uitgaan. Doen wij aldus niet beter den teruggang in ons land over te slaan en den weg der evo lutie te blijven volgen? Spr. kan de extremistisch rechtsche bewe gingen slechts zien als conjunctuurverschijn selen. De heer Werker verklaarde vervolgens waarom de twee voormannen der partij zit ting genomen hejbben in het kabinet. Aan de verantwoordelijkneid kon de partij zich toch niet onttrekken en wanneer er toch bezuini gingen worden toegepast is het goed te we ten, wie het doen. Van een algemeene inzinking der vrijzin nige democratie achtte de voorzitter geen sprake. Friesland noemde hij een lichtend voorbeeld. Wij hebben ook uit de verkiezingen geleerd, aldus spr. Onze propaganda zal nieuw wor den georganiseerd: ook de hulp der jeugdigen zal niet kunnen worden ontbeerd, vooral ook omdat de nieuwe bewegingen probeeren vat op de jongeren te krijgen. Het beginsel der vrüzinniae democratie kan niet verouderen. Spr. schetste de taak der fracties als moei lijk" maar steen'zins onmoqehik. On de openbare vergadering is een huis houdelijke gevolgd. Het jaarverslag vermeldt, dat het aantal afdeelingen 219 bedraagt met 9947 leden. Het verslag brengt grooten dank aan mr. P. J. Oud, thans minister van Financiën voor hetgeen hij gedurende 13 jaren als secretaris penningmeester voor den Bond heeft gedaan. VOOR „DE LICHTHOEVE" TE SANTPOORT. Er worden in deze dagen veel bazars georga niseerd en natuurlijk allemaal voor een goed doel. Maar nu wordt gedurende een paar dagen hier ter stede een bazar gehouden, die veler sympathie verdient, vooral van moeders en vaders met een warm voelend hart. We be doelen den bazar van de Jeugdvereeniging „Willen is Kunnen" uit Aerdenhout en omge ving, in het gebouw St. Bavo aan de Smede- straat. Zooals we reeds eerder meedeelden, zal van' het batig saldo. 25 pCt. aan het bekende Kindersanatorium „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Santpoort worden afgedragen Het voeden en kleeden van al die kinderen kost natuurlijk veel geld, vooral nu de winter gereed staat om zijn intocht te doen, Zoo is er op het oogenblik een nijpend gebrek aan linnengoed. De linnenkast raakt bedenkelijk leeg. zoodat aanvulling dringend noodig is. Vrijdagavond is deze bazar onder groote be langstelling geopend door den heer J. A. Putman, voorzitter van „Willen is Kunnen". Zuster Kuijck, directrice van ..De Licht hoeve". dankte in warme bewoordingen de vereeniging „Willen is Kunnen" voor haar sympathieke gedachte. Zij dankte de kinderen, die meegeholpen hadden om dezen bazar tot stand te brengen en wees er op, hoe goed het is te bedenken, om reeds op jeugdigen leef tijd wat voor anderen te doen. Hiermee was de bazar geopend. We bevelen onzen lezers een bezoek aan dezen bazar aan. Hij is heden geopend van twee uur tot 's avonds elf uur en Zondag van 's middags twee uur tot middernacht. FASCISTISCHE PROPAGANDA BOVEN PARIJS? Vrijdagmiddag werden boven verschillende deelen van Parijs door een zeer hoog vliegend toestel strooibiljetten uit/geworpen, waarin de bevolking werd gezegd dat het parlementaire systeem in Frankrijk ineen stortte. Het is niet gelukt den bedrijver van deze propaganda op te sporen. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL De Vereenigde Schouwspelers DAAR KLOPT IETS NIET! De wonderen, zijn de wereld nog niet uit. Zondag ging hier de première van Opoe en de schouwburg aan den Jansweg was tot de laatste plaats toe uitverkocht. Gisteren ga ven de Vereenigde Schouwspelers in den Stads schouwburg eveneens een première en voor het bureau van den heer Haazevoet hing voor de eerste maal in dit seizoen het billet met het woord „Uitverkocht". Twee malen „uitverkocht" in den tijd van één week en dat bij premièresdaar klopt iets niet" zouden wij geneigd zijn uit te roepen met dén schrijver van het blijspel van gisteravond Zondag was het de naam van mevrouw de Boer van Rijk, die den schouwburg vol had doen loopen, maar gisteren? Gisteren? „Ja, dat is. nu het geheim van den smid!" zei de heer Deinum mij niet zonder trots. Zou de eenheidsprijs van 55 ets. ook de oplossing van het schouwburg-vraagstuk kunnen bren gen? Zeker is het, dat dit nieuwe perspec tieven voor de toekomst opent en de proef schitterend geslaagd is. De heer Mols had er enkel voordeel van, want hij kon hier nu de eerste voorstelling- van „Daar klopt iets niet" onder de gunstig ste omstandigheden geven. Een blijspel als dit. heeft een volle zaal noodig en van het succes kon Franz Arnold, s elm ij ver van De Spaansche Vlieg en Ais je maar 'n Verleden hebt, van te voren reeds verzekerd zijn. Weet u. wat er gisteren alleen nog maar aan ontbrak? De muziek! Een ouverture van Lehar, walsen, een Schlager als Ik heb m'n hart aan jou verloren" of „Eén kus van jou. m'n prins-chauffeur!" Want heel dit blijspel is een operette zonder muziek. De erfprins von Meersburg-Weininge is een prins uit de operette, zooals Annelore de naam zegt het al ook aan muziek doet denken. Heel het gegeven van Daar klopt iets niet is het gegeven van een operette. Men oordeele zelf. De heer Martin Winkler, directeur van een groote handelsfirma staat op het punt van te springen, als hij op het idee komt zijn dochter met een heuschen prins te laten trouwen. Dat zal aan zijn naam glans en aan zijn firma crediet verleenen. Ongelukkig voor hem, is het nie de erfprins von Meersburg- Weiningen, die met zijn dochter Annelore naar het stadhuis gaat, maar een pseudo- prins, die de papieren van den echten op slinksche wijze heeft weten te bemachtigen. Of de ambtenaar van den burgerlijken stand van Weininge daar ook zoo vlug intippelt als de heer Winkler? Nu ja, om zoo'n kleinig heid bekommert men zich in een operette niet. En wij hebben wel een intrige noodig voor een vroolijk zangspel, niet waar? Wan neer de echte prins onverwachts terugkeert en hoort, dat Annelore met hem getrouwd is bedenkt hij zich geen oogenblik. Hij biedt zijn diensten aan als chauffeur en gaat met de nieuwbakken prinses, die Teeds vóór haar huwelijksreis door den pseudo-prins verla ten is, naar Nice. De rest begrijpt een ieder. Wij vliegen van de eene vergissing in de an dere en niemand van de familie weet op het laatst meer of Leopold Wilhelm nu eigen lijk een chauffeur is of een prin% Maar het slot is natuurlijk, dat Annelore den echten prins aan het eind van m in de armen valt en zij haar huwelijksreis verder niet alleen behoeft te maken U ziet het, dat is geheel het' gegeven voor een operette. Bij zoo'n luchtig gevalletje vraag je niet meer naar de waarschijnlijk heid. Het komt er maar op aan, of het geval letje vlot en aardig is uitgewerkt en dat is Franz Arnold wel toevertrouwd. Hij weet te profiteeren van de dwaze situaties, die dit gegeven hem biedt en hij doet het op handige dikwijls amusante wijze. Een kniesoor zal misschien zeggen, dat dit met Kunst niéts te maken heeft. Nu ja, dat weten wij ook wel, maar zulke stukken hebben ook recht op be staan. Er is nu eenmaal een groot' deel van het publiek, dat een vroolijke operette nre- fer-ert boven de opera en zelfs verre verkiest boven een ernstige symphonie. Voor dezulken is „Daar klopt iets niet!" geschreven en wordt het in een zeer vlotte en in aanklee ding en decors uitstekend verzorgde vertoo ning door de Vereenigde Schouwspelers ge geven. Pierre Mols had als de erfprins Leopold Wilhelm wel het leeuwendeel van het succes. Hij speelde deze rol „con amore", in den luchtigen operettetoon, los, vroolijk en met de vereischte lenigheid. In Enny de Leeuwe, die Annelore was. vond hij een goede tegen partij. Zij tweeën zijn volkomen op elkaar ingespeeld en zij wisten het stuk met John Timrott, den handelsman met O. W.-er ma nieren, als derde van het trio naar het succes te dragen. Voeg bij deze tenor, soubrette en komische bas nog de kleine partijen, zooals Sabine van Betty Grit—Vink, Nanette, het kokette kamermeisje van Beb Booleman, den Vorst van Ravensberg van Louis van Domme len, Dr. Freiherr van Bolk van Willem van Hoog en den wat stijven geheimraad Claassen van Gerard Robbers en U hebt het ensemble compleet. Er zat muziek in het geheel en dat is het, wat de operette noodig heeft. De Vereenigde Schouwspelers kunnen over deze eerste voorstelling tevreden zijn. Een uitverkochte schouwburg, een vroolijke stemming in de zaal, hartelijk applaus na eik bedrijf, ettelijke malen „halen" aan het slot „mein Liebchen, was willst du noch mehr?" De heer Deinum moet het nog maar eens met den eenheidsprijs probeeren. J. B. SCHUIL UIT DE OMSTREKEN HAARLEMMERMEER 50-JARIGE ECHTVEREENIGING. Op Donderdag 28 December a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat het echtpaar Cornells Roodzand en Maria Schrier, wonende in de Kruislaan, te Hoofddorp, door den echt aan elkaar v.--:-d verbonden. Ondanks z'n hoogen leeftijd (75 jaren)' oefent de man nog steeds het beroep van tuinder uit. MOTORONGELUK. De bestuurder van een motorrijwiel, de heer G. K.. had er Vrijdagmiddag, terwijl hij op den Hoofdweg reed, niet zoo gauw erg in. dat er een met een paard bespannen wagen een erf kwam afrijden en den weg opdraaide. Ten einde het gerij nog te ontwijken, maakte hij een zoo grooten zwenk, dat de motor in den grasberm bleef steken en omsloeg. K. kwam hierbij zoodanig te vallen, dat z'n linkerbeen op twee plaatsen werd gebroken. Per auto werd hij naar een ziekenhuis gebracht. HILLEGOM AUTO GESTOLEN. De heer Nooilander, directeur der N.V. de Groot Co. kwam bij het verlaten van het kantoor aan de Weeresteinstraat tot de minder aangename ontdekking dat zijn Chevrolet- twoseater, die voor het kantoor stond, ver dwenen was. Trots alle nasporingen door de politie is de wagen nog niet gevonden. OPBRENGST BAZAR. De bazar, gehouden ten bate de:- Chr. Kleu terschool „Wilhelmina" heeft hei mooie be drag opgebracht van f 1068 bruto. DE WERKLOOSHEID Het aantal ingeschrevenen bij de gemeen telijke arbeidsbeurs bedroeg in de afgeloo- pen week 532 tegen 483 in de daaraan voor afgaande week. Hierbij waren 376 land- en tuinbouwarbeiders. INKWARTIERING. Woensdag a.s. krijgt onze gemeente inkwar tiering van 52 man veld-artillerie uit Leiden. ONTSLAGEN IN HET BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Naar wij vernemen zijn bij een firma te Hillegom en bij een te Sassenheim onder scheidenlijk 34 en 70 arbeiders ontslagen. Dit ontslag is het gewone ontslag dat ieder jaar gegeven wordt, gedeel telijk aan losse arbeiders die met het voor jaar weer worden aangenomen, gedeeltelijk aan eenige arbeiders, die den 65-jarigen leef tijd hebben bereikt, maar gedeeltelijk wordt het ook veroorzaakt- door de regeeringsmaat- regelen inzake de saneering. Er zullen nog wei meer arbeiders tot dezen maatregel overgaan. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer riLbriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE DUITSCHE VLUCHTELINGEN Geachte redactie, Volgens een bericht in een blad van 23 November heeft er a.s. Woensdag 29 No vember een feestavond plaats in den Schouw burg ten bate van de Duitsche vluchtelin gen om de kas te versterken Deze vluchtelingen hebben dus blijkbaar geen middelen van bestaan. Gedurende vijf tien weken heb ik een Duitschen vluchteling verzorgd; hij had goede passen. Dinsdag middag is deze man in de Jansstraat aan gehouden, naar het politiebureau vervoerd en Woensdagochtend vroeg door een rijks veldwachter en een maréchaussée over de grens gezet. Toen ik bij de politie ging in- formeeren, op welke grond ze hem uit het land hadden verwijderd, kreeg ik ten ant woord, dat hij geen middelen van bestaan had. Maar waarom moet deze vluchteling middelen van bestaan hebben, als ik op mij genomen heb, voor hem te zullen zor gen? Dit is voor mij een duister geval, daar voor den eenen Duitschen vluchteling zon der middelen van bestaan feestavonden ge geven moeten worden ter ondersteuning en de andere Duitsche vluchteling over de grenzen wordt gezet. Hopende dat deze duistere zaak door de politie-autoriteiten in uw blad zal wor den opgehelderd. Een abonné. Tot zoover dit bericht. Op het politiebureau kon men ons geen andere reden voor het over de grens zetten geven, dan dat de man zonder middelen van bestaan was,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2