VELO WRINGER Het St Maasgsschenk. 5 Uit Haarlem's Gemeenteraad. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD (Vervolg). Behandeling der begrooting 1934. (ZITTING VAN VRIJDAGMIDDAG). De subsidie aan de H. O. V. op 15.000 gesteld. De heer Castricum bedankt als voorz'iter der reeh-sehe raadsfractie. Voorstel B. en W. inzake kindertoeslag verworpen. Subsidie van 1G00.aan de Burgerwacht toegekend. De heer Joosten (S.D.A.P.) merkte over zijn belastingvoorstel op. dat de tegen-argu menten zijn, dat de kleintjes getroffen wor den en dat de kip met de gouden eieren ge slacht wordt. De vrees voor dit laatste is niet zoo groot, want men zou ze nog steviger wil len plukken, als er maar gelegenheid voor was. Spr. is niet van plan mee te gaan met een begrooting die moeilijkheden zal brengen. De heer Va 11 Dam stelde voorop, dat men in de noodpositie zit, waarin alle gemeenten zitten. Twistvragen van zuiver politieken aard hooren thans niet besproken te worden. Het voorstel omtrent het electriciteitstarief heeft sprekers goedkeuring. Met de belastingvoorstellen van den heer Joosten komt men er niet. Hij zal ook de be zuinigingsvoorstellen noodig hebben om het tekort van de f 250.000 te dekken. Het voorstel van den heer Kuiper komt te gemoet aan den nood van de behoeftige en groote gezinnen. Spr. acht dit niet een bevordering van de groote gezinnen zooals de heer Gerritsz het had voorgesteld naar aanleiding van kinder toeslag. Het voorstel-Kuiper brengt eenigszins ver lichting en spr. voelt daarin een sociale ge dachte die niet kan worden afgewezen, al blijft spr. principieel voor het voorstel van B. en W. voelen. Men zit in den raad om concreet werk te doen voor de gemeente, en propaganda ma ken is onjuist. Daarmee komt men niet ver der, daarmee overtuigt men elkaar toch niet. Zakelijk en nuchter moet het werk in den raad gedaan' worden, zonder propaganda te maken naar buiten. De heer Niemöller (C.-H.) sprak over de commissie van overleg. De heer Wolzak (a.-r.) vond het voorstel van den heer Visser nog zoo gek niet. De heer Visser heeft het voorstel omstandig verde digd. B. en W. moeten dit voorstel in prae- advies nemen. De voorstellen van den heer Castricum, zelfstandig genomen, over vermindering van kindertoeslag en afschaffing van vacantie- toeslag en over de electriciteitstarieven, heb ben spr. ten zeerste verwonderd en zijn frac tie kan er niet mee accoord gaan. De heer Reinalda heeft gezegd, dat het ka pitalistische stelsel niet deugt. Maar spr. vraagt zich af, als de maatschappij ineen gestort is, waarom de sociaal-democraten dan niet op de puinhoopen een nieuwe stich ten. Zij steken echter geen vinger uit en rij den hen in de wielen, die verbeteringspogin gen willen. De heer Groeneveld (S.D.A.P.) zei, geen propaganda-rede te willen houden. Er zullen veel gezinnen te vinden zijn, die per week geen dubbeltje meer kunnen vinden om de verhoogde electriciteitstarieven van te be talen. Het voorstel van den heer Castricum om het vastrechttarief te verhoogen moet eerst ernstig bekeken worden alvorens het te aanvaarden. Mevr. Scheltema kon meegaan met het voorstel Visser met de restrictie ,.voor zoover mogelijk". Zij vindt het jammer, dat de motie Castricum over de sluiting der bioscopen weer in den raad is gekomen. De heer Kuiper (R.-K.) sprak een woord van waardeering aan den wethouder van financiën. Spr. zei als afgevaardigde te zitten van de Kath. Staatspartij, dat geen belangenpartij doch een principieele partij is. Tegen het voorstelVisser heeft spr. dit be zwaar, dat dit de bonafide werkloozen te veel op één lijn stelt met de gewone armlastigen. Spr, -vindt de werkloosheid een ramp zoo wel in materieelen, als moreelen zin voor den arbeider, en er moet sterk gestreefd worden in plaats van steun, arbeid te geven. Maar men is daarbij aan alle grenzen gebonden. De heer Geritsz aldus spr.. heeft zijn angst laten blijken voor eventueele overbevolking. Er blijkt uit, dat de levenshouding der so ciaal-democraten arm is. Spr. stelde hier tegenover de R.-Kath. houding. Spreker heeft den raad beluisterd en meenend, dat zijn voorstel geen kans van slagen zal hebben, is hij bereid het voorste! inzake het kindersuppletie-loon zóó te wijzi gen, dat de verlaging 35 pet. voor de eerste 2 kinderen zal bedragen. Hierdoor zou de opbrengst met ongeveer 1/3 verminderd worden en worden wat B. en W. gevraagd hebben. De heer Meyers becritiseerde het voor stel van den heer Visser. In dezen tijd, nu het mes overal ingezet wordt, is het niet de taak van den raad om geld uit te geven o.a. voor een nutteloozen herbouw van de Adriaan. De heer Van Kessel was aanvanke lijk tegen de electriciteitstarieven geweest doch na de rede van den wethouder ziet hij in het voorstel wel iets goeds. Terwille van de kleine middenstanders zal hij vóór het voorstel stemmen. Het voorstel-Visser bevat in zijn algemeenheid goede dingen. Andere diensten moeten menschelijken steun krij gen van Maatschappelijk Hulpbetoon, als het noodig is, bijv. bij sneeuwval en straat reiniging en voor Hout en Plantsoenen. In die richting moet het- gaan. Voor hetzelfde bedrag voorgesteld voor Maatschappelijk Hulpbetoon, moet dat gebeuren, en geen extra-credieten moeten ervoor gevraagd worden. De heer Peper (communist) zeide den wethouder betrapt te hebben op een histo rische onjuistheid want toen Sisyphus koning was, was hij dit niet van Corinthe, doch van een land, dat nadien pas Corinthe genoemd is. „Veel meer heb ik niet te zeggen" vertelde de heer Peper onder gelach. Hij becritiseerde de houding der sociaal-democratische woord voerders. De sociaal-democraten zijn bij uitstek de vertegen woordi^ers der hurger- lH'Vo democratie en spr. viel hierbij den heer Q-- aan om'eo' de weigering van zo'en a-"! do ccmmuöjst-er» Spr. las hierop een.ge moties voor waar van die over aandrang bij de regeering om trent handelsbetrekkingen met de Sovjet- Unie werd ondersteund door eenige sociaal democraten. De andere (dat in de positie van het gemeentepersoneel in 1934 geen ver slechtering mag plaatsvinden en dat B. en W. voorstellen zouden moeten indienen voor verstrekking van de dGor de gemeentebe drijven geleverde producten tegen kostprijs aan alle inwoners, wier jaarinkomen min der.. is dan te2000) werden niet genoegzaam ondersteund. De heer Klein Schiphorst zei, dat getracht moet worden uit het voorstel-Visser Mevr. V e n e m a (lib.) verklaarde zich tegen opheffing van den schoolartsendienst. iets te putteg. omaar. er iets gosds in zit Wethouder Slingenberg antwoordt. Wethouder Slingenberg merkte op. dat Corinthe de officieele naam is, doch in de Grïeksche mythologie Ephyra heet te. Hij heeft niet de bedoeling gehad de so ciaal-democraten uit te schakelen. Vervolgens verduidelijkte hij zijn gehou den rede, om misverstanden uit den weg te ruimen. Spr. constateerde het feit. dat de S.D.A.P. zich telkens tegen de voorstellen van B. en W. gesteld heeft. De heer Reinalda: „Met motieven, dat is overheerschend". Wethouder Slingenberg noemde de rede van den heer Joosten bitter en wrang, waarover spr. zich even boos gemaakt heeft. Men kan beter vliegenvangen met honig, dan met azijn. De heer Joosten: „Ik ben hier niet om vliegen te vangen1" Spr. beantwoordde de heeren Joosten en Reinalda Hij stelde het op dï>t de S. D. A. P. constructief werk willen doen. Hij zeide de moties van den heer Castricum be denkelijk te vinden. Men heeft nu gezien dat de heer Castricum zich aan het hoofd der oppositie heeft gesteld. En spr. vindt dit een ernstig verschijnsel in de verhoudingen in den gemeenteraad. Hij stelde zich op het standpunt ten aanzien der bioscoopsluiting dat een beslissing hierover indertijd is ge vallen. Spr. noemde het voorstel om nogmaals in het Georganiseerd Overleg te komen over kindertoeslag en vacantietoeslag, na twee maal met ledige handen daaruit gekomen te zijn, een klap in het gezicht van B. en W. en ondermijning van het prestige. Met welk tekort sluit deze toegrooting? De heer Reinalda. zegt met f 250.000 Volgens spr. bedraagt het tekort f 100.000 met aan post onvoorzien van f 266.000. Behalve het financieele gedeelte in het voorstel van het electriciteitstarief ise het van grootebeteekenis, dat men de men- schen brengt naar het huishoudtarief. Het is nuttig dien prijs laag te houden opdat het gebruik van electrische werktuigen, strijkijzers, kachels, stofzuigers enz. ver groot wordt, .ook ter bevordering van de hygiëne. Spr. dringt aan on meegaan met de voor steden van B. en W. Wethouder Gerritsz oordeelde het even eens beter niet terug te gaan naar het Ge organiseerd Overleg. Spr. noemde het voorstel-Visser het wek ken van verwachtingen, waaraan niet kan worden voldaan. Hij gaf uitvoerig de groote moeilijkheden aan, verbonden aan dat voor stel. Bovendien zou de regeering zich er tegen verzetten. De heer Visser: „Trek het maar in dat is de strekking van uw betoog". Inderdaad, zei wethouder Gerritsz, zou het meer aanbeveling verdienen dat de heer Visser een brief richtte aan de commissie van Openbare Werken met een opsomming van werkobjecten, die dan naar hun merites beoordeeld kunnen worden. Wethouder Roodenburg beantwoord de sprekers. Het standpunt van spreker's fractie is, dat zij, als het noodig is meewerkt aan een be- lastingverhooging. Echter zal nu de fractie de voorstellen van B. en W. steunen. Het zou een ramp voor Haarlem zijn, als men de groo te belastingbetalers zou missen Steeds dreigt het groote gevaar, dat dezen Haarlem vaar wel zeggen en naar plaatsen gaan waar dfe belastingdruk niet zoo zwaar is. Spr. meent, dat belastingverhooging funest is. waarvan de kleine inkomens het meeste last zullen hebben. Wethouder Van Liemt onderstreepte de woorden van wethouder Gerritsz ten opzichte van het voorstel-Visser. Hierna werd de zitting verdaagd tot des avonds. AVONDVERGADERING. Stemmingen. Begonnen werd met de stemming over het vcorstel-Joosten om het aantal opcenten op de personeele belasting i»et ingang van 1 Januari 1934 te verhoogen van 100 op 125. Het werd verworpen met 322 stemmen. Drie voorstellen-Castricum werden door den heer Castricum ingetrokken. Tevens deelde hij mee, van dat oogenblïk af geen voorzitter meer te zijn van de rechtsche en R.K. fractie, doch te willen blijven als lid der fractie. Het voorstel B. enW. inzake vacantie-toe- slag werd aangenomen met 2015 stemmen. De heer Joosten had het beter geoor deeld dat eerst zijn amendement in behande ling was gekomen. De heer Slingenberg noemde het voorstel-Joosten inzake kindertoeslag dat van de verste strekking, zoodat het eerst in behandeling kwam. Het voorstel-Joosten werd verworpen met 2312 stemmen. Het gewijzigde voorstel-Kuiper over den kindertoeslag werd met 1916 stemmen ver worpen. Het voorste!-B. en W. inzake den kinder toeslag werd met 2114 stemmen verwor pen. Over het voorstel-B. en W. inzake het elec triciteitstarief, zei de heer Peper, dat het twee voorstellen inhoudt, een verhooging en -. erlaging, zoo dat hij er graag in tweeën over wilde laten stemmen. Eerst kwam hierop in stemming het voor stel over het enkeltarief, dat werd aangeno men met 2114 stemmen. Het voorstel over het dubbel tarief werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel-Visser over arbeid voor steun BIJ HARTKWALEN EN ADERVERKALKING neiging tot bloeding in de hersenen en aan vallen van beroerte verzekert het natuurlijke „Franz-Josef"-bitterwater een gemakkelijke stoelgang zonder inspanning. (Adv. Ingez. Med.) kwam eenigszins gewijzigd in stemming. De heer Gerritsz merkte op, dat de heer Visser gezegd heeft er een principieele kwestie van te maken. De heer Visser bestrijdt dit. Hij handhaaft zijn voorstel. Het werd verworpen met 2312 stemmen. Het voorstel-Castricum over de sluiting der bioscopen op de eerste feestdagen werd ver worpen met 259 stemmen. Het voorstel-Peper inzake handelsbetrek kingen met de Sovjet-Unie kwam in behan deling en werd verworpen met 305 stem men. Het voorstel-B. en W. inzake den school tandartsendienst werd met 2411 stemmen aangenomen. De heer Slingenberg zei, dat B. en W in den loop dezer begrooting nog met een compromis-voorstel zullen komen inzake den kindertoeslag. Zonder hoofdelijke stemming werden aan genomen een voorstel van B. en W. om aan den heer N. Vooges grond te verkoopen aan de Zaanenstraat, hoek Molukkenstraat, en grond aldaar aan denzelfden in voortdurende erfpacht af te staan; voorts een voorstel grond te verkoopen aan den heer J. Elskamp alhier aan de Recht huisstraat; tenslotte een voorstel om aan te koopen in het belang der volkshuisvesting grond tus- schen de Jan Gijzenvaart en Orionweg van mevrouw jkvr. A. v. d. Wijck te Bloemendaal, om met mevr. v. d. Wijck ten laste van Haar lem een geldleening aan te gaan van f 209.000 en om voor den aankoop een bedrag ter be schikking van B. en W. te stellen van f 321,500. Verleenen van subsidies. In behandeling kwamen de voorstellen van B. en W. over de subsidies uit de gemeente kas. De heer Groenendaal stelde voor de subsidie aan de H. O. V. op f 20.000 te handhaven. Spr. gaf vergelijkingen met an dere gemeenten, die meer doen voor het cul tureel belang dan Haarlem dat daaronder geen grootsch figuur slaat. Hij hoopte, dat een poging gedaan zal worden om de H. O. V. in stand te houden door het subsidie op f 20.000 te houden. Men moet het de H. O. V. niet moeilijker maken dan ze het al heeft. Hij wees op het adres van verschillende Haar- lemsche vereenigingen, dezer dagen aan den raad gericht, waaruit hij eenige zinsneden voorlas. Spr. is het niet eens met de regeling, die het bestuur van de H.O.V. voorstelt. Maar toch zou hij den raad willen verzoeken de H. O. V. een subsidie van f 20.000 te geven waarvan hij een voorstel maakte, dat onder steund werd. Mevr. Scheltema wees op eenige incon sequenties in de voorwaarden voor die sub sidies ten aanzien van het aanwijzen van ge delegeerden in verschillende vereenigingen. Ten aanzien van de subsidie aan de H. O. V. staat spr. persoonlijke op het standpunt van den heer Groenendaal. De heer van T e t>e r i n g noemde de ge ringe medewerking'van het Haarlemsche pu bliek de oorzaak dat het de H. O. V. zoo slecht gaat, niet de houding van den raad. Toch zou hij de H. O. V. nog één jaar een subsidie van f 20.000 willen geven. Voorts stelt hij voor aan de Vereeniging voor Vreemdelingenver keer dit jaar ook nog een subsidie te willen verleenen. Dc heer Peper zei zijn stem te zullen uit brengen tegen een subsidie aan elke vereeni ging met religieuse richting. De heer Blankevoort zei tegen de sub sidie van f 15000 aan de H. O. V. te zullen stemmen. Voorts zei hij, dat het de bedoeling- van de Haarl. Burgerwacht is om in woelige tijden het gezag te steunen. Het verzoek van de heeren Bijvoet c.s. 0111 f 1000 aan de Bur gerwacht te verleenen noemde spr. een beau geste. Spr. wil van de Burgerwacht een li chaam hebben, dat goed functionneert. Het kan zijn dat f 1000 te weinig of te veel is, maar hij weet niet hoeveel noodig zal zijn. De heer B ij v 0 e t noemde het verheu gend dat de heer Blankevoort zich in principe voor zijn voorstel verklaard heeft. Het be drag van f 1000 is in geenen deele voldoende, want de Burgerwacht kan niet goed rondko men. De voorstellers meenden echter ook re kening te moeten houden met de gemeente kas. In dit geval wil het voorstel zeggen een principieele erkenning van het feit. dat de Burgerwacht, een semi-officïeele instelling, moet worden ondersteund. Het gaat spr. om de principieele erkenning, dat de Burgerwacht een ondersteuning be hoeft. en niet om het bedrag. Wethouder Slingenberg beantwoordde de sprekers. Men is vroeger wel wat royaal geweest met het toekennen van subsidies en de nood der tijden dwingt tot het opleggen van beperkingen. Dat er eenige jeugdvereepi- gingen thans uitgesloten zijn, ligt aan het gewijzigd inzicht De vereenigingen Kunst en Opvoeding en Vreemdelingenverkeer zijn nuttig en wan neer de tijden beter worden, komen zij in aanmerking voor een subsidie. De Burgerwacht redt zich financieel. Deze moet beschouwd worden als een vereeniging die hetzelfde werk doet als de politie. De politie is volkomen opgewassen tegen wat er is en wat komen kan. Spr. is er niet van over tuigd dat alle burgerwachten zoo noodig wel dien steun zullen verleenen, dien het gezag behoeft. De minister van binnenlandsche zaken staat zeer gereserveerd tegen rijks- subsidieering aan den Bond van Nederland- sche Burgerwachten. Dit heeft hij vandaag gezegd. Vóór een besluit te nemen, wil hij eerst zeker weten, of de Haarlemsche burger wacht vrij is van fascistische en andere smetten. Uit financieel oogpunt van de gemeente is er geen reden en mogelijkheid om hoogere subsidie te geven dan f 15.000 aan de H. O. V. Het standpunt var. den heer van Tetering vindt spr. eigenaardig. Onder de onderteekenaren van het adres inzake de subsidie is een vereeniging. die wel eens or kesten noodig heeft, doch die daarvoor niet altijd de H. O. V neemt, maar b.v. het Utrechtsche orkest. Bioscoop en radio zijn voer de H. O. V. zware concurrenten. Eens en voor altijd moet thans worden uit gemaakt. dat de H. O. V. voldoende heeft aan f 15.000 en als ze dat niet kan, dan kan de gemeente er niets aan doen. Van gemeen tewege kan niet meer gegeven worden. Wethouder Roodenburg meent, dat de gemeente de Burgerwacht moet steunen. Als de post op de begrooting staat-, zal de burgemeester onderzoek moeten doen naar de gevaarlijke elementen. Dan kan beslist worden of de subsidie wordt uitbetaald of niet. De voorzitter kan den raad verzekeren dat zich in de Haarlemsche Burgerwacht geen verkeerde elementen bevinden. Hij wil de Burgerwacht wel steunen. De heer van Tetering zegt, dat aan de H. O. V. nog een jaar kans gegeven moet worden om meer medewerking van de bur gerij te verkrijgen. Het voorttel-Groenendaal om de subsidie aan de H. O. V. op f 20.000 te houden wordt verworpen met 2312 stemmen. Het voorstel B. en IV. om de subsidie op f 15.000 te stellen wordt aangenomen met 269 stemmen. Het voorstel-Bijvoet, inzake subsidie aan de Burgerwacht wordt aangenomen met 18-17 stemmen. Het voorstel van Tetering om aan de Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer een sub sidie" toe te kennen gelijk aan het vorig jaar verminderd met de korting, die aan andere vereenigingen is opgelegd, wordt verworpen met 276 stemmen. Alle andere door B. en W. voorgestelde subsidies werden aangenomen met uitzonde ring van het voorstel van een subsidie van f 2000.aan de kinderbewaarplaats Haar lem-Noord, dat met hoofdelijke stemming werd aangenomen met 258 stemmen De vergadering werd hierop verdaagd tot Woensdagmiddag half twee. HET SOCIALISME EESPROKEN. VERGADERING IN DE CONCERTZAAL, WAAR K. VORRINK SPRAK. In de Concertzaal werd Vrijdagavond een vergadering gehouden die uitgeschreven was door den Plaatselijken Raad van de S.D.A.P., en den Haarlemschen Bestuurders Bond en waar de heer K. Vorrink sprak over „Com munisme en Democratie". De voorzitter, de heer H. H. Luyken zeide dat de strijd tegen het communisme minstens even belangrijk is als die tegen het fascisme. De heer K. Vorrink memoreerde dat wij tegenwoordig voor het probleem worden ge steld: „democratie of dictatuur". Dit probleem vindt zijn oorzaak doordat het kapitalisme in een crisis verkeert, en som migen meenen dat de democratie de kapitaal crisis niet meer kan oplossen. Deze crisis heeft echter bereikt dat men al gemeen van meening is dat men tot regeling der productie moet komen, zoodat een einde gemaakt wordt aan de kapitalistische chaos. Er zijn nu verschillende socialistische stroo mingen die zich den strijd tegen het kapita lisme als taak hebben gesteld nl. de sociaal democratische-, de communistische-, en de nationaal-socialistische beweging. Het communisme heeft met het nationaal- socialisme de dictatuur gemeen. „Wat is democratie in het socialistisch be ginsel?" vroeg de heer Vorrink. Ten eerste be- schouwe men het socialisme als economisch stelsel (de productiemiddelen in het bezit dei- gemeenschap) en ten tweede als politieke be weging (strijd tegen den kapitalistischen tegenstand) De economische socialist beschouwt nuttig heidsoverwegingen, doch de autoritaire socia list stelt zich op het standpunt dat het so cialisme van boven af kan worden bereikt, en meent dat er groote geesten moeten zijn die de maatschappij moeten leiden. Dit is het standpunt der communisten. Het gaat om de ideeën en niet de mensch staat in het brandpunt der belangstelling. De democratische socialist verzet zich scherp tegen deze opvatting. „De bevrijding der ar beiders-klasse moet het werk der arbeiders zelf zijn" heeft Marx gezegd en hij wilde dat niet met behulp van een kleine terreurgroep. De democratische socialist veroordeelt het kapitalisme op economische en zedelijke over wegingen. In het kapitalistisch stelsel overheerscht de stoffelijke waarde en is de mensch ten dien ste der productie, is de stoffelijke winst de waardemeter van het geluk, is de concurrentie de drijfkracht, en het socialisme ziet als ideaal de menschwaarde, waarbij de productie er voor den mensch is, waar geestelijke waarden meer zijn dan de stoffelijke winst, en waar de solidariteitsidee „allen voor een, en een voor allen" geen holle leuze is. Democratie berust op vrijheid en autocratie op macht, overheersching en geweld. „De cultureele prestatie van het democra tisch socialisme is dat het de arbeiders uit den poel der ellende en verworpenheid heeft ge haald, waar zij voor een halve eeuw nog in waren. Het stembiljet heeft de arbeiders zoo wel op economisch terrein als op geestelijk gebied omhoog gebracht. En juist tegen dit stembiljet is de strijd der N.S.B. en der com munisten gericht!" aldus spreker. In de ontwikkeling van de sociaal-democra tie is een scheuring gekomen, en zij die zich afzonderden verlaagden het democratisch so cialisme tot middel, tot politiek middel. Ook de S.D.A.P.-ers zijn ervan overtuigd dat er in de practische uitvoering der sociaal demo cratie verbetering gebracht zou kunnen wor den, doch dat heeft niets te maken met het wezen der sociaal democratie. „Het schijnt alsof de politieke democratie eerst in gevaar moet komen, vóór men er de waarde van inziet. ..Niet de mensehen maar de ideeën zijn heilig" meent het communisme. Het heeft zich los gemaakt van het socialisme door te aanvaarden dat het doel de middelen heiligt. Het communisme in Rusland is een vloek ge worden, doordat het in negatieven zin heeft gewerkt. Het parlementaire systeem wordt vooral door de houding van het communisme afbreuk gedaan. Hitier zou nooit aan de macht ge komen zijn als de communisten met de so ciaal-democraten in parlementairen zin had den samengewerkt. Zij hebben het nagelaten, en daar zij met de N.S.D.A.P. meer dan 50% der stemmen hadden, kon er niet parlementair geregeerd worden. Zij speelden Hitier dus in de kaart. „In Nederland hebben de communisten heil- looze stakingen geproclameerd, waarbij het N.V.V. de schade weer moest herstellen", zeide de heer Vorrink. (Rumoer achter in de zaal). Het communisme gaat gebukt onder het juk van Moskou: Wijnkoop moet zijn eigen meening voor die zijner lastgevers opzij zetten. Met voorbeelden zette de spreker uiteen waarom het communisme z.i. den arbeiders vijandig is; in Deutschland willen zelfs nu nog de communisten den strijd aanbinden tegen de socialisten in de eerste plaats! (Schande- geroep en gefluit). De communisten schelden op de .bonzen" die „geld verspillen", en de vertegenwoordigers der Sovjet-Unie reizen als vorsten. Dit is een geestelijke verschrompeling en de spreuk „het doel heiligt de middelen" bewijst de zedelijke verwildering. Men denke aan de betaalde spionnen van Moskou, de GPOe. de j politieke moorden, enz. „Doch wanneer in ons I land hun democratische rechten worden aan getast. schreeuwen zij moord en brand", zeide de heer Vorrink. Afgezien van het wijsgeerige standpunt „dat het in Rusland niet anders kon", kan men toch moeilijk beweren dat het communistische stelsel voor ons land het aangewezen stelsel zou zijn! De communisten hebben bereikt, dat velen het nationaal-socialisme min of meer erken nen, omdat het 't bolsjewisme in Duitsch- I land heeft onderdrukt. „Voor de West-Europeesche arbeidersklasse I is van het communisme niets te verwachten, j want de arbeiders hebben te veel zelfrespect om voor dictatuur te bukken. Het gaat om de geestelijke vrijheid der burgers. Daarom staat 1 het democratische socialisme in de eerste I plaats op de bres", aldus besloot de heer Vorrink zijn rede. Aan het debat nam het eerst deel de heer H. v. a. Pligt, namens de communisten. Hij besprak de resultaten van de democratie en de rol die de soc.-dem. erin door het kapitalisme toegewezen zouden hebben gekregen. Hij cri- tiseerde de houding der sociaal democratie, vooral die in Duitschland, die niet met de communisten zou hebben willen samenwer ken in den strijd tegen het nat.-socialisme. Zijn rede werd af en toe afgebroken door ge lach en opmerkingen. De tweede debater was de heer Sal Tas, namens de O.S.P., die onderbroken werd door dat een vrouw achter in de zaal haar meening verkondigde. Volgens Sal Tas is de democratie er nog niet, en zijn de tegenwoordige vrijheden be reikt door buiten parlementaire acties. De werkelijke democratie moet nog veroverd wor den: men denke aan de verschillende ver bodsbepalingen. De O.S.P. is van meening dat men het ge weld moet kiezen, daar anders de tegenstan ders het geweld tegen de arbeiders zullen ge bruiken. De O.S.P. heeft geen verdeeling ge- wenscht en zij wil niet den weg der communis ten. Maar de weg der soc. democratie is de weg die in Duitschland tot de nederlaag leidde, en de O.S.P. wil weer den weg van strijd. „So cialist zijn is strijder zijn", aldus de heer Sal Tas. De heer Vorrink zeide in zijn antwoord aan beide debaters dat de sociaal-democratie veel sterker zou zijn geweest op democratischen grondslag, indien de splintergroepjes hun verderflijken invloed niet zouden laten gelden. De S.D.AJ?. heeft behalve haar parlemen taire actie een buiten parlementaire actie ge voerd. De heer Vorrink verzette zich tegen de be wering dat in Nederland een fascisme op komst is zooals het in Duitschland is ge groeid, en weerlegde nog andere beweringen die de debaters hadden geuit. De vergadering werd geëindigd met de In ternationale. EEN VEREENIGING VAN WERKLOOZE LEERAREN. OOK EEN HAARLEMSCHE AFDEELING GESTICHT. Onlangs is te Amsterdam opgericht een vereeniging van werklooze leerkrachten met volledige M O. bevoegdheid (W.E.M.O.) De jonge intellectueelen, die zich door uni versitaire of actestudie hebben voorbereid tot het beroep van leeraar bij het voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs, behooren ongetwijfeld tot degenen, die door de hui dige crisis zwaar getroffen worden. Hun beste jaren, waarin zij met enthousiasme hun taak in de maatschappij willen aanvatten, moeten zij laten voorbijgaan in gedwongen niets doen. De kans binnen afzienbaren tijd het beroep van hun keuze te zullen uitoefenen, wordt door de bezuinigingsmaatregelen steeds ge ringer. Het bestuur van de Ver. W.E.M.O. acht het gewenscht, nogmaals de aandacht te vragen van alle belanghebbenden. Belanghebbenden zijn in de eerste plaats de werklooze leerkrachten zelf. voor zoover zij zich nog niet bij de W.E.M.O. aansloten. Reeds telt de vereeniging 180 leden. Naar schatting zijn er nog zeker 500 jonge men- schen, die lid zouden kunnen worden 1 Noodig is, dat publiek en autoriteiten door nauwkeurige cijfers een indruk krijgen van de ontstellende omvang der werkloosheid. De commissie-Limburg (op 28 Oct. jl- te 's-Gra- venhage geïnstalleerd) bestudeert het ver schijnsel der z.g. „overproductie van intellec tueelen" in zijn vollen omvang, voor alle be roepen. Gegevens omtrent het aantal der werklooze leerkrachten vroeg en verkreeg deze commissie van de ver. W.E.M.O. Deze gegevens zijn echter bij lange na niet vol ledig. Teneinde de commissie volledig te kunnen inlichten is thans een enquête door de W. E. M. O. georganiseerd. Met de meeste aandrang worden ook zij. die géén lid wenschen te wor den uiteenoodigd, dan althans hun nauwkeu rige gegevens aan den secretaris der vereeni ging mede te deelen. Slechts wanneer de groote ernst van den toestand ieder ten volle duidelijk is. kan W.E.M.O. met kans op succes haar actie voe ren tegen het doen bekleeden van betrekkin gen door gehuwden (niet-kostwinners) en door personen met vol Indisch of ander pen sioen. En zullen, meer dan thans het geval is werklooze leerkrachten in aanmerking ko men voor avondschoollessen, die nu nog ge geven worden door leeraren met volledige dagbetrekking. Leeraren (vooral oudere) met een bijzonder vol lesrooster zouden wel af stand willen doen van eenige der minst be zoldigde uren, ten behoeve van werklooze leerkrachten. Dit zou voor de overheid geen financieel offer behoeven te beteekenen. De W.E.M.O. beheert verder een Arbeids bureau dat bemiddelend optreedt voor pri vaatlessen, vertaalwerk e.d.. en de leden al dus helpt aan allerlei passende bezivheid. In alle deelen des lands heeft de W.E.M.O. haar afdeelingen en plaatselijke arbeidsbu- reaux. Het adres van de afdeeling Haarlem is: Garenkokerskade 11. Een dringend verzoek richtte de W.E.M.O. reeds tot rectoren en directeuren om voor privaatlessen ouders en leerlingen te verwij zen naar het arbeidsbureau. GEEN AANKOOP VAN AAXDEELEN NED. HANDEL MIJ. Over het bericht in De Telegraaf als zoud* onder leiding der firma Mendelssohn Co., Amsterdam, een syndicaat gevormd zijn tot inkoop van aandeelen Ned. Handel Mij. deelt de firma Mendelssohn mede, dat haar daar omtrent niets bekend is.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5