FINANCIEELE KRONIEK. HONIG'S BOUILLONBLOKJES th ons 6 voor IGct. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 MIDDERNACHTZENDING. De afdeeling Haarlem van de Ned. Midder nachtzending hield Donderdagavond in de Ger. Kerk aan de Oude Gracht een openbare vergadering, die slechts matig bezocht was. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend. Ds. W. J. van Elden trad als spreker op. Hij wees op den grooten omvang, dien de zonde der ontucht en onzedelijkheid in ons land heeft genomen. Steeds worden meer slacht offers gevangen, gelijk de vliegen, die in het kunstig geweven web van de spin verward zijn geraakt. Het diertje wordt naar een don ker hoekje meegenomen, waar het door de spin wordt uitgeknepen en uitgezogen. Zoo gaat het ook met de menschen. die niet sterk genoeg zijn geweest om aan de verleiding weer stand te bieden. Het aantal slachtoffers in dezen tijd, die waarlijk niet aan een teveel aan preutschheid lijdt, wordt steeds grooter. Het is een vreeselïjke vijand van het mensch- dom, die in het geheim en in het donker zijn verderfelijk werk doet. En het droevigste is, dat men er over het algemeen niet luid over durft spreken. Men laat dien vijand maar liever ongestoord zijn vernietigend werk ver richten. Spreker bracht daarom een eeresaluut aan de Nederlandsche Middernachtzending", die niet ophoudt om haar uiterst moeilijk werk tot zegen van het Neerlandsche volk te doen. Gelukkig de jonge man en de jonge dochter, die, gekomen op den gevaarlijken leeftijd, een liefderijk woord en een vriende lijke leiding vinden, zoodat zij niet in de strik ken der zonde, die door de Middernachtzen ding bestreden wordt, verward raken. Spre ker bezwoer de jongelingen te trachten rein te blijven in den onderlihgen omgang, opdat zij elkaar kunnen blijven achten. Hij wekte de aanwezigen op. het werk der Middernachtzending te steunen met hun ge bed en met hun gaven, en kennis te nemen van dit werk, want dit kennen is het bemin nen. Ds. Von Meijsrfield zei. dat het hoogste doel der geslachtelijke onderscheiding het huwe lijk is. Maar het huwelijk mag niet misbruikt- wórden door het uitleven van een hoog op gezweepte passie. Geen zonde is grooter dan de hartstocht der zinnen. Men mag zich niet vergrijpen aan het hoogste gebod van pod, want de wreede desillusie zal niet uitblijven. Het ware geluk ligt in den dienst van God; niet in de prikkeling van de sexueele hartstochten. Men moet vragen naar Gods be doeling met ons leven. We mogen niet zelf over ons leven beslissen. Spreker wees op het gevaar van het moderne badleven, van het na tuurbad en het gezamenlijk roeien en zeilen, slechts in badcostuum gekleed. De samen leving voor jonge menschen moet minder ge vaarlijk gemaakt worden. Alleen dan verweTft men het geluk, als Christus in het leven van man en vrouw is. De sfeer in het huisgezin moet zóó zijn. dat de kinderen in hun moeder en vader een vertrouwde vriendin en vriend zien. De ouders moeten het niet aan vreemden overlaten, hun kinderen in te lichten omtrent het prachtige Godswonder: de gebcorte van het kind. En als de ouders het niet a-cur ven. dan moeten zij" zich. wenden tot een Christelijken medicus. De heer Feïjter boeide de aanwezigen met het declameeren van een paar toepasselijke stukken. Ds. van Paassen sloot de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. lichamelijk als geestelijk, 's Avonds in 't donker worden de meeste straatschenderijen gepleegd en al doen zij zelf niet direct mee, het geregeld zien daarvan overwint den eerst aanwezigen weerzin. Nergens is het kind na het invallen van het donker veili ger dan in de gezellige huiskamer waar het de zoo noodige rust en ouderlijke vriend schap kan vinden. Aan ouders van kinde ren der laagste klasse gaf spreker den raad: stuur de kinderen tijdig naar bed maar ook tijdig naar school. Niet veel te vroeg, maar zeker niet te laat. Dit werkt storend op de klasse en het duurt geruimen tijd voor het kind dat zich overhaast heeft, weer vol doende tot rust is gekomen om de lessen te volgen. Laat de ouders ook toezien, dat de kin deren netjes zijn op kleeding en lichaam. Het zijn vaak kleinigheden maar van groote waarde in de opvoeding. Na de ouders opgewekt te hebben allen propagandist! e) te zijn voor onze school, eindigde spreker waarna gelegenheid be stond om hot werk der kinderen in de klassen te zien en een en ander met de be trokken onderwijzer (es) te bespreken. KENNEMER FOTOKRING. Men schrijft ons: In de vergaderzaal in de Sociëteit Ver- eeniging aan den Zijlweg hield de heer P. Windt een voordracht over het vervaardigen van lantaarnplaten. De heer Windt, die zich op dit terrein der fotografie uitstekend thuis voelt, behandelde achtereenvolgens verschil lende soorten van het te gebruiken mate riaal en ging daarna over tot de werkme thoden die bij ontwikkelen en kleuren ge volgd kunnen worden. Zoowel het gaslicht als het bromideplaatje kregen een beurt en bij de projectie die op de inleiding volgde werden de gevolgen van speciale procedé's met elkaar vergeleken. De heer Windt bezit een zeer mooie col lectie diapositieven, zij werden door de aan wezigen naar waarde geschat. Na den heer Windt gaf de heer Prager een demonstratie van zijn proeven met het kleu ren van diapositieven, ook zeer interessant en blijk gevend van een streven het beste te bereiken wat te bereiken is. Een bondscollectie lantaarnplaten passeer de het projectiescherm nog, waarmee de ge zellige bijeenkomst werd besloten. TOERISTENBOND „NATURA". De afd. Haarlem van het Ned. Toeristen- verbond „Natura" geeft Zaterdag 25 No vember haar Kienavond in hotel „De Leeuwerik". Na afloop van het kienen is er gelegenheid tot dansen. OUDERAVOND SCHOOL J. De dezer dagen op school J. gehouden ouderavond werd door ca. 70 ouders bijge woond. Allereerst werd de a.s. St. Nicolaasviering besproken .Door de tijdsomstandigheden zal het feest ook op deze school eenige veran dering ondergaan. Toch zal het feest door de onderwijzers en onderwijzeressen voor de kinderen weder tot een hoogtepunt wor den opgevoerd. Hierna besprak de heer Faber h.d.s. den tegenwoordigen toestand onder de jeugd, Helaas gaat,'het tegenwoordig met de jeugd den verkeerden koers uit. De invloed van jeugdige werkloozen op de schooljeugd is zeer slecht. Hierdoor worden de jongens verleid op jeugdigen leeftijd te rooken en Vinden zij het "flink, zich door niemand op den kop te laten zitten. Ook niet door den onderwijzer of de onderwijzeres. Het gezag van ouders en onderwijspersoneel wordt daardoor zeer geschaad. Het is volgens spreker zaak dat m deze ouders en onderwijzend personeel één lijn trekken in het belang van het kind. Ook de verhouding thuis, die door de crisis veeltijds ernstig heeft geleden, doet haar uitwerking op de kinderen gelden. Het gaan r.aar bioscoopvoorstellingen die niet geschikt zijn voor het kind, al zijn zij daar voor niet officieel verboden, is zeer af te keuren. Ook het te laat naar bed gaan is voor de kinderen zoo schadelijk, zoowel FILMVOORSTELLING VOOR WERK LOOZEN. Weer is door het Centraal comité aan tal rijke werkloozen een genotvolle middag be zorgd. Natuurlijk kan geen enkel theater aan alle menschen die den geesel ondervinden van de onmeedoogende crisis, tegelijk zoo'n verpoozing bezorgen, daarvoor is 't aantal te groot. Daarom zorgt het Centraal Comité voor rouleering, hierin geholpen door de di recties van de Haarlemsehe Filmtheaters. Reeds voor de derde maal in dit seizoen stelde de heer Bakker zijn zaal disponibel, waarvoor de heer Luijken hem hartelijk dankte. Het geheele publiek onderstreepte deze woorden met een spontaan applaus. Een keurig filmprogramma hield het pu bliek een paar uur zeer aangenaam bezig. Was de voorspijs reeds zeer smakelijk, de hoofdfilm „Gold Diggers" was door den fraaien opzet eensdeels, door het prachtig spel der artlsten en de schitterende muzikale illustratie anderzijds met- recht de clou van den middag. Aan het slot van de voorstelling brak weer een dankbaar applaus los. SINT NICOLAAS A. J. C. De Arbeiders Jeugd Centrale organiseert van Maandag 27 November tot en met Maan dag 4 December een groote Sint Nicolaas- tentoonstelling. Op deze tentoonstelling is veel te bezich tigen dat als geschenk lean dienen, o.a. aar dewerk van Escaf (Gouda), glaswerk van Leerdam, speelgoed, kampeerartikelen, boe ken en platen enz. „BREDERODEDÜIN" IN 1933. In „Strijd tegen de tuberculose", het or gaan van de Haarlemsehe Vereeniglng tot bestrijding der tuberculose te Haarlem en omstreken, vonden wij eenige mededeelingen over de resultaten van het kinderdagverblijf „Brederodeduin" dier vereeniging, over 1933. Tot het aanstaande voorjaar is het ver blijf nu gesloten. Dit jaar bezochten vijf groepen van kinderen, in totaal 62, „Brede rodeduin". Op vele dagen was er gelegenheid voor het nemen van een zonnebad en als de zon eens minder krachtig scheen, werd een openluchtbad genomen. In enkele gevallen werd ook gebruik gemaakt van de kunstma tige hoogtezon. Van alle kinderen werd zoowel bij aan komst als bij vertrek, het 'bloed onderzocht en dit vertoonde meestal een duidelijke ver betering. De gemiddelde gewichtstoenming varieerde tusschen 2 en 6.4 K.G. Het artikel eindigt aldus: „De verpleging van kinderen in ons kin derdagverblijf vergt steeds groote geldelijke offers van onze vereeniging, omdat voor dit werk geen subsidies worden genoten. De ver- pleegprijs moet vrijwel geheel worden betaald uit de opbrengst van de contributies onzer leden en van enkele giften en de opbrengst van de Emmabloemcolecte en onze jaarlijk- sehe verloting. Moge bovenstaande mededeeling van d* verkregen resultaten er toe bijdragen dat onze leden er van overtuigd worden dat hun jaarlijks geofferd geld goed besteed wordt en dat zij door hun gewaardeerden steun krach tig medehelpen de tuberculose te bestrijden". OUDERAVOND U.L.O. SCHOOL B. Op Woensdag 22 dezer werd een Ouder avond gehouden in U.L.O.-school B. aan het Junoplantsoen, onder voorzitterschap van het hoofd der school, den heer J. B. J. .van der Haar. Aanwezig was de. inspecteur van het Lager Onderwijs, de heer H. v. d. Weyer. Tot lid der Oudere ommïssle werd gekozen mevr. ten Dam in de plaats van mevr. Vos, die had bedankt. Mededeeling werd gedaan van de schenking door de Oudercommissie van een electrische klok ter plaatsing in de school. Vervolgens werd door een der aan de school verbonden leerkrachten, den heer J Roggeveen een demonstratie gegeven (-met epidiascoop en microprojectie) van leermiddelen aan de school in gebruik bij het- onderwijs in natuurkennis. Met groote belangstelling werd deze interessante de monstratie gevolgd, waarbij o.a. een levend exemplaar van een larve van een eendagsch vlieg en het kristalliseeren van sommige zuren op het'doek werden geprojecteerd. Uit deze demonstratie bleek over welke uit stekende leermiddelen de school beschikt, eenige prachtige foto's van bloemen en Tot slot werden nog op het doek gebracht vogels, opgenomen in de natuur, door een der .ouders, den heer Boting. De voorzitter dankte den heer Roggeveen voor zijn interessante demonstratie. Na de demonstratie was er gelegenheid voor de ouders om met de onderwijzers over de leerlingen te spreken. ook zaden, want vet hebben zij, vooral in den winter, eveneens noodig. Tracteert hen een enkele maal op een vetbol, die u gemakkelijk zelf kunt maken in verschilende modellen, maar die ook tegen kostprijs in de kliniek verkrijgbaar zijn. Komt u maar eens op een Woensdagavond tusschen half zeven en half acht uur naai de kliniek, Ridderstraat 11, waar de secre taresse u gaarne alle gewenschte .inlichtin gen verstrekt INGEZONDEN 1 Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoorde! ijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HUIZE „PARKZICHT" GEOPEND. RUSTHUIS VOOR BEJAARDE DAMES EN HEEREN. EEN BEROEP OP VOGELVRIENDEN. Nu de winter in aantocht is, zijn onze gevederde vrienden in de nabijheid van de steden weer aangewezen op de hulp van de menschen om aan het noodige voedsel te komen. De vogelvoederbakjes die door de Vereeni ging tegenhet Mishandelen van Dieren op verscheidene plaatsen 'fcljn aangebracht, moeten weer dagelijks van voedsel worden voorzien, waarvoor wij üw hulp Inroepen. Geeft de vogels niet alleen brood, maar In den laatsten tijd zijn in vele plaatsen rusthuizen voor bejaarden uit beschaafden stand gesticht. Ook in onze stad. Er is be hoefte aan; onze tijd vraagt er om. En zoo zal ook wel blijken, dat het. thans geopende Huize „Parkzicht", Jansweg 40, hoek Parklaan, in een behoefte voorziet. Met genoegen hebben wij voldaan aan de uitnoodiging van het bestuur, Donderdagmid dag eens een kijkje in de nieuwe inrichting te komen nemen. Het groote. ouderwets-degelijke perceel, heeft een algeheele metamorphose ondergaan. Bij het binnenkomen krijgt de bezoeker vol strekt niet den indruk dat hij in een „ge sticht" is. Integendeel: elk „gesfcichts'-idee is juist verre van deze inrichting gehouden. In de groote doch gezellig ingerichte en keur5g gemeubelde zitkamer zullen de bewoners zich zeker spoedig geheel thuis gevoelen. Zij kun nen er genieten van het drukke verkeer op den Jansweg; één raam geeft zelfs een mooi kijkje op de Groote Kerk. Aan deze mooie zitkamer, met aardige zitjes en gezellige hoek jes, grenst de ruime eetkamer, die toegang geeft tot den tuin. Op -de bovenverdiepingen zijn de talrijke slaapkamers (het is over het algemeen de be doeling dat de bewoners zooveel mogelijk „be neden" verblijven, al is afzonderlijke bedie ning op de kamers boven tegen prijsver- hooging mogelijk) die voorzien zijn van opklapbedden en vaste waschtafels en die de dames en heeren, indien zij dit wenschen. mei. eigen meubelen kunnen meubileeren. Elke ka mer heeft stopcontacten voor electrische ka chels. Zij nog vermeld, dat de geheele inrich ting zooveel mogelijk brandvrij is gemaakt, door het aanbrengen van efcerniet-platen. Met de eischen der hygiëne is rekening ge houden: de groote badkamer is practïsch en volledig ingericht. De stichting is geheel geschoeid op de leest van de rusthuizen van „Pro Seneetufce"; al leen zijn de bovenkamers kleiner. Er woont reeds één dame in Huize „Park zicht" en met December komen er nog vier bewoonsters bij. Een goed begin dus! Onge twijfeld zal het ernstig willende bestuur, met mi'. P. E. Barbas als voorzitter en den heer B. Rijkens als secretaris, alles doen om het Rusthuis geheel aan zijn doel te doen be antwoorden. De dagelijksche leiding berust bij de direc trice. mej. A. van Oostende, die gediplomeerd verpleegster is, zoodat verwacht mag worden dat ook de verzorging van eventueele patiën ten in het Rusthuis in goede handen zal zijn De directrice heeft voor zichzelf de beschik king over een mooie, ruime kamer op de eerste verdieping. Gedurende het koude seizoen- brandt in de hal een kachel, waardoor in het trappenhuis en de gangën een aangename temperatuur heerscht. De geweldig dikke muren van het so lide gebouw zijn trouwens op zichzelf al koude werend (Adv. lngez. Med.) Voortzetting van het Dollar- avontuur. Versterkte positie van het Pond Sterling. Een bedreiging van de Fransc-he franc. Inflatie-campagne op den Gulden van geen invloed. De lage koers der Suiker- aandeelen. Beleggingsfond sen doorgaans vast. inzonder heid voor Indische obligaties. Nieuwe emissie Gouda. Als de ratten het schip verlaten, is het met zijn zeewaardigheid doorgaans kwalijk gesteld. En zonder nu vooraanstaande fi- nancieele adviseurs van den president der groote Amerikaansche republiek met ratten te willen vergelijken, dringt zich toch dit beeld aan ons op, wanneer we lezen, dat na Woodin, nu ook de oud-adviseur der Bank van Engeland, Dr. Sprague, op het regee- ringsschip zijn biezen gepakt heeft. Meer en meer komt de kapitein van het schip alleen te staan in zijn valuto-politiek, die, naar de meening wan den bekende New Yorkschen bankier Blumenthal het land ten verderve zal voeren. Van allen kant breekt het verzet tegen Roosevelt los. De Ameri kaansche Kamer van Koophandel eischt. zelfs den terugkeer van den gouden stan daard, andere invloedrijke personen en lichamen spreken zich steeds openlijker tegen de dusver gevolgde regeeringspolitiek uit en naar de laatste berichten melden, zou dr. Sprague zelfs een tegenactie orga- niseeren. Intusschen daalt de Dollar verder en wil Roosevelt blijkbaar van geen wijken weten. Het heet thans dat de goudwaarde der Amerikaansche valuta tot 50 pet. van zijn oorspronkelijke waarde zal moeten dalen. Veel mankeert er niet meer aan, maar het effect blijft, gelijk we de vorige week reeds opmerkten, uit. De goederenprijzen stijgen niet verder de aandeelenmarkt te New York verkeert in een nerveuse, maar alles behalve vaste stemming, de obligaties dalen in koers, de kapltaalvlucht houdt aan. Uit alles krijgt men den indruk, dat het groote valuta-avontuur in de Vereenigde Staten in een van zijn laatste stadia is aan geland, zoevdat na verloop van korten tijd de uiteindelijke resultaten er van beter kunnen worden overzien. Opmerkelijk blijft het verschijnsel, dat de Engelsche Pondenkoers ook in de afgeloopen week zijn eigen weg ging, meestal tegenover gesteld aan dien van den Dollar, onder den invloed van het toenemend vertrouwen in de credietwaardlgheid van het Vereenigd- Koninkrljk en de vlucht van het kapitaal in zijn valuta. Hoewel voor Engeland uit Amerika's nieuwe valutaconcurrentie moei lijkheden kunnen ontstaan en reeds zijn ontstaan, blijkens de vermindering van den kolenexport, gelooft men algemeen, dat men in Engeland zal blijven streven naar een zoo spoedig mogelijken terugkeer tot den gouden standaard, zij het dan op een lagere basis dan voorheen gold. De Fransche Franc daarentegen heeft het tamelijk kwaad te verduren. De Ame rikaansche goudaankoopen geschieden voor een deel ten koste van den Franschen goud voorraad en wekken bij den Franschen be legger eenige onrust, die nog vermeerderd wordt door de moeilijkheden, welke de Kamer aan het Kabinet in den weg legt om met een sluitende begrooting gereed te komen. De stabiliteit van de Fransche Franc ligt voor een goed deel In handen van den Franschen belegger; vlucht die uit zijn eigen valuta weg, dan wordt daarmede haar posities verzwakt. Vrees voor inflatie kan in dezen tijd. reeds de gevolgen van inflatie teweegbrengen, gelijk vrees voor een ziekte iemand ziek kan maken. Vandaar, dat wij een actie, als thans in ons land gevoerd wordt voor het loslaten van den gouden standaard, betreuren we zijn geneigd te zeggen, afkeuren. Gelukkig houdt men aan de beurs de hoofden koel en laat ook het publiek zich dusver niet door de voorstanders van inflatie intimideeren, waarin een sterk vertrouwen in de tegen woordige regeering uitkomt. Dit neemt niet weg, dat op de beurs ongewenschte ge volgen van een openlijke aanprijzing der inflatie zichtbaar kunnen worden en niet alleen, op de beurs, maar ook in de waar deering van goederen en geldswaarden, in het algemeen. Afgezien van het feit dat er onder de voorstanders van het prijsgeven van den gouden standaard allerminst een stemmigheid bestaat over de wijze waarop men straks de inflatie zal moeten „beheer- schen", komt het ons voor dat nu de re geering eenmaal partij gekozen heeft tegen een waardevermindering van den Gulden en heel haar herstelactie daarop heeft inge steld, men haar niet in den rug moet aan vallen. En dit teminder, nu in het buiten land wel blijkt welke nieuwe onzekerheden ontstaan, wanneer het geld van zijn goud- waarde wordt losgemaakt. Met monetaire maatregelen lost men de crisis niet op dit- blijkt wol zonneklaar uit wat thans in de Vereenigde Staten plaats vindt. On de Amsterdamsc.be Beurs was aan vankelijk de stemming voor de aandeelen bepaald aan den flauwen kant. Het feit dat de meeste aandeelen vooreerst geen kans hebben op eenige uitkeering, dringt velen tot het zoeken van een meer ren dabele belegging. Dit is de reden waarom op zich zelf goede en waardevolle aandeelen „voor een appel en een ei" worden opge ruimd. Het sterkst spreekt dit bij Suiker- aandeelen, waarvan in vele gevallen kan worden aangetoond, dat het bezit aan liquide middelen de beurswaarde der aan deelen ver overtreft. Dit geldt van aan deelen Handelsvereen. Adam, Koloniale Bank Javasche Cultuur, Suikercultuur, Pa- gottan e.a. Bij de Pagottan bijvoorbeeld beloopen de liquide middelen ca. 200 pet. van het kapitaal, terwijl men ter beurze voor de aandeelen 77 pet. betaalt. In de liquide middelen der suikermaatschappijen zijn groote hoeveelheden onverkochte suiker begrepen, waarop in de meeste gevallen nog verliezen moeten worden geleden. De meeste suikerfabrieken hebben voor 1934 geen aan plant in den grond gebracht, zoodat tegen het eind van 1935 of begin 1936 het van den suifcerovervlöed verwacht wordt. Vele houders van suikeraandeelen willen daarop niet wachten en hebben ook niet de over tuiging dat er dan wederom een rendabel suikerbedrijf op Java mogelijk zal zijn. In het algemeen kenmerken de Javasche suiker ondernemingen zich door een solied en con servatief beheer en behoeft men niet te vreezen, dat zij de beschikbare middelen tot den laatsten cent zullen opmaken. Tegen het einde van de week ontstond er voor Suikeraandeelen eenige vraag, welke trouwens ook op andere afdeelingen merk baar was. Een bepaald vaste stemming heerschte er voor aandeelen AKU, in ver band met de betere berichten uit het buiten land over de kunstzijde-industrie. Overigens blijven de omzetten op de Aandeelenmarkt gering. De Beleggingsmarkt toont evenmin als de Aandeelenmarkt teekenen van inflatievrees. Nederlandsche Staatsfondsen handhaven zich, wat de 4 pet, stukken betreft, boven pari en de uitgifte van schatkistpapier was weer een groot succes. Vermelding verdient de betere tendenz voor Indische obligaties, waarvan ook de Dollarleeningen deze week eenige vraag ontmoetten. Vele financieele bladen wijzen op de groote anomalie tusschen de koersen van Neder landsche en Nederl.-Indische obligaties en adviseeren tot -ruilingen, waarbij men in rendement aanmerkelijk vooruitgaat. Het heeft een goeden indruk gemaakt dat de Belgische regeering de góudclausule in haar leeningsovereenkomsten blijft handhaven Duitsche fondsen ondergaan weinig koers verandering. De Geldmarkt blijft ruim, zoodat enkele gemeenten het weer met een 4 pet. leening wagen. Gouda converteert f 1.650.000 5 1/2 pet. obligaties in 4 pet. tegen een koers van 97 1 2 pet., waarmee zij vermoedei:ik we" zal slagen. Geld op Prolongatie 1 pet DE DUITSCHE FEBRUARI- REVOLUTIE EN DE DUITSCHE LITERATUUR. Onder dit hoofd schrijft Mejuffrouw Willy van der Tak in Uw veel gelezen blad van Vrijdagavond 17 November een artikel over de literatuur in Duitschland die is en was. Mejuffrouw Van der Tak's zienswijze over de hedendaagsche literatuur is wel zeer be droevend en ik ben het er niet mede eens dat er enkel nog wat schrijvers zijn die de huik naar den wind hangen. Wat zegt van ae volgende namen van levende Duitsch auteurs? Gerard Hauptmann (Nobelprijswin naar), Cilara Viobijg, Wilihelm Schmidtöonn, E)rv,'in Gul do Kol- benheyer, Thomas Mann (Nobel prijswinnaar) Herman S t e li r, Her man Hesse, Wa 1 dema r Bonsels, J o s e f Ponten, Ricarda Huch, Wil helm .von Scholz, Isolde K u r z, Kasimir Edschmidt en nog vele anderen, te veel om op te noemen. Deze rasechte Duitsche schrijvers die het Duitsch landschap en leven naar voren bren gen en vereeuwigen zonder in politiek ge schrijf te vervallen zijn er nog genoeg. Ze hebben het echter met getaloplage niet zoo ver kunnen brengen als de Joodsche schrijvers, die zich in Duitschland gedurende het democratische bewind naar voren, ge bracht hebben. Gedurende de democratie kon men' in. Duitschland spreken van een Joodsche lite raire cultuur die niet te onderschatten was. De boeken van deze auteurs smakelijk uit gegeven, vonden makkelijk hun weg over de grenzen en werden ook door het Joodsche ras in andere landen gaarne gekocht en naar voren gebracht. In den democratischen Staat Duitsch land hebben de links georienteerde schrij vers hun kans gehad en zijn dan ook door groote bevolkingsgroepen gewaardeerd. Men kan echter een geheel anders georiënteerde regeering niet ten kwade duiden,, een gezags ondermijnende literatuur te verbieden, al is dit dan in onschuldig uitziende romans.. Van de door U opgegeven verboden schrij vers zijn er, waarvan alleen in de eerste roes ex. uit Openbare Bibliotheken zijn verbrand. U kan in iedren Duitschen boekwinkel de boeken van Asch, Brod, DÖblin, Kaestner, Schnitzler, Traven, Georg Hermann, Was- sermann en Stephan Zweig krijgen. Wat de door u genoemde namen van Duitsche schrijvers betreft: Ehrenburg is een Rus sische emigrant, Jaros Hasek, de man die het Oostenrijksche leger op meester lijke wijze aan de kaak stelde in zijn 'boek „Scliweyk" is een Tsjech; Alex Kol io nt. ai is een Russin (gewezen Sovjetge- zante in Noorwegen) bekend om haar boek Wege der Liebe, hetwelk het moderne huwe lijksprobleem in Rusland voor ongeveer 8 a 10 jaar beschreef. De eigenaar van het Malik Verlag is naar Praag gevlucht, de voorraden van de ver schillende uitgaven zijn grooten deels door de Duitsche Regeering vernietigd. (Men fluis terde dat deze Comm. Uitgeverij door Rusland gefinancierd is geworden.) Het" door U genoemde Tijdschrift. „Der Quef schnitt", verschijnt ook thans ,nog in Duitschland en wel bij Kurt Wolff Verlag Leipzig. Ik hoop met een en ander het artikel ;van Mejuffr. Van dér Tak duidelijker gemaakt te hebben. U beleefd dank zeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend. L. BOON ACKER. Distellaan No. 6, Aerdenhout. B:ij s.c h r 1 f t: De uitdrukking „hedendaags als Duitsch erkende literatuur" is voor den heer Boon- acker blijkbaar het struikelblok geweest: ik bedoelde in dit geval er niet mee de nog levends Duitsche auturs, zooals trouwens uit een verder staande opmerking opgemaakt kon worden, evenmin ae hedendaagsche nog levende Duitsche auteurs, zooals trouwens uit acker zelf al begrepen had. (nu we toch bezig zijn kan hij mij overigens misschien uitleg gen, waarom men indertijd ook niet Heinrich Heine de eer van de auto-da-fe deed deel achtig worden dat is een bedroevende zienswijze geweest.e waarvan de inconsequen tie me nog een raadsel is) maar de op het oogenblik in Duitschland nadrukkelijk als specifiek Duitsch aanbevolen literatuur, waarvan ik eenige representanten iets verder opnoemde. Het artikel behandelde de ver ander in g en die de Duitsche revolutie van Februari in de Duitsche literatuur veroor zaakt had; het spijt mij den heer Boonacker te moeten teleurstellen, ik had werkelijk wel eens van de door hem genoemde schrijvers gehoord, maar daar zij inderdaad volkomen buiten de gebeurtenissen van toen stonden liet ik hen ook buiten mijn artikel, Of overi gens Thomas Mann, nadat hij met Kathe Kollwitz uit de Akademie van Kunsten gezet werd, niet vrijwel gedwongen werd zijn poli tieke neutraliteit op het geven en stelling te kiezen tegen een partij, die zoo zelfs „ras echte Duitsche schrijvers" behandelde? Een artikel van hem in De Telegraaf duidde daar inderdaad op, en wie zal het hem kwalijk nemen? Wat betreft de verdere opmerkingen van den heer Boonacker: zijn mededeeling, dat het verbranden van de boeken van sommige Duitsche schrijvers in de eerste roes ge schiedde, is belangwekkend, en het feit. dat zij dat blijkbaar goed willen maken, stemt verheugend; zijn zij van plan in de toekomst op meerdere -roezen terug te komen? Als de heer Boonacker dat kon bevestigen zou het inderdaad bijna hoop geven. Het is overigens werkelijk prettig voor de Duitschers en de uitgevers, dat men die boeken in Duitsch land weer krijgen kan maar Georg Her mann zelf zit b.v. nog steeds in Nederland. Aaangaande de door mij genoemde namen van Duitsche of Duitsch schrij vende auteurs kan ik den heer Boonacker nog helpen: Arthur Schnitzler is een sinds kort overleden Oostenrijksche dokter, Egon Erwin Kisch is een Tsjech, en de rest zijn vrijwel allemaal Joden, en die mogen zich op het oogenblik ook al geen Duitschers meer noemen. Met fluisterijen houd ik mij niet op; ik vond o.a. de „Dreissig Erzaliler des neuen Deutschland" en de „Dreissig Erzahler des neuen Rusland" zeer belangrijke uitgaven van de Malik-Verlag, waarmee zij zich voor de literatuur zeer verdienstelijk maakten.. De „Querschnitt" verschijnt, zooals uit mijn volgend artikel zal blijken, inderdaad nog onder leiding van Kurt Wolf bij het Propy- laen Verlag, maar de hoofdzetel daarvan "be vindt zich od het oogenblik in België. De opmerkingen aangaande de vroegere I en hedendaagsche Duitsche politiek van "den heer Boonacker kan ik het beste onbeant- i woord laten. WILLY VAN DER TAKi

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6