Chautemps kabinetsformateur in Frankrijk, Het brandproces te Leipzig. HOOGERHUISHERVORMINC. MAANDAG 27 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND De voorloopige lijst samengesteld. Een kabinet van republikeinsche concentratie zonder socialisten en neo- socialisten. Herriot weigerde formateurschap om gezondheidsredenen. Critiek van oud-premier Tardieu op het linksche kartel. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK De Radicale afgevaardigde Chautemps, die ln het laatste kabinet-Sarraut minister van binnenlandsche zaken was, deelde Zaterdag middag naar Reuter uit Parijs meldt aan de pers mede, dat de President der Republiek hem had opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Camille Chautemps Nadat in den nacht van Vrijdag op Zaterdag de regeering in de minderheid was gebleven over het voorstel betreffende salarisverlaging der ambtenaren, en het ministerie Sarraut, dat slechts een maand aan het bewind is ge weest, was afgetreden, heeft President Lebrun den geheelen Vrijdag en Zaterdag besteed aan het consuleeren der partijleiders en voor aanstaande politici. De opdracht werd ten slotte verleend aan den oud-premier Herriot, die echter om ge zondheidsredenen de uitnoodiging niet durfde te aanvaarden. Nadat dus Herriot de opdracht had. terug gegeven, werd Chautemps bij president Lebrun ontboden. Zaterdagmiddag om 3.45 uur verliet hij weer het Elysée en stelde hij de buiten wachtende journalisten in kennis van de aan hem verleende opdracht. Camille Chautemps, na Herriot, Daladier en Sarraut, in betrekkelijk korten tijd de vierde Fransche. premier, is geboren in 1085 en is dus 48 jaar oud. Hij is in 1930 reeds minister-president ge weest. In de ministeries van Paul-Boncour, Daladier en Sarraut had hij de portefeuille van binnenlandsche zaken. De onderhandelingen, welke Zaterdag avond zijn gevoerd, in een gemeenschappelijke zitting der linksche Kamerfracties over de mogelijkheid van een uitgesproken kartel- regeering, hebben niet tot resultaat geleid. Chautemps' besprekingen waren gisteravond zoover gevorderd, dat men reeds thans eenige kleine wijzigingen voorbehouden de lijst der ministers meent te kunnen opgeven. Minister-president Chautemps zou tevens de portefeuille voor Binnenlandsche Zaken be zetten. Verder ziet de lijst er als volgt uit: Justitie Steeg, Oorlog Daladier, Buiten- landsche Zaken Paul Boncour, Financiën en Begrooting George Bonnet, Oorlogsmarine Sarraut, Luchtvaart Pierre Cot, Onderwijs De Monzie, Openbare werken Paganon, Arbeid Frot, Handel Laurent Eynac, Landbouw Queille, Handelsmarine Bertrand, Pensioenen Ducos. Koloniën Piétri, Posterijen Mistier, Volksgezondheid Bonnoway. Dit is een kabinet van republikeinsche con centratie. zonder socialisten en neo-socialis- ten, waarin de uiterste rechtervleugel door de groep Piétri wordt vertegenwoordigd. Flandin heeft den premier evenwel zijn steun toege zegd. Bonnet heeft verklaard geen financieel pro gram te kunnen opstellen zonder dat hij ge lijktijdig de portefeuille van begrooting zou bezetten. In een rede te Chambéry gehouden, zeide oud-premier Tardieu o.m.; De politiek van het' linksche kartel heeft zich de laatste 18 maanden door de volgende feiten op buitenlandsch politiek terrein geken merkt: Te Lausannein Juni 1932 heeft men afgezien van het herstel der oorlogsschade. Te Genève in December 1932 heeft men af gezien van Duitschland's ontwapening, door erkenning van het beginsel der rechtsgelijk heid. Te Genève in Maart 1933 heeft men afge zien van het beginsel van wederkeerige hulp, dat toch de basis vormt van het begrip veilig heid, door de aanvaarding van het ontwape ningsplan van Mac Donald. Afgezien heeft men ook van den eisch naar waarborging der verdragen, door de ondertee- kening van het vier-mogendheden-pact en door de traditioneele bondgenooten Polen en de Kleine Entente te verwaarloozen. De politiek van het linksche kartel heeft Frankrijk dus weggelokt van de beginselen, welke het vroeger huldigde en tevens ook van zijn vroegere bondgenooten. In het verder verloop van zijn rede eischte Tardieu een krachtig bewind met het volgende program: 1. Herstel van het vertrouwen, door de be zittende klasse in Frankrijk, hetgeen in dit geval wil zeggen het geheele Fransche volk, vooral op het platteland, aan het verstand te brengen, dat degenen, die een onteigening van staatswege begunstigen, geen invloed op de regeering mogen hebben. 2. Zuivering van het Republikeinsche re giem door een grondwetsherziening. 3. Aan Frankrijk moet het bewustzijn weergegeven worden van zijn historische taak en dc Fransche beschaving, die gegrondvest is op de achting voor de waardigheid en de vrij heid van den menschelijken persoon moet ge red worden, juist op dit oogenblik, dat Frank rijk door dictatoriale regeeringen omgeven is. Spanje. Gevaarlijk complot aan het licht gekomen. Reuter verneemt uit Madrid: Uit Huesca aan den Zuidkant der Pyreneën wordt ge beld, dat de politie aldaar een complot van Extremisten op het spoor is gekomen, die voorbereidingen troffen tot het omverwerpen van het staatsgezag. De actie moest zich over het geheele gebied uitbreiden en Maandag be ginnen. Er zijn bommen, wapenen en munitie gevonden. Vijf personen zijn gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat de leden van het tegen de regeering gerichte complot voorne mens waren de electrische kabels door te snijden, de bruggen te vernielen en verkeers wegen te beschadigen, teneinde elk verkeer onmogelijk te maken. Onder het in beslag genomen materiaal be vinden zich 46 bommen, en talrijke voorraden wapens en munitie. Van de 5 gearresteerde personen zijn drie vrouwen. Ierland. Ulster bedreigt De Valera met arrestatie. De regeering van Ulster heeft den Ierschen minister-president De Valera toegang tot Noord Ierland om aan de verkiezingscampagne deel te nemen, ontzegd. Mocht hij dit verbod overtreden dan zal hij op Noord Ierschen bo dem worden gearresteerd. Algemeen gelooft men, dat dit verbod slechts preventief is bedoeld, aangezien De Valera waarschijnlijk niet van plan was zich naar Ulster te begeven waar hij in een der kies districten candidaat der nationalisten is. Rusland. Ook Mussolini noodigt Litwinof uit. Reuter meldt uit Rome, dat Mussolini Lit winof tot een bezoek heeft uitgenoodigd. Lit- W1?,™,zciu 2 Decemt>er te Rome aankomen. NEW-YORK, 25 Nov. (Reuter). Litwinof heeft zich onder de toejuichingen van een groote menigte ingescheept op de „Conté di Savoia" met bestemming naar Rome. In een afscheidsboodschap zeide Litwinof: „De gevoelens die mij bezielen zijn die van een vriend na een lange scheiding. De vriend schap bestaat nog steeds maar wij verloren haar tydelijk en het was moeilijk haar terug te vinden. Ik hoop dat onze vriendschap zal voortduren ei> zal toenemen". Duitsch-Oostenrijksch dispuut over het grens-incident. Van Oostenrijksche officieele zijde wordt medegedeeld: Het naar aanleiding van het incident aan de Oostenrij'kschBeiersche grens inge stelde onderzoek heeft o.m. het volgende re sultaat opgeleverd: Een uit drie man bestaande gendarmerie- hulppatrouille, die op de Eggenalp grensdienst deed, bemerkte een af deeling rijksweer of S.A.-mannen, die onder het geroep van „Heil Hitier!" het Oostenrijksche gebied betraden. Daar juist op dit gebied herhaaldelijk over vallen met vuurwapens op de grensdienst verrichtende Oostenrijksche manschappen zijn gepleegd, loste de Oostenrijksche pa trouille in de gegronde veronderstelling, dat men weer met een dergelijken overval te doen had, eenige schoten. Volgens de ooggetuigen staat het vast, dat de thans gedoode zich op Oostenrijksch ge bied heeft bevonden, daar hier een bloedplas gevonden werd. Het Wolff-Bureau zegt in een commentaar op dit onderzoek, dat de bewuste Duitscher zich op Duitsch grondgebied bevond. Er is geen „Heil Hitier" geroepen. En ook al sou dat gedaan zijn, aldus het W. B„ dan mag da t nog geen reden zijn om een onschuldigen wandelaar dood te schieten. Amerika. Ook Italië zal betalen. Uit Washington wordt gemeld, dat Italië op 15 December evenals Engeland een gedeelte betalen zal van den ver vallend en termijn der oorlogsschulden. ZEEROOVERS OVERMEESTEREN EEN FRANSCH SCHIP. RIJKE CHINEEZEN ALS GIJZELAARS WEGGEVOERD. HONGKONG, 26 Nov. (Reuter)Chinee- sche zeeroovers hebben het Fransche stoom schip „Commandant Henri Rivière" overval len, dat zich op weg bevond van Honkong naar Haiphong. De zeeroovers namen vier rijke Chinee- zen mede als gijzelaars. Zij maakten zich van het vaartuig meester en brachten het naar Chilang, vanwaar zij op de vlucht sloegen met gevangenen en de buit. OUD-MINISTER ALBERT OVERLEDEN. PARIJS, 24 Nov. (Reuter). Het Kamerlid en oud-minister Francois Albert is overleden. Hij was 56 jaar en onder het vorige kabinet Daladier had hij de portefeuille van Arbeid. Bij Apoth. eruDrogisten (Adv. Ingez. Med.) ..Peter" en de kwitanties. In de zitting van Zaterdag van het Rijks dagproces trachtte de president allereerst vast te stellen, wie de geheimzinnige „Peter" is, die aan Popof kwitanties voor ontvan gen gelden heeft verstrekt. Te dien einde wordt voortgegaan met het verhoor van den communistischen getuige Werner Hirsch. die volgens den rechter van instructie met „Peter" identie'- zou zijn. President: U hebt de hier in aanmerking komende kwitanties met „Peter" onder teekend. Het betreft hier belangrijke stuk ken en onderteekenen met een valschen naam is verboden. Getuige Hirsch: Ik verklaar dat zoo, dat- ik, toen ik deze bedragen ontving, niet meer met het partij-apparaat in verbinding wilde komen, omdat ik mijn eigenlijke functie al had opgegeven. Anders zou ik wel met mijn waren naam geteekend hebben. De president vraagt aan Popof hoe het komt, dat deze kwitanties bij hem gevonden zijn. Popof, op opgewonden toon: Het is vol komen uitgesloten dat Hirsch de kwitanties heeft geschreven. Zij zijn in mijn bijzijn door een kennis van mij, Peter geheeten, uitge schreven en onderteekend. De bedragen waren bestemd tot dekking van kosten, die hij gemaakt had om mij drukwerken te ver schaffen. President: Heeft Popof niet gehoord, dat getuige Hirsch verklaard heeft dat de kwi tanties van hem afkomstig zijn? Popof: Ja, maar dat is uitgesloten. Het is voor mij een mysterie. Wil getuige beslist volhouden dat hij deze kwitantie heeft uit geschreven? Getuige Hirsch: Ik kan het niet met zeker heid zeggen. Ik kan alleen zeggen, dat er veel overeenstemming bestaat met mijn handschrift, zoodat ik geloof dat de kwitan ties door mij zijn onderteekend. "resident: Dan moet Popof zeggen wie Peter is. Dat heeft hij tot dusver verzwegen. Popof (met luider stem)ik ken zijn fa milienaam niet en ik weet niet waar hij woont. Hij is 28 a 30 jaar oud. groot en blond. Getuige Hirsch zoo gaat Popof voort heeft niets gemeen met dien Peter, van wien ik de kwitanties heb gekregen. Hirsch: Naar mijn vaste overtuiging Is het volkomen uitgesloten, dat de betalingen waarvoor ik geteekend heb, van Popof af komstig zouden zijn. Getuige moet dan op do rechter sta fel den tekst der kwitantie schrijven, opdat de rechtbank zijn schrift kan vergelijken. Dr. Teichert wijst er dan op, dat getuige de A en F geheel anders schrijft dan op"de kwitanties. Als er nog twijfel bestaat stelt hij voor een schriftkundige te hooren, om te bewijzen dat de kwitanties niet door ge tuige zijn geschreven. Op een gegeven oogenblik staat Dimitrof op en zegt: Een zekere Peter heeft kwi tanties afgegeven. Getuige Hirsch weet niet aan wien. Een andere Peter heeft Popof kwitanties gegeven. Ik verklaar, dat ik dien anderen Peter heb gezien. Het is niet Hirsch het is een man, die voor ons kranten en tijdschrif ten naar Bulgarije moest verzenden. Get. Hirsch heeft helaas aanwijzingen gegeven als zouden die kwitanties van hem afkom stig zijn. En dat is niet waar. Het is uitge sloten, dat Hirsch ooit met de Bulgaren in aanraking is geweest. Hirsch: Ik ken den naam Dimitrof uit partijprotocollen enz., als dien van een gewichtige persoonlijkheid, maar persoon lijk ken ik Dimotrof niet. Ook Tanef verklaart, dat de Peter, die hem bij zijn aankomst te Berlijn op verzoek van Popof naar de woning van Soenke heeft gebracht., een geheel andere persoon was dan de thans gehoorde getuige Hirsch. Zij gelijken niet op elkaar. Dimitrof vraagt getuige welke politieke lijn de communistische partij-leiding in 1932 en begin 1933 heeft gehad. Hirsch: De politieke lijn was door besluiten der partij aldus vastgesteld, dat de voor naamste zaak was de verovering der meer derheid voor de doeleinden van het commu nisme. Dimitrof: Moest er een gewapende opstand veroorzaakt worden als de nationaal-socia- listen aan de macht kwamen? Hiisch: Van zulk een streven was volgens de gezindheid der partijleiding eind 1932 en begin 1933 geen sprake. Volgens de geheele theorie en practijk van het communisme was voor zulk een opstand een revolution- naire situatie, noodig. waarin de partij al de meerderheid der arbeiders achter zich heeft en de overige massa's voor het grootste deel geneutraliseerd kunnen worden. Bij de jaarwisseling 19321933 was er juist- het tegendeel van zulk een situatie. Dan wordt de schrijver Bruno Peterson als getuige gehoord .Hij behoort sedert 1919 tot de communistische partij en zegt ook thans nog haar doeleinden aan te hangen. In de dagen voor den brand ls hij vaak bij Torgler in den Rijksdag geweest. Op den avond van den brand was hij met Torgler en Koenen ook bij Aschinger, doch hij is vroeger weggegaan en heeft eerst den vol genden, dag uit de kranten van den brand gehoord. Wat de kwitanties van Hirsch aangaat zegt aan dezen getuige geenerlei betalin gen te hebben gedaan. De president acht de verklaringen van beide getuigen onwaarschijnlijk. Het laatste getuigenverhoor geldt den met selaar Schmidt, in wiens woning in den nacht van 26 op 27 Februari leden van den rooden frontstriidersbond vertoefd zouden hebben in z.g. „Alarmbereitschaft". Getuige verklaart onder eede, dat dit niet het geval is geweest. Hij kent Grothe. van wien dezp bewering afkomstig is, in het geheel niet en noemt al diens mededeeüngen fantasieën De zitting wordt daarop tot heden, Maan dag, verdaagd, i Een nijpend vraagstuk in Engeland. (Van onzen correspondent). Londen, 24 November De vrijbuiter-parlementarier McGovern, dien zelfs de Socialisten niet als gelijkgezinde wil len erkennen, is niet de eenige politicus in Groot Brittannië die bezwaar heeft tegen het Hoogerhuïs. Men zal zich herinneren, dat deze man den treurigen moed vergaarde den staat te beleedigen door dezer dagen bij de plech tige opening van het Parlement in het Hoo- gerhuis de korte stilte, welke volgde op het voorlezen van de Troonrede, te verbreken met een schril uitgeschreeuwd protest tegen den middelentoets (waaraan werkloozen worden onderworpen) en tegen de „parasieten" als hoedanig hij de leden van het Hoogerhuis be schouwde. McGovern wil uiteraard een einde maken aan het bestaan van het Hoogerhuis. Hij verlangt niet zoo zeer een hervorming van dit Huis als een hervorming van de wetgeven de macht welke hierop zou neerkomen, dat aan de Lords alle wetgevende inmenging zou worden ontnomen. Al zegt de Labour-party dat McGovern niet bij haar behoort in haar zienswijze over de reden van bestaan van het Hoogerhuis is zij tennaastenbij even negatief als de verbitterde volksvertegenwoordiger van Glasgow. Zij acht n.l. geen reden van bestaan voor het Hoogerhuis aanwezig. Toen Mac- Donald nog geen vriendschap had gesloten met de Conservatieven en nog niet tot levend symbool was verheven van de „nationale re geering" heeft hij herhaaldelijk te kennen ge geven dat het Hoogerhuis een onduldbaar anachronisme was dat moest verdwijnen, Maar deze opvattingen van toen en nu staan feitelijk buiten ds kwestie der Hoogerhuisher- vorming. Deze kwestie is gesteld door de Con servatieven die kort gezegd het Hooger huis hervormd willen zien in dien zin dat het veel meer invloed zal kunnen uitoefenen op de legislatuur dan thans het geval is. Die invloed is thans zeer gering. In het algemeen kan het Hoogerhuis wetgeving, welke het La gerhuis heeft goedgekeurd, slechts tegenhou den en niet verhoeden. Dat is het werk ge weest van wijlen Asquith, die de geestelijke vader is geweest van de parlementswet van 1911, welke den invloed van de Lords op het verloop der landszaken tot een minimum te rugbracht. Sedert dat belangrijke jaar zijn er herhaal- delijk, wanneer de kans goed scheen, d.w.z. wanneer een regeering conservatief was, be wegingen ingezet om aan het Hoogerhuis zijn oude wetgevende beteekenis terug te geven. Op het oogenblik, nu de regeering in naam nationaal, maar in wezen en substantie Con servatiever is dan ooit, achten de voorstanders van de hervorming ook de kansen voor hun zaak beter dan ooit. En de beweging is dan ook weer met nieuwe kracht opgekomen. In de jaarvergadering van conservatieve bonden welke anderhalve maand geleden in Bir mingham is gehouden, werd het belang van Hoogerhuis-hervorming eenstemmig erkend. En vooraanstaande conservatieve politici heb ben den laatsten tijd vaak met klem op de urgentie van deze zaak gewezen. Het ijzer is nu heet, is het gevoelen in het Tory-kamp. en met smeden mag dientengevolge niet wor den gedraald. Het bezwaar van de Conservatieven tegen het Hoogerhuis is dus dat het geen gezag genoeg heeft en niet in staat is de ingrijpen de sociale maatregelen, welke een democrati scher Lagerhuis, dat de kiezers moet beha gen, met afkeurenswaardige lichtzinnigheid doorzet, ongedaan te maken. De Conserva tieven redeneeren ongeveer aldus: Er zijn ernstige gevaren verbonden aan de voortzet ting van een stelsel, dat feitelijk gelijk staat met landsbestuur -door een enkele landsverga dering. Indien de kiezers ooit zoo zouden dwa len (en men kan nooit weten hoe zij zich laten leiden of verleiden) dat zij bij volgende ver kiezingen een meerderheid van Labour-man- nen of Socialisten in het Lagerhuis zouden brengen, dan zou deze meerderheid in de ge legenheid zijn binnen drie jaren alle revolu- tionnaire maatregelen door te zetten, zonder de wet geweld aan te doen, welke de woord voerders van Labour zoo vaak hebben toege zegd. Een Socialistische regeering zou het Hoogerhuis afschaffen en wetten maken, waar bij particulier bezit zou kunnen worden inge palmd. In tegenstelling met de Senaten van andere landen heeft de B'ritsche Tweede Ka mer (waar het pas geeft noemt men in Enge land het Hoogerhuis een Tweede Kamer) geen bevoegdheid „neen" te zeggen tot het Lagerhuis. Die bevoegdheid heeft het eeuwen lang gehad, maar in 1911 kwam ze ten einde. Bij de wetgeving van dat jaar kan het Hoo gerhuis geen wetsontwerpen van het Lager huis wijzigen indien de Speaker zulk een ont werp heeft omschreven als een ,,geld-ont- werp", dat wil zeggen een wetsontwerp dat machtiging geeft tot het besteden van rijks inkomsten (of verandering in de wijze waarop die inkomsten worden verkregen) ten behoeve van een of anderen maatregel. Uiteraard val len de meeste wetsontwerpen van belang on der deze omschrijving en in de praktijk be- teekent deze bepaling dan ook dat het Lager huis eiken financieelen maatregel, welken het verkiest, tot wet kan verheffen. Aangezien de socialisten het economisch stelsel o.a. zoeken te veranderen door middel van belastingen voor de bezittende klasse, welke zoo hoog zou den zijn, dat ze verbeurdverklaring van par ticulieren eigendom nabij zouden komen, zien de Conservatieven in den bestaanden toestand een ernstig gevaar Zij vragen daarom niets minder dan intrekking van de parlementswet van 1911 samengaande met een wijziging in de samenstelling van deze hoogste landsver gadering, die dan de eigenlijke hervorming zou zijn. Het bestaande House of Lords heeft om te beginnen veel te veel leden (Peers), die zich nimmer met de landszaken bemoeien. Meer dan 800 Peers, veel meer dan de ruimte in de indrukwekkend fraaie vergaderzaal kan bevatten, hebben het recht aan de bespre kingen deel'to nemen. Maar het grootste deel er van heeft zich zelfs nooit de moeite ge troost de zaal te betreden. In zijn huidige sa menstelling vertegenwoordigt het Hoogerhuis ook te uitsluitend de hoogere klassen der sa menleving (en zoo het dit niet doet geeft het den indruk). Dat erkennen ook de Conserva tieven. Daarom moet de door de Conservatie ven gewenschte hervorming omvatten een aanzienlijke vermindering van het aantal er felijke Pairs en hun vervanging in de Twee de Kamei dooi vertegenwoordigers van graaf- schaps- en gemeenteraden en van de univer siteiten. (De Kerk is reeds nu door de bis schoppen in het Hoogerhuis vertegenwoor digd). Tegelijkertijd mag het erfelijk beginsel inde Lords-vertegenwoordiging niet verdwij nen en daarom zou men er dit op willen vin den, dat de erfelijke Lords zelf hun vertegen woordigers in het Hoogerhuis zouden kiezen, dat dan nog voor ongeveer een derde van zijn samenstelling het beginsel van het erfelijk recht op landsbestuur zou dienen. Het denk beeld dat The House of Lords zou worden af gedankt is voor de Conservatieven verfoei lijk. De geschiedenis van deze nationale in stelling gaat tot de Teutoonsche oudheid te rug. In haar traditie wordt ..de bezonken wijs heid van eeuwen bewaard"; en het oordeel dat uit zulke wijsheid opkomt mag huns in ziens niet worden veronachtzaamd en vormt een onschatbaar tegenwicht voor het gezag van een door het volk gekozen landsvergade ring, die geneigd is haastige en daarom slecht overwogen besluiten te nemen. De Liberalen zien in een Hoogerhuis. her vormd naar den zin der Conservatieven, een blemmering voor ae progressieve verbetering van de samenleving. Zij hebben indertijd, toen zulke belemmering zich sterk deed gelden, het Hoogerhuis zijn veto ontnomen en wen- schen het niet terug te geven. Zij zijn bereid de traditie te dienen door het Hoogerhuis als een wat kostbaar maar overigens onscha delijk monument dier traditie te doen voort bestaan. De opvatting van Labour behoeft niet verder te worden aangegeven. Deze par tij zou zich nog niet op haar gemak voelen indien slechts de spoken der Lords in den zuidelijken vleugel van het parlementsgebouw zouden blijven rondwaren. Dat ae huidige „nationale" regeering (de liberale pers spreekt nu weer van een conser vatieve regeering) wat huiverig is voor her vorming van het Hoogerhuis blijkt uit het feit dat de Troonrede er niet van heeft ge rept. Eenige Conservatieven hebben bij wijze van portest daartegen amendementen voor „Lord's Reform" ingediend. A. K. VAN R. WEER EEN SPOORWEGONGELUK IN FRANKRIJK. PARIJS, 25 Nov. (V.D.) Te Montbéliard bij Besancon is gisteravond een trein op een arbeiderstrein gereden. Dertig arbeiders wer den daarbij gewond, van wie vijf ernstig. Een aantal wagons werd ernstig beschadigd. HANS WESTMAR VERVANGT HORST WESSEL. BERLIJN, 25 Nov. (W.B.) De filmcon- tróle-commissie Berlijn heeft de film „Hans Westmar, een van velen, een Duitsche gebeur tenis uit het jaar 1929" toegelaten. Het scenario is vrij naar den roman Horst Wessel door Hans Heinz Ewers bewerkt. Met de onlangs verboden Horst-Wesselfilm komt de toegelaten film slechts overeen wat de ver overing van het roode Berlijn door de S. A. betreft, echter niet wat het leven en sterven van Horst Wessel betreft. LINDBERGH NAAR AFRIKA'S WESTKUST. LAS PALMAS, 26 Nov. (Reuter). Het blijkt, dat kolonel Lindbergh, die vanmorgen hier was opgestegen, voornemens is te vliegen naar Villa Cisnoros aan de Westkust van Afrika. JONGE VROUW DOOR HAAR SCHOON MOEDER DOODGESCHOTEN. CHICAGO, 25 Nov. De geheimzinnige moord in het huis van den medicus Dr. Wy- nekoop, wiens vrouw men gisteren met eeni ge kogels door het hart op de operatietafel in zijn spreekkamer vond, klaarblijkelijk ge dood nadat zij onder narcose was gebracht, is thans opgehelderd. De dader heeft nl. een volledige bekentenis afgelegd. Het is de schoonmoeder van het slachtoffer, de moeder van Dr. Wynekoop. Dr. Alice Lindsay Wyne- koop, een reeds bejaarde en te Chicago be kende arts, die bekende dat zij op haar schoondochter had geschoten nadat de jonge vrouw met chloroform onder narcose was gebracht. Na een verhoor dat uren duurde, bekende zij, dat zij gedreven door een impuls Rheta Gardner had doodgeschoten. Zij zeide dat haar zoon door zijn huwelijk ongelukkig was en dat hij met een andere vrouw in relatie stond. VERDACHTE BRAND TE WASHINGTON De politie te Washington houdt zich op het oogenblik bezig met het onderzoek naar een jeheimzinnigen brand, die in een archief- vertrek van een der departementen heeft ge woed. In dit vertrek waren de documenten opgeborgen, die onlangs uit het gebouw der tsaristische ambassade te Washington waren verwijderd, in verband met de overdracht van het gezantschapsgebouw aan den Russischen volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. Litwinof. De brand kon spoedig worden gebluscht, zonder dat aan de documenten schade was berokkend. AGENDA MAANDAG 27 NOVEMBER Gemeentelijk Concertgebouw: Openbare propaganda vergadering Nationaal-Socialis- tische Beweging. 8.15 uur. Café-Rest. Brinkmann: Jaarlijksche alge- meene vergadering IJsclub voor Haarlem "en Omstreken. 9 uur. Palace: „Droom van het geluk".. Tooneel: P. en R Band. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De Luchtpost". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De bloem van Ha waii 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.". 105 uur. Gebouw H, K. B.: Bazar Het Brokkenhuis. 25, 810.30 uur. DINSDAG 28 NOVEMBER Gebouw Protestantenbond, Berkenstraat, Haarlem-Noord: Psychometrische avond Ver- eeniging van Spiritisten „Wetenschap en Re ligie". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling ..Kunst S. O. S.". 10—5 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3