NATIONALE UIT HET BUITENLAND Het beleid vein twee ministers besproken WOENSDAG 29 NOVEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Italië en de Volkenbond. Voor uittreding zou voorloopig geen gevaar bestaan. Het nieuwe Fransche kabinet Zaterdag voor de Kamer. Volmachten voor Chautemps? Gemève» Blijft Italië in den Volken bond? Avenol is van zijn reis naar Italië terugge keerd, waar hij den Volkenbond bij de begra fenis van Scialoja heeft vertegenwoordigd en tevens een onderhoud met Mussolini heeft gehad. Hij wilde geenerlei verklaringen aan de vol kenbondsjournalisten over het verloop van zijn besprekingen met Mussolini afleggen, doch in de kringen, die hem nabij staan, heeft men toch den indruk dat Avenol in te vreden stemming is teruggekomen, aldus het Alg. Handelsblad Nu het bureau van de ontwapeningscon ferentie de vorige week besloten heeft over eenkomstig den wensch van Mussolini de be raadslagingen te Genève over de ontwapening voorloopig op te schorten, teneinde de groote mogendheden gelegenheid tot bespre kingen hierover met Duitschland te geven, schijnt voorloopig geen gevaar van een uit treden van Italië uit den volkenbond te be staan. Frankrijk. Volmachten voor de regeering- Chautemps? Hoewel met zekerheid nog niets bekend Is over den inhoud van het nieuwe finan- cieele ontwerp is men in versehilllende krin gen van opvatting, dat de eenige aanvaard bare oplossing zou zijn de regeering de noo- dige volmachten te geven voor het verwer kelijken door middel van decreten van een bestuurshervoi'ming, hetgeen dan zou kun nen geschieden in overleg met de betrokken organisaties zooals de Commission Supe rieure d'Economie, waarin de ambtenaren zelve zijn vertegenwoordigd. Deze decreten zouden dan kunnen worden uitgevaardigd onder voorbehoud van goed keuring achteraf door de kamer. Men meent te weten, dat een dergelijke op lossing voor tal van afgevaardigden aanne melijk zou zijn en de aanneming van het ge- heele financieele ontwerp zeer zou verge makkelijken. PARIJS, 28 Nov. (V.D.) Het kabinet Chau temps heeft in zijn Dinsdag gehouden eersten kabinetsraad besloten zich reeds Zaterdag aan de Kamer voor te stellen. De regeering zal bij deze gelegenheid de financieele voorstellen indienen en een ur gente behandeling eischen. De financieele debatten zouden dan reeds Donderdag kun nen beginnen. Zaterdag zou de premier de principes der financieele voorstellen ont wikkelen. België. Huiszoekingen bij de Dinaso's. De politie heeft Dinsdag in de vereenigings lokalen van de Dinaso's (Dietsch Nationaal- Solidaristen) te Brussel. Mechelen en andere steden huiszoekingen verricht en tal van do cumenten in beslag genomen. Voorts hebben huiszoekingen plaats gehad bij een groot aantal leden der partij. DiuïtscMamd. Leider der ,,Duitsche Christenen" treedt af. Het verluidt dat bisschop Rossenfelder, de Rijksleider der geloofsbeweging van Duitsche Christenen, is afgetreden uit zijn functie van „Kirchenminister". Verplichte aansluitng van de studenten bij S. A. of S. S. De Rijksleider van den Nationaal-Socialis- tischen Studentenbond en leider der Duitsche „Studentenschaft" dr. Oskar Stabel heeft gis teren de volgende verordening uitgevaardigd: Met ingang van heden wordt het dragen van bijzondere uniformen ten strengste verboden aan alle leden van den Nationaal-Socialisti- schen Studentenbond. De plaats der N.S.D.St. B'.-kamaraden is in de S.A. of in de S.S. Ik verwacht, dat mijn verordening van 5 Maart 1933. volgens welke alle „Studentenbond-ka- meraden zich moeten aansluiten bij S.A. of S.S. onverbiddelijk wordt ten uitvoer gelegd". Voor wie zich te goed gevoelt voor den dienst der S.A. of S.S. is ook in den Studentenbond geen plaats. Oostenrijk» Gaat dr, Steidle heen? Volgens een bericht uit Insbruck zal dr. Steidle aftreden als directeur voor de veilig heid in Tirol. Doll fuss betreurt het grensincident. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Doll- fuss heeft den Duitschen gezant dr. Rieth naar aanleiding van het incident aan de Duitsch-Oostenrijksche grens op 23 November waarvan een lid van de Rijksweer het slacht offer is geworden, zijn leedwezen betuigd. De bondskanselier heeft daarbij medege deeld, dat hij alles in het werk heeft gesteld om een snelle en volkomen opheldering van deze betreurenswaardige gebeurtenis te ver krijgen en zich heeft voorbehouden in de kwestie der verantwoordelijkheid zijn stand punt nader te bepalen, zoodra het resultaat van het onderzoek bekend is. Ook de Oostenrijksche gezant te Berlijn, Tauschitz, heeft den Rijksminister van Buit.en- landsche Zaken het leedwezen zijner regeering betuigd. Japan. Naar handelsoorlog met China. Teruggekeerd van een reis door Mandsjoe- rije en China verklaarde Sigimoera, de voor malige adjunct-secretaris generaal van den Volkenbond aan een vertegenwoordiger van het telegraafagentschap Sjimboon Rengo, dat de boycot van Japansche goederen in China ophoudt, maar dat er daartegenover een woedende concurrentie bestaat op de Chi- neesche markt tusschen Japan, Engeland, Amerika en Duitschland. Sigimoera zeide: „Japan moet zich voorbereiden op een beslis- senden handelsoorlog in China." Spanje. Het resultaat der verkiezingen. Blijkens een statistiek over de resultaten van de eerste stemming der parlementaire verkie zingen hebben naar Reuter uit Madrid meldt de rechtsche partijen 149 zetels, de centrum partijen 101 en de linksche partijen 57 zetels verkregen. Amerika, Een nieuwe economische wereld conferentie De speaker van het Huis van Afgevaardig den Rainey (democraat) heeft de hoop uit gesproken, dat Roosevelt de huidige politiek van goudaankoop zal voortzetten, om aldus de andere mogendheden te dwingen te stre ven naar een verstandige internationale han delsovereenkomst. Hij voegde hieraan toe, dat de Amerikaansche regeering den dollar niet zal stabiliseeren zonder internationale overeenkomst. Rainey zinspeelde op de waar schijnlijkheid van een nieuwe economische wereldconferentie, welke ten doel zou heb ben de afschaffing der meest begunstigings clausules, de stabiliseering der valuta en de verhooging der prijzen voor grondstoffen. HET PROCES TE LEIPZIG Politiecommissarissen aan het woord. Dimitrof heeft gisteren tijdens het proces gevraagd of het Hof Thaelmann als officieel hoofd van de communistische partij niet als getuige wil hooren, maar de procureur-gene raal antwoordt dat Thaelmann niet als ge tuige gedaagd kan worden, omdat er een in structie tegen hem hangende is wegens hoog verraad. Daarop worden eenige hooge politie-auto- riteiten uit het rijk gehoord, als eerste com missaris Wiel uit Hamburg die in algemeene trekken de rapporten van commissaris Heller bevestigt. Deze getuige geeft eenige inlich tingen nopens een bomaanslag' op 26 Fe bruari op een nationaal-socialistische optocht en over aanvallen op nat.-soc. verkeersldka- len en de vermoording van twee Hitier-jon gens. Commissaris Hohmann uit Koningsbergen zegt, dat in zijn stad een zekex-e Jordan de leider van de communistische terreur-groe- pen was, die doodgeschoten is toen hij zich op het hoofdbureau moest komen verant- wooi'den. De heele maand Februari was er verhoogde activiteit der communisten die haar culminatiepunt had moeten vinden in een aanslag op den rijkskanselier, die op 4 Maart zou gepleegd worden. De aanslag is verhinderd door de arrestatie van de laatste samenzweerders op 3 Maart te Koningsbergen waar de rijkskanslier den avond voor de ver kiezingen heeft gesproken. Kriminalsekretar Mallach, die na de pauze wordt gehoord, verklaart dat hij den indruk heeft dat in de provincies Posen en West- Pruisen toebereidselen voor dien gewapen- den opstand aan den gang waren, en dat deze niet tot eexx resultaat voerden, doordat de rijksregeering tijdig heeft ingegrepen. Zijn collega Staglich uit Altona schetst de „Altonaer Blutsonntag", waarop een demon stratie-optocht van nationaal-socialisten overvallen werd. Voor den 5en Maart was het parool uitgege ven om reeds in den vroegen morgen S.A.- lokaien in brand te steken. Dank zij politie maatregelen is het niet tot excessen gekomen. Getuige noemt Altona het brandpunt dei- communistische terreur. Op 26 Februari werd in geheime bespx-e- kingen bepaald, dat het nu tijd werd. Het werk moest worden gestaakt de politiebu- reaux bestormd en de openbare gebouwen bezet. Het wachten was slechts op het bevel tot den burgeroorlog. Ook de politiecommissaris Schaffer uit Frankfort en de „Kriminalrat" Brosig uit Dusseldorf verklaai-en dat einde 1932 en begin 1933 in communistische vergaderingen pro paganda gemaakt werd voor de proletarische revolutie. In een in beslag genomen brief werd op het gewicht gewezen van een forsche actie onder de spoorwegarbeiders. Daarin wordt gezegd, „de hand aan de keel van den staat heeft slechts hij die de spoorwegarbeiders in de hand heeft." Inderdaad werd spoedig daarop een spoor wegconferentie te Dusseldorg bijeengeroepen, welke echter door de politie werd verhinderd. Daarna werd de zitting tot Woensdag ver daagd. DE NOBELPRIJS VOOR DEN VREDE. ZWEEDSCHE VREDESBOND PROTESTEERT TEGEN HET NIET TOEKENNEN. STOCKHOLM, 28 Nov. (Reuter). De bond voor den Vrede te Stockholm heeft een protest gepubliceerd tegen het opnieuw niet verlee- nen van den Nobelprijs voor den Vrede door het Nobel-comité te Oslo. In dit protest vex-klaart de bond, dat in de 32 jaar dat het Nobel-instituut bestaat, de prijs slechts 25 maal is uitgekeerd. Ook wordt er over geklaagd, dat het Nobel- comité te veel de vooi-keur geeft aan presi denten, ministers en diplomaten, en dat de Nobelprijs te zelden wordt uitgereikt aan par ticuliere personen en organisaties die arbeiden voor vrede en oxxtwapening. Een vriend van Alfred Nobel, de oprichter van het fonds, heeft verklaard, dat het doel van de uitkeering was de vi-edesidealisten te helpen. In overeenstemming met Nobel's wensch heeft de Stockholmsche Bond voor den vrede voorgesteld den prijs toe te kennen aan krach tige voorstandei-s van ontwapening of aan or ganisaties met een krachtig vx-edespx-ogram. Indien een persoon niet voor den prijs in aanmerking kan komen, stelt de bond voor, het geld te verdeelen onder de organisaties die voor den vrede arbeiden. Tot dusver is de prijs slechts driemaal aan vereenigingen toegekend, n.l. in 1904 aan het instituut voor Internationaal recht te Gent, in 1910 aan t' Bureau voor den Internationalen Vrede te Bern en in 1917 aan de internationale Commissie voor het Roode Kruis te Ge- néve. GANDHIS VROUW ALWEER GEARRESTEERD. BOMBAY, 28 Nov. (Reuter). Mevrouw Gandhi is vandaag te Anand gearresteerd in verband met de campagne van burgerlijke on gehoorzaamheid. Dit is reeds de zesde keer, dat zij werd gearresteerd. NASLEEP VAN DE LYNCHPARTIJ ONTSTEMMING OVER CALIFORNIA'S GOUVERNEUR. Chautemps. de niemoe Fransche minister president verlaat het Elysée, ivaar hij de op dracht tot het vormen van een regeering had gekregen. NEW-YORK, 28 Nov. (V. D.) Naar uit San José in Californië gemeld wordt, is onder breede lagen der bevolkiixg groote veront- waardigixxg gewekt door de houding van den gouverneur van dezen staat, James Rolph Jr. in verband met het lynchen van Thomas Thurmond en Jack Holmes, die den millio- nairszoon Bi-ooke Hart ontvoerden en ver moordden, althans daarvan beschuldigd wer den, want sedert de lynchpartij is twijfel ge rezen aan de schuld van Jack Holmes. Den gouverneur wordt verweten, dat hij geweigerd heeft troepen ter beschikking te stellen van de politie van San José, toen deze hem waai-schuwde dat zij niet bij machte was de woedende menigte tegen te houden, toen deze de gevangenis wilde bestormen. Het ergst neemt men hem echter de woorden kwa lijk, die hij na de gruwelijke gebeurtenis sprak: „Zij deden een goed wei-k, fijne va derlandslievende burgers". Gouverneur Rolph achtte het een goed voorbeeld voor ontvoer ders en was van meening, dat alle ontvoer ders die momenteel in Californische gevan genissen zaten, eigenlijk in handen moesten worden gegeven van de burgers van San José. Rolph verklaarde dan ook, de lynch partij alleen maar te kunnen prijzen. „Ik ge loof niet dat ginder in San José iemand ge arresteerd zal worden, maar als er gearres- teerd worden, krijgen ze van mij gratie. Ex- zullen minder ontvoeringen ixx dit land zijn als gevolg hiervaxx. Het was de eexxige ma nier onx het land een lesje te geven. Het wordt nu langzamerhand tijd, dat de menschen zich in hun woning op hun gemak kuxxnen voe len". Gevolgen van een tweede lynchpartij. BALTIMORE, 28 Nov. In verband met de weigering vaxx de plaatselijke overheid vaxx Salisbury, Maryland, om de belhamels te ar resteeren, die eexx volksmenigte hebben opge ruid tot het lynchexx van een neger op 18 Oc tober jl. te Princess Anne, heeft de gouver neur van dexx staat Maryland eexx bataljon van de nationale garde derwaarts gezoxxaexx met de opdracht de schuldigen te arrestee ren. Inderdaad werden vier hunner gevan gen genomen. Zoodra echter het nieuws van de arrestatie bekend werd schoolde eexi groo te menigte samexx die een aanval ondernam op de kazerxxe waar de militie oxidergebracht was die de arrestatie verricht had exx die der mate hx het nauw werd gedx-even dat er niet I anders overbleef dan tot ontruiming der ka zerne over te gaan met medeneming der ge vangenen. Na het vertrek dezer troepexx on dernam de opgewonden menigte een tweeden aanval op de kazerxxe, die echter met behulp van traangasbommexx en bajonetten werd afgeslagen. LEVENSVERZEKERING-BANK ROTTERDAM Voor een tijdelijke verzekering van f 10.000 bij overlijden. betaalt een 25-jarige slechts/80 per jaar (Adv. Ingez. Med.) TWEEDE KAMER. Radiozaken en Economische zaken. Minister De Wilde maakt ernst met de radiokwestie Ook van die der gelukstelegrammen. Hij wil zelf beroeps, instantie zijn. Naar samenwerking bij zenderbouw. De V. A. R. A. krijgt een waarschuwing. Waardeering voor minister Verschuur. De tegenstelling iandbouw-industrie. Handel op Rusland belooft wat. Verder geen optimismie. 28 November. A.s. Dinsdag rijdt Sinterklaas over alle dakexx. De voorzitter is natuurlijk bevreesd ge worden, dat hij dan zijn schaapjes niet bij elkaar zou krijgen. Inderdaad wie van de ver- af-wonexxde Kamerleden den avoxxd in zijn ge zin wil doorbrengen, gaat dien Diensdag niet van huis. Het zou teveel gevergd zijn van de Kamer op diexx nationalen avond het gezin in den steek te laten! Welnu, om niet geplaatst te worden voor een gebrek aan strijders, heeft de president maar besloten Dinsdag a.s. niet bijeen te komen. Maar de Kamer moet in halen. En dus is er Woensdag 6 Dec. avoxxd- vergadering. Minister de Wilde heeft axxtwoord gegeven op de discussie bij de P.T.T.-begrootixxg. 'Dit antwoord overziende, kunnen wij niet zeggexx, dat er op eexxig puxxt door 's ministers mede- deelingen meer publieke helderheid is ge bracht. Alleen bleef de indruk, dat de huidige minister groote ernst maakt van zijn taak. Ixx de lof hem toegezwaaid liet de bewinds man den directeur van het P.T.T.-bedrijf dee- lexx. Maar, ja, in zoo'n groot bedrijf kraken óók wel eexxs eexxige dexxren. Wat de kaïxtoorhouders betreft, en hun po sitie hiernaar wordt eexx onderzoek inge steld. Op het rapport moet gewacht worden. En wat aangaat het overcompleet van middel bare ambtenaren voor hoogere functies het is eexx zeer moeilijk vraagstuk. Maar zegt de bewixxdsman niet zoo gemakkelijk op te lossen: we doen wat we kuxxxxen, doch kuxxnen ongelukken niet voorkomen. Er waren exxkele plattelands-klachten ge uit. De minister van Binn. Zaken heeft mede gedeeld, dat het vragen van extra-bezorgloon voor expresse-brieven exx telegrammen nood zakelijk is ten plattelaxxde, wijl het P.T.T.- bedrijf toch reeds toelegt op het plattelaxxd, maar aan de steden verdient. De minister beloofde voox-ts aan de kwestie van de ver deeling van de opbrengst der geluks telegrammen zijn zeèr ernstige aaxxdacht te wijden. Evenzeer aan het, met voorbijgaan vaxx den Koninginnezegel, verkoopen van de 12 12 cent-vredeszegel. Wanneer mocht blijken, dat er op beide puixten verandering moet plaats hebben, dan zal de bewindsman niet aarzelen die verandering aan te brengen zoo zei hij met eenigen nadruk. Ook over het radiovraagstuk kwanx xxiets nieuws. Dat de minister op de drie hoofd vragen nog studeert is bekend geworden uit de memorie van antwoord. T. a. v. de beroepsixistantie voor de uitzexx- dixxgexx: de minister voelt niet heel erg voor eexx objectieve commissie: hij wil volledig het laatste woord spreken. In deze moeilijke tijden wil hij dat voor zich zelf reserveeren: hij wees op de groote beweging, welke in 1830 de op voering van „la muette de Portici" te Brussel heeft teweeg gebracht. En de regeering is altijd verantwoordelijk aan de Staten-Gene- raal. Wat het zendtijdbesluit van 15 Mei 1930 be treft is de ïxxinister bezig de sfeer van waxi- trouwen, die er op het oogexxblik is, te vervan gen door een sfeer van vertrouwen. Ixx de geest wil hij ook het zendervraagstuk oplossen. Reeds a.s. Vrijdag zal een coxxferentie plaats hebben van de verschilleixde omroeporganisa ties, onder 's ministers presidiixm, waarixx hij overeenstemming hoopt te bereiken over den zenderbouw. Ten slotte boxxd de bewindsman de V.A.R.A. op het hart zich „in het gareel" te houden en geexx misbruik te maken vaxx wat thans xxog vrij is: de politiek in den aether. Ecoxxomische Zaken. Veertien sprekers hebbeix in drie uur het hunne gezegd over de politiek van Minister Verschuur. Deze heeft zich Ixx anderhalf uur verdedigd. Wel de Kamer rakelde heel wat problemen overhoop. Ook had men ongetwij feld wel aanmerkingen op het beleid van den mixxister, maar toch klonk overal iets door van waardeering, soms zelfs groote waardee ring voor Mr. Verschuur's werkkracht en be kwaamheid. De heer v. d. Tempel (s. d.) be gon nadrukkelijk met erkexxning. De eexxige criticaster was eigenlijk Ds. Zandt (St. G.), die xxiets goed voxxd van des bewindsmans beleid, de zaak maar aaix zichzelf had willexx overlaten. De minister heeft daar zijn mee ning over gezegd. Ds. Zandt vergeleken met den communist de Visser, die ook nooit wat goed vindt. Die vergelijking waardeerde de heer Zandt heelemaal xxiet, vooral niet, toen Mr. Verschuur hem toevoegde, dat het eenige verschil met den communist is, dat de laatste nooit een zalvend woord spreekt. Ixx de woorden der veertien sprekers stel- dexx zich landboxxw exx ixxdustrie tegexxover elkaar. De heer Weitkamp (c. h.) verdedigde des ministers landbouwdadexx, de heeren Snx^enk (a. r.) en Louwes (lib.) xxiet minder Ook de v. d. heer Schilthuis deed zich ixx ge lijken geest hooren. Dr. Kortenhorst (r. k.) echter was de eerste van een heele rij woord voerders, die betoogden dat om den land bouw de industrie niet mag worden ver waarloosd. Hij en met hem de heeren Kui per en Hermans, beiden ook r. k.t en voorts de heeren v. d. Tempel (s. d.) en Westerman (ïx. h.) vroegen om meer industrialisatie, om regeeringsmaatregelen daax-toe. De minis ter waarschuwde tot voorzichtigheid, omdat meer industrialisatie samexxhangt met meer uitvoermogelijkheid. Hier kwam men op het terrein der handelspolitiek. En op dit punt stemde thans Dr. Kortenhorst volledig in met den minister, die aaix actieve handelspolitiek was gaaxx doexx. Moest gaan doexx, zei Minister Verschuur. Ook de heer Westerman betrad dit gebied hij wilde de meest volstrekte en conse- i quente wederkeerigheid betrachten. De mi nister antwoordde dat „jede Konsequenz führt zum Teufel". De R.K, sprekers vroegen niet alleen om meer industrialisatie, maar ook om oogeix blikkelïjke en daadwerkelijke bedrijfsorde- ning. Ingrijpen dus van boven af. De minis ter kon 't met dien aandrang maar niet eeixs worden, hij sprak van theorie, sterker van getheoretiseer. De dringende werkelijkheid boeide hem sterker. De regeering wil liever waarnemen en volgen wat het practische le- vexx biedt en dan. waar xxoodig stimuleeren. Zoo steunt hij alles, wat maar kan om tegen te gaan, dat in hetzelfde bedrijf, de eexxe on- derneming den ander dood concurreert tot schade van alle. Dat is b.v. het geval in de meelfabricage. De minister wil ook helpen, waar georganiseerde export de Nederland- sche positie op de markt kan versterken Vóór den mixxister had de heer Smeenk tot voorzichtigheid gemaand met een nieuwe or dening van het bedrijfsleven. Tot voorzich tigheid ook met een zekere gedwongen kar- telleering, waarop door Dr. Kortenhox-st was geduid. De minister wenschte steeds het al- gemeeix belang in het oog te houden. Over dexx steun aan den landbouw spre kende, had de heer v. d. Tempel (s. d.) het afgekeurd, dat de regeering den steun ook deed ten goede komexx aan de rijke boeren. Dat is niet anders mogelijk betoogde Mr. Ver schuur ik kan niet anders dan den land bouw als geheel steunen. Met de contïngen- teeringsbepalixxgeix is 't toch niet anders? Bo vendien vergoedt de regeering niets dan de bedrijfskosten. Voorzichtigheid riep de minister ook den heer Schilthuis (v. d.) toe, toen deze opriep niet al te teerhartig te zijn, wanneer men zou zien, dat een belaxxgrijk deel van de taak van den middenstand door de producenten zou worden overgenomen. De economie ont wikkelde zich altijd weer. De minister wees er telkens weer op ook voor de industx-ialisatie van ons laxxd hoe noodig het is, om uitvoer te bevorderexx. En ook, dat men de verschillende bestaansmid delen van ons volk niet van elkaar moest scheiden. Alles hangt met alles samen. Van daar ook de steun aan den landbouw. Had niet de heer Louwes (lib.) het rijmpje ge schapen: ,De laxxdbouw coixstant, welvaart in het land". Minister Verschuur kon mededeelen, dat de haxxdel op Rusland goede uitzichten biedt. De heer v. d. Tempel geloofde, dat Nederlaxxd achteraan gekomen is. De minister antwoord de. dat oxxs land niet zulk een groote han delsbeweging xxaar Rusland had kunxxen ont wikkelen, wijl ons land zeer voorzichtig moet zijn met handelscredieten. De minister bleek overigens niet erg opti mistisch te zijn over onze economische po- sitie. De heer Hermans (r.-k.) drong aan op krachtige steunverleening aan het mijnbe drijf, een der groote bronnen van Nederland- sche welvaart. Aaxx de crisisinstellingexx zal de minister dit ten axxtwoord aan den heer Drop voorschriften geven voor de benoe ming van personeel: geen „baaixtjes" aller eerst voor menschen, die reeds pensioen of iets dergelijks hebben. Avondvergadering. Sociale Zaken. De 40-urige werkweek. Overwerkvergun- n in gen- Precies te middenxacht kwam minister Slotemaker de Bruine aan het woord onx 15 sprekers te beantwoorden bij de afdeelixxg Arbeid vaxx zijn begrooting. Eexx belangrijke episode was toen de beide liberale heerexx Louwes en vaxx Kempen het werk van het interxxatioxxaal arbeidsbureau te Genève weinig waarde toekenden. Zij za gen geen xxalevexx der conventies in andere landen. Hier wel! Ons land ls dus achterop. De mixxister zou niet gaarne die verklaring geven. De heer van Kempen vooral zag in Genève meer schijn dan wezen daar heerscht de klassenstrijd, meende hijwerke lijke arbeid vond er xxiet plaats. De mixxister en Mr. Joekes verdedigden het bureau. Zij wezexx op de noodzakelijkheid vaxx interna tionale toenadering al heeft de Volkenbond teleurgesteld desniettemixx ls hij noodig. Wat niet beteekent dat we xxiet crïtisch staan mogexx tegexxover wat er te Genève geschiedt. De minister deelde mede, dat er spoedig een veiligheidswet voor den landbouw zal worden ingediend. Voox-ts heeft hij geen prin cipieel bezwaar tegen maatx-egelen. die mels- jesarbeid in fabrieken doet vervangen door mannelijken arbeid. Met ingrijpen wil de be wixxdsman voorzichtig zijn. Eerst moet de huisindustriewet wex-ken. Algemeen besproken werd de 40-urige werk week. De heerexx Kupers (s.-d.). Drop (s.-d.), de Visser (comm.) en Sneevliet (x-ev.-soc.) drongen er op aan. De heeren Smeenk (a.-x\)' en Amelink "(a.-r.) ontkenden de mogelijk heid. Zij -zagen daarin een verhooging der productiekostexx. dus kans op vermeerdering van werkloosheid. Neen. antwoordden de eerst genoemden, want deze kwestie moet inter- ïxationaal worden bezien. Maar wel en dat wilde ook de heer Kuiper (r.-k.) bepleiten zij invoering waar 't kaxx. En dat acht ook de minister mogelijk. Doch zonder dwang. Dat mag men de industx-ie xxiet opleggen. De kwestie vaxx de bindendverklaring van het collectief arbeidscontract kwam niet ver der. De mixxister gelooft xxiet. dat bindend verklaring in de economische crisis voor het oogenblik, thans mogelijk is. INTIMUS.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3