Ruwe Handen zacht maakt Uit Haarlem's Gemeenteraad. ZATERDAG 2 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Behandeling van de Begroot ing 1934. De begrooting 1934 aangenomen met 268 stemmen. Voorstel B. en W. inzake korting op het Kindersuppletieloon aangenomen, nadat wethouder Slingenberg verklaard had, anders de verantwoordelijkheid niet te kunnen dragen. (Zitting van Vrijdagmiddag). De heer O versteeg en '(communist) hoopt dat de dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon sneller, juister en accurater mag gaan werken. Spr. betreurt het opnemen van ■jeugdige werkloozen vrijgezellen, bij het Leger des Heils, ook tegen hun zin. Van dit Leger des Heils gaat moreel niets uit, doch het leger draagt kiemen bij zich om de menschen verder te brengen op den weg des verderfs. Spr. haalt voorbeelden aan. De heer Wolzak (A.R.): „Ernstige be schuldigingen!" De heer Bijvoet (RK.): „Dat mag u fcoo maar niet in het openbaar doen!" De heer Visser (C.H.): „U mag dit niet doen zonder bewijzen!*' De heer Over stee ge n gaat door inet zijn rede en hij zegt, dat hij deze zaken onderzocht heeft. Ér komen treurige situa ties voor, die spr. met bewijzen kan staven. Hij is van oordeel, dat de jonge werkloozen niet meer gedwongen hoeven te worden daar heen te gaan. Hij noemt dezen dwang een misdaad. Zij moeten vrijgelaten worden in den wil te gaan naar een kosthuis, logement of het Leger des Heils. Hij stelt vragen aan B. en W. omtrent een dubbele uitkeering aan de werkloozen op de Kerstdagen en Nieuwjaar, maar beter dan vorige jaren. De heer Wolzak protesteert ten sterkste tegen het optreden van den heer Oversteegen tegen een instelling, die niet aanwezig is en zich niet kan verdedigen. Ten opzichte van het Leger des Heils kan heel wat beters ge zegd worden dat is sprekers ervaring. De heer Castricum (RK.) betreurt het, dat bij dit hoofdstuk geen optimisti scher toon kan worden aangeslagen. Hij brengt een woord van hulde aan den wet houder. Hij vindt het echter wel wat be denkelijk dat de Dienst van 'Maatschappe lijk Hulpbetoon uitvoerder is en rechter tevens, daar hierdoor zich onaangename gevallen kunnen voordoen. De heer M ij e r s (S.D.AP. beveelt met warmte aan de idee door den heer Castri cum geopperd, om een kleine commissie in te stellen tot onderzoek van eventueele klachten met Maatschappelijk Hulpbetoon. Er zijn werklooze arbeiders, voor wier mo- reelen toestand het dringend noodig is weer eens opgenomen 'te worden in het productie proces. Het is moeilijk zulke er uit te halen, doch zij zullen zich vanzelf kenbaar maken door een zich vaak aanbieden en aanmel den om steun. Spr. hoopt, dat aan dezen nood van deze werkloozen tegemoet kan Worden gekomen. Mej. Van Vliet (S.D.A.P. merkt op, dat bij het opheffen van het Burgerlijk Armbe stuur een commissie van Bijstand is inge steld voor het meerendeel bestaande uit leden van het Burg. Armbestuur. Zij be grijpt niet wat de vorige sprekers nu met een kleine commissie willen doen. De heer Peper (communist) hekelt de „eigenwijsheid, de ambtenarij" van Maat schappelijk Hulpbetoon, die eenmaal be gane vergissingen niet herstelt. Hij haalde eenige voorbeelden tot staving hiervan aan. Vaststaat, dat voor schuld aan den In- cassodienst veel te veel op den steun gekort wordt. De heer Van Kessèl (R.K. brengt den Wethouder hulde voor de wijze, waarop hij zijn taak opvat, en waarop hij de onder steunden behandelt. Spr. begrijpt, dat er veel klachten zullen zijn, die den wethouder niet bekend zijn. omdat hij niet alles van den dienst kan weten. Hij is van meening, dat het verhaal wel wat rigoureus wordt toegepast. De gemeente is hiermee op den verkeerden weg. Een stukje vastgoed, door een echtpaar in hun huwelijksleven ver gaard, moet te dikwijls worden opgeofferd voor de groote kinderen tengevolge van het verhaal. De heer Baas (A.R.) sluit zich aan bij de lof toegezwaaid aan den wethouder, even als de heer Kuiper (RK.) welke laatste ook voelt voor een contactcommissie met de gesteunden. Hij verzoekt den wethouder over een contactcommissie van drie leden te denken. Hij vraagt om nog niet geplaatste arbeiders zooveel mogelijk aan de drie- daagsche werkweek te willen laten deelne men ook om de moreele waarden hiervan voor de arbeiders. De heer Klein (RK. merkt op, dat bij het zenden naar het Leger des Heils gelet wordt op de mentaliteit van de erheen te zenden personen. Mevr. |S c hel te ma (Lib.) waarschuwt voor een te groot arbeidsveld van Maat- .schappeljik Hulpbetoon. Zij zegt, dat Maat- schapelijk Hulpbetoon zich te veel gaat be moeien met de schoolkleeding bijv. De heer Visser (C.H.) wijst er op dat het getal van in Haarlem binnenkomende steunbehoeftigen den toestand veel ver slechtert. Hij meent dat hieraan wel iets te doen is. De in den raad genoemde klachten hebben tot achtergrond dat de ge meente meer geld moet besteden. Spr. meent dat dit niet het geval is. Hij heeft grooc bezwaar tegen dit deel van de begrooting en dus tegen de heele begrooting. Wethouder Van Liemt zegt liever gezien te hebben dat het optimisme van verleden jaar bewaarheid was geworden. Een troost is het zij het ook een schrale, dat de werkloosheid in Haarlem niet uitgebreid is, doch zelfs iets is verminderd, zoodat het diepste punt wel bereikt is. Hij brengt dank voor de lof hem gebracht. De maatstaf, waarnaar steun wordt uitgekeerd, verleden jaar aangelegd, was vol gens B. en W. juist en is dus niet voor ver- andering vatbaar. In gevallen waarin loonen verdiend worden, waarvan men kan sparen voor den winter, moet drie maanden gewacht worden voor kolentoeslag wordt verstrekt. Bij hen, die in drieweeksche werkweek wer ken, wordt steeds onderzocht of er sprake kan zijn van brandstoffenbijslag. Spreker neemt het op voor de ambtenaren bij Maatschappelijk Hulpbetoon, die vol zitten met werk, en die him werk op goede wijze uit voeren. Normale jeugdige werkloozen worden niet. naar het Leger des Heils gestuurd. In speci ale gevallen slechts zendt men ze daarheen. Ten aanzien van de woorden gericht aan het Leger des Heils, door den heer Oversteegen, sluit spreker zich aan bij den tegenstand, uit den raad al gekomen. Het is niet waar dat er op den dienst ge werkt wordt met ambtelijke dorheid, maar wel degelijk met hoofd en hart. Onder de gesteun den zijn er honderd, die altijd met dezelfde klachten komen. Spreker vraagt zich af of de ingekomen klachten niet pogingen zijn om politieke suc cesses te behalen. Hij weerlegt de klachten. In verband met de opmerking over het aanstellen van meer arbeiders in driedaag- sche werkweek zullen B. en W. steeds de mo gelijkheden daarvoor blijven onderzoeken. Dat het verhaal rigoureus wordt toegepast, bestrijdt spr. Hij krijgt weinig klachten over verhaal en dan is het onwil. Er zijn weinig kantonrechters in Nederland die zoo soepel zijn in de kwestie van het verhaal, als de Ilaarlemsche. De Commissie voor Werkloosheidsbestrij ding en B. en W. meenen, dat een contact commissie niet noodig is, omdat de klachten steeds door B. en W. worden onderzocht. De heer Visser moet niet denken, dat zijn voorstel is vermoord. Anderen hebben ook het recht een meening te hebben. Spr. gelooft evenmin als de heer Nie^ möller, dat de groote bedragen op dezen post een reden zijn om de begrooting af te moeten stemmen. De Voorzitter deelt dan mee, dat on middellijk bij de politie is geïnformeerd of de beweringen van den heer Oversteegen juist waren. Dze blijken te worden weer legd. Wethouder RoodenbuTg hoopt nog ja ren samen te kunnen werken met de com missie voor schoolkleeding. De heer Oversteegen krijgt nog even gelegenheid zijn reeds uitvoerig uiteengezet standpunt te bevestigen. Als het druk is en er gebrek is aan ambtenaren bij dezen dienst moeten daar maar meer ambtenaren komen, Ei- zijn werkloozen genoeg, die daarvoor in aanmerking kunnen komen. Hij noemt de verklaringen van den commissaris van politie onjuist. Hij stelt een motie voor inzake dub bele uitkeering aan arbeiders voor Kerstmis en inzake afschaffing van den dwang om jeugdige werkloozen naar het Leger des Heils te zenden. De tweede motie wordt niet ge steund, de eerste wordt verworpen met 322 stemmen. Wethouder Slingenberg deelt mede. dat de regenten .van het St. Elisabeths Gast huis hebben aangeboden het presentiegeld voor hun vergaderingen te verlagen. Het voorstel is door B. en W. overgenomen, zoo dat die post van f 50b op f 250 is terugge bracht: Mevr. Venema (lib.) acht het mogelijk op den post verpleging van krankzinni gen te bezuinigen door andere verpleging in Geel. Spr. vraagt of er onderzoek kan wor den gedaan naar de mogelijkheid een obser vatiehuis in Haarlem in te richten. De heer Re in al da (S.D.A.P.) geeft ook m overweging aan het Elisabeths Gasthuis een observatie-inrichting te maken vóór de patiënten naar de provinciale ziekenhuizen voor krankzinnigen worden overgebracht. Vóór het overbrengen van langdurig-ver pleegde patiënten naar Geel is spr., als het in het belang is van den patient. Hij zal zich echter steeds verzetten als het uit financieele overwegingen zou gebeuren. Het verplegen van zielszieken in gestichten is z.i. preferabel boven gezinsverpleging. De heer Wolzak verzet zich eveneens te gen overbrenging naar Geel. Zijn verdere rede is voor ons onverstaanbaar. De Voorzitter en wethouder Slin genberg zeggen, dat met de opmerkingen van mevr. Venema rekening gehouden wordt. Zij hebben de volle belangstelling van B. en Wethouders. Wethouder Slingenberg zegt op een uiteenzetting van den heer Peper, dat de ge zondheidstoestand in Haarlem den laatsten tijd zeer goed is. Inplaats van zich daarover te verheugen, zegt de heer Peper, dat het slecht gaat, omdat het ziekenhuis bijna leeg is. Niemand die verpleging noodig heeft wordt uit het ziekenhuis geweerd. Ér zijn 41 gediplomeerde verpleegsters vooor 140 pa- tienten. Dat is voldoende. Bovendien zijn er nog 60 leerling-verpleegsters. De door den heer Peper aangehaalde gevallen zal spr. on derzoeken. Belastineen. De heer Castricum brengt hulde aan den wethouder van Financiën voor zijn be leid. Dit wil niet zeggen, dat hij het met alle belastingvoorstellen eens was. Spr. hoopt, dat B. en W. bij toekomstige belastingverhoogin- gen die belastingen zullen nemen, die niet zoo zwaar zullen drukken op de minst draag- krachtigen, Spr. stelt voor een onderzoek in te stellen of verlaging van personeele belasting gewet tigd is voor de bedrijven van de koffiehuis houders. De heer Van Tetering kan de motieven uit het adres van de koffiehuishouders ten volle onderschrijven. Doch de gemeente kan die gelden niet missen. Wethouder Slingenberg, die nu de plaats van den burgemeester als voorzitter inneemt, deelt mede, dat B. en W. rekening zullen houden met het feit, dat de lasten dei- burgerij al groot zijn. Zij zullen ernstig reke ning houden met de opmerkingen van den heer Castricum. Spr. zou het standpunt van den heer Van Tetering willen innemen. Bovendien zijn er tallooze andere bedrijven die in een nood toestand verkeeren. De heer Castricum trekt hierop zijn voorstel in. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om te bepalen, dat voor het stadsdeel tusschen Kleverlaan en Delft, de spoorlijn en de grens van Bloemendaal een plan van uitbreiding in voorbereiding is. De vergadering wordt dan geschorst tot 's avonds 8 uur. AVONDVERGADERING. Voorzitter, wethouder Slingenberg. Bedrijven. D^ heer Castricum begrijpt niet. dat de raad die eenige maanden geleden niets wilde weten van verhooging der electrici- teitstarieven nu onlangs de voorstellen heeft Doos 30-60 -90cL Tube 80 C+. Bij Apo+hekers en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) aanvaard. Men zal nu minder stroom gaan gebruiken. De heer Blankevoort (lib.) merkt op, dat het gas voor verlichting heeft afge daan. In Utrecht is een raadslid tot de con clusie gekomen dat opruiming van de gas fabriek winst zou beteekenen voor de ge meente. Hij geeft in overweging deze zaak in studie te nemen om tot spoedigen uit bouw van het electriciteitsbedrijf te komen. De heer Van Tetering zegt, dat de gemeentewinkels een nadeelig saldo hebben opgeleverd over 1933. Hij bepleit bij wijze van proef de exploitatie van de gemeente- winkels op te dragen aan de organisaties van het gas en electriciteitsgebied onder zeer strenge controle. De heer Klein Schiphorst zegt dat de samenwerking tusschen de bedrijven on derling niet te best is. Die moet zóó zijn, dat er geen geld verloren gaat. Spr. illustreerde dit met voorbeelden van samenwerking tus schen Openbare Werken en het bedrijf, dat de kabels moest leggen, het gasbedrijf, de verkeersregeling, op een gebied met posten van bijna een millïoen bij elkaar. Zooals het nu is, gaat het niet, er kan meer bezui nigd worden. •Mevr. Venema acht het overbodig zoo veel reclame te maken voor de electriciteit en het gas o.a. Er is maar één soort hiervan van één firma. De fabrikanten van electrici- teitstoestellen zullen zelf wel voor de reclame zorgen. De Voorzitter betreurt de rede van den heer Blankevoort. Tien jaar geleden vroeg men al of er toekomst lag in het gas. Toen werd voorspeld dat binnen 10 jaar van de gasfabrieken niets meer over zou zijn. Welke waarde moet men dan aan dergelijke voorspellingen hechten? De gasfabriek heeft een eigen taak voor verwarming en voor de Hein-industrie. En anders zou nog geen uitbouw van het elec triciteitsbedrijf noodig zijn, daar de capaci teit van het electriciteitsbedrijf zeer groot is. Men kan thans rustig de toekomst af wachten en er is geen aanleiding om nu eenige praktische maatregelen te nemen. Verleden jaar was er geen verlies in de toonkamer, nu een klein verlies. Doch dit is nog wel waard tot het voortbestaan daarvan, Want het onder de aandacht bren gen van het publiek is een stimulans om te verbruiken. Maar de vraag is of de gemeente dit moet doen of particulieren. De gemeente mag volgens spr. niet heelemaal prijsgeven het verstrekken van de stimulans aan het publiek. De motie Tetering neemt hij niet over, hij wil het voorstel wel in prae-advies nemen. B. en W. deelen het grond be to cg van den heer Klein Schiphorst. Dit is eigenlijk een grief tegen Openbare Werken die de leiding heeft van die combinatie. Daarom betreurt spr._ het, dat deze wethouder nu niet aan wezig is. Deze zaak heeft de volle aan dacht van B. en W. Bij den Zijlweg is o.a. een fout gemaakt. Afsnijding zegt spr. op een betoog van den heer Peper geschiedt niet. als er on macht in het spel is. De fraude, gepleegd door stuivers en halve centen in de meters te werpen in plaats van penningen, maakte het, dat het onverantwoordelijk was op deze wijze voort te laten gaan. niet tegenover de financiën en ook niet tegenover de eerlijke armen. Augustus heeft men speciaal ge kozen voor die afsnijdingen. De fraude hierna is sterk verminderd. Het voorstel tot splitsing van de bedrijven in opwekkings- en distributiebedrijven wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De heer Peper komt op tegen de betite ling van fraude in dezen. 'De heer Van Dam hoopt, dat B. en W. 't-voorstel-Van Tetering, dat hij mede onder teekend heeft, m onderzoek willen nemen. De heer Westerveld becritiseert de wijze van administratie van het grond bedrijf. De voorzitter antwoordt, dat de raad reeds indertijd een wijziging in de betref fende verordening heeft aangenomen, welke wijziging echter nog niet in werking is ge treden, doordat de goedkeuring van Ged. Staten nog steeds niet is afgekomen. Deze wijziging komt aan de klacht van den heer Westerveld tegemoet. De heer Klein spreekt over den te lioogen gasmeterhuur voor kleine verbruikers. De voorzitter merkt op een betoog van den heer Wolzak op, dat door den Stor tings- en Ophaaldienst de belastingpennin gen beter binnenkomen dan anders. Spr. is overtuigd dat deze dienst indirect geen ver lies oplevert. Inkomsten. Precariorechten. Aaangenomen wordt na eenige bespreking het voorstel van B. en W. om op de door 1 hen voorgestelde verordening op de heffing van precariorechten de volgende wijziging toe te passen. Gelezen moet nu worden: Art. 2 letter A, sub II. Voor het bij de uitvoering van bouwwer ken innemen, overdekken of op eenigerlei Wijze gebruiken van voor openbaren weg te bestemmen grond, welke nog niet van ge meentewege is voorzien van een wegbedek- king, en voor het hebben van voorwerpen, werken of inrichtingen in. onder, op of boven dien grond, per M2.: a. voor een week 0.15 b. voor een maand 0.45 Art. 2, letter H. Voor het hebben of gebruiken per jaar van: a. een verlaagden inrit 12. b. een niet verlaagden inrit 3. Onder inrit wordt verstaan elke ten dien ste van een perceel of erf met het oog op het rijverkeer speciaal aangebrachte ver sterking van of verandering in de bedekking van den openbaren weg. Bij gebreke van een inrit- ten dienste van een perceel of erf is verschuldigd voor het geregeld in- en uitrijden met een rij- of voer tuig, voorzien van: le. niet meer dan drie wielen, per maand f 1.50 per jaar 15. 2e meer dan drie wielen, per maand 2.50 per jaar 25. Onder rij- en voertuigen zijn niet be grepen rijwielen, bakfietsen zonder motor er. soortgelijke lichte rij- of voertuigen. Art. 4 letter g. Dengene, ten behoeve van wiens perceel of erf een inrit aanwezig is of te wiens behoe ve overigens het in- en uitrijden geschiedt, als bedoeld in artikel 2, sub H. Voorstel kortine op het kind srsuppletieloon. 'Det heer Castricum gelooft, dat het onmogelijk is voor den raad dit voorstel te aanvaarden. De heer Klein verzoekt de zaken te laten zooals ze zijn en niet te tornen aan ver kregen rechten. Hij geeft een schets van de bezuinigingen. 3. er. W. moeten veel toe schietelijker zijn en dit voorstel terugnemen. De heer Baas sluit zich aan bij de vorige spreker, al komt dit voorstel ook tegemoet aan de in den raad geuite bezwaren. De heer Re in al da acht het juister dit voorstel eerst in Georganiseerd Overleg te behandelen, omdat het een nieuw voorstel betreft. De voorzitter acht dit overbodig. Het heeft geen zin. want aan de wettelijke be palingen is voldaan, en de verschillende mo gelijkheden zijn al in het Georganiseerd Overleg behandeld. Het vierde voorstel ligt nu ter tafel en met uitstel is de begrooting niet sluitend te krijgen. De heer Reinalda meent, dat die laat ste opvatting op een misvatting berust. De post onvoorzien zou bij uitstel verhoogd kun nen worden. Dit laatste bestrij dt de voorzitter. De heer Reinalda acht het argument, dat de verschillende mogelijkheden behandeld zijn in het Georganiseerd Overleg, en dat het voorstel dus niet meer teruggezonden hoeft te worden, niet aanvaardbaar. Dit voorstel gaat veel verder. Spr. stelt voor dit voorstel ter fine van advies naar het Georganiseerd Overleg te zenden. De heer Visser gelooft, dat beide argu menten van den voorzitter aanvaardbaar zijn. Het Georganiseerd Overleg heeft getoond niet in staat te zijn te dezen opzichte iets te bereiken. De heer de Braai wil het voorstel terug zenden, de heer Boes acht het niet ooo- dig. evenmin als de heer Kuiper en mevr. Schelte m a. Het probleem is aan alle kanten daar bekeken- De voorzitter zegt dat hij als wethouder van financiën niet verantwoordelijk kan zijn voor de begrooting, als het voorstel wordt terug gezonden. (Beweging.) De heer Ba a s zegt teveel prijs te stellen op het beleid van den wethouder van finan ciën, dan dat hij nu voor het voorstel-Rei- nalda zou stemmen. De heer Reinalda trekt op grond der verklaringen zijn voorstel in. De sociaal-democraten zijn bij deze begroo ting heel ver gegaan in de richting van B. en W. De schaal in het voorstel is precies andersom dan wat er moest gebeuren en spr. motiveert deze stelling. De sociaal-democra tische raadsfractie verklaart zich tegen dit voorstel. De heer Boes meent dat het voorstel voor den raad wel aannemelijk is. De heer Visser noemt dit voorstel na het vorige inderdaad het beste. De heer de Braai zal na de verklaringen niet de verantwoording durven nemen tegen het voorstel te stemmen, hoewel hij er bezwa ren tegen heeft. De heer Kuiper vindt dit voorstel min der goed dan zijn eigen, maar zal toch vóór het voorstel-B. en W. stemmen. Mevr. Schelte ma zegt, dat haar frac tie ondanks eenige bezwaren voor het voor stel zal stemmen. De voorzitter is van oordeel, dat dit voorstel een compromis is, en als zoodanig niemand volledig kan bevredigen. Als men in een impasse zit, moet ieder iets prijsgeven. De heer Reinalda zegt, dat men nu zwicht voor het dreigement van den wethou der. In een zoo belangrijk geval als de po sitie van het gemeentepersoneel is, acht hij deze opvatting onjuist voor een gemeente, die de vijfde is van Nederland. De voorzitter noemt 't geen dreigement als hij zegt de verantwoordelijkheid niet te zullen kunnen dragen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 21 tegen 13 stemmen. (Tegen de 8 aanwezige sociaal-democraten, de 2 commu nisten en de heeren Klein, Castricum en van Kessel). De heer Visser zegt, dat hij tegen de geheele begrooting zal stemmen op grond van dit belangrijke hoofdstuk. Wethouder Roodenburg betreurt deze houding Van zijn fractiegenoot Visser zeer. Stemming over de begrooting. nierna komt de geheele begrooting in stem ming. Zij wordt aangenomen met 26 tegen 8 stemmen. Tegen de dames Hoekstra en Maar schalk en de heeren Visser, Klem, Peper, Oversteegen, Castricum en Westerveld. De heer de Braai, dankt den voorzitter van dezen avond voor zijn leiding en als wet houder van financiën voor de wijze waarop hij de voorstellen verdedigd heeft. Hij hoopte op spoedig herstel der heeren Koppen en Mars. (Apolaus.) De voorzitter, wethouder Slingenberg dankt den nestor in den raad voor zijn waardeerende woorden en den raadsleden voor de wijze waarop zij deze zoo zeer moei lijke begrooting hebben behandeld. Ook hij spreekt wenschen uit voor spoedige beter schap der 2 zieke raadsleden. Om ruim 11 uur wordt de raadsvergadering gesloten. TENTOONSTELLING „NUT EN SPORT". PRACHTIGE EXPOSITIE VAN PLUIMVEE EN KONIJNEN. Vrijdagavond is in het gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden de 17d.e groote nationale tentoonstelling van de Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging voor Haarlem en Omstreken „Nut en Sport", die slechts twee dagen (heden en Zondag) duren zal, ge opend. De waarnemend voorzitter, de heer H. t e r Kulve. hield een welkomstrede. Hij vestigde er de aandacht op, dat ook deze tak van sport voldoening kan schenken, vooral in het voor jaar, wanneer overal nieuw leven te consta- teeren is en wanneer men een Hoek met kui kens in zijn ren of op de wei ziet loopen. Het schenkt vreugde, dit jonge leven op te kwee ken en nog meer wanneer men de dieren, eenmaal tot vollen wasdom gekomen, laat concurreeren met de door andere liefhebbers gekweekte exemplaren. De pluimvee- en ko nijnenfokkers in ons land hebben een uitste kenden naam. tot ver over onze grenzen. Spreker bracht hulde aan den heer W. G. Quax Sr., die nu al twintig jaar penning meester dezer mooie vereeniging is en die reeds vele eerepalmen verworven heeft. „Uw naam", zei spreker, „staat met gouden letters in de annalen van de vereeniging". Vervol gens richtte spreker zich tot den heer E. H. Tenckinck, commissaris van politie, dien hij warmen dank bracht voor zijn bereidwillig heid, om deze tentoonstelling weer te willen openen. De heer Ter Kulve sprak de hoop uit, dat „Nut en Sport" nog vele jaren den steun van den commissaris zou mogen genieten. De heer Tenckinck verklaarde gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnoodiging, om deze tentoonstelling te openen. Ook hij wenschte den heer Quax geluk met zijn 20- jarig penningmeesterschap. Spreker weet wat het zeggen wil om in het bestuur van zulk een vereeniging te zitten. Wanneer alles voor den wind gaat en alles op rolletjes loopt, dan is iedereen tevreden en dan heeft men geen reden om te Hagen. Maar wanneer er tegen spoed komt. dan is het bestuurslidmaatschap geen rozengeur en maneschijn. Dat de heer Quax zijn functie twintig jaar lang met lust en ambitie heeft volgehouden, bewijst dat hij veel sympathie voor de vereeniging voelt. Het deed spreker genoegen te hebben mogen con- stateeren, dat op deze tentoonstelling ook in zendingen uit Zaandam, Lisse, Beverwijk en IJmuiden zijn. In dezen tijd, nu we op elk ge bied achteruitgang zien, doet het goed, wan neer men samenwerking waardeert. Spreker bracht hulde aan het bestuur, dat weer alles gedaan heeft om deze tentoonstelling te doen slagen en om het beste hier te krijgen. Het pleit voor den ijver van het bestuur, dat hier 500 inzendingen zijn. Dit valt te meer op, wan neer men bedenkt, dat op de groote tentoon stelling van de Rotterdamsche Pluimvee- en Konijnenfokkersvereeniging in samenwerking met „Avicultura" slechts 1800 inzendingen te beoordeelen waren. Vroeger had „Avicultura" alleen wel 3000 inzendingen. Spreker felici teerde ook den heer Quax Jr., die met zijn 26 inzendingen 25 eerste prijzen heeft be haald. De heer TencMnck wekte de fokkers op, zich niet door de huidige moeilijkheden te laten afschrikken, maar te blijven volhouden, dan zouden zij daar in de toekomst de mooie vruchten van plukken. En dan zou Nederland den uitstekenden naam behouden, dien het op dit gebied altijd gehad heeft. Hij hoopte dat deze tentoonstelling er toe zou bijdragen om de liefhebberij weer aan te kweeken en dat velen de fraaie expositie zouden komen bezichtigen, zoodat het bestuur voor zijn vele werk beloond zou worden. Hiermede verklaarde de heer TencHnck de tentoonstelling voor geopend. Hij maakte vervolgens met de genoodigden een rondgang door de zaal. waar veel moois te zien valt, zoowel op het gebied van konijnen, als van hoenders en duiven. En ook wat ter opluistering is ingezonden, mag gezien worden. Op het podium zijn vijf tien prachtige Angora-katten te bezichtigen van mevrouw Grandia en mevrouw Maes. In één kooi zitten broederlijk bijeen een aap, een kat en een kauw, die door hun grappige be wegingen niet weinig belangstelling trekken. Van de vele bekroningen vermelden wij de volgende: Zilveren wisselbeker voor groote hoenders J. Verzijlberh, IJmuiden. Zilveren wisselbeker fraaiste collectie dui ven W. G. Quax Jr., Haarlem. Zilveren jubileumbeker voor de fraaiste in zending konijnen A. N. Ruigrok, Lisse. Zilveren medaille van de Koningin voor de fraaiste inzending Hollandsche kroppers W. G. Quax Jr., Haarlem. Plaquette van de Directie van Haarlem's Dagblad is gewonnen door A. N. Ruigrok, Lisse, voor de fraaiste inzending middenras konijnen. Wij kunnen een bezoek aan deze tentoon stelling ten zeerste aanbevelen. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders in dit nummer.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam 29 van Colon te Kingston (Ja.) Dinteldijk, 1 van Vancouver te Rotter dam. Burgerdijk, Rotterdam naar New-Orleans 29 (10.50 n.m.) 800 mijl Z.W. van Land's End. Binnendijk 1 van New-York te R-'ter- 'am. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk 30 van Calcutta te Rotterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Arendskerk (uitreis) 30 Nov. van Co lombo. Ouderkerk (thuisreis) 1 December té Genua.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5