W UIT HET BUITENLAND VROUWEJUSTITIA. esprongen handen PUROL HAAR STRAFRECHTSPRAAK. ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Paul Boncour over de reorganisatie van den Volken bond. Basis mag niet worden geraakt. Hitler's onderhoud met Francois Poncet. Duitschland eischt o.m. teruggave van het Saargebied zonder volks stemming en een verhooging der militaire effectieven. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK. Paul Boncour. De Fransche minister van Buitenlandsche Zaken, Paul Boncour, heeft Vrijdag tegen over Fransche persvertegenwoordigers een verklaring afgelegd, welke te beschouwen is als een antwoord van Frankrijk op het laat ste besluit van den Fascistischen Raad. Frankrijk heeft in de kwestie der ontwape ningsplannen nog geen aanvaardbare voor stellen ontvangen. Eventueel zullen deze wor den bestudeerd. Zekere artikelen van het pact zijn reeds gewijzigd. Indien het bij de voorstellen slechts zou gaan om de aanpassing aan eenige artikelen, dan zal Frankrijk deze met nog meer bereidwilligheid onderzoeken. Voorwaarde zij evenwel, dat aan de basis van den Volkenbond niet wordt geraakt. Deze be rust op de eerbiediging van de rechten van allen en op het gemeenschappelijke aandeel aan de organisatie van den vrede. Spr. is van meening, dat de Volkenbond tot nu toe zeer gelukkig het principe van de gelijkheid van alle staten heeft verwezenlijkt. Dit principe is voor Frankrijk onaantastbaar, omdat het in overeenstemming is met zijn nationale traditie en rekening houdt met feitelijke toe standen. De groote mogendheden hebben thans permanente zetels in den Volkenbonds raad en beschikking daardoor over de haar toekomende leiding, zonder zich bloot te stellen aan het verwijt van hegemonie. Hoe dikwijls de gedachte aan een hervor ming van den Volkenbond ook is opgekomen, heeft deze zich steeds gericht tegen de in stelling van deze permanente zetels. Hij, Paul Boncour, zou zich verzetten tegen iedere po ging, welke eenige hegemonie in den Volken bond zou beoogen. Wanneer men thans probeert de politiek der bondgenootschappen met die van den Vol kenbond in tegenspraak te brengen, dan is dat een negatie van het feit, dat alle Fransche pacten en overeenkomsten binnen het kader van den Volkenbond zijn tot stand gekomen en onafscheidelijk zijn verbonden met het mechanisme van de organisatie van Genève, aldus Boncour. Zelfs bij de Fransch-Italiaansche toenade ringspolitiek heeft Frankrijk kunnen instem men met het door Italië voorgestelde pact van vier binnen het kader van den Volkenbond. Men zou dus alle pacten en verdragen moeten vernieuwen en wijzigen, indien de Volkenbond zou falen. Frankrijk is niet bereid den Vol kenbond, welke de basis voor de Fransche politiek vormt, te laten aantasten. Uit het rapport, dat de Fransche ambassa deur te Berlijn, Francois Poncet, na zijn on derhoud met Hitier aan den Quai d'Orsay heeft doen toekomen, blijkt volgens Reuter dat de rijkskanselier tijdens deze conferentie in groote trekken de Duitsche eischen heeft aangegeven. Deze eischen, welke naar het oordeel der Duitsche reegering rechtstreeksche on derhandelingen tusschen de betrokken kabi netten noodig maken, omvatten: 1. Teruggave van het Saargebied aan Duitschland, zonder dat een volksstemming wordt gehouden. 2. Verhooging der Duitsche militaire effec tieven. 3. Het toestaan aan Duitschland, om ber paalde categorieën wapens te bezitten, welke bij het verdrag van Versailles aan Duitsch land zijn verboden. In overeenstemming met haar traditioneele gedragslijn en tevens in verband met de om standigheid, dat alle onderteekenaars van het verdrag van Versailles bij de bedoelde aange legenheden zijn geïnteresseerd, staat de Fran sche regeering zoo meldt Havas er op, de bevriende regeeringen van de Duitsche eischen op de hoogte te stellen. De reis van den Engelschen ambassadeur te Parijs, lord Tyrrell, naar Londen, moet dan ook in ver band worden gebracht met dezen wensch der Fransche regeering, om het standpunt van de andere kabinetten te leeren kennen. Italië. Overleg tusschen Rome en Berlijn. Als antwoord op het bezoek van den Duit- schen Minister aan Rome, zal de onderstaats secretaris van het Italiaansche Ministerie van Buitenlandsche Zaken Suvich zich in het begin van de volgende week naar Duitsch land begeven, waar bij eenige dagen zal blij ven. Zijn verblijf te Berlijn biedt gelegenheid de kwesties van internationale politiek, welke beide landen in het bijzonder interesseeren, op vriendelijke wijze te bespreken. Ierland, Regeering verbiedt de blauw- hemdenorganisatie. Krachtens een proclamatie van de regeering is naar Reuter meldt de organisatie der ..blauwhemden", de Young Ireland Associa tion, voortaan verboden. China. De Japansche troepen blijven in Mandsjoekwo. Uit Tsjang Tsjoeng, 8 Dec. De Mandsjoerij- sche minister van Oorlog heeft uit Tokio be richt ontvangen, dat in verband met den nog onopgehelderden politieleen toestand de in Mandsjoerije gelegerde Japansche troepen tot 1 Januari 1935 zullen blijven. Spanje. De nleuive president van de Kamer. Het nieuwe Spaansche parlement heeft den vroegeren, minister van ex-koning Alfonso. Santiago Alba, met groote meerderheid van stemmen gekozen tot Kamerpresident. De re geering zal voorloopig nog in functie blijven. Frankrijk. Ve&zjacfvb -e+v cyzrLeesi, Doos 30 en 60ct. Bij Apoth.en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) was van een publiekrechtelijke corporatie, heeft de Beiersche staatsregeering op grond van haar nationaal socialistische wereldbe schouwing de meening, dat door dit feit de onafhankelijkheid en de vrijheid beslissingen te nemen van een van haar leden en daarmede haar eigen regeeringswerkzaamheid zou kunnen worden benadeeld. Bij dezen stand van zaken meent de minister-president zich van zijn medewerker in het ministerie van economische zaken te moeten ontdoen. DE LANDEN, VERZADIGD MET VLUCHTELINGEN. STROOM MOET NAAR AMERIKA GELEID. Reuter meldt uit Lausanne: Gisteren heeft de laatste zitting plaats gehad van den bestuursraad der commissie voor Joodsche en andere vluchtelingen uit Duitschland. De afgevaardigden van Cecho- siovakije. Frankrijk. Polen en Engeland ver klaarden, dat hun landen reeds „verzadigd'' zijn met vluchtelingen. Ook de Nederlandsche gedelegeerde zeide. dat er in zijn land een groot aantal vluch telingen is: er is hun reeds een bedrag van drie millioen frances uitgekeerd. Bérenger deelde mede. dat Frankrijk 30.000 vluchtelingen heeft ontvangen en een mil lioen francs aan steun heeft uitgegeven. Voorts werden 40 geleerden geplaatst aan Fransche universiteiten, terwijl meer dan 4000 kleine kooplieden te Parijs een werk kring hebben gevonden. De conclusie der vergadering, die onder leiding stond van lord Cecil, was dat de stroom van vluchtelingen moet worden ge leid naar de overzeesche landen, met name naar Amerika Paul Boncour naar Polen en Sovjet-Rusland. In politieke kringen worden de geruchten bevestigd volgens welke sprake zou zijn van een reis van den Franschen minister van Bui tenlandsche Zaken naar den Balkan, Polen en Sovjet Rusland. Het tijdstip voor deze reis van Paul Boncour is nog niet vastgesteld. Men spreekt van einde Januari of begin Februari. Voelkische Beobachter wordt officieel orgaan. De Voelkische Beobachter meldt, dat de Rijks minister van Binnenlandsche Zaken, Dr. Frick in een mededeeling aan de hoogste Rijksauto riteiten en de landsregeering het gebruik ma ken van de Voelkische Beobachter door de ge- heele overheid tot plicht heeft gemaakt. In deze brief wordt o.m. verklaard: Het schijnt natuurlijk, dat door alle autoriteiten, die in het belang van den dienst dagbladen hebben, de Voelkische Beobachter lezen als centraal-orgaan van de N. S. D. A. P. Wanneer bij lagere provinciale autoriteiten uit dienst belang de noodzakelijkheid bestaat de plaat selijke krant te houden, moet dit abonnement eventueel niet worden opgezegd, omdat daar naast ook nog de Voelkische Beobachter moet worden gehouden. Ook bij advertenties, in het bizonder die van niet alleen plaatselijke be- teekenis, moet geregeld rekening worden ge houden met de Voelkische Beobachter. Roehm over Rijksweer en S. A. Wolff meldt uit Berlijn: De chef van den staf der S. A. rijksminister Roehm hield hier in hotel „Adlon" een rede over wezen en taak der S. A. De stormafdeelingen zijn met geen enkel leger, met geen enkele militie en met geen an der legersysteem ter wereld te vêrgelijken. Al deze legers hebben het kenmerk, dat zij een gewapende macht zijn, en dat is de S. A. juist niet. Hitier heeft steeds duidelijk de scheidings lijn getrokken: De rijksweer is de eenige wa pendraagster van het rijk. de S.A. is de draag ster van wil en denkbeelden der nationaal- socialistische revolutie. De rijksweer moet zorgen voor de verdedi ging der grenzen en de bescherming der rijks belangen tegenover het buitenland. De S.A. heeft tot taak den nieuwen Duit- schen staat te bouwen op dgn grondslag der nationaal-socialistische denkbeelden, en de Duitsehers op te voeden tot leden van den nationaal-socialistischen staat. Tusschen de rijksweer en de S.A. bestaat geenerlei verband. Het rijksleger heeft dan ook bij de revolu tie geen rol gespeeld. De SA. is ondanks haar numerieke sterkte van 2 1/2 millioen man niet in kazernes gehuisvest; zij ontvangt geen soldij en krijgt geen .dienstkleeding. De bewering, dat het gemakkelijk in korten tijd mogelijk zou zijn de bruine bataljons te bewapenen, zal. aldus Roehm, elk vakman on middellijk kunnen ontzenuwen. Ongewapen- den en in den wapenhandel ongeoefende man nen kan men niet eensklaps tot soldaten ma ken, die de veiligheid der wereld in gevaar brengen. Beiersch minister van zijn functie ontheven. De Beiersche minister van Financiën, Luber, is blijkens een Reuterbericht uit München uit zijn functie ontzet. Officieel verneemt V. D. over dit ontslag: Ter gelegenheid van den verjaardag van staatssecretaris Luber werd den staatssecre taris het goed Hirschwang aangeboden. De staatssecretaris heeft dit geschenk aan vaard. Aangezien de groote hofstede eigendom BRANDEND SCHIP ONDER WATER GEZET. Een Lloydstelegram aan het Handelsblad meldt, dat het Fransche stoomschip „Nevada" geladen met Chilisalpeter en stukgoederen, gistermiddag in de haven van Duinkerken in brand is geraakt. De havenautoriteiten heb ben gelast dat het schip tot zinken moet worden gebracht. Een nader Lloydbericht meldt dat alleen de ruimen 4 en 5 onder water zijn gezet en dat de andere ruimen blijkbaar geen schade hebben geleden. Men was den brand bij het afzenden van dit nadere bericht vrijwel meester. AGENDA SATERDAG 9 DECEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Op Hoop van Zegen" door het Gezelschap Jan Nooy. 8.15 uur. Wagenweg 58: algemeene vergadering N.V. Haarlemsche Drukkers- en Uitgeversmaat schappij v.h. Gebrs. Nobels. 10.30 uur v.m Palace: „Vrouwennoodlot'. Op het tooneel: Fred Ronner. Weensch speelkaarten-genie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De witte non". Op 'het tooneel: 5 Svetnaloffs, het beroemde zang-quintet. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Vrije opvoeding." 2.30, 7 en 9.15 uur. Cabaret La Gaité. Raaks 13: Optreden van Ellen Rakte, solo-danseres, en Margare- the Dania. Vortragkünstlerin. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.". 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 10 DECEMBER Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker": „Elias weet het beter". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Hoeraeen drie ling!" 8 15 uur Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S." 2.304.30 uur. (Kamermu ziekuitvoering.) Gebouw Protestantenbond: Psycho-Syn- these. Zondagmorgenvoordracht. 10.30 uur. Zaal 't Nut: Universeele Eeredienst (Soefi- Beweging) Voordracht met zang. 11 uur Bakenessergracht 13. Rozekruisersgenc/1- schap. Openbare voordracht 10.30 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing Pred. L. Rosenberg. 8 uur. Rembrandt Theater: Cultuurfilm: „Enge land". 11.30 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Avondconcert. Opera- en Folklore-avond. Nancy Vallaz. 8.15 uur. MAANDAG 11 DECEMBER N.V. El. Luxe Broodfabriek v.h. „De Zeeuw" Buit. alg. vergad. van aandeelh. 6 uur. Kou- denhorn 24. Bioscoopvoorstellingen. Frans Halsmuseum: Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.". 105 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN. (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid.) Voor de apotheken die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluïtingsrooster op- ;emaakt. Van Zaterdag 9 Dec. 8 uur 's avonds tot en met Vrijdag 15 Dec. 8 uur zijn de vol gende apotheken op Zondag 's avonds na 8 uur en 's nachts geopend. J. M. A. Hegland, Firma Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69. Tel. 11596. H. Cohen, firma H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. Tel. 10354. B. K. Blommendaal, Nolf's Goedkoope Apotheek, Kruisstraat 26. Tel. 11174. W. P .Woutersen, Apotheker, Koninginne weg 3. Tel. 12038. (De apotheek W, P. Woutersen, Konin ginneweg 3. Tel. 12038 heeft geen verlof tot sluiten gevraagd en is dus altijd geopend.) B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo theek, Kruisstr. is eiken Zaterdag en eiken dag voor een feestdag geopend tot 10 u. 's av. De Voorloopige Hechtenis. Een van de grootste verdiensten van het nieuwe Wetboek van Strafvordering is wel de betere regeling van ae voorschriften betref fende de voorloopige hechtenis van verdach ten. Onder het vroegere Wetboek waren de bepalingen daaromtrent voor zoover die er waren zeer onduidelijk en vaak een bron van twistvragen over de juiste toepassing van dat instituut. Reeds in het jaar 1897 werden in de jaarlijksche vergadering der Nederland sche Juristenvereeniging klachten geuit over de slordige regeling van de voorloopige hech tenis, reeds dateerend van het jaar 1889, en thans zijn in het nieuwe Wetboek verschillen de wenschen verwezenlijkt, die toen reeds wer den uitgesproken. Vooral de Utrechtsche hoogleeraar Simons heeft er steeds op geha merd dat er een betere regeling tot stand zou komen, en niet opgehouden er op te wijzen telkens als hij meende te hebben opgemerkt dat de voorloopige hechtenis hier of daar ver keerd of buiten noodzaak was toegepast. Zooals ik reeds zeide is daarin nu verbete ring gekomen en wordt thans in ieder geval afzonderlijk, daartoe gedwongen door de nieuwe wetsbepalingen, door den Rechter- Ccmmissaris in eerste instantie en later door de Rechtbank overwogen of de preventieve hechtenis al of niet gewettigd is en ook of deze noodzakelijk is Dat deze voorschriften eigenlijk onontbeerlijk zijn, zal niemand te genspreken wanneer men bedenkt dat deze uit den aard der zaak plotseling toegepast worden de vrijheidsberooving die soms lan gen tijd kan duren, niet alleen den verdachte zelf zwaar moet treffen, doch ook van groo- ten invloed kan zijn op zijn vermogenstoe stand en zijn gezin. De voorloopige hechtenis is nu eenmaal een dwangmiddel dat de Rechterlijke Macht niet kan missen, maar het is een zóó ingrijpend dwangmiddel dat geen waarborgen mogen ontbreken opdat het op juiste door den Wet gever bedoelde wijze worde toegepast. Een van de voornaamste grieven: dat de ver dachte gedurende de voorloopige hechtenis van alle rechtskundige hulp was verstoken, is door de nieuwe bepalingen weggenomen. Wanneer ik later de verhouding tusschen den verdachte en diens raadsman hoop te bespre ken zal ik nog gelegenheid hebben op dit punt terug te komen. Indien dus de Officier van Justitie, voor wien een van misdrijf verdacht persoon door de politie is voorgeleid, van meening is dat het geval zich leent voor toepassing van de voorloopige hechtenis en de daarop betrekke lijke wetsartikelen die toepassing toelaten, b.v. wanneer het betreft een misdrijf waarop naar de wettelijke omschrijving een gevan genisstraf van vier jaren of meer is gesteld of wanneer de verdachte hier te lande geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, wendt hij zich terstond tot den Rechter-Commissaris met een schriftelijke vordering daartoe. Bij dezen berust dus feitelijk in eerste instantie de beslissing, en hij kan de vordering direct afwijzen indien hij van oordeel is dat voor voorloopige hechtenis geen grond bestaat en de wet zulks niet toelaat, b.v. als het onwaar schijnlijke geval zich zou voordoen dat voor loopige hechtenis werd gevraagd van twee elkaar beconcurreerende Sinterklazen die elkaar in de baard zijn gevlogen. Hij kan dan de vordering afwijzen, zelfs zonder den ver dachte te hooren. Zoo goed als altijd echter zal de Rechter-Commissaris den verdachte wèl hooren nog afgezien van het geval dat tevens gerechtelijk vooronderzoek is gevor derd en daarna zijn beslissing nemen, en hij mag zelfs de voorloopige hechtenis niet bevelen zonder den verdachte eerst te hebben gehoord. Verder is uitdrukkelijk bij de wet bepaald dat het bevel alleen kan worden ge geven indien tegen den verdachte gedurende het opsporingsonderzoek ernstige bezwaren zijn gerezen en tevens uit bepaalde omstan digheden blijkt van het bestaan van gevaar voor vlucht of van een gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid, welke de onver wijlde vrijheidsbeneming vordert. in welke gevallen nu zal de Rechter-Com missaris de voorloopige hechtenis toepassen? Ten eerste zal hij natuurlijk ieder geval op zich zelf moeten beschouwen, het „geval" dan te splitsen in den persoon van den verdachte en het bedreven misdrijf. Ontegenzeggelijk zal hij bezwaar maken het bevel te verleenen, indien hij reeds door kennisneming van aan hem overgelegde processen-verbaal en andere schrifturen alsmede door het verhoor van verdachte en eventueel van met dezen mee gekomen getuigen, tot de vaste overtuiging is gekomen dat de bovengenoemde ernstige be zwaren tegen den verdachte niet aanwezig zijn, m.a.w. dat het bewijs tegen den verdach te al te gering is. Dan zal hij zich telkenmale moeten afvragen of het gevaar bestaat dat de verdachte zich door de vlucht aan het onder zoek en de hem eventueel op te leggen straf zal onttrekken. Het is nl. wel aan te nemen dat hij zwervers en landloopers niet weer de straat zal opsturen op de plechtige belofte hunnerzijds dat zij zich steeds ter beschik king van de Justitie zullen houden, wat uit practisch oogpunt onmogelijk zou zijn. Doch ook zal hij het gevaar voor vlucht mogen aan nemen wanneer de omstandigheden hem aan nemelijk maken dat alleen de vrees voor een zware straf den verdachte zou doen besluiten „de beenen te nemen", b.v. bij een moord of doodslag of ander zeer ernstig misdrijf. En onder die omstandigheden zijn te rekenen ge vallen waarbij het verdachten betreft, die niet gebonden zijn door een gezin of dezulken die over ruime geldmiddelen beschikken en vooral wanneer men te doen heeft met buitenlanders of met een verdachte met buitenlandsche re laties. Tenslotte de vraag: wat bedoelt de wet gever met „het bestaan van een gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid?" Hij heeft de beoordeeling daarvan geheel aan den rechter overgelaten en zonder hierop te diep in te gaan noem ik hier in de eerste plaats het gevaar voor herhaling van mis drijf, bijv. wanneer een inbreker is aange houden met een hoeveelheid inbrekerswerk tuigen in zijn bezit of wat in dezen crisis tijd helaas al te veel voorkomt indien de verdachte geen werk heeft en er geen uit zicht bestaat dat hij dit spoedig krijgen zal. Daarbij zal dan meestal ook van invloed zijn op de beslissing van den Rechter-Commis saris de omstandigheid dat de verdachten reeds vroeger veroordeeld is voor een soort gelijk feit. Ook schijnt het bovendien helaas nog wel voor te komen dat de verdachte zelf ver zoekt hem maar een onderdak te gezorgen, omdat hij zelf in zijn kommervolle toestand niet vertrouwt, ja zelfs dreigt met het op nieuw plegen van een misdrijf indien de Rechter-Commissaris hem de gevraagde gastvrijheid zou weigeren. Meestal vormen dan de ruiten van het Gerechtsgebouw of van het Politiebureau het onderwerp of beter lijdend voorwerp van die bedrei ging- Indien nu de Rechter-Commissaris het be vel tot voorloopige hechtenis heeft gegeven, en de verdachte dus is ingesloten in het Huis van Bewaring de wet noemt dit bevel eigenlijk zooals we reeds zagen „be vel tot bewaring" dan is dit van kracht gedurende een termijn van zes dagen, welke termijn weer alleen op de vordering van den Officier van Justitie éénmaal voor ge lijken termijn kan worden verlengd, dus niet voor langer noch voor korter dan zes dagen Den Rechter-Commissaris is dus door den wetgever gedurende die termijnen het recht onthouden den verdachte in vrijheid ie stel len teneinde hem zijn verantwoordelijkheid voor het geven dier bevelen nog sterker te doen gevoelen. Ook de verdachte heeft tegeiï deze bevelen geen rechtsmiddel, doch wel kan de Officier van Justitie de invrijheid stelling gelasten zoodra de grond, 'waarop het bevel tot bewaring werd verleend, niet meer aanwezig is, en de Rechter-Commis saris zoowel als de verdachte kunnen al tijd een verzoek tot de Rechtbank richten om het gegeven bevel tot voorloopige hech tenis op te heffen. Wanneer nu de Officier van Justitie als vervolgende ambtenaar van meening is dat de verdachte langer in voorloopige hechtenis moet worden gehouden dan waartoe de Rechter-Commissaris bevoegd is dus hoogstens 2 maal 6 dagen -dan dient hij zich met een nadere vordering te wenden tot de geheele Rechtbank die dan verder de gevangenhouding van den verdachte die zich in bewaring bevindt kan bevelen, doch ook alleen weer na dezen te hebben ge hoord en alleen in dezelfde gevallen en op dezelfde gronden als welke golden voor den Rechter-Commissaris. Dergelijk bevel van gevangenhouding door de Rechtbank ge geven, is weer slechts van kracht gedurende een termijn van 30 dagen. Wanneer in dien tijd de zaak nog niet op de terechtzitting kan worden gebracht, kan deze termijn weer telkens met 30 dagen worden verlengd, doch ook al weer niet zonder dat de verdachte in de gelegenheid is gesteld daaromtrent te worden gehoord. Tenslotte kan het bevel tot voorloopige hechtenis in elk stadium van het proces door de Rechtbank worden opgeheven, hetzij ambtshalve, hetzij op voor dracht van den Rechter-Commissaris of Officier van Justitie, doch ook op verzoek van den verdachte of diens raadsman. Uit het bovenstaande kan men dus zeker de gevolgtrekking maken dat de wetgever den verdachte met voldoende waarborgen heeft willen omringen om te voorkomen dat, zooals vroeger wel gebeurde, het met de juiste toepassing van de voorloopige hechte nis niet zoo nauw werd genomen. En hiertoe werkt ook nog mede de bepaling dat thans de verdachte, die een tijd in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht, schadevergoe ding kan vragen indien zijn zaak mocht eindigen zonder oplegging van straf of maat regel. Ik zeg „kan vragen", wat echter in de practijk lang niet altijd wil zeggen dat hij het ook zal krijgen. Er zal n.l. wel niemand zijn die de billijkheid ontkent van schade vergoeding terzake van „onschuldig onder gane" voorloopige hechtenis, maar aan den anderen kant wordt wel eens vergeten, dat het feit dat het bewijs van de schuld van een verdachte niet kaai worden geleverd nog geen bewijs behoeft te zijn dat. hij onschul dig is. en de op hem toegepaste voorloopige hechtenis onverdiend zoude zijn. En hier mede mag en moet terdege rekening worden gehouden door de Rechtbank bij de beoor deeling of al of niet schadevergoeding zal worden toegekend. EEN JURIST. TWEEDUIZEND SLACHTOFFERS 'DER TYPHUS-EPIDEMIE? ALARMEEREND BERICHT UIT CHILI. SANTLAGO DE CHILI. 8 December (Reuter) Een ernstige typhusepidemie teistert reeds sedert drie maanden het geheele land. Vol gens niet-officïeele opgaven zijn tengevolge van deze epidemie meer dan 2000 personen om het leven gekomen. Het Ministerie van Openbare Gezondheid erkent dat de epidemie een zeer ernstig karakter heeft aangenomen. Officieele sta tistieken zijn tot dusver niet gepubliceerd, doch volgens voorzichtige schattingen zijn ongeveer 5000 personen door de epidemie aangetast DE EISCHEN IN HET PROCES LAHUSEN. BREMEN, 8 Dec. (V. D.) In het proces te gen de gebroeders G. C. en H, Lahusen, heeft de Officier van Justitie Dr. Lang heden requi sitoir gehouden. Hij eischte tegen den eersten beklaagde wegens het sinds 1926 plegen van malversaties vijf jaren gevangenisstraf, we gens knoeierijen in het faillissement vier jaar gevangenisstraf en wegens credietmanipula- ties ten nadeele van de Danat-Bank twee jaar gevangenisstraf, welke straffen te zamen zul len worden opbelegd voor den tijd van acht jaar. Daar de malversaties zijn gepleegd uit winzucht, eischte de Officier tegen G. C. La husen nog een boete van 100.000 Mark, subs, nog een jaar gevangenisstraf. Tegen H. Lahusen werd geëischt wegens malversaties vier jaar gevangenisstraf en we gens knoeierijen in het faillissement twee jaar gevangenisstraf, te zamen te trekken tot vijf jaar gevangenisstraf. Ook tegen hem werd verder geëischt een boete van 50.000 Mark, subs, zes maanden gevangenisstraf. Tegen beide beklaagden werd tenslotte ge- eischt vervallen verklaring der burgerrechten voor resp. vijf en drie jaren. BELGISCH WARENHUIS IN DE ASCH GELEGD BRUSSEL, 18 December (V.D.) In het warenhuis „Magasins-franco-belges" te Char leroi is Vrijdag een groote brand uitgebroken, waardoor het gebouw bijna geheel in de asch werd gelegd. Ook tal van belendende huizen werden verwoest. De materieele schade be draagt 5 millioen fr.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3