Oostenrijksche Voetbaltactiek.... HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 5 met Engelsche oogen gezien. Men mag dan nog zoo deskundig zijn op het gebied van de voetbalsport, nimmer zal men echter kunnen zeggen, dat men uitge leerd is en dat is maar goed ook, want anders zou het spel dood zijn en het is juist de telkens wisselende stijl en tactiek, die het de belangstelling doet behouden van al die dui zenden, die wekelijks optrekken naar de speelvelden. Dat hebben ook de Schotsche toeschouwers ondervonden, die getuige waren van den wedstrijd in Hampden Park te Glasgow tus- schen Schotland en Oostenrijk. Zij waren verbaasd over de kwaliteit van het Oosten rijksche spel, zooals een jaar tevoren de Londenaars dat eveneens waren geweest. En de vraag is gewettigd, of het Oosten rijksche spelsysteem in vele opzichten van het Schotsche en Engelsche verschilt? Ziet hier, wat een van Engeland's grootste deskundigen, Herbert Chapman, de manager van Arsenal, daarover te zeggen heetf. Het was, zoo begint hij, voor den aan vang van de match in Glasgow duidelijk, dat de Schotten even weinig geloof hechtten aan de capaciteiten van hun tegenstanders als de Engelsche spelers dat een jaar geleden had den gedaan. Er was zelfs één speler van de Schotsche ploeg, die verklaarde in staat te zijn vier elftallen samen te stellen, die stuk voor stuk het bezoekende team zouden kunnen verslaan. Doch niet zoodra was de wedstrijd begonnen, of een ieder kwam onder den in druk van het Ooostenrijksche spel, van het snelle langs den grond passeeren, van de zuiverheid, waarmede de spelers elkaar den bal .toespeelen en van het samenspel in den aanval. Hun verdedigingssysteem, zoo vervolgt Chapman, is veranderd, sedert zij tegen Engeland speelden. De spelers trekken niet meer tot in hun doelgebied voor den vijan delijken aanval terug, doch zij vallen op het juiste moment aan en trachten den tegen stander het leder te ontnemen, In dit op zicht hebben zij dus den Britschen stijl overgenomen. Doch de spil trekt nog steeds mede ten aan val, terwijl de vleugel-halfbacks achterblij ven en de vijandelijke buitenspelers dekken. De achterspelers probeeren zooveel mogelijk hun doelman te beschermen en het is op vallend. hoe weinig vertrouwen zij in de ca paciteiten van laatstgenoemde schijnen te stellen. Zelfs in gevallen, waar de bal voor rekening van den doelman is, trachten zij nog tusschen beide te komen. Dit duidelijk blijk van gebrek aan ver trouwen in hun doelverdediger was de oor zaak van het eerste Schotsche doelpunt, toen één der backs een vrijen schop van Meikle- john trachtte te onderscheppen, ofschoon de keeper Platzer den bol gemakkelijk had kunnen houden. Nu veranderde het leder van richting met het bekende noodlottige gevolg. Deze fout werd nog enkele malen gemaakt en telkens scheelde het maar weinig, of een Schotsch doelpunt was het gevolg ervan ge weest. De backs moeten ook nog leeren, hoe zij zich goed voor hun doel kunnen opstellen bij een vrije schop, terwijl zij schijnbaar niet het groote belang inzien, hun tegenstanders bij een hoekschop goed te dekken. In deze onderdeelen is de verdediging nog zwak. Hun aanvalsspel is uitstekend. Het snelle doorgeven van het leer, zonder den bal te stoppen was bewonderenswaardig en ze lie ten daarbij nog iets nieuws zien. Meestal wordt bij een voorzet van den lin kervleugel de bal door den linksbinnen of middenvoor opgevangen, zoo gaat Chapman voort, terwijl op hetzelfde oogenblik de vijandelijke achterspelers inloopen, om te trachten het leder te bemachtigen. Doch hier lieten de voorwaartsen in kwestie den bal met een schijnbeweging zijn weg vervolgen, waardoor de rechtervleugel een vrije kans op een schot kreeg. Deze manoeuvre werd enkele malen toege past,. zonder dat de Schotsche backs dit wisten te verhinderen en wanneer de Oos tenrijkers over vleugelspelers als Hulme en Bastin van Arsenal hadden beschikt, zou meer dan één doelpunt hiervan het gevolg zijn geweest. Doch het schieten van de Oostenrijkers was den geheelen wedstrijd door zwak. Het duurde te lang en de kans was verkeken. Het was, aldus Chapman, de beste interna tionale wedstrijd, die sinds eenige jaren in Schotland gespeeld is, alhoewel het optreden van de bezoekende ploeg in de tweede helft eenigszins afbreuk aan het spel deed. Hun wijze van afhouden van een tegen stander druischte tegen alle spelregels in en het zou zeker in hun belang zijn, wanneer de Weensche scheidsrechters daarop in het vervolg zouden letten. Het was overigens merkwaardig te zien, hoe dikwijls de geroutineerde Schotsche ver dedigers door de snelle Oostenrijksche aan vallen uit positie werden gespeeld en de kluts kwijt raakten. Bij de beide doelpunten, die prachtig van opzet waren, was de ver dediging volkomen verslagen. Het Oostenrijksche spel, aldus beëindigt Chapman zijn beoordeeling, is aantrekkelijk om te zien en doet denken aan dat van de beroemde Corinthians-ploegen van een dertig jaar geleden. Een grooter lof kan men den mannen van Meisl niet toezwaaien I v. s. V.DiiSSELDORFER SPORTVEREIN '04. EEN MOOIE WEDSTRIJD TE VERWACHTEN. Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, krijgt V.S.V. Zondag 24 December a.s. be zoek van de Düsseldorfer Sportverein '04. Gezien de prestaties dezer vereeniging in de eerste klasse van den Duitschen Voetbal band D.S. '04 staat op de tweede plaats van het ranglijstje kan zij gerekend wor den tot een der sterkste elftallen van West- Duitschland en wacht den bezoekers der halve een interessante wedstrijd. Op hun Kersttoer door ons land is V.S.V. de eerste club, waartegen de Düsseldorfers uitkomen. Er zal geducht om de eer gestreden worden, want het is bekend dat V.S.V. op eigen ter rein moeilijk te verslaan is en bovendien zullen de Duitschers hun uiterste best doen van de ongeveer gelijkwaardige Hollandsche club te winnen, e Men krijgt bij dezen wedstrijd gelegenheid het verschil in speltype te aanschouwen tusschen Duitsch en Hollandsch voetbal. De Düsseldorfer Sportverein '04 geniet een uitstekende reputatie in geheel Duitschland. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de D.S. '04 de eerste Duitsche voetbalvereeni- ging is, welke na den oorlog in België vriend schappelijke wedstrijden gaat spelen. De eerstvolgende Paaschdagen treedt D.S. '04 n.l. in het veld tegen Daring Club Bruxelles en de Liersche Sportclub. Voor de voetballiefhebbers van IJmuiden en omstreken biedt deze wedstrijd ongetwij feld een aardige afwisseling op de overigens voetballooze Kerstdagen. NEDERLAND—OOSTENRIJK. DE EERSTE ONTMOETING. Het is maar goed dat de directeur van het Amsterdamsche Stadion, de heer J. J. van den Berg, van de week bijtijds maatregelen heeft getroffen en het zekere voor het on zekere heeft genomen. Hij liet namelijk bij de eerste symptomen van den vorst het speel terrein met stroo en zeildoek afdekken en dat dit goed gezien is blijkt wel uit het feit dat Donderdagavond de vorst weer teruggekomen is. Er kan dus morgen, wat er ook gebeurt, ge voetbald worden. Zoo mogelijk bestaat er voor dezen wed strijd tegen de Oostenrijkers een nog grooter belangstelling, dan voor dien tegen de Belgen, omdat er zooveel verhalen over de geweldige kracht van de discipelen van Hugo Meisl de ronde doen en omdat algemeen eenne derlaag voor de Oranjemannen verwacht wordt. Van dit laatste zijn we echter nog zoo zeker' niet. In techniek zullen ze misschien bij de bezoekers te kort schieten, maar er be staat ook nog zoo iets als enthousiasme, dat altijd bij de Hollanders weer opnieuw op laait als ze tegen onoverwinnelijk geachte te genstanders in het strijdperk moeten treden. In tusschen zal de ijsvreugde wel oorzaak zijn dat ditmaal niet alle plaatsen ha het stadion bezet zullen zijn. Onze medewerker Groothoff heeft al uitvoe rig over dezen wedstrijd, die door den Engel- schen scheidsrechter Rudd geleid wordt, in ons blad geschreven. We kunnen dus nog met enkele mededeelingen volstaan. Vrijdag zijn de Oostenrijkers reeds te Am sterdam gearriveerd; zij kunnen zich dus rus tig op den strijd voorbereiden. De wedstrijd begint reeds te twee uur. De heer Hollander geeft er weer een radio-ver slag van. De elftallen komen als volgt tegenover el kaar te staan: Nederland. Van der Meulen Van Diepenbeek, Van Run. Pellikaan, Anderiesen, Van Heel. Wels, Vente, Lagendaal, Schoemaker, Mulders. Oostenrijk. Schall, Binder, Sindelar, Bican. Zischek, Nausch, Smistik, Wagner Seszta, Janda, Platzer. We herinneren er aan, dat dit de laatste wedstrijd van Van der Meulen is. Reserves zijn: Van Male, Lelyveld, Breitner Graafland en Slot. Zooals gewoonlijk zullen we den rust- en eindstand zoo spoedig mogelijk na afloop op onze nieuwsborden en aan de andere bekende adressen publiceeren. WEDSTRIJDEN AFGELAST Alle competitiewedstrijden van K. N. V. B. en H. V. B. zijn wegens de vorst afgelast. SCHAATSENRIJDEN. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN ZUID- HOLLAND. Vi-ijdag zijn op de IJsclub Kralingen te Rotterdam de wedstrijden in het hardrijden gehouden voor amateurs om het kampioen schap van Zuid-Holland, welke uitgeschreven waren door den Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond. Er werd gereden over 500, 1500 en 5000 Me ter. In totaal hadden er 28 deelnemers inge schreven, van wie er 26 uitkwamen. De uitslag van de 500 Meter was: 1. Hooftman 46 3/5 sec., 2. Dijkstra 47 1/5 sec., 3. B. Blaisse 48 1/5 sec, 4. H. Blaisse 49 4/5 sec.. 5. J. G. de Jager 50 2/5 sec., 6. S. Heiden 50 2/5 sec., 7. Uyterlinden 52 4/5 sec., 8. Van Dorssen 55 1/5 sec., 9. G. de Jager 55 2 5 sec., 10. L. van den Doel 55 4/5 sec. De resultaten van de 1500 meter waren: 7. J. G. de Jager, tijd 2 min. 33 12 sec,, 2. S. Heiden, tijd 2 min. 36 2/5 sec., 3. Dijkstra. 2 min. 37 sec., 4. Th. Hooftman 2 min., 39 3'5 sec. 5. H. Blaisse 2 min. 40 1 5 sec., 6. B. S. Blaisse 2 min. 44 2 5 sec., 7. J. Heider. 2 min. 45 3 5 sec., 8. Uyterlinden 2 min. 52 sec., 9. H. de Jager 2 min. 52 sec., 10. Van Dorssen, 2 min. 52 1/5 sec. Hierna werd de 5000 meter gereden. De uitslag van de 5000 Meter was: 1. S. Heiden 9 min. 16 3 5 sec, 2. Dijkstra 9 min. 20 2.5 sec., 3. J. Heiden 9 min. 39 2 5 sec. Totaaluitslag: Kampioen Dijkstra 7 p., 2. S. Heiden 9 p.. 3. J. G. de Jager 10 p.. De prijzen werden direct na afloop uitge reikt. HOCKEY. GEEN WEDSTRIJDEN In verband met het ijsvermaak zijn alle voor heden en Zondag vastgestelde heeren- en da mes-hockeywedstrijden afgelast. HANDBAL KENNEMER TURNKRING Handbal-competitie Alle vastgestelde wedstrijden voor a.s. Zon dag zijn afgelast. DAMMEN DE EINDSTRIJD OM DEN MEESTER TITEL. De eindstrijd om den meestertitel van den Nederl. Dambond mag zich dit jaar in een buitengewone belangstelling verheugen. En niet ten onrechte! De bezetting van dit tournooi is sterker, dan in jaren het geval is geweest: daardoor komt het misschien dat de meeste deelnemers niet teveel durven wagen en zich angst vallig vasthouden aan het beproefde recept, om hun partijen geheel volgens de vastge stelde theoretische regelen te spelen. Cohen en Duitz maken tot nu toe een uitzondering door hun meer gedurfden speel- trant en eerstgenoemde vooral ook door zijn geluk Immers de partijen tegen Duitz en Kal den won Cohen door fouten van z'n tegen stander. Men moet bewondering hebben voor de deelnemers die in dezen wedstrijd, behalve de vermoeiende reizen naar en van het speel lokaal beurtelings wordt te Rotterdam, 's-Gravenhage en Amsterdam gespeeld acht a tien uren per dag het uiterste van hun (Adv. Ingez. Med.) Een Zesdaagsche zonder publiek; Jockey rijdt bijna duizend paarden in één seizoen; Records van Gallagher, Dixie Dean en Aston Villa; Lungen voetbalt in Engeland; De spelers van Wales ontbijten in bed; Miniatuur-Volkenbond bij Tottenham Hotspurs; Ierland—België; zonder geluk vaart niemand wel. Hoewel er in den tijd van Koninig Salomo waarschijnlijk nog geen zesdaagsche wieler wedstrijden werden gehouden en zijn wijze woorden: „Niets nieuws onder de zon" daarop dus geen betrekking hadden, komt dit gezeg de onwillekeurig in de gedachten, wanneer we uit Duitschland vernemen, dat de belang stelling voor deze monsterraces in dat land welhaast tot het nulpunt is gedaald. Zoowel ie Berlijn als in Keulen werd de wedstrijd voor de promotors een fiasco en men vraagt zich af. of de crisis dan wel de veranderde ver houdingen in het Duitsche Rijk daarvan de oorzaak zijn. Het verschijnsel is echter geenszins nieuw. Immers in 1922 werd te Londen in het reus achtige Olympia-gebouw een zesdaagsche georganiseerd, waarvoor weken achter een een geweldige reclame-campagne werd gevoerd, zoodat men in het land der sporten bij uitnemendheid een groote belangstelling mocht verwachten. Niets was echter minder waar; geen en kelen dag of nacht waren er meer dan een paar honderd toeschouwers aanwezig, het geen toch niet alleen op rekening kon worden geschreven van het feit, dat de dagbladen aan het gebeuren zeer weinig aandacht schon ken. Zelfs op den laatsten avond toonde de zaal een verlaten aanblik en we herinneren ons nog goed dat we op de ruime perstribune (heel wat gerieflijker dan die in de R.A.I.) geheel alleen zaten. Deze Londensche Zesdaagsche was voorts nog merkwaardig om het feit, dat de Belgen Persijn en Buysse in de alleiiaatste minu ten de overwinning behaalden, door een ron de op de overige koppels uit te loopen. Van enthousiasme geen spoor en een kwartier na het einde lag de enorme zaal met- zijn groote restaurants totaal verlaten. Ofschoon er in Groot-Brittannië bijna geen dag zonder paardenrennen voorbij gaat, is het vlakkebaan-seizoen beperkt van half Maart tot de laatste helft van November, waarna de hindernis-races een aanvang nemen. We schreven onlangs over de prestatie van den kampioen-jockey Gordon Richards, die er in slaagde met 259 overwinningen het sinds 47 jaren bestaande record van Fred Archer (246) te breken. Het is interessant eens na te gaan, hoeveel races de jockey heeft moeten rrden, om tot dit resultaat te komen. Richards reed in het afgeloopen seizoen 970 paarden, 259 keer werd hij winnaar, 161 maal tweede en 113 maal dei-de, zoodat hij dus 437 keer niet geplaatst werd. Al vestigde hij een nieuw record, zijn gemiddelde was bij lange na niet zoo goed als dat van Archer, die zijn 246 overwinningen in 667 races behaalde. Bovendien gelukte het Archer tien jaar achtereen meer dan 200 zeges in de wacht te slepen, terwijl Gordon tot dusverre slechts dit seizoen boven de 200 kwam. Uit het bovenstaande blijkt reeds, hoezeer de Engelschman op records van allerlei aard gesteld is. Er gaat geen dag vooi'bij. dat er op een of ander gebied niet een nieuwe top prestatie bereikt wordt. Maandags is het een kip die het meeste aantal eieren in een om trek van zooveel vierkante kilometers ge legd heeft, daags daarop melden de bladen, dat een juffrouw in Huddersfield er in ge slaagd is, 145 hoeden in één uur te passen. En men weet niet. wie zich meer heeft moeten inspannen, de juffrouw of de kip. Toch zijn er natuurlijk ook wel records, die de aandacht verdienen, omdat daarbij werkelijk iets bijzonders gepresteerd is. z zz Zoo is Chelsea's middenvoor Hughie Gal lagher de eenige speler in Engelsch voetbal, die twaalf jaar achtereen topscorer van zijn club is geweest, nl. van 1921 tot 1925 bij de Schotsche eerste klasser Airdrieonians, van 1925 tot 1930 bij New-Castle United en bij Chelsea in de laatste drie seizoenen. Een andere beroemde middenvoor, Dixie Dean van Everton, heeft meer keer en drie of meer goals in één wedstrijd gescoord dan ooit te voren in de Football League is voorgeko men. Dit feit is hem reeds 34 maal gelukt, zoo dat hij alleen daarmee reeds over de hon derd doelpunten heeft gemaakt. Nu wil men natuurlijk graag weten, wat de hoogste individueele score is, ooit door een speler in Engelsch eerste klasse voetbal ge maakt. Sinds 1903 staat dit record ten name van een Preston Worth End speler. Fred Ross, die zich onsterfelijken roem verwierf, door in één match den vijandelijken doelverdediger zeven keer te passeeren. Sindsdien is niemand, er in geslaagd, deze prestatie te verbeteren, al kwam eenige jaren geleden de Leicester mid denvoor Chandeler een eind in de goede rich ting, door zes doelpunten te maken. Het beroemde Aston Villa heeft vanzelfspre kend ook records, om t-rotsch op te zijn. Te- samen met Blackburn Rovers hebben ze de meeste keeren den beker gewonnen, nl. ieder zeven maal. Doch daarenboven heeft de Villa sinds den oorlog de meeste internatio nale spelers geleverd, te weten vijftien in getal, waaronder beroemdheden als den doelman Sam Hardy, dien de bekende scheids rechter Howcroft met onzen Göbel als d- beste ter wereld rangschikte, Ducat (even eens cricket-internationaal) en Billy Wal ker. Charles Lungen, de middenvoor van het Amsterdamsche A. F. C., die in Enge,land woonachtig is en die voor eiken wedstrijd van zijn club naar Holland placht te vliegen speelt in Londen voor Islington Corinthians. Lungen speelde het vorig jaar met het Bondselftal tegen Hongarije en vergde door zijn groote bewegelijkheid zoozeer de aan dacht van de Hongaarsche backs, dat Vente daardoor in staat gesteld werd, rustig drie goals voor Holland te maken. Mr. Ted Robbins, secretaris van de Foott- ball Association van Wales, is van oordeel, dat de gemiddelde voetballer veel te veel eet, vooral op dagen dat hij een wedstrijd moet spelen. Toen Wales onlangs tegen Engeland moest spelen, gebruikten de meeste spelers hun ont bijt in bed en kregen daarna niets meer vóór de match dan een stukje droog geroosterd brood. En Engeland werd verslagen! Waar mede echter nog niet gezegd wil zijn. dat op den eerstvolgenden voetbal-Zondag alle Haarlemsche voetballers hun versche eitje in bed moeten oppeuzelen, alvoi-ens in het veld te gaan. Dat zou wat moois worden!" Men heeft onlangs vernomen, dat de be roepsclub Poi't Vale een Chinees in haar ge lederen had opgenomen die in de vooi-hoede staaltjes van groote snelheid en behendigheid liet zien. En het is bekend, dat Liverpool sinds eenige jaren spelers uit Zuid-Afrika importeert, zoo als de doelman Riley en de voorwaartsen Hodgson en Nieuwenhuys. (De eerste twee speelden destijds met Zuid-Afrika tegen Hol land in het oude Stadion.) Tottenham Hospurs echter spant de kroon en kan bogen op een Volkenbond in zakfor maat. Voor den oorlog beschikte de club over een Duitscher en twee negei-s en later speelde in de ploeg de Fransche doelverdediger Chayrigues, de Australiër Frank Osbor ne. de Indiër Jennings en nog een Zuid-Afri kaan. Het voordeel van zulk een gemengd gezelschap is natuurlijk, dat er weinig „ge kankerd" wordt, daar de kracht van het ge sproken woord door onbekendheid met al die talen zijn uitwerking mist. De wedstrijd voor de voorronde van de we reldkampioenschappen te Rome tusschen Ier land en België zal op Zondag 18 of 25 Fe bruari te Dublin gespeeld worden. In Iersche voetbalkringen beschouwt men het bestuur van den Ierschen Bond als super optimisten daar deze heeren schijnen te gelooven. dat ze op dien datum de beschikking zullen hebben over de in Engelsche en Schot sche League-clubs spelende Iersche profs. Zelfs al zou Arsenal er in toestemmen Jimmy Dunne vrij te laten. Leeds United Duggan, Glasgow Rangers Stevenson en Aberdeen Paddy Moore (die destijds in Amsterdam speelde tegen Holland), dan nog zouden die spelers zich na hun competitie-wedstrijden op den Zaterdag zoo moeten haasten om de boot naar Kingstown te halen, diat zij den volgen den ochtend bij aankomst niet geschikt voor een internationalen wedstrijd zouden zijn. Daarom i-ekent men er op. dat het Iersche elftal zal worden samengesteld uit spelers van de Free State League clubs Bohemians, Cork Bohemians, Shamrock Rovers, St. Ja mes' Gate, Dundalk en Cork. Zonder geluk vaart niemand wel. De Noor delijke derde klasser Walsall, die het vorige jaar geheel Engeland verbaasde, door het machtige Arsenal voor den beker, met 2—0 te verslaan, zal de eerste zijn om dit gezegde te beamen. Van de laatste 25 keer, dat deze club bij de loting voor den beker betrokken was, heeft ze 20 maal een thuiswedstrijd geloot. Men moet maar boffen! denkvermogen moeten vergen, geregeld reke ning hebben te houden met de honderden mogelijkheden, die zich in hun partijen kun nen voordoen. Dit tournooi is thans in een stadium ge komen, waarin de spelers met eenigen achter stand hun taktiek moeten herzien, willen ze nog kans maken op de eerste plaats, want alleen No. 1 krijgt den titel van „meester". Van groot belang Is het daarom dat de beide Haarlemmers. Zitman en Van Dartelen, nog moeten spelen tegen de leiders Cohen en Duitz, zoodat de wedloop tusschen deze vier spelers nog menig spannnd moment kan opleveren. Ongetwijfeld is Duitz een der meest geni ale spelers van het negental, doch hij maakt fouten en speelt o,i. veel te gewaagd. Het is van groot belang, dat de beslissende partijen tuss«hen Cohen. Duitz, Zitman en Van Dartelen nog gespeeld moeten worden. BILJARTEN. JUBILEUMWEDSTRIJDEN BIJ D.E.S. Deze nederlaagwedstrijden werden Vrijdag avond vervolgd. Haarlem-Noord kwam op bezoek waarbij één uitgestelde partij werd ingelascht. De uitslag van deze partijen luidt als volgt: A. DenkerD. A. Foeljaeger. 200105; H. MeeuwenoordJ. Nobels. 141150; Zijlstra— v. d. Haak. 8390: TimmermansC. J. No bels, 77100; SnoeksH. Wesseling, 6049; Koks—J. van Wunnik. 5046; Groot Sr Heymans, 2040, (De spelers van Haarlem Noord staan bovenaan). Haarlem-Noord behaalde 611 en D.E.S. 540 caramboles. De totaal uitslag was dus. dat Haarlem- Noord 1139 en D.E.S. 1046 caramboles had, zoodat Haarlem-Noord won met 93 caram boles. Dinsdag komt „K.E.T.S. uit Amsterdam op bezoek. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. Alle voor Zaterdag en Zondag vastgestelde korfbalwedstrijden zijn afgelast. DE IJSPRET !N HAARLEM EN OMSTREKEN. Te Haarlem. Op de singels. Vrijdagavond werd op het ijs van Schoter-, Klopper- en Crayenestersingel druk gereden. Te Halfweg. De groote ijsbaan tusschen de veenderijen te Halfweg gaat heden open. Ten gerieve van het publiek stelt de tramdirectie ijskaartjes voor dag en avond beschikbaar. Ook zal de tram bij den ingang van de baan te Halfweg stoppen. Te Bloemendaal. De banen in park Duin en Daal en van Caprera zijn weer voor het publiek openge steld. Er wordt druk gereden. Te Hillegom. Vrijdagavond werd op de ijsbaan van „Hil legom Vooruit" een gecostumeerd ijsfeest ge houden, dat uitnemend geslaagd is. Wij zagen St. Nicolaas met zijn onafscheidelijken Piet nu eens niet op zijn schimmel; de goede Sint toonde dat hij als Spanjaard met de Holland sche ijzers goed wist om te gaan. De parodie op de beide ijsclubs wekte onder de vele aanwezigen groote hilariteit; dit paar (de heeren J. H. Vermeulen en N. S. Brussee) ging dan ook met den eersten prijs strijken. De verdere prijzen wei-den uitgereikt aan: 1 B. H. Buckens en mej. v. d. Linden (Span jaarden); 2 dames Stassen en Mailand <Vo- lendammers): Rijnbeek en mej. van Steyn (Markers); 4 v. d. Schrier en mej. Graper (bejaard echtpaar;), 5 mej. Bets Kraay (ijs mannetje) en 6 A. v. d. Linde en mej. A. van Rooden (St. Nicolaas en Piet). Zaterdagavond is de baan geopend, Zondag avond daarentegen gesloten. Op orde van den burgemeester mocht de baan van de Hillegomsche IJsclub op de sloot langs de Wilhelminabaan Vrijdagavond niet bereden worden wegens den gevaarlijken toe stand van het ijs, veroorzaakt, door het drukke berijden gedurende den middag. Het ijs en de scheepvaart. Van Amsterdam uit over Spaarndam wordt de vaart nog onderhouden. Wel is er hier en daar veel ijs, waardoor oponthoud ontstaat in de scheepvaart. Uit Zuidelijke richting is Haarlem heel moeilijk te bereiken. In de Ring vaart is veel ijs. Vrijdag wisten enkele motor booten Haarlem nog te bereiken, maar dat zal wel gauw afgeloopen zijn. Te Haarlmmermeer. Op de ijsbanen te Hoofddorp en Zwanen burg heerschte Vrijdag weder een gezellige drukte. Ook op het ijs in de Hoofdvaart, dat door 't stopzetten der watermachines in goe de conditie verkeert, werd weder druk schaat- sengereden. In Haarlemmermeer staan hier en daar vele tenten zoodat het ijsvermaak reeds een echt oud-Hollandschen aanblik begint op te leve- a-en. WAARSCHUWING VAN DEN IJSBOND. Het bestuur der afdeeling Ijsbond van de I.Tsvereeniging Haarlem en Omstreken ver zoekt ons mede te deelen, dat groote voor zichtigheid geboden is. Vooral het ijs van de groote wateren is on betrouwbaar en dat van den Mooien Hel is wegens de uitdieping levensgevaarlijk. NIEUWE WINKEL Bij onderhandsche aanbesteding door den architect Corns, van Gelder, alhier, gehouden is aan de laagste inschrijver, den heer A. Ph. Romeijn, aannemer alhier, opgedragen de verbouw van het chocolade-magazijn „Dros te" Groote Houtstraat 75, alhier, voor een. bedrag van f 31.400, zonder winkelbetimme ring, centrale verwarming en liftinstallatie. De bestaande winkel met achterliggende magazijnen worden tot in de fundeering ge- sloopt, om plaats te maken voor een moderne chocolaterie, gelegen aan de Groote Hout straat en Ged. Oude Gi-acht, waarboven zich afzonderlijke, te verhuren, kantoren be vinden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5