wammp Tegen Internationaal Handelsverkeer. DINSDAG 12 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD De autarkische gedachte. Hoe men zich „inbolstert". Indien de leiders van verschillende regee ringen hun ideaal zouden kunnen bereiken, zou het internationale handelsverkeer uit de wereld verbannen zijn. De volkomen autarkie zou een feit zijn. Er is wel nie mand, die in ernst kan meenen. dat het ooit zoo ver zal komen. Daarvoor hebben wij trou wens met een ideaal te doen. Dat neemt in- tusschen niet weg. dat tal van landen reeds in een positie zijn gekomen, die dit „ideaal1' benadert. De gesloten gemeenschap, de ge- perfectionnerde zelfgenoegzaamheid wordt schier allerwege nagejaagd. Men wenscht zich onafhankelijk te maken. Dat geldt niet alleen voor de staten, al of niet gecombi neerd met hun overzeesche gebieden, neen, men heeft ook reeds voorbeelden van plaat selijk protectionisme, waarbij dus niet de landsgrenzen, maar de stadsmuren als bar rière gelden. De hooge tariefmuren, de ver schillende contingenteeringsmaatregelen, de subsidieverleening in allerhande vormen en de deviezenmaatregelen beoogen alle zichzelf in te bolsteren en de internationale relaties tot een minimum te beperken. De Londen- sche wereldconferentie heeft het bewijs ge leverd, dat de economische experts verder dan ooit van elkander staan. De bekende Ot tawa-overeenkomsten beoogden een muur te trekken om Engeland en zijn dominions. De in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika gevolgde politiek leidt tot autarkie en de ver wezenlijking daarvan zal des te sneller be reikt worden, indien de nationale prijsvor ming van President P.oosevelt zal slagen. Bij onze Oostelijke buren is het niet anders ge steld. Onze land- en tuinbouwers, zoomede de producenten van zuivelproducten weten daarvan mede te praten. De leuzen: Buy British, Amerika voor de Amerikanen, Min der Genève en meer Ottawa, Koopt Neder- landsch fabrikaat enz. mogen in de oogen van velen een buitengewone bekoring hebben, in plaats van in de goede in de verkeerde richting. Het economische principe om de goederen daar te betrekken, waar deze het goedkoopst zijn, wordt herhaaldelijk geweld aangedaan. Lag in de ontwikkeling van den vroegeren economischen toestand reeds niet de kiem van wat wij op dit oogenblik om ons heen zien gebeuren? In Freud's laatste publicatie wordt daarop de aandacht gevestigd. De fi nanciering der minder gecultiveerde landen maakte vele overzeesche gewesten tot de le veranciers van grondstoffen. De Europeesche landen werden de plaatsen, waar deze grond stoffen verwerkt werden en vandaar werden zij teruggezonden. Het geleende geld gaf ren te. Deze werd weder uitgeleend. Betaling in den vorm van goederen behoefde Europa niet. De onmisbare factor: vertrouwen, speelt daarbij een belangrijke rol. Aan dat vertrouwen ontbreekt het thans. Men heeft, „ginds" geen kapitaal meer noodig. De ruil van grondstoffen tegenover de Europeesche fabrikaten hokt. Europa blijft zitten met een surplus. Het internationale handelsverkeer loopt spaak. Wat ziet men nu gebeuren? Duitschland aldus Freud bouwt zich zelf om van landbouwstaat tot industrieelen staat Wat Duitschland doet, doet Europa. Zelfvoor ziening in het parool. De vroegere grond- stoffenruil is grootendeels opgehouden. Van daar dat men buiten Europa een industriali- seeringsproces heeft kunnen waarnemen, hetwelk ten deele reeds tot vollen wasdom is gekomen, elders nog in een beginstadium verkeert. Zelfs die overzeesche landen, die tot betrekkelijk korten tijd geleden nog op de markt waren als leverancier van grondstof fen, hebben het roer omgeworpen. Maar niettegenstaande de beschouw.ng van Freud zal het m. i. noodzakelijk zijn te blijven ijveren voor herstel van vertrouwen over de geheele linie. Wij kunnen elkanders hulp niet ontberen in een zoo ingewikkelde maatschappij als waarin wij leven. De klok is achteruit gezet. Volkomen ten onrechte. Vooruitzetten zal eerst weer mogelijk zijn, indien wij elkander willen begrijpen, op het oogenblik, dat het geschokte vertrouwen te rugkeert. MOLLERUS. NEDERLAND'S POLITIEK EN HET FASCISME. MR. J. A. H. COOPS VOOR DEN VRIJHEIDSBOND. In De Nijverheid sprak Maandagavond Mr. J. A. H. Coops, wethouder van Apeldoorn voor de afdeeling Haarlem van den Vrijheidsbond. Na opening door den voorzitter, Mr. C. Blankevoort, die kort geleden raadslid werd en in de vergadering hulde bracht aan de fractie-voorzitster, mevrouw Scheltema-Con- radi, nam de heer Coops het woord. De politieke belangstelling gaat niet uit naar personen, aldus de heer Coops, maar naar het algemeen belang op internationaal en nationaal gebied. Er dreigen oorlogsgeva ren en gevaren van revolutionnairen aard en het is de vraag hoe de Nederlandsche staat zich tegenover deze problemen zal stellen. In Nederland is een streven naar een sterk centraal gezag dat met het volk geestelijke voeling houdt. De heer Coops beperkte zich tot den poli- tieken toestand van het oogenblik. Voor het eerst na vele jaren is gebroken met de coalitie-gedachte die langen tijd ons volk vergiftigde, gebroken met de scheiding rechts (godsdienstigen) en links. Ons minis terie is er een beeld van. Dit ministerie is een vertegenwoordiging van onze natie, behalve dan van hen die zich opzettelijk buiten het nationale verband hebben gehouden. Sanee ring der financiën is der regeering belangrijk ste taak, het is een voorwaarde voor een rustig staatkundig leven. De vorige kabinetten heb ben dit uit het evenwicht gericht, waarbij de crisis haar invloed ook nog heeft doen gelden. Belasting verhooging zal ook nu nog onver mijdelijk zijn maar er is een financieele be zuiniging over'het land gekomen. De aanvaar ding der salarisherziening door de vrijzinnig- democraten is er een bewijs van. De houding van de S.D.A.P. betreurde spreker, omdat zij een tegenwerkende houding aanneemt, wel beseffende dat zij toch de minderheid vormt. Belasting op de goederen in de doode hand, waartoe nu is overgegaan, is reeds lang door de liberalen gepropageerd. Het verheugde spreker dat de minister van binnenlandsche zaken besloten heeft dat de VARA in het gareel moet blijven. De „gezags- paragrafen" bewijzen ook dat men tot bezin ning "komt, en men zal nog veel verder moe ten gaan. Saneering van het parlement door maatregelen tegen opruiende elementen te nemen is zeer noodzakelijk. Het optreden tegen de gemeenten is een droevig verschijnsel maar het is gelukkig dat men ingrijpt. De gemeente Beerta bewijst dat het r.oodig is! SDreker meende dat het niet onmogelijk zou zijn dat Amsterdam ook een regeerings- commissaris zou krijgen, door de houding van den fascistisch getinten middenstand en de socialisten. Dr. I. H. J. Vos die al zijn krachten inspant om de zaken in goede banen te leiden, wordt verweten dat hij te veel financieel pro fijt van zijn beleid zou hebben. Dit noemde de heer Coops een groote onrechtvaardigheid. Wat nu van regeeringswege geschiedt, en door de andere partijen noodgedwongen wordt aanvaard, hebben de liberalen reeds lang ge predikt. Het is een verloochening van begin selen der anderen, een verloochening die hul de verdient. Spreker noemde in dit verband speciaal de vrijzinnig-democraten. "Nu moet men niet verwachten dat er een opklaring in het politieke leven is ontstaan en dat er geen critiek meer zou bestaan. Inte gendeel. Van een nieuwe zijde daagt er nu critiek op. een critiek op het democratische stelsel, critiek van de fascisten. Men zou deze critiek kunnen negeeren. omdat die critiek daden van vroegere regeeringen betreft. Doch men moet ook hiertegen zijn houding bepa len. tegen fascisten en nationaal socialisten, die den corporatieven staat wenschen, een vaag idee dat den voorstanders zelf niet dui delijk is. Deze groepen worden bevoordeeld door de ongunstige tijdsomstandigheden en de N.S.B. meent dat de daden van gezags- handhaving e.a. door haar aanwezigheid tot stand zijn gekomen. Het gaat er echter om of de menschheid ge diend wordt door het geweld, of door innerlijk beter worden. Dit is een kwestie die men niet met woorden tot oplossing kan brengen. „Be schaving is de wensch tot samenleving en barbaarschheid breekt hiermede", citeerde de heer Coops een Spaansch schrijver. Dictatuur ligt ons Nederlanders niet, ons volk wil zijn persoonlijkheid niet afwerpen en de wenschen en wil volgen van enkele leiders. Vele programmapunten der N.S.B. zijn een letterlijke vertaling van de Duitsche. De heer Coops las de Duitsche teksten voor, en daarna de Nederlandsche vertaling, waar bij duidelijk werd dat deze punten letterlijk overgenomen zijn, doch de scherpe kanten zijn afgeslepen. Velen zijn de N.S.B. goed gezind uit voor zorg en vrees, als gevolg van een minder waardigheidscomplex. „Kunnen wij de begin selen van den nationaal soeialïstischen machts staat, het „Führerprinzip", aanvaarden?" vroeg de heer Coops. Aanvaarding beteekent over boord werpen van historische waarden. Zoowel het fascisme dat op Duitschen als dat, dat op Italiaanschen grondslag is gebaseerd, is absoluut verwerpelijk, concludeerde de heer Coops. Het fascisme ondermijnt het gezag van Oranje: de macht komt immers aan den mi nister-president in het fascistische program. De nieuwe groepen speculeeren op den slechten toestand en hebben daarom voor de jeugd zoo'n aantrekkingskracht. „Het coquetteeren met den diepen Dietschen geest door de N.S.B.", aldus spreker, „is een internationaal gevaar en moet leiden tot an- ti-semifisme". Verschillende uitlatingen van de N.S.B. duiden reeds in die richting. De heer Smit Kleine, N.S.B.-kringleider te Haarlem, heeft op een vergadering te Haar lem gesproken over „die vieze, vuile Jodin, Rosa Luxemburg". Zonder waardeering voor baar te hebben, is het verwerpelijk op een dergelijke wijze haar afkomst te beschimpen. Dit alles is in strijd met den Nederland- schen en liberalen geest en het is onze taak hiertegen te waken, besloot de heer Coops zijn rede. MAATSCHAPPIJ ..TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN Het Departement Haarlem houdt een leden vergadering op Donderdag 14 Dec. in 't Nuts- gebouw. Punten van behandeling zijn o.a. Benoe ming van 2 Commissarissen voor de Nuts- spaarbank, wegens periodiek aftreden van de heeren G. J. Droste Jr. en Mr. J. Deenik. Voorgedragen worden: voor den heer G. J. Droste Jr.: a. G. J- Droste Jr., b. Mr. J. Dee nik, c. P. H. Craandijk; voor Mr. J. Deenik: a. Mr. J. Deenik, b. G. J. Droste Jr., c. J. L. Tadema. Regiem entsverandering in verband met de contributie. RENNEMER FOTOKRING Er wordt een vergadering gehouden op Woensdag 20 December in de soc. „Vereeni- ging". De agenda vermeldt o.a.: Beoordeeling door de Permanente Jury van de inzendingen voor den onderlingen lantaarnplaat-wedstrijd en Proefprojectie. LEZING Ds. A. M. BERKHOFF. Op Maandagavond 18 December zal ds. A. M. Berkhoff. voorheen Chr.-Geref. predikant te Sneek. spreken in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Jacobstraat. Zooals men weet is ds. Berkhoff, na de uit spraak van de Synode inzake zijn standpunt ten opzichte van het Duizendjarig Rijk, uit de Chr. Gereformeerde kerk getreden. Zijn lezing, die ook over d:t- onderwerp handelt zal tot titel dragen „De Christus- Triumphator" vara't HOESTEN Gij hoest, de slijm benauwt U meer en meer. Wacht niet, morgen kunt Ge reeds een bronchitis te pakken hebben. Neem vandaag nog Akker's Abdijsiroop, overbekend door haar eigenschappen taaie slijm op te los sen en om hoest te genezen. Ze werkt reeds na den eersten lepel en vannacht kan dan Uw slaap rustig en verkwikkend zijn zonder benauwd heden. Abdijsiroop woelt de slijm los en stopt den hoest. Uw ademhalings organen vinden hun veerkracht terug. Het werkzaamste geneesmiddel bij: Hoest-Griep-Bronchitis-Aslhma (Adv. Ingez. Med.) DR. VAN DER SLEEN OVER ZUID-AMERIKA. VOOR DE SMALFILMLIGA. Dr. W. G. N. van der Sleen heeft Maandag avond voor de afdeeling Haarlem der Neder landsche Filmliga in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt eenige smalfilms ver toond over zijn laatste reis naar Zuid-Ame- rika. De oogst van deze tocht bedroeg niet minder dan 10 films van 120 M. lengte en daaruit had hij een drietal gekozen. Dr. v. d. Sleen heeft gewerkt met omkeer- film, met negatief-film, waarvan positieve af drukken genomen werden en met normaal film, overgebracht op smalfilm. Alle soorten demonstreerde hij en hij zei tot de conclusie gekomen te zijn, dat de smalfilm geen haar minder is dan de verkleinde normaalfilm. Twee jaar is spr. nu bezig met filmen, en hij prefereert het boven fotografeeren, op zijn reizen, omdat men van films wel foto's kan maken, maar van foto's geen film. Op dezen propaganda-avond, die alleen bestemd was voor leden van de Smalfilm liga en genoodigden, heeft dr. v. d. Sleen zijn demonstraties gegeven in den vorm van een voordracht en deze wijze is zeer in den smaak gevallen. Getoond was dat gedeelte van de reis, dat over de Indianen van Zuid-Ame rika handelde, over de Indianengebieden van Bolivia en Ecuador. Eerst besprak spr. de landstreken en bewoners met hulp van eenige (gekleurde) lantaarnplaatjes, die eenig idee gaven van het land, dat daarna uitgebreid werd getoond door middel van de film. Deze wijze van vertoonen beval spr. ten zeerste aan de leden aan, in de eerste plaats omdat plaatjes stilstaan en daarbij dus het een en ander gezegd kan worden en voorts, omdat die met de hand gekleurd kunnen worden, zoodat het effect zeer ver hoogd wordt, vooral bij kleederdrachten, waarvan spr. eenige fraaie specimina toonde. In ds pauze was er' gelegenheid de door dr. v. d. Sleen meegenomen apparaten te bekij ken, de opnemingtoestellen, die vrijwel alle uit de hand gebruikt kunnen worden, ook bij ebruik van telelenzen, die 3 maal ver- grooten. De aanwezigen hebben van de vlotte en ge- noegelijke voordracht van dr. v. d. Sleen zeer genoten. WEDSTRIJDEN KANARIETEELT. Zondag hield de kanarie-zangvereeniging „Ons Genoegen" in Café Spoorzicht haar jaarlijkschen onderlingen wedstrijd. Circa 50 vogels waren door de leden ter keuring ingezonden. Keurmeester was de heer Letter, uit Breu- kelen. De uitslag was als volgt: Klasse I vier vogels eigen kweek 1933. 1. N. de Heten, met 270 punten. 2. en 3. F. v. d. Nat, beiden met 258 punten. Klasse II: twee vogels eigen kweek 1933. 1. J. Tichelaar met 162 punten. 2. S. Meyer met 147 punten. 3. N. de Heten met 144 punten. Klasse III: één vogel eigen kweek 1933. 1. en 2. J. Tichelaar met 72 en 66 punten. 3. S. Meijer met 57 punten. 4. F. v. d. Nat met 54 punten. Klasse IV: vier vogels vrije klasse. 1. Na de Hetem met 273 punten. 2. F. v. d. Nat met 252 punten. Klasse V: één vogel vrije klasse. 1. S. Meyer met 72 punten. 2. J. Tichelaar met 69 punten. De bondsmedaille voor de beste zanger van den geheelen wedstrijd teelt 1933 was voor den heer J. Tichelaar met 84 punten. ST.-NICOLAASFEEST BO-BAR-KEI. Tot besluit van de viering van het 5-jarig bestaan en tot sluiting van de gehouden winkelweken had het bestuur van de buurt vereniging Botermarkt-Barrevoetestraat-Kei zerstraat een St.-Nicolaasfeest georganiseerd in het gebouw van den Haarl. Kegelbond voor de kinderen van de cliënteelen. 650 kinderen kon een prettigen middag wor den bereid. Daar het gebouw zooveel kin deren niet tegelijk kon bevatten, werd het feest in tweeën gëplitst. Voor zoover er plaats op het balcon was konden de ouders of hun begeleiders daar plaats nemen om toe te zien, hoe hun kinde ren genoten van dit feest. Toen allen een plaats hadden gekregen, sprak de voorzitter van Bo-Bar-Kei de kinderen toe. Een plechtig moment was het toen onder blij, gezang St.-Nicolaas in groot ornaat met zwarte Piet de zaal binnenschreed en op het podium plaats nam. Hierna werd begonnen een aardig program af te werken, waaraan prof. Antonini met zijn sprekenden pop August medewerking verleen de. Er werden ook nog eenige films ver toond. In de pauze werden de kinderen onthaald op oliebollen. Tot slot kregen alleen een surprise mede naar huis. VOOR HET BEHOUD DER H. O. V. EET WERK VAN HET COMITé. Men schrijft ons: Het Comité tot bescherming van de H. O. V., hield Zaterdagmiddag zijn 3e verga dering. De hoop op behoud van de H.O.V. is nog steeds groeiende in een wijden kring van belangstellenden. Het comité heeft zijn vooiarbeid thans beëindigd en binnenkort zal een gecombineerde vergadering met het H.O.V.-bestuur worden belegd. Voor den Politierechter. Poping tot oinkoopen van een agent. Voor café's bestaat een wettelijk geregeld sluitingsuur, voor Haarlem is het op 12 uur gesteld. Van dat oogenblik af tot den an deren morgen 7 uur toe, mag geen sterken drank geschonken worden in vergunning zaken. En nu geviel het, dat- in den nacht van 20 op 21 Juli omstreeks 1 uur een agent van politie alhier een eafé binnentrad en daar overtreding constateerde van dit verbod, weshalve hij zijn boekje te voorschijn haal de. De caféhouder klaagde zijn nood met de woorden: „Zeg, agent, kan dat niet anders? Moet dat nou een bekeuring worden? Ik sta er toch al zoo slecht voor!" De vrouw van den caféhouder mengde zich hier in het gesprek. Volgens de verklaringen van den agent heeft zij o.a. gezegd: „Lig niet te zeuren. Hier zijn twee rijks daalders, pak an, we zijn toch onder ons". Driemaal drong de vrouw aan op het ac cepteeren van de rijksdaalders, die zij den agent tegen de hand drukte, en evenvaak heeft de agent haar gewezen op het foute van haar optreden en op de wettelijke be palingen omtrent omkooping, Tenslotte maakte de agent proces-verbaal op wegens poging tot omkoopen, en de vrouw moest hiervoor terecht staan. Voor de politierechter ontkende zij de voorstelling van zaken alls hierboven ge schetst. Zij heeft aan de politie indertijd verklaard tegen den agent gezegd te hebben: „Ik heb er wel wat voor over" (om geen be keuring' te krijgen). En toen de agent haar naam noteerde, dacht zij: „Nu bekeurt hij me ook nog voor omkooperij". Ze voelde zich dus toen wel wat schuldig! Zij bevestigde haar verklaringen ter zit ting en merkte op, dat zij er inderdaad wel 5 of 6 sigaren voor over had gehad. „Ik weet niet, of dat mag De officier eiscUte een gevangenisstraf van 3 maanden. De politierechter mr. Raedi vond de feiten buitengewoon ernstig. „De politie hier staat veel te hoog en een poging tot omkooping is al bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Maar het feit blijft- zeer ernstig". Hij veroordeelde verdachte tot een gevan genisstraf van ,6 weken. De drie notedopjes. Het geval heeft zich afgespeeld in IJmui- den en men zou derhalve geneigd zijn in deze „notedopjes" scheepjes te vermoeden. Mis. Onder deze notedopjes worden werke lijk bestaan: notedopjes. Drie stuks, die met vaardigheid gehanteerd- werden door eenige Amsterdammers, weike met behulp van een wit balletje den argeloozen toe schouwer en meespeler geld aftroggelden. Dit is hasard en 't was door een veldwach ter geconstateerd, die er ijlin'.gs proces-ver baal van opmaakte. Voor den kantonrechter heeft zich inder tijd een dier Amsterdammers te verantwoor den gehad, omdat hij bij dat opmaken van proces-verbaal een valschen naam opgegeven had. Deswege is hij veroordeeld, ondanks het feit, dat de man liefst zes getuigei,r a déchar ge had meegesleept, die een alibi voor hem moesten bijbrengen. Thans stond hij voor den politierechter terecht voor het hasard en ook nu weer was hij vergezeld van 7 getuigen a décïiiarge, die evenals voor den kantonrechter een alibi vaststelden. Allen wisten ze nog pfecies te herinneren, dat verdachte op 3 Augustus (den datum waarop de bekeuring was gemaakt) om drie uur ongeveer in Amsterdam in een café was geweest. Ongeveer drie uur-, half vier. „Ongeveer het uur in de dagvaarding vermeld dus", merkte de politierechter la coniek op. Voorts zou verdachte op genoemden dag een bezoek aan een vriend in de Amsterriam- scbe strafgevangenis gebracht hebben, maar dit kon slecht worden nagegaan, zei ver dachte. De Politierechter achtte het toch beter, de zaak aan te houden voor een onderzoek n,aar deze bewering. Verduistering en heling. Ik kan me voorstellen, dat iemand, die een oude fiets heeft gekocht, daarvoor petroleum noodig heeft om die wat op te knappen. Veertien liter is dunkt me echter wel wat teveel. En de politierechter merkte op, dat het makkelijk was riemen te snijden van ander mans leer en den weldoener te spelen me't goed van een ander. Een schippersknecht uit Delft, in dienst van een Haarlemsche maatschappij stond voor den politierechter terecht, omdat hij 14 L. petroleum, machinevet en -olie had' verduisterd. Het was de directie opgevallen, dat er zooveel petroleum verbruikt werd en een onderzoek bracht aan het licht, dat een gedeelte was weggegeven door den knecht aan een werkloozen kameraad, voor niets. Maar Maar verdachte hing toen een verhaal op van de hardheid van een zijner superieuren die een anderen kennis van hem niet in staat gesteld zou hebben met lossen iets te ver dienen. In hoeverre zulks juist was, deed niets terzake, doch door dit verhaal kwam verdachte's mildheid in een heel ander (pe troleumlicht te staan. De officier sprak zelfs van een wraakneming tegen den directeur. En 14 L, petroleum voor het schoonmaken. van de oude fiets door den begiftigde het is rijkelijk veel. Het reclasseeringsrapport over verdachte ingewonnen was gunstig en daaraan had hij, een voorwaardelijke veroordeeüng te danken van 2 maanden. De heler, de eigenaar van de oude fiets, een oude knecht van dezelfde maatschappij, kreeg dezelfde straf. Voor Volk en Vaderland. Een 53-jarig betonwerker uit IJmuiden heeft een pak slaag gekregen voor Volk en Vaderland, toen hij met eenige anderen daarmee in IJmuiden aan het colporteeren was op het Kennemerplein. Hij stond daar, met zijn fiets, hoorde roepen: „Val aan!" en hij werd door een groep van 1012 jonge mannen aangevallen en geslagen. Zijn tan den vlogen den man uit den mond. Tevens werd geroepen: „Sla 'm dood! Neem 'm de kranten uit de hand!" Pertinent herkende de aangevallene een der twee jongemannen, die ter dezer zake voor den politierechter gehaald waren, als een van zijn aanvallers, die echter even pertinent ontkende. Een medecolporteur herkende in beide verdachten pertinent twee der aanvallers, die behoorden tot het groepje, dat „met den aangevallene bezig was". Maar men was het er niet over eens, of deze beide verdachten wel geslagen hadden of niet. En deswege werd de zaak ter nader onder zoek uitgesteld tot 8 Januari. Beleediging in 't wilde weg. Het is inderdaad een standpunt: men scheldt, kijkt daarbij niemand aanen het zou geen beleediging zijn! Of het een juist standpunt is, valt echter te betwijfelen. Een O.S.P.'er had gezegd tegen een fas cist: „Leelijke moordenaar! Vandaag of morgen zal ik...." enz. Althans zoo stond het in de dagvaarding. De man zelf beweerde tegen den politierechter iets anders gezegd te hebben en niet tegen den fascist, doch tegen niemand, zoomaar in 't wilde weg, dus. Politierechter: „U hoeft bij den rechter niet met dergelijke kinderachtigheden aan te komen". Verdachte: „O, jawel. Ik hou voor me, tegen wien ik het heb. Degene, die het aangaat, moet dat maar voelen". Verdachte moest het ook maar voelen, oordeelde vermoedelijk de politierechter en veroordeelde hem tot een voorwaardelijke straf van 14 dagen gevangenisstraf met een proeftijd van 1 jaar. FRYSK SELSKIP „GYSBERT JAPICX". Zaterdag 16 December zal in den Jans schouwburg door de Frïesche Vereeniging „Gysbert Japicx" worden opgevoerd „Rinse forsint him", vroolijk familiespel in 3 bedrij ven, bewerkt door D. H. Zijlstra. PRINS HENDRIK JUBILEERT. 25 laar voorzitter van het Roode Kruis. IEDEREN MORGEN OP KANTOOR! Op 16 December is Prins Hendrik 25 jaar voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis. Hij heeft die taak allerminst als een sinecure beschouwd, daar men hem bijna iederen mor gen op het bureau in Den Haag kan vinden, waar hij dan besprekingen voert met leden van het hoofdbestuur en leiding geeft. Dien Zaterdag is er 's middags een huldi ging, waar het hoofdbestuur, de oud-hoofdba- stuursleden, de afdeelingen en de transport- colonnes zich zullen verzamelen en de eerste onder-voorzit-ter en het oudste hoofdbestuurs lid resp. generaal jhr. Röell en prof. G. J. W. Koolemans Beynen den prins zullen toespre ken. Er zal een geschenk worden aangeboden, waartoe alle bij het Roode Kruis betrokkenen hebben bijgedragen. Er is voorts een gemeenschappelijke lunch in den Dierentuin, een receptie en een diner in besloten kring in De Witte Brug. WORDT DE MARÏNEBOND ONTBONDEN? O. M. TE ALKMAAR EISCHT HET. De Officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar heeft een vordering ingediend, om den Bond van Minder Marinepersoneel wegens afwijking van zijn goedgekeurd sta tuten vervallen te verklaren van zijn rechts persoonlijkheid en hem bij voorraad de be voegdheid tot het plegen van burgerlijke han delingen te ontzeggen en een curator te be noemen. Het bestuur zal Vrijdag 15 December in raadkamer gehoord worden. REORGANISATIE BIJ DE NOOIT MEER OORLOG-FEDERATIE. ALLEEN VREDESVEREENIGINGEN KUNNEN AANGESLOTEN ZIJN. In de te Amsterdam onder voorzitterschap van ds. J. B. Th. Hugenholtz gehouden verga dering van de Nooit Meer Oorlog Federatie is het door de betrokken commissie ingediende reorganisatieplan goedgekeurd. Aangenomen werd. dat in het vervolg bij de nieuwe organisatie, waarvan de naam la ter zal worden vastgesteld, uitsluitend vredes organisaties aangesloten zullen zijn. Sympa- thiseerende organisaties kunnen als donee- rende vereenigingen het werk der organisatie steunen. Over de vraag of sympathiseerende vereeni gingen adviseerende steun zal toekomen, staakten de stemmen. Dit zal op een volgende bijeenkomst nader worden geregeld. Verder werd besloten dat de nieuwe orga nisatie. die als contact-commissie zal fungee- ren, samengesteld zal zijn uit afgevaardigden van de aangesloten vredesorganisaties, die principieel stelling nemen tegen oorlog en oorlogstoerusting. Acties zullen alleen gevoerd kunnen worden, wanneer de aangesloten or' ganisaties deze met algemeene stemmen goed keuren. Wegens het late uur werd besloten in de volgende vergadering d^ instelling van een bureau en het vraagstuk van het n1--**--n?k vredeswerk der Kringen onder de 0"'^ te zien. Tevens zal het ontwerp stalv^n en huishoudelijk reglement in behandeling wor den genomen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6