DINSDAG 12 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 7 STADSNIEUWS |j (Zie ook elders in dit nummer). PROVINCIALE STATEN. BEHANDELING BEGROOTING EN DIE VAN DE BEDRIJVEN. Hedenmorgen half elf werd de tweede ge wone zitting in 1933 van de Provinciale Staten heropend. Begonnen wordt met de behandeling van de Provinciale begrooting en die van de be drijven voor 1934. Maar eerst krijgt de heer Mie he ls (Ged. Staten) gelegenheid, om te antwoorden op vragen, die door sommige leden gesteld zijn naar aanleiding van zijn houding in de bekende kwestie-„Het Anker". Hij acht het in het procinciaal belang om misverstand tusschen de Prov. Staten en het college van Ged. Staten op te heffen, want misverstanden zijn niet geschikt om het on derling vertrouwen te versterken. Hij vereeniigt zich met de zienswijze van de leden, dat de leden van Ged. Staten vrijheid hebben om er ook een persoonlijke meening op na te houden. Ook spreker is van oordeel, dat de waar digheid van het ambt van Ged. Staten niet geschaad mag worden. Hij meent dat hij dit niet gedaan heeft. Overigens zegt spreker, dat die aangelegenheid niet in deze vergade ring thuis hoort. Spreker verdedigt zijn hou ding en deelt mede, dat hij weliswaar set be leid van den minister van Defensie scherp heeft afgekeurd. Maar inbreuk op het gezag wordt door hem even scherp afgekeurd. Mui terij en dienstweigering zijn geen wapenen, die door de moderne arbeidersbeweging ge handhaafd worden. Spreker keurt het echter af, dat de minister honderden slachtoffers heeft gemaakt, door hun het verenigings recht te ontnemen. Spreker heeft zich vol komen rekenschap gegeven van hetgeen hij gedaan heeft. Om eventueele misverstanden te voorkomen, zal spreker voortaan voorzich tiger zijn met het plaatsen van zijn hand- teekening onder stukken die zooveel stof doen opwaaien. Hij merkt echter op, dat niet hij het is geweest, die deze stof heeft opge jaagd. Algemeene beschouwingen. De heer Polak opent de algemeene be schouwingen. Hij wijst op den noodtoestand van hen. die in dit gewest op steun zijn aangewezen. Dien steun acht hij niet vol doende. Als de overheid regelend optreedt, dan komt er een goede toestand. Dat blijkt al uit de stichting van het in- en verkoop bureau voor tuinbouwproducten, dat reeds in 1932 een uitstekenden invloed heeft gehad. Spreker vraagt hoe het staat met 't rapport van de commissie-Minderhouddie de distri butie van de tuinbouwproducten nader zou bestudeeren. Ook wijst hij er op dat de finamcieele toe stand van vrijwel alle gemeenten door de maatregelen van de regeering heel moeilijk, in sommige gevallen zelfs onmogelijk gewor den is. Spreker vraagt of Ged. Staten, die immers toezicht op de financiën der gemeen ten moeten houden, hun aandacht daaraan willen schenken en zich tot de regeering wil len wenden. De bevoegdheden mogen niet, 'worden verward. Ged. Staten mogen zich niet van hun zetels laten verjagen. De heer Polak bespreekt dan de provinciale financiën en oefent critiek op de leeningspolitiek van Ged. Staten. Hij meent, dat er te losjes wordt ge handeld. Men heeft blijkbaar geen advies ge vraagd aan het lid der Ged. Staten, dat al tijd de vergaderingen der commissie voor de bedrijven bezoekt. Spreker heeft er geen bezwaar tegen, dat Ged. Staten bij hun voorstel, om de subsidies met tien procent te verlagen, geen onder scheid willen maken. Hij meent, dat het fi- nancieele offer, dat van het Provinciaal per soneel gevraagd wordt, te zwaar is. Daarom hebben hij en nog eenige andere leden een paar voorstellen ingediend om daaraan tege moet te komen, zooals het toch verleenen van een vacantietoeslag, zij het in een gewijzig- den vorm. Spreker hoopt, dat het in de toe komst niet meer noodig zal zijn om nog ver dere bezuinigingen in te voeren. Spreker komt er tegen op. dat Ged. Staten niet duidelijker hebben gezegd, dat de vragen over handelingen van een lid van Ged. Staten, die buiten hun ambt staan, in debat zijn ge bracht. Het gaat niemand wat aan. wat een lid van Ged. Staten zegt of doet, dat geheel buiten zijn ambt als lid van dit college staat. Het gaat niet aan, om het gebeurde met ..De Zeven Provinciën" hier in debat te brengen. Als men hierop inging, dan zou een termijn van vier dagen voor de behandeling van de begrooting te kort zijn. Nogmaals betreurt spreker het, dat Ged. Staten dit niet duide lijker gezegd hebben. De heer Guépin (V. B.) acht het teleur stellend. dat de woordvoerder van de sociaal democratische fractie weer in herhalingen is vervallen van hetgeen bij de behandeling der begrooting in het vorig jaar door hem is op gemerkt en waarbij hij uitsluitend in het be lang van één groep der bevolking, namelijk die der arbeiders, heeft gesproken. Het is vol gens spreker blijkbaar nog steeds niet tot de S.D.A.P. doorgedrongen, dat we in een ern stige crisis leven. Men moet naar het alge meen kijken en dan weet men ook, dat ons land het meest gebaat is met een onbelem- merden export, want daarvan profiteeren on geveer alle groepen van onze bevolking. Spre ker zegt, dat zijn fractie bereid is om de door Ged. Staten ingediende voorstellen te steunen, ook die ten aanzien van de verlaging der sub sidies, al maken de liberalen geen deel van het college van Ged. Staten uit. Spreker brengt hun een woord van hulde, omdat zij op den weg der bezuinigingen zijn voortge gaan. Hij zal ook het voorstel tot afschaffing van den vacantietoeslag steunen. Spreker is het eens met den heer Polak, dat" men hier niet moet spreken over din- een, die in deze vergadering niet thuis hooren. Maar ten aanzien van de kwestie van den heer Michels moet hij een ander standpunt innemen. De heer Michels is ge kozen door de Prov. Staten; die hebben dus het recht om een vraag te stellen over een daad van een lid van Ged. Staten, die niet goedgekeurd kan worden. Het ging hier immers oni een daad, die ging tzgen het hoogste gezag. Intusschen verheugt het soreker van den heer Michels gehoord te hebben, dat deze voortaan voorzichtiger zal zijn met het omspringen met zijn naam, jvant de heer Guépin wil nog eens gaarne opmerken, dat ook zijn fractie respect heeft voor het werk en den persoon van den heer Michels, die een man des gezags is, wat uit al zijn daden blijkt, ook als het eventueel tegen zijn eigen partij gaat. De heer Lambooïj (R.-K.) constateert met dankbaarheid, dat het Nederlandsche volk steeds zulk een groote offervaardigheid toont, ook ten aanzien van den steun aan werkloozen. Ons land kan, wat dit laatsté betreft, aan elk ander land ten voorbeeld ge steld worden. Ook deze spreker betreurt de houding, die de heer Michels in de „Anker"- kwestie heeft aangenomen; spreker heeft daarover precies dezelfde meening als de heer Guépin. Ook sprekers fractie heeft veel respect voor dit lid van Ged. Staten en ver heugt zich over diens toezegging, voortaan voorzichtiger te zullen zijn. Den heer Lam- booij stemt het ook aangenaam, dat Ged. Staten kans hebben gezien, deze begrooting zonder belastingverhoogng sluitend te ma ken. Hij hoopt dat deze lijn, ook wanneer de toe standen onverhoopt nog slechter mogen wor den, gevolgd zal worden en dat men de tekor ten zal dekken door het verminderen der uit gaven, Dit is een gebiedende eisch zoowel voor de belastingplichtigen als voor de werkloozen. Spreker keurt het voorstel van Ged. Staten tot afschaffing van den vacantietoeslag goed. om dat de salarissen van het provinciaal personeel aan den hoogen kant zijn. Spreker dient, wat de voorgestelde korting voor het personeel be treft, een voorstel in om met ingang van 1 Januari 1934 voor gehuwden en kostwinners het bedrag van 1000, dat buiten beschouwing moet blijven, te verhoogen tot 1500 en het bedrag voor ongehuwden te bepalen op 6 pCt. van. het salaris. De zitting wordt tot kwart voor twee ge schorst. PERSONALIA De heer H. W. Fris te Haarlem is te Utrecht geslaagd voor het esperanto exa men diploma A. RELIG. SOCIAL. VERBOND EN A. G. WOODBEOOKERS. Woensdag 13 December beleggen bovenge noemde groepen een bijeenkomst hl de kleine zaal van den Protestantenbond, in de Jacobs- straat, waar zal spreken de heer Jac. Engels over het onderwerp „Strijdmethoden". NED. REISVEREENIGING. A.s. Woensdagavond zal door den oud-af- deelings-voorzitter, den heer J. G. P. Sabel, in het Gemeentelijk Concertgebouw een voor dracht worden gehouden over het on dei-werp „Zweden als toerïstenland". NED. VEREEN. VOOR HUISVROUWEN. DR. THIJSSE OVER NATUURBESCHERMING EN OPVOEDING. Maandagmiddag trad voor de afd. Haar lem der Ned. Vereeniging van Huisvrouwen Dr. Jac. P. Thijsse, van Bloemendaal, als spre ker op over het onderwerp; „Natuurbescher ming een onderdeel dei- opvoeding". Na een boeiende inleiding, zooals alleen de ze „natuurgenieteling" (het woord is van Dr. Thijsse zelf) die kan geven, vestigde spreker e,r de aandacht op, dat het- verhevene, de goedheid van de natuur, indruk maakt zelfs op den ongeschoolden. Hoeveel te meer indruk zal de natuur dan maken op wie haar kent! Daarom is het noodig de natuur te gaan be studeeren. In den laatsten tijd dreigt ons groot erfdeel van natuurschoon verloren te gaan. Zoo is men gekomen tot bescherming van de na tuur: de „Vereeniging tot behoud van Natuur monumenten" werd opgericht; ook de Staat, provinciën en gemeenten staan niet langer onverschillig tegenover natuurbescherming. Wie veel voor de natuur gevoelt weet dat dit gevoel ontstaan is in zijn jeugd. Willen wij dus de menschheid opvoeden tot liefde voor de natuur, dan moeten wij daarmede be ginnen bij de kinderen. Maar asjeblieft niet opzettelijk! De jeugd moet zoo geleid worden, dat zij zich geroepen gevoelt, mede te werken aan natuurbescherming. Op een „Monumen tendag'' in Groningen propageerde een leer- aar uit Den Haag, Dr. Brouwer, voor het eerst het denkbeeld, de jeugd in deze beweging te betrekken. Er werd een comité gesticht, waar van Dr. Bouwer secretaris en spreker voor zitter is geworden en dat het houden van voordrachten over deze dingen in het geheele land zal bevorderen. Zooals gezegd: men moet de kinderen niet nadrukkelijk veel van dieren en planten gaan leeren. Het is voldoende als men hien leert genieten, zoo met de kinderen te genieten, zoodat zij onder de betoovering van de natuur komen. Het is niet de bedoeling, van de kin deren „kleine" pedantjes en huichelaars te maken, die met een „ernstig" gezicht zullen zeggen; „Wij moeten de natuur gaan bescher men!" Wel kunnen wij de kinderen veel laten doen, vooral datgene, waarbij de idee verzorging op den voorgrond staat: bloemen kweeken. het zorgen voor een ^rigen tuintje. Ook het plukken van bloemen behoort daartoe. Niet het plukken van een massa bloemen om ze thuis met elkaar in een groene melkkan te persen, maar juist het plukken van enkele bloemen, om ze thuis in een eenvoudig vaasje smaakvol te etalaeren. Dit geeft wat Geer- truida Carelsen zoo gelukkig genoemd heeft: „ontzag voor het levend materiaal". En vanzelf zullen de kinderen dan ook parken en plant soenen ontzien. Door de kinderen in den winter de vogels te laten voederen krijgen ze vreugde aan het bestaan der vogels en den lust, dien dieren het bestaan gemakkelijker te maken. Ook het aanschouwen van den sterrenhemel geeft lief de voor de natuur. Kinderen kunnen zooveel leeren buiten de school! Het is zeer te hopen, dat minister Marchant bij het maken van zijn reorganisatieplan voor het onderwijs deze waarheid niet vergeten zal. De kinderen mceten willen bekend raken met de natuur in ons land en de glans en glorie van het Nederlandsche landschap wil len leeren zien. Jeugdherbergen, jeugdleiderskampen (die de Ned. Natuurhistorische Vereeniging ieder jaar organiseert) kunnen tot dit alles medewerken. „Als wij slagen met deze beweging", aldus spr. „is er eigenlijk in ons land geen enkele moei lijkheid meer. De Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten hoopt- al de duinen te kunnen vrijmaken van Sluis tot Rottum om ze te kunnen maken tot hét groote lustoord voor het Nederlandsche volk! De belangstelling voor deze voordracht was niet buitengewoon groot. De presidente der afdeeling, mevr. Cohen Tervaert-Koch, dankte den inleider hartelijk en wenschte hem veel succes met zijn streven. RHEUMATIEK EN SPIT IN DEN RUG Tevergeefs van alles geprobeerd Toen in drie dagen verbetering. De heer G. H. te Venlo schreef ons dezer dagen hoe hij geleden had aan rheumatiek en spit in den rug. Tevergeefs probeerde hij allerlei middelen. Niets hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Salts nam en na drie dagen voelde hij reeds verlichting. Na dat hij zijn dankbaarheid heeft uitgesproken, vervolgt de heer H.: „Na gebruik van uw probaat middel Kru schen Salts ben ik nu van mijn rheumatische pijn af. Ik kon haast niet gelooven, dat Kru schen Salts zoo een uitwerking kan teweeg brengen. Ik had reeds van alles geprobeerd, maar alles tevergeefs. Op aanraden van mijn vriend ben ik dan tot Kruschen Salts over gegaan en tot mijn groote blijdschap kon ik na drie dagen reeds beterschap bespeuren. Ook mijn spijt in den rug een ondraaglijke pijn was zoo goed als geheel verdwenen. En daarom blijf ik mijn vriend dankbaar. Had ik het eerder geweten, dan had ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet weggegooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheumatiek of spit in den rug aan om Kruschen Salts te ge bruiken en ik geef u tevens de vrijheid dit schrijven te publiceeren in de dagbladen." G. H. te Venlo. Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar volko men uit het lichaam verwijderd wordt. An dere zouten in Kruschen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gisten en voorkomen daarbij niet alleen verdere op hooping van het gevaarlijke urinezuur, maar ook van afvalstoffen, die de gezondheid on dermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis" Kru schen niet alleen rheumatische pijnen ver drijven en verder voorkomen, doch het zal uw geheele organisme verfrlsschen en vernieu wen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam voor komt. (Adv. Ingez. Med.) DE IJSPRET IN HAARLEM EN OMSTREKEN. Te Haarlem. Maandag de laatste dag geweest? Wie zou daar met dit twijfelachtige weer dadelijk een bevestigend antwoord op durven geven? Immers uit Amerika en uit om wat dichterbij te blijven Engeland wordt weer felle kou gemeld. Maar hoe het ook zij, hier dooide het Maandagmiddag, Maandagavond en ook hedenmorgen nog, zoodat in ieder ge val voorloopig de ijspret afgeloopen is. De ba nen van de IJsclub voor Haarlem en Omstre ken aan de Kleverlaan blijven vandaag dan ook dicht. Toch is er Maandag nog, zoolang dit maar mogelijk was, gereden. Dit geschiedde ook op het ijs in de singels en grachten, hoewel dit zoetjes-aan bijna zwa.rt geworden was en met water overdekt. Slechts noode neemt men afscheid van de ijssporti Te Hillegom. Niettegenstaande den ingetreden dooi is de hardrijderij ten gunste van behoeftige gezin nen, georganiseerd op de baan van „Hillegom Vooruit", Maandagmiddag uitstekend ge slaagd. Er hadden zich vrij veel deelnemers aangemeld, terwijl ook de publieke belangstel ling voldoende was. De prijzen bestonden uit levensmiddelen enz. Het ijs was zelfs nog zóó goed, dat ook Maandagavond de baan nog kon worden opengesteld, waarvan door zeer velen een dankbaar gebruik is gemaakt. Te Spaarndam. Maandag werd door de IJsclub „Nova Zem- bla" te Spaarndam een hardrijderij op haar banen gehouden. Voor dezen wedstrijd had den zich 24 personen aangemeld. Te één uur werd. met den wedstrijd begon nen. De prijzen, bestaande in geld van resp. f 40, f 20 en f 10, werden gewonnen door: D. Tel. Zaandam, Math. v. Oorthuis. Spaarndam en F. Koeler, Amsterdam. Hoewel de dooi was ingetreden, werd nog een vrij druk gebruik van de schaats gemaakt. Te Zandvoort. Maandagmorgen was alles met een dun sneeuwlaagje bedekt. De boomen en struiken, die bovendien dik berijpt waren, leverden een schitterend gezicht op. Voor de liefhebbers van schaatsenrijden waren dit echter geen verblijdende teekenen, temeer niet omdat de wind geleidelijk naar het Zuidwesten draaide. Tegen elf, toen de sneeuw nog bevroren op de straten lag, begonnen de draden van de electrische geleidingen reeds te druppen. Voor het twaalf uur was regende het al en was er geen twijfel meer mogelijk, of de dooi was in gevallen. Met de ijspret was het toen uit En kelen probeerden nog te rijden op de Rin- kobaan sukkelde 's avonds 6 uur zelfs nog iemand over de zacht geworden baan maar de echte ijspret was als bij tooverslag met den kouden Noord-Oosten wind verdwenen. Te Heemstede. Hardrijden om het kampioenschap der IJs- vereeniging „de Volharding" te Heemstede. Maandagmiddag hadden deze wedstrijd plaats op de baan aan Bronsteevaart. Vermoedelijk door den inmiddels ingetreden dooi was de belangstelling van het publiek maar zeer ma tig. Ook de deelneming was zeer gering, daar van de 9 opgegeven leden er nog één was den start ontbrak. De wedstrijd ging over een afstand van 400 M. Door den dooi was het ijs iets te zacht-, ter wijl in de bocht aan de Oostzijde een gevaar lijke scheur was ontstaan, waardoor het „overnemen" eenige moeilijkheden opleverde. De uitslag was: 1 D. Kleen. 48 15 sec. 2 H. v. d. Weiden 52 2/5 sec. 3 T. R. de Boer 54 4 5 sec. Starter was de heer L. Kooijman. Tijdop nemers de heeren Kat en BotbijL VOLKSTUINEN. De Volkstuinvereeniging „Ons Buiten" houdt Donderdagavond 14 December in het perceel Houtmarkt 23 een cursusavond, waar ver schillende sprekers het woord zullen voeren, o.a. de heer J. Vroegop, voorzitter van het Al gemeen Verbond van Volkstuinders in Neder land. AANGEREDEN EN OP SLAG GEDOOD. Maandagmiddag om vier uur is J. Smit, employé bij de A.P.C. bij het oversteken van den Frieschen straatweg te Groningen door een luxe auto aangereden en op slag gedood. De bestuurder van de auto, S. Dijkstra, aan nemer te Den Ham, heeft nog getracht door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen, doch raakte daardoor met zijn auto in de sloot. De auto bleef echter op het ijs staan, zoodat wagen en chauffeur er goed zijn afge komen. KINDERVOEDING. De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat 1143 porties. Overtonst-raat 1097 porties, Byzantiumstraat 678 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor buitengewoon L.O. 90 porties verstrekt. DOOR HET IJS GEZAKT. Maandagmiddag omstreeks twee uur is bij de Raaksbrug een 24-jarige man door het ijs gezakt, in het met stroobossen afgezette ge deelte. Door middel van den reddingshaak is hij gered, waarna hij naar huis kon gaan. HET VERKEER IN HET BEGIJNHOF. B. en W. hebben besloten, het gedeelte van het Begijnhof, gelegen tusschen het meest noordelijk gelegen punt van het perceel aan het Begijnhof no. 31 en de Lange Begijne straat, gesloten te verklaren voor het berijden met alle motorrijtuigen en andere voertuigen uitgezonderd rijwielen, in de richting van ge noemd perceel no. 31 naar de Lange Begijne straat UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL BLOEMEND AALSCHE REDDINGSBRIGADE. De ontspanningscommissie van de B.R.B., beeft een gezelligen avond georganiseerd op Dinsdag 19 December in het hotel Roozendaal te O ver veen. HEEMSTEDE GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: B. Wever, Meer en Bosch, een sigarettenaansteker; K. Heeren. H. Peeperkornstraat. 7. een zak met cokes; W. Schoo, Van Merlenlaan 44, een schroeven draaier; A. Stunke, Slingelandlaan 18. een rijwielbelastingmerk; M. Leuven, Iepenlaan 27. een kinderportemonnaie; P. Wesselman, Molen we rfsl aan 98, een hond; A. Oudshoorn, Javalaan 59. een schaats; Oostenrijk. Bosb. Toussaintstraat 54, een taschje; Coöperatie „De Eendracht", Binnenweg, een paar kind er- schaatsen; Bur. van pol., Raadhuisstraat, handschoen, R.K. Kerkboekje, gouden medail lon, Lips-sleutel, zwarte ceintuur en huissleu tel. HAARLEMMERMEER BETONNEN SCHUILPLAATSEN VOOR HET LEGER. De eerstaanwezend ingenieur der genie te Haarlem zal Woensdag 20 December aanbe steden het maken van schuilplaatsen in ge wapend beton en het verrichten van bijko mende werkzaamheden in den Haarlemmer- meerpolder. De raming is f 77.500. IJMUIDEN INVOER VAN VISCH UIT SCANDINAVIë IN BELGIë. VOOR NOG FFNTOE WFK^N STOPOFZET. Reeds eerder hebben wij gemeld, dat door de Belgische regeering de invoer van visch uit Scandinavië van 30 November tot deze week was stopgezet. Naar wij vernemen >s de verboden termijn verlengd en wel voor Denemarken tot 26 December, voor Noorwe gen tot 18 December en voor Zweden tot 20 December. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1—f 0.80. Griet per 50 K.G. f 25-^f 10. Tongen per K.G. f 1f 0.60. Groote schol per 50 K.G. f 20f 16.50. Middelschol per 50 K.G. f 21—f 18. Zetschol per 50 K.G. f 24—f 23. Kleine schol per 50 K.G. f 17f 6.70. Bot per 50 K.G. f 6. Schar per 50 K.G. f 13.50—f 1.90. Rog per 20 stuks f 16f 8. Vleet per stuk f 1.48f 1.10. Kleine poon per 50 K.G. f 8.50f 6. Groote schelvisch per 50 K.G. f 27f 24. Middelschelvisch per 50 K.G. f 23f 20. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 18.50 f 10. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 11.50f 4.20. Kabeljauw per 125 K.G. f 37—f 24. Groote gullen per 50 K.G. f 11f 7. Kleine gullen per 50 K.G. f 6.20—f 1.50. Leng per stuk f 0.75—f 0.28. Heilbot per K.G. f 0.80—f 0.70. Wijting per 50 K.G. f 4.30—f 2. Koolvisch per stuk f 0.65f 0.13. Makreel per 50 K.G. f 22.50. Versche haring per kist f 4.20f 3.20. Middelhake f 78. Kleine middelhake f 26. Kleine hake f 20—f 13. BESOMMINGEN. Trawlers: Klazina Luther IJm. 59 230 manden f 1670 Henriette Jacoba IJm. 190 145 manden f 730 IJsselmonde IJm. 78 340 manden f 1970 Vios H IJm. 139 160 manden f 1820 Poolzee IJm. 77 280 manden f 2860 Irene IJm. 89 165 manden f 1060 Eendracht IJm. 117 260 manden f 1890 Zeehond IJm. 70 105 manden f 2600 Claesje RO 46 225 manden f 1890 Nürnberg ON 75 500 manden Loggers: RO I f 850, KW 24 f 310, KW 78 f 1130 Kotters: GG 147 f 970; GG 185 f 660; E 315 f 820; FN HI f 860. Versche haring: LT 342 f 900, LT 181 f 520: LT 422 f 430; Sch 95 f 470; Sch 250 f 790; Sch 180 f 480: KW 38 f 620; KW 135 f 410; KW 33 f 320: KW 122 f 550: KW 173 f 220: KW 130 f 540; KW 151 f 60; KW 34 f 590. DE ONDERHANDELINGEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. DE NIEUWE VOORSTELLEN VAN DE REEDERS. De nieuwe voorstellen van de reeders ten aanzien van de loonen en arbeidsvoorwaar den voor de opvarenden der trawlers om vatten in hoofdzaak een verlaging van 10 pet. op de vaste loonen. Het garantieloon van de schippers wordt terug gebracht van f 2000 op f 1500. De verdere belangrijke wijzigin gen zijn o.a.: Op kustbooten wordt als regel met drie in plaats van met vier matrozen gevaren, de reeders kunnen echter desgewenscht. aan deze drie matrozen een lichtmatroos toevoe gen. Op de groo?e booten blijft het aantal van vier matrozen gehandhaafd. De gages zijn vastgesteld als volgt: Schipper 4 pet. van de eerste f 50.000 netto besomming en 5 pet. van hetgeen boven f 50.000 wordt besomd. Voorheen werd de gage naar de bruto be sommingen betaald. Stuurman f 75 per maand (voorheen f 100) en 1.35 pet. van de netto besomming. Machinist f 80 per maand (voorheen f 105) en 1.85 pet. van de netto besomming. Tweede machinist f 80 per maand (voor heen f 95) en 1.1 procent van de netto be somming. Stoker f 70 per maand (voorheen f 85) en 0,85% van de netto besomming. Tremmer f 60 per maand (voorheen f 70) en 0,55% van de netto besomming. Matroos f 70 per maand (voorheen f 85) en 0,85 van de netto besomming. Lichtmatroos I f 40 per maand en 1/3% van de netto besomming. Lichtmatroos II f 50 per maand en 1/2% van de netto besomming. Kok f 60 per maand (voorheen f 75) en 0,6%. resp. 0,85% van de netto besomming. Onder netto besomming wordt verstaan de bruto besomming onder aftrek van de retri butie, de koopmanskorting en het losloon. VELSEN PROTEST AFGEWEZEN. De onlangs gespeelde wedstrijd SDaarn- dam—Kinheim 3 werd door Kinheim met 2—1 gewonnen, echter onder protest van Spaarndam. Dezer dagen is door de Protest commissie van den H.V.B. het protest van Spaarndam afgewezen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Mej. C. S.. de dienstbode van mevr. de Wed van Splunter, die Zaterdagmiddag op den Driehuizerkerkweg door een autobus aangere den werd, is Maandagmiddag in het St.-An- toniusziekenhuis, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleden. Het slachtoffer was 16 jaar oud en wonende te Velsen-Noord. SANTPOORT MUZIEK EN ZANG IN HET „HUIS TE VELSEN". Zaterdagmiddag 16 December a.s. zal de heer W. van Tilburg met eenige zijner leer lingen een muziek- en zanguitvoering geven in het „Huis te Velsen". Voor de pauze zullen de leerlingen van hunne muzikale prestaties doen blijken. Na de pauze zal opgevoerd worden het zangspel „Piggelmee". Ongetwijfeld zal het Zaterdagmiddag druk zijn in het „Huis te Velsen". ZANDVOORT EEN SCHENKING AAN DE GEMEENTE. VAN TUSCHINSKY S EXPLOITATIE MIJ. Het college van B. en W. deelt den Raad mede. dat Tuschinksky's Exploitatie Mij N.V., gevestigd te Rotterdam aan de gemeente Zandvoort ten geschenke aanbiedt het op rond f 5000 te ramen bedrag, dat benooaigd zal zijn voor het aanschaffen van de materia len voor het voltooien van de volgende wer ken ter verfraaiing van de gemeente: a. Het afmaken van den Boul. Paulus Loot tot aan de Frederik Hendrikstraat, b. Het afmaken van de afzetting aan de duinzijde van dien Boulevard tot aan het Pa viljoen Driehuizen. c. het vervangen van de prikkeldraad-afras tering langs den Boulevard Barnaart door de gebruikelijke afzetting. Het college stelt voor te besluiten deze schenking onder dankzegging aan de geef' sters te aanvaarden. RAADSVERGADERING. Openbare vergadering van den Raad der ge meente Zandvoort op Vrijdag den 15en De cember 1933, des namiddags te 3 uur ten Raadhuize. MARKTNIEUWS Beverwijk 10 Dec. 1933. Andijvie per kist f 0.40—0.70. Koolrapen per zak f 0.85. Wortelen per K.G. f 0.040.05. Bieten per K.G. f 0.03 1 2. Aardappelen, klei per K.G. f 0.04—0.06. Idem, zand per K.G. f 0.06. Spruitjes per K.G. f 0.14—0.18. Boerenkool per bak f 0.060.20. Roode Kool per 100 f 0.030.06. Savoye kool per 100 f 0.040.07. Bloemkool per 100 f 1118. Uien per K.G. f 0.04. Prei per bos f 0.100.18. Pieterselie per bos f 0.04. Selderie per bos f 0.12 1/2. Appelen per K.G. f 0.120.18. Peren per K.G. f 0.100.32 Druiven per K.G. f 0.64. Brusselsch lof f 0.26.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7