DONDERDAG 14 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 8 ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Verduistering. Een 47-jarige Zandvoorter heeft van een kennis een vrachtauto ten verkoop gekregen. Hij verkocht den wagen voor f 1700, doch droeg slechts f 250 af aan den eigenaar. De rest behield hij zelf. De Officier heeft een gevangenisstraf van 6 maanden met aftrek geëischt. Mr. B. W. Stomps pleitte vrijspraak. De rechtbank besliste dat de stukken zullen worden teruggegeven aan den Rechter Com missaris ter inwinning van een reclassee- ringsrapport. Bloevibollendiefstal. Twee Haarlemmers zijn in den nacht van 21 October aangetroffen met 6 zakken bloem bollen. die zij gestolen zouden hebben van de vuilnisbelt in Heemstede. De Officier eischte tegen den een een gevangenisstraf van 8 maanden en tegen den ander een van 1 jaar. Mr. van Eek was als verdediger van oordeel, dat hier van diefstal niet gesproken mag worden. De rechtbank veroordeelde een der verdach ten tot een gevangenisstraf van 7 maanden en den ander tot 6 maanden gevangenisstraf, beide met aftrek van preventief. f 25 verduisterd. Tegen een 31-jarigen IJmuidenschen koop man die op 12 October een biljet van f 25. dat hij van een Deenschen kok ter wisseling had gekregen, voor zich zelf behouden had, heeft de Officier een gevangenisstraf van 8 maan den met aftrek geëischt. Mr. G. W. C. Pliester pleitte vrijspraak. De rechtbank veroordeelde verdachte tot een gevangenisstraf van 3 maanden met af trek. Verkeerde cijfers opgegeven. Een filiaalhouder van een vischexportzaak te IJmuiden had zes maanden gevangenis straf tegen zich hooren eischen, omdat hij aan de Visscherijinspectie hoogere uitvoer- cijfers had opgegeven dan het geval was. op dat hem een grooter visch-contingent zou worden toegestaan voor zijn uitvoer naar Frankrijk. Hem was valschheid in geschrifte ten laste gelegd, doch de verdediger, Mr. W. F. H. Zegers gaf aan deze daad niet zoo'n ernstig karakter. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot f 250 boete, subs. 50 dagen hechtenis. Strenge eischen tegen rijwieldieven. Tegen een rijwieldief werd een jaar ge ëischt met aftrek van voorarrest, nadat de zaak eerst voor de enkelvoudige kamer had gediend. Een ander werd ten laste gelegd dat hij een geleende fiets in Nijmegen had willen ver- koopen. Acht maanden met aftrek eischte het O.M.. nadat het eerste deel van de dag vaarding (verduistering van geld) nietig was verklaard. De verdedigers in deze zaken waren resp. Mr. J. A. P. C. ten Bokkel en Mr. Ali Cohen. De rechtbank veroordeelde den eersten verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf met af trek en den tweeden tot 8 maanden gevange nisstraf met aftrek. De schrijfmachine in de duinen. Wegens heling van een schrijfmachine eischte het O.M. tegen twee personen vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De dief had de schrijfmachine in de dui nen in IJmuiden laten neerzetten, en toen hij er niet meer over kon beschikken hebben twee anderen getracht het ding in Haarlem te verkoopen. De verdediger. Mr. M. A. van Eek, pleitte clementie daar beiden uit armoede han delden. De rechtbank veroordeelde de verdachten onderscheidenlijk tot 3 en 2 maanden gevan genisstraf met aftrek. Voor den Kantonrechter. De auto uit de file. In de Barteljorisstraat stond rechts van den weg een file auto's. Op het oogenblik, dat een auto daarlangs reed, kwam een wagen uit die file, zonder signalen gegeven te hebben. Gevolg: een lichte aanrijding. De auto-uit- de-file had een richtingaanwijzer, die. echter, naar de chauffeur-eigenaar meedeelde, stuk was en „het niet deed". Dit had hij echter niet geweten. De ambtenaar van het O.M.: „Elke auto mobilist moet weten, voor hij er op uitgaat, of alle instrumenten werken". Eisch: f 15. Vonnis f 8. Ondeugdelijke remmen. Een vrachtauto reed op de Tempeliers straat en veroorzaakte gevaar voor het ver keer. Na onderzoek bleek, dat de voetrem niet werkte en de handrem slecht. Bovendien zat er speling in het rechterachterwiel. De ambtenaar vroeg voor het eerste feit (veiligheid van het verkeer in gevaar brengen) een boete van f 20 en voor de slechte remmen een van f 40. Het vonnis luidde: f 20 en f 25, beide subs 10 dagen hech tenis. Roekeloos rijden. Een 39-jarig chauffeur uit Haarlem had zich Woensdag te verantwoorden voor den kantonrechter, omdat hij met zijn auto op de Leidsche Vaart zeer roekeloos gereden had. Terwijl van de tegenoverstelde zijde een auto naderde, was hij toch nog voor een vóór hem rijdende auto heen geschoten, had deze met zijn r.chterbumper vastgegrepen en meegesleurd naar den walkant. Slechts aan een botsing met een daar ter plaatse staande mast was het te danken, dat de auto's niet in het water terecht kwamen. De kantonrechter vroeg hoe het mogelijk was, dat zóó iemand als verdachte zich chauffeur durfde te noemen! Hij oordeelde het een wonder, dat er niet veel ernstiger ongelukken waren gebeurd. Verdachte vestigde de aandacht op een fietser, die daar gereden zou hebben .waarvoor hij had moeten uitwijken met het voormelde gevolg. Geen der getuigen heeft echter dien wielrijder bespeurd. De chauffeur van den aangereden wagen vertelde, dat verdachte na het gebeurde naar de Vaart geloopen was om hem. getuige, waarvan verdachte meende dat hij in het water lag. te redden. Een trambestuurder, die ooggetuige was geweest, bevestigde deze verklaring geenszins. De ambtenaar vond deze wijze van rijden buitengewoon gevaarlijk. Chauffeurs als deze hooren niet op den weg thuis. Hij eischte een hechtenisstraf van 14 dagen met intrek king van het rijbewijs voor 9 maanden. Ook de kantonrechter noemde de wijze van chauffeeren zeer roekeloos en daarom legde hij een hechtenisstraf van 5 dagen op. Deze maal wilde hij 't rijbewijs nog niet intrekken maar een volgenden keer zou dat zeker ge beuren. DE IJSPRET TE HAARLEM EN OMSTREKEN. SNERPENDE KOU OP DE BANEN Te Haarlem. Het moeten gisteren wel verstokte liefheb bers van het schaatsenrijden zijn geweest, die den snijdenden, ijskouden wind. die over de ijsvlakte gierde, trotseerden om de dunne ijzers onder te binden. Op de singels waag den zich gelukkig weinig personen op het ijs. De toeloop naar de banen van de IJsrlub voor Haarlem en Omstreken aan de Kleverlaan viel nogal mee, maar.de meesten koester den zich in de heerlijk verwarmde tent bij de kachel en deden zich te goed aan alles, wat maai' warm te gebruiken was! Toch zwierden nog verscheidene liefhebbers langs de banen, voor zoover er tenminste van zwieren sprake was, wanneer het tegen den storm op moest gaan. Toen te vijf uur de baan gesloten werd. moesten zoowaar nog ongeveer honderd per sonen hun schaatsen afbinden! Die kunnen blijkbaar wel tegen een stootje! De banen werden heden natuurlijk weer opengesteld. Voor a.s. Zondag worden hier de steden- ijshockey wedstrijden om den Louis Bijvoet beker uitgeschreven. Tevens zal door de daarvoor gevormde keuzecommissie getracht worden, twee -vertegenwoordigende teams samen te stellen, die eventueel later in het seizoen tegen de Belgen kunnen spelen. Te Heemstede. De banen van de IJsclub „De Volharding" te Heemstede zijn Woensdag gesloten geble ven. Het bestuur achtte zich niet verant woord, om de menschen in deze bijna onge kende koude op het ijs toe te laten. Heden zijn de banen weer open. Welis waar vroor het vanmorgen veel harder dan gisteren, maar de wind was veel minder streng. Te Haarlemmermeer. Woensdag werden er op de ijsbanen in Haarlemmermeer weinig liefhebbers van schaatsenrijden gezien. De hevige, koude wind zal hen wel thuisgehouden hebben. Het ijs in de Hoofdvaart was bovendien op ver schillende plaatsen onbetrouwbaar gewor den, doordat de watermachine „de Lijnden" eenïge uren had gewerkt. Onder de brug in de Hoofdvaart lag het reeds op. Op de langs den Kruisweg gelegen ijsbaan, waarop het werken der machines geen in vloed heeft en die in uitstekende conditie verkeert, heeft heden een wedstrijd plaats in het schoonrijden voor dames om het kam pioenschap van Noord-Holland, gevólgd door een wedstrijd in het schoonrijden voor paren. Te Spaarndam. De banen van de IJsclub Nova Zembla zul len den geheelen dag, tot van avond 10 uur. geopend zijn. Het ijs is zeer mooi. DE A.S. FEESTDAGEN. WERKTIJDEN IN WINKELS. De hoofdinspecteur van den Arbeid verzoekt ons het volgende te plaatsen: In verband met de a.s. feestdagen zijn voor winkelpersoneel van 18 jaar en ouder de hier onder genoemde werktijden toegestaan: 1. in alle winkels van 18 t.m. 23 December hoogstens 11 uur per dag en 62 uren per week (deze uren mogen liggen tusschen voormid dag 5 en namiddag 10 uur). 2. in brood-, banket-, suikerwerk- en cho coladewinkels bovendien op de Zondagen 24 en 31 December 9 1/2 uur per dag (tusschen voormiddag 5 en namiddag 8 uur)in deze winkels mag in het tijdvak 31 December t.m. 6 Januari in totaal 62 uren arbeid worden verricht. De wekelijksche rusttijd van 32 uren blijft gehandhaafd. Voor alle winkels blijft de verplichting tot het geven van den vrijen halven dag van kracht. Winkelbedienden beneden 18 jaar mo gen niet na 8 uur namiddag en niet langer dan 9 1/2 uur per dag en 53 uren per week arbeid verrichten. Op een naast de arbeidslijst op te hangen papier moeten de veranderde werk- en rust tijden voor het personeel van 18 jaar en ouder worden aangegeven; indien dit wordt nage laten. mag van de toegestane overuren geen gebruik worden gemaakt. DE WINKELSLUITING. Voor de feestdagen is een andere regeling- voor de sluiting der winkels gemaakt, waar van wij hieronder een overzicht geven: Voor Zondag 17 December geldt de gewone Zondagsche regeling. Van Maandag 18 De cember tot en met Zaterdag 23 December mogen alle winkels tot 10 uur 's avonds ge opend zijn. behalve de kapperszaken die des Donderdags altijd om 1 uur 's middags moe ten sluiten. Zondag 24 December geldt weer de gewone Zondagsregeling, met uitzondering voor de brood-, banket, suikerwerk en chocolade winkels, evenals voor de bloemenwinkels, die dan tot 8 uur open mogen zijn. Voor de dagen Maandag 25 December tot en met Vrijdag 29 December geldt ook weel de gewone werkdagregeling, waaruit dus blijkt dat de heide Kerstdagen als gewone werkdagen worden beschouwd. Donderdags moeten de kapperszaken weer om 1 uur 's middags sluiten. Zaterdag 30 December mogen alle winkels tor 10 uur geopend zijn. Voor Zondag 31 December geldt de gewone Zondagsche regeling, behalve weer voor de brood-" banket- en suikerwerkwinkels, choco ladewinkels en bloemenwinkels, die tot 8 uur geopend kunnen zijn. Voor Maandag 1 Januari, Nieuwjaarsdag, geldt de gewone regeling als voor de werk dagen, zoodat op dien dag alle winkels tot 8 uur 's avonds geopend mogen zijn. DE N. Z. H. T. M. OVERLEG INZAKE LOON- EN SALARIS VERLAGING. In aansluiting aan het Woensdag door ons opgenomen officieel communiqué van de directie der N. Z. H. T. M. inzake verschillende maatregelen, welke de directie voornemens is met 1 Januari a.s. te treffen ter voorzie ning in de tegenwoordige ongunstige omstan digheden van het bedrijf, kunnen wij mede- deelen dat tusschen de directie en de vakor ganisaties van het personeel thans overleg wordt gepleegd ten aanzien van een loons verlaging van minimum f 1.50 per week voor de beambten en een salarisverlaging van mi nimum ongeveer f 2 per week voor de amb tenaren. PROVINCIALE STATEN. BEHANDELING DER BEGROOTING EN DIE DER BEDRIJVEN. (Zitting van Donderdagmorgen). Hedenmorgen half elf werd de zitting van de Provinciale Staten ter behandeling van de begrooting en die der bedrijven voortge zet. Provinciale Ziekenhuizen. Allereerst komen in behandeling de ba lans, exploitatierekening en rekening van buitengewone ontvangsten en uitgaven van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Sant poort dienstjaar 1932. Dr. Droog (R.K.) merkt op, dat de be grooting voor 1934 wel wat krap geraamd is. Er zal meer moeten worden uitgegeven, dan geraamd is. Ook kon niet gerekend worden op de meevallers, die in 1932 genoten zijn. Spreker is van oordeel, dat het aantal vast aangestelde verplegenden in de provinciale ziekenhuizen, in vergelijking met de zieken huizen elders, te groot is. Het verschil in salaris tusschen waarnemende hoofdver pleegsters en eerste verpleegsters moet een beetje ruimer gemaakt worden, want tot dusver is dit verschil wel wat te gering. De ambitie van de eerste verpleegsters, om waarnemende hoofdverpleegsters te worden, is daardoor niet groot. Dr. Abrahams V.D.) acht het geen goede toestand, dat er over de provinciale zieken huizen niet één besturend lichaam is gesteld. Het geldt toch één zaak, maar op die manier komt er geen eenheid. Er is ook een ver schil in den jaarprijs voor de verpleegden in de verschillende gestichten. De prijzen moe ten lager gesteld worden, anders zullen de gemeentebesturen een goedkoopere gelegen heid voor het verplegen van de krankzinni gen gaan zoeken. Er moet eens stelselmatig worden onderzocht, in hoeverre men in de ziekenhuizen kan bezuinigen, zonder het totaal te eschaden. Ook moet er meer een heid in de economie komen, dan tot nu toe het geval was. Dr. Heij ermans (S.D.A.P.) mist te veel zakelijke dingen in de verslagen. Wat het ziekenhuis in Medemblik betreft moet ge zocht worden naar een grondige verbete ring van de gelegenheid voor arbeidstherapie Hij vraagt ook hoe hef'staat met de voor- en nazorg. Hij hoort er niets van. Het lijkt wel of men vreest, de eigen gestichten te ontvolken. Hij wil graag precies weten, wat men nu ten opzichte van voor- en nazorg van plan is.- Aan beweringen, dat deze zaak in onderzoek is, heeft spreker niets. De heer Vermeulen (A.R.) is van meening, dat de verpleegkosten nog steeds te grot zijn. Overtollige werkkrachtein moeten ontslagen worden, want anders worden de algemeene kosten te zwaar. Weliswaar moet een doorstraling van personeel plaats heb ben maar men hoede zich voor een te sterk doorgedreven automatische aanstelling. De heer Lu den (Chr.-Hist.) meent, dat wat de verpleging te Medemblik betreft eenige verbeteringen zouden kunnen worden aangebracht. Hij vindt daar de verpleging te ouderwetsch. Spreker heeft geconstateerd, dat daar slechts twaaif verpleegsters wer ken tegen 98 verplegers. Dit verschil acht hij te groot. Dat heeft, hij ook geconstateerd ten opzichte van de arbeidstherapie. In het ziekenhuis te Santpoort wordt 87 pet. dei- verpleegden bezig gehouden met arbeids therapie, in Duin- en Bosch. 89 pet., maar in Medemblik slechts 65 pet. Hier moet meer eenheid betracht worden. Mevrouw Boissevain (V.B. is het met Dr. Abrahams eens, wat zijn wensch naar een éénhoofdige leiding voor de drie zieken huizen betreft. Mevrouw Mie d e ma-Z onder va n (S. D.A.P.) is wel voor bezuiniging, maar dit mag niet gaan ten koste van de patiënten. Als er gens geld voor noodig is, dan moet het be schikbaar worden gesteld. De klachten over het technisch personeel acht zij ongegrond. Telkens als spreekster een bezoek aan de zie kenhuizen brengt, vindt zij het technisch personeel ijverig bezig. Aan Dr. Abrahams geeft zij in overweging, niet te zeer in de ruimte te praten, als hij bezuinigingen wil invoeren. Hij moet precies aangeven, waar bezuiniging mogelijk is. Het mag nimmer in het nadeel van de patiënten zijn. De verzor ging mag niet alleen bestaan in voeding, dek king en verpleging, maar zij moeten op hun tijd ook een ontspanning hebben. Het bezui nigen kan gerust aan het bestuur der zie kenhuizen overgelaten worden; dit blijkt duidelijk uit de verslagen, die aan de leden ter lezing worden toegezonden. Dr. Sajet (S. D. A. P.) merkt op, dat het voor de provinciale ziekenhuizen heel moei lijk is om met de particuliere inrichtingen te concurreeren. Hij bepleit het aanschaffen vaxj een Röntgen-apparaat in het ziekenhuis te Bakkum. De heer Den Exter (S.D.A.P.) keurt het af. dat men zoogenaamd om het ambtsgeheim niet te schenden, weigert mededeelingen te doen over het aantal ziektegevallen onder .het personeel. Hij acht dit zeer bedenkelijk, want het is hem bekend, dat het aantal ziektegevallen onder het uitwonend personeel groot is. Spreker dringt aan op het verschaf fen van statistische gegeven. Dan kan men immers over eventueel te treffen maatrege len spreken. De heer Stapel (V.B.) dringt er met klem op aan, om in de ziekenhuizen, geen buitenlandsch, maar binnenlandsch vleesch te doen gebruiken. De heer Seegers (comm.) bestrijdt den heer Abrahams, die volgens spreker „de meest reactionaire speech" heeft gehouden; want deze was het, die de grootste versobering in de uitgaven aanbeval. Spreker is het meer eens met Dr. Sajet, die wü dat de verpleging ■zoo goed mogelijk zal zijn en dat men niet in de allereerste plaats aan den goedkoop sten prijs van het verplegen moet denken. De heer Verschure (Ged. Staten) be antwoordt de verschillende sprekers. Hij .merkt op dat de provinciale ziekenhuizen, wat de verpleging betreft, den toets der cri- tiek uitstekend kunnen weerstaan. Zij kunnen niet alleen wedijveren met de beste gestich ten elders in ons land, maar zelfs in geheel Europa. (Dr. Heijermans: „Daar ben ik van overtuigd!" De heer Verschure (voortgaande) zegt, dat het hem verheugt! dat Dr. Heijermans dit toegeeft. Spreker verdedigt het beheer dei- ziekenhuizen, dat volgens hem zoo zuinig- mogelijk geschiedt. Het verplegen in het zie kenhuis te Medemblik is niet ouderwetsch. Het is weliswaar een oud gebouw, maar de verpleging is er heel goed. Wat de arbeids therapie betreft, hoopt hij, dat het percen tage der patiënten, dat daarmee in Medem blik wordt bezig gehouden, eerlang grooter zal worden. Tot den heer Stapel zegt spreker, dat uit het volgend jaarverslag wel blijken zal. dat er meer binnenlandsch vleesch ge bruikt wordt. Na eenige korte replieken wordt de begroo ting der Provinciale ziekenhuizen goedge keurd. De zitting wordt geschorst tot kwart voor twee DE BEGRAFENS VAN J. IIOYNCK VAN PAPENDRECHT. Heden is onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Hoynck van Papendrecht ter aarde besteld op de algemeene begraafplaats te Bloemendaal. Onder de vele aanwezigen merkten wij op luitenant Basselman namens generaal ma joor Fabius, inspecteur der cavalerie, luite nant P. M. H. Tie lens, vertegenwoordiger van den minister van defensie, kapitein Jhr. K. J. van den Brandeler. vertegenwoordiger van den inspecteur der rijdende artillerie mr. dr. A. Slotemaker, oud-vice president van het ge rechtshof te Amsterdam, mr. J. W. Bok, voor zitter van den Raad van Beroep te Groningen, dr. Crommelin, Leiden, mr. dr. W. F. J. Bok, Den Haag, oud-directeur van de Eerste Ne- derlandsehe Levensverzekering Maatschappij. In de aula is het woord gevoerd door den heer L. Bron namens Pulchri Studio, door den heer G. J. Gijsberti Hodenpijl. gepensionneerd luitenant kolonel als vriend, door den heer L. van Soest, namens de commissie tot toeken ning van subsidies aan jonge kunstenaars, waarvan de overledene ecretaris was. door mr. Bok als vriend en door de heer Van Oorschot en mr. dr. Slotemaker. Een broer van den overledene bedankte de vertegenwoordigers van den minister enz. cn in het bijzonder de Koningin voor een dooi- haar gezonden krans, en ver-volgens allen voor de betoonde belangstelling. PRIJSVRAAG DER ZIJLSTRAAT- VEREENIGING De Zijlstraatvereeniging heeft niet te klagen gehad over belangstelling van het publiek voor haar uitgeschreven reclame-gedichten wedstrijd. die in November heeft plaats gehad. Er waren tusschen de 300 en 400 inzendingen. De eerste prijs, 100 gulden, werd gewonnen door den heer G. Nielen alhier. Den prijswinnaars wordt bericht gezonden waar hun prijs kan worden afgehaald. De geld prijzen bij den heer J. J. Wensing. Zijlstraat 4 en de overige prijzen bij den in dat schrijven genoemden winkelier. Er waren vele zeer fraai uitgevoerde inzendingen. De jury, bestaande uit de heeren J. PI. van Oosten, Th. B. T, I-Ioyer en J. PI. Junge. heeft een zware taak te vervullen gehad om uit de groote inzending' gedichten tot dit resultaat te komen. ONTEIGENING ZONDER SPECIALE VERKLARING. MINISTER ZAL DE KAMER INLICHTEN. Blijkens de Memorie van Antwoord op de begrooting voor het Wegenfonds is Minister Kalff van meening, dat de verbinding Am sterdam's-Gravenhage behoort te worden verbeterd. Derhalve is .dan ook weg no. 4 van het Rijkswegenplan 1932 door de Haarlem mermeer ontworpen. Met den aanleg van dit gedeelte van deze verbinding is bereids een aanvang gemaakt. Waarom een deze verbin ding betreffend wetsontwerp is ingetrokken, is medegedeeld in de beantwoording van vragen van het lid der Kamer den heer Van der Waerden, ingezonden 13 Juni 1933 en 20 Juli 1933. Ingevolge de wijziging, bij artikel 51 der Wegenwet aangebracht in de ont eigeningswet (artikel 72a), is onteigening voor aanleg en verbetering van wegen moge lijk geworden zonder voorafgaande verklaring bij de wet van het algemeen nut. Overigens heeft de minister, daar hem gebleken is, dat evenbedoeld antwoord, waarin het advies van de Commissie van Overleg is aangehaald, tot misvatting van het oordeel dier Commis sie aanleiding zou kunnen geven, geen be zwaar-, dat advies en het daarop gegeven ant woord ter kennis van de wetsvertegenwoor- diging te brengen. DE IJSVOGEL VERTROKKEN. TE CAïRO KOMT POSTJAGERPOST AAN BOORD. Vanmorgen om 8 uur is de IJsvogel van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord was 382.783 K.G. briefpost, 44.610 pakketpost en 37.220 K.G. lading en drie passagiers, res pectievelijk twee met bestemming Caïro en één Calcutta, vliegen mee. Naar men weet ligt het in de bedoeling dat de IJsvogel in Cairo als beide passagiers het vliegtuig verlaten hebben de post aan boord zal nemen van den Post jager. De reis naar Cairo duurt meestal drie da gen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. FLAUWE STEMMING. De stemming op de Amsterdamsche effec tenbeurs was hedenmorgen ongeanimeerd. Het koersverloop in Wallstreet en op de Arne- rikaansche goederenmarkten was teleurstel lend terwijl van de onzekex-e politieke situatie in Europa en de onzekerheid over de Ameri- kaansche geldpolitiek eveneens een ontstem mende invloed uitging. De koersen liepen over de geheele linie eenigszins terug. Zelfs Unilevers waren flau wer nu gebleken is dat de oorzaak van de koei-sstijging der laatste dagen ligt in het verleden van een registermai-k-crediet aan een Duitsche maatschappij. Van een kapi taals-terugbetaling is dus geen sprake. Op de wisselmarkt waren de koersen zoo goed als onveranderd. AANBESTEDING. De architect, de heer J. C. Dop, heeft heden Donderdag in Hotel Lion d'Or aanbesteed het bouwen van 6 beneden- en 12 bovenwo ningen in de Stuyvesantstraat. Laagste inschrijver was de heer F. -J. Cin- qualdré, aannemer alhier, door f 43245. De gunning zal nader bekend worden ge maakt. I LAATSTE BERICHTEN 1 CONGRES WENSCHT GEEN DOLLARSTABILISATIE. EERST MOET HIJ OP 50 GEZAKT ZIJN. WASHINGTON, 14 Dec. (Reuter.) Na te hebben vernomen, dat volgens officieele per sonen de Amerikaansche reg'eering' met En geland en Frankrijk onderhandelde over een stabilitatie van den dollar op ongeveer 62 cent, verklaarde senator Thomas, dat het Congres zich hiertegen zal verzetten. Hij zei, dat drie monetarie groepen van het Congres geen stabilisatie van den dollar wen- schen. zoolang deze geen 50 pet. van zijn waarde heeft verloren. Deze drie groepen zullen zich vereenigen om een inflatie-wetsontwerp aan te nemen, indien hierboven wordt gestabiliseerd. OVERVAL OP EEN BANK TE CHICAGO. PERSONEEL GEBONDEN EN GEBLINDDOEKT. CHICAGO, 14 Dec. (Reuter.) Gisteren over viel een zevental bandieten de Unity Trust Spaarbank. Zij bonden en blinddoekten de vijf aan wezige beambten, braken 335 safe-loketten open en wisten met een rijken buit aan sie raden, effecten en baar geld te ontkomen. De politie stelt een onderzoek in. 85 HOUTHAKKERS IN ACHT VLIEGTUIGEN. NAAR EEN GROOTER GEVANGENIS. ROUYN (Quebec), 13 Dec. (Reuter). 85 Houthakkers, die bij een staking na 'n gevecht met de politie gearresteerd wai-en, zijn heden per vliegtuig naar een grootere gevangenis te Villemarie vervoerd. Zij werden vervoerd in acht vliegtuigen, welke acht maal den afstand van 150 Kilo meter aflegden. RONDREIS VAN SIR JOHN SIMON BESPREKINGEN MET BUITENLANDSCHE STAATSLIEDEN. LONDEN. 14 Dec. (V.D.) Sir John Simon zal waarschijnlijk op 21 December met Kerst- vacantie gaan naar de Riviera, waar hij een tiental dagen in Italië zal doorbrengen. Het is zeer waarschijnlijk dat hij een bespreking zal hebben met Mussolini, hoewel hiervan nog niets definitief vaststaat. De mogelijkheid be staat dat Sir John Simon op de heen- en terug reis ook nog met Fransche ministers te Parijs besprekingen zal hebben en enkele bladen verklaren zelfs te weten, dat hij voornemens zou zijn, zijn reis uit te bi-eiden en ook Berlijn en Genève te bezoeken. WIE DE STERKSTE LUCHTVLOOT HEEFT. PARIJS, 1 Dec. (Reuter) De Fransche mi nister van luchtvaart Cot, die zooals bekend' is, kort geleden een reis naar Rusland heeft gemaakt, verklaarde heden in de commissie voor buitenlandsche zaken, dat over twee of drie jaar de Russische luchtvloot vijf maal zoo sterk zal zijn als de Fransche of Engel- sche. HET VEE VERBRANDDE. In den afgeloopen nacht om twee uur is te Eexterveen onder de gemeente Anloo door onbekende oorzaak de boerderij van den landbouwer W. Hulsthof geheel afgebrand. Niets kon worden gered. De bewoners stelden zich tijdig in veiligheid. Vier koeien, vier vai'kens en drie pinken kwamen in de vlam men om. Voor de brandweer aiTiveerde was het huis reeds een puinhoop. ZILVERMEEUW VERTREKT ZONDAGNACHT. LAATSTE VOORBEREIDINGEN WORDEN GETROFFEN. De technische dienst van de K.L.M. is bezig de laatste voorbereidingen te treffen voor het vertrek van de „Zilvermeeuw", het geen in clen nacht van Zondag op Maandag om 3 uur zal plaats vinden. De bemanning is iederen dag op Schiphol aanwezig, om per soonlijk de toebereidselen mee te maken. De laatste gegeven van de route worden gecon troleerd en de laatste aanwijzingen van den gezagvoerder vastgelegd. De „Zilvermeeuw" zal Donderdag en Vrijdag nog eenige vluchten uitvoeren. Mail kan in geheel Nederland Zaterdag tot de laatste buslichting worden gepost. ONDER HET IJS GESCHOTEN EN VERDRONKEN. JONGEMAN VERONGELUKT BIJ DALFSEN. De heer L. N. Frankena te Dalfsen. zoon van den notaris M. Frankena aldaar, reed met zijn zuster en zwager op het ijs in de Vecht, om een tochtje per schaats naar Ommen te maken. De heer F. zakte bij den Reggemond plotseling door het ijs. terwijl zijn zuster eveneens in 't water terecht kwam. meldt de Tel. De heer F. schoot onder het ijs en was niet meer te redden. Bovendien had zijn zwa ger de handen vol om zijn vrouw op het dro ge te brengen. De heer Frankena was onge huwd en slechts 19 jaar oud. Het. lijk is nog niet gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 8