Minister Marchant antwoordt. ZATERDAG 16 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE PERS J. H. SCHAPER CONTRA MR. TROELSTRA. CRITIEK OP DE S. D. A. P. De sociaal-democratische veteraan J. H. Schaper, lid der Tweede Kamer, heeft zijn herinneringen te boek gesteld en daarin een groot aantal opmerkingen gewijd aan wijlen mra P. J. Troelstra, waarin hij critiek op hem. Schaper, geoefend in diens Gedenkschriften, weerlegt, en die op haar beurt critiek bevatten op den vroegeren sociaal-democratischen lei der, in het bijzonder op diens houding in 1918. De heer Schaper verwijt Troelstra, dat deze op belangrijke momenten het hoofd kwijt was. hetgeen hij meent, dat ook in 1918 het geval was. Tegen den mensch van k -kke in de partij, zooals Schaper, Vliegen en Oudegeest in wilde hij revolutie doordrijven en later moest de heer Schaper in de Kamer de ver lor," li zaak redden. Dr. H. B. W.iardi Beekman, vroeger secreta ris van mr. Troelstra, thans redacteur van Het Volk, heeft daarop in de bladen van De Arbeiderspers een aanval op deze passages in Schaper's boek gedaan, die een zeer fel ka rakter droeg. Het liberale Haagsche dagblad De Avond post "ovid hiern aanleiding om den heer Schaper te interviewen, welk interview als volgt is weergegeven: „Het is mij zeide de heer Schaper niet onwelgevallig, dat u komt. Als mijn eigen pers een antwoord van mij had gevraagd, zou ik het haar ook gegeven hebben. Maar zij kan mij blijkbaar niet vinden; trouwens, vrijwel de geheele sociaal-democratische pers is ge lijkgeschakeld". „Waarom vroeg de interviewer zou de redactie van de „Arbeiderspers" u minder goed gezind zijn?" „Och, op het jongste congres heb ik haar openlijk gecritiseed over de wijze, waarop zij in verschillende gevallen haar taak opvatte, o.a. wat de bestrijding van artikelen van prof. Goudriaan en prof. Bonger betreft. Ook is men misschien gebeten op mij, omdat ik in de Ridderzaal ben geweest bij de opening der Sta ten-Generaal". „Uw aanwezigheid daar was een sympa thieke daad", zeiden wij. „Ik heb geen enkele reden om onaangenaam te zijn jegens de Koningin. Bovendien ben ik onder-voorzitter van de Tweede Kamer. De Koningin, die mij meer dan eens ontving, is voor mij altijd zeer hoffelijk geweest. Ik her inner mij dat ik eens bij haar was geroepen; zij was toen aan de rechterhand gewond en droeg die in een doek, maar toen ik binnen kwam, stond zij op, liep mij bijna tot de deur tegemoet, reikte mij de linkerhand en be groette mij hartelijk. Ik heb geen reden om weg te blijven uit de Ridderzaal". En verder: „Wat is eigenlijk uw voornaamste bedoeling geweest met uw critiek op Troelstra?" „Dat zal ik u zeggen", antwoordde de heer Schaper vol overtuiging. „Het tegenwoordige en het opgroeiende geslacht, dat toch al on der den invloed is van onze gevaarlijke tij den, waarin van twee zijden met revolutie wordt gedreigd, heeft juist daarom hoog noo- dig een blik te slaan op het jongste verleden. Het heeft er, in zijn eigen belang, behoefte aan om te leeren, hoe soms revoluties worden voorbereid en in elkaar gezet. Het kan dan zien, hoe ondoordachtheid en gebrek aan werkelijkheidsbesef een beweging kunnen veroorzaken, die noodlottig moet worden voor volk en land, voor iedereen, bovenal voor de arbeiders zélf. Men beseffe wèl, dat in No vember 1918, ondanks de nuchtere feiten, en ondanks den werkelijkheidszin van velen (waaronder een Oudegeest, die steeds in zulke momenten zijn koelbloedigheid heeft bewaard, waaronder ook Vliegen en Albarda) een half dozijn personen toch nog de revolu tie wilde doorzetten, hetgeen tot schrome lijke gevolgen had kunnen leiden. Wie zal de ellende schetsen, die daarvan had kunnen komen? Deze les heeft het arbeidende volk noodig te weten en daarom heb ik geschre ven". „In het parlement is van die revolutiebe- weeing anders niet veel overgebleven". „Precies, juist het parlement bracht klaar heid en oplossing", zei de heer Schaper. „Daar waren degelijke redeneering en rustige beproeving noodig. Daar had men met be kwame tegenstanders te doen. Daar had men aan fanfares en wilde toejuichingen niet ge noeg Daar werd dan ook, ten aanhoore van het heele volk, een eind aan de illusie ge maakt. Dit mochten onze antiparlementariërs van heden wel eens bedenken: hoe het par lement de revolutie kan doen mislukken". In het vervolg van het gesprek gaf de heer Schaper nog als zijn meening te kennen dat men in zijn partij blijkbaar een onafhanke lijk oordeel over zaken en personen en be ginselen vreest, ook wat het tweede deel be treft. dat in menig opzicht nog meer urgent zal zijn, „en gevaarlijk voor hen. die de tac tiek van sommige leiders volgen". „Toch zal ik", zei hij, „zij het dan ook met gematigdheid, mijn meening over den iegen- woordigen gang van zaken in de partij wel eens weergeven. De zaak van het socialisme en van de democratie gaat mij boven alles. Juist in deze moeilijke tijden, met hun raad selachtige en pijnlijke gebeurtenissen ten Oosten van ons. is het plicht zijn meening te zeggen en desnoods zijn waarschuwende stem te laten hooren. Ik heb de S.D.A.P. mede op gericht, bij haar geboorte heb ik stormen moeten trotseeren, ik laat de partij niet zon der meer sloopen door onbekwaamheid en gebrek aan moed". Antwoord van Het Volk. Het Volk komt terug op de opmerkingen van den heer Schaper aan De Avond post. Op het gezegde, dat de Arbeiderspers hem „niet vinden kon" antwoordt het. dat de heer Schaper ten onrechte meent, dat de redactie in gebreke gebleven is. Haar is geen geval be kend dat een krant, die een critiek op een boek publiceert den schrijver van dat boek uitnoodigt om een anti-critiek te leveren of hem daaromtrent interviewt, zoodat Schaper wel een zeer vreemden eisch stelt. Veeleer zou men van Schaper kunnen zeggen, dat hij de redactie „blijkbaar niet vinden" kon. Im mers, het is volstrekt niet iets vreemds, wan neer een schrijver aan een krant, die hem ge- critiseerd heeft, een verweer toezendt. In plaats daarvan ging hij bij een liberaal blad te gast. „Wij laten aan onze lezers het oor deel over", aldus het S.D., orgaan, „wie hier onpartijgenootschappelijk gehandeld heeft". Verder verklaart het blad, dat wrok ten op zichte van Schaper niet aanwezig was, even min als verstoordheid over zijn aanwezig heid bij de Kameropening. Omtrent de bij woning van de openingszitting kan men trou wens onder partijgenooten zeer wel verschil- j lend denken, zonder dat dit tot onderlinge i verstoordheid aanleiding behoeft te geven. Temeer bevreemdt het ons, dat Schaper bij ons onzuivere motieven veronderstelt, omdat het ware motief, waarom onze critiek op zijn boek onzacht uitviel, vlak voor de hancl ligt. Schaper zegt zelf, dat hij het met zijn beoordeeling van Troelstra „een beetje slecht trof", omdat „de geheele pers aller eerst aanviel" op wat hij over Troelstra schreef. Men leze: de geheele burgerpers maakte zich van Schaper's vierledigen aan val op Troelstra meester, om dien tegen onze partij uit te buiten, waartoe de aanval ook aanleiding gaf. Het behoeft zeker geen ver wondering te wekken dat wij ons toen verplicht achtten, den aanval nog al stevig af te slaan. Wie kaatst, moet nu eenmaal den bal ver wachten en het maakt een eenigszins zon derlingen indruk, dat Schaper, die begon te kaatsen, zich nu zoo verstoord betoont over onzen afweer". Over den heer Wiardi Beekman wordt ten slotte gezegd dat deze de geschiedenis der par tij door en door kent en de aangewezen man was om het artikel te schrijven. Bij alle ver eering van Troelstra is hij volkomen in staat om ook diens optreden objectief te bezien, en critisch te bezien. „In plaats van min-edele motieven te zoe ken voor onze critiek op zijn boek, stelle Scha per zich liever eens de vraag, hoe het komt, dat de critische opmerkingen, die Vliegen in zijn partijgeschiedenis over sommige mo menten in Troelstra's optreden gemaakt heeft nimmer aanstoot gegeven hebben en de zijne wel zoo veelvuldig." UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL VOOR HET CRISIS-COMITé EEN VERLOTING. Het Bloemendaalsche Crisiscomité ziet zich nog steeds voor de moeilijkheid geplaatst, veel hulp te moeten verleenen. terwijl de inkomsten daarmee niet in overeenstemming zijn. Versterking der inkomsten is dus zeer gewenscht. Het bestuur der Chr. Nat. Werk mansbond, afd. Bloemendaal, is nu op de sympathieke gedachte gekomen, een verlo ting te organiseeren, waarvan de baten zullen ten goede komen aan het Bloemendaalsche crisis comité. De gemeente autoriteiten ver leenden reeds hun medewerking. Wit de zaak goed slagen, dan is er nog een belangrijke medewerking noodig, n.l. die van de Bloemendaalsche ingezetenen. Ie, door het beschikbaar stellen van prijzen: 2e. door het gretig koopen van de ten verkoop aan geboden loten a f 0.30 per stuk. Prijzen kunnen beaergd worden bijK. IJzerman, Juliana van Stolberglaan te Aer- denhout; Paviljoen „De Uitkijk", Hooge Duin en Daalsche weg te Bloemendaal; Paviljoen „Het Ronde Huis", te Bloemendaal aan Zee; H. Grootegoed, Boschlaan 8 te Bloemendaal. De volgende week zal reeds een begin ge maakt worden met den lotenverkoop. Nadat op 5 en 6 Maart a.s. een tentoonstel ling vvn de prijzen zal zijn gehouden in 't Jeugdhuis te Bloemendaal, begint op 6 Maart 's avonds om 8 uur de verloting in 't Jeugd huis. HEEMSTEDE PLUIMVEETENTOONSTELLING „DE EENDRACHT". Vandaag en morgen is er weer volop ge legenheid voor de liefhebbers van kippen konijnen, duiven, kalkoenen en fazanten, om te genieten van wat op dit gebied ge fokt wordt. t De groote zaal van het R.K. Vereeni- gingsgebouw is wederom tot in de uiterste hoeken gevuld. Vrijdag zijn de keurmeesters -druk in de weer geweest om de circa 500 dieren te keuren. Vrijdagavond 8 uur hield de voorzitter, de heer W. Koch een openingsrede. Hij bracht allereerst een woord van dank aan den be schermheer, den heer Reels van Heemstede, voor zijn steun. Aan het slot van zijn rede bood hij na mens de vereeniging het eerelid den heer L. Nunnink een insigne aan als blijk van waardeering voor het vele werk. door hem voor de vereeniging verricht. Hierna volgde een rondgang langs de stands. De hoofdprijzen zijn als volgt gewonnen' Hoogst aantal punten der geheele ten toonstelling W. G. Quax. Hoogste aantal punten op één na P. Lin deman. te Haarlem. Hoogste aantal punten hoenders, Wer- terlaken te Hillegom. Fraaiste inzending krielhoenders, W. G. Quax, Haarlem. Fraaiste inzending konijnen, W. G. Quax. Haarlem. Fraaiste collectie hoenders één kleur, één ras, G. Neeskens. Heemstede. Fraaiste collectie hoenders enkelkam, één kleur, één ras, R. Donkelaar, Aerdenhout. Hoogste aantal punten sierduiven, W. G. Quax. Haarlem. Hoogste aantal punten Postduiven, P. Lindeman. Haarlem. Hoogste aantal punten konijnen één kleur één ras. C. Misset. Haarlem. Fraaiste collectie Kalkoenen, J. Verbeek Heemstede. DAM- EN SCHAAKWEDSTRIJD VOOR WERKLOOZEN. HetComité voor Ontwikkeling en Ontspan ning van Werkloozen alhier heeft het initia tief genomen, voor een dam- en schaakwed strijd, welke op het oogenblik reeds in het R.K. Vereenigingsgebouw aan den gang is. Vrijdag a.s., 22 December van 24 uur wordt een dam- en schaaksimultaanwedstrijd gehouden, eveneens in het R.K. Vereenigings gebouw, waarna te 4 uur officieele prijsuit reiking plaats heeft, waarbij belangstellen den welkom zijn. De prijzen bestaan uit levensmiddelen en zijn door verschillende Heemsteedsche win keliers beschikbaar gesteld. Winkeliers, die wellicht nog prijzen willen afstaan voor dit doel, kunnen zich opgeven Landzichtlaan 32, Heemstede. Wie zorgt een buisje Aspirin bij de hand te hebben, maakt zich over griep geen zorgen meer. De griep dreigt en de griep is een gevaarlijke vij and. Maar enkele tabletjes bij een opkomende onge steldheid zijn in den regel voldoende, om zich in kor ten tijd weer fit te voelen kspirm jaagt de griep op de vlucht (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1,20 Tongen per K.G. f 1,100.75. Zetschol per K.G. f 20. Kleine schol per 50 K.G. f 207.50. Schar per 5Q K.G f 4.50—3.20.. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 f 16.50. Kleine schelvis per 50 K. G. f 1310.50. Gullen per 50 K.G. (groote) f 11.— Gullen per 50 K.G. (kleine) f 85.20. Wijting per 50 K.G. f 6.503. BESOMMINGEN. Kotter: E 157 f 286. Versche haring: Sch. 97 f 1235. SANTPOORT „OPOE MAARSCHALK" OVERLEDEN. OUDSTE INWOONSTER DER GEMEENTE. In den gezegenden ouderdom van 101 jaar is alhier overleden de Wed. Elisabeth Peters, beter bekend onder den naam „Opoe Maar schalk", de oudste inwoonster der gemeente Velsen. Ongeveer 11.2 jaar geleden vierde de overledene onder groote belangstelling haar lOOen geboortedag, bij welke gelegenheid de krasse oude vrouw nog eenige woorden voor de geluidsfilm sprak. AANBEVELING VOOR EEN RECHTER. IN DE HAARLEMSCHE RECHTBANK. Door de arrondissementsrechtbank te Haarlem, is ter vervulling eenér vacature van rechter in haar college, de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling opge maakt: Mi'. H. J. Hütschler, rechter-plaatsvervan- ger in de arrondissementsrechtbank te Arn hem. Mr. E. H, P. W. van Schoeck-Mathon, rech ter in de arrondissementsrechtbank te Al melo. Mr. C. E. Muller,substituut-griffier bij cle arrondissements-rechtbank te Amsterdam. Mr. J. H. F. Bloemers, substituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank te Winschoten is met het lot afgevallen tegen een van bo vengenoemde candidaten. VEREENIGING VOOR JONG-HERVORMDEN. Deze vereeniging houdt Zondag 17 December des middags 4 uur een „Liturgische Kerst wijding" in de Waalsche Kerk. Begijnhof. Ds. G. A. Barger uit Heemstede zal dezen dienst leiden. Het Dameskoor der vereeniging, onder lei ding van mej. Jo A. A. Luïi, verleent zijn medewerking. Vioolsolo: Mej. Nel Jager, Haarlem. AFSCHEID G. J. KAPPERS. Op Vrijdag 22 December zal de heer G. J. Kappers, hoofd der Dr. A. Kuyperschool, wegens het bereiken van den 65-jarigen leef tijd, zijn arbeid vaarwel zeggen. De heer Kappers was van 1904 af onafgebro ken werkzaam als hoofd der Gereformeerde scholen te Haarlem (tot 1922 als hoofd dei- Groen van Prinstererschool aan de Jansstraat, daarna van de Dr. A. Kuyperschool aan de Rozenhagen straat). De heer Kappers zal. naar het Kerkblad mededeelt, a.s. Vrijdag van zijn leerlingen af scheid nemen en daarna van het schoolbe stuur en het onderwijzend personeel. Zaterdag 23 December zal het schoolbe stuur een afscheidsreceptie houden en wel des middags van 3 125 uur in de Kroonzaal iBrinkmann). Groote Markt, alwaar alle ouders van leerlingen en verdere belangstel lenden van den heer Kappers afscheid kun nen nemen. AANBESTEDING NIEUWE WEG AFSLUITDIJK—ZURIG. Vrijdag heeft de Rijkswaterstaat te Leeu warden aanbesteed: het aanleggen van het gedeelte van den Rijksweg HaarlemLeeu warden tusschen den afsluitdijk en Zurig. (Thans loopt hier nog een smal wegje langs den dijk.) Laagte inschrijvers waren: N.V. Aannemers- en Wegenbouwbedrijf P. C. Zanen, te Haar lem, voor 62.740. J. W. Boetje, te Heerenveen, voor ƒ63.900 en dezelfde voor ƒ61.900 (met afwijkend materiaal). STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. Woensdag stemming over de L.O.-Wet. 15 December. De commissie, welke een onderzoek zal doen naar de gestie van de N.V. Spoorhout deze kwestie werd Woensdagavond aangesneden is vanmiddag door den voorzitter samenge steld, nadat de Kamer 't goed had gevonden, dat hij de leden zou aanwijzen. In deze commissie hebben zitting gekregen de heeren v. d. Waerden, Suring. van Dijk, Rutgers van Rozenburg en Joekes. Alle vijf vooraanstaande Kamerleden. Tevens heeft de voorzitter voor de noodige objectiviteit ge zorgd want geen der benoemde commissie leden heeft zich Woensdagavond over Spoor hout uitgesproken. De Kamer hamerde door een onteigenings- ontwerp ten bate van de Oranje-Nassaumijn III. de contingenteeringen van meubelen, van schoeisel en van vet, eenige wetswijzigingen in het Wetboek van Koophandel, de Zegelwet, de Bankwet, de Geldschieterswet, zulks in verband met het verdrag tot invoering van een eenvormige wet op cheques, de naturali satie van Binder en 20 anderen en ten slotte twee suppletoire begrootingen voor het depar tement van Koloniën. De behandeling van ce afdeeiing L.O. van Minister Marchant's begrooting werd voort gezet en beëindigd. Ook de algemeene be schouwingen over het ontwerp tot bespoedig de invoering van de schalen der wet-Terpstra. De Kamer is echter blijven steken in de amen dementen. De heeren Zandt, Wijnkoop en Westerman hebben nog het woord gevoerd. De heer Zandt verklaarde de salarissen der kloosterlingen veel te hoog en zag den goudstroom van de schatkist naar de kloosterkassen al grooter worden. De heer Wijnkoop verklaarde den mi nister de Grondwet niet uit te voeren, de Grondwet, welke immers eischte, dat er vol doende openbaar onderwijs gegeven wordt. Hij zag den bewindsman ook in dienst van het kapitalisme. En de heer Westerman, van N. H., vroeg evenals den vorigen dag de hee ren Wendelaar. Tilanus en Lingbeek maat regelen te treffen van repressief toezicht op onderwijzers, die de school gebruiken voor de propaganda van anti-nationale tendenzen. En toen kwam de bewindsman. Zoo weinig bevrediging als Mr. Marchant in de laatste avondvergaderingen schonk heel veel vragen van Hooger, Middelbaar en Nijver heidsonderwijs ging hij voorbij zooveel be vrediging schonk hij nu. Een uitvoerige antweordrede heeft hij gehouden. We bedoelen dan, dat hij thans aandacht gaf aan de .vele vragen. Niet bevredigen b.v. kon hij de soc. dem. fractie. Deze toch zag den bewindsman veel te veel besparen, veel te diep ingrijpen op het Lager Onderwijs, werkloos heid onder de onderwijzers brengende en het kind in te groote klassen. De minister betoogde, dat hij dezelfde doel stelling had als de heer Thijssen. Ook hij vroeg: „Hoe brengen wij de jeugd door deze ellendige tijden heen". En hij moest dan ant woorden, dat wie thans niet besparend ar beidt latere en dan veel grootere besnoeiingen in de hand werkt. Dat achtte de bewindsman nu eens een kwestie van psychologie. De heer Thijssen en zijn partijgenoot K. ter Laan had den ook gewezen op zijn v. d. beginselen, ge vraagd of deze thans niets van hem eischten. De minister antwoordde daarop, dat 't toch voor ieder duidelijk moet zijn, dat andere tijden een andere toepassing vroegen van de zelfde beginselen. De minister heeft dan gesproken over zijn werkzaamheid om. met het doel van bezuini ging, concentratie te brengen onder de open bare scholen. De minister zette voorop, dat men niet teveel aan het getal moet denken. Hij wil ieder geval op zich zelf bezien. Wanneer er b.v. in een dorp in Noord-Brabant, in een R.K. omgeving, een kleine openbare school is van. bij wijze van spreken 10 leerlingen, een vluchtheuvel voor al wie niet R.K. is, welnu, dan zal de minister die school niet opheffen. Maar, wanneer er elders een school van 100 leerlingen is en daar vlak bij is ook een school van 100 leerlingen, dan zou de eerste worden opgeheven, wanneer samensmelting gemakke lijk is en bezuinigend werkt. De minister riep de Kamer op te letten op de realiteit, vooral de voorstanders van het openbaar onderwijs. Of hij dezen nu volledig bevredigde, gelooven wij niet. Uit interrupties van de s. d. banken bleek wel, dat daar ge vreesd werd voor een verzwakking der positie van het Openbaar onderwijs. En duidelijk spraken 't de heeren Thijssen en Ketelaar uit, dat ze minder aangenaam getroffen waren door 's ministers qualificatie als apekool van de paar minuten stilte, welke werden in'acht genomen op de vergadering van „Volksonder wijs" bij het bedanken van den heer Van Gaasbeek als voorzitter. De minister dus vroeg de Kamer te letten op de realiteit, vroeg de verschillen tusschen openbaar en bijzonder onderwijs niet te over drijven. Wat de kwaliteit betreft, de wet van 1920 heeft er voor gezorgd, dat over de geheele linie het onderwijspeil belangrijk is gestegen. Bovendien zijn er gevallen, dat er werkelijk heel weinig verschil is tusschen openbaar en bijzonder onderwijs. Moet dan een kleine school blijven voortbestaan, ook daar waar de autocht'hoiien, d.z. de „inboorlingen", welke als 't ware met den grond zijn saam- gegroeid, hem kwamen vertellen, dat over en weer de bijzondere school en de openbare school als gelijkwaardig werden beschouwd en de kinderen nu eens de openbare, dan weer de bijzondere school bezochten. Al naar de woonplaats. Hier zag de bewindsman alle reden voor opheffing. De minister wist te boeien met kostelijke humor, toen hij het verhaal ging vertellen van de opheffing der openbare school te Rha. Dat ligt aan den overkant van de rivier bij Dieren. Hier was ook een openbare school op geheven. Maar ook hier was een protestver- gadering gehouden te Steenderen, met als spreker een man, die de school te Rha nog nooit zag. Maar de minister is er wel ge weest. Van het veer bij Dieren moest hij 40 minuten loopen tot die buurtschap. De school bestaat uit twee lokalen 24 kinderen een hóófd en een juffrouw. Het dak bleek „kaduuk". Het hoofd zei „Excellentie, als u er wat aan doen kunt, zie dan dat ik hier weg kom. Hier is niemand om mee om te gaan. De kinderen blijven over dan moet ik gedurende twee uur pauze tegen de juf frouw aankijken. Zie dat ik weg kom! ik heb vier maal tevergeefs gesolliciteerd, nu schreef ik op een advertentie voor een agen tuur van een koekfabriek". De minister had zich ter plaatse er van op de hoogte gesteld. dat de 24 kinderen, waarvan het allergrootste deel bij de rivier wooiide. dus ook 40 minu ten te loopen had. zeer wel aan den overkant der rivier school zou kunnen gaan. En zulke plaatsen noemt men dan „cultuurcentra". Nu was dat een klein hatelijkheidje van den bewindsman. Het wordt hem vergeven, want zijn rede wist te boeien van het begin tot het eind. De heeren Wendelaar en Bak ker hadden echter den bewindsman gevraagd bij het opheffen van openbare lagere scholen ook er op te willen letten of het hoofd der school ter plaatse niet een stuwenden in vloed op het vereenigingsleven had. In het algemeen waarschuwde de minister den voorstanders van de openbare school met hun acties ietwat voorzichtig te wezen, want die propaganda kon wel eens in tegen gestelde richting uitwerking hebben. I)e minister scheen niet veel fiducie te heb ben in de concentratiepiannen van de hee ren Feberwee en Gunning. „Wat daarin juist is. is niet nieuw". T.a.v. „de geest op de openbare school" laat men, zei de bewindsman, wanneer men klachten heeft, deze noemen dan zou hij kunnen ingrijpen. Nu bijken die klachten meestal te komen „van Pietje of Grietje of de zuster van de keukenmeid". Wat de salarissen der kloosterlingen aan gaat de regeering zal, nu er een nieuwe salarisregeling op komst is, ook de kwestie onder het oog zien van de behoefte dergenen, die in gemeenschap leven. Maar de regeering kan niets doen aan den vrijen wil der onder wijzers-kloosterlingen, welke hun inkomsten aan hun klooster afstaan. T.a.v. de schipperskinderen hoopte de mi nister op meer samenwerking bij degenen, die het dichtst bij elkaar staan. Voor de in voering van het onderwijs in het Friesch is de minister wat huiverig, vanwege de conse quenties. Over de spelling deelde Mr. Mar chant mede, dat de nieuwe voorschriften niet zoo ver zullen gaan. dat alle leerboeken zullen moeten worden omgedrukt. De bewindsman blijft voelen voor een vijfjarige kweekschool, wijl dan de algemeene ontwikkeling der as. onderwijzers wordt bevorderd. Van een leef tijdsbepaling voor het bezoeken van de 2e klas van het L. O. komt niets de minister ook gelooft, dat er wettelijke bezwaren zijn. De heer Suring (r.-k.) heeft een amenae- men overgenomen gezien. Wanneer er nu epn vacature komt. dan is (als gevolg van het amendement) het gemeentebestuur of het schoolbestuur niet verplicht een wachtgelder te nemen, maar mag ook een in dienst zijnd onderwijzer worden gekozen. Nimmer echter noch een in dienst, noch wachtgelder zijnd onderwijzer. Dat werd daarom noodig en wenschelijk geoordeeld, wijl 't aan het Rijk niets extra's kost en omdat anders de pro motie onder het niet op wachtgeld staande personeel gestagneerd zou zijn. Dit zou niet billijk zijn, terwijl het voorstel-Suring de wachtgelders slechts even langer laat wach ten. Voorts zag men door het amendement de keuze wat ruimer voor gemeente- en schoolbestuur. Ook deed het amendement de mogelijkheid scheppen tot het in acht nemen van een op zegtermijn van minstens 3 maanden voor onderwijzers, die ontslagen moeten worden. De heer Tilanus poogde 't, langs een om- slachtigen weg aan jonge onderwijzers bo ven het leerkrachtental mogelijk te maken, zelfstandig deel te hebben aan het schoolle ven, zij 't tegen een lage, niet nader bepaal de vergoeding. Het doel was goed. maar de uitvoering deugde niet. Deze was veel ge makkelijker te bewerkstelligen meende de heer Suring, wanneer men eenvoudig uit art. 191 L.O. het voorschrift schrapte, dat toe zicht moest geoefend worden op kweekelin- gen met acte. Tenslotte poogden de drie rechtsche groe pen in de wet het imperatief voorschrift op te nemen, dat de onderwijzeres bij huwelijk moet worden ontslagen. De heeren Ketelaar (v.-d.), Thijssen (s.-d.) en Wendelaar (lib.) achtten dat niet in overeenstemming met de thans algemeen aangenomen houding om geen principieele dingen te behandelen. Mi nister Marchant merkte op, dat men onder de partijen, die de regeering steunen, elkaar niet op de eksteroogen moeten trappen. Er is nog niets beslist. Dat geschiedt Woensdag. INTIMUS. MR. WASZINK NOG ZEER ERNSTIG. LEVENSGEVAAR NIET GEWEKEN. De toestand van den burgemeester van Roermond, mr. M. A. M. Waszink, was Don derdag nog steeds zeer ernstig meldt de Tel. In den afgeloopen nacht was de patient zeer onrustig. Gezien de ernstige longontsteking, niervergiftiging en ernstige hartaandoening, bestaat er nog steeds levensgevaar, PERMANENTE NACHTDIENST BIJ MOERDIJKVEER? RESULTATEN' KOMEN MET RAMING OVEREEN. Aangezien de tot dusver bereikte resultaten met den nachtdienst aan den Moerdijk uit wijzen. dat de vervoersopbrengst over de zes maanden, dat de proef duurt, slechts voor een betrekkelijk gering percentage zal afwij ken. van de oorspronkelijke raming hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan den minister van Waterstaat verzocht een definitieve re geling te treffen en wel zoodanig dat de ex ploitatie daarvan van 1 Januari 1934 af van Rijkswege zal worden voortgezet. GEDETINEERDE NOTARIS FAILLIET VERKLAARD. De notaris te Ooltgensplaat op Goeree Overflakkee. die zich wegens verduistering in arrest bevindt, is door de rechtbank te Rot terdam in staat van faillissement verklaard.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5