(Mertki DE ELFSTEDENTOCHT. ZATERDAG 16 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 OLYMPISCHE SPELEN. AMERIKA EX DE OLYMPISCHE SPELEN. Uit New York: Op 30 December a.s. zal waarschijnlijk de beslissing vallen of de Ver- eenigde Staten deel zullen nemen aan de Olympische Spelen 1936 te Berlijn. Op dien dag heeft de plenaire zitting plaats van het AmerV-aansch Olympisch Comité, welke bijeSSr mist te Chicago plaats heeft. Verklaring van Hitier. Uit Berlijn: Hitier heeft- een verklaring afgelegd ten aanzien van de Olympische Spelen 1936 Berlijn van den volgenden in houd „Op heden heb ik definitief mijn goed keuring verleend aan den bouw van het Stadion. Duitschland verkrijgt daarmede een sportarena, die haars gelijke op de wereld niet heeft. Dat met deze werkzaam heden vele arbeiders gemoeid zijn, stemt mij in het bijzonder tot groote vreugde. Bouwen alleen is niet voldoende om Duitsch land behoorlijk te vertegenwordigen bij de internationale wedstrijden. Doorslaggevend is echter de gezamenlijke wil der natie om uit alle gauen va.n Duitschland de beste athleten te kiezen en hen te vormen en te stalen, opdat wij bij de a.s. wedstrijden een goed figuur slaan. Een niet minder belangrijke taak is de voort durende zorg voor de goede beoefening der lichamelijke opvoeding van het geheele volk als zijnde een der belangrijkste cultureele goederen van den nationaal-socialistischen staat. Wij zullen daardoor den geest vat1 het nieuwe Duitschland in de kracht van zijn volk een permanente basis scheppen Voor een succesvol uitvoeren van deze op gaven zijn de Rijkssportcommissaris en de Minister voor Binnenlandsche Zaken aao mij verantwoording verschuldigd. Ik verzoek alle organisaties autoriteiten enz. aan hen allen mogelijken steun en medewerking te willen verleenen". SCHAKEN HEEMSTEDE—CHR. SCHAAKCLUB HAARLEM. De met spanning tegemoet geziene wed strijd tusschen Heemstede I en de Chr. Schaakclub Haarlem voor de competitie van den Noord-Hollandschen Schaakbond ein digde in een sprekende 73 overwinning voor Heemstede I, die thans ongeslagen de leiding- heeft in deze competitie en waarschijnlijk in aanmerking zal komen om dit jaar de kam pioenstitel te behalen, waaraan vastzit het spelen van promotiewedstrijden voor de le klasse. De gedetailleerde uitslag luidt: Heemstede I Chr. Schaakcl. Haarlem F. MinnemaRaadsheer 10 B: SchusterH. van Es 1/2 M. Hulshoff-PolJ. A. Baalbergen 0i W. A. de TelloJ. H. Kruyt 0—1 H. C. LuitinghH. Rustige JA J. Steenken—W. Hoek 1—0 J. KöperJ. Schippers 10 J. KorringaJ. Hoeksema 10 G. A. WesselinkH. Riphagen 10 F. C. KuykenJ. J. v. d. Berg 10 Totaal 7—3 RUGBY INTERNATIONALE WEDSTRIJD TE HEEMSTEDE. Naar wij vernemen staat den Haarlem mers op den Tweeden Kerstdag a.s. een zeldzame sport-attractie te wachten. Het be stuur van den Ned. Rugbybond is er n.l. in samenwerking met het bestuur van de Heem- steedsche Sportparken in geslaagd een in ternationale Rugby-wedstrijd te doen plaats hebben op het R.C.H.-terrein. Het Fransche rugby team van „Olympique" uit Duinkerken speelt dan tegen het bekende Nederlandsche team A.R.V.C. Zoowel uit Amsterdam als uit Den Haag verwacht men veel belangstellenden. Het. vaststellen van dezen wedstrijd in Heem stede geschiedt uit propagandistische over wegingen. - Het R.C.H.-terrein zal daarvoor de noodlge veranderingen ondergaan: speciale maat regelen zullen worden getroffen om het Haarlemsche publiek dit belangrijke sport evenement in zoo groot mogelijken getale te doen bijwonen. ZWEMMEN H. V. G. B. We ontvingen No. 10 (tweede jaargang) van het Maandblad der Haarlemsche Zwem en Poloclub H.V.G.B. Het bevat de volgende artikelen en rubrieken: „Examen zwemon derwijzer", door J. Bongertman Sr.; Hoe H.V. G.B. ontstond (II); Waterpolo (II»: Van alles wat: Vereenigingsleven (III); Officieele me- deelingen, enz. Hierbij is het voorloopig pro gramma voor de nationale wedstrijden van H.V.G.B. op Donderdag 11 Januari in Stoop's Bad. SCHAATSENRIJDEN. WEDSTRIJDEN K.N.S.B. De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond heeft de volgende wedstrijden uitgeschreven: Te Zeist op Maandag 18 December de na tionale wedstrijd voor amateurs om het pro vinciaal kampioenschap hardrijden voor de provincie Utrecht, afstanden 500, 1500 en 50C0 Meter. Te Nieuwe-Niedorp op Maandag 13 De cember een nationale wedstrijd voor ama teurs In het hardrijden om den Rijd Wissel beker. afstanden 500 en 5000 Meter, uitslui tend voor rijders, die in het buitenland zijn gestard en een nationale wedstrijd voor ama teurs in het hardrijden om den Rijd jongere]: wisselbeker, afstanden 500. 1000 en 3000 Me ter, uitsluitend voor rijders, die nog nimmer in het buitenland zijn gestart; te Zunder- dorp op Dinsdag 19 December een nationale Wedstrijd voor amateurs in het hardrijden, afstanden 500, 1000 en 1500 Meter om den wisselbeker van den IJsbond Holland's Noor derkwartier. Record aantal deelnemers. Ideaal iveer. Eèn onzer redacteuren seinde ons heden morgen uit Bolsward: Bladstil was het hedenmorgen tusschen vijf uur en half zes, toen de talrijke deel nemers aan den Frieschen elfstedentocht onder een schitterenden vrieshemel startten. Het aantal inschrijvers overtrof dat van vorige malen sterk. Dezen keer hadden zich opgegeven voor den wedstrijd 159 rijders en voor den tocht 340. Op de lijst der wedstrijdrijders kwamen de namen voor o.m. van den Spaarne-skiffeur T. de Vries en A. van Beekum uit Haarlem; B. Henneman uit Bloemendaal en D. PI. van der Werf uit IJmuiden. Voorts PI. Timmer, B. A. Blaisse en de favoriet Jongert, die in 1929 als tweede eindigde achter Leemburg. Deze laatste doet ditmaal niet mee. Op de deelnemerslijst aan den tocht (niet wedstrijd) stonden namen van mej. De Ligny en de heer J. Eeftu uit Haarlem de heeren Jhr. H. van Riemsdijk en E. Rhodus uit Aerdenhout, Van Beelen uit Bloemendaal, M. P. Silievis uit Heemstede, L. Dalhuysen uit IJmuiden en T. S. de Vries uit Beverwijk. Aan dezen gewonen tocht nemen twaalf dames en o.a. de hardlooper Jan Zeegers deel. De route wordt genomen van den Boxumer- dam (o.a. 5 K.M. ten Zuiden van Leeuwar den) over Sneek, IJlst, Sloten. Stavoren. Hin- deloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker en Dokkum naar Leeuwarden terug. De baan is 205 K.M. lang, iets langer dus dan vroeger. Het ijs was over het algemeen uitmuntend. Het vriest enkele graden en het is prachtig winterweer. De zon geeft aan alles een levendigen aanblik. Te kwart over vijf werd het eerste start schot gelost voor de wedstrijdrijders en even later voor de andere deelnemers. Men verwacht den eersten binnenkomende nog vóór drie uur aan de finish. WIELRIJDEN. DE ZESDAAGSCHE VAN CLEVELAND. IIET KOPPEL PIET VAN KEMPEN—AUDY WINT. Piet van Kempen. Uit New-York: Het NederlandschAmeri- kaansche koppel Piet van KempenAudy heeft den zesdaagschen wielerwedstrijd van Cleveland gewonnen. Beide renners, die een uitstekenden wedstrijd hebben gereden, won nen met 622 punten en een afgelegden af stand van. 4023 K.M., met één ronde voor sprong voor BartellVaire 692 punten. Op twee ronden achterstand volgden Winter— Crossley met 1316 punten, PedenLepage 1031 punten en BeekmanHill. Daar gedurende den wedstrijd herhaalde malen met een moorddadig tempo werd ge reden, zijn van tien koppels gedurende den wedstrijd vijf koppels uitgevallen. Slechts bovengenoemde vijf koppels wisten de course uit te rijden. BILJARTEN. COMPETITIE NED. BIJARTBOND. De wedstrijden van bovengenoemde com petitie loopt, voor wat de 1ste ronde in Haar lem en Omstreken betreft, ten einde. De laatste ontmoetingen hebben de volgende week plaats.. Het programma luidt: Maandag 18 December, Klasse F., afd. 6 VriendenkringD.E.S., Dinsdag 19 December, Klasse E, afd. 5: B.V. Haarlem I—D.E.S.; Vriendenkring Excelsior: Klasse F., afd. 6 Haarlem Noord— B.V. Haarlem. Donderdag 21 December: De Korenbeurs Excelsior. VOETBAL HAARL VOETBALBOND Ook alle voor Zondag vastgestelde wed strijden voor den Haarl. Voetbalbond zijn afgelast. KORFBAL HAARL. KORFBALBOND. Alle voor Zondag door dezen Bond vast gestelde wedstrijden zijn in verband met de vorst afgelast. HANDBAL KENNEMER TURNKRING De voor a.s. Zondag vastgestelde handbal wedstrijden zijn afgelast. KRACHTSPORT DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN WEST NEDERLAND. Zondag zullen te Beverwijk in Hotel „Oud Meerenstem" de la taste krachtsportwedstrij den worden gehouden om de kampioen schappen gewichtheffen en worstelen van West-Nederland. Deze laatste dag zal feilen strijd te zien gevèn en den liefhebbers staat een mooien sportdag te wachten. In de af- deeling gewichtheffen zullen o.a. den strijd aanbinden P. ten Wolde, kampioen Noord- Holland 1933, P. Caffa, idem van Nederland, C. v. Kerckhof, idem, C. G. Tabak id. Noord- Holland, Boterbloem. Schouten, Verheyen resp. kampioenen van Nederland en Noord- Holland en tenslotte G. Dol, de Brassard- houder en onze plaatsgenoot A. J. Burger, kampioen zwaargewicht Noord-Holland 1933. De heer C. G. Tabak, eveneens lid van D.O.K. alhier zal een poging doen, om het Nederlandsch record gewichtheffen te ver beteren in licht- en midden A-gewicht. Ook in de afdeeling worstelen valt span- nenden strijd te verwachten. Het program ma voor dezen laatsten dag vermeldt o.a. de namen van J. D. Schouten, D. Korver, kampioenen van Nederland, G. van Soest, Brassard houder, en P. Kluft, kampioen van Noord-Holland 1933. Al deze athleten zullen morgen hun titel hebben te verdedigen. De leden van D.O.K. te Beverwijk zullen zeker hun uiterste krachten inspannen om de titels in de aard- beienstad te houden. De wedstrijden nemen Zondagmiddag te 4 uur een aanvang. Een tuimeling als geneesmiddel; Carpentier's tweede jeugd; Training voor de boat-race; Spannende Rugby-wed- strijden; Joego-Slavische voetballers zonder geld; De Engelsche keuze-commissie is boos! Chapman over Meisl. Het Is natuurlijk een persoonlijke opvat' ting en we zouden de laatsten zijn om er accoond mede te gaan, doch de bekende auto renner Nuvolari uit het zonnige Italië be weert, dat een flinke tuimeling met zijn race-wagen het beste geneesmiddel is voor een zwakke gezondheid, meer speciaal voor geschokte zenuwen. Eenigen tijd geleden voelde Nuvolari zich verre van prettig; hij had last van hoofdpijn, de spaghetti smaakte hem niet en hét zware werk, steeds maar zoo hard mogelijk rijden, maakte hem nerveus. Nu zou men denken, dat de Italiaan het eens met een aspirientje of wat broom had geprobeerd, om ..that sin king feeling" te onderdrukken, doch derge lijke middelen vond hij klaarblijkelijk kinder achtig. Hij wachtte kalm zijn tijd af en ziet, het geluk was hem gunstig, want bij een race in San-Sebastian maakte hij met zijn auto een smak van je welste. En nu zult u het misschien niet direct gelooven, maar Nuvolari heeft zich nog nooit zoo jeugdig en sterk ge voeld als na dien val. Hij eet als een hout hakker. weet niet meer, wat zenuwen zijn en het idee hoofdpijn is hem totaal onbekend. Toch zouden we den lezer willen waar schuwen. nog even te wachten met de toe passing van dit Italiaansche geneesmiddel. We twijfelen er weliswaar niet aan, dat het in vele gevallen radicaal tegen hoofdpijn helpt, doch ge moet ook rekening houden met uw auto. Want wat zou het rommelig staan langs onze Haarlemsche dreven, als iedereen een salto mortale boven een aspirientje ver koos. Maar U moet het natuurlijk zelf weten. Georges Carpentier, de fenomenale bokser „komt terug". Zooals zoovelen vóór hem, kan hij den boksring niet vaarwel zeggen en reeds heeft hij zijn training hervat in het kamp van -zijn ouden vriend en manager Francois Descamps te La Guerche. Men had gemeend, dat Carpentier, die steeds getoond heeft een goed stel hersenen te bezitten, te verstandig zou zijn, zich aan een dergelijk experiment te wagen, daar hij toch het voorbeeld van zoovele lotgenooten voor oogen had. Geen van hen, zelfs Dempsey niet, is er in geslaagd, zijn ouden roem te herwinnen. Speciaal een bokser moet over een zoodanige coördinatie van brein, oog en lichaam beschikken, dat- hij bliksemsnel op een impressie kan reageeren. En daarvoor ls Carpentier te oud. Het oog kan niet meel den afstand nauwkeurig bepalen, de lede maten zij iets minder gehoorzaam aan den geest, doch het is net genoeg, om een stoot te doen mislukken. Het zou jammer zijn, als Georges een échec leed. Men denkt liever aan hem als den ge- niaalsten en elegantsten bokser, die geduren de langen tijd de sterkste tegenstanders in enkele minuten wist te verslaan. Als jongeman maakte hij reeds fin-ore door den geweldigen Engelschman Bombardier Wells in zijn geboortestad Lens te overwin nen, v/elke zege hij later te Londen in 73 seconden herhaalde. Ook Joe Beckett werd twee keer het slachtoffer van Carpentier's kracht; in 74 en 15 seconden dolf de Engelsch man het onderspit, hetgeen Georges dus bin nen anderhalve minuut twee maal 5000 pond sterling deed verdienen. Een overwinning op Battling Levinsky bracht hem destijds het wereldkampioenschap halfzwaargewicht en het had maar een haar gescheeld, of ook Jack Dempsey had de vlag moeten strijken. Den laatsten tijd trad Carpentier in Ame rika en Engeland als cabaret-artist op. doch het schijnt, dat hij op 39-jarigen leeftijd zijn oude liefde nog niet vergeten kan. Het is niet uitgesloten, dat Georges tegen Bombardier Wells en Kid Lewis in den ring zal komen. Een soort wereldkampioenschap voor veteranen, dat is een nieuw idee. Yooi' de jaarlijksche boat-race tusschen Oxford en Cambridge, die in Maart gehouden wordt, treft men aan de beide universiteiten reeds weder geruimen tijd voorbereidingen. Momenteel is men bezig, uit de beschikbare roeiers de beste krachten te kiezen, zoodat na Nieuwjaar de definitieve ploeg haar zeer serieuze training kan aanvangen. Deze trai ning bestaat uit drie gedeelten, eerst in de plaats zelf, Cambridge op het riviertje de Cam en Oxford op de Isis; daarna te Henley en tenslotte de laatste twee weken op de wed- strijdbaan van de Theems. Deze baan is, zooals men weet, 41/2 mijl lang en loopt van Putney tot Mortlake. Hoe zwaar er om de overwinning gestreden wordt, blijkt uit het feit. dat eenmaal het resultaat een dead-heat was, terwijl in 1853 Oxford met 18 inches verschil won. En dat over een der- gelijken afstand. Behalve de boat-race is de onderlinge Rugbywedstrijd op Twickenham één dei- hoogtepunten van het universiteits-jaar. Daar kunnen de Lóndenaars van mee praten, want op de avonden van deze sportgebeurte nissen, resp. „Boat-race-night" en „Rugger- night" vieren de studentjes in de amuse- mentswijken van de hoofdstad ietwat luid ruchtig feest. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat ter gelegenheid van het gezamenlijke diner der twee Rugby-ploegen in één der grootste hoteis een vossenjacht georganiseerd werd, waarbij een Oxford-,three-quarter" als vos fungeex-de. Deze geïmproviseerde vos bleek minstens even slim te zijn als zijn werkelijke collega; althans het geheele hotel moest dooi de „honden" worden doorzocht, alvorens men Reintje in de keuken onder het fornuis vond liggen. In Engeland noemt men dat: „Run to earth". Doch ter zake. We wilden spreken over de deze v/eek gespeelde OxfordCambridge Rugger match. Zooals steeds bestond hiervoor een geweldige belangstelling en de toeschou wers zagen een ongemeen spannenden, ietwat forschen wedstrijd, die door de Oxonians met 5 tegen 3 gewonnen werd. Cambridge had veel pech en verloordoordat de ovale bal éénmaal den verkeerden kant opstuitte. Oxford scoorde toen een „try" (3 punten), die „converted" (benut» werd, zoodat de stand 50 in haar voordeel was. De lichtblauwen wisten, ondanks groot overwicht, daar slechts één onbenutte try tegenover te stellen, waar bij de Oxford-back Owen-Smith schitterend verdedigde. Een zoo mogelijk nog spannender wedstrijd werd eenige weken geleden tusschen de be roeps-ploegen van Engeland en Australië ge speeld. Telt een gewone Rugger-ploeg vijftien spelers, bij het Northern Union Rugby, dat door professionals beoefend wordt, bestaat het team uit dertien man. terwijl ook de pun tentelling verschillend is. De betreffende kamp was een toetswed- strijd tusschen de vertegenwoordigende ploe gen van dé twee landen en werd in de aller laatste seconde door een „dropped goal" met 75 ten gunste van Engeland beslist. Het moet wel hoogst onaangenaam zijn, wanneer men gekozen is om in Warschau tegen Polen een voetbalwedstrijd te gaan spelen en men heeft geen geld voor de verre reis. Dat ondervonden de Yoego-Slavische spelers uit Zagreb onlangs- en ze zullen een volgend keer wel goed oppassen, dat het niet weer gebeurt. Wat was het geval? Het groot ste gedeelte van de nationale ploeg bestónd uit spelers van clubs uit de stad Zagreb. Op den dag, waarop de reis. zou beginnen, had de Bond nog geen reisgeld gestuurd, althans men had in genoemde stad niets ontvangen. Goede raad was duur, want men kon met vier man toch niet tegen Polen in het veld komen. En wat deed toen de Bond? Inplaats van wederom 5000 dinars naar Zagreb te sturen, gingen de heeren van het bestuur in Belgrado de straat op. Eiken speler van naam, dien ze ontmoetten, werd eenvoudig mede naar het station genomen, zoodat tenslotte toch nog elf man de reis naar Warschau kon aan vaarden. En het resultaat, dat dit. samengeraapte team bereikte, was nog zeer eervol. Met slechts 43 werd van Polen verloren. De Engelsche keuze-commissie is boos. De leden zijn zeer ontevreden over het door het nationale elftal tegen Frankrijk geleverde spel. Weliswaar werd met 41 gewonnen, doch de spelers namen het te gemakkelijk op, er werd niet „gewerkt" en van Lotsiaansche concentratie was geen spoor te ontdekken. Het is dan ook zeker, dat de ploeg voor den wedstrijd tegen Schotland grondig herzien zal worden. De „luiaards" mogen voor straf niet meer meedoen, terwijl de plaatsen der twee binnenvoorwaartsen door snellere spe lers zullen worden gevuld. Men noemt in dit verband den naam van den jeugdigen Luke van Huddersfield, terwijl ook de Arsenal-man Bastin weer een goede kans maakt. Van Fransche zijde acht men het Engelsche team, zooals dat was samengesteld, sterker dan hetwelk vorige jaar tegen Oostenrijk speelde en men is tevreden met de 41 neder laag. Het is heel wel mogelijk, dat de eenheden der Engelsche ploeg inderdaad over meer ca paciteiten beschikken dan hun collega's tegen Oostenrijk in 1932. doch wat heeft men aan capaciteiten zonder enthousiasme en den wil om te winnen? De Arsenal-manager Herbert Chapman laat zich zeer vleiend over Hugo Meisl, den leider van de Oostenrijksche ploeg. uit. Hij noemt hem den grondlegger van het Centraal-Euro- peesche voetbal en meent, dat het aan hem te danken is, dat de Oostenrijkers als sports men spelen. Zoo ziet men; er is altijd verschil van mee ning. De Engelsche bladen toch hebben kort geleden eenigszins onvriendelijk geschreven over de wijze, waarop de Oostenrijkers hun tegenstanders aanvielen en afhielden, terwijl aan den anderen kant Weensche stemmen zich afkeurend doen hooren over de leiding en het inzicht van Hugo Meisl. Alsof niet elk team op zijn beurt- een in zinking doormaakt! Maar ook hier gelden de spreekwoorden: „Every dog has its day" en „Een profeet is in zijn eigen land nooit ge- eerd". Laat ons afwachten, wat er verder ge beurt. Zooals Paul Kruger reeds zeide; „Alles zal reg kom". De echte (Adv. Ingez. Med.) Voor den Politierechter. Zeep van f 0.60 voor f 2.50! Het verhaal van verdachte was niet ge loofwaardig. Zij, een 41-jarige koopvrouw uit Haarlem, had zich op 15 September aan een school in Broek-en-Waterland vervoegd en den hoofdonderwijzer een pak zeep te koop aangeboden. Hij wou het niet koopen, waarop zij hem gevraagd had of zij naar zijn vrouw mocht gaan. Het hoofd had daarop gezegd, dat zij dat zelf maar moest weten. Tot zoover klopte het verhaal met de feiten. Maar verder „Ik kwam aan het huis en tegen het dienst meisje heb ik gezegd, dat de hoofdonderwij zer niet gezegd had, dat ik een pak zeep kon verkoopen. Het dienstmeisje zei toen: als meneer dat gezegd heeft, zal het wel goed zijn. Mevrouw was er niet en daarom gaf het meisje me een rijksdaalder en ik haar de doos zeep." Voor de politie heeft de vrouw indertijd heel anders en heel wat geloofwaardiger gesproken. Toen zei ze, dat ze het dienst meisje op de mouw gespeld had, dat meneer verlof gegeven had maar een doos te koopen. En dan wordt de daaropvolgende opmerking van het meisje ook aannemelijk. Het reclasseeringsrapport noemde de vrouw brutaal. Gebleken is. dat de doos zeep. voor 60 cent ingekocht, door de vrouw werd ver kocht voorf 2.50! De officier noemde het verhaal voor den politierechter afgelegd, zeer onwaarschijn lijk. Hieruit blijkt het zoeken naar uitvluch ten. Het is goed, dat het platteland met zijn goedgeloovige menschen eens verlost wordt van oneerlijke kooplieden. Hij vroeg een boete van f 25. Verdachte zei toen, dat het verhaal verzon nen was en dat ze werkelijk de boel had op gelicht. De politierechter veroordeelde haar tot een boete van f 7.50, Mr. van Tijn 'trad als verdediger op. Tribune en Volk en Vaderland. Een groep fascisten uit Amsterdam kwam op 5 Augustus colporteeren met Volk en Va derland in Zaandam. Communisten en an dere politieke tegenstanders hebben dit groep je van 14 man opgewacht dien dag en er is een vechtpartij ontstaan tusschen deze fas cisten en een 50-tal andersdenkenden, waar van er een met een scherp voorwerp in de hand werd gesneden. Een communistische vechtersbaas is te dezer zake al veroordeeld en thans stond de leider dar fascistische col porteurs terecht. Hij zou met een mes gestoken hebben. Twee communisten verklaarden opdracht ge kregen te hebben om niet te terroriseeren en geen relletjes te veroorzaken. „Als de fascis ten colporteeren", zei de een, „dan is het mijn politieke plicht een tegencolportage met de Tribune te houden". Beiden hadden verdachte zien steken. Ver dachte zei, dat men vóór de colportage gefouil leerd is. Wapens mogen ze niet bij zich hebben en vechten mogen ze evenmin. Onmiddellijk na aankomst hebben zij zich gemeld bij de politie en om bescherming gevraagd. Ze kre gen die niet, doch wel werd een helft van de stad aangewezen om te colporteeren. De te genstanders hadden de andere helft van de stad. Deze zijn begonnen met schelden, slaan en schoppen. „Zelfs een kinderwagen met een kind er in is ons voor de voeten gegooid!" Drie fascisten kregen resp een lichte hersen schudding, een hoofdwond en een gescheur- den neusvleugel. Twee getuigen a décharge, die meegecolporteerd hadden (een bouwkundige en een scholier) verklaarden in denzelfden zin. Verdachte had geen mes gehad. De officier vroeg vrijspraak, omdat het over tuigend bewijs er z. i. niet was. Hij stond in dubio. Mr. de Rijke vond het onsportief, dat Ned. arbeiders zich leenen voor een vechtpartij, waarbij een groote meerderheid slechts enke len aanvalt. Hier is door verd. geslagen uit zelfverdediging, omdat de politie in gebreke was gebleven met bescherming. Toen mr. de Rijke zei: „Het nageslacht zal voor menschen als verdachte een monument oprichten omdat zij het volk verlost heb ben. viel mr. Raedt, de politierechter hem in de rede omdat dit niet ter zake dienende was. Hij sprak verd. vrij. De vrij gesprokene bracht den rechter ver volgens den fascistengroet. PERSONALIA. De heer D. de Liefde te Haarlem is te Lei den geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. VROUWENGROEP VRIJHEIDSBOND. Donderdag j.l. heeft de Vrouwengroep van den Liberale Staatspartij den Vrijheids bond een „Praatmiddag" gehouden in de Nijverheid. Deze was belegd, om de vrouwen ook op de hoogte te brengen van allerlei poli tieke ströomingen en ingrijpende regeerings- wetten en besluiten van dezen tijd. De leden en introducé's waren in de gelegenheid vragen te stellen, die uitvoerig beaiVw^-d weden door de Presidente, mevr. De Veer—Blok Wybrandi en de beide vrouwelijke raadsleden mevr. Mr. ScheltemaConradi en mevr. VenemaVan Doorn. Bij de rondvraag bleek dat een dergelijke bijeenkomst door de aan wezigen zeer gewaardeerd werd, zoodat men besloot, deze voorloopig ééns in de maand te doen plaats hebben.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6