De Frïeiehe Elf-stedentocht IJspret in Haarlem en Omstreken SCHAATSENRIJDEN MAANDAG 18 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 Tienduizenden op de dunne ijzers. Baanveger, baanveger kern met je bezem Veeg nu ©en glanzende gladde baan, Alles wat schaatsen heeft komt om te rijden, Alles wat beenen heeft komt om te glijden, Baanveger, baanveger kom met je bezem Veeg nu een glanzende gladde baan, Te Haarlem. Vele tienduizenden hebben Zaterdagmid dag en Zondag van het schitterende winter weer geprofiteerd om zich met het schaatsen rijden 'die toch maar weer elk jaar opnieuw een Hollandsche sport bij uitnemendheid blijkt te zijn) te vermaken. Het zeldzame ver schijnsel deed zich voor, dat midden op den- Zondagmiddag de wandelwegen, waar het anders op dien tijd heel druk is, bijna geheel verlaten lagen. Geen wonder ook. Allen, die de beschikking over een paar schaatsen konden krijgen, bon den die onder om eenige uren gezellig te rij den, of dit probeerden te doen. Hoe het zij. alle krabbelaars gaven blijk van ernstig wil len om mee te komen. Dat was wel speciaal Zaterdagnacht twaalf uur de eenzame man, die dit late uur uitgezocht had om te pro- beeren, op het ijs van den stillen Crayenester singel, door niemand gehinderd, een paar slagen te doen. Hij kon het natuurlijk niet helpen, dat -die „ellendige schaatsen7' tel kens neiging hadden, een anderen kant uit te gaan, dan juist hy wilde! Het gebeurde vaak dat hij niettegenstaande zijn heftige pogingen om den goeden koers te houden, alsmaar afwisselend van den eenen naar den anderen oever caprioolde! Neen, die heeft Zondag den tocht naar Marken (het veel be geerde einddoel van bijna alle Haarlemsche schaatsliefhebbers) stellig nog niet kunnen maken. Maar hij verdient een acht voor zijn ijveriger, wil om een. beter resultaat te ver krijgen! Het was heusch niet alleen op de banen van de ijsclubs, dat men elkaar Zondagmid dag bijna eiken vierkanten meter ijsvlakte betwistte. We zijn eens op onderzoek uitge gaan en hebben geen plekje, waar ijs te be kennen was, kunnen ontdekken, waar niet schaatsen' gereden werd. Zagen we zelfs niet kinderen tusschen de woonschepen op de Oostvest met schtatsjes rondscharrelen! Velen waren tevreden als ze hier en daar maar wat vooruit konden komen, ook al was er geen spoor van een baan te bekennen en al lagen er ijsschotsen op elkaar gevroren, zooals bijvoorbeeld op den Keerensingel en den Burgwal. Maar de grootste drukte was weer op het ijs van de groote waters. Op het Zuider Buxtenspaarne nabij Zuid- Schalkwijk was een heel behoorlijke baan uitgelegd. Velen maakten hier een dankbaar gebruik van. Vcor zoover de gevaarlijke plekken dit toe lieten, werden ook langs de Amsterdamsche Vaart en ce Zomervaart heel wat tochten in de richting van Halfweg en Amsterdam ge maakt. Dit geschiedde ook op de Leidschevaart in de flcK'rg van Leiden. Er werd ook heel veel in clubverband gereden. Zoo maakten ook een aantal leden van de Sportvereeniging Haarlem's Dagblad een aardigen tocht. Te tien uur werd Zondagmorgen verza meld voor de remise aan de Leidschevaart en tien minuten later reed de groep met flinke slagen naar het Zuiden Reeds toen bewoog zich op de Leidschevaart één onaf zienbare rij van schaatsers; het schitterende weer en de bonte kleurenmengeling van ijs- costumes vormden een vroolijk geheel. In een genoeglijke stemming reden de Groentjes tot viak or.der Leiden, waar even gepauzeerd werd om den inwendigen mensch te verwar men De schaatsen werden daarna nog wat ste viger opgebonden, om den terugtocht te» aan vaarden. Te ruim één uur was de groep weer op de plaats van bestemming terug. Het zeer geslaagde tochtje deed bij allen het verlangen ontstaan om het nog eens over te doen. Het aantal baanvegers was op verschillen de plaatsen heel groot. Het verlangen om weer eens wat te kunnen verdienen, was goed merkbaar. De bekende roep: ..Denk om den baanveger!" klor.k onophoudelijk over de ijs vlakten. En de rijders lieten zich, voor zoo ver wij konden constateeren, gelukkig niet onbetuigd. Men was dankbaar voor de banen, die met grooten ijver door de mannen in ord*> werden gehouden. Verder werd druk gereden op de Haarlem sche vaarten en singels, op de Brouwerskolk, ir. Grcenen'daal. op de breede slooten .tus schen de weilanden aan de rijkswegen en op de groote plassen bij Aalsmeer. Neen, deze mooie Zondag zal niet gauw door de vereerders van god Thialf vergeten worden Wedstrijden Ijsbaan „St. Moritz". Het was heel goed gezien van de actieve beheerders der IJsbaan St. Moirtz aan de Amsterdamsche Vaart, om Zaterdagmiddag open wedstrijden in het hardrijden uit te schrijven, want het was toen het prachtigste winterweer, dat men zich denken kon. Het vrcor eenige graden, de zon scheen verruk kelijk en zelfs het geringste spoortje van wind ontbrak. Geen wonder dan ook. dat de toeloop van deelnemers en belanghebbenden heel groot was, vooral omdat de toegangsprijs uiterst mixjiem is. Het ijs verkeerde in een uitstekenden toe stand en ér was voor de deelnemers aan de wedstrijden een heel mooie baan uitgezet. De regeling liet niets te wenschen over. Door middel van een geluidversterker kon men tot in de verste hoeken van het uitge strekte terrein goed verstaan, wat de leider aan de deelnemers en aan het publiek mee te doelen had. Er was ook voldoende muziek aanwezig, zoodat niemand zich verveelde. De jury bestond uit de heeren Jan Tulle ken, Knessen, Van Dijk en Metz. Er waren niet minder dan 57 deelnemers, die men in •tien series tegen elkaar liet rijden. Er werd vaak heftige strijd geleverd. Er waren ver schillende geldprijzen uitgeloofd. De eerste prijs was f 20 dc tweede f 12.50, de derde voor f 10 enz. Bovendien waren er drie medailles beschikbaar gesteld. Het was dus wei de mcelte waard om zich eens een paar minu ten extra in te spannen. Het was al aardig laat in der. middag, toen de laatste strijd geleverd werd. De uitslagen luidden als volgt: le prijs G. Roos; 2 P. v. 't Hcoft; 3 C. v. 't Hooft; 4 Konings, 5 J. v. Kooij, 6 J. Verharen, 7 De Kleen, 8 De Vries, 9 Mettes, 10 Veenstra. Na afloop werden de prijzen uitgereikt in het nieuwe paviljoen. Met een toepasselijk woord overhandigde de heer H. van Leeu wen de prijzen uit, hij noemde dezen eersten wedstrijd op „St. Moritz" een groot succes. Hij zal spoedig herhaald worden. Gecostumcerd ijsfeest. A.s. Woensdagavond zal er op de baan van St. Moritz, als tenminste het weer en de toe stand van het ijs dit toelaten, een gecostu- meerd ijsfeest plaats hebben. Dat belooft dus iets aardigs te worden. Te Heemstede. De banen van de ijsvereenigïng „De Vol harding" beginnen steeds grootere belang stelling te trekken. Zaterdagavond was aan vankelijk besloten de baan te sluiten, doch een deputatxe uit de talrijke liefhebbers wric het bestuur te bewegen, op het genomen be sluit terug te komen. De mededeeling door den luidspreker dat de baan alsnog van 7 9.30 zou opengesteld worden, werd met een enthousiast gejuich beantwoord. Van Zondagmorgen 10 uur af tot 5 uur was het een ongekende drukte, vooral in den middag, toen er behendigheidswedstrijden werden gehouden. Dit zeer interessante spel trok veel publiek. Slechts noode trokken de liefhebbers om 5 uur huiswaarts, om in de avonduren bij de goede verlichting weer teurg te komen. Ten gevolge van de te weinige deelneming kon de wedstrijd in het schoonryden Zater dagmiddag op de baan van „De Volharding" niet doorgaan. Het hardrijden voor jongens trok veel be langstelling. Voor den leeftijd van 1113 jaar waren 19 deelnemers. Er werd in een uitstekend tempo gereden De prijzen die bestonden uit schaatsen schaatsengarnituren en luxe voorwerpen werden als volgt gewonnen: 1 H. B. de Boer, 2 F. Samson, 3 Jul. v. d. Veld,t 4- Griethuizen, 5 K. Flak. Voor den wedstrijd jongens van 13a5 jaar waren 12 deelnemers. Hier ging de strijd tusschen den jongen van Rooden en den jongen Kooijman, die wel iets voor de toekomst beloven. Na een feilen kamp werd S J. van Roode Jr. 1, met als no. 2 L. M. Kooijman Jr. met een halven meter verschil. 3 F. Samson, 4 F. Wennink. Na afloop reikte de voorzitter de prijzen uit. De minder gelukkige rijders ontvingen alle een groote plak chocolade. Zondagmiddag hadden op de banen van De Volharding behendigheidswedstrijden plaats voor dames en heeren. Van den start af moesten eerst van een ta feltje op 25 M. afstand een 5 tal turven ge haald worden; dan op een afstand van 80 M. een parasol opnemen open doen en deze weer terugbrengen naar de startplaats. Hier waren het niet altijd de hardste rij ders en rijdsters die het eerst de finish be reikten omdat een turf wel eens onwillig bleek mee te gaan; ook de parasol weigerde wel eens open te gaan. Voor de dames waren 14 deelneemsters. 1 mevr. Platerink, 2 mej. D. v. Amerongen, 3 mevr. Veldhuizen, 4 mej. M. v. d. Zouwe. Heeren: 1 H. v. d. Weiden,, 2 J. F. v. d. Plaat 3 L. Kooijman Jr., 4 C. F. Visser. Te Zandvoort. Op niet minder dan vier banen werd Zon dag te Zandvoort gereden: de I^inkobaan, de baan naast hotel c Grange. het Zeemeeuwen terrein en het Zandvoort-terrein, 's Avonds waren alle banen electrisch verlicht en over al klonk opwekkende muziek; hier waren het gramofoonplaten, die door middel van een luidspreker de geheele baan konden bestrij ken; ginds waren het harmonicaspelers, die wel niet over de geheele baan hoorbaar wa ren, maar toch een feestelijke sfeer op het ijs wisten te scheppen. Niet alle Zandvoorters bleven echter „bij honk". Konderden trokken er met het mooie winter weer op uit om een tochtje te maken. In groote en kleine groepen ging men per trein of tarm naar Haarlem of Amsterdam, om van daaruit Marken te bezoeken. Anderen stapten te Aerdenhout uit, bon den op de Houtvaart hun schaatsen onder om via de Leidsche vaart de Sleutelstad mei een bezoek te vereeren. Weer anderen breid den deze tochtjes nog uit, door van Leiden over de Kagerplassen naar Haarlem terug te keeren. Ongelukken kwamen gelukkig niet voor. 's Avonds keerden allen moe, maar zeer vol daan in ons baddorp terug. Het oud-Zandvoortsehe vermaak, het sleed je rijden van den strandweg is Zaterdag en Zondagmiddag weer druk beoefend. Oud en jong deed mee. Meestal met zijn tweeën, soms ook met zijn drieën op een sleedje ging het in duizelingwekkende vaart naar bene den, om dan met de slee or.der den arm in een onafgebroken rij naar boven te klaute ren. Toen Zondagmiddag met het opkomen van het water, de sleedjes niet meer rechtuit de baan af konden, maar zijwaarts van de baan op het strand moesten loopen, werd een 12- jarige jongen, K. uit de Noorderstraat, door een slee omver gegooid. Door omstanders werd hij op een slede bij Bodega Mustert binnen gedragen, waar Dr Gerke de eerste hulp verleende, waarna de jongen naar zijn ouderlijk huis werd ver voerd. Waarschijnlijk zal het nog afloopen met een ernstige ontwrichting van het scheenbeen en den voetwortel. Te Haarlemmermeer. Van het Ijs kon hier en daar in Haarlem mermeer nog een druk gebruik worden in maakt. De voor het Polderhuis geplaaUce witte vlag met de woorden „Machines wer ken" werd 's middags weer weggenomen, zoo dat het ijs in de Hoofdvaart hoewel onder en bij de bruggen onbetrouwbaar in de richting naar Nieuw-Vennep nog wel berijd baar was en vele liefhebbers van schaatsen rijden zich niet onbetuigd lieten om van de ijssport tg- geniete"- Ook .op de lang? den Kruisweg te Hoofd dorp gelegen mooi-e ijsbaan, alwaar Zater dagmiddag een goed geslaagde hardrijderij voor jongens werd gehouden, heerschte een gezellige drukte Te Beverwijk EEN DAG VAN IJSVREUGDE Kennemerland heeft ook den tweeden Zon dag van ijsvreugde niet ongebruikt laten voorbijgaan. Bij drommen zijn de liefhebbers van schaatsenrijden naar alle windstreken uitgetrokken, om van dezen idealen winter dag volop tc prox'iteeren, Rondom Beverwijk heerschte de ijsvreugde op ijsbanen, tochten, sleten en vaarten. Velen richten hun schre- dtn naar den polder, om op de ringvaart o: der te binden en baantje te rijden op de ge .-tolde wateren, die de forten omringen. De trrin vervoerde tallooze schaatsenrijders naar "Uitgeest, cm op het uitgestrekte meer over de ruimte te zwieren. De jeugd amuseerde zich kostelijk op de spoor- en polderslooten of profiteerde van de ijsbaan aan de Adrichem straat, die „mislukt" is en deswege gratis voor de liefhebbers werd opengesteld. Op de B>'verwijksche ijsbaan achter het gemeente lijke sportpark heerschte weer een opgewekt leven en zoowel des middags als in de avond uren werd van deze gelegenheid een druk ge bruik gemaakt. Des middags werd op het midden-gedeelte zelfs een geanimeerd par tijtje ijshockey gespeeld, een tot nog toe on bekende sport in Beverwijk, die dan ook groote belangstelling trok. Ook het pierement was weer van de partij en speelde alsmaar dezelfde volksliederen, die wijduit, over de polderlanden zweefden. Het was vooral in de avonduren, dat het alem bekende lied over de maneschijn als zijnde het meest toepasse lijk ook het meest werd gespeeld. Dit alles droeg bij tot verhooging van de goede stem ming. die voor enkele zwak ter been zijnde broeders slechts verstoord werd door bloed neuzen of soortgelijke onaangename ge volgen van een al te intieme kennismaking met den harden ijsvloer. Maar in dat geval was de transportcolonné van het Roode Kruis er als de kippen bij, om aan de slachtoffers de noodige zorgen te besteden en meestal was de narigheid dan al' weel' spoedig verge ten. Als geheel dus weer een geslaagde ijs- Zondag, waarvan naar hartelust geprofi teerd is. H. S. V. „De Kampioen". Ook de H.S.V. „De Kampioen" hield een wedstrijd op schaatsen op de IJsbaan St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart, wel willend afgestaan door de directie. De uitslag was: 1 C. Moerkera. 2 D. Veenhof, 3 D. Fabel. Voor het begin van den wedstrijd deed het lid H. Zeulevoet een emstigen val: hij moest per ziekenauto naar de Maria-stïchting ver voerd v/orden Hier bleek dat hij een hersen schudding had bekomen. Hij is hier ter ob servatie gebleven. Voorzichtig zijn Het bestuur van de Ijsvereenigïng Haarlem en omstreken verstrekt ons de volgende me dedeeling: Groote voorzichtigheid geboden, vooral op het Noorder Buitensnaarne en op den Mooien Hel. Usbericht van Vreemdelingenverkeer. Amsterdamsche en Leidsche vaart zijn goed berijdbaar. Noorder Spaarne en Mooie Nel berijdbaar, doch voorzichtigheid geboden. Zijkanaal B van Spaarr.dam naar Velsen goed berijdbaar. Ringvaart van de Liede af tot de Lijnden goed. Hoofdvaart van de Lijnden tot de Kaag en de Genievaart, Aalsmeer, Vijfhuizen, be rijdbaar. Overigens de geheele Haarlemmermeer: berijdbaar, de bruggen echter zeer gevaarlijk. Twee winnaars in recordtijd. (Van onzen specialen verslaggever). Wat de Haarlemmers presteerden. Wanneer de temperatuur tot onder het nul punt gedaald is, als 't ijs „den tragen plas houdt staan" en het vriezend winterweer van het door vaarten, meren en slooten in tal looze stukken verdeelde Friesland één aaneen gesloten vasten vloer gemaakt heeft, sterk en stevig en star, dan maakt schaatsenrijdend Ned.'rland zich op om van deze sporadisch- voorkomende gelegenheid te profiteeren, en de ondernemendsten onder de rijders en rijd sters gorden zich aan om aan den beroemden en moeilijken tocht deel te nemen, aan die zoo prachtige sportieve gebeurtenis, die een hoogtepunt is in het leven van iederen ijs- en schaatsen-enthousiast, aan den Frieschen Elf- Steden-Toch"In elke vorstperiode spitst men zich er op en vele malen wordt men teleurge steld en zoo geviel het, dat tot heden toe nog slechts vijf van dergelijke tochten gehouden zijn, in 19G9 (de eerste eigenlijk officieele tocht), in 1912, in 1917, in 1929 en 1933, de laatste vier onder auspiciën van de Friesche Elf Steden Vereeniging te Leeuwarden. $LOT6N De Friesche Elf Steden zijn bekend, bijvoor beeld door de uitdrukking: op zijn elf-en-der- tigst. De oorsprong van dit gezegde is te vin den in de Elf Steden en de dertig grietenijen, waarin Friesland tot 1795 verdeeld was. Wan neer de landstalen zich richtten tot de bestu ren der afzonderlijke staten dan kwam het antwoord van Friesland het laatst binnen, omdat alle elf steden en dertig grietenijen eerst geraadpleegd moesten worden, alvorens aan de landsrcgeering het resultaat der be sprekingen kon worden meegedeeld. De route van den Slf Steden Tocht gaat langs de elf steden en vermoedelijk ook langs dertig dor pen, soms slechts bestaande uit een kerk met den bekenden stompen toren en een vijftal boerderijen er omheen, en vaak een naam dragende, die eindigt op .urn of .adeel. Maar dat de schaatstocht op zijn elf-en-der- tigst gaat, zou niemand kunnen beweren. Legden de winnaars van den laatsten wedstrijd op j.l. Zaterdag den afstand van bijna 205 K.M. niet af ixx 9 uur en 2 minuten, wat zeggen wil, dat de recordtijd van den winnaar uit 1917, de Koning, met ruim 50 minuten is ver beterd? De Friesche Elf Steden, in volgorde van de route, zijn Leeuwarden, Sneek, Ylst, Sloten. Stavoren, Hindeloopen, Workum, Bolsward, Harlingen, Franeker en Dokkum. Daar zijn ook de controleposten gevestigd, waar de deel nemers hun kaart moeten laten afteekenen. En dóar ook voornamelijk staan de vele toe schouwers. om vrienden en kennissen of be kende Nederlanders aan te moedigen. Deze maal doet een x-ecord aantal rijders mee: ex- zijn ingeschreven 159 wedstrijdrijders en niet inirder dan 340 tochtrijdei's, die den geheelen nacht van Vrijdag op Zaterdag gelegenheid hadden zich in hotel De Klanderij in Leeuw arden aan te melden, waar de jury- en com missieleden den ganschen nacht door „re ceptie" hielden. Vrijdagavond laat komen wij in Leeuwarden aan. Reeds vóór Zwolle hooren we in den treïir van alle zijden gesprekken over den tocht, over het weer, het ijs, de deelnemers. Even 'voorbij Heerenveen krijgen we van den con ducteur eexr papiertje met de definitieve route, en nu blijkt, dat ditmaal het stuk LeeuwardenDokkum niet aan het begin, doch pas aan het einde valt. „Onjuist", meent een kenner, „heelemaal verkeerd, want nou moeten ze eerst naar het Zuiden met den N.O. wind achter, en het grootste stuk tegen den wind in". Later zou blijken, dat de wind geen xxoe- menswaardigen invloed had, omdat er bijna geen wind was. Enkele laatkomers melden zich bij het be stuur, maar verreweg het grootste gedeelte der deelnemers heeft zich reeds ter ruste be geventot vier uur, als de echte drukte komt. De lange-afstandlooper Jan Zeegers ver orbert tegen vieren Zaterdagmorgen in ons hotel zijn ontbijt, onze tenniskampioen Henk Timmer inspecteert zijn schaatsen voor het laatst. Hij zegt niet mee te doenaan den wedstrijd: „Als ik het maar haal, ben ik al zeer tevreden...." Onze fotograaf, snapt den Spaarne-skiffeuï Ir. T. de Vi'ies en den H.F.C.'er Arie van Beekum net, als zij tezamen hun controle-kaarten in ontvangst nemen. Dan, even voor vijven, neemt de leider van den tocht, mr. Kepkexna het woord om nog een aanmoediging te laten hooren, en alle deel nemers, de wedstrijdrijders voorop, stappen in de 22 autobussen, die naar den start rijden, voorzichtig, want de wegen zijn zeer glad. Op de Sneekervaart bij Boxumerdam, karig verlicht door de laxnpen van eenige auto's aan den kant, krioelen de deelnemers door elkaar. Het is bladstil en knappend vriesweer, zonder dat die strïemend-felle kou heerscht, die den tocht van 1929 tot een hoogst onaangename maakte. Even voor half zes stellen de wed strijdrijders zich op achter het starttouw, dat aan de eene zijde voorzien is van een steen, die na het schot schuin naar voren over het ijs gezwaaid woidt naar den tegenovergestelden wal, opdat dit touw de rijders niet zal hinde ren. De meesten dragen een zaklaxrtaarn bij zich, op de borst of zelfs voor op de muts vastgemaakt. Want voorloopig zal men in het pikkedonker zijn weg moten zoeken! Het schot valt voor de eerste ploeg en eenige mi nuten later vertrekken ook de anderen. En meteen vindt het eerste ongeluk plaats: iemand haakt met zijn schaats achter den bovengenoemden steen en moet terug naar zijn hotel om zijn kapotte schaats voor een axidere te ruileneen onverwachte achter stand van bijna een half uur! Onder den schitterend-helderen sterren hemel reppen de renners, waarvan eenige tientallen verstek hebben laten gaan. zich vooi*t in de richting van Sneek, dat om kwart over zes reeds gepasseerd wordt door de voor ste rijders. Arie van Beekum aan den kop. Er zit al dadelijk een goed tempo in, ondanks de duisternis, doch uit den aard der zaak zal de snelheid worden opgevoerd als het lichter is. En het wórdt spoedig lichter. Tegen half acht begint de kim zich te kleuren: een lang zaam naar boven rijzend zacht-rood boven den horizont kondigt het naderen van den dag aan, van een f raaien dag. Het gaat over in licht-geel en dat weer in ijl-blauw en de ster ren vervagen in den óplichtenden hemel. Het is vaxi een stille en wondere schoonheid. Gestaag schuren de smalle ijzex-s over de ijsbaan, tusschen de lage landen van het Noorden door, die maar nauwelijks boven het gestolde watervlak uitkomen en die zich links en rechts, licht bestrooid met wat dunne sneeuw, verliezen in de oneindigheid der ver ten. De eene kilometer na de andere wordt weggereden, successievelijk neemt men de controleposten en de groote groepen, waar van zich al heel gauw enkelen hebben losge maakt. verworden tot lang-uitgerekte slierten, die hiaten gaan vertoonen, grooter en grooter. Over de wijde meren gaat het, de Fluesexr en de Morra, en het is daar, dat het ijs xriet van de allerbeste .kwaliteit is. Ook bij en onder de lage bruggen is het nogal hobbelig, waar nog bij komt, dat men daar gebukt onder door moet glijden. Een enkele valpai'tij is er het gevolg van en een enkele heeft daardoor moe ten opgeven, We zien enkelen met pleisters op het gezicht, met zakdoeken om de hand of lappen om het beexi. Maar de rijders versagen geexr oogenblik; doorzetten is het parool. StavorenHinde- lcopenBolsward, waar men iir een groote bocht aankomt. In Bolsward is men ruw ge schat op de helft en in de warme gelagkamer van Het Wapen vanWonseradeel (zou het ook anders kunnen in Friesland?), waar een coxitrölepost is geplaatst, maken de meeste rijders het zich even gemakkelijk. Hier is Smid van Hirdelcopen ongeveer kwart voor tien als eerste aangekomen, op een afstand van eenige minuten gevolgd door Dijkstra van Cornjum, Jongert van Ilpendam, de favoriet, en Koen van Knijpe. j Arie van Beekum is een heel eind afgezakt. „Verkeerd gereden op het Heegermeer", zegt ie. Het scheelt hem ettelijke kilometers. Hij begeeft zich onmiddellijk naar binnen en vcr- schijxrt even later weer in de deuropening. Maar de weg vandaar tot het ijs is wat lang en de ijzers worden niet beter dcor het loopen over de houten loopplank. En Arie laat zich dan ook rustig naar de baan dragen. Wij heb ben niet begrepen, waarom de wedstrijdleiding de controleposten bij dit uitzonderlijk fraai weer niet op lxet ijs gezet heeft, want som - mige posten zijn gevestigd in wel wat nauw 5 en bexxauwde kamertjes. Die in Woxiseradeel is zeer behoorlijk. Men had daar echter wel xxiogen zorgen voor stroo op de loopplank. Rijders op Norexi doen dan ook veiligheids halve hoezen om huxi ijzers. De Haarlemmer de Vries klaagt over een val. Zijn schaatsen zijn bot geworden, zoodat hij ze laat slijpen. Tegen kwax't ovep: 11 ver schijnt vaxr Riemsdijk die zijn beenen op twee stoelen een wijle rust gunt en smakelijk in een broodje hapt. En dan gaat het weer verder, een vaart door, die recht vcor den controlepost het vlakke land ingaat. Door Harlingen moeten de deelnemers een stuk lcopen, door straatjes en steegjes en de vriendelijke en hulpvaardige bevolking wijst ook hier den weg, zooals ze dat overal op de route, waar noodig, gedaaxr heeft. Het is merkwaardig', zooals de Friezexi het ijs aan zich ondergeschikt maken. Te water gaat het niet meer, dan maar over het ijs. Ze fietsen er, en brengt men anders de melk bussen of kisten per boot naar de plaats van bestemming, thans gebeurt dat op de slee, die door schaatsenrijdende boeren geduwd wordt. Een kalf en een geit zien we zelfs op deze wijze vervoerd Wat de kleeding der deelnemers betreft, deze varieert tusschen nauw-sluitende zwarte tricotpakken en gewone lange broeken met de sokken en sokophouders er boven. Er zijn witte truien met ritssluiting en blauwe schippers truien. En zijn mutsen van allerlei kleur en rijders, die blootshoofds gaan. Sommige heb ben een paar gewone Friesche schaatsen aan hun voeten, de meesten echter voeren een paar reserve-ijzers mee. De Brusselsche Ameri kaan Süssdorff bezit liefst zes paar schoenen met-ijzers, die hem langs de heele route ach terna worden gebracht. Velen rijden op gym- rxastiekschoentjes. FranekerDokkum. Smid is ingehaald door A. de Vries uit Dronrijp en Castelein van Wartena; hij is vermoeid en zal waarschijnlijk wel niet als eerste eindigen. Inderdaad. Als het talrijke publiek, dat van den stand telkens op de hoogte wordt gehouden, bij de finish, het café De Groene Weide, met een gejuich den winnaar begroet, dan geldt dat niet Smid, die een stuk is achtergebleven, maar De Vries en Castelein, die beiden, (de Vxnes eerst), cm half drie den tocht volbracht hebben. Smid wordt derde om 2 uur 39 min. en Jongert, die evenals in 1929 verkeerd gereden is, vierde om 2 uur 41 min. Boersma uit Twijzel komt als eerste van den tocht om 3 uür 10 min. binnen. Van de Haarlemmers passeert Van Beekum om 4 uur 31 de eindstx-eep, B. Henneman uit Bloemendaal negen minuten later. Rhodius en Van Riemsdijk (beiden deelnemers aan den tocht) arriveerexr om 7 uur 39, en de Vries (wedstrijdrijder) om 8 uur 16. De Heemstede- naar Sillevis is in Workum uitgevallen. „Ik ben een paar keer gevallen", vertelt ons De Vries. „Bovendien was ik bij IJlst omgere den en tenslotte heb ik dan ook niet meer wedstrijd gereden, maar zorgde, dat ik er kwam. Het ijs was over het algemeen uitmun tend, behalve op de meren en bij Dokkum, waar nogal scheuren waren; een beetje ge vaarlijk in 't donker. Bovendien is daar een stuk, dat in twee richtingen bereden moet worden, zoodat je wel eens last van elkaar hebt". Wij informeeren of hij geen lantaarntje bij zich heeft gehad. „Jawel, maar daar heb je weinig aan, als er wat sneeuw op de baan ligt, zooals daar. Het is de eerste keer, dat ik hieraan meedoe, en ik heb veel geleerd. Maar ik ben blij, den tocht volbracht te hebben". De andere Haarlemmers, die aan den tocht deelnemen, komen pas later of in het geheel niet binnen. De eerste dame, mej. de Nekker van Willemsoord, die den tocht volbracht heeft en om 10 min. voor 6 arriveert, krijgt bloemen. Alle deelnemende dames hebben den tocht volbracht. Als laatste passeert mej. de Ligny uit Haarlem even voor 12 uur de finish. Na Jongert zijn binnengekomen S. D. Dijk stra (Cornjum) om 2.41 uur, D. van der Duin (Warga) 2.55 uux% S. Kooistra (Warga) 2.59 uur, J. J. Dijkveld Stal (Leens) 3 uur, D. J. Groenendal (Ulrum) 3.01 uur en S. Koen (Knijpe) 3.01 uur. Des avonds zijn vele waardeerende en vrien delijke woorden gesproken, o.a. door den leidei* mr. Hepkema. Als deze in Spoorzicht aan den winnaar de Vries een lauwerkrans en eexx me daille overhandigt, zingt het publiek spontaan het Friesche volkslied. Allen die den tocht binnen den daarvoor bepaalden tijd gemaakt hebben, krijgen een herinneringskruis. In het geheel hebben 483 rijders den tocht volbracht en 29 zij-n uitgevallen. Zoo was de vijfde Elfstedentocht, die in elk opzicht een succes is geworden. Er is snel ge reden en fair gestreden in een weersgesteld heid, die ideaal genoemd mag wordexr. Mochten ex* deelnemers bij geweest zijn, die door vermoeidheid of ongetraindheid het einddoel niet bereikt hebben, dan hebben zij in elk geval een ervaring opgedaan die voor een volgende maal van groote waarde kan zijn. Waarmee we tevens zeggen, dat we het niet geheel eess zijn met de opmerking van een stoeren Fries: „Als ze 't met zulk weer niet halen, dan hoeven ze 't ook nooit meer te probeeren!" Al zit hier ook veel waars in. A. J. C. VL. Wedstrijden te Oud-Karspel. Uit Oud-Karspel; Onder auspiciën van den K. N. S. B. heeft Zondag te Oud-Karspel een nationale wedstrijd vcor amateurs in het hardrijden plaats gehad over 509. 1000, 3000 Meter, op de banen van de IJsclub „Vol harding". De resultaten luidden als volgt: 500 Meter: 1. T. Hooftman, IJsselmonde 48 sec.; 2, W. Keetman, Winkel 49 1/5 sec.; 3. J. Lange dijk, Oud-Karspel 50 2/5 sec. 1000 Meter: 1. W. Keetman 1 min. 40 4/5 sec.; 2. T. Hooftman 1 min. 43 sec.; 3. J. Lange dijk 1 min. 43 3/5 sec. 3000 Meter: 1. J. Langedijk 5 min. 30 3'5 sec.; 2. J. Ren oud. Zuid-Scharwoude 5 min. 381/5 sec.; 3. W. Keetman 5 min. 38 2/5 r'c Totaal klassement: 1. W. Keetman 6 pnt. (winnaar van den wisselbeker). 2. J. Lange- dijk 7 pnt. 3. T. Hooftman 10 pnt.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6