Peignoirs De Vrouw in de XXe eeuw. ABR. MEIJER DONDERDAG 21 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 11 WAT WE DRAGEN. vooral geen te mooie kleeren, zoodat we ons niet- behaaglijk en prettig voelen. Voor Moeder: een eenvoudig japonnetje van donkere stof, met een moderne mouw en gegarneerd met een randje astrakan of imi tatie-bont. Voor kleine Zus: een jurkje van wollen mousseline met een breeden geborduurden kraag. Voor Broer: een zwart of donkerblauw flu- weelen opknoopbroekje en een lichte blouse van waschzïjde. Hazepeper (van overgebleven gebraden haas) van 4 personen: Ongeveer een halve haas, 1/2 L. bouillon of het magere van de just, met water aan gevuld, 50 gr. bloem, 60 gr. boter of vet van de jus, 1 ui, 10 gr. suiker, kruidnagelen, 1 laurierblad, 1 Spaansch pepertje, 1 dL. azijn, 2 theelepels Maggi-aroma, 1 eetlepel Engel- sche saus. Fruit de gesnipperde ui met de boter (of het vet) en de bloem donkerbruin; voeg hier bij de bouillon (of de magere jus met water), laat de saus even doorkoken en giet ze dan door een zeef op de in nette stukken gesne den haasresten, in een gedekte pan. Voeg er de azijn, de suiker en de kruiden bij en laat de hazepeper ongeveer 1 uur zachtjes stoven. Roer er voor het opdoen het aroma en de En- gelsche saus door. Kerstkrans (1 middelmatige krans): 125 gr. bloem, 125 gr. boter, iets zout; 125 gr. amandelen, 125 gr. suiker, wat geraspte citroenschil, 1 ei. Doe bloem, boter en zout in een kom, snijd de boter in groote stukken, voeg, roerende, zooveel koud water toe tot de massa een sa menhangend geheel vormt en rol het dan op een met bloem bestoven deegplank of aan recht met een met bloem bedekte deegrol uit tot een dikke lap. Vouw de beide uiteinden van deze lap om naar het midden en vouw hem daarna dubbel (dus zooals een doek zonder rand wordt opgevouwen), herhaal dit uitrollen en opvouwen nog enkele malen en zet dan het deeg 1 uur op een koele plaats weg. Zet de amandelen op met koud water, brenge ze aan de kook, pel ze en vermeng ze met de suiker, de geraspte citroenschil en het ei. Maal deze massa twee keer door den amandelmolen. Vorm van deze amandelspijs een rol van 3 centimeter dikte. Rol het deeg uit tot een rechthoekige lap van 1/4 centime ter dikte en 15 centimeter breedte. Leg de spijsrol op de deeglap, bestrijk de randen van het deeg met koud water en wikkel het deeg om de spijs heen. Vorm nu een cirkel, plak de uiteinden van het deeg zoo onzichtbaar mogelijk met wat water aan elkaar: bestrijk de krans met wat los geklopt ei en bak hem 20 minuten in een heete oven. Bedek hem na bekoeling met een dun glazuur, bestaande uit gezeefde poedersuiker en enkele druppels kokend water, en breng hierop, terwijl het glazuur nog nat is. een gameering aan van gehalveerde geconfijte kersjes, afgewisseld met geconfijte snippers. C. F. GROOTE HOUTSTRAAT 16 betreft dezen keer de bijzon der voordeelige aanbiedingvan Wij hebben een enorme sorteering in alle mogelijke Uitve r koo p s p rifzen vanaf II, 2.30 tot tl. 19.-toe. Elke peignoir, ook de goed koopste munt uit door goeden pasvorm. Ook extra groote maten voorhanden. (Adv. Ingez. MedJ Als de regenbuien tegen de ruiten slaan, de wind om het huis loeit, dan is er voor de kinderen geen sprake van buitenspelen. Dan moeten zij zich thuis vermaken, de mogelijk heden zijn daar zooveel geringer en niet zel den draait het uit op verveling en gekibbel. En als het dan pas December is, in het be gin van den winter dus, dan slaat je de schrik wel eens om het hart. Als dat zoo duren moet Wat kan het kind zooal spelen als het thuis moet blijven? Als het zich alleen of met andere kinderen in de kamer amuseeren moet? Laten we eens even nadenken: wat deden wij zelf in zulke gevallen, wat waren pret tige spelletjes waarbij we ons nooit verveel den? Als ik denk aan de regendagen thuis, dan herinner ik mij geen verveling. Het kan zijn, dat de herinnering die alles vermooit mij ook hier parten speelt. Maar hoe eerlijk ik ook zoeknee, ik vind alleen maar dat het prettig was. De eenige keeren, dat er sprake van verveling en ontevredenheid was waren dan als er een kind op visite kwam waarmee ik spelen moest, een kind, dat niets begreep van mijn spelletjes en dat spelen wou waar ik niets aan vond. Daar hebben we dus al één punt: laat kin deren van heel verschillenden aanleg nooit alleen samenspelen. Onder leiding gaat het misschien wel, moet het ook wel eens gepro beerd worden, juist om die kinderen nader tot elkaar te brengen, ze wat te leeren schik ken en toegeven en zoo mogelijk plezier te doen krijgen in het spel van den ander. Maar wilt u dat ze alleen en rustig spelen, geef ze dan niet zóó maar eens een kind op visite, dring hen dan geen vriendjes en vrien dinnetjes op. Zijn broertjes en zusjes van verschillenden aanleg laat ze dan als het eenigszins mogelijk is apart spelen. Want wil het kind prettig' en met enthou siasme spelen dan moet het zijn fantasie den vrijen teugel kunnen laten. Het bedenkt zelf spelletjes, die geen ouder hem leeren kan en die geen goedwllep-d, epvqeder uit .boeken ojyer kinder-bezighMen .'kan halen. Wat zijn dat voor „fijne spelletjes?" Het doen-alsof. Alsof je een machinist bent, een kapitein van een schip, een moeder van een groot gezin, een directrice van een kostschool. En dat dan in alle consequenties doorge voerd. Niet zoo maar eens eventjes, maar heele dagen aanéén, soms wel weken. Dat is een echt spel. Iemand anders zijn. Heerlijk als je een vriendje of vriendinnetje hebt dat meegaat in die fantasie. Dan is er iemand die werkelijk in je den kapitein of de directrice ziet, met wie je kunt praten of je werkelijk die iemand bent die je voorstelt. Maar het kan ook alleen. En je sticht een heel rijk; ontbrekende requisieten hinderen je niet. je fantasie komt overal te hulp. Verveelde ik mij ooit in mijn kinderjaren? Nee, ik speelde kostschooltje en huismoeder tje, ook wel koningin of „heel rijke mevrouw". Met blokken en legkaarten spelen, dat ver veelde al gauw, maar die spelletjes nooit. Je verzon altijd weer wat nieuws. Misschien heeft u er iets op tegen, tegen dat leven in de fantasie? Vindt u het noodig dat het kind met zijn beide beenen in de wer kelijkheid blijft staan? Laat het dan maar bouwen en knutselen. Als hij en u een beetje vindingrijk zijn, komt het ook zoo den win ter v/el door. Maar anders, stuur het kind, dat er zelf niet toe komt, in de richting van de fantasie- spelletjes. Met zulke spelletjes vliegt een win ter om. BEP OTTEN. IJS-INTERMEZZO. Zaterdagmiddag met ideaal- ijsweer, veel zon en weinig wind en enkele graden vorst. Over het bevroren kanaal is het een en al levendig heid, over het kanaal dat een verbinding vormt met andere plaatsen, en dat voor het grootste gedeelte uitstekend berijdbaar is. Daar gaan de tochten makers, zij hebben een vastberaden gang, want zij hebben immers een doei, dat zij, liefst voor dat het vroege donker invalt, willen bereiken. Daar tusschendoor rennen met overdrever snelheid en angstwekkend armgezwaai de kleine jongens, die zich allemaal al toe komstige winnaars van de Elfstedentocht voe len. Totdat zij plotseling stilstaan en even ongemotiveerd weer een eind terugrijden zij deen den weg zeker driemaal, maar ver moeidheid kennen zij blijkbaar niet. Onverstoorbaar doen hiertusschen de schoonrijders, die geen haast hebben, die het verre avontuur niet zoeken, maar luchtig en elegant hun zwierende en cirkelende lijnen beschrijven uit pure levensvreugde. Daar rijdt een paar aan een stok. de man voorop struikela even maar blijft op de been, het meisje stokt een oogenblik later ook in haar vaart, valt en bezeert haar knie. Langs den kant op de houten beschoeiing gaat ze even zitten om de pijn te laten wegtrekken .en verbaast er zich over, dat ze schijnbaar zonder aanleiding gevallen is. Achter hen rijden een paar kleine jongens op wedstrijd-manier; als het maar hard gaat is het gced de stijl van het. rijden, die toch van zooveel belang is bij wedstrijden, laat hen koud. waardoor ze meer loopen dan rij den. Op hetzelfde punt waar het meisje viel struikelen ook de beide van der Scheer's-in- den-dop, maar hun loop-rijden houdt hen op de been, en zij schieten weer voort. Een ander paar brengt het er niet beter af dan liet eerste; hier haakt de man aan een onbekend obstakel en komt op het ijs terecht. Het wordt opvallend en ook een beetje kleineerend, die onzichtbare hindernis, die ge niepige vijand die blauwe plekken en beurze knieen veroorzaakt. Geen enkele rijder gaat ongemerkt langs die plaats, de wallekant krijgt steeds meer klandizie van de velen die gestruikeld zijn wanneer er een koek-en- zoopie in de buurt stond, zou men denken dat het" er expres iets op" fe&ohden had maar er is er heinde en ver g&en te bekennen. Tenslotte wordt het een sport om te zien hoe de andere rijders het er af zullen brengen; het is geen leedvermaak, maar wanneer zij het punt bereikt hebben, is het immers toch al te laat om te waarschuwen. Daar komt eindelijk een stevig paar aan. ze zwieren en blokzeilen met een gemak, alsof er geen kunst aan is. „Die vallen zeker", zegt iemand naast me, en meteen liggen ze beiden op het ijs. Maar de dame van dit stoere paar wil er het hare van hebben: een spookachtig obsta kel bestaat niet voor haar, daarvoor is ze veel te zeker van zichzelf. Wanneer ze het dunne laagje sneeuw en slijpsel wat. heeft weggeveegd, komt de zon daar te voorschiin: een reepje zand van on geveer drie centimeter dwars over het i,is. En dit akelig kleine strookje veroorzaakt valpar tijen bij tientallen. De toeschouwers rilden tenslotte ween* weg: er is immers toch niets aan te doen. het zand zit vastgevroren, en velen zullen er nog over moeten vallen, voordat het ten laatste weggesleten is. E. E. J.—P. OM ZELF TE MAKEN! Een Voiletje. Ze zijn snoezig, die kleine voiletjes, die boven op den hoed bevestigd worden maar zooals alle mode-nieuwighedennogal prijzig, We kunnen het echter gemakkelijk zelf vervaardigen van de voile van verleden jaar. We knippen een lap van 25 cM. hoogte en een lengte, zooals we die denken noodig te hebben. Met een draad frotté, in dezelf de kleur, maken we een randje langs den onderkant. Nu halen we het heele ding door een niet te sterke suikeroplossing, ten einde het min of meer stijf te krijgen. Daarna wordt bet gedroogd en opgestreken. Met een draad haalt men de voile nu van boven in, en bevestigt ze op den boven kant van het hoedje. En klaar is ons nieuwste modesnufje. HOE MEN EICENCEBREIDE CAMISOOLTJES AFWERKT Want hoewel eigen gebreide camisool tjeskostelijke dingen zijn, zijn zij, die worstelen met de vraag: „Hoe werk ik ze van boven het netste af?" vrij groot in aantal. Lintjes voor schou derbandjes. ja, er desnoods ook een lintje er van boven doorgeregen om het steeds wijder rek kende ding in be dwang te houdenWant iuist dat voortdu rende rekken is het euvel, dat voor-komen moet worden en dat voorkomen kan worden, en wel op de volgende manier: Men werkt het camisooltje van boven af met een dubbele reep kunstzijde in de kleur, hetzij rose, hetzij wit, die 4 c.M. breed wordt genomen en zoo wijd, dat hij goed sluitend past. Men rijgt hem eerst aan den éénen kant op het camisooltje, waarbij men het breiwerk desnoods iets voor de hand neemt, stikt dit over op de machine, slaat de (dus 8 c.M. bree- de) reep dubbel en zoomt den anderen kant op het stiksel. Van hetzelfde materiaal maakt, men de schouderbandjes, waarvoor een goe de breedte 3 c.M. is en men zal een keurig afgewerkt camisooltje hebben verkregen, dat bovendien niet rekken kan op de plaats, waar het gewoonlijk het meeste rekt. W. T. De Sociale taak der Vrouw. Het is merkwaardig, hoe zeer vele vrou wen zich bezorgd maken voor een toekoni- stigen oorlog, en dan van ontwapening alle heil verwachten tot voorkoming van de we reldvernietiging, maar hoe weinig zij zich ver diepen in dat andere vraagstuk, of er ook ge vaar voor burgeroorlog kan dreigen, en of de vrouw, wat betreft verhoeden van dit onheil niet een vruchtbaar werk zou kunnen ver richten. En nu denken we nog niet eens aan haar deelneming aan de binnenlandsche politiek, waarbij tal van vrouwen zich haar mede verantwoordelijkheid te weinig bewust zijn maar aan de quaesties, waarbij de huis vrouw rechtstreeks betrokken is en een eigen verantwoordelijkheid draagt, welke wel eens te weinig wordt begrepen. We bedoelen die waarbij zij als werkgeefster en als consumen- te optreedt en in zeer vele gevallen uitslui tend rekening houdt met de belangen van eigen gezin, zonder oog voor het groote ge heel, zonder te bedenken dat zij door elke daad op dit gebied kan bijdragen tot of wer ken tegen het aigemeen belang, vóór of tegen den socialen vrede. We hebben in de oorlogsjaren gezien, hoe tal van vrouwen de eerste voorraden „insloe gen', verre boven de behoeften van haar gezin in de eerste maanden, en daardoor een geregelde distributie van levensmiddelen etc. verhinderden en de prijzen noodeloos opdre ven voor haar medemenschen, die óf niet in staat wai'en zooveel tegelijk te koopen óf be zield door 'n sterker sociaal gevoel dan de koop sters op groote schaal, slechts bestelden wat zij werkelijk in de naaste toekomst noodig hadden, in dezelfde afmetingen als in nor male tijden. Die mentaliteit van zichzelf be- voordeelen tot schade van het geheel, bij in andere opzichten eerlijke menschen bestaat nog altijd. Zoodra er hier sprake was van ver hooging van de prijzen van thee. suiker, enz., vervielen alweer verscheidene hulsvrouwen in dezelfde excessen als in de eerste dagen van den coriog. Dat juist in de tegenwoordige omstandigheden, nu de werkloosheid velen bijna tot wanhoop drijft, meer dan ooit moet worden gewaakt tegen het noodeloos doen stijgen van de prijzen, schijnen sommige vrouwen nog niet in te zien. Zij, die niet zeif den druk der tijden aan den lijve hebben gevoeld, schijnen nog niet zich te kunnen ver plaatsen in de gevoelens van anderen, die bang zijn voor den dag van morgen. Zij den ken niet aan de gevolgen van haar maatre gelen, om eigen gezin te beschermen, terwijl het nog niet bedreigd wordt. Ook de bezuinigingswoede heeft sommige vrouwen te snel in haar greep. Hier even eens de neiging in uitersten te vervallen. De huisvrouw, die haar inkomsten niet merkbaar verminderd ziet, mag zeker niet haar uitga ven verminderen, uit vrees dat zij in de toe komst getroffen zou kunnen worden. Juist daardoor kan zij het kwaad, dat zij wil ver mijden. bevorderen. Zij moet. zorgen, dat het leven zijn gang kan gaan, dat er verdiend wordt. Zijdie zich schaamt, dat zij een groot huis bewoont, terwijl er zijn, die haar huur niet kunnen opbrengen, moet niet een deel van haar huis sluiten en een dienstbode af schaffen, maar liever gastvrijheid verleenen aan hen. die minder goed bedeeld zijn ieder heeft ze wel in eigen omgeving, en wie niet in naasten kring kan' helpen, hoort te genwoordig wel van de ellende elders. Er zijn vrouwen, die voor een prijsje van niets oude kleeren of andere nog bruikbare goederen verkoopen, terwijl zij daarmede het Leger des Heils of andere dergelijke inrich tingen een weldaad hadden kunnen bewijzen. De werkvrouw, het hitje, de huisnaaister, de melkboer, de waschvrouw, ze weten alle ge schiedenissen van leed te vertellen, welke men met een phrase kan stuiten, maar ook kan verwerken, om zich af te vragen, of men niet iets vermag om eenig menschen leed te ver zachten. De deken, de wollen jurk, de schoe nen, waaruit men een gering voordeel wilde halen, komen heel wat beter tot hun recht als men het voordeeltje prijsgeeft en ze weg schenkt aan de behoeftigsten. En laat men zich als huisvrouw vooral niet laten meesleepen door het lied van „overal moeten de loonen in de laagte", wan neer men zelf nog de werkvrouw haar loon onverminderd kan geven, en men weet, dat zij de zorg heeft voor een gezin, dat er werke lijk haast niet kan komen van de verdienster, van man en vrouw. Laat men niet uitsluitend op dit gebied de saamhoorigheid overdrijven tenopzichte van andere huisvrouwen, terwijl feitelijk juist op dit gebied elk gezin anders is in zijn eischen en zijn mogelijkheden, zoo dat er niet een vaste basis van loon te hand haven valt. Wat de dienstboden betreft kan men evenmin generaliseeren als wat de gezin nen betreft. Het is leelijk door aanbieding van een hoog loon een meisje weg te halen van een gezin dat een dergelijk bod niet kan doen en op andere wijze het meisje tegemoet kwam zoodat dit zich hier thuis voelde. Het is even min mooi, als men, onder zeer gunstige om standigheden levend, en wetend dat de hulp werklooze familie heeft, welke zij steunt, haar een deel van haar loon afhoudt, omdat de loonen in de laagte moeten. Er wordt veel geklaagd over het huisperso neel, maar de Ned. Ver. van Huisvrouwen kan nog altijd een aardig aantal medailles uit reiken voor langjarigen dienst. Dat men hier met een vroeger geslacht heeft te doen, is niet geheel juist, er zijn er voor 12 1/2-jari gen dienst, en... vroeger werd eveneens ge klaagd en waren er eveneens huisvrouwen, die alleen door huwelijk van haar meisje moesten wisselen. Er zijn er die. zelf onvol maakt. het volmaakte verlangen: anderen weten te geven en te nemen en zien in de huisgenoote den mensch, die zij laten meele ven in haar gezin. De huisvrouw kan door haar belangstelling en redeneeren met haar hulp, zooveel doen voor den socialen vrede. En ook de huisvi'ouw uit de arbeiderskrin gen heeft haar taak, door spaarzaamheid en overleg vertrouwen te wekken in de wijze waarop de loonen worden besteed. Vrouwen uit alle kringen zijn aansprakelijk voor den socialen vrede, welken men pas waardeert, als hij is verloren: Laten zij er voor waken hem te behouden. EMMY J; B. GESCHENKEN. lo. Een staand ka- lenderschild van een vierkant triplex plankje. Hoogte 12 c.M. Het hout wordt gelakt met ripolin en met de uit cre tonne geknipte bloemen beplakt, waarna men het geheel met een dunne laag vernis bestrijkt. Als alles goed droog is. komt de kleine kalender in den rechter benedenhoek. Aan den achterkant worden met goede lijm de steunblokjes vastgezet, welke vooraf zijn gelakt en gevernist. 2o. Op dezelfde manier, met wat ripolm- vernis en cretonne, wordt een zakdoekendoos gemaakt van een sigarenkistje. Het hindert niet of het kistje wat hoog is. integendeel, want op den bodem ligt een goed gevuld ma trasje, door stiksels in 4 vakjes verdeeld; een z.g. „cocktail-sachet". Dit is een zakje van soepele zijde in de kleur van de doos en precies passend op den bodem en de cocktail bestaat uit: rozebladeren. kruizemunt, lievevrouwenbedstroo en lavendel. CéCILE SOREL. Cécile Sorel heeft de Comedie Francaise waar zij sinds 1901 aan verbonden was, en die zij tot ongekende hoogte bracht, verla ten. Cécile Sorel, zooals dc caricaturist haar ziet. Haar uittreden is gepaard gegaan met één der vele tiheaterschandaaltjes, waarmee de Fransche hoofdstadzich zoo gaarne en zoo kostelijk amuseert. Men gaf Daudet's „Sappho" in een nieuwe opvoering; Cécile Sorel had er op gestaan de rol van de stralend mooie, jonge Fanny" te spelen. Ze stond op de planken, pas uit de handen van de duurste Parijsche schoon heidsspecialistenzichtbaar een oude vrouw. Bij de vraag, die zij aan haar min naar stelt: „Vindt je me erg veranderd?" ontstond er groote hilariteit onder het pu bliek. Cécile Sorel, onbeheerscht en hartstochte lijk als een meisje van 17, vloog voor het voetlicht en schreeuwde: „Jullie idioten!" Met moeite kon de directeur het publiek bewegen, de zaal te verlatenDit is slechts één der episoden, die het leven van Cécile Sorel vormen. OM ZELF TE MAKEN.- 0.90 - - Het vooruitzicht van de vele feestdagen zal het hart van menig bridge-liefhebber verheu gen; immers dan is de gelegenheid tot het be oefenen van dit spel temidden van den fami liekring zooveel gunstiger en prettiger. Een gezellig gedekte tafel zal allicht de fees telijke stemming nog verhoogen. Een leuk theekleed over de tafel geeft al dadelijk een vroolijk cachet. We geven hierbij het ontwerp van een bijzonder origineel kleed, dat speciaal bij bridgers in den smaak zal vallen, omdat de motieven van 't kaartspel zijn afgeleid. Van mooi zwaar linnen, wit, groen, licht groen of lichtblauw, knippen we een vierkan te lap met zijden van 92 c.M. Het kleed wordt 90 x 90 c.M.; de 2 c.M. dienen voor den inslag. Deze inslag wordt er meteen in geregen; we rijgen ook. met een draad in een goed afstekende kleur, de twee middellijnen en de beide diagonalen (zie afbeelding). Van wit linnen knippen we 8 lapjes van 17 x 9 c.M. We rijgen er een smal zoompje in, zoodat het lapje de afmetingen: 16 x 8 c.M. krijgt. Nu borduren we vier van de lapjes met een enkel motiefje in ruitenfiguurtje, een rood hartje, een zwart schoppentje en klaverfiguur. De vier overgebleven lapjes krijgen ieder 5 mo tiefjes. Ondertusschen hebben we afgeregen, waar deze „kaarten" op het kleed komen te zitten en wel zoo. dat ze aan beide kanten 8 c.M. buiten diagonaal of middellijn komen (zie afbeelding}. Eerst rijgen we met een groven steek de lapjes op de goede plaats en daarna bevestigen we ze op de wijze, zooals op de tweede teekening is aangegeven. Het kleed wordt afgewerkt met een dubbe len gehaakten rand in een mooi bijpassende kleur. Vervolgens worden alle rijgdraden ver wijderd en het „bridge-kleed" is klaar. Aanbeveling verdient het, de motiefjes dub bel te borduren (d.w.z. eerst verticaal en daar na nog eens horizontaal over te borduren), zoodat ze mooi dik zijn. Denk er aan, wasch- en kleurecht materiaal te gebruiken!

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11