UIT HET BUITENLAND Wijziging der Lager Onderwijswet aangenomen. DONDERDAG 21 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Bij den wapenstilstand in den Cran Chaco. Wat het conflict aan slachtoffers geëischt heeft. Bolivia aanvaardt arbritrage door het Haagsche Hof. Uit Parijs: Bijzonderheden over de spionnage-affaire. Documenten en geldsommen in beslag genomen. Amerika, De bloedige balans van den Chaco-oorlog Uit Montevideo, 20 Dec.: Heden te mid dernacht (plaatselijke tijd) precies is na een oorlog van twee jaar wapenstilstand tusschen Bolivia en Paraguay in het Gram Chaco-ge- bied ingetreden. Terwijl de onderhandelingen echter nog aan den gang waren werden de vij andelijkheden reeds uren vóór middernacht gestaakt. De ooi-log heeft beide staten 30.000 dooden, 20.000 gevangenen en een groot aantal aan tropen-ziekten gestorvenen gekost. Aan beide kanten hebben ongeveer 150000 man aan den oorlog- deelgenomen. De wapenstilstand duurt tien dagen en eindigt dus 30 December a.s. te middernacht precies. Gedurende deze tien dagen zullen echter binnen het kader der Pan-Amerikaan- sche conferentie te Montevideo de vredes onderhandelingen worden gevoerd. De presi dent van Urugay, dr. Tera, wil evenals de andere leden der conferentie en o.a. de Fran- sche generaal Freydenberg alles in het werk stellen om thans definitief het conflict, welks wezenlijke oorzaken ruim honderd jaar oud zijn, op te lossen. Bvestigd wordt dat Bolivia arbitrage door het Internationale Hof te Den Haag heeft aanvaard. Gezegd wordt, dat ook Paraguay de arbitrage zal accepteeren, hoewel er onder het volk een sterke strooming voor het voort zetten van den oorlog tot een definitieve overwinning bestaat. T eenige anderen. Na voorlezing van de acte van beschuldiging legde Hirtsiefer's verdedi ger, de advocaat Heltmann uit Berlijn, een verklaring af. waarin hij den deskundige, ar chitect Dressier, wraakte omdat deze in zijn rapport tot conclusies kwam, die beschuldi gingen inhielden, welke vaststelling slechts tot de. competentie van de rechtbank behoor de. De rechtbank verklaarde zich met deze zienswijze accoord en besloot Dressier niet als deskundige te hooren. Hirtsiefer, die van corruptie en het aanne men van steekgelden wordt beschuldigd, ver klaart geen vermogen te bezitten. Als Minis ter voor Sociale Zaken had hij in de jaren 1925 tot 1932 een jaarwedde die varieerde tusschen de 25 en 40.000 mark. Hirtsiefer ver klaart dat hij als Minister geen rijkdommen heeft kunnen verzamelen en verder is hij onschuldig. Frankrijk. Senaat keurt de herstelwet goed. De Senaat heeft gisteravond met 206 tegen 57 stemmen het wetsontwerp tot herstel van de begrooting aangenomen, aldus Reuter uit Parijs. Verder onderzoek in de spionnage-affaire. Omtrent de groote spionnage-affaire, die te Parijs ontdekt is, meldt Reuter, da£ de vol gende personen in arrest gesteld zijn: Benja min Berkowitz, uit Jazzy (Roemenië) en zijn vrouw, beiden genaturaliseerde Canadeezen; de handelsvertegenwoordiger Robert Switz en zijn echtgenoote, beiden uit Amerika afkom stig; verder de Servische journalist Naradisj, mevrouw Sta hl en Louis Martin. die als translateur bij het Fransche ministerie van Marhie werkzaam was, en de onderwijzeres Madeleine Hermet Uit Boulogne-sur-Mer. De arrestatie van het Poolsche echtpaar Salmon is reeds gemeld. Bij alle arrestanten zouden documenten, niet alleen van militairen, doch ook van com- munistischen aard gevonden zijn, benevens aanzienlijke sommen gelds, die in beslag ge nomen zijn. Als leiders van de spionnage-affaire worden Berkowitz en Switz genoemd, die ook een rol hebben gespeeld bij de eenige jaren geleden in Finland ondkte spionnage-affaire. EmöelaimtL De bevoegdheden van het Hoogerhuis. Reuter meldt uit Londen: Bij de behandeling van het wetsvoorstel tot uitbreiding der bevoegdheden van het Hoogerhuis noemde Ponsonby, de leider der oppositie, het wetsontwerp een politieke mis leiding en een poging om de grondwet nog maar ten gunste van de conservatieve partij, te saboteeren. De liberale lord Reading zeide, dat het hui dige parlement geen mandaat heeft gekregen, om deze kwestie te behandelen. De minister van t)orlog, sprekende namens de regeering, zeide, dat de regeering deze kwestie niet heeft bestudeerd en bijgevolg geen oordeel er over kan uitspreken. Het verzoek, om het voorstel van Salisbury in eerste lezing te behandelen, werd met 34 tegen 35 stemmen goedgekeurd, waarna het tevens in eerste lezing werd aangenomen. Duitschlaed. Sterilisatiewetten treden in Werking. Wolff meldt uit Bei-lijn Op 1 Januari treden de sterilisatiewetten in werking. In het geheele rijk zullen 1700, waarvan in Pruisen alleen 1000, rechtspreken de lichamen in werking komen. Men schat dat 400.000 personen voor sterilisatie in aan merking komen, verdeeld over de negen ziek ten. die in de wet tot voorkoming van erfe lijke ziekten genoemd worden. De helft daar van komt voor rekening van zwakzinnigen ongeveer gelijkelijk over vrouwen en mannen verdeeld. Men heeft uitgerekend dat de kos ten der sterilisatie vele millioenen zullen be dragen, doch dat deze geleidelijk weer zul len worden teruggewonnen door uitsparing van verplegingskosten in later jaren. Hirtsiefer wiist de beschuldi gingen af. Onder groote belangstelling van het pu bliek begon gisteren te Bochum het proces tegen den voormaligen Pruisischen minister voor Sociale Zaken. Heinrich Hirtsiefer en Spanje. Vertrouwensvotum voor Lerroux. Het Spaansche parlement heeft naar United Press aan de Tel. meldt een motie van ver trouwen in het kabinet-Lerroux aangenomen. Ierland. O'Duffy voorloopig op vrije voeten? Aan het Hooggerechtshof is, blijkens een Reutertelegram uit Dublin, het verzoek ge daan op generaal O'Duffy de Habeas Corpus Act toe te passen d.w.z. dat hem het recht zal worden gegeven vrijuit te gaan tot zijn vonnis is geveld. In den nacht op Woensdag is hij onder bewaking van een sterk escorte politie en militairen van West Point naar Dublin overgebracht. Hij wacht, daar de beslissing af van het Hooggerechtshof. GODSDIENSTOORLOG DREIGT IN TIBET. INMENGING VAN ENGELAND. PEIKING, 20 Dec. (V.D.) Als gevolg van den dood van den Dalai Lama, den geestelijken en wereldlijken gebieder van de Boeddhisti sche Nomadenbevolking van de hoogvlakte van Tibet schijnt een ernstige godsdienst oorlog te dreigen, waarbij de mogelijkheid niet is uitgesloten dat Engeland er in be trokken zal worden. Reeds sedert jaren bestond er een sterke rivaliteit tusschen den Dalai Lama en den Lama van Panchan, die in Mongolië ver toefde en den steun had der Chineesche re geering. Juist in den laatsten tijd deden de troepen van den Dalai Lama herhaaldelijk invallen over de Tibetaansche grens op Chi- neesch gebied, zoodat de geneigdheid der Chi neesche regeering om den Panchan Lama te gen den Lama van Tibet te steunen grooter dan ooit schijnt te zijn. De Panchan Lama heeft zich dan ook onmiddellijk naar Peking begeven om met Chineesche autoriteiten te confereeren. Zeer waarschijnlijk zal hij een poging willen wagen om als opvolger van den Dalai Lama in Tibet de macht in handen te krijgen, wat echter bijna zeker tot burger oorlog zal leiden. Groot-Brittannië zal dan echter niet werkeloos toezien. Tibet staat on der controle van Groot-Brittannië en is voor het Britsche Rijk van zeer groote beteekenis als bufferstaat tusschen de Sovjet Unie en Indië. Ingeval van godsdienstoorlog in Tibet zal de Britsche regeering zich waarschijnlijk niet van inmenging kunnen onthouden. De Dalai Lama vergiftigd? LONDEN, 20 Dec. (V.D.) Volgens een niet nader bevestigd bericht van de „Daily Mail'" zou de Dalai Lama tengevolge van vergifti ging om het leven zijn gekomen. SNEEUW IN.... DE SAHARA! Volgens een telegram uit Algiers is er Woensdag in de oasen van de Sahara sneeuw ;evallen. GOERING OVER DEN RIJKSDAG-! BRAND. STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. EER STAAT Si-RESIDENT JUBILEERT. Juan Vicente Gomez viert zijn 25-jarig jubi leum als president van den Zuid-Amerilcaan- schen staat Venezuela. Eet feest is oolc in ons land herdacht. BESCHULDIGDEN TE LEIPZIG ZIJN GEEN „GEWONE MISDADIGERS". Onder den titel „Een jaar binnenlandsche nationaal-socialistische politiek" heeft Prul- sens minister-president Goering in het offi- cieele tijdschrift van N.S.B.O. en het Duitsche Arbeidsfront „Arbeitertum" een artikel gepu bliceerd, waarin hij een en ander zegt, dat in verband met het op handen zijnde vonnis in het Rijksdagproces van bijzondere betee kenis is. Goering noemt den Rijksdagbrand de ver schrikkelijks te misdaad in de geschiedenis, slechts te vergelijken met den brand van het paleis van Justitie te Weenen en den ontzet- tenden aanslag op de kathedraal te Sofia. Zij moest het signaal geven tot den alge- meenen burgeroorlog. Het zijn geen gewone misdadigers, die op de beklaagdenbank te Leipzig zitten, aldus Goering. Nog nooit in de wereldgeschiedenis zal eenig gerechtshof zulke verstokte en ge- wetenloozea beschuldigden voor zich heb ben gezien als deze. Zwaar hangt over de rechtszaal de schuld van de communistische leer, waarmede te Leipzig afgerekend wordt: Wij kunnen het buitenland slechts den raad geven uit dit proces en zijn afloop leering te trekken en in het eigen land ts rechter tijd de oogen te openen Er is geen verkeerde, standpunt, dan de gedachte, dat h-et bolsje wisme is uitgeroeid en dat met burgerlijke rust en gelatenheid de toekomst kan worden tegemoet gezien. (Wolff). DOCTOREN IN DE PHILOSOFIE ALS SCHOENTERKOOPERS. De Tsjechoslowaaksche schoenfabriek Bat'a heeft een honderdtal doctoren in de philosofie te werk gesteld in haar verkoop-afdeeling. (N.R.Ct.) KUDDE OLIFANTEN MET PEST BESMET. MADUA (Britsch-Indië), 20 Dec. (Reuter) In de Cumbum- vallei heeft men in een ko renveld een kudde van zeventien olifan ten dood gevonden. Ongetwijfeld waren de dieren aangetrokken door den geur van het rijpe graan en van de heuvelen omlaag ge komen. Het graan was echter met pest besmet waardoor de dieren vergiftigd zijn BENDIEN'S METHODE VAN KANKERONDERZOEK. De geneeskundige medewerker van de Mor ning Post, die Bendien's methode van kanker onderzoek nooit heelemaal heeft verworpen en er nog al eens op terugkomt, vestigt nu weer de aandacht op een medisch werk. dat straks in Weenen zal worden uitgegeven en dat ,.een hooge mate van bevestiging belooft te geven voor de grondbeginselen van bloed onderzoek", welke het eerst door Dr. Bendien zijn beschreven. De medewerker van de Mor ning Post herinnert er nog eens aan dat Bendien de uitwerking beschreef van ver menging van bloedserum met zekere speciale chemische oplossingen. De uitwerking kon worden gemeten op verschillende manieren, o.a. door gebruik te maken van een ingewik kelde spectrograaf en Bendien meent dat het bloedserum van een kankerpatiënt resultaten geeft, welke een diagnose'mogelijk maken. Dit deel van Bendien's werk heeft in Enge land veel critiek ontmoet maar nieuwe onder zoekingen van Dr. Jettmar in Weenen toonen aan dat de samenstelling van een bloed serum van een patient belangrijke verande ring ondergaat kort na een voeding. De medewerker van de Morning Post wijst er in dit verband op dat Bendien onderzoekers al tijd heeft aangeraden bloed van patiënten af te tappen na een periode van vasten en voor dat zij weer voedsel hebben genuttigd. De schrijver acht het geenszins onmogelijk dat de tegenstrijdige resultaten, door onderzoe kers in Engeland bereikt, moeten worden toe geschreven aan het feit dat deze raad in den wind is geslagen. De onderzoekingen van Dr. Jettmar schij nen te leeren dat elk-e bacterie haar eigen speciale reactie geeft in contact met zekere scheikundige samenstellingen, vooropgesteld dat de nauwkeurigste voorzorgen worden ge nomen om de zuiverheid van zulke samen stellingen te bewaren. In Engeland is reeds komen vast te staan dat het bloed van tuber- culeuzen speciale reacties geeft op chemi sche inwerking, waaraan de tuberculeuse staat kan worden herkend. Het werk van Jettmar doet vermoeden dat elke ziektebacil op zijn wijze door chemische behandeling van het bloed kan worden herkend, hetgeen belangrijke verschieten opent voor diagnose. „Niemand ontkent thans", besluit de schrij ver in de Morning Post. „dat Bendien onge twijfeld merkwaardige chemische verande ringen ontdekte in bloed. Of de bloedver- andering zuiver kan worden herkend in het geval van kankerlijders is nog betwistbaar. Waar het op aankomt is dat bevestiging wordt verschaft voor de grondbeginselen van de Bendienreactie". KERSTBOODSCHAP VAN MASARYK. VAN ELKE DAAD VAN GEWELD MOET WORDEN AFGEZIEN. PRAAG, 20 Dec. (Reuter.) President Ma- saryk heeft door bemiddeling van de „Fox- Film" een kerstboodschap in het Cechisch, Fransch, Engelsch en Duitsch de wereld in gezonden. De Cechoslovaaksche staatspresident zegt zich altijd de woorden van het evangelie te herinneren en de hoop te koesteren, dat de burgers van alle landen ten slotte zullen luisteren naar de woorden van Christus. De huidige vraagstukken, vervolgt de pre-, sid-ent, zijn niet alleen van politieken en eco- nomischen, maar in de eerste plaats van mo- r-eelen aard. Na de verschrikkingen van den wereldoorlog te hebben meegemaakt, moeten wij in het openbaar leven afzien van elke daad van geweld. De oorlog heeft den Vol kenbond geboren doen worden hetgeen wil zeggen, dat wij door vreedzame middelen de rust en den vrede kunnen verzekeren. In den Volkenbond ziet Masaryk een krach tig middel, om de wederzij dsche vriendschap tusschen de volken te versterken. Indien men den Bond wil reorganiseeren. moet dit open lijk en in gemeenschappelijk overleg ge schieden. Wij moeten eindelijk komen tot een eerlijke en verstandige politiek en ons laten leiden door het beginsel van vrijheid en broederschap voor landen, volken en indivi duen. In dezen tijd mag er geen politiek vraagstuk meer bestaan, dat niet op vreed zame wijze in besprekingen tusschen eerlijke en verstandige staatslieden kan worden op gelost. Wegenverbetering wordt niet vertraagd. Met 57 tegen 24 stemmen. Am endement Zijlstra ingetrokken. Technische wijziging der winkels luitingswet niet voor Kerstmis. De onderwijsbcgrooting aangeno men. Wegenbouw als werkver ruiming. Er komt een weg be oosten Leiden. Maar ook een verbinding Haarlemmermeer-Sas senheiin. Beperktere profielen van Rijkswegen. Er was van allerlei vanmiddag. Tutti fruti. Veel lichte kost en weinig „vaste spijze". Buitengewoon belangrijk was de discussie geen moment velerhande details werden afgehandeld. Het was zoo'n middag, welke dienstig is om aan leerlingen bij het M. O. en indruk te geven van de werkzaamheden van de Kamer, zonder dat ze zich vervelen. De regeering wilde het, Zaterdagavond laat bij de Kamer ingekomen wetsontwerp tot technische wijziging van de winkelsluitings wet nog voor Kerstmis afgedaan hebben. Die aandrang had geen succes. De Kamer wil gaarne hard werken dat heeft ze de beide laatste maanden bewezen maar ze wil ook met ernst werken. Welnu de heeren Smeenk (a. r.), Boon (lib.) en van Hellenberg Hubar (r.k.) betoogden, dat ze nog niet in rustige studie hun ontwei*p hadden kunnen bestudeeren en dat (wat ongetwijfeld betee kenis heeft) ook de kringen der belangheb benden nog geen gelegenheid hebben ge had hun meening kenbaar te maken over den inhoud der beide ontwerpen, welke de win kelsluiting raakten. De Kamer zal dus later de technische wij ziging in de afdeelingen onderzoeken. De voorzitter hamerde vijf suppletoire be grootingen door alles regularisatie-ont- werpjes, welke voor 1 Januari moeten zijn afgedaan. Voorts het ontwerp tot aanvulling van de bepalingen betreffende de invordering van accijnzen. Het betreft hier het wegnemen van verouderde of omslachtige bepalingen, met het oog op de invordering van de omzet belasting. Geen der Kamerleden maakte be- Er werd nog een interessant en principieel debat verwacht over de kwestie van het im peratieve ontslag aan de huwende onderwij zeres. Om zulk gedwongen ontslag thans reeds mogelijk te maken, in dezen tijd. nu zoovelen geen werk hebben en andere gezinnen een dubbel inkomen, had de heer Zijlstra (a.r.i een amendement voorgesteld, dat ook door de c. h. en de r. k. fractie onderteekend was. Van Lib., v. d. en s. d. zijde was daartegen Vrijdag aangevoerd, dat het verkeerd was thans een beslissing te willen doorzetten, nu deze kwestie niet in de stukken was bespro ken. Te meer onder de politieke constellatie van het oogenblik. Er werd dus nog een interessant debatje verwacht. Die verwachting liep echter op. niets uit. De minister van Onderwijs, K. en W deelde namelijk mede. dat de regeering het niet wenschelijk acht thans te beslissen over de kwestie van het imperatieve ontslag, omdat de Kamer de gelegenheid heeft gemist voor een schriftelijke voorbereiding. Wel deelde de bewindsman mede. dat de regeering mei een afzonderlijk voorstel komen zal tot wijziging van de L. O.-wet, waarbijzooveel dat mogelijk is. zal gelet worden op de be palingen van art. 97 van het Rijksambtena renreglement. In dit artikel staat n.l. het im peratieve ontslagvoorschrift. Wat bleef er toen den heer Zijlstra an ders over dan zijn amendement in te trekken? Natuurlijk werd een amendement-Loving overgenomen, hetwelk de logische consequen tie was voor de bijzondere scholen van een amendement van denzelfden afgevaardigde, in de vorige week aangenomen en rakende het openbaar onderwijs. Het geldt hier de fa ciliteit om schoolbesturen bij vacatures de gelegenheid te geven ook sollicitanten buiten de wachtgelders te benoemen, wanneer er maar niet buiten het huidig onderwijzers corps wordt getreden. Ten slotte behaalde de heer Van Dijken (a.r.) zonder moeite een succesje. Op zijn in stigatie zal het eerste lid van artikel 101 der I.. O.-wet thans luiden: „Over elk dienstjaar vergoedt de gemeente aan de besturen der in art. 97, eerste lid, bedoelde scholen de kosten dier scholen, met uitzondering van de jaar wedden en wedden der onderwijzers". Het wetsontwerp werd daarop met 5724 stemmen aangenomen. Toen kon de behandeling der Onderwijsbe- grooting voorgang hebben.Er restte alleen nog de afdeeling „Kunsten en Wetenschappen". Hier hebben de heeren Prof. Hugo Visscher, Dr. Moller, Tilanus en v. d. Waerden er eens- gezond bij den minister op aandrongen op de bedragen voor de Koninklijke Academie van Wetenschappen niet zooveel te besnoeien, als hij voornemens schijnt te zijn, nl. 50 pet. De vier heeren de eerste zelfs met een ci taat uit de eerste orde van Horatius riepen den minister om het nu maar bij 30 pet. te laten. Het klassieke Latijn vloeide passend bij het onderwerp, maar evenzeer als reflex op de dichtregelen van Prof. Visscher toen ook over 's ministers lippen. Hij zocht de oorzaak daarin dat de Kon. Academie zich niet ver eenigen kon met het administratieve stand punt, dat hij wenschte. „Hinc lacrymae" vandaar de tranen! Gelukkig zag de be windsman alles als een misverstand, als „een twist tusschen gelieven". De minister kon nu eenmaal niet de besteding van het belasting geld der burgers zonder meer aan de Acade mie zelf overlaten. Mr. Marchant toonde zich allerminst afkeerig van inschikkelijkheid en dus zullen de gelieven zooals na een twist tusschen gelieven volgens Prof. Visscher ge bruikelijk is zich wel spoedig inniger dan ooit verbonden gevoelen. Maar We kunnen wel begrijpen, dat Prof. Visscher en Dr. Moller in de repliek vroegen, dat de regeering zich niet zou mengen in zuiver wetenschappelijke be slissingen ten aanzien van het al of niet pu- bliceeren van geschriften. De onderwijsbegrooting is met 613 stem men aangenomen. Tegen de communisten en de heer Snee vliet. De begrooting van het Wegenfonds heeft voortzetting gekregen. Belangrijk was de behandeling niet ve lerlei details, die we als niet van zoo heel groote beteekenis voorbijgaan. En 's ministers antwoord maakte het geheel nog minder ge wichtig, wijl hij o.a. de vragen van den bruggenbouw (hoe en door wie de exploitatie?) waarover de heer v. d. Waerden iS.D.) zich deed hooren. liet rusten tot de begrooting van het Verkeersfonds het wetsontwerp moet de Kamer nóg behandelen zal ingediend zijn. Evenzoo deed hij zich zeer summier hoo ren over den wegenbouw. Immers: vandaag nog vroegen de heeren van Voorst tot, Voorst (R.K.) en Rutgers van Rozenburg (C.H.) of de minister uit bezuiniging niet wat talmde met voorgezette wegenbouw. En de minister antwoordde daarop, dat al was het maar alleen uit het oogpunt van werkverruiming noch de versnelde wegenbouw, noch de brug genbouw, noch de tertiaire wegen in het ge drang zullen komen. Maar ook dit. evenals de wijziging van de wet op de Openbare Midde len van vervoer, moesten rusten blijven tot.... het Verkeersfonds. De minister liet verder de vraag van gebruik van klinker of asfalt in het midden: hij liet dit van den weg afhangen. Evenzeer wilde de minister zich niet binden t.a.v. de uitgaven voor een bepaalden weg. Hij zei alleen dat er sommige wegen in het verle- wen wel wat te ruim zijn opgezet, maar 's mi nisters nauwkeurig voornemen is de wegen der toekomst niet te grootseh op te zetten. De heer v. d. Waerden. (S.D.) deed nog een vraag over den weg van Amsterdam naar Den Haag. Met dezen afgevaardigde is de minister het eeiis, dat de hoofdweg moet loopen beoosten Leiden zulk een weg is in voorbereiding. De minister zal ook den weg Haarlemmer meerSassenheim uitvoeren, doch op veel bescheidener voet, dan aanvankelijk het voor nemen was. Ook de begrooting voor het Wegenfonds werd aangenomen. De Kamer is blijven steken in de begrooting voor het departement van Koloniën. De hee ren IJzerman (S.D.), Westerman (N.H.'. K. ter Laan (S.D.) en van Boetzelaer van Dub beldam (C.H.) hebben gesproken. Zij voer den allen detailpunten aan, welke we morgen in 's premiers antwoord hopen terug te vin den. INTIMUS AMNESTIE VOOR AMSTERDAM'S GEMEENTEPERSONEEL. BIJ HET JUBILEUM VAN DEN BURGEMEESTER. Bij het ambtsjubileum van den burgemees ter van Amsterdam hebben B. en W. in hun Woensdagochtend gehouden vergadering be sloten, alle uitgesproken, doch nog niet ten uitvoer gelegde straffen van het gemeente- personeel kwijt te schelden en aan alle aan hangige strafvoorstellen voor dit personeel geen verder gevolg te geven, een en ander met uitzondering van ontslag en voorwaardelijk ontslag. De burgemeester heeft ten aanzien van de politie een soortgelijk besluit genomen. Over de huldiging door het politiepersoneel wordt nog meegedeeld, dat hoofd-commissaris H. J. Versteegh vergezeld van een deputatie uit het corps een antieke oud-Hollandsche tafelklok benevens twee oud Delftsche borden heeft aangeboden, waarna jongejuffrouw Ferdi Meynen bloemen aan mevrouw de Vlugt aan bood. Het gezelschap ging daarop naar de Raadszaal waar door den burgemeester met echtgenoote en familie zoomede de wethouders de muziek en zang van de corpsen werd aan gehoord. Het college van B. en W. heeft den burge meester een oud-zilveren taartschaal ge schonken. PLOTSELING OVERGESTOKEN EN AANGEREDEN. Woensdagmorgen is op den nieuwen rijks weg te Nieuwerkerk a. d. IJssel iemand uit Gouderak. die op zijn fiets den weg overstak, aangereden door een vrachtauto. Hij liep een ernstige schedelfractuur op meldt de N.R.C. Hij is in zorgwekkenden toestand naar het Van Iterson ziekenhuis te Gouda vervoerd. DE MOERDIJKSCHE PONT VLOT. PASSAGIERS VATTEN DE ZAAK VROOLIJK OP. Woensdag is de veerdienst Gorinchem Woudrichem hervat. Ook de pont bij Nijmegen heeft den dienst hervat. De Moerdijksche pont is Woensdagmorgen te vier uur vlot gekomen. Het bleek, dat de passagiers de uren. dat zij aan boord hadden moeten blijven zeer genoegelijk bij de verwar ming hadden doorgebracht. Zij hadden de zaak van den vroolijken kant opgenomen. Later zijn zij door den ijsbreker Christiaan Druning van boord gehaald, die ze met de ijsvlet heeft over genomen. Het hotel Waterloo is den geheelen nacht open gebleven om de wachtende automobilis ten te helpen. Aan den wal was men zeer blij, toen bekend werd, dat de pont niet gezonken, doch alleen maar gestrand was. DE „SUMATRA" NOG NIET GOED? SNELHEID TE GERING GEBLEKEN. SOERABAJA, 20 Dec. (Aneta). Het Soer. Handelsblad heeft vernomen dat H.M. kruiser ..Sumatra", welke, na eenige maanden gedokt t.e hebben, in den loop van de vorige week heeft proefgevaren, daarbij niet heeft vol daan. De snelheid van het schip zou te gering zijn geweest,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 3