Catastrophe treft Amsterdam's telefoonbedrijf. Van der Lubbe ferdood veroordeeld. Door de bocht. Brand in de belangrijkste centrale. Splitsingskamer van „Noord" geheel vernield. Uil 51e Jaargang No. 15492 Verschijnt dagelijks, UeKalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 23 DecemHer 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER ALAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMEN 1 EJN per week q_25, per maand 1.10, per 3 maanden 'f 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post 0.72*4 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j.5 regels ƒ1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering von Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.- Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 100.-. idem voor Abonnés op het Ceïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000-. Overlijden f 600-. Verlies van Hand. Voet of Oog f400-. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 23 December. De Uitspraak te Leipzig. Het hoogste rechtscollege in Duitschland heeft dus ten slotte, in overeenstemming met den eisch van het Openbaar Ministerie, de drie Bulgaarsche verdachten Dimitrof Popof en Tanef vrijgesproken, en den Hollander Ma- rinus van der Lubbe ter dood veroordeeld. Het heeft, in tegenstelling met den eisch van het O. M.. den Duitse her Torgler, wiens ter dood veroordeeling eveneens was gevraagd, in de vrijspraak van de Bulgaren doen deelen. Zoo eindigt dus dit proces met de vrijspraak van vier verdachten en de veroordeeling van één. Het heeft ondanks zijn maandienlangen duur, feitelijk niets opgehelderd. Toen het be gon wisten wij al dat Van der Lubbc bekende, en scheen het hoogst onwaarschijnlijk dat hij geen medeplichtigen zou hebben gehad. Pre cies zoo staat het geval eir nu niog voor. Van het door de Duitsche re geer ing luid' koels-ge proclameerde internationale commu nistische complot om het Rijksdag-gebouw in brand te steken, is niets gebleken. Van het door anderen geproclameerde complot der Nazi's, om den brand te provoceeren. is even min iets gebleken. En tenslotte is van eenige schuld van Torgler en de drie Bulgaren even min iets bewezen, zoodat zij dan ook vrijge sproken zijn. Toen in den loop van het proces allerlei zeer zonderlinge getuigen gehoord werden, en toen de minister Gioering het bekende in cident verwekte, waarbij hij nota bene als getuige! de verdachten uitschold, beval dat Dimitrof weggebracht moest worden en dreig de „wacht maar tot wij je uit de macht van dit Hof hebben".toen zijn velen gaan twij felen aan de mogelijkheid van een zuivere rechtspraak in Duitschland. De vrijspraak van het viertal bewijst thans ,.qu' il y a encore des juges a Leipzig", en men kan niet anders doen dan zijn eerbied uiten ten aanzien van rechters die onder zulke piinigend-moeiliike omstandigheden de hoogheid van hun roe ping en hun taak hebben gehandhaafd. Van der Lubbe is ter dood veroordeeld. Nie mand twijfelt aan zijn schuld ten aanzien van de brandstichting. Maar die brandstichting alleen kon hem niet op het schavot brengen. Alleen zijn schuld aan het „voortgezet mis drijf van hoogverraad" kon dat doen en er was nog een wetswijziging noodig om dit ver hand mogelijk te makenDie wetswijziging is aangebracht na den Rijksdagbrand, hetgeen in strijd is met den ouden rechtsregel dat op nie mand een straf kan toegepast worden die wettelijk niet geregeld was op het oogenblik dat het misdrijf werd gepleegd. Die oude rechtsregel is zeer begrijpelijk. Iedereen „wordt geacht de wet te kennen". Niemand kan „geacht" worden de wet te kennen, die misschien wel eens gemaakt zou kunnen wor den. Dat is dan ook een van de beide gronden, waarop mr. B. W. Stomps zijn gratieverzoek voor van der Lubbe. namens zes van diens familieleden, tot president Von Hindenburg heeft gericht, er tevens bij aanvoerend dat de veroordeelde geen Duitscher maar Hollan der is. In hoeverre dit laatste verschil maakt bij de tenlastelegging van het misdrijf van hoog verraad is niet duidelijk. In de termen van de betreffende artikelen der Duitsche strafwet geving wordt geen onderscheid tusschen Duitschers en niet-Duitschers gemaakt. Er wordt eenvoudig gesproken van „Wie".... dit of dat misdrijf pleegt, evenals trouwens in de meeste artikelen van de Nederlandsche straf wet, die op landverraad betrekking hebben. Maar in de toepassing van de wet. dus ook bij de al of niet verleening yan gratie, kan men dat. verschil natuurlijk wél laten gelden. Van der Lubbe's verdediger, dr. Seuffert, heeft in zijn pleidooi betoogd, dat het „voort gezet misdrijf van hoogverraad" niet bewezen was, omdat niets is gebleken van een samen spanning of van eenigen toeleg om het staats gezag door den brand te ondermijnen. Hij vroeg daarom een veroordeeling tot gevange nisstraf wegens brandstichting en vrijspraak van het restende deel der tenlastelegging. Mair dit pleidooi heeft niet mogen baten. Hoe de vier vrijgesprokenen thans een veilig heenkomen moeten zoeken is nog niet be kend. Wel is vanmorgen medegedeeld, dat zij uit de handen der justitie zijn overgegaan in die van de Leipziger politie, die hen in „Schutzhaft" heeft genomen, hetgeen in dit geval zeker wil zeggen: ..onder haar bescher ming". Het verstandigste zou wellicht wezen als de politie hen ten snelste naar de Russische grens bracht en het viertal daar aan hun com munistische geestverwanten toevertrouwde. Natuurlijk staat de politie onder direct bevel van minister Goering, maar wij kunnen toch moeiliik aannemen dat hij zijn dreigement werkelijk zou uitvoeren.... wat dat „wacht maar" dan ook beteekend moge hebben. Als den vier vrijgesprokenen thans iets overkwam zou dat wel het allerminst in het belang van Duitschland zijn. Het zal in zijn eigen belang, voor zijn eigen reputatie, voor hun veilig wegkomen dienen te zorgen. R. P. Torgler en de Bulgaren vrijgesproken N.V. TECHNISCH BUREAU RADIO' DE „PELIKAAN" HEEFT EEN MOTORDEFECT. De Pelikaan op weg naar Bandoeng is heden eenigszins vertraagd door een klein motordefect. Toch kan de tocht volbracht worden, begeleid door eenige legervliegtuigen die uit Bandoeng waren gekomen. Hoogverraad voor v. d. Lubbe bewezen geacht. PROF. DR. H. H. KUYPER. Prof. Dr. H. H. Kuyper, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, wonende te Bloemendaal, is naar wij vernemen weder in het Diaconessenhuis te Haarlem opgenomen, ten einde aldaar voor de derde maal een operatie te ondergaan, die hedenmorgen plaats heeft gehad. Tegen de anderen gebrek aan bewijs. Het Rijksgerechtshof te Leipzig heeft he denmorgen Marinus van der Lubbe ter dood veroordeeld en de beklaagden Torgler, Dimi trof, Popof en Tanef vrijgesproken. Di Schutzhaft.... LEIPZIG, 23 Dec. (Reuter). Aan het slot van de zitting van heden zijn de vier vrijge sprokenen Torgler, Dimitrof, Popof en Tanef niet in vrijheid gesteld, maar door de politi. van Leipzig overgenomen en in Schuzhaft gesteld. Naar vernomen wordt zal de verdediger van Van der Lubbe vermoedelijk geen verzoek om gratie indienen. LEIPZIG, 23 Dec. (Wolff). Reeds heden ochtend 8 uur stroomden de houders van plaatsen op de publieke tribune en de verte genwoordigers van de pers naar het Rijksge rechtshof, waar het vonnis over de beklaag den in het proces van den Rijksdag zou wor den gevel-d. Ook de families van de drie Bul garen zijn aanwezig en de vrouw van Torgler heeft op de tribune plaats genomen. Bijzonder streng is heden het onderzoek op wapens, waaraan de bezoekers worden onder worpen. In de motiveering van het vonnis verklaar de dr. Buenger, dat het vaststellen van de feiten in een dergelijke zaak veel tijd. vor dert, vooral daar men belemmerd werd door de tendentieuze smaadschriften. Het gerecht heeft evenwel deze verdraaiingen van de fei ten recht weten te zetten. Tijdens het uitspreken van het vonnis toonde Van der Lubbe niet de minste aan doening. Hij zat met gebogen hoofd geheel bewegingloos. Ook de drie Bulgaren toonder- weinig emotie. Alleen het bleeke gelaat van Torgler toonde de onrust, welke het proces hem inboezemde. De voorzitter der recht bank opende hedenmorgen om negen uur de zitting en noodigde de beklaagden uit zich van hun zetels te verheffen. Di naam van het Rijk zoo verklaarde de voorzitter Dr. Buenger, kondig ik het vol gende vonnis af. Beklaagden Torgler, Dimi trof, Popof en Tanef worden vrijgesproken. Beklaagde Van der Lubbe wordt wegens hoog verraad, gepaard gaande met oproerwekken- de brandstichting en een poging tot gewone brandstichting ter dood veroordeeld met blij vend verlies van de burgerlijke rechten. Dr. Buenger verklaarde verder dat ook veel tijd noodig was voor het navorschen van de politieke oorzaken van de daad. Bewezen is dat het werk van Van der Lubbe een com munistisch werk is en zijn mededaders zijn communisten. Bewezen is verder dat het Duitsche volk in het begin van dit jaar stond voor den afgrond van een communistische revolutie. Het gerecht is overtuigd dat Van der Lubbe den brand niet alleen kan hebben gesticht doch hij moet bewust door anderen geholpen zijn. Het beeld dat de deskundigen ontwikkeld hebben, toont aan, dat zeer des kundige brandstichters aan het werk zijn ge weest. Het is onmogelijk dat Van der Lubbe dit alles alleen heeft gedaan. De aanklacht tegen Torgler is volgens den voorzitter niet voldoende bewezen, evenmin als de aanklacht tegen Popof. De voorzitter acht de getuigenissen van de getuigen Karwahne, Frey en Kroyer, die be weren, Torgler met Van der Lubbe te hebben gezien, niet voldoende bewezen. Getuigen spraken te veel overeenkomstig het gevoel, hoewel hij hen geen lichtvaardigheid wil verwijten. Ten aanzien van Dimitrof verklaart dr. Buenger, dat zijn afwezigheid op den dag van den brand geenszins zijn medeplichtig heid en geestelijke medewerking uitsluit. Ver dacht blijft.dat hij zich niettegenstaande zijn tegenspraak met de Duitsche communisti sche partij heeft ingelaten. Men heeft even wel niet kunnen bewijzen, in hoeverre hij bij den brand betrokken was. Ook Popof kan niets bewezen worden. Hij heeft in Duitschland niet na te sporen doelen nagestreefd. GRATIE VOOR VAN DER LUBBE GEVRAAGD. Mr. B. W. Stomps wendt zich tot president Von Hindenburg. Hedenmorgen heeft mr. B. W. Stomps zich namens zes familieleden van den ter dood veroordeelden. Marinus van der Lubbe tot den Duitschen Rijkspresident Von Hinden burg gewend met het verzoek, den veroor deelde gratie te willen verleenen. De familieleden, namens wie mr. Stomps dit verzoek doet, zijn Marinus' broeder J. v. d. Lubbe, zijn halfzuster J. P. A. M. Sjar- dijn—Peute, zijn halfbroers J. P. A. M Peute, P. A. Peute, en Fr. Peute, en zijn zwager Jac. Sjardijn. Mr. Stomps heeft ten eerste aangevoerd dat het ongeluk in zijn kinderjaren, dat ten- SPECIALISTEN. Zijlstraat 87a Telefoon 11322. (Adv. Ingez. Med.) gevolge had dat Marinus van der Lubbe half blind werd, hem achteruitgesteld en zijn le ven verbitterd heeft door den rampzaligen invloed, dien het op hem deed gelden. Ten tweede heeft de raadsman der fami lieleden van den veroordeelde zich beroepen op den ouden rechtsregel, dat geen straf mag toegepast worden, die niet berust op een wet, welke reeds bestond vóór het misdrijf ge pleegd werd (nulla poena sine previa lege) Zooals men weet heeft men in Duitschland na den Rijksdagbrand de wet herzien en het daardoor pas mogelijk gemaakt dat in een geval als dit de doodstraf zou worden toege past. Mr. Stomps heeft er verder op gewezen, dat van der Lubbe geen Duitscher is en dus -als vreemdeling heeft terechtgestaan. Wij herinneren eraan dat van der Lubbe terecht heeft gestaan voor het hoogste Duit sche rechtscollege, waarvoor volgens de wet dergelijke misdrijven in eerste instantie meteen berecht moeten worden. Hooger be roep is er dus niet. behalve in den vorm van het thans ingediende gratieverzoek, door welks inwilliging de doodstraf in gevangenis straf gewijzigd zou kunnen worden. Voor een aanvraag tot revisie van het proces zou alleen aanleiding kunnen zijn, als zich inmiddels nieuwe feiten hadden voorge daan. Dat is niet het geval. De Kerstdagen. Ons eerstvolgend nummer verschijnt wegens de Kerstdagen op Woensdag 27 December. Kijk, daar zijn we dezer dagen Allen 't hoekje omgegaan, Neen, dat klinkt wat al te tragisch, Daar kon beter „bocht" voor staan. Want bij deze constateering Past juist een verheugd gezicht. Ik bedoel, wij traden weder Op den weg naar 't meerder licht, 't Is alsof we sinds den zomer In een tunnel zijn gegaan, 't Zonlicht werd voortdurend zwakker, Er ging steeds meer kunstlicht aan. En nu zijn wij net de bocht door, Snellend naar den uitgang weer, 't Kunstlicht wordt voortdurend minder, 't Zonlicht wordt al gaande meer. 't Zal nog weieens anders lijken, 't Wordt nog weieens extra grauw. Maar wij gaan den goeden kant op, En het gaat verrassend gauw. O, dat zonlicht is in 't leven Zulk een factor van belang. 't Stimuleert den moed in 't streven Langs de donkro tunnelgang. En dan, voor de goede orde Worde nog gememoreerd, Dat de winter is begonnen, Officiéél geregistreerd. Officieel loopt weieens vaker Moeizaam achter feiten aan, Wat wij echt als winter aanzien Heeft misschien al afgedaan. P. GASUS. Bloemenmagaz. „TETTERODE" SANTPOORTERSTRAAT, Prachtige Kerstcadeaux! De 3 Zondagen den geheelen dag GEOPEND! (Adv. Ingez. Med.) TWEEDEN KERSTMIDDAG - Z\(. UUR: WEIHNACHTS - ORATOROUM J. S. BACH. Voor koor, soli en orkest. Kaarten 2den KERSTDAG vanaf 10 uur, aan de Gem. Concertzaal. (Adv. Ingez. Med.) KERSTFEEST LEGER DES IIELLS. Op den eersten Kerstdag 's morgens 6 uur zal in het gebouw van het Leger des Heils, Schagchelstraat een groote Kerstnacht-sa menkomst worden gehouden. Door kinderen in Jt wil zal een zangdienst worden uitgevoerd. De „Herders van Bethle hem" zullen aanschouwelijk worden voorge steld. DE WILLEM DE ZWIJGERFILM. SPOEDIG EEN VOORSTELLING TE HAARLEM* Wij hebben indertijd uitvoerige mededee- lingen gedaan over het opnemen van de film Willem van Oranje. 5 Januari gaat de première in Amsterdam. Een week daarna komt de film reeds te Haarlem, vermoedelijk in het Rembrandt- theater. Interlocaal geheelstadsverkeer grootendeels lam geslagen. Ramp in het bijzonder voor de „City". Alle rekken met hoofdverdeelers verbrand. (Van een onzer redacteuren ter plaatse). Een in zijn gevolgen catastrophale brand heeft Vrijdagavond gewoed in een telefoon centrale te Amsterdam en het telefoonver keer in een groot gedeelte der stad en wel juist in de drukste handels- en zakenwijken van de „city" lam gelegd, benevens het gan- sche interlocale binnen- en buitenlandsclie verkeer vernietigd. Een niet buitengewoon omvangrijk, maar wel zeer rampspoedig vuur heeft het hart van het Amsberdamsche telefoonbedrijf ge troffen. Daar waar alle verbindingen samen komen, op het centraalste punt van het zeer gevoelige zenuwstelsel, dat het telefoonnet eener groote stad is, is een vernietiging aan gericht-, die den toeschouwer bij den eex'sten aanblik met ontzetting vervulde. Toen wij het bericht van den brand en de storing in den avond vernamen, was onze eerste reactie: Amsterdam opbellen om in lichtingen te vragen. Edoch, hier demon streerden zich meteen de consequenties van den brand. Met- Amsterdam was immers geer. verbinding te krijgen! Van heel Nederland uit niet meer, en evenmin uit het buitenland. Men denke zich den toestand een oogenblik in! De brand heeft gewoed in de „splitsings kamer" van de telefooncentrale op het hoek punt HeerengrachtRaadhuisstraatSpui straat, de vroegere centrale Noord. Welnu, deze centrale, thans 4 geheeten, is de belang rijkste van Amsterdam, omdat zij juist de „city" verzorgt en de splitsingskamer op haar beurt is vrijwel het belangrijkste en trefbaarste onderdeel van het bedrijf. In de splitsingskamer komen de lijnen uit de stad en van buiten te zamen op de hoofd verdeelers, om verder gedistribueerd te wor den naar de automaten enz. Deze hoofdver deelers nu, de rekken met draden en kabels, zijn verbrand, en daarmee is de verbindings schakel in het telefoonbedrijf weggevallen. Toen wij in de hoofdstad aankwamen had de brandweer het vuur juist onder de knie gekregen. Buiten, op straat was nauwelijks te zien, dat er iets gaande was. De laatste motorspuit stond op inrukken, de sirenes loeiden en het publiek stoof uiteen. De be langstelling van het publiek beperkte zich tot een menigte menschen, die voor het „geld kantoor" in de Spuistraat stonden, en naar boven keken. De splltsingskamer toch ligt op de tweede verdieping van het telefoongebouw op den hoek van Spuistraat en Raadhuis straat en hier hebben de vlammen gedurende korten tijd nog fel uitgeslagen. Beneden in den kelder waren de generato ren met zeilen afgedekt, ter bescherming te gen het bluschwater. De vestibule reeds bood een tragischen aanblik. Het water en het vuil droop er naar beneden en een scherpe lucht van brandend katoen en rubber drong er in den neus. Er stond wat telefoonpersoneel bij een, werkeloos, een groep, die een verslagen indruk maakte. De aanblik van de splitsings kamer was inderdaad ontstellend. In het vertrek, dat, voor een zoo belangrijk punt, in grootte tegenvalt, stonden nog de rekken met de verbindingen. Maar alles zwart geblakerd en bedekt met een korrelig zwart roet. Dit was het hart- van het tele foonbedrijf, hier kwamen 10.000 verbindingen samen, hier werkte in stilte het brein van de stad. Hoe lang zal het duren eer dat weer in or de is? vroegen wij. Eenige maanden, was het antwoord. Eenige maanden, het is nauwelijks te be seffen. eenige maanden stoornis in het tele foonbedrijf? Natuurlijk zullen er noodmaatregelen moe ten genomen worden, om 9 uur is er een con ferentie van de autoriteiten. De oorzaak? Onbekend. Wellicht kortsluiting. Is er dan geen controle in deze belangrijke zaal? Wij zien naar het zwart geblakerde ta feltje, waar aan een geroosterde haak nog een telefoonhoorn bengelt. Tot vijf uur is er controle. Tien minuten over vijven is de brand uitgebroken Een monteur, die toevallig langs kwam heeft hem ontdekt. Hij is naar beneden ge rend en heeft een politie-agent gewaar schuwd. Die stelde den brandmelder in wer king. Het kon nog, even later was ook de brandmelding defect. Want ook de brandmelding loopt over de telefooncentrale. De brandweer heeft on middellijk haar bijzondere maatregelen moe ten nemen. Al het personeel opgeroepen en een wacht bij iederen brandmelder in het „bezette gebied". Dat wil wat zeggen in een stad als Amsterdam! En ieder, die in het be zit is van een fiets is aangezegd deze dispo nibel te houden, teneinde als estafette te kunnen fungeeren. Toen de monteur den brand ontdekte, kon hij nauwelijks wegkomen. Het vuur sloeg bij na onmiddellijk fel uit. Het verbreidde zich langs alle rekken met hoofdverdeelers. Ka toen en paraffine van de isolaties brandden hard. Met de huisleiding is getracht te blus- schen, maar het werkelijke bestrijdingswerk kon eerst beginnen toen de motorspuiten kwamen van de Prinsengracht en Nieuwe Achtergracht. De mechanische ladder werd tegen den geval gezet. De brandweer was op de elkaar volgende alarmen weldra met groot materiaal ter plaatse. En nu, nu het lokaal, waar niet veel an ders brandbaar was dan juist de toestellen, nu de lage steenen ruimte volkomen zwart gebrand is en een troosteloozen aanblik biedt, zijn monteurs bezig de hand te slaan aan het eerste herstellingswerk. Er worden loopkabels gelegd en lampen opgehangen. En steeds ko men weer anderen van den technischen staf der gemeentetelefoon kijken. Hun gezichten staan bleek en ernstig en bij alle aankomen den is de schrik en ontstelteins over deze ca tastrophe uit alle trekken te lezen. Wij willen nog wat inlichtingen hebben. „Belt u de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht even op", geeft een brandwacht advies. Hij zegt het argeloos, of het een natuurlijke zaak is. „Ja, opbellen, opbellen", zegt een ander. Dan dringt plotseling de volle waarheid scherp tot ons door. De hoofdstad is vandaag een stad zonder telefonenVandaag? Het kan maanden duren, zei de technicus toch? En daar niet alleen de nummers van Noord die met 3 en 4 beginnen, daar niet alleen de nummers van ook centrale 6, die over deze (Zie vervolg pag. 2) Van der Lubbe is ter dood veroordeeld, Torg ler en de Bulgaren vrijgesproken. Zij zijn echter in beschermingshechtenis genomen. pag. 1 Mr. B. W. Stomps te neemstede dient bij pre sident Von Hindenburg namens familiele den van Van der Lubbe een gratiever zoek in. pag. 1 Door brand in een telefooncentrale te Am sterdam is een groot gedeelte der stad van telefoonverkeer uitgeschakeld, de heele stad van interlocaal verkeer. pag. 1 De Duitsche vroegere minister Hirtsiefer is tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. pag. 3 De ministersbesprekingen te Parijs begonnen pag. 3 Een nieuwe Fokker wordt gebouwd; komend voorjaar komt hij in gebruik op de Indië- route. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De uitspraak te Leipzig. pag. 1 Van onzen Weenschen correspondent: Léhar werkt aan een nieuwe schepping. pag. 7 W. S.: De nar en zijn taak. pag. 7 W. S.: Het stadhuis, spiegelbeeld van de wel vaart der stad pag. 8 P. V. L. R.: De Chinees keert in welstand terug. pag. 7 Dr. TV. G. X. van der S'.een: Noord-Chili, het salpeter- en koperland. pag. 8 Ton. H.: H. D. Vertelling, Loonende reclame. pag. 8 J. II. de Bois: Kantteek-mingen. pag. 13 K. de Jong: N.V. Italiaansche Opera. La Bohème. pag. 9 K. de Jong: Radiomuzlek der week. pag. 9 L. Spruit: Epiphyllum of Lidcactus, pag. 8 Het Ilaarlemsche StadsbeeldDe Wagenweg pag. 8 Uit de wereld van de film. pag. 1

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1