VROUWEJUSTITIA. 5 DE HAARLEMSCHE STRATEN EN HAAR OORSPRONG. HAAR STRAFRECHTSPRAAK. ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD STADSNIEUWS. BAKENESSERGRACHT. Het is al heel wat jaren geleden zeker meer dan vijf-en-twintig dat de heer W. A. J. van de Kamp, het oud-raadslid, den wensch uitte om de Bakenessergracht te doen dempen. Hij heeft dit eenige jaren volgehouden en tenslotte berust in de gedachte, dat wel meer dingen op dit ondermaansche tot de vrome wenschen blijven behooren. De oorsprong van den naam Bakenes is de volgende: De sterk gebogen loop van het Spaarne, van de Grave- steenenbrug tot het einde van den Kouden- horn, vormt met de Bakenessergracht (oud tijds een buitengracht der stad) een uitsprin- genden hoek, langs welks zijden het water stroomt. Die geheele hoek is een nes, want dergelijke stukken land dragen hun naam naar den vorm. Aan de ombuiging van deze nes, waar nu het einde is van het Donkere Spaarne en het begin van den Koudenhorn, was vele eeuwen geleden, toen er nog geen sluizen te Spaarndam waren en de „wilde zee" (het IJ gevoed door de Zuiderzee) in het Spaarne tot bij Haarlem vloeide, ten gerieve van de varenslieden een baken gezet. Aldus ontstond door de samenvoeging der woorden „baken" en ..nes" de naam Bakenes. Voor deze wel zeer karakteristieke Haar- lemsche gracht is ook het eenrichtingverkeer vastgesteld. Dat is maar gelukkig ook. want op bovenstaande afbeelding is heel duidelijk te zien, dat op sommige plaatsen meer gelegen heid is voor het verkeer over het water, dan over den weg. Aan beide kanten ontbreekt ook een doorloopend trottoir, zoodat de wandelaars zich vaak op het voor het rijdend verkeer be stemde gedeelte moeten begeven. „HET VADERLAND GETROUW". De Nederl. Vereeniging van Oudstrijders voor Zee en Landmacht uit Ned.-Indië „Het Vaderland Getrouw" zal in de Kerstweek weer haar jaarlijksche uitkeering aan de weduwen en weezen doen. Deze weduwen en weezen vallen niet onder het Rijkspensioen. Deze uitkeering wordt ver kregen door een collecte, die hier in Haarlem twee keer per jaar gehouden wordt. Ook met den verjaardag van de Konin gin wordt aan de weduwen en weezen een feestgave, geschonken opdat ook zij dezen dag als een feestdag mogen beschouwen. Verder dient nog vermeldt dat elke weduwe bij het overlijden van haar echtgenoot, van de vereeniging f 100 ontvangt. De overledene wordt door de leden met militaire eer ter aarde besteld. ST. RAPHAëL, Donderdagavond hield de afdeeling Haar lem I (Spoor) een ledenvergadering in het gebouw St. Bavo onder leiding van den heer Veltman. Deze schetste het donkere vooruit zicht van het spoorwegpersoneel dat opnieuw door loonsverlaging dreigt te zullen worden getroffen. Bij de mededeelingen kwam het volgende belangrijke naar voren. Medegedeeld werd, dat definitif is komen vast te staan dat de dreigende op wacht geldstelling van de pl.m. 600 arbeidersrem mers van de baan is. De opzet is dat alle arbeiders-remmers, die in aanmerking ko men om uit den treindienst af te vloeien zullen overgaan naar den dienst van ver voer. met dit voorbehoud, dat, indien de Dienst van Weg en Werken of een der andere diensten, personeel noodig heeft, dit perso neel eveneens gerecruteerd zal worden uit de af te vloeien arbeiders-remmers. Zonder twijfel achtte spreker deze oplos sing in den crisistijd voor de betrokken ge zinnen een verheugend feit. In verband met de invoering der Diesel motoren in 19S4 houdt de afdeeling binnen kort een propaganda-vergadering. Na deze mededeelingen werd de begrooting behandeld. Slechts door het betrachten van groote soberheid was de begrooting sluitend ge maakt. Na enkele besprekingen werd de begrooting goedgekeurd WAARSCHUWINGEN. De Commissaris van Politie te Haarlem verzoekt ons plaatsing van het volgende: De Hoofdcommissaris van Politie te Utrecht geeft in overweging groote voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van relaties met: A. J. van Aanholt, zich noemende direc teur van het Utrechtsch Bemiddelingsbureau voor Hypotheken en Credieten-Zakenbeurs, voorheen gevestigd aan de Alexander Nu- manskade te Utrecht, thans Kerkstraat 7b te Utrecht; J van Wijngaarden, directeur der N.V Be- leggings- en Exploitatie Maatschappij „De Lindenheuvel III", gevestigd te Vreeswijk. Molenstraat 13, briefadres Kerkstraat 7b te Utrecht; J.. Zegers, eigenaar van het Hypotheek en Assurantiekantoor Grietstraat no. 20 te Utrecht; en het Internationaal Bemiddelings-Instituut, ge vestigd Weerdsingel W.Z. no. 69 te Utrecht, eigenaar D. Evers, wonende Julianalaan 111 te Bilthoven. Voor bemiddeling ter verkrijging van hypo theken en credieten, moet aan deze personen of hun vertegenwoordigers vooraf een be drag worden betaald. Uit het groot aantal ingekomen klachten blijkt, dat van het meerendeel der aanvragen niets terecht komt, terwijl volgens het aanvraagformulier gestorte gelden nimmer kunnen worden terug gevorderd. Genoemde personen schijnen speciaal ten plattelande te „werken". De Consul der Nederlanden te Duisburg (D.) (postbox no. 1100', verzoekt te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van den Nederlandschen schipper K. P. Roos, van het onder Nederlandsche vlag varende zeil schip „Lydia", van Rotterdam, groot 290 ton. Roos woet in een gewichtige proceszaak als hoofdgetuige worden gehoord. ONDERWIJS-VERKEERS- COMMISSIE INGESTELD. VERPLICHT VERKEERSONDERWIJS OP DE SCHOLEN? Men schrijft ons: Door de vereeniging „Veilig Verkeer" is een Onderwijs-Verkeerscommissie benoemd, be staande uit de heeren: H. van de Weijer, in specteur L. O., voorzitter, W. Roodenburg, wethouder van Onderwijs, G. Draijer, inspec teur van politie, P, Peters, onderwijzer aan een R.-K. school voor U.L.O. en Th. Donker sloot, hoofd eener Opleidingsschool. Het se cretariaat der commissie is gevestigd: Craye- nesterlaan 63. Het doel der commissie is te komen tot ver plicht verkeersonderwijs op de Openbare en Bijzondere Scholen te Haarlem. De commis sie heeft een plan in voorbereiding voor een algemeene vergadering van onderwijskrach ten aan bovengenoemde scholen, in welke bij eenkomst de commissie zal komen met uit gewerkte voorstellen omtrent leerplan en methode voor verkeersonderwijs op de La gere Scholen. Voor die vergadering zullen enkele sprekers worden uitgenoodigd. terwijl het plan is tevens een kleine expositie van leermiddelen te houden. Het aantal verkeersongevallen is de laat ste jaren onrustbarend gestegen. De moderne mensch zal zich moeten aanpassen aan het moderne verkeer. Er heerscht op dit gebied nog een groote mate van onkunde. Onbe kendheid met de regels voor het verkeer en roekeloosheid zijn meestal de oorzaken van ernstige ongelukken. Alle weggebruikers, groot en klem, hebben tot taak het veilig verkeer te bevorderen. Eerst dan zal van vei lig verkeer sprake kunnen zijn, als het con sequent toepassen van de verkeersregels voor iederen weggebruiker een tweede natuur is geworden. De Onderwijs-verkeerscommissie meent, dat niet langer gewacht kan worden met de verkeersopvoeding van de jeugd. Ze is over- tuigdt, dat de onderwijskrachten van harte zullen instemmen met haar streven. Doch vóór alles is noodig: organisatie. Deze organi satie heeft de Onderwijs-verkeerscommissie zich tot taak gesteld. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Smit, Zuiderstraat 24 rood, broche; Bureau van Politie Smedestraat 9, bougie, dames- tasch; Irnmel, Gruttostraat 28, hondje; Bruin Bantamstraat 59, manchetknoop; v. Linden Tol, Wagenweg 60, zakmes; Schorel Anthonie straat 1, portemonnaie; Prins, Teding van Berkhoutstraat 35 idem; Woltering Velser- straat 140 regenpijpen; v. Canowitz, Helm- brekersteeg 10 rood, schoolrapport; De Graaf Bakenessergracht 63, schot van vrachtauto; Boschma, Kleverlaan 108, vulpen; Smit-, Zui derstraat 24 rood, vulpotlood. Weisz, Allan- straat 61 handschoen; Verbeek, Barbarossa- straat 15, idem; Krom Nijlstraat 16, hand schoen; Pothoff, Verspronckweg 120 hand schoenen; Blom, Tybouthstraat 6, handbe schermer; Bekker Edisonstraat 2, hand schoen. HULP BIJ IJSONGEVALLEN. Op verzoek van de IJsvereeniging Haarlem en omstreken, afd. IJsbond Hollands Noor derkwartier. sprak de heer A. J. Meyerink Donderdagavond in het gebouw ..Rosehaghe' over zijn bekende onderwerp: „Hulp bij ijs- ongevallen". Het bestuurslid, de heer Baart de la Faille, Slecht weer op komst! Regen, wind, hagelbuien Zij zijn te verwachten in dezen tijd van het jaar. En dat beteekent het gevaar van griep. U kunt U daar gelukkig krachtig tegen wapenen, dank zij Aspirin. Als U zich eens niet heele- maal fit voelt - neem Aspirin! Dan heeft de griep de minste kans. jaagt de griep op de vlucht (Adv. Ingez. Med.) deelde mee, dat een gelukkig geslaagde red ding van twee dames uit het ijs van den Mooien Hel aanleiding voor deze voordracht was. Hij deelde mee, dat in de ijsperiode van 3 tot 18 December in ons land door het ijs zakten en verdronken: 4 jongens, 1 meisje, 3 mannen en 1 vrouw; en dat uit het ijs ge red werden: 9 jongens, 4 meisjes, 15 mannen en 7 vrouwen. Dit groot aantal doorgezakten spoort wel aan tot meer bekendmaking van ijsredding. CONCERTEN DER H. O. V. Op het latste gewone concert in dit Jaar komt ons stedelijk orkest Zondagmiddag met een programma dat in elk opzicht belang stelling verdient. Behalve het viool-concert in C dur van A. Vivaldi en Instroduction et Rondo Capriccioso van C. Saint-Saëns vioolsoliste Mej. Hanny Scheffelaar Klots voert Marinus Adam het Weihnachts-konzert (Concerto Grosse No. 8) van A. Corelli uit, obligaat-viool Hans Bijvanck en Leendert de Graaff, obligaatcello Louis van Maanen en cembalo Jan Dooda. Bovendien vermeldt het programma Maestoso en Adagio-Andante uit „Die Geschöpfe des Prometheus" van L. van Beethoven en L'Arlesienne Suite No. 2 van G. Bizet. Tenslotte verwijzen wij naar het Opera Concert op Maandagavond 25 December in samenwerking met de Itaüaansche Opera onder leiding van Vincenzo Marini. Het pro gramma bestaat uit fragmenten uit de opera's Madame Butterfly, II Trovatore, La Bohème, Faust, etc. Solisten op dit concert zijn: Ester Gug- geri, Gianna Rubbisi, Guiseppe Bentonelli en Dario Caselli. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet. geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. KERSTFEEST. „Vrede op Aarde en Heilige nacht, Eens, werd deez' boodschap, den volk'ren gebracht. Maar..deze volk'ren, verstonden haar niet, Vrede en Welvaart,.... zij gingen te niet. Liefde en Broederschap... zoo was bedoeld, 't Sieraad de menschen.... dat werd niet gevoeld. Vijandschap, naijver, wangunst en stand. Braken den Heiligen Mensch'lijken band. Vrede op Aarde en Heilige nacht, Woorden, zoo lieflijk en heerlijk.... en- zacht. Woorden,.... verdoezeld,... verloochend,... vertrapt, 't Geloof in die woorden,.... steeds meer verslapt. Woorden. vertolkend, een lichtend verschiet, Woorden, gezongenin 't ruischende lied. Gingen verloren in nijd en in haat. Werden voor velen... een pogen tot smaad Vrede op Aarde en Heilige nacht, Kerstlichtjes, flonk'rend in schitt'rende pracht. Menschen, in stemming om d'kerstboom geschaard, Met de geneugten van 'n brandenden haard. Menschen, met arbeid, verdiensten, met.... brood, Menschen, gespaard nog, voor schrijnenden nood! Die nog niet voelen, het wreede getij, Nog niet gevoegd zijn, bij d'werkloozen rij! Vrede op Aarde en Heilige nacht, d' Crisis heeft duizenden, armoe gebracht. Velen verkeeren in bitteren nood, Kinderen schreien bij moeder... om brood!.... Bij déze menschen,... zoo menig in tal, Brandt er geen Kerstboom en.... staat er geen stal Wordt niet gezongen..het „Eere zij God", Daar is de wanhoop.... het hoogste aan bod! Vrede op Aarde enHeilige nacht, Menschen,beseft toch, die wondere pracht. Van deze woorden,ons allen tot heil, Maakt ze tot Waarheid, nü.zonder verwijl!.... Menschen, bezint U, begrijpt toch 't is tijd, Hoort toch die woorden, voor allen verbreid 't Zij ons gegeven, te slaken, deez' wensch. „Denkt aan die boodschapen wordt weder mensch!" GEORGE LAMPINK. In het hiervolgende wil ik trachten duide lijk te maken op welke wijze een verdachte op de openbare terechtzitting verschijnt. Het is toch een feit dat menig leek op strafrecht gebied hiervan geen flauw begrip heeft; het woord „dagvaarding" is voor hen een vaag idee en zij die nimmer het voorrecht hadden hetzij als verdachte, hetzij als getuige met „Vi-ouwe Justitia en Haar Strafrechtspraak" in nauwer relatie te kunnen treden zullen pas bij het ontvangen van een eventueele schriftelijke invitatie tot nadere kennismaking tot het besef komen, dat zij met een dagvaar ding in de hand staan. Wij moeten dan in de eerste plaats onder scheid maken tusschen strafzaken waarin wèl en die waarin geen Gerechtelijk Vooronderzoek heeft plaats gehad. In het eerste geval zal de Rechter-Commissaris, indien hij van oordeel is dat het Gerechtelijk Vooronderzoek of zooals het in den Volksmond heet „het stille verhoor" is voltooid, het onderzoek sluiten en het geheele dossier met alle onderteekende verklaringen van den verdachte en de getui gen weer in handen stellen van den vervol genden ambtenaar, den Officier van Justitie. Wanneer deze eveneens meent dat de zaak voldoende is onderzocht, zal hij overwegen wat hem te doen staat, óf de zaak verder doorzetten, óf niet. De beslissing van een ver antwoordelijkheid voor het al of niet voort zetten van de vervolging blijft dus geheel aan den Officier van Justitie. Doch daartegenover heeft de wetgever terecht aan het Openbaar Ministerie de verplichting opgelegd, den ver dachte te doen weten dat het vooronderzoek is gesloten, en hem zijn verdere plannen spoe dig mede te deelen. opdat deze niet te lang in onzekerheid blijve wat men met hem voor heeft. En ingeval de verdachte eventueel een kennisgeving ontvangt dat hij niet verder zal worden vervolgd is daarmede in het algemeen de zaak onherroepelijk van de baan. In het tegenovergestelde geval, dus als het Openbaar Ministerie oordeelt dat er voldoende termen zijn om tot verdere vervolging over te gaan. zal het de zaak ter terechtzitting aan hangig maken en dat nu geschiedt door den verdachte een dagvaarding te doen toekomen. De juridische term daarvoor is „de dagvaar ding doen beteekenen"; een afschrift van de dagvaarding wordt aan den verdachte ..in per soon" of aan een zijner huisgenooten ter hand gesteld, wat dan voor den verdachte als het origineel geldt. Door die handeling neemt het rechtsgeding eigenlijk pas een aanvang. En deze voorschriften gelden nu niet alleen in strafzaken waarin een Gerechtelijk vooronder zoek heeft plaats gehad, doch in iedere zaak. van welken aard en omvang ook. Een uitzon dering hierop vormen echter de strafzaken die bij den Kantonrechter worden aange bracht, dus de zgn. overtredingen, waarop ik wellicht later terugkom. Het aanhangig maken der strafzaak bij den rechter op de terechtzitting kan dus nooit buiten den verdachte omgaan, terwijl de Rechtbank daarin slechts in zooverre gekend wordt, dat haar President op het verzoek en de voordracht van den Officier van Justitie den dag der terechtzitting bepaalt. In de practijk schijnt het echter veelal zóó te ge schieden dat de President der Rechtbank aan den Officier van Justitie de vrijheid laat op iedere gewone terechtzitting (die bij Regle ment worden vastgesteld) een zekere hoeveel heid zaken met een zeker aantal getuigen aan hangig te maken. De dagvaarding bestaat feitelijk uit twee deelen; le een aanduiding van den verdachte, de aanwijzing van den rechter voor wien en dag en uur waarop verdachte moet vóórkomen, en de 2e z.g.n telastelegging. Bovendien wordt bij de dagvaarding van den verdachte opge geven, welke getuigen en deskundigen van wege den Officier van Justitie zullen worden opgeroepen. Dit geschiedt opdat de verdachte zal weten welke bewijsmiddelen tegen hem zullen worden aangevoerd, hoewel de Officier van Justitie bevoegd blijft ook bij den aan vang van het onderzoek ter terechtzitting nog andere getuigen voor te brengen dan die aan den verdachte zijn opgegeven. Eveneens heeft de verdachte de bevoegdheid om getuigen en deskundigen te doen dagvaarden a déchar ge en ook die bevoegdheid moet hem bij de dagvaarding worden kenbaar gemaakt. Wat moet nu de dagvaarding, d.w.z. de „te lastelegging" alzoo inhouden? In de eerste plaats een opgave van het feit dat den ver dachte wordt te laste gelegd, met vermelding omstreeks welken tijd en waar ter plaatse het zou zijn begaan. Hiervan mag niet worden afgeweken, zooals de wet zegt ..op straffe van nietigheid". Verder zal de dagvaarding ver melden de omstandigheden, waaronder het feit zou zijn begaan. Dit lijkt, nu alles zeer eenvoudig; toch is het dit niet, wat kan blij ken uit de omstandigheid dat menigmaal op de terechtzitting de deugdelijkheid van de dagvaarding door den verdachte of diens raadsman wordt bestreden. De dagvaarding is in ons strafproces lang zamerhand de grondslag geworden van het rechtsgeding, ook als de zaak later in hooger beroep dient. Zij toch bepaalt waarover de rechter heeft te beslissen en het is dan ook een groot belang dat aan haar opstelling veel zorg wordt besteed. Als eerste vereischte geldt dat de telastelegging duidelijk en begrijpelijk zij, wat helaas niet altijd het geval is tenge volge van de veel gevolgde methode, om deze in één doorloopenden soms ellenlangen vol zin te vermelden, hetgeen echter niet nood zakelijk is. Daarbij komt dan nog de gewoonte van vele vervolgende ambtenaren, met de opstelling der dagvaarding belast, dat zij dikwijls verschil lende feiten, of bestanddeelen van feiten, al ternatief te laste leggen door tusschenvoeging van het schijnbaar zeer geliefde en ver maard geworden woordje „althans", waardoor zoo'n geschrift nu juist niet aan duidelijkheid gaat winnen vooral niet voor een leek en voor den verdachte het lezen daarvan alleen al een straf beteekent. ook al zou hij aan al die „althansen" onschuldig zijn! Toch moet worden erkend dat het alterna tief stellen in de telastelegging vaak ook noodzakelijk is, juist omdat de dagvaarding in hoofdzaak de grenzen trekt waarbuiten de rechter bij zijne beslissing niet mag gaan. Nemen wij een voorbeeld ter verduidelijking: er is een rijwiel gestolen bij nacht op den Rijksstraatweg van Haarlem naar Velsen. Noch de bestolene, noch de verdachte weten echter precies de plaats aan te duiden waar de diefstal heeft plaats gevonden. Toch moet de dagvaarding inhouden waar ter plaatse het feit- gepleegd is. en in dit geval zou waar schijnlijk worden te laste gelegd ..te Haarlem althans te Velsen", hoewel m.i. de plaatsaan duiding „op den weg van Haarlem naar Vel sen" ook voldoende zou zijn. Een ander voor beeld: we hebben een tijd gehad dat in de groote steden van ons land de z.g. „kuiten prikkers" er behagen in hadden om al te kort gerokte vrouwen en meisjes met een mes in De Dagvaarding. de kuiten te prikken. Daar het toen nog niet malaisetijd was. en de meeste vrouwelijke kuiten nog in kousen gestoken waren, werd door zoo'n handeling niet alleen genoemd lichaamsdeel verwond maar noodzakelijkerwijs ook het daaromheen zittende omhulsel be schadigd. Wanneer nu de verdachte was be trapt en hij zich tegenover de politie eigenlijk niet over de beweegredenen van zijn daad had uitgelaten, was het voor den Officier van Jus titie, die de dagvaarding moest opstellen, de vraag wat de verdachte voor den rechter zou verklaren. Zoowel voor mishandeling als voor vernieling of beschadiging van eens anders goed is het opzet van den dader vereischt, en nu hing het er maar van af wat de verdachte zou verklaren, n.l. of het hem te doen was om de kuiten of om de kousen! In dat geval zal dan ook alternatief worden telaste gelegd „mishandeling althans beschadiging", om den rechter ten slotte de keuze te laten. Dat het gewenscht is dat de tijd waarop het strafbare feit is begaan duidelijk uit de dagvaarding moet blijken, spreekt van zelf. Dit kan toch voor den verdachte van groot belang zijn, als het in zijn verdediging zou passen een beroep te doen op zijn z.g.n. alibi; ook zal dit in enkele gevallen van belang kunnen zijn met het oog op de bepalingen van de verjaring van het recht tot strafvordering. Hieruit moet echter weer niet worden afge leid dat de tijdsbepaling op de minuut af be schreven moet worden. Zoolang de verdachte maar niet in zijn verdediging benadeeld wordt, pleegt de rechter ook met zeer vage tijdsbepalingen bij de telastelegging genoegen te nemen. Wanneer een verdachte een z.g.n. „rauwe- lijksche" dagvaarding heeft bekomen d.w.z. als er geen Gerechtelijk vooronderzoek is ge weest kan hij daartegen binnen acht dagen een bezwaarschrift indienen bij de rechtbank, teneinde een voorafgaande beslissing uit te lokken welke hem misschien de onaange naamheid van een onderzoek van het hem ten laste gelegde op de openbare terechtzitting zal besparen. De Rechtbank toch kan dan be slissen dat voor strafvervolging geen termen bestaan en den verdachte reeds dadelijk bui ten vervolging stellen. Een zeer belangrijk punt is verder dat de Officier van Justitie heeft zorg te dragen dat tusschen den dag, waarop de dagvaarding aan den verdachte wordt beteekend, en dien ter terechtzitting, een termijn verloopt van minstens tien dagen. Wel kan deze termijn met toestemming van den verdachte worden verkort. Deze bepaling is gemaakt om den verdachte een behoor lijken tijd te laten om de noodige regelingen te treffen met het oog op zijn verschijning ter terechtzitting, doch vooral ook om zijn verde diging goed te kunnen voorbereiden. Ten slotte zij hier nog vermeld dat door den Officier van Justitie zoolang het onderzoek op de terechtzitting nog niet is aangevangen, de dagvaarding bij exploot aan den verdachte kan worden ingetrokken, b.v. wanneer hem nog feiten zijn bekend geworden, die het wenschelijk maken den verdachte niet verder te vervolgen, of die een nader onderzoek noo dig maken. EEN JURIST. HANDENARBEID. De afdeeling Haarlem van de Vereeniging voor handenarbeid hield een vergadering, waar de heer Van Capelle van Arnhem een causerie hield met demonstratie over een- voudigen, artistieken ledei-arbeid. Een keurige collectie voorwerpen voor 't grootste deel werk van leerlingen, was ter bezichti ging gesteld. Al sprekende toonde de heer van Capelle hoe met zeer eenvoudige hulp middelen keurige voorwerpen vervaardigd kunnen worden. Velen der aanwezigen meld den zich aan voor het volgen van een cur sus. OMZETBELASTING. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken deelt mede, dat belanghebbenden zich voor 1 Januari a.s. kunnen wenden tot den Inspecteur van In voerrechten en Accijnzen in hun ressort, ten einde vrijstelling van Omzetbelasting te ver krijgen voor goederen benoodigd voor em ballage e.d. Op Woensdag 27 December a.s. zal de heer F. J. Sikkens, inspecteur der Invoerrechten en Accijnsen in het ressort Haarlem op ver zoek der Kamer voor bestuurderen van mid denstandorganisaties en hoofden van groote bedrijven een uiteenzetting geven omtrent de Omzetbelasting in Hotel Lion d'Or, Kruis weg. KERSTAVOND „VOLKSZANG". De Kerstavond van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang, afd. Haarlem zal op Woensdag 27 December a.s. plaats hebben in gebouw „Caecilia", Jansstraat, alhier. Als van ouds zal deze avond een bijzonder karak ter dragen. Medewerking verleenen de heer K. Sixma, algemeen leider, mej. L. Hertier, sopraan, de heeren P. H. Spaan fluit, en Haarlem's Klein a Capellakoor en Mannenkwartet Euphonia, directeur Nico Hoogewerf en de heer Vink, piano. Een groote opkomst wordt verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5