LAATSTE BERICHTEN Van der Lubbe ter dood veroordeeld. ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 K (Zie ook elders in dit nummer.) Senaatspresident Buenger zeide dat men niet kon bewijzen dat Torglei', Popof, Dimi- trof, en Tanef met Van der Lubbe samen zijn geweest en dat daardoor aan de beschul diging de voornaamste grond ontnomen is. Ook noemde de senaat de verklaringen van enkele getuigen, o.a. die van Grothe, volko men ongeloofwaardig. Niet bewezen werd geacht, dat de andere verdachten met v. d. Lubbe zijn samengezien tijdens of kort voor den brand. Ofschoon Torgler en de Bulgaren niet als medeplichtigen voor veroordeeling in aanmerking komen, toch blijft er geen twijfel over, uit welk kamp de medeplichtigen van v. d. Lubbe afkomstig Zijn. De brandstichting was ongetwijfeld een po litieke daad en de ongewone grootte van de misdaad wijst ook op de beteekenis van het strijdobject. Dat kan slechts de strijd om de macht zijn geweest. Rijksregeering beslist over Van der Lubbe. Volgens de verordening ter bescherming van volk en staat kan het doodvonnis van Van der Lubbe ook door de strop worden vol trokken. Een eventueele gratieverleening kan de Rijksregeering verleenen. aan wie ten slotte ook de uitvoering van dit vonnis is voorbe houden. Het verzoek om gratie moet Van der Lubbe zelf indienen. Men verwacht, dat er duizen den adressen uit de geheele wereld bij de Rijksregeering zullen binnenkomen. RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week verwisselden 7 rij wielen op onrechtmatige wijze van eigenaar. INBRAAKJE. Door het openschuiven van een raam in een leeg huis wist iemand zich toegang te verschaffen tot de binnenplaat-s van een kleu terschool aan de Asterstraat. Een ruit van de keukendeur- is ingedrukt en de school is door zocht. Uit en busje is een bedragje van 20 cent buit gemaakt. HET „PELIKAAN"-SUCCES. EEN GROET AAN SMIRNOFF, SOER c.s. Mijn gelukwenschen aan Ivan Smirnoff, Piet Boer. aan v. Beukering en aan Grasveld. Met Smirnoff vloog ik als passagier per „Rijstvogel" naar Indië, met Soer aanvaardde ik de terugreis per „Havik", v. Beultering was onze radiotelegrafist. Van het thans bekende viertal van de „Peli kaan" heb ik er dus drie op mijn mooie vlieg reis zelf medegemaakt. U zult dus begrijpen met welk een spanning ik deze Pelikaan- vlucht heb gevolgd. Ik zie die koppen der beide gezagvoerders weer voor me. De glinsterende oogjes van Smirnoff, dikwijls half toegeknepen, de oude Turk, zooals hij in de wandeling heet. Daarnaast. Soer, de ronde Hollandsche kop met de flonkerende oogen. met zijn duim omhoog. O. K. Den gullen lach van den Am- stelveener hoor ik nog. Zijn onweerstaanbare wil heb ik bewonderd op dien 5den Juli van dit jaar. hoog boven het Joego Slavische berg land, waar het urenlang stormde en goot. Over mijn Indië-reis heb ik nu circa veertig lezingen sehouden. En altijd is er weer één bepaald gedeelte, waarover ik moet spreken. Dat is zoo tegen het einde, vlak voor de pau ze. Dan vertel ik gewoonlijk, dat aangeno men dat men met een hoed in de cabine zit men dat hoofddeksel bij herhaling gedu rende zoo'n reis zou willen afnemen, uit be wondering voor die kerels, die daar voor in de cockpit zitten. Die kerels waren voor mij per soonlijk. in de eerste plaats: Smirnoff en Soer, de mannen van dez-e „Pelikaan"-vlucht. Geruimen tijd geleden wist ik al. dat Soer op een record-vlucht broedde. Voor eenige we ken bij mij thuis deelde hij mij mede. dat hij met Smirnoff de „Zilvermeeuw" zou vliegen. U zou dat gezicht eens hebben moeten zien! Vol enthousiasme. De „Zilvermeeuw" ging ten slotte niet. Het vleugellamme dier bleef thuis. De ..Pelikaan" werd vóór-gevlogen. En in het nachtelijk duister gingen ze. Circa anderhah uur later van Schiphol dan de „Zilvermeeuw had moeten gaan. En ze kwamenbijna één vol uur eerder op Tjililitan, het vliegveld van Batavia, dan de „Zilvermeeuw" had moe ten komen. En weer neem ik mijn hoed af helaas ik zit niet in de cabine, maar thuis voor mijn schrijftafel. Ik ken de trajecten. Den eersten dag tot Rome. ik deed het ook. Den tweeden dag naar Bagdad, ik bleef in Athene. Den derden dag naar Jodpoer en den vierden dag van Jodpoer naar Batavia, waar op den vijf den dag werd geland. Het is een prestatie! De laatsten dagen ononderbroken in record tempo; langs vliegterreinen, waar de nacht verlichting of niet of dikwijls onvoldoende ge regeld is. Zoo gingen 81.000 brieven naar het Zuidelijk halfrond. Zoo was met één slag de misère van „Postjager" en ..Zilvermeeuw" ver geten. Kunt gij U voorstellen, hoe ik me voel? Zeker voor een ieder is deze vlucht een vol doening. Het gemeenlijk op den grond vertoe vende deel van het Nederlandsche volk staat er natuurlijk toch weer iets anders tegenover dan ik geluksvogel die een Indie-vlucht zelf per K. L. M. kist heb kunnen maken. Straks komen ze terug. Wij zullen nog eens gelegenheid hebben te juichen. Dan is binnen kort de rust weer teruggekeerd. De eenvoudi ge K. L. M.-gezagvoerders van deze geweldige Pelikaan-onderneming vliegen kort daarna weer op de Europeesche lijnen, of er niets bijzonders is gebeurd. Nog een zestigtal lezingen zal ik over mijn Indië-vlucht houden. Of het me verveelt? Ver oorloof mij een tegenvraag: Kan iemand iets dereelijks vervelen? Te spreken over een be drijf met een vitaliteit als de K. L. M.? Over een onderneming die beschouwd mag wor den als de beste reclame die Nederland bezit? Een antwoord op de eerstgestelde vraag be hoef ik niet meer te geven. Hier werken samen de Nederlandsche vlieg tuigindustrie met onze voortreffelijke piloten, marconisten en werktuigkundigen. MCXLLERUS OPERA ITALIANA EN H. O. V. EEN POPULAIR OPERA-CONCERT. Maandagavond 25 December (eersten Kerst dag) organiseert de N.V. Italiaansche -Opera, in samenwerking met de Haarlemsche Or kestvereniging, m de Gemeentelijke Con certzaal een populair „Opera-Concert", waar bij als solisten zullen optreden Ester Guggeri, Gianna Rubbisi, Giuseppe Bentonelli en Dario Caselli, allen eerste krachten van het Ita liaansche Operagezelschap met begeleiding van het orkest der H.O.V. Het concert wordt uitgevoerd onder leiding van Maestro Vincenzo Marini. Het program ma vermeldt fragmenten uit de meest be kende opera's, o.a. Ma da ma Butterfly, De Troubadour, La Bohème, Faust, enz. POSTDIENST. Nieuwjaarscorrespondentie. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem vestigt er de aandacht op, dat, vooral met het oog op de omstandig heid, dat 31 December op een Zondag valt, op welken dag de dienst uiteraard beperkt is, het van groot belang is de Nieuwjaarscor respondentie, Nieuwjaarkaartjes en -kaarten vroegtijdig ter post te bezorgen, opdat een zoo groot mogelijk gedeelte reeds vóór 31 December a.s zal kunnen zijn verwerkt. Het verdient derhalve aanbeveling, ge noemde Nieuwjaarsstukken vóór 31 December ter post te bezorgen. Daarbij wachte men niet tot den 30en December, maar verzeilde zooveel mogelijk vóór dezen datum. DE NIEUWE CULTUUR. Donderdagavond 28 Dec. spreekt Dr. A. F. J. Portïelje (inspecteur van de levende have van Artis te Amsterdam) voor de Nieuwe Cul tuur over „Inzichten in de Psychologie der Dieren", toegelicht met lichtbeelden in het gebouw van den Protestantenbond, Jacob- straat. NED. HERV. GEMEENTE. Ter verbetering van een bericht in ons blad, melden we. dat met ingang van 1 Januari 1934 aan den heer C. A. Schreuder in dienst der Ned. Herv. gemeente eervol ontslag is verleend met dank voor bewezen diensten wegens reorganisatie van het ont- vangerskantoor, en dus niet wegens het be reiken van den 65-jarigen leeftijd. De heer Schreuder heeft dien leeftijd nog lang niet bereikt! TERAARDEBESTELLING L. DE VRIES. Vrijdagmiddag twee uur werd op de Alge- meene begraafplaats aan de Kleverlaan aan den schoot der aarde toevertrouwd het stof felijk overschot van den heer L. de Vries, in leven districtsbouwkundige bij den Rijksge bouwendienst alhier, die dezer dagen in het voormalig Gouvernementsgebouw aan de Jansstraat op zulk een noodlottige wijze om het leven is gekomen. De belangstelling voor deze plechtigheid was buitengewoon groot. Opgemerkt werden o.a. de heer J. C. E. baron Van Lynden, hoofd van den Rijksgebouwendienst; de heer L. Bok, directeur van de ouderhouds- en uitbrei dingswerken bij genoemden dienst; de heer J. F. L. de Boer. adjunctdirecteur van dezen dienst: de heer W. G. C. Gelinck, hoofd ingenieur-directeur bij de Rijkswaterstaat te Haarlem; Mr. W. G. Del Baere. kantonrech ter; de heer R. D. Baart de la Faille van het Rijksarchief; de heer A. van Driel, directeur van de Gemeentereiniging; de heer D. Bak ker, architect bij Bouw- en Woningtoezicht; de heer P. Kalffleiseh, oud-referendaris ten Stadhuize; de heer T. Dijkstra,grif fier bij de Arr.-Rechtbank; Ds. A. M. Boeyenga en Ds. L. Hoorweg, predikant bij de Ger. Kerk te Haarlem en vele leden van den Kerkeraad, die de kist met het stoffelijk overschot graf waarts droegen. z Toen de kist, die slechts door één bloem stuk gedekt was, in de groeve was neerge laten, trad Ds. Hoorweg als spreker naar voren. „Een golf van ontroering ging door onze gemeente en ver daar buit-en", aldus spreker, „toen de mare de ronde deed, dat broeder De Vries zulk een ernstig ongeluk had gekregen. En die ontroering veranderde in een gevoel van verslagenheid, toen het bekend werd. dat God hem uit het leven had weggenomen. Dit alles is ons als een droom. We kunnen het nog niet realiseeren dat deze vriendelijke verschijning uit ons midden is weggerukt". Spreker prees het werk van den overledene voor de Ger. Kerk, ook als organist. Als de overledene nog in de gelegenheid was ge weest om één wensch te uiten, dan zou het geweest zijn om hier 'n stuk uit Gods Woord voor te lezen. Ds. Hoorweg las hierop het laatste gedeelte van den 103 den Psalm voor. Tenslotte sprak hij woorden van troost tot de familie. De heer J. C. E. baron Van Lynden deelde mede, dat Zijne Exc. de minister van Finan ciën hem had opgedragen, hier tegenwoordig te zijn. „De heer De Vries stond in hoog aanzien bij allen, die met hem te maken hadden. Hij was niet alleen een ijverig en plichtsgetrouw ambtenaar, maar ook een goed mensch. Hij was een man uit één stuk, die tegenover God geen andere houding aan nam. dan tegen de menschen. Zoo was hij ook in zijn werk. Zijn werk was dienst en in dit werk is hij dienend gevallen. Zijn arbeid werd door .zijn. chefs op den hoogsten prijs gesteld". De heer A. van Driel sprak namens den Ned. Christ. Ambtenaarsbond en namens de afdeeling Haarlem van dezen bond. ..De Vries maakte vrienden", zei spreker. ..Dat ging automatisch. Hij was een Christelijk ambte naar, maar in de eerste plaats een Christen". Spreker bracht hulde aan het vele werk van den heer De Vries voor de Christelijke orga nisatie. De heer D. Hogenbirk herdacht den over ledene namens het college van organisten bij de Ger. Kerk. Hij noemde hem een man des vredes, die wars van critiek was en die ook In dit college zeer gemist zal worden. Tenslotte verzocht Ds. Hoorweg den aan wezigen Pslam 73 vers 12 te zingen, welke Psalm de laatste is geweest, die de heer De Vries op het orgel begeleid heeft. Een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer, aan zijn vader bewezen. i DRIE MIJNWERKERS INGESLOTEN EN GERED. OP DE ORANJE NASSAU III. In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in de Oranje Nassau-mijn III te Heer- lerheide een instorting plaats gehad, tenge»- volge waarvan vier mijnwerkers werden in gesloten. M enis met het reddingswerk oogen- blikkelijk begonnen en spoedig zoover ge vorderd. dat den ingeslotenen voedsel kon worden toegereikt. Echtar moest met de grootste voorzichtigheid worden verder ge werkt. daar gevaar voor verdere instortingen niet denkbeeldig was. Te kwart voor één Vrijdagmiddag is men er in geslaagd de ingeslotenen te bevrijden. Zij waren ongedeerd. Ook bij de reddingswerkzaamheden heb ben zich geen persoonlijke ongevallen voor gedaan. JOSEPHINE BAKER PLOTSE LING VERTROKKEN. HAAR CONTRACT VERBROKEN. Naar wij vernemen is na de voorstelling van Vrijdagavond te Rotterdam Josephine Baker met haar gezelschap vertrokken en is de tour- née door ons land, waarvoor zij met den Haag- schen impressario dr. de Koos een contract had dat liep tot 31 December plotseling afge broken. De reeds aangekondige voorstellingen van Vrijdagavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag en Zaterdag avond in het Concertgebouw te Amsterdam gaan niet door. NEDERLANDSCH TOONEELVERBOND. Het bestuur der afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Tooneelverbond heeft in een circulaire meegedeeld, dat het abonnemen ten-systeem voor tooneelvoorstellhigen niet in alle opzichten voldoet, daar men daarbij gebonden is aan bepaalde voorstellingen op vastgestelde data. Het bestuur heeft gemeend zich hierover met de directie van den Stads schouwburg te m-oeten verstaan. Thans is verkregen, dat leden der afdeeling Haarlem, op vertoon van hun diploma plaat sen kunnen bespreken voor alle voorstellin gen van Nederlandsche Tooneelgezelschap- pen op een rang hooger, dan waarvoor zij be talen. Uitgezonderd zijn de zeer enkele voor stellingen, die buiten de exploitatie der schouwburg-directie vallen. TOEGANG VOOR WERKLOOZEN BIJ VOET BALWEDSTRIJDEN TEGEN GEREDUCEER DE PRIJZEN De werkloozen kunnen evenals voorheen, voor den wedstrijd R. C. H.V. U. C. op Zon dag 24 December toegang' verkrijgen a 15 cent. Hierbij moeten worden overgelegd het eontri- butiebcekje en het bewij. van inschrijving van de Arbeidsbeurs. Ongeorganiseerden moe- en hun uitkeeaüngskaart kunnen toonen. Ook voor den Rugbywedstrijd op Dinsdag 26 December geldt het zelfde, de entreeprijs is dan echter op 10 cent gesteld. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 23 December. Bevallen 20 December; C. M. M. Sondaal Velu, d.; 21 December: C. Leautaudde Goede, d.; G. S. M. v. d. Bergh—Klein Rob benhaar, d.; J. W. van Thienen—Stevenhaa- gen, z.; M. M. H. Elfers—Nöcker, d.; M. van RotterdamVisser, d. Overleden 21 December: J. H. de Koekv. Rosevelt, 73 j., Julianapark; G. Smesing— Folkertsma, 40 j., Reigerstraat. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE SCHOOLMEESTER. HIJ WORDT NOG GELEZEN. Geachte Redactie, In zijn lezenswaardig herdenkingsartikel over den dichter Huyber Cornsz. Poot (Haar lem's' Dagblad van 19 December '33.) trof mij de opmerking van Uw redacteur H. G. Can- negieter bij den aanhef zijner beschouwin gen: dat „de Schoolmeester" met z'n „Hier ligt Poot Hij is dood", voor de jongste ge neratie een alweer vergeten grootheid zou zijn. Maar de „Gedichten van den Schoolmees ter" worden nog steeds herdrukt, gekocht en gelezen! De laatste maal (Mei 1930) nog in een oplaag van 4000 exemplaren. Dit bewijst toch wel dat de Schoolmeester nog een zekere populariteit geniet, literair- terecht of ten onrechte, diat zij hier gaarne in 't midden gelaten. Erkent men hem ook bij de jongste gene ratie? De inleider tot dien herdruk van 1930, C. J. Kalk. beantwoordt die vraag toestemmend; cn hij kan het weten. Directie N.V. Mij. tot verspr. van goede en goedkoope lectuur (Wereld bibliotheek) DR. P. ENDT. Amsterdam-Sloterdijk, 20 Dec. 1933. KERSTMIS 1933. De kerstklokken luiden: „Vrede op aarde, in menschen een welbehagen". Zoo zal over de geheele aarde weer gezongen worden, maarhoevelen beseffen de beteekenis van dit „Vrede op aarde". Door hoevelen wordt iets van den geest van het Evangelie verstaan? Hoevelen voelen het nog als iets, dat wel heel mooi is en waard om te overdenken, maar als iets heel onpractisch ln het werkelijke leven, vooral wanneer het de verhouding geldt' tusschen naburige staten. Vrienden, laten wij ons allen openstellen voor Christus' Boodschap. Laten wij trach ten den geest van het Evangelie te door gronden en in ons leven tot uiting te bren gen. Ieder voor zich, om zoodoende te gera ken tot een betere verstandhouding tusschen de menschen onderling en de verschillende bevolkingsgroepen: de staten. Laat ons met kracht getuigen tegen oor log en pleiten voor een vreedzame oplossing van geschillen. Laat ons optrekken tegen on wetendheid, traditie sleur, verkeerd begrepen nationaliteitsgevoel en ongeloof. Het goede moet op den duur zegevieren. Laten wij den weg daartoe banen. Iedere oorlog draagt de kiem van een vol genden oorlog in zich. Bewapening leidt noodwendig tot oorlog. Nog altijd wordt in de wapenfabrieken koortsachtig gewerkt aan nieuw vernietigingsmateriaal, werken de gifgasfabrieken met verhoogde capaciteit. Hoe lang nog? Beseffen wij allen onze ver antwoordelij kheid De kerstklokken luidenHebben wij de boodschap verstaan? Alg. Ned. Vrouwen Vredebond, Heemstede, v. Ostadeplein 2. Alg. Ver. „Nooit Meer Oorlog", Poortstraat 5 rood, Haarlem. Kerk en Vrede, Heemstede, Postlaan 1. DE DROOM VAN MOLTKE. (Uittreksel uit de brochure van Hilbrandt Boschma). Op een Kerstavond van het jaar 1874 was Generaal Moltke de gast van Graaf v. Hohen- lohe, le stadhouder van Elzas-Lotharingen. Het gesprek kwam op het verschil van geluk of ongeluk dat de menschen door het leven wordt toebedeeld. „Wat geluk in het leven te hebben beteekent", zei de gravin tot den ge neraal, „dat kan men dunkt me, het best aan U zien. Van U kan gezegd worden dat het leven Uw schoonsten droom verwezenlijkt heeft". Waarop de Generaal antwoordde dat hij be kennen moest over z'n lot zeer tevreden te mogen zijn, doch dat z'n schoonste droom, en wel één die hij werkelijk gedroomd had, on vervuld gebleven was. Ware die vervuld, dan zou de wereld er voorwaar anders uitzien. Na tuurlijk was men verlangend diezien droom te hooren en op verzoek van de gastvrouw ver telde de generaal die geschiedenis omdat hij ze juist geschikt vond op een Kerstavond. In 't kort komt het verhaal hierop neer: Negen dagen na de oorlogsverklaring zond de Gene raal de eerste patrouille uit onder aanvoering van Graaf Zeppelin, om te zien, waar de Fran- sche troepen waren opgesteld. Tegen den avond kwam graaf Zeppelin terug met de tij ding geen enkele troepenmacht ontmoet te hebben. Met dit rapport in zijn gedachten sliep hij in en toen scheen in den slaap zijn geest daarop verder in te gaan. Hij droomde toen dat er telkens eskadrons werden uitge zonden en deze steeds terugkwamen met het bericht, dat nergens de vijand te zien was. In tegendeel; overal waar men kwam was men vol vriendelijkheid voor de soldaten, men gaf ze ververschingen, levensmiddelen, sigaren. Maar als er gevraagd werd waar of de Fran- sche troepen zich bevonden dan was het een parig antwoord: „Frankrijk heeft geen leger meer". Zoo naderde de staf een dorpje en toen de generaal een pastoor ontmoette vroeg hij deze „Wat is er toch gebeurd dat het Fransche leger niet te vinden is". Hierop antwoordde de pastoor: „Frankrijk heeft het Evangelie van Christus aangenomen, dus heeft het natuurlijk geen leger meer". De generaal dacht dat hij met een gek te doen had, maar toen hij verder trok bleek het hem diat overal vriendelijkheid en hulpvaardigheid werden gevonden en ner gens militair verzet. Doordat de Duitsche sol daten zoo goed behandeld werden, vonden ze het onnoodig de bevolking als vijanden te be schouwen en wierpen patronen en geweren weg. Het. kwam zelfs zoover dat de Duitschers riepen: „Weg met den oorlog! Leve Frankrijk!" Een jong officier werd daarop zoo woedend dat hij zijn revolver nam en ze op de kuras siers afschoot. Door den knal werd de gene raal wakker en zag dat hij te bed lag. Toen hoorde hij den tik op de deur van z'n adju dant, die hem kwam vertellen dat de vijand gevonden was en de eerste strijd ontbrand. De veldtocht begon en alles ging volgens mijn plannen, zei de generaal, maar toch... als ik in mijn geest de rijen doode kurassiers zie, en al de ellende die door den oorlog over de twee groote volken is uitgestort, dan moet ik met weemoed erkennen dat de schoonste droom van mijn leven onvervuld is gebleven en... wellicht nog lang onvervuld blijven zal. Niet omdat de volken zoo moedig zijn, maar juist omdat ze allemaal zoo lafhartig zijn; daarom grijpen ze naar het zwaard en zullen daarom door het zwaard vergaan. Toen zweeg de veldmaarschalk en met hem alle aanwezigen en zij luisterden naar de Kerkstklokjes, die zongen van Vrede op aarde, doch nergens weerklank vonden. Naschrift Kerstmis 1933 De volkeren zijn bezig zich om het hardst te bewapenen. Waarom? Moltke zeide het: „Omdat ze zoo lafhartig zijn". Ze bewapenen zich alle uit vrees. Waar blijft de natie die het evangelie van Christus heeft aangenomen? EEN LID VAN DEN A. N. VR. VREDEBOND. VOETBAL DE WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN. HET PROGRAMMA VOOR DE ORIENT- GROEP. Uit Londen: Het program voor de wedstrij den van de Orient-groep voor het wereld voetbalkampioenschap is als volgt vastge steld: op 15 Maart Egypte—Palestina te Cairo. op 18 Maart Turkije—Palestina te Alexan- drië. op 22 Maart EgypteTurkije te Cairo. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE INBRAAK. Er is ingebroken in de pastorie van de St Bavo-kerk aan den Heerenweg. De dieven hebben zich den toegang verschaft door een raa mvan de pastorie te forceeren. De geheele benedenverdieping is doorzocht. Uit de sacris tie is een klein bedrag aan geld ontvreemd. De inbrekers zijn ook doorgedrongen in de kerk. doch daaruit wordt niets vermist. Het was hun blijkbaar alleen om geld te doen, want het kerk- en tafelzilver werd onaangeroerd gelaten. De inbraak werd des morgens door den koster ontdekt. IJMUIDEN BERG UW RIJWIEL 'S NACHTS IN HUIS. WANT ANDERS Sommige wielrijders hebben de eigenaar dige gewoonte hun rijwiel des nachts buiten te laten staan. Of dit gedaan wordt omdat er binnen geen ruimte is, dan wel, dat het geschiedt uit zorgeloosheid of vergeetachtig heid, weten we niet, maar het is een feit, dat men meermalen in sommige voortuintjes des nachts een eenzaam rijwiel kan vinden. Dit is van de betrokken eigenaars on-pae- dagogisch en onverstandig. On-paedagogisch omdat zij zwakke broeders in de verleiding brengen. Onverstandig ten eerste, omdat het rijwiel door deze zwakke broeders weggeno men kan worden en dan is men het 10 tegen 1 voorgoed kwijt. Ten tweede omdat als meer genoemde zwakke broeders het niet mee nemen, er allicht een politieagent is, die dit doet en dan is men niet het rijwiel, maar wel een gulden kwijt want zonder een gulden „schutgeld" krijgt men z'n karretje niet te rug. Dit laatste zullen de eigenaars ondervin den van de drie rijwielen die volgens het politierapport „onbeheerd op den openbaren weg werden aangetroffen en naar het Bureau van Politie werden overgebracht, alwaar om trent die rijwielen inlichtingen zijn te be komen". Tegen de respectieve eigenaars wil ik zeg gen, dat zij, als zij die inlichtingen willen gaan inwinnen, een gulden bij zich moeten steken. Niet voor de inlichtingen, maar voor hun fiets, bijgeval die een van het drietal is. BESOMMINGEN. Loggers: R.O. 1 f 640; KW 60 f 850; KW 108 f 810; KW 167 f 690; KW 43 f 1250; KW 44 f 550; KW 104 f 600; KW 65 f 1190; KW35 f 960; KW 51 f 650. IJm. 17 f 780. Versche haring: KW 14 f 1010: KW 149 f 1100; KW160 f 600; KW 151 f 470; KW 176 f 367; KW f 398. KERSTWIJDING. In de Bethlehernskerk wordt op den len Kerst-dag 's morgens 7 uur een kerstwijdings- ure gehouden. Deze wijdingsbijeenkomst staat onder leiding van den heer D. Selling. Het jeugd-kerkkoor zal hierbij medewerking verleenen. In de consistorie van de Herv. kerk Kal- verstraat, zal eersten Kerstdag door de Ver eeniging van Jong Hervormden een liturgi sche dienst worden gehouden, die geleid zal worden door Ds. A A. Wildschut, waarbij een dames-zangkoor medewerking zal verleenen. Zondagavond 5.30 zal door de Evangelisa tie-commissie liturgische Kerstwij dingsdienst gehouden worden in de Herv. kerk, Kalver- straat. Een dubbel mannenkwartet onder lei ding van den heer S. Wiersma zal dezen dienst opluisteren. De jaarlijksche Kerstviering van de kinde ren van de Zondagsschool der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden zal tweeden Kerstdag des avonds 6 uur gehouden worden. Het dameszangkoór verleent haar medewer king. Alle belangstellenden zijn welkom. NAAR ZEE. De stoomtrawlers Holland II IJm. 176, Bloe- mendaal IJm. 71, Magpie IJm. 55; Groningen IJm. 56,-Oentoeng IJm, 131 en Proef II IJm. 24 zijn naar zee vertrokken. VELSEN INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT. De Burgemeester van Velsen maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven mannelijke per sonen, die geboren zijn in 1915. Voor de aangifte van de personen, die te Velsen moeten worden ingeschreven, zal in het bijzonder gelegenheid worden gegeven ter gemeente-secretarie op 2, 3, 4. 5, 6, 8, 9. 10, 11, 12, 13, 15, 16. 17, 18 en 19 Januari 1934 van des voormiddags 9.30 uur tot des namid dags 12.30 uur. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die voor den dienstplicht moeten worden in geschreven, verplicht zijn zelf zich daarvoor aan te geven. Bij verhindering moet de wet tige vertegenwoordiger voor de aangifte zor gen. Hij die vrijstelling wenscht wegens broe- derdienst of wegens het bekleeden van een geestelijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt, kan daartoe, voor zoover mogelijk, bij de aangifte ter inschrijving aanvraag doen. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE- EN GEZONDHEIDSDIENST. De Directeur van den Gemeentelijke Ge neeskundige- en Gezondheidsdienst zal van 24 December tot en met 2 Januari a.s. afwe zig, en gedurende dien tijd niet voor belang hebbenden te spreken zijn. DRIEHUIS VEREENIGING VAN BUURTBEWONERS. Het bestuur der vereeniging van bewoners der buurtschap Driehuis bericht, dat men zich voo de excursie naar de Hoogovens op 6 Januari nog tot 30 December kan aanmel den. Verder, dat van den rentmeester van Duin en Kruidberg bericht is ontvangen, dat wandelkaarten voor het landgoed alleen op schriftelijke aanvx*age worden verstrekt. Het bestuur wekt de bewoners en eige naars van de perceelen aan den Driehuizer- kerkweg tusschen Zeeweg en Ver Loren van Themaatlaan op, om. mocht het college van B. en W. verzoeken een strook van den voor tuin gratis af te staan, hieraan gevolg te geven, waarmede niet alleen het belang en wellicht het leven van den evenmensch, doch tevens eigen veiligheid wordt gediend. Het bestuur deelt mede. dat de lezing be treffende de papierfabriek vermoedelijk in den loop van Februari zal worden gehouden en dat de propaganda-feestavond zeer waar schijnlijk op 27 Januari gehouden wordt. Voor dezen avond heeft het bestuur zich de medewerking verzekerd van het cabaret gezelschap Harree te Amsterdam. Het ledental der vereeniging, dat begir. September 153 bedroeg, ls thans gestegen tot 198.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6