6 Vicks Hoestbonbons Rubriek voor Vragen. DONDERDAG 28 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD DE APO-KAJANG-FILM VAN DEN HEER TILLEMA. Toenanvrouw, behoorende tot de zwervende volksstammen. Uit de Apo-Kajanfilm van H. F. Tillema. Tillema, de onvermoeibare, heeft als resultaat van zijn laatste reis naar de binnenlanden van Borneo 'n nieuwe film meegenomen, welke Za terdagmiddag in de studio van Multifilm voor genoodigden is vertoond en welke binnenkort onder de algemeene aandacht van het bios cooppubliek zal worden gebracht. De toeschouwers hadden het voorrecht bij de belangwekkende beelden toelichtingen te verkrijgen van den vervaardiger zelf, op wiens toewijding en volharding de heer Mol had gewezen, toen hij in een inleiding de moei lijkheden schetste, welke de heer Tillema had moeten overwinnen bij het tot stand brengen van dit nieuwe werk. De vervaardiging van de vorige Borneo- fllm heeft den heer Tillema veel geleerd en bij een in samenwerking met den heer Mol ondernomen langdurigen voorarbeid heeft hij door allerlei proeven gepoogd, tevoren be gane mislukkingen thans te vermijden. En de uitkomst van deze zorgvuldigheid is zoo schit terend geweest, dat de technici onder de toe schouwers er eenvoudig verbluft van stonden. Men verlieze niet uit het oog. dat de heer Tillema, ondanks zijn voortreffelijke voor bereiding veel minder toegerust is dan de ondernemers van de bekende groote expeditie films, die met een heele karavaan van ge schoold filmpersoneel en materialen op weg gaan en tonnen gouds ter beschikking heb ben, omdat hun op de sensatie-lust van het publiek speculeerende arbeid een winstgevend bedrijf is" De heer Tillema is er op zijn eentje op uitgetrokken en kon slechts van beschei den middelen gebruik maken. Hij moest zich het moderne materiaal ontzeggen, omdat dit te gevoelig reageert op temperatuur-wis lingen en atmosferische Invloeden, en omdat hij niet, gelijk de vervaardigers van de groote expeditie-films, de strooken ter plaatse ont wikkelen kon. Er is nog een ander methodisch verschil tusschen de films van den heer Tillema en die van het genre Trader Horn. Ofschoon de heer Tillema onderweg ook veel kroko dillen en andere gevaarlijke gedierten ont moet heeft, heeft hij er opzettelijk geeneen gekiekt. „Want dan kijken de toeschouwers naar die angstwekkende schouwspelen en ze vergeten de menschen, waarom 't mij te doen Is geweest", verklaarde hij. De heer Tillema onderneemt zijn inspan nende en tijdroovende reizen niet om het publiek een pleizierige huivering te bezorgen en zelfs ook niet om het een denkbeeld bij te brengen omtrent de schoonheid der tropische natuur. Hij beoogt met zijn arbeid uitslui tend een sociaal-ethisch doel: belangstelling te wekken voor de inlanders, dezen als mede- menschen te leeren begrijpen en te doen ge voelen wat wij. Nederlanders, verplicht zijn voor onze landgenooten aan de overzijde van den equator te doen. Daarom blijft zijn film werk streng ethnologisch. En zoo voert bij ons ditmaal naar het hartje van Borneo, onder de Dajaks, de eer tijds als koppensnellers zoo beruchte volks stammen. Langs de rivier de Kajan is hij met eenige tientallen inlandsche helpers het bin nenland ingevaren. Het grootste deel van den tocht moest hij doorbrengen, in een stijve houding zittende in een nauwe prauw en vandaar uit met een handcamera zijn op namen maken. Men begrijpt, hoe vermoeiend een dergelijke excursie moet zijn, als men hoort, dat er 44 dagen noodig waren voordat men zijn eindpunt bereikte. En met trots vertelde de heer Tillema, dat hij hiermee een record heeft gebroken; de vorige expeditie had er 76 dagen over gedaan! Het moeilijkste traject leverde een plek, waar stroomversnellingen het varen onmo gelijk maken en waar men derhalve de prauwen over den oever verder moest sjou wen. Dit gedeelte, omstreeks 20 Kilometer lang, vergde 12 dagen oponthoud! In vijf afdeelingen vertoont de Apo-Kajan- film hetgeen er bij deze Dajaks aan kleeding, gebruiken, kunst en godsdienst van belang is. Wij maken kennis met een mooi gebouwd, schrander en wellevend volk. dat echter door een cultureelen achterstand ziekte en gebrek lijdt. Hoe gemakkelijk men met eenigen goe den wil dergelijke stakkers kan helpen blijkt uit twee .voorbeelden, welke de film aan schouwelijk maakt. Malaria, de geesel van de Kampong, verdween, nadat men de poelen had drooggelegd en de varkens uit den mod der van het dal naar de hooger gelegen ge- deelten had overgebracht. En de algemeene volksziekte: krop, gepaard gaande met idioot heid, ontstaat eenvoudig uit gebrek aan jodiumhoudend zout. Een zoo groot percent van de bevolking is idioot, dat in dezelfde verhouding Amsterdam 40.000 idioten zou tellen! Nu men zout ter beschikking gesteld heeft, zal deze ziekte automatisch ver dwijnen. Schilderachtig zijn de kleedingstukken, vooral de feestdos; merkwaardig de tatou- eering, met even artistieke en zinrijke figu ren aangebracht als bij het zeldzame weef werk. Van sportieve neiging geven de buiten gewoon geslaagde opnamen van roeiwed- strijden blijk. En de godsdienstige gebruiken met hun groteske tropeeën, het koppen snellen geschiedt alleen maar meer symbo lisch. wijzen op een weelderige fantasie. Met medewerking van den resident, den assistent-resident en den dokter, die het bij zonder vertrouwen van de Inlanders geniet, is het den heer Tillema gelukt, gebeurtenis sen, gebruiken, bedrijver, en plechtigheden te reproduceeren, welke tot nog toe buiten het gezichtsveld der blanken gebleven zijn. Aldus hebben wij hier een ethnologische film van zeldzame beteekenis gekregen, welke ook uit een oogpunt van techniek en artistieken smaak tot het beste behoort, wat er op dit gebied is geleverd. H. G. CANNEGIETER. HAARLEM-BLOEMENSTAD Men schrijft ons: Naar wij vernemen werd in Café Brink- mann op de Groote Markt definitief opge richt het comité „Haarlem-Bloemenstad". nl October had zich een voorloopig comité gevormd met de bedoeling propaganda te maken voor de idee „ieder jaar een bloemen- feest te vieren". Verscheidene vereenigingen zijn toen aangezocht met als resultaat, dat het definitief comité thans meest uit afge vaardigden dier vereenigingen is samenge steld, waardoor de goede samenwerking ver kregen wordt. Wanneer de statuten goedgekeurd zijn zul len sub-comité's gevormd worden zoodat daar na kan worden overgegaan de plannen voor een achtdaagsch bloemenfeest verder uit be werken. Het comité hoopt de inwoners van Haar lem enthousiast te maken, opdat een ieder zal mede helpen aan een zoo'n grootsch op gezet feest. Het zal een feest moeten worden zóó groot, zóó mooi als nog nimmer in Nederland werd gezien, waardoor duizenden vreemde lingen naar Haarlem zullen komen. In de eerste plaats zal het comité veel pes simisme te overwinnen hebben, want eer een ieder in vol enthousiasme zal mede werken, moet er veel gebeuren. Eveneens is het een groote moeilijkheid om geld te krijgen, maar omdat er nu eenmaal moeilijkheden zijn om deze te overwinnen hoopt het comité ook hierin te slagen, door een geheel nieuw en origineel plan waarover nog even geconfereerd moet worden voor er publiciteit aan gegeven kan worden. In ieder geval de plannen zijn er; het comité is er; nu nog enthousiaste Haarlem mers, en Haax-lem heeft een bloemenfeest. 8 JANUARI OPRICHTING VAN EEN „TECH NISCH SCHIJNBUREAU." De plaatselijke afdeelingen van den Bond van Technisch en Opzichthoudend Personeel, den Ned. Bond van Technici, den Ned. R.K. Bond van Technici en de Ned. Vereeniging van Christ. Technici, benoemden korten tijd geleden een commissie, welke tot taak had de stichting' voor te bereiden van een „tech nisch schijnbureau" te Haarlem. De bedoeling van dit bureau moest zijnde vele werklooze technische werknemers te Haarlem in de gelegenheid te stellen hun kennis op peil te houden, zoo mogelijk uit te breiden, met de bedoeling om bij gunstige conjuctuur wijziging wederom het oude be roep met succes te kunnen beoefenen. Na vele voorbereidingen is men er thans in geslaagd het bureau definitief te stichten. Besloten is het schijnbureau met ingang van Maandag 8 Januari in werking te stellen. De stichting is mede mogelijk gemaakt dooi de medewerking van het Gemeentebestuur van Haarlem, welke leslokalen in de school aan de Botermarkt beschikbaar stelde, de di rectie van het Provinciaal Electrieiteitsbedrijf van Noord-Holland, welke een belangrijke subsidie verleende en de Haarlemsche in dustrie, welke het bureau voorzag van alle teekenkamerbenoodigdheden en bovendien nog een belangrijke subsidie verleende. COMITé „STEUN SURINAME-ZENDING". Hier ter stede heeft zich een interkerkelijk Comité gevormd, dat bovenstaanden naam draagt. Het heeft ten doel, de belangstelling voor de Zending der Evang. Broedergemeente in Suriname te wekken en te versterken. Er is geconstateerde dat de belangstelling voor den arbeid van „Zeist"' in de kringen buiten de Broedergemeente gaat toenemen, doch niet in een tempo, dat snel genoeg is om de begrooting sluitend te maken. Het is dan ook reeds zoover gekomen, dat men een aan tal zendingsarbeiders zal moeten ontslaan. Als inzet van zijn actie heeft het Comité de organisatie op zich genomen van drie Surina- me-Zendingsdagen, die zullen worden gehou den op Woensdag 3, Donderdag 4 en Vrijdag 5 Januari in de kerk der Broedergemeente, Parklaan. Als sprekers hopen op te treden de heeren Zend. P. M. Legêne, Br. Doth, Ds. L. Hoorweg Jr., Ds. C. J. van Paassen en prof. dr. A. A. van Schelven. Ledeg. van het comité zijn de heeren L. W. Korvinus, H. Rootlieb en C. Visser Jr. alles, wai u verwachi van een hoestbonbon medicinaal toebereid met bestanddeelen van slechts 55 cp doos/eV DE RESTAURATIE VAN DE NIEUWE KERK TE DELFT. EEN HAARLEMSCH COMITé GEVORMD. (Adv. Ingez. Med.) HOE WERKT DE OMZETBELASTING? UITEENZETTING VOOR DE KAMER VAN KOOPHANDEL. TWEEDE LUSTRUM VAN M.T.S.-AFGE- STUDEERDEN. Zaterdag werd het 10-jarig bestaan der Vereeniging van Afgestudeerden der M. T. S, te Haarlem herdacht. Het bestuur recipieerde in Brinkmann. Ter receptie verschenen o.a. ir. A. G. de Koningh en Ir. W. G. C. Gelinck, voorzitter en vice-voorzitter van de Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs, welke het schoolbestuur der M. T. S. vormt. Ook dr. ir. G. de Gelder, directeur der M.T.S. en ir. H. J. Meewis als voorzitter der Vereeniging van Leeraren gaven blijk van hun belangstelling. De heer B. J. Huurman, voorzitter van den Bond van Midd. Technici en de heer M. I. van Engelen, hoofdredacteur van den Bond wa ren aanwezig alsmede vertegenwoordigers van zusterorganisaties en van het Cor.ps van Leerlingen. Vele bloemstukken versierden de zaal. Om half acht vond men elkaar weer in de diner zaal. Nadat de voorzitter der jubilee- rende vereeniging, de heer C. J. van Schie- veen Jr., mededeeling had gedaan van vele telegrafische en schriftelijke gelukwenschen OA. van den Inspecteur-Generaal bij het Nijverheidsonderwijs, den heer Ir. G. Hof stede, volgde een groote rij van sprekers om woorden van waardeering te uiten aan de vereeniging of hare bestuursleden. Ir. H. J. Meewis als afgevaardigde der Vereeniging van Leeraren en mede namens den directeur der M. T. S. sprak van de goe de verhoudingen. De heer G. J. W. Langen- dijk, sprak namens de leden der vereeniging en bood het bestuur een bedrag in enveloppe aan. Verder spraken nog de voorzitter van de B. M. T., de voorzitter van het Corps van Leer lingen, de hooi'dredacteur van den Bond, de eerste voorzitter van de Vereeniging Haerlem, de heer Doodeheefver, en vele anderen. In Lion d'Or hield de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken een bijeenkomst voor bestuurders van mid denstandsorganisaties en hoofden van groote bedrijven waar- de heer F. J. Sikkens, inspec teur der invoerrechten en accijnzen in het ressort Haarlem een uiteenzetting hield over de omzetbelasting. De heer Sikkens belichtte hoe de oorspron kelijke weeldebelasting in die der omzetbelas ting is opgenomen en hoe voorkomen is dat een artikel meer dan eens belast zou worden. De wet onderscheidt goederen (roe rende goederen, behalve groote schepen, die evenals spoorkaartjes postzegels en entree biljetten onder roerende goederen worden gerekend, doch niet bij de wet der omzet belasting). Ten tweede onderscheidt de wet: den f a- brikant, een zeer ingewikkeld begrip, waar bij zich misverstanden kunnen voordoen, Spreker gaf verschillende voorbeelden van hen die in den zin der onizetbelastingwet fa brikant zijn. Ten derde wordt: de groothande laar genoemd, die alleen goederen verkoopt aan den handel zonder de goederen te be werken. Ten slotte: den kleinhandelaar, die de goederen verkoopt aan hen die ze niet meer verder verkoopen. Alleen leveringen hier te landen vallen on der de wet. De goederen die worden uitge voerd vallen onder een bijzonder of een com- penseerend invoerrecht. Bij levering is verplaatsing niet noodzake lijk; ook goederen in entredepots worden door de nieuwe wet belast. Wanneer een fabrikant uit zijn bedrijfs voorraad beschikt voor zich of zijn gezin, wordt dit als levering beschouwd. Ook over brengen van goederen van de fabrïeksaf- deeling naar de bedrijfsafdeeling kan in som mige gevallen als levering worden betracht. Dit is het geval bij artikelen die van den fa brikant direct naar den verbruiker gaan. Zoo wordt voorkomen dat de fabrikant later meer zou moeten betalen dan noodzakelijk is. Er worden dan enkele zekerheids-eischen ge steld. Als „levering hier te lande" wordt niet be schouwd goederen die rechtstreeks worden uitgevoerd of goederen die in buitenlandsche entrepots zullen worden opgeslagen. Ook dan moet zekerheid worden gegeven. Spreker weidde uit over het begrip „ver koopprijs", waarbij ook enkele bijzondere be palingen zijn opgenomen, die nog moeilijk heden in de uitvoering zullen kunnen op leveren. Ook de kwestie der accijnzen in de omzet belasting is een ingewikkelde kwestie, die de heer Sikkens verduidelijkte. De accijns valt niet in den prijs, wanneer de accijns reeds is voldaan. Aansprakelijkheid en b etalingswij ze. De fabrikant is de belasting verschuldigd, zegt art. 8, doch de kooper is mede aanspra kelijk voor de betaling. De belasting wordt in het algemeen door zegels te plakken voldaan, zegels op de fac tuur en op het duplicaat, en beide zegels móeten van een stempel worden voorzien om herhaald gebruik te voorkomen. Een tweede wijze van betaling is het op leggen van een aanslag door den belasting inspecteur. Dit geschiedt o.a. bij verkoop aan het publiek. Deze aanslag lijkt op die van de directe belansting. De heer Sikkens besprak ook nog het bij zondere en compenseerende invoerrecht Voorts werden behandeld de gevallen van vrijstelling en terugstorting der belasting. Hulpmiddelen bij fabricatie kan de minis ter in sommige gevallen voor fabrikanten vrijgeven. De vraag is echter: wat hulpmid delen zijn, welke vraag niet altijd gemakke lijk is te beantwoorden. Na deze uiteenzetting was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarop de heer Sikkens de details der omzetbelastingswet be sprak. KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit hare afdeelingen: Zoetestraat 1200 porties; Overtonstraat 1196 porties; Byzantiumstraat 782 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 100 porties ver strekt. In de vacantie zijn de eetzalen geopend van half twaalf tot half één. SCHOUWBURG JANSWEG. Een Nieuwjaarswensch. Maandag 1 Januari (Nieuwjaarsdag) zal het Ensemble „Esther de Boervan Rijk" in bovengenoemden schouwburg een derde voorstelling geven van het groote lachsucces „Opoe". Ter gelegenheid van het Nieuwe jaar zal na het derde bedrijf een Haarlemsche Nieuw jaarswensch van Guus Betlem Jr. worden uitgesproken door: mevrouw Esther de Boer van Rijk als Pieternel en Jaap van der Pol als Thomasvaer. HET COMITé TOT BESCHERMING VAN DE II.O.V. Het Comité tot Bescherming van de H.O.V. bestaande uit vertegenwoordigers van een groot aantal Haarlemsche vereenigingen op cultureel gebied, heeft na eenige onderlinge besprekingen een conferentie met het H.O.V.-bestuur gehouden. Verscheidene plan nen werden uitvoerig besproken, in een geest van volkomen samenwerking. Een contact commissie is benoemd die de verschillende mogelijkheden in détail zal onderzoeken. Men bleek hoopvol gestemd omtrent de kansen op een betere toekomst voor de H.O.V. Men schrijft ons: Hier ter stede heeft zich onder voorzit terschap van mevrouw J. W. M. Maarschalk van Coppenaal een comité gevormd tot het inzamelen van geld voor de restauratie van de Delftsche kerk, waar zich de graven der Oranjes bevinden. Het comité is zich ten volle bewust, dat de tijden moeilijk zijn en het verzamelen van geld voor dit doel niet dadelijk ieders sympa thie zal hebben. Mag het comité u echter opmerkzaam maken, dat het hier geldt een nationaal monument. De band van Nederland en Oranje is oud en hecht. De Delftsche kerk is ook oud, maar helaas niet meer hecht. Nu is er een oproep aan alle Nederlandscbe burgemeestersvrouwen gericht om geld te willen verzamelen voor de hoognoodige res tauratie dezer kerk. Toon Haarlemmers, dat gij goede Nederlanders zijt en offer een klei nigheid voor dit doel. Uw gave behoeft niet gxcoter, dan 10 cf 25 cent te zijn. Een glas in loodraam werd geteekend in rood, wit, blauw en oranje ruitjes. Van deze teekening werd een prikkaart gemaakt, het prikken van een rood, wit of blauw ruitje kost 10 cent, van een oranje ruitje 25 ct. Wanneer zich dus in de eerstvolgende weken een der comitéleden met de glas in loodkaart bij u vervoegt toont u dan goede Nederlanders en prikt rood, wit. blauw of oranje. Het bestuur van het comité wordt gevormd door mevrouw A. A. RöellBar.esse de Vos van Steenwijk, eere-presidente, mevrouw J. W. M. Maarschalk—van Coppenaal. presi dente, mevrouw J. C. H. SlingenbergWes- sels, vice-presidente mevrouw J. Mouthaan- Zimmerman, secr.esse en mej. H. Knottenbelt penningmeesteresse giro 223420. Comitéleden zijn: mej, Arents, mevr. N. Bakkervan Ende, mevr. Bartels, mevr. A. A. BlauwVerniey, mevr. J. van Beem Gerzon, mej. J. Berdenis van Berlekom, mevr. II. M. BlankevoortSickler, mevr. J. van Borsum BuismanSleeswijk. mevr. A. C. CraandijkSchuil, 'mevr. J. W. Duitshoff- Duitshoff, mevr. H. A. Diisterbeck, mevr. A. A. C. DuyvendakLedeboer. men. v. d. Eistde Vries, mevr. H. E. Elzinga—Berlijn, mevr. D. Gratamaden Hartog, mevr, C. M. HaentjesZuidema. mevr. HartmanVan Zijl, mevr.L. J. F. M. Heerkens Thijssenv. d. Kun, mevr. L M. F. Hofman.Huygmans, mej. H. Kersbergen, mevr. E. Krelage— Keppel, Hesselink, mevr. C. E. Leendertz— Waardenburg, mevr. E. MerensJoekes, mevrouw E. C. A. Nieuwenhuysde Mun- nick, mevr. J. van Orden, mevr. R. van Paassen—Kohlbrugge, mevr. A. C. B. Proot; mevr. J. M. van RijnSmit, mevr. M. R. W. Schippers—Coppens, mevr. J. D. M van Schuylenburchv. d. Biesen, mevr. G. Siertsema—v. d. Burg; mevr. C. J. Smit—van Krieken, mevr. F. W. E Snethlage—Posthu mus Meijes, mevr Spoelder—Hovens Greve, mevr. J. G. Teterijrgv. d. Singel, mevr. P. A. E ValkenHeijner. mevr. Venemavan Doorn, mevr. J. de Vriesde Jong; mevr. A. VoetMeijer, mevr. A. M. WeenerKnotten belt, mevr. A. WesstraMackay. NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ DEN BURGEMEESTER. De Burgemeester en mevrouw Maarschalk zullen ter gelegenheid van den nieuwjaars dag ontvangen van 3 tot 5 uur namiddag. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek, stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, roordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VERKEERSTOESTANDEN IN HAARLEM. Geachte redactie, Ik geloof wel dat het de Verkeercommissie bekend is hoe gevaarlijk de kruispunten KruiswegNieuwe Gracht en Jansweg Nieuwe Gracht zijn. Waarom daar geen één richtingsverkeer zooals op de Kampervest, Gasthuisvest, Raamvesb enz.? Dagelij les pas seer ik meer dan eens de kruispunten en dikwijls vraag ik mij af wanneer daar een eind aan zal komen. Kr zijn al verscheidene aanrijdingen ge weest en iederen dag komen er meer bij maar de toestand blijft onveranderd. Zoo ook de verlichting op den vijfsprong, Kenaupark-Rozenstraat. Waarom wordt daar geen lichtmast gezet op de plaats waar nu de boom staat? Tevens is een ander model vluchtheuvel noodig, waarom heen het verkeer rechts geleid kan worden en niet zooals nu links en rechts, veelal aan één kant Ook de Sniedestraat kan dunkt mij beter gereden worden in de richting Kruisweg Groote Markt om het verkeer in de Bartel- jorisstraat te ontlasten want nu wordt de Smedestraat meer gebruikt voor parkeer plaats van alle soorten voertuigen dan voor verkeer. Zoo zou ook dit gevaarlijke kruis punt Kruisstraat-Smedestraat verbeterd zijn. Ook is dringend noodzakelijk het plaatsen van een vluchtheuvel aan het Wilsonsplein, schouwburgzijde, daar herhaaldelijk trampas sagiers op den rijweg staan. Met dank voor de plaatsing, H. COERS, Hofmeijerstraab 26. zier en dat plezier sloeg over op de zaal". Een eerecomité, bestaande uit: mevrouw de Veer—Blok Wybrandi (voorzitster), mevr. AbbingEvers; mevr. W. Beunders—Vroesom de Haan; mevr, G, v. d. Vangstde Gilde; mevr. L. Venemav. Doorn; mej. M. Waller; mevr. L. ZwiersGiesberts; Ir. M. Voorzan ger, dir. H. B. S. A; Ir. W. C. G. H. van Mom-ik Broekman; dir. Gem, Lyceum en den heer J B. Schuil heeft zich gevormd op ver zoek van die Raeckse om ook bij het bal aan het einde van den avond aanwezig te zijn. Jeugd van Haarlem komt allen Vrijdagavond schouwburgwaarts, u wacht een gezellige avond. M. E. LAND—DE VRIES. VOOR DE CRêCHE HAARLEM NOORD. Vrijdagavond*zal in den Jans-schouwburg de Vereeniging „die Rackse" „Het Spookhuis" van Henri van Wermeskerken opvoeren en wel ten bate van de crèche Haarlem-Noord. Wat een bekende klank voor u allen! Maar in het begin van 1934 zult n, ingezetenen van Haarlem, de resultaten van uw liefdadig heid zien. Er wordt hard aan gewerkt. Helpt u nog eenmaal mee. Wij zijn bezig de in richting bij elkander te krijgen enden neelen avond moogt u lachen. De heer Schuil schreef in zijn recensie van 27 November over het groote lachsucces dat „Het Spook huis" bij het publiek had: „De leden van die Raeckse speelden het met zichtbaar ple DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragenwaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. BELASTINGZAKEN. VRAAG: 1. Sinds Juni 19 33 heb ik mijn hula onderverhuurd. Kan ik nu om gedeeltelijke ont heffing van mijn pers. bel. 1933 verzoeken? 2. Moet ik het geld, wat ik van de onderver huring ontvang bij mijn inkomsten optellen? ANTWOORD: 1. Ja, u had echter binnen 6 weken na de ontruiming van het onderverhuur de gedeelte die ontheffing moeten aanvragen. 2. Neen. Indien het huis uw eigendom is. moet gij alleen dat gedeelte der ontvangen huur op geven. dat als winst is te beschouwen,, dus huur na aftrek der kosten. VRAAGHoeveel bedraagt de ink,bel. voor een gehuwd persoon zonder kinderen, met een inko men van 2665. 1. te Haarlem? 2. te Bloemendaal? 3. te Heemstede? 4. te Velsen? ANTWOORD: 1. Rijksinkomstenbelasting 57.9 6. Gem. fondsbelasting 107.10. 2. Resp. 57.96 en 62.40 3. Resp. 57.96 en 74.40. 4. Resp. 57.96 en 124.20. RECEPTEN. VRAAG: Kunt u mij een recept geven voor 3 pond rozijnen en 25 eieren op brandewijn? Hoe veel brandewijn heeft men noodig? Wat moet er nog meer in? Hoe bereidt men het? ANTWOORD: 1. Maak de rozijnen goed schoon en wasch ze. Doe ze in een emaille pan met 3 kopjes water, 375 gram kandij en 2 stokjes ka neel en breng het langzaam aan de kook. Laat bekoelen en doe het dan in een wijde flesch. Overgiet met zooveel brandewijn, dat de rozij nen 5 c.M. onder staan. Sluit goed af. 2. Klop de eieren in een goed geëmailleerde pan met 2 pond suiker en 2 gespleten vanille stokjes tot de suiker zoo goed mogelijk is opge lost. Giet er langzaam en steeds kloppend 1/4 liter brandewijn bij en laat de advocaat au bain Marie of op zeer zacht vuurtje, steeds roerende, lauwwarm worden, maar zorg, dat het niet schift. Doe het in schoone flesschen en sluit goed af. VRAAG: 1. Hoe maakt men luchtige oliehol len? Bij mij worden ze altijd stijf, hoewel ik veel gist gebruik. 2. Wat is het meest gebruikelijke op en bij wentelteefjes? Moet er suiker op gebruikt wor den? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 2 ons bloem: 25 gram gist, iy2 d.L, lauwe melk; 5 gram zout en 1 el. Doe het meel in een kom en maak in het mid den een kuiltje. Giet hierin het ei en de gist, die met een weinlgje lauwe melk glad is geroerd. Voeg er een gedeelte der overige melk bij en roer nu, van uit het kuiltje te beginnen, het ove rige meel met een houten lepel hij de vloeistof. Vermeng daarna alles tot een stevig beslag. Besla de massa ongeveer 6 minuten flink, roer dan de rest van de melk erbij en ook het zout. Neem de lepel er uit en laat het beslag op lauwe plaats drie kwartier, dichtgedekt, rijzen. Indien gij er krenten en rozijnen in wilt hebben, worden deze er na het rijzen doorgeroerd. Tntusschen hebt gij de slaolie zoo heet gemaakt, dat er blauwe damp uit opstijgt. Vorm met 2 lepels oliebollen en leg die in de heete olie. Laa tze mooi bruin worden en daarna op grauw papier uitdruipen. 2. Gij presenteert er alleen suiker bij, of be strooit ze met gestampte suiker. VRAAG: Hoe maakt men slagroomsoezen? 2. Hoe sneeuwballen? 3. Hoe amandelkrullen? ANTWOORD: 1. Benoodigd: 1/2 ons bloem, 1/2 ons boter, 1 d.L. melk; iets zout; 2 groote of 3 kleine eieren. Breng de melk met de boter en het zout aan de kook en laat even opkomen. Strooi er, al roerend, het gezeefde meel bij en blijf roeren, tot het deeg als een bol van de pan loslaat. Roer er dan, van het vuur, een voor een de eieren door. Spuit van deze massa op een met boter besmeerd bakblik langwerpige bolletjes en bak ze, ongeveer 15 minuten, in tamelijk hee- ten oven lichtbruin en gaar. Vul ze hierna met slagroom, 2. Benoodigd: 4 d.L. water, 2 1/2 ons bloem; 1 ons boter, 1 ons krenten, iets zout en 7 groote of S kleine eieren. Breng water, boter en zout aan de kook en strooi er, a.1 roerend, het gezeefde meel bij, blijf roeren tot het deeg als een bal van de pan loslaat. Roer er, van het vuur, een voor een de eieren door. Vermeng het met de goed gewasschen en gedroogde krenten. Intusschen hebt gij slaolie in een diep ijzeren potje zoo heet- gemaakt, dat er blauwe damp afstijgt. Zet het dan op zachter vuur en laat eenigszins bekoelen. Doe er kleine halletjes deeg in en laat ze, onge veer 7 minuten, rijzen en gaar worden. Laat ze op grauw papier uitdruipen en bestrooi ze ten slotte niet poedersuiker, 3. Benoodigd: 5 ons amandelen, 7 ons suiker, 8 eieren, 70 gram bloem, wat geraspte citroenschil. Broei en pel de amandelen en doe ze tweemaal door den amandelmolen. Maak van alle ingre diënten een mooi homogeen deeg. Spuit op een met boter besmeerd bakblik er koekjes van en bestrooi deze met gesneden amandelen. Bak ze daarna lichtbruin en gaar en doe ze om een deegrol, voordat zij bekoeld zijn, om het model te krijgen. VRAAG: Een donkerblauwe crêpe Georgette japon is door het dragen vuil geworden. Kan ik in waschbenzine schoonmaken, zonder dat zij krimpt? ANTWOORD: Ja, dit is de eenige manier om crêpe Georgette te wusschen, zonder dat die krimpt. Zet de japon 5 minuten dichtgedekt in waschbenzine, sla er dan even door en hang, zonder wringen, buiten in de schaduw op kleerhanger te drogen. Deze behandeling moet buiten in de schaduw geschieden en vooral geen vuur of licht in de nabijheid. Gebruik er geen geëmailleerd voor.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6