7 Uit Haarlem's Gemeenteraad. DONDERDAG 28 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD Weer een voorstel tot hoogere subsidie aan de H. O. V. verworpen. Behandeling van onderwijskwesties. (Vervolg) Woensdagmiddag vergaderde de gemeente raad van Haarlem. Nog eens: subsidie aan de H. O. V. Ingekomen was een voorstel van den heer Groenendaal om voor 1933 aan de H.O.V. een extra subsidie van f 5000 toe te staan. Wethouder Slingenberg deelt mee, dat B. en W. van meening zijn dat deze kwestie reeds bij de begrooting is afgedaan. De heer Groenendaal (s.d.a.p.) her innert aan wat bij de begrooting gezegd is over deze kwestie. Het Comité tot behoud van de H.O.V. heeft plannen ontworpen, waarmee het mogelijk zou zijn de H.O.V. op de been te houden. In verband hiermee acht hij een toe kenning van deze subsidie wel op haar plaats om de H.O.V. nog weer eens een gelegenheid te geven. Wethouder Slingenberg bekijkt deze zaak uit het oogpunt van de gemeente. De heele raad weet, hoe moeilijk de financieele toestanden der gemeente zijn. Vele suppletoire begrootingen kwamen om de tekorten te dek ken. Welke inkomst staat tegenover die f 5000, waar moeten ze vandaan komen? De heer Groenendaal zegt, dat omdat het verzoek van het bestuur der H.O.V. inder tijd niet goed in behandeling is gekomen, hij met dit voorstel komt. Waarom moesten de voorstanders van een subsidie aan de Burger wacht van f 1000 niet aantoonen waar het geld vandaan moest komen, en hij wel? Wethouder Slingenberg merkt op, dat dat voorstel voor 1934 gold, doch dat het voorstel-Groenendaal over 1933 gaat. Voor den heer J o o s t e n (s.d.a.p) beteekent Haarlem niet alleen de gemeentekas, doch ook andere dingen, bijv. een goed muziekcorps. Spr. kent echter niet de plannen der H.O.V. en de kans om uit de moeilijkheden te gera ken met deze f 5000 niet. Hij wil deze eerst leeren kennen. Wethouder Slingenberg acht aanhou ding van het voorstel onjuist. De heer J o o s t e n stelt voor, het voorstel- Groenendaal aan te houden. Dit voorstel wordt verworpen met 2213 stemmen. Het voorstel-Groenendaal v/ordt vervolgens ver worpen met 296 stemmen. Verleend wordt eervol ontslag aan mevr. E. W. P. Trollvan Schaik en mej. M. G. Botman op haar verzoek. Goedgekeurd werden die volgende voorstellen zonder stemming: Voorstel B. en W. om ben behoeve van den bouw van een tijdelijk gebouwtje bij de Am- sterdamsche Vaart vrijstelling te verleenen van het bepaalde bij art. 29, 2a der Bouwver ordening. Grondoverdracht. Voorstel van B. en W. inzake gnomdiruiling en giroindo ver dracht in verband met een openbaren weg bij die Ten Kafcestraat. Voorstel B. en W. ter verbreeding van de Anthioniestraat tot onteigening van perceelen aldaar. Voorstel tot aanvaarding van voor straat bestemden grond aan en bij de Roerdomp- straat. Voorstel van B. en W. tot wijziging; nr. 6 vervangende dletail 11 uitbreidingsplen „Noord". Voorstel inzake subsidie der Bijzondere School buitengewoon L. O. Nic. v. d. Laan- straat. Voorstel tot uitbreiding van het leerplan Prot. Chr. Nijverheidsschool. Het tapverbod op Zondagmorgen. De raad beschikte afwijzend op het verzoek van de afd. Haarlem van den nieuwen Ned. Bond van Koffiehuishouders en Slijters tot 'intrekking van het tapverbod op Zondag morgen. Opheffing Gezondheids commissie, De heer Peper(communist) acht ophef fing een verslechtering voor de arbeiders als zij steun noodig hebben. Hij meent, dat de commissie niet mag verdwijnen. Wethouder Slingenberg antwoordt op een opmerking van den heer Peper, dat het opheffen van de gezondheidscommissies auto matisch volgt uit het aannemen van het- wetsvoorstel tot wijziging der Gezondheids wet in de Kamers. Daarmee is de grondslag dezer commissie aan haar ontvallen. In een gemeente als Haarlem met alle goed-geoutil- leerde diensten heeft een gezondheidscom missie geen reden van bestaan, naast dien sten op gebied van hygiëne en geneeskunde o.a. Er is hier een raadscommissie op de Openbare Gezondheid, die adviezen kan ge ven over de genoemde diensten. Er wordt thans door opheffing geen belang geschaad. Gewaardeerd moet echter worden het ver richte werk. Zonder stemming wordt besloten de com missie op te heffen onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Grondoverdracht. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen inzake verkoop van grond aan de Dolfijnstraat (fa. P. van Cittert en Zoon), aan de Zaanenstraat (A. P. Win- nubst) aan de Van Neslaan (A. J. van Gijn) en aan de Buitenrustlaan (Vlietsorg, dit punt met aanteekening van tegenstemmen van den heer Westerveld). Commissies van Schoolverzuim. De heer W e u s t i n k (r.-k.) vraagt wat de inspecteur op het L. O. over de opheffing' van eenige der commissies tot wering van school verzuim denkt. Wethouder Roo den burg zegt niet noo dig geoordeeld te hebben het advies te vra gen van den inspecteur. PI ij meent, dat de wet dit niet voorschrijft. Het college is van oordeel, dat twee commissies het werk heel goed kunnen verrichten. Het voorstel van B. en W. om het aantal commissies tot wering van schoolverzuim op 2 te brengen wordt vervolgens zonder stem ming aangenomen. Aangenomen wordt vervolgens het voor stel B. en W. inzake wijziging van de ver ordening op vee en vleesch, nadat de heer Groenendaal opgemerkt heeft, dat hij het beter gevonden had, als een dergelijk voorstel eerst in de commissie behandeld ge weest was Wijziging tarief ver- pleegkosten Sint Elisa beth's Gasthuis. De heer Van Kessel (r.k.) gelooft, dat deze verhooging van verpleegkosten later wel eens blijken kon een nadeel te zijn, om dat men naar goedkoopere inrichtingen zou gaan. Wethouder Slingenberg verdedigt het voorstel, dat een volgens spreker matige ver hooging van 50 cent voor niet-ingezetenen betreft. Het voorstel wordt aangenomen met 2711 stemmen Salarieering personeel buitengewoon L. O. De heer Boes verzet zich in elk geval tegen deze voorgestelde regeling, dat voor de hoofden, zoomede voor de onderwijzers en onderwijzeressen de hoogere jaarwedden dan de nu voorgestelde telkenjare zullen worden verminderd met een bedrag van f 100 tot ze in overeenstemming zijn met de bepalingen der nieuwe verordening, met dien verstande, dat het bedrag f 300 zal blijven boven 't in de nieuwe verordening genoem de. Mevr. Scheltema dringt aan op grootP voorzichtigheid in deze kwestie. Spr. gelooft de bestaande salarissen voor de aanwezige leerkrachten te moeten handhaven. Evenals de heer Boes is zij tegen de invoering van periodieke verlagingen. De heer Schol 1 zegt dat het regel is ge worden van B. en W. om de adviezen van de onderwijscommissie niet op te volgen. De commissie heeft geadviseerd de bestaande rechten te handhaven. Hij doet in dien zin een voorstel. B. en W. zijn echter met een heel ander overgangssysteem gekomen een systeem dat elders weggehoond is. De raad doet goed het voorstel te verwerpen. De heer Weustink zegt, dat de jaar- lijksche verlaging wel hard is, maar niet zoo hard als bijv. in Amsterdam, waar in éénen de rijksregeling is ingevoerd. De over gangsbepalingen kunnen billijker zijn. vooral voor de krachten bij het slöjd-onderwijs. De heer Peper noemt het onderwijs de kurk waarop Haarlem's financiën drijven. Op onderwijsgebied komt men steeds met ver slechteringen. De communisten zijn er tegen. De heer Klein sluit zich vooral bij den heer Boes aan. De heer V i s s e r erkent, dat een voorge stelde verlaging onaangenaam is, maar in de huidige omstandigheden gaat spr. met B. en W. accoord. Wethouder Roodemburg zegt, dat B. en W. liever niet afwijken van de adviezen der oniderwijs-commissie, maar in dezen hebben ze een ander inzicht. Bij die royalere regeling van vroeger is Haarlem alleen blijven staan in den lande. De heer Boes: „Die andere waren nog niet zoo verstandig!" Wethouder Roodenburg: „Of verstan diger! Zonder hiermee te willen zeggen dat wij onverstandig waren". Spr. acht het beter de algemeene regeling te volgen. Hij bespreekt en bestrijdt de in gediende voorstellen. In deze tijden waarin men streeft naar het wegwerken van ver schillen, moet ook de uitzonderingspositie van het in dienst zijnde personeel bij het bui tengewoon L. O. tegenover de collegae bij het andere onderwijs verdwijnen. De heer Scholl vult zijn voorstel aan met: voor de salarissen naar de overgangsbe palingen berekend, zal ook art. 5 gelden, dat zegt. dat de van rijkswege eventueel vastge stelde kortingen op de jaarwedden die voor het lager onderwijs gelden overeenkomstige toepassing vinden op het personeel der scho len voor buitengewoon lager onderwijs. De heer Weust ink stelt voor aan tegen woordige leerkrachten'met de akte slojd een vergoeding van f 100 te geven. Wethouder Roodenburg neemt dit voorstel over. Het voorstel Scholl om voor het nieuwe personeel de bijzondere verhooging, die aan de wedden moet worden toegevoegd, te bren gen van f 300 op f 600 wordt verworpen met 2412 stemmen (wijziging van art. 2). Het andere voorstel-Scholl om art. 9 te wij zigen en verbeteringen te brengen van de overgangsbepaling wordt aangenomen met 2115 stemmen. De jaarlijksche verlaging van f 100 zal dus niet worden toegepast. Het sub-amendement-Scholl (zijn aanvulling) Is tevens hiermee aaangenomen. De heer Weustink wil nog een voorstel doen dat voor 't huidige personeel ook de kans op verhooging blijft bestaan. De voor zit te.r deelt mee, dat dit, door het aannemen van het voorstel-Scholl niet meer mogelijk is. Het voorstel-Boes, dat overeenkomt met dat van den heer Scholl komt derhalve niet in stemming. Het geheele-voorstel B. en W., thans ge wijzigd, wordt aangenomen met 297 stem men. Het voorstel tot opheffing der functie van reserve-onderwijzeres buitengewoon L. O. wordt zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Vermindering leerkrachten dagopenluchtschool. De heer Scholl geeft B. en W. in over weging de wijziging niet per 1 Jan. te doen ingaan doch per 1 Februari. De heer Peper noemt het voorstel ook weer een verslechtering van het onderwijs en de communisten zullen hier ook tegenstem men. De heger Scholl maakt een voorstel van zijn advies omtrent 1 Februari in plaats van 1 Januari als ingangsdatum, omdat 1 Jan. in den cursus valt, en 1 Febr. niet. Dit voorstel wordt verworpen met 1817 stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. i ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Brandstichting in Edam. In de woning van een koopman in Edam is op 26 October brand uitgebroken. Het onder zoek bracht aan het licht, dat hier van brand stichting sprake was. Voor de rechtbank te Haarlem hebben terecht gestaan de koopman wegens medeplichtigheid of uitlokking, een winkelier uit Amsterdam wegens uitlokking en een arbeider uit Amsterdam, die het vuur heeft aangestoken. De Officier heeft tegen den eerste een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek geëischt. Mej. mr. Frida Katz pleitte een voorwaardelijke straf. De rechtbank ver oordeelde den koopman tot een gevangenis straf van 9 maanden met aftrek. Tegen den winkelier vroeg de Officier twee-en-een-half jaar met aftrek. Verdediger was mr. H. Boekei. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf *net aftrek. En tegen den arbeider vorderde tie Officier twee jaar met aftrek. Verdediger was mr. J. C. IJ. Nieuwenhuis. De rechtbank veroordeelde hem tot 9 maanden gevangenisstraf met aftrek. Diefstal met braak. Tegen een 42-jarig schilder, die in October in Bentveld eenige malen in een onbewoond huis heeft ingebroken en daaruit dekens, siga ren, kleedingstukken, kachels enz. heeft weg gehaald, vorderde de Officier een gevangenis straf van 1 jaar en 6 maanden. Mr. B. W. Stomps achtte dit een geval voor een korte onvoorwaardelijke straf en voorts een voor waardelijke. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek. Oplichtingen. Een Duitsch-sprekend man heeft een kleer maker alhier opgelicht voor een pak, een jas en bretels. De Officier eischte een gevange nisstraf van 6 maanden met aftrek. De recht bank besliste dat er nog een reclasseerings- rapport moet worden gevraagd. Een man uit den Helder heeft een kapelaan in Haarlem voor f 9 opgelicht. De officier vroeg tegen hem een gevangenisstraf van 6 maan den. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 3 maanden gevangenisstraf. Poging tot diefstal. Een 36-jarig Haarlemmer heeft een poging gedaan om een fiets, bij het station Halfweg neergezet, te stelen. Hij is betrapt en de politie vond op hem een stel in brekers werktuigen. De Officier vroeg tegen den man een gevangenis straf van 6 maanden. Mr. L. G. van Dam pleitte vrijspraak. De rechtbank veroordeelde den Haarlemmer tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek. Diefstal met braak. Twee Haarlemsche jongens hebben in den avond van 15 November een poging gedaan tot diefstal in het gebouw van De Landbouw in de Spaarnwouderstraat. Eén hunner was reeds in 't kantoor (de ander zou buiten ge staan hebben) toen de politie, van alles op de hoogte, hem inpikte. De Officier eischte tegen beide jongelui een gevangenisstraf van 1 jaar. Mr. K. A. F. J. Pliester vroeg voor den een clementie, voor den ander vrijspraak. De rechtbank veroordeelde beiden tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek. Na 'n feest op den motor. Tegen een 29-jarig Oostenrijker, in Amster dam wonende, die in den morgen van 3 Mei een motorrit was gaan maken na een feest en bij Halfweg zijn duorijdster verloor, die kort daarop is overleden, heeft de Officier van Justitie wegens dood door schuld een gevan genisstraf van 3 maanden geëischt. Mr. Th. Folkerts pleitte vrijspraak. De rechtbank, heden uitspraak doende, sprak verdachte vrij. 100 K.M. op den Wagenweg! Een jongeman uit Vught heeft per race auto op den Wagenweg een snelheid van 90 a 100 K.M. per uur ontwikkeld! Na veroordeeld te zijn door den kantonrechter eischte de offi cier in hooger beroep een hechtenisstraf van 1 maand. Mr. Simons trad als verdediger op. De Rechtbank was van oordeel, dat tegen automobilisten die met een te groote snelheid rijden, streng moet worden opgetreden, om dat het aantal ongelukken den laatsten tijd zoo toeneemt. Verdachte heeft blijk gegeven geen voldoende verantwoordelijkheidsbesef te bezitten. De Rechtbank veroordeelde hem tot een hechtenisstraf van 14 dagen met intrekking van zijn rijbewijs voor 6 maanden. SYNAGOGEDIENSTEN NED. ISR. GEMEENTE Sabbath: Vrijdagdienst bij den Ingang van den Sab bath te 3. 45 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 4.46 uur. Werkdagen: Ochtenddienst te 7 uur. Zondag te 7.30 u. Avonddiensten te 7.45 uur. Talmoed Thora: Sabbath te 12 uur. Werkdagen te 7.15 uur. Zondag te 7 uur. De Diensten op de werkdagen, alsmede Tal moed Thora worden verricht in het Ge meente Gebouw, Lange Wijngaardstr. 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge, L. Begijnestraat 11. KERSTREDE S. D. A. P. In het verslag van de Kerstrede, op Twee den Kerstdag voor de Federatie Haarlem der S.D.A.P. door drs. Wiardi Beckmann ge houden, komt een zinstorende zetfout voor. Er staat: „De communisten schijnen den strijd tegen het kapitalisme geheel vergeten te hebben en zich alleen tegen de sociaal democraten te keeren. Het fascisme steunt zij daarbij". Dit had moeten zijn: „Het fascisme spint zij daarbij" BIJEENKOMST INT. VEREENT GIN Q BELLAMY. Heden heeft de Intern. Ver. Bellamy, afd. Haarlem in het gebouw Caecilia, een bijeen komst. Er is een lezing van den heer K. Zijl stra over: „Technocratie". EXAMENS. Voor het theoretisch gedeelte zijn voor het diploma van het Nederlandsch Genootschap voor Heilgymnastiek en massage te Haarlem geslaagd de dames M. A. Bergman, G. C. Goedkoop, L. B. Duitz, K. C. Bakker en C. E. Neter en de heeren L. H. K Ruiten, S. Polak, G. Velthuis Kroeze, F. J. Mulder. Herexamen 4 candidaten. Er zijn geen candidaten afgewezen. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. CENTRAAL TOONEEL PETRUS. Cees Laseur heeft ons dit keer niet lang op het nieuwste stuk van Marcel Achard laten wachten. Nauwelijks een miaand geledien is Petrus voor het eerst te Parijs gegaan en nu reeds gaf Laseur ons deze comedie in het Centraal Theater als Kerst-première. Petrus is een tweede editie van Jean de la Lune. Even als Jef in die fijne comedie, welke 'wij van Else Mauhs, Ko Arnold! en Jan Musch hebben gezien, is Petrus een soort droomer, die in de vrouw-, welke hij lief heeft, enkel het goede ziet en alles voor haar wil offeren. Hij begint met twee schoten uit een revolver van haar op te vangen, maar dat is louter toeval. Migo, de revuegirl, die door haar kennissen ..Knolraapje" wordt genoemd, had de schoten voor den mooien Rodriguez be stemd, omdat hij haar na een jaar van liefde bedroog. Maar Migo is geen scherpschutster en zij tref den armen Petrus, die toevallig op dat moment tusschen den revolver en den ontrou wen Rodriguez liep. Dat geeft een heele herrie op het politiebureau, waar anders nooit wat bijzonders gebeurt, omdat het bureau in een van de stille wijken van Parijs is gelegen. Een zenuwachtige commissaris, die geheel in de war is omdat hij dioor dit onverwachte akefietje niet naar zijn vriendinnetje kan gaan, 'n paai- zenuwachtige girls de wanho pige Migo, de ontrouwe Rodriguez, twee ook al overstuur geraakte agenten en ten slotte het ongelukkige aangeschoten slachtoffer, dat voldoening eischt voor die 2 schoten die hem niet toekwamen. Het is heel amusant tooneel, vol van dien Franschen esprit en blague zoo als alleen maar een Farïjzenaar die kan.geven. Maar Petrus blijkt behalve in zijn arm ook in zijn hart getroffen want als hij het politie bureau met Migo verlaat zweert hij haar, dial; hij haar het .geluk, diat haar op zoo ruwe. ge- meene wijze door Rodriguez ontstolen werd, terug zal geven. Petrus doet dat op wel heel ongewone wijze. Hij blijkt een echt kind van Marcel Achard te zijn. een man met een week gemoed en vol opofferingszin, een droomerige kerel die de vrouwen niet kent. maar door zijn zachtheid Migo verovert. Doch zoo heel vlug gaat dit toch niet. In het tweede bedrijf, denkt Migo alleen nog maar aan den mooien Rodriguez. Petrus wil enkel het geluk van Migo en als dat geluk Rodrigusez is. dan zal zij hem hebben ook. zelfs al moet dit dan met minder fijne middelen gebeuren. Hij weet. dat Rodriguez in cocaïne smokkelt en hij stelt hem voor de keuze: öf de gevangenis öf Migo en hoewel hevig tegenspartelend kiest Rodriguez ten slotte de revuegirl. In dat tweede bedrijf heeft Marcel Achard zijn st-uk long niet op het amusante peil van I weten te houden. Zijn comedie zakt in het begin van n zelfs even bedenkelijk en wij beginnen al voor het suc ces van het stuk te weezen vooral ook door dat die opvoering hier al evenmin sterk was en de scène van de Tepeteerende girls wij wel mislukte wanneer Laseur als Petrus de situatie redt. De wijze, waarop hij Rodriguez in de armen van Migo drijft is wel zeer origi neel en wij amuseeren ons bij deze kostelijke scène, al gelooven wij dan ook niet dat de lief de van dit mot zulke paardemiddelen her- eenigde paar lang zal duren. In hiet derde bedrijf blijkt het, dat wij goed hebben gezien. Wij zien Migo terug in den zevenden hemel, maar nu niet met Rodriguez doch met den brave Petrus, die eindelijk het loon voor zoo veel opofferende liefde heeft gekregen. Deze overgang is wel wat onverwachts en Achard heeft hier met den bekenden Fran schen sla,g gewerkt Eigenlijk zijn wij wel 'n beetje verwonderd over dien plotselingen om mekeer bij Migo, maar wij weten nu eenmaal, dat Marcel Achard meer fantast dan realist is. Mi so en Petrus zijn getrouwd en leven sa men innig gelukkig op het kamertje naast het atelier, waar Petrus zijn „geluksphotogra- fieën" maakt. In de teekening van dat geluk van deze twee menschen is Marcel Achard op zijn best. Het lijkt op 'n sprookje voor kinde ren van 18 tot 80 jaar. Maar plotseling dreigt het sprookje ruw te zullen worden gestoord. Een „klant", die een foto wenscht te laten maken, ontpopt zich als agent van de gehei me poltie. De mooie Rodriguez is op zijn ka mer door revolverschoten vermoord gevonden en Migo is het laatst op die kamer geweest. Als door den bliksem getroffen staat daar de kinderlijke Petrus, die zoo volkomen zijn Migo vertrouwde. Maar ook op dat moment twijfelt hij niet aan haar liefde. Zij kan hem niet be drogen hebben. Aan zoo'n groote slechtheid kan hij niet gelooven. En wij zijn zoo geheel in het sprookje, dat het ook voor ons een ver ademing is, als het blijkt, dat niet Migo maar Francine, een revuegirl, die den mooien Ro driguez van hiaar vriendin heeft overgenomen, de doodelijke schoten heeft gelost. Migo heeft den man enkel willen waarschuwen en het stuk eindigt met een idylle: Petrus en Migo te zamen in hun kamertje als twee blijde, on schuldige tortelduiven, die hun geluk enkel in elkanders liefde hebben gevonden. Ik schreef het reeds: Marcel Achard is een fantast en geen realist. Wij moeten zijn come dies niet wikken en wegen met de maat der waarschijnlijkheid, wij moeten ons met zijn fantasie mee laten voeren als in een sprookje. Achard heeft nog vertrouwen in de goedheid der menschen en dat geloof vinden wij in den tegenwoordigen tijd te weinig om het niet te waadesren. Er is charme in zijn stukken die ons de onvolkomenheden zooals de plotse linge, onverwachte sprong van Et naar m gaarne doet vergeten. Deze nieuwe Achard kan voor Het Centraal Tooneel een succes worden, wanneer in het tweede bedrijf veel wordt gecoupeerd en over de zwakke deelen vlugger wordt heengespeeld. Hier en daar sleepte het spel op bij de pre mière nog, maar dat zal bij elke volgende voorstelling beter worden. Het eerste en derde bedrijf waren reeds nu een succes, wat voor het grootste deel te danken was aan Cees Laseur, die Petrus met veel fantasie speelde. Hij gaf het kinderlijke en het „Weltfremde" van dezen braven, goeden lobbes van een man op amusante en nu en dan gevoelige wijze, Het al te uitbundige in zijn spel in I moet ze ker worden geweten aan première-invloeden, maar toen hij daar boven uit was, wist hij de rol op een mooi niveau te brengen, vooral in III, dat van sterke spanning was. Laseur werd uitstekend gesteund door Mary Dresselhuys, die Migo, frisch. en met een per soonlijk accent speelde. Dat deze Migo ook als revuegirl veel succes zal hebben gehad, betwij fel ik na haar in de revue-repetitie te hebben gezien. Dat was wel het zwaktstc deel der op voering, ook doordat de andere girls behalve Kate Schnitzer allerminst sterren bleken te zijn. Kate Schnitzer een Oostenrijksche had nog een apart succes met een allergees tigst gspeeld scènetje in Hl, waarvoor het pu bliek haar met een „open doekje" beloonde. Joan Remmielts was zeer goed op dreef als de zenuwachtige commissaris en Chris Baay maakte iets alleraardigst van een naïeven, wat onnoozelen politieagent. Cor Hermus dikte het wat te veel aan en gaf een agent, die meer in een revue dan in een comedie van Achard paste. Frits van Dongen speelde als Rodriguez wat vlak, maar was wel volkomen „beau gar- <jon". Van Oscair Tcairniaire als de agent van de geheime politie kunnen wij precies het om gekeerde zeggen, wat beteekent, dat hij in zijn rol voortreffelijk was. Er was veel belangstelling voor deze pre mière en het succes na I en HE doet het beste voor de toekomst van dit nieuwe stuk van Achard verwachten. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Ver. tot Verbetering v. d. Volkszang. Propaganda-Avond. Toen ik uit de kleffe sneeuw het zaaltje van Caecilia binnenstapte, waar de warme kachel naar den hoek lokte, zag ik daar reeds velen, zoowel heeren als dames, en zelfs een paar die nog in den kinderleeftijd waren. En tel kens week de klapdeur en tochtte het en kwamen meerderen binnen. Welk een talrijk auditorium, dacht ik, want ik wist dat twee gerenommeerde zangcombinaties Woensdag avond hun medewerking zouden verleenen. De voorzitter van de Afd. Haarlem der V. t. V. v. d. V.Z., de heer Slikker sprak de aanwe zigen toe. Zijn woorden hielden de mededee- ling eener abdicatie in; dr. Tjebbo Franken was bereid gevonden, zijn plaats in te nemen en zou tegen negenen verschijnen. En we zou den van avond bij afwisseling geschoolde en ongeschoolde krachten hooren. Toen betrad de leider van V.Z., die heer Sixma, het podium en noodigde tot zingen. En toen zong de menigte, die ik voor auditorium had gehouden een oud-Nederlandsch lied. Zij was slechts auditorium bij de dingen die nog zouden komen; nu was zij zelve in actie en zong, eenstemmig in octaven, maar zuiver en flink, ontvlamd door den geestdrift van den leider, die wel eenigszins eigenaardig „tak- tiert"', maar wiens vuur aanstekelijk werkt. De heer Vink begeleidde den zang der me nigte en ook dien van een der voikszangsters, mej. Lies Hertier, die solistisch eenige Kerst liederen, o.a. „Het Stalleken" van Jas. de Klerk voordroeg en daarbij blijk gaf een aar dige sopraanstem en een goed gehoor te be zitten. De heer Slikker dankte haar met bloe men en zei trotsch op dit lied van V.Z. te zijn. De H.H. Spaan en Haan bliezen een fhrit- duet van Haydn in goede compagnonschap, waarvan men niet zou vermoeden dat zij uit meester en leerling bestond. Daarna kwam Haarlem's Klein a Oapslla Koor op het po dium en we hoorden nu geen volkszang, maar vierstemmigen kunstzang en wie Nico Hoo- gerwerf's geschoold ensemble wel eeivs ge hoord heeft weet welk een uitmuntend mate riaal Haarl KL a C. Koor bevat. Het besluit van dezen kunst was de vertolking van het aangrijpend koraal „Wenn ich einmaal soil scheiden" uit Bach's Mattheus-Passie. een der koralen, die toch eigenlijk weer als volksuiting bedoeld zijn: zoodoende vonden we een logi sche aansluiting bij den volkszang. Mej. Hertier zong nog twee liederen, de H.H. Spaan en Haan speelden nog een duo en toen kwam de helft van het dubbelmannenkwartet „Euphonia" op het podium; de andere helft was afwezig, maar dit was geen bezwaar, want evenals de helft van een dubbele villa zeer goed bewoonbaar kan zijn, als men de deel- iijn maar juist kiest, evenzoo kan de helft van een dubbelkwartet aan alle eischen voldoen. Dat deed dit halve dubbelkwartet dan ook, althans bijna, want het zong me een beetje t e gekunsteld en t e week en maakte te veel portamenti. zoodat ik een oogenblik aan The remin's aethergolven moest denken. Maar de stemmen klonken prachtig en dat vormde op zich zelf een genot voor de hoorders. De heer Sixma heeft vervolgens eenige lie deren uit de verzameling van V. Z. laten zingen. Ik heb zijn instructie met groote be langstelling gevolgd en gezien hoe zijn werk wijze inslaat en direct succes heeft. De melo dieën, eerst door hem voorgezongen, dan nog eens gespeeld, waren spoedig in het geheugen der menigte gegrift; deze zong dan eerst ge splitst, daarna gezamenlijk. De heer Slikker heeft dr. Tjebbo Franken met een geestige rede begroet en de nieuwe voorzitter heeft met een niet minder geestige beantwoord. Hij noemde o.a. het zingen een best geneesmiddel tegen vele kwalen. We mo gen hopen en vertrouwen dat dr. Franken's phannacognosie en therapie de juiste zullen blijken. Ook een lid van het hoofdbestuur van V. Z„ de heer Nijssen, heeft nog gesproken. Hij was over da deelname nog niet tevreden en verge leek de cijfers van Haarlem met die van Assen en vooral Gieten, waar een afdeeling is, die 4 pCt. der bevolking bevat. Dat zou dus voor Haarlem pl.m. 5000 zijn! Pas als de grootste zaal te klein zou blijken zou hij voldaan zijn. Het moge zoo worden. Wat ik van het werk van V. Z. heb mogen bijwonen heeft recht op groote sympathie en medewerking. Het is een door en door gezonde, vlekvrije kunstbeoefe ning. Een propaganda-avond en een mooie! K. DE JONG HAARLEMSCHE HOTCLUB. Op Woensdag 3 Januarie houdt de Haar- lemsche Hotclub een bijeenkomst in Groote Houtstraat No. 108, waarop een gramofoon- platenconcert gegeven zal worden, met toe lichtingen van eenige leden der artistieke commissie. O.a. zullen gegeven worden, de werken: Creation du Monde van Darius Milhaud, Lightness van Duke Ellington, Pastoral van Spike Hughes en eenige Louis Armstrongs. Er is toegang voor belangstellenden. MARKTNIEUWS COöP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. PuTmerend 27 December 1933. Afdeeling eieren. Aanvoer 35000 Eendeieren f 3.30 a f 3.55 70.000 Kippeneieren. 70/80 K.G. f 5.50 a; f 5.90. 65 66 K.G. f 4.50 a f 4.80. 63/64 K.G. f 4.40 a f 4.70; 60/62 K.G. f 3,90 a f 4,40; 58 59 K.G. f 3.80 a f 4.10; 56/57 K.G. f 3.60 a f 3.80; 53/55 K.G. f 3,30 a f 3.70; 50 52 K.G. f 3.10 a f 3.40; 45/49 K.G. f 2.50 a 1 3.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7