■ja adi 1 pux na hri ah naak li l ivi o ua u d lau Ijsgang. DE PELIKAAN OVER DE HELFT. Hé BdêHQeijltste De Postjager is Basra gepasseerd. 51e Jaargang No. 15495 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 29 December 1933 Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V, Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENper week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post ,'07254- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 -ft Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: j5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ010, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400-, Duim f250- Wijsvinger f 150... Elke andere vinger f 50.-. Arm. of Beenbreuk f I00-. idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000... Overlijden f 600... Verlies van Hand, Voet of Oog f400... Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f75-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 December. Het Kleedingvraagstuk. Dit is een der oudste problemen ter wereld. Ik behoef er u niet aan te herinneren wan neer en in welken vorm het zich voor het eerst voordeed. Wel moge erop gewezen worden dat er zelfs heden ten dage volksstammen be staan, die er geen last van hebben. Maar aan gezien die in tropische binnenlanden huizen, heeft hun voorbeeld voor ons geen practische waarde. Het kleedingvraagstuk in Nederland is in den laatsten tijd weer wat ingewikkelder ge worden door het ons allen bekende uniform verbod. Daar zit een politieke kant aan, die ik buiten bespreking zal laten. Er is ook een andere zijde, en die begint zich al duidelijk af te teekenen. Mijn journalistieke neus rook nieuwe consequenties en complicaties, toen ik het verslag las van een zitting van den Haar- lemschen kantonrechter, voor wien een heer gevoerd werd die zich schuldig gemaakt had aan het dragen van een zwart boord. De heer verdedigde deze ongemeene dracht vernuftig- lijk door te zeggen dat zwarte boorden „eco nomisch" zijn. Een goed argument, ofschoon men erop zou kunnen antwoorden „maar niet hygiënisch, als u 't zoo gaat beschouwen". Het O.M. eischte een gulden of vijf dagen, en „verdachte" heeft kans dat het hem vijf dagen tijdverlies kost, ook al wordt hij ten slotte vrijgesproken eer de Hooge Raad zijn salomisch eindoordeel in dit proefproces voor de jurisprudentie heeft vastgelegd. Maar de Ambtenaar van het O.M. zei in zijn requisitoir nog andere dingen. Hij wees er namelijk op dat thans het dragen van een zwart hemd in het openbaar aan iedereen verboden is. Dus ook b.v. aan schippers, die dat wellicht altijd gewend zijn geweest en er geenerlei politieke bedoeling mee hebben gehad, Hier dreigen ingewikkelde gevolgen. Stel dat een politieke partij besluit, zich uitslui tend op bruine schoenen te vertoonen. Wait moet het gevolg zijn? Niemand zal meer bruine schoenen mogen dragen. Stiel dat er een aan haar volgelingen decreteert, dat zij in die zomermaanden zwarte pakken en ge durende de rest van het jaar lichtgrijze moe ten dragen? De zwarte en de lichtgrijze pak ken zullen voor iedereen taboe worden. Zoo zou men kunnen doorgaan. Als 't maar een beetje opvallend is, loopt ieder kleedingstuk gevaar. En opvallend zijn ze haast alle te maken, door ze buiten hun seizoen te dragen. Waar moet dat heen? Onze mannen-garde robe is toch al niet erg uitgebreid, wat kleur en snit betreft. Veel afwisseling zit er niet in. Thans wordt dit beperkte gamma nog door een serie rechterlijke restricties bedreigd ook. Voor de Vrouw is het niet erg, want haar keuze is onbegrensd en zij weet er altijd wel weer wat anders op. Maar voor ons, mannen, ziet de zaak er ernstig uit. Ook voor C. A., Peek Cloppenburg en de andere leveranciers van nuances en desseins. Voor de hoedenindustrie. En voor de over hemden-industrie. En voor de schoenindus trie. Alleen de dassenmakers, onze vee'.zijdig- ste leveranciers, hebben een kans om aille moeilijkheden te omzeilen. Een geheel ander aspect van het kleeding vraagstuk, minder nieuw, is weer eens be licht door het volijverige raadslid den heer Johan Visser,, die de volgende vragen, aan B. en W. heeft gesteld: Is het aan B. en W. bekend, dat op Vrij dag 15 dezer in de gemeentelijke Concert- zaal een voorstelling is gegeven door een 1 nagenoeg geheel ontkleede danseres? I Zijn B. en W. van meening, dat derge- lijke voorstellingen in een gemeentege bouw moeten worden toegestaan? i Indien niet. willen B. en W. dan den beheerder van het gemeentelijk Concert- gebouw opdracht geven, om dergelijke voorstellingen niet meer toe te laten? De geachte afgevaardigde des volks noemt geen namen, maar er schijnt geen twijfel aan te bestaan dat zijn vragen betrekking hebben op Josephine Baker, die inmiddels overhaast en volkomen onverwachts uit Ne derland vertrokken is. Omtrent de oorzaak van dit vertrek doen velerlei gissingen de ronde. De eenvoudigste is, dat zij onzen winter te koud vond. Een andere, speciaal Haarlem- sche veronderstelling luidt, dat zij er uit angst voor de vragen van den heer Visser vandoor is gegaan. In elk geval heeft zij zeer weinig belangstelling genotenyalthans in de meeste plaatsen waar zij optrad, hetgeen den heer Visser eenigszins had kunnen gerust stellen. B. en W. hebben het antwoord op zijn vragen uitgesteld, tot de volgende raadszit ting. Zij wilden, zooals de burgemeester zei, wolbeslagen ten ijs komen. En de heer Rei- nalda vroeg of die vragen nog wel noodig waren, aangezien mejuffrouw Baker „met de noorderzon" hij bedoelde: naar de zui derzon vertrokken is. Blijkbaar onderschat de. heer Reinalda de portee van de zaak. Het is natuurlijk de be doeling des heeren Visser, de Gemeentelijke Concertzaal voor de toekomst te vrijwaren van alle nagenoeg-geheele-ontkleede dan seressen, of zij Baker heeten of anderszins. Hij wenscht zich niet, om zoo te zeggen, tot bakerpraat te bepalen. Ook hier voorzie ik juridische complicaties. Wat is een nagenoeg-geheel-ontkleede-danse- res? Wat wil de heer Visser veroorlooven, en wat niet? Waar ligt de grens? Volgende vraag: wat is kleeding? Opgemelde juffrouw Baker droeg indertijd ik weet niet of het nog zoo was o.a. een gordel van ba nanen. Is dat kleeding? Mag dat? Hoe de heer Visser dit alles wil regelen, en hoe hij de controle erop wil organiseeren, wachten wij met belangstelling af. Komt er een permanente raadscommissie voor? Kan hij andere danseressen dan deze bruine juffrouw noemen, die hij in vollediger kleedij wenscht te steken en die nog niet uit Nederland ge vlucht zijn, of er eventueel nog naar toe kun nen komen? Het beloofd weer een ingewikkeld raads- debat. En zoo gaat onze tijd maar voort, de geweldigste complicaties voort te brengen. Ook in het kleedingvraagstuk. Die enkele stammen in tropische binnenlanden, die er nooit last van hebben gehad, behoeven ons niet te benijden Maar wellicht beschilderen die zich in po litieke kleuren. En wellicht heeft een der Wijze Mannen van zoo'n stam zich pas nog verzet tegen een nagenoeg geheel geltleede danseres. R .P. DR. J. F. M. STERCK. OP 3 JANUARI 75 JAAR. WAARSCHUWING NIEUWJAARSKAARTEN VANAF 1 CENT KLEINE HOUTSTRAAT 69 aa^jF- Het huis mei den verkeersagent (Adv. Ingez. Med.) (Een bruidspaar te Hedel, dat isi 's-Hertogenbosch wilde trouwen, moest in vol bruiloftsornaat over het ijs van de Maas loopen, omdat het veer buiten werking was). '■t Was stellig wel wat koud, vooral voor 't jonge bruidje, Maar wie let op zoo'n dag op de temperatuur. Het paartje werd gespaard voor sneeuw- of hagelbuitje En vond zijn warmte aan inwendig liefdes vuur. 't Was niet op éénnachtsijs. dat zij him schreden zetten, Hun stap, weloverdacht, was ongetwijfeld vast, Zij gaven elkaar steun, zooals naar oude wetten, Den bruigom en de bruid in 't huwlijksleven past. Thans had hun de natuur het levenspad geëffend, Bij d'aanvang van de reis, die zij te zamen gaan. Zij gingen onderweg, naar men vertrouwt, beseffend, Dat zulk een effen pad niet altijd kan bestaan. Ik wensch hun alle goeds in het toekomstig leven, En dat dit paar het hoofd steeds boven water draagt, Een waar geluk is zelden aan een mensch gegeven, Die zich niet in 't be;-:n op glad ijs heeft Op 3 Januari a.s. zal Dir. J. F. M. Sterck, te Aerdenbout, den 75-jarigen leeftijd bereiken. Dr. Sterck wend opgeleid aan het gymna sium te Rolduc en studeerde van 1877 tot 1830 rechtswetenschappen aan de Universiteit t>e Amsterdam. Wegens ziekte moest hij deze studie staken. Na zijn herstel werd hij leer ling van Jos. Alberdingk Thijm in Neder- landsche letterkunde en kunst. In 1889 werd Dr Sterck opgenomen in de bekende Amsier- damsche uitgeversfirma C. L. van Langen- huysen. In 1892 werd hij benoemd tot arrondisse- ments-school opziener te Amsterdam en in 1910 in dezelfde functie te Haarlem. Daarna was hij van 1916 tot 1921 districtsschoolopzie ner en van 19211924 inspecteur van het L. O. in de inspectie Haarlem. In Amsterdam miaakte Dr. Sterck van 1894 tot 1910 deel uit van den gemeenteraad en van 19051909 van den Voogdijraad. In 1919 werd de heer Sterck dioetor (honoris causa) in de Nederiiamdsche letteren welke ti tel hem door de Amstendiamschie Unversiteit werd verleend, vooral naar aanleiding van zijn publicaties over Vondel en Bilderdijk. Sedert 1925 is Dr. Sterck medewerker en leider der Vondel-uitgave van de Wereldbibliotheek. Zeker zullen velien den uitmuntenden Von del kenner op 3 Januari a.s. van hun belang stelling doen blij leen. INBRAAK IN DE JUDITH LEYSTERSTRAAT. Donderdagavond tusschen negen en elf uur waren de heer L. en zijn huisgenooten, wonen de Judith Leysterstraat 3. uitgegaan. Boven lag een elfjarig logeetje te slapen. Een inbreker heeft zich in dien tijd ver moedelijk met een valschen sleutel door de voordeur toegang verschaft en is zoowel be neden als boven naar buit op zoek gegaan. Het meisje heeft hem echter niet gehoord. Uit een metalen kisje staande in een kast in de slaapkamer van den heer L„ heeft hij een bedrag van ongeveer 400.en eenige papieren gestolen. Uit een doosje in de lin nenkast ontvreemdde hij een bedrag van 14.- en uit een kast in de woonkamer een porte- monnaie met 9. De inbreker heeft het perceel blijkbaar dooi de keukendeur weer verlaten. DE BRAND OP DEN SFAAKNDAMMERWEG. Onze lezers zullen zich herinneren, dat Woensdagavond 22 November brand ontdekt werd in het perceel Spaarndammerweg 60, waarin het huisraad van den koopman F. B. uit Zandvoort, die dit perceel juist op dien dag gehuurd had, nog gepakt en opgestapeld stond. Den volgenden dag werd B. op last van de justitie in verzekerde bewaring gesteld, omdat de brand onder verdachte omstandig heden heeft plaats gehad. Eenigen tijd latei- werd hij echter weer op vrije voeten gesteld. Op verzoek van den Haarlemschen commis saris van politie is hij Donderdagavond weer te Amsterdam aangehouden en met hem de 38-jarige varensgezel A. J. H„ eveneens wo nende te Amsterdam. Zij worden beiden ver dacht, bovengenoemden brand te hebben ge sticht. De mannen zijn in verzekerde bewaring gesteld. NIEUWE RECHTER TE HAARLEM. MR. E. H. F. VAN SCHAECK MATHON. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot rech ter in de arrondissements rechtbank te Haar lem mr. E. F. F. W. van Schaeck Mathon. thans rechter in de rechtbank te Almelo. De nieuw benoemde rechter Mr. Van Schaeck Mathon is 37 jaar oud. Hij werd bij Kon. Besluit, van 11 Mei 1925 benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Almelo en op 7 Augustus 1928 tot rechter bij diezelfde rechtbank. De heer Van Schaeck Mathon is R.K.; hij is een zoon van den vorigen burge meester van Nijmegen en gehuwd met een dochter van den bekenden textielfabrikant J. L. ten Bos. HET MYSTERIE VAN LOCH NESS HUIZEN ER TWEE MONSTERS? LONDEN, 23 Decmeber (V. D.) Het monster in het Schotsche meer Loch Ness zou zich Donderdag hebben „verdubbeld". Volgens be richten in de bladen zou Donderdag ongeveer tezelfder tijd op twee meer dan 30 K.M. van elkander verwijderde plaatsen het monster zijn waargenomen. Men concludeert hieruit, dat er onmogelijk sprake kan zijn van een en het zelfde „dier", doch dat men met een tweede monster te doen heeft. Zaterdagmiddag nog op Schiphol? Factoren, die tegenwerken. Vanavond waarschijnlijk in Cairo. De Pelikaan is Donderdag te 3.20 (A.T.) uit Aliababas vertrokken, en heeft daarna Ka- ratsji aangedaan. Te 13 uur (A. T.) is het vliegtuig vandaar vertrokken naar Djask, waar het te 19.30 aankwam. Te 20.30 is de Pelikaan uit Djask vertrok ken naar Bagdad. Daarmee is ongeveer de helft van het traject afgelegd. Het Handelsblad geeft een staatje van de afgelegde afstanden. BataviaMedan 1420 MedanRangoon 1502 RangoonAkyab 500 AkyabAllahabad 1328 AllahabadKaratsji 1500 6250 KM. Het op het traject RangoonAkyab gele den tijdverlies is nog niet ingehaald. Jodpoer is overgeslagen als tusschenstation Hedenavond zouden de vliegers in Cairo kunnen zijn. Hedenavond, dat zou dan beteekenen. dat Smirnoff en Soer, als ze onmiddellijk door vlogen in het donkerst van den nacht Athene zouden kunnen bereiken. Zaterdagochtend. Het vliegveld Athene is 's nachts echter gevaarlijk. Indien Smirnoff en Soer het echter toch wagen, zouden zij Zaterdagmiddag laat op Schiphol kunnen zijn. Bij een korte rust te Cairo echter en vertrek van Athene des och tends 8 uur wordt het Zaterdagavond, wel licht tegen een uur of negen Maar als er met het weer boven Zuid-Euro pa ook maar iets in den weg is, dan blijft zelfs de mogelijkheid open, dat het vliegtuig eerst Zondagochtend komt De belangstelling op Schiphol zal Zater dag wel enorm zijn. De ministers van Waterstaat, Binnenland- sche Zaken en Defensie hebben het voorne men te kennen gegeven de plechtige ont vangst van de „Pelikaan" te zullen bijwonen, terwijl vermoedelijk ook de minister-presi dent, dr. Colijn, aanwezig zal zijn. De burgemeester van Amsterdam, evenals vele andere hooge autoriteiten, zullen even eens tegenwoordig zijn. Voldoende ruimte zal beschikbaar zijn om de ontvangst van nabij te kunnen aanschouwen. De vermoedelijke aankomst van de „Peli kaan" zal tijdig per radio worden bekend ge maakt. Er zullen o.a. trips per autobus van Den Haag uit georganiseerd worden. De vlaggen uit! Het Initiatief Comité Amsterdam, dat voornemens is, in den loop van dezen winter een propaganda-avond voor de luchtvaart te doen plaats hebben onder leiding van den heer B. van Vlijmen, tijdens welken avond ook een hulde zal worden gebracht aan het kranige pilotencorps, dat op Indië vliegt, heeft een oproep gepubliceerd aan alle Am sterdammers om van hun enthousiasme blijk te geven door bij de aankomst van de „Pe likaan" te vlaggen en in grooten getale op te komen naar Schiphol. Het Nationaal Jongeren Verbond heeft een soortgelijke oproep geplaatst en zijn leden opgewekt, Zaterdag naar Schiphol te gaan. Van Basra naar Bagdad. Hedenmorgen 9.10 uur plaatselijken tijd is de Pelikaan van Basra vertrokken naar Bag dad. Het toestel heeft met sterken tegenwind te kampen. DE 1 DOOR LONDEN. Een Engelcch circtis laat een model van het monster van Loch Ness", zooals het er volgens ooggetuigen uit moet zien, door de stad trek ken. Degene, die het dier levend aan het circus aflevert, ontvangt een belooning van 20Ü00 pond, De N. S. B. opgenomen onder de voor ambte naren verboden vereenigingen. pag. 1 De Pelikaan zal waarschijnlijk hedenavond te Cairo zijn. Basra gepasseerd. Sterke te genwind. pag. 1 Een extra-benzinetank stelt den Pelikaan wellicht in staat in één étappe van Athene naar Amsterdam te vliegen. pag. 4 De Postjager is te Basra aangekomen en vandaar weer vertrokken. pag. 1 Te Utrecht is de metaahvarenfabriek De Merwede geheel afgebrand. pag. 4 De telefoonstoring te Amsterdam baart ook ernstig ongemak in het havengebied. pag. 4 De Eerste Kamer keurt de Indische pensioen korting goed. pag. 3 De Eerste Kamer heeft de verhooging van den tabaksaccijns aangenomen. pag. 3 In het antwoordmemorandum aan de Duit- sche regeering deelt het Fransche kabinet o.m. mede, dat het Duitschland een leger- sterkte van 200.000 man wil toestaan. pag. 3 Tsjang Kai Sjek heeft een ultimatum gesteld aan de opstandige provincie Foekien. pag. 3 Een typhoon heeft boven Madras gewoed, tengevolge waarvan 250 personen omgeko men zijn. pag. 3 In Finland is een opzienbarend moordcom plot aan het licht gekomen. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Het kleedingvraagstuk. pag. 1 J. B. Schuil: Gijsbreglit van Aemstel te Haar lem. Kindermatinée van Haarlem's Too- neel. pag. 6 J. B. Schuil: Tooneelstukken. pag. 15 Sport in 't kort. pag. 8 C. J. Groothoff: Onze interlandwedstrijden in 1933. pag. 8 Aanzienlijke etappe afgelegd. De Postjager, die Donderdagmorgen 2.20 uur uit Athene vertrok, heeft Bagdad aan gedaan en is te 10.30 G.M.T. ofwel 10.50 Hol- landschen tijd van Bagdad vertrokken. Neg denzelfden dag is de Postjager te Basra aan gekomen. Een tijd is nog niet opgegeven. Basra ligt aan de Perzische Golf tusschen Eagdad en Boesjir. Het volgende vliegveld, dat de Indië-vliegers plegen aan te doen is Djask, dan volgt Karatsji. De Postjager heeft dus Donderdag een aan zienlijke etappe afgelegd. Van Basra vertrokken. Het Studiecomité Snelpost HollandIndië deelt mede, dat de „Postjager"' gisteravond om 10 uur )G. M. E.) van Basra is vertrokken. Ambtenaren mogen geen lid zijn van de N.S.B. Minister Colijn's beschikking aangevuld. Zooals men zich zal herinneren, is indertijd door den voorzitter van den Ministerraad bij beschikking vastgelegd welke vereenigingen voor ambtenaren verboden zijn. Naar het Haagsch Corr. Bureau mededeelt is deze beschikking thans herzien en onder meer aangevuld met de Nationaal Socialistische Be weging (Groep-Mussert) en de Perhimpoenan Indonesia. POSTZEGELTENTOONSTELLING VOOR DE JEUGD. Gisteren en heden werd een postzegelten toonstelling gehouden in de Tijdingzaal. Heel wat rubriekers hebben hun verzameling laten keuren op manier van inplakken, regelmaat en netheid. Over het algemeen zagen de al bums er keurig uit, vooral de eigen opgezette bladen. Dit is vooral een gemak voor latere uitbreiding, boven de vaste albums. Voor de netste verzamelingen werden prijzen uitge reikt. De N.V. Postzegelhandel Philadelphia, Kruisweg stelde een paar fraaie series be schikbaar en voor de verloting Stockboekjes. Hedenmorgen can 11 uur had een verloting zondernieten onder de aanwezige verzame laars plaats. De beste inzendingen waren van J. Reek- man, W. en P. Anema. J. Kemp. A. Baas. H. Ferwerda, M. Kruyff, H. v. Meurs. W. v. Har- melen, N. Mouthaan, P. v. d. Schaar, J. Derr, P. Verhagen, Nic. v. Beek, A. v. d. Schaar, J. JVielenga, C. v. Bergen, K. Marree.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1