DIAMANT Hoofd-, Kies- en Zenuwpijnen 'n AKKER-CACHET.... m ze verdwijnen! postgirodiensf Bak- en Braadvet VRIJDAG 29 DECEMBER 1933 HAARLEM'S DAGBLAD 6 DE NIEUWE GELDSCHIETERSWET. VERGUNNING AAN GELDSCHIETERS- BEDRIJVEN GEWEIGERD. In openbare zitting behandelden Geid. Sta ten van Noord Holl'and Woensdagmiddag eenige zaken van Amsterdiamsche geldschie ters, aan wie B. en W. van Amsterdam onder de nieuwe GeidGohiotensAvet geen vergunning hebben willen verieenen om een geldschieters - bedrijf te mogen uitoefenen en die hiervan in beroep waren gekomen. Wat den eersten geld schieter betreft, grondden B. en W. van Amsterdam hun weigering hierop, dat de be trokkene: le gebruik maakte van vrouwen uit de naaste omgeving van de voorsch.otne- mers, cm hen tot ieenen en verder lesnen aan te sporen, welke vrouwen, bij succes, een premie ontvingen; 2e den voorscbotnemers de verplichting oplegde, deel te nemen in een be grafenisverzekering, waarvan de geldschieter agent was en 3e zijn bedrijf uitoefende in een lokaliteit, die niet voldeed aan de bepalingen van de desbetreffende gemeentelijke ver ordening. Voor den geldschieter trad op Mr. van 't Hoff Stolk, advocaat be Amsterdam, die o.m. zeide, dat zijn cliënt een en ander ontkende. Spr. legde een aantal schriftelijke verkia- rinigen over van voorschotnemers die daarin zeiden nooit iets ondervonden te hebben van het onder de punten 1 en 2 genoemde. Mr. van 't Hoff Stoik meende, dat Ged. Staten misschien in deze verklaringen aanleiding zouden kunnen vinden voor een nader onder zoek. Verder stelde spr. tegenover de beweging, dat de geldschieter een abnormaal booge ren te nam (van elke f 100 geleend geld kregen de vcorschotnemsrs maar f 90 in handen, voorts moesten zij 25x40 cent betalen in 24 weken en verder waren er nog andere ver zwarende bepalingen) de feiten, dat ex een be iangrïjk bedrag af ging voor administratie kosten en dat de geldschieter ook we) eens nieis terug ontvangt. Hij is dus ook onder worpen aan de normale kapitalistische risico's. De tegenwoordige lokaliteit, waarin het be drijf wordt uitgeoefend, voldoet misschien niet aan de eischen maar spr.'s cliënt heeft reeds voor betere huisvesting gezorgd van zijn bedrijf, dat hij reeds 25 jaar uitoefent zonder ooit een straf te hebben ondergaan. Spr. meende, dat in karakter, verleden en persoon van zijn cliënt geen redelijke aanlei ding kan worden gevonden om hem de ge vraagde vergunning niet te verieenen: de tegenwoordige wet waarborgt immers gron dige controle. Vcor de gemeente Amsterdam trad de heer R. van der Duys op, die zeide. dat bewijzen van des geldschieters verkeerde practijken moeilijk te leveren waren. Aan B. en W. en den Armenraad (bij welk lichaam vele slacht offers kwamen klagen) zijn veile staaltjes be- kenid, die echter niet kunnen worden mede gedeeld daar de betrokkenen, uitevrees voor .schandaal" geen verlof tot publiciteit hebben gegeven. Op deze gegevens, die geheim moe ten blijven, is het afwijzend advies van den Armenraad aan B. en W. gegrond. Reeds vóór het in werking treden der nieuwe wet stond de geldschieter slecht bekend als woekeraar en B. en W. meenden reden te hebben er aan te twijfelen, of hij zich wed, als hij vergun ning kreeg, aan de bepalingen der wet zou houden. Hetzelfde duchten B. en W. van den twee dien geldschieter, wiens zaak hierna behan deld werd en voor wien als raadsman optrad Mr. J. H. C. Kok, advocaat te Schiedam, secre taris van den Bond van Credietgevers. Volgens den Armenraad te Amsterdam was deze „credietgever" een zeer onscrupuleus en onbetrouwbaar persoon, die 22 pet, rente nam en den voorschotgevers verplichtte, spaar- briëven" te nemen van een zusteronderneming der door hem beheerde instelling, waarop da delijk bedragen varieerende tusschen f 20 en f60. moesten gestort werden, hetgeen niets anders was dan een verkapte rente. Deze geldschieter ©telde exborbitante eischen vol gens den Armenraad, zelfs afgifte van eigen dommen. Mr. Kok berekende dat zijn cliënt slechts 15 a 16 pet. rente kreeg (7 pet. 's jaars, 3 pet, premie als er geen zekerheid was en 5 pet. premie voor risico bij overlijden van den voor schotnemer). Wat het beeiiagieggen op eigen dommen aangaat: de geldschieter hield wel eens een verlofpas van een Indisch verlofgan ger in óm te voorkomen, dat deze ncoit terug kwam. Dit betreft slechts een gewone zeker heid; van gedwongen afgifte van eigendom men was sor's cliënt overigens niets bekend. Deze geldschieter is èen „brutale woeker aai'" genoemd, maar hij moest wel eens ..brutaal" optreden, wilde hij niet het slachtoffer van zijn vak worden. Voorts zou hij onhebbelijk zijn geweest tegenover een ambtenaar der ju- stitieele administratie maar dit optreden was niets anders dan een reactie op de tegen hem in rebrachte beschuldigingen De politie te Amsterdam heeft verklaard dat behoudens de door den Armenraad ge noemde bezwaren van spr.'s cliënt niets on gunstigs bekend is. Mr. Kok kwam tct de conclusie, dat het met dezen geldschieter best te probeeren is. Men geve hem de gevraagde concessie, met verscherpi toezicht. B. en W. kunnen toch re allen tijde de concessie weer intrekken, zoo dra zou blijken dat de geldschieter zich niet aan de bepalingen der wet zou houden. De heer van der Duijs vertegenwoordigde ook in dit geval de gemeente Amsterdam. De betrokkene staat, zoo zeide hij o.m., bij den Armenraad zeer ongunstig bekend als een gevaarlijk woekeraar. Tal van. ergerlijke practijken zijn van hem bekend, die echter deels niet genoteerd zijn deels niet genoemd kunnen worden om dezelfde reden als bij het eerste geval. Ged. Staten zullen zich beraden en hun be slissing nader bekend maken. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. J. Meulenberg, Spaarnhovenstraat 11, arm band; Th. Clement Plantsoenlaan 21, Bloe- mendaal, armbandhorloge: W. P. Swart, Soen- destraat 31. bankbiljetten: J. A. Forrer, Pijn boomstraat 11. broche; B. J. Overweel, Schut terstraat 50, ceintuur; Tromp Centaursstraat 21, idem: Dirks, Gen. Joubevtstraat 60. duif; J. Schilpmeijer. Oudeweg 59, eend: Booms. Thorbeckestraat 81, glaspapier: E. Woud, Crayenesterlaan 43, handschoen; Politiebu reau, Smedestraat, handschoenen, kinder schoentje, tasch, horloge,; Duursma, Barba- rossastraat 45. handschoen; Smelik, Spion kopstraat 9, handschoen; Broeker, Hoof man straat 70, handbeschermer; J. Old e hove, Dolfijnstraat 11, handschoen; M. Meijers, Houtmarkt 23 handtaschje: P. v. d. Veen, Steenbokstraat 22, idem; E. H. v. Steijn Kruis weg 47, herdershond; G. v. Kessel, woonschip 3294, Oostvest, handschoen; Heemskerk, Mid denweg 79, handschoen; van Westerhoven, Beukenstraat 31, handschoen; Zuidweg, Za-a- 'nenlaan 17, hond; D. Bouterse, Scphiastraat 1. handschoen; Poen, Paul Krugerstraat 39, horloge; C. J. G-ude, Iordensstraat 25, jasje; Kennel Fauna. Parklaan 119, kat; Bouman, Sterreboschstraat 52, lorgnet in étui; D. Rij broek, Lange Margarethastraat 30, maanö- kaart autobus; J. Vogel, Papentorenvest. 14, nummerplaat; v. d. Vlugt, v. Hoogenaovp- st-raat 2, overhemd; Baak, Karei v. Mander- straat 87. portemonnaie met inhoud; De Ja ger, Zijlweg 141, portemonnaie met inhoud; Hamer. Velserstraat 49, portemonnaie met inhoud; J. v. Haren, Laurierstraat 46, paar- dedeken; Peters, Thomsonlaan 24, kinderpor temonnaie; J. Kerkhof, Amsterdamschevaart 174 b rijwielbelastingplaatje; J. A. Wolters, Oranjeplein 32, rijwielbelastingplaatje; J. Wichers, N. Tuindorplaan 6, rozenkrans; T. Uxbanowit-z, Helmbrekersteeg 10, ring; H. Walzema, Dahliastraat 4, rijwiel; De Raad. Schoterweg 214 rozenkrans in étui. W. Neumann, Westergracht 55 rood, rijwiel belastingplaatje; L. A. Weber, Timorstraat 171, rozenkrans in étui; A. v. d. Beek, Timor- straat 204, bos sleutels; Oudoif Eendracht- straat 54, sleutel; W. de Jong, Oostvest 16, damestasch met inhoud; Nachtegaal, J. F. Helmerstraat 14. damestasch met inhoud; Bloemer, Lange Boogaardstraat 7, dames tasch met inhoud; Hageboom, Van Dortstraat 38, vulpenhouder; v. d. Stolpe, Rijksstraat weg 453, vulpotlood. DRANKBESTRIJDING. Om ter gelegenheid van de jaarwisseling weer eens te wijzen op de groote gevaren der drinkgewoonten, organiseert de Blauwe Week commissie Haarlem op Zaterdag 30 December ('s middags voor kinderen en 's avonds voor ouderen) een feestelijke bij eenkomst in gebouw Sint Bavo, Smede straat. Het programma vermeldt: Optreden van den goochelaar „Daverno", muziek van die Jsugdfanfare van de Speieilibuinver- eeniging „Het Oosterkwartier" en een too- neelstukje „Een goed middel", op te voeren door leden. De avondbijeenkomst, heeft een bont pro gramma, waarin: muziek, spreekkoor, decla matie, Don Kozakkenkoor (gramofoon), spreker en Jeugddansen, afwisselend voor komen. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 101-ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 2 Januari 1934, des namiddags te 7.30 uur in het gebouw der Kamer, Nassauplein te Haarlem luidt: 1. Benoeming Commissie onderzoek ge loofsbrieven en installatie nieuw gekozen, en herkozen leden. 2. Opening. 3. Verkiezing Algemeen Voorzitter. 4. Verkiezing Voorzitter Grootbedrijf. 5. Verkiezing Voorzitter Kleinbedrijf. 6. Verkiezing plaatsvervangende Voorzit ters afdeelingen Grootbedrijf en Kleinbedrijf. 7. Verkiezing leden vaste commissies. 8. Notulen. 9. Ingekomen stukken. 10. Mededeelingen. 11. Bespreking voorstel v. d. Pol inzake financiering Vreemdelingenverkeer (verslag Bondsdag Horecaf). 12. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. Directeur Generaal P.T.T. betreffende telefoonnet IJmuiden. b. Directeur Generaal van den Econonn- schen Voorlichtingsdienst Inzake het orgaan Handelsberichten. 13. Rondvraag. 14. Besloten zitting. ARROND.-RECHTBANK. ZWIJNTJESJAGERS VOOR HET GERECHT Donderdagmiddag werden voor de recht bank niet minder dan 7 rijwieldiefstallen be handeld en de stille, rustige rechtzaal had^wel iets van een rijwielstalling: de fietsen ston den als stukken van overtuiging naast de ge tuigenbanken of werden als het noodig' was binnengereden. Tc Aalsmeer De eerste zaak betrof twee mannen, een 20-jarig boerenknecht en een 30-jarige arbei der. beiden thans gedetineerd voor een andere kwestie in Amsterdam. Zij zijn elk al vaker veroordeeld en zij worden verdacht van het plegen van een reeks misdrijven, die den laatsten tijd, ook in Haarlem, hebben plaats gehad. In den nacht van 1 op 2 November wilde dit tweetal een motor stelen in Aalsmeer, doch het rijwiel wilde niet aanslaan, zoodat zij on verrichter zake naar huis moesten keeren. Voor loopen voelden zij niets en daarom bra ken zij een schuurtje open en namen daar een gewone fiets uit weg. Verdachten bekenden. De Officier, mr. Roeters van Lennep, vor derde een gevangenisstraf van 6 maanden te gen elk. Mr. B. W. Stomps wees op de vele straffen, die verdachten nog in het vooruit zicht hebben en drong aan op een korte vrij heidstraf. Te Haarlem, Zijlstraat Ook in Haarlem zou de 30-jarlge arbeider uit de vorige zaak zich schuldig gemaakt hebben aan een rijwieldiefstal. In gezelschap van een ander het vermoeden was. dat deze ander dezelfde is als de verdachte in den hiernavol- genden fietsendiefstal zou hij van de Groo te Markt-de Zijlstraat ingewandeld zijn en daar voor een winkel een l'iets hebben zien staan. De een keek uit, de ander, deze ver dachte dus, gapte de flets en verdween ermee in de richting van den Zijlweg. Hij werd later gepakt, zijn kameraad bleef onvindbaar. Een jong meisje herkende verdachte, al had hij toen geen bril op (nu wel) en ook andere kleeren aan. Verdachte ontkende. De Officier vroeg 6 maanden gevangenis (Adv. Ingez. Med.) straf. Mr. B. W. Stomps achtte de feiten niet bewezen en vroeg vrijspraak. In dc Schagchelstraat Een jongen heeft voor een winkel in de Schagchelstraat zijn fiets neergezet en eenige oogenblikken later was zij verdwenen. Een getuige zag even daarvoor twee mannen staan en hij vertrouwde het zaakje niet, zoodat hij scherp oplette. Hij hoorde eensklaps den een fluiten, dat de kust veilig was en meteen greep de ander de fiets en reed er mee weg. Deze laatste is gesnapt, den uitkijker vond men niet, maar aangezien de gestolen fiets in het bezit werd gevonden van den verdachte uit de vorige zaak, den Zijlstraat-diefstal, ligt het vermoeden eenigszins voor de hand, dat deze beide mannen samengewerkt hebben, zoowel in deze als in de vorige zaak.Tegen dezen verdachte werd een gevangenisstraf van 8 maanden geeischt. Hij was des morgens alhier veroordeeld ter zake van poging tot diefstal van een rijwiel tot 4 maanden Mr. D. de Jong pleitte vrijspraak. Brouwerskade enz. Eenige mannen waren op den avond van 14 November in Haarlem bij elkaar en vonden het noodig hun financiën op beter peil te brengen door een fiets te stelen en die in Amsterdam te gaan beleenen. Een hunner, een 32-jarig klompenmaker, thans gedetineerd, zou het zaakje wel opknappen. Hij stal een fiets op de Brouwerskade, een op de Nieuwe Groenmarkt en een op de Nieuwe Gracht, en bracht die naar zijn kornuiten. Onderweg zag hij een mooie fiets staan, mooier dan die waar hij op reed, en hij verwisselde daarom het oude gestolen karretje voor de betere fiets! De president merkte op, dat verdachte, de klompenmaker, reeds eenige malen voor dief stal is veroordeeld en herhaaldelijk voor land- looperij. De laatste straf in Veenhuizen heeft hij niet heelemaal uitgezeten, omdat hij ge vlucht is. De officier vroeg 8 maantlen gevangenis straf, omdat verdachte ook op 1 December een fiets van de Gedempte Oudegracht heeft weg genomen. Mr. Stomps pleitte clementie en een kortere vrijheidsstraf dan gevorderd is. Heling van een fiets Een der gestolen fietsen uit de vorige zaak is aangenomen door een Beverwijker, die er mee naar Amsterdam en zelfs naar Utrecht is gereden. T-Iij wist, dat de fiets van diefstal afkomstig was en hij moest daarom voor he ling terecht staan, maar hij was niet ver schenen. De Officier eisehte een gevangenisstraf van 4 maanden tegen o^érdachte, die reeds 10 maal veroordeeld'is wegens diefstal enz. In al deze gevallen zal de rechtbank uit spraak doen over 14 dagen. De Officier vroeg In alle gevallen ook terug gave van de gestolen rijwielen aan de wet tige eigenaren. MR. C. AVIS BENOEMD TE TERBORG. Benoemd is tot griffier bij het kantonge recht te Terborg mr. C. Avis, thans griffier bij het kantongerecht te Haarlemmermeer, welk kantongerecht zooals men weet 1 Januari wordt opgeheven. Mr. Avis is sinds 26 September 1921 verbon den aan het Kantongercht te Haarlemmer meer. Daarvoor was hij werkzaam aan de provinciale griffie te Assen. Hij is een der Griffiers met de langste dienstjaren en be hoort dus thans niet tot hen, die wegens óe opheffing van kantongerechten op wacht geld worden gesteld. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT. Haarlem, 28 December Brusselsch Lof 3036 ct. per K.G. Knakpeenö10 ct. per K.G. Andijvie 5080 ct. per kist Groene kool 1540 ct. per kist. Gele kool 30—60 ct. per kist. Boerekool 2055 ct. per kist. Spruiten f 3.504,50 per zak. Roode kool 610 per stuk. Knolselderij 37 ct. per stuk. Pieterselie 515 ct. per bos. Selderij 720 ct. per bos. Prei 620 ct. per bos Betaling Abonnementsgeld per DE POSTKANTOREN MET DE JAARWISSELING. GEEFT NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE AAN DE LOKETTEN AF! Gedurende de Nieuwjaarsdrukte bestaat gelegenheid Nieuwjaarskaarten en -kaartjes in de wachtkamer van het hoofdkantoor aan loket 20 af te geven. In het belang van een vlugge behande ling van de te verzenden correspondentie wordt het publiek uitgenoodigd, van deze gelegenheid gebruik te maken en zulke stuk ken zoo min mogelijk in de brievenbussen te werpen. Op Zaterdag 30 December zal de beperkte openstelling niet gelden voor den zegelver koop. Daarom zullen op dezen datum de uren van openstelling uitsluitend voor den zegel- verkoop worden verlengd: a. voor het hoofdkantoor van 1619.30 uur; b. voor de bijkantoren Tempeliersstraat Frans Halsstraat en Aerdenhout van 15 17 uur. c. voor de bijkantoren Heemstede en Bloe- mendaal van 1619.30 uur en voor het bij kantoor Overveen van 16—18 uur. d. voor de postagentschappen van 15 19.30, resp. 1520 uur. Op Zondag 31 December zal de dienst zoowel voor den Post- als den Telegraaf dienst zijn opengesteld als op andere Zon dagen. Het aantal buslichtingen zal op dien dag evenwel uitbreiding ondergaan en ge bracht worden van 1 op 4. Deze lichtingen zullen plaats vinden te 9 uur, 14 uur, 18.30 en 22 uur. Op den Nieuwjaarsdag zal het postkan toor geopend zijn als op Zondag, n.l. van 8.30 9.30 uur, voor den zegelverkoop, het aan bieden van aangeteekende stukken en voor postwissels. Het aantal buslichtingen en de uren, waarop deze zullen plaats vinden zijn gelijk aan die van Zondag 31 December. Voorts zullen op dezen dag 2 briefpostbe stelling te 9.30 en 15.30 uur en 1 pakket postbestelling te ongeveer 8.30 uur worden uitgevoerd. In verband hiermede heeft af gifte van correspondentie tijdens de open stelling niet plaats. Voor den Telegraafdienst zullen het hoofd kantoor en de bijkantoren Bloemendaal en Heemstede geopend zijn als op Zondagen, terwijl het bijkantoor Overveen, evenals laatstgenoemde bijkantoren zal zijn open gesteld van 8—9 en .13—44 uur, 'Voor dien Postdienst zijn bijkantoren open van 39 uur en de postagentschap pen uitsluitend voor den verkoop van fran keerzegels, voor zoover de zaak van den postagent vcor het publiek geopend is. De bijkantoren Frans Halsstraat, Tem peliersstraat en Aerdenhout zullen dien dag gesloten zijn. De hulpkantoren Spaarndam, Bennebroek, Santpoort-Station en Santpoort-dorp zullen geopend zijn van 89 uur het P. T. T. sta tion Vogelenzang is gesloten. 45 ets p. pond - 221 ets p. hal! pond (Adv. Ingez. Med.) ij verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn per posfgiro hun abonnementsgeld te vol doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen. Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE DR. A. F. J. PORTIELJE VOOR „DE NIEUWE CULTUUR". In het gebouw van den Protestantenbond had Donderdagavond de socialistische ont- wikkelingsvereeniging „De Nieuwe Cultuur" een lezing georganiseerd. Dr. A. F. J. Portielje (directeur van Artis) sprak over „Inzichten in de psychologie der dieren". De voorzitter, de heer M. Ringia besprak het doel van „De Nieuwe Cultuur": uitdragen van geestelijke waarden op socialistischen grond slag. De heer Portielje zette de uitgebreidheid van het onderwerp uiteen, en daarna behandelde hij enkele dieren afzonderlijk en eenige frap pante verschillen. Spreker bepaalde zich tot het gedrag der dieren, daar het "observatieterrein voor elk levend wezen zeer omvangrijk is. Bewegingsleer is het eerste wat dan ter sprake komt. Kan men door de natuurkunde voorspellin gen doen, anders is het met de psychologie, daar de meest onverwachte dingen zich kun nen voordoen. Immers een levensbeweging is een spontane opwelling. Behalve spontaneïteit moet men ook met het doel rekening houden. Geen enkele beweging is zonder doel, het levensdoel, bij de dieren. Het geheele lichaam richt zich op dit doel, ook dit weer in tegenstelling.tot de menschen. Deze factoren kan men gedeeltelijk ook in het menschelijk wezen waarnemen. De levensbewegingen zijn ook variabel, ver anderlijk, waardoor de dieren ze vaak verbe teren. Zij leggen een weg b.v. korter af dan zij vroeger deden. Bij alles ook bij de menschen spreekt het onderbewustzijn mede, evenals het bewust- worden van een onderdeel ervan. Bovendien hebben de levensbewegingen veel al een vooruitzienden blik. Het geheele gedrag is dan een doelstrevend gedrag en nooit mechanisch-beweegbaar. Als we ons doel bewust zijn, komt de be geerte met alle moeilijkheden ervan. De heer Portielje besprak daarna vormen van instinctieve handelingen, waarmee de in telligentie in nauw verband staat. De heer Portielje legde er den nadruk op dat wij bij het beschouwen der dieren vooral niet moeten denken „wat zou ik doen als ik een vink was", daar wij dan op den verkeerden weg zijn. Daarna werden lichtbeelden vertoond, die het beh/.:delde illustreerden. NOG ACHT JAAR STEIGERS! OM IIET PALEIS OP DEN DAM. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer op het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot verhooging van het eerste hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1932 deelt de minister van Financiën mede, dat met het voorbehoud, dat zich geen onvoorziene tegen vallers bij de voortzetting der buitenrestaura tiewerken voordoen en dat telkenjare f 50.000 wordt toegestaan voor deze voortzetting, aan genomen mag worden, dat met de voltooiing der buitenrestauratie van het Koninklijk Pa leis te Amsterdam nog ongeveer 8 jaar ge moeid zullen zijn. AMSTERDAPi! SPREEKT BEPERKT „INTERLOCAAL". Op alle niet gestoorde telefoonnummers te Amsterdam bestaat thans gelegenheid om in beperkte mate interlocaal te telefoneeren. De nummers, beginnend met 6, kunnen alleen inkomend spreken. GROOTE BELANGSTELLING VOOR IR. MUSSERT. Voor de vergaderingen van de Nationaal Socialistische Beweging te Amsterdam op 3 en 5 Januari waar ir. Mussert spreekt bestaat zooveel belangstelling, dat alle kaarten reeds uitverkocht zijn. In de helft van ds komende maand wil men weer twee vergaderingen be leggen. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. HAARLEM'S TOONEEL. KINDERMATINEE. VADER'S BROEK. Het was gisterenmiddag feest voor de kin deren der leden von Haarlem's Tooneel de jaarlijksche matinee in den Schouwburg aan den Jansweg, die altijd weer een vreugde voor hen is. Als naar gewoonte had H. T. voor een afwisselend programma gezorgd. Daar was vóór de pauze de film van den gelukkigen Hans, den molenaarsknecht, die zijn zwaren klomp goud inruilt voor een paard, het paard voor een koe, de koe vcor een varken, liet var ken voor de gans en de gans voor een slijp steen en die nog het allergelukkigst is, ais hij ook dien steen kwijt is en met leege handen bij zijn zieke moeder th.uis komt en haar al leen door zijn vroolijkheid geneest. De kinde ren genoten van dit eenvoudige, oude sprookje van Grimm en wij ouderen hadden piaizier om nog eens zoo'n film van jaren her te zien en op te merken, hoe veel er in dezen'tijd op filmgebied veranderd is. En niemand kon zeg gen, dat deze film niet voor kinderen geschikt was, want- dat blijft voor zulke matinees al tijd een probleem Ik herinner mij de klachten van een dame, die eens haar- twee dochtertjes naar een zoogenaamde kindiermatinee in een bioscoop had meegenomen en niet ancles dan moorden, diefstallen en ontvoeringen op het witte doek had gezien, alles zoo griezelig, dat d'e meiskes er weken lang niet van hadden kunnen slapen. Bij een film als Dolle Hans is daar gelukkig geen sprake van. En ook hst tconeelst.ukje Vader's Breek van J Panman, dat eenige dames en heeren van Haarlem's Tconeel na de pauze opvoerden, zal de zenuwen der kinderen niet hebben ge schokt. Het is het bekende verhaaltje van Vader's broek, waarvan oma, ma en dochter ieder, om pa te plezieren, een stuk afknippen, tot de eens te lange broek in een zwembroek verandert. Wij hebben dikwijls gezien dat er van zulke stukjes op 't tooneel maar wat wordt gemaakt en de spelers duidelijk laten merken, cla thet „maar voor kinderen is". Hiervan was bij de dames en heeren van H. T. echter geen sprake. Het stukje werd opgewekt en in de juisten toon gespeeld en het had bij de kin deren ook een daverend lachsucces. Volgens bet programma zou daarmee de matinee uit hebben moeten zijn. maar als verrassing, kwam on het tooneel zoowaar nog „Bruintje Beer", niet die uit het bekende ver haaltje. maar een echte tenminste een als echt uitziende beer, die danste en on zïin achterste nooten liep en er heel gevaar1'ik uit zag, als hij zich oprichtte. Maar gelukkig zat de beer aan een ketting en had hij geen tan den, zoadat hij niemrmd kwaad kon doen, wat voor ons allen een heele geruststelling was. Het was een aardiae nvddiaa, waaraan de kinderen ?drer nog lang met vreugde zullen terugdenken. J. B. SCHUIL. Gijsbreghf van Aemstel te Haarlem. De Amsterdamsche Toonieelvereeniging zal Donderdag 4 Januari ook te Haarlem een op voering geven van Vondel's Gysbreght van Aemstel. Wij willen van te voren reeds de aandacht vestigen op deze belang rijke voorstelling, vooral omdat Vondel's treurspel voor het eerst door dit gezelschap onder regie van Defresne en in geheel nieuwe decors zal worden gespeeld. In een interview heeft Defresne in het Alg. Handelsblad het een en ander meegedeeld over zijn opvattin gen omtrent het spel in den Gysbreght en daarin vooral den nadruk gelegd cp de dra matische bewogenheid die hij in dit treur spel ziet. Defresne wil dan ook niet een sta tische Gysbreght van Aemstel geven zooals Royaards dit deed maar een opvoering, die het dramatische in het treurspel zoo veel mogelijk tot zijn recht zal doen komen. Met belangstelling zien wij de voorstelling van de Gysbreght van Aemstel waarin de titelrol door Van Dalsum, Badeloch door Charlotte Kohier en de Bede door Sternheim zullen worden gespeeld tegemoet. Wij we ten, hoe ernstig door Van Dalsum en De fresne wordt gewerkt en hoe bijna elke nieu we opvoering van dit gezelschap artistieke winst brengt. Moge het Haarlemsch publiek toonen de geste van De Amsterdamsche Too neel vereeniging om ook in onzen Stads schouwburg den Gysbreght te brengen, te waardeeren door Donderdagavond in groote getale op te komen. Want zonder den steun van het mibliek zijn amote opvoeringen als van den Gysbreght en Phaea te Haarlem nu eenmaal niet mogelijk. J. B. SCHUIL

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6