DE BILT PELIKAAN-COMITE. DINSDAG 2 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Landgenooten, De beide vluchten van de Pelikaan, in 4 dagen naar Indië en in 4 dagen terug, hebben een ongekende geestdrift gewekt bij het ge- heele Nederlandsche volk. Uit de enthousiaste ontvangst door onze landgenooten aan gene zijde van den evenaar, blijkt, hoe ook daar wordt medegeleefd en wat de verbinding AmsterdamBatavia door de lucht voor ons volk en voor onzen natio- nalen trots beteekent. Regeering en Volk worden zich hoe langer hoe meer bewust van het feit, dat voor Ne derland in het wereldluchtverkeer een groote toekomst is weggelegd en dat ons land op het oogenblik bezig is zich doelbewust in de luchtvaart de plaats te veroveren, waar op het krachtens zijn verleden recht heeft. Dat was het, wat door de vlucht van de Pelikaan nog eens duidelijk werd in 't licht gesteld. De Minister van Binnenlandsche Za ken drukte het zoo kernachtig uit, toen hij zeide: „Boven het materieele doel stond de roem v anhet Vaderland", Het is verklaarbaar, dat bij talloozen In den lande de behoefte boven kwam op een of andere wij-ze te toonen, hoe zij medeleven met deze nationale daad en reeds kwamen tal van uitingen naar voren, waaruit bleek, dat men daarvan ook gaarne op stoffelijke wijze zou willen doen blijken. Het is van het grootste belang te trachten al die plaatse lijke plannen in één richting te leiden om daardoor te komen tot één groote en groot- sche nationale uiting ten bate van de Neder landsche luchtvaart. Tot dit doel heeft zich gevormd een „Peli kaan-Comité", dat zich voorstelt een natio naal fonds bijeen te brengen, hetwelk zal dienen als blijvende herinnering aan deze historische vlucht. Het is niet de bedoeilng om dit fonds ge heel of gedeeltelijk te doen gebruiken tot huldiging van de bemanning. Uit betrouwbare inlichtingen toch is aan het Comité geble ken dat daarvoor uit anderen hoofde reeds op waardige wijze wordt gezorgd. Maar dat „nationale luchtvaartfonds" zal moeben dienen tot het bevorderen en steu nen van de Nederlandsche luchtvaart in den meest algemeenen zin, ten einde den Neder- landschen ondernemingsgeest op dit gebied aan te wakkeren en nog lange jaren de her innering levendig te houden aan een daad, die, in hare gevolgen, het best te vergelijken is met de historische eerste vlucht naar In dië in 1924. Voor dit doel is veel geld noodig. Er valt op luchtvaartgebied nog zooveel te doen. Zooveel, dat nog moest wachten, of niet in vollen omvang kon worden aangepakt, 'om dat de particuliere middelen ervoor ontbra ken en de Regeering er geen fondsen voor kon of mocht beschikbaar stellen. Het is juist voor zulke gevallen en er zijn er zoo vele, waarin het particuliere inititatief voor bereidend en baanbrekend zal kunnen optre den dat een nationaal fonds van onbe rekenbaar nut zal kunnen zijn, door mogelijk te maken, wat anders wellicht onuitgevoerd zou blijven. Het is hiervoor, dat het „Pelikaan-Comi té" een nationale inzameling wil organisee- ren. waarbij ieder, groot en klein, oud en jong. rijk en arm, naar vermogen zal kun nen bijdragen. Het Comité is zoo gelukkig daarbij den vollen steun te mogen ondervinden van de Nederlandsche Regeering, van wie Hunne Excellence's de Minister-President en ae Mi nisters van Binnenlandsche Zaken, van Wa terstaat en van Defensie zoo welwillend wa ren het Eere-Voorzitterschap van het Eere- Comité op zich te willen nemen. Het ligt verder in de bedoeling de ingeza melde gelden in te brengen in een Stichting „Nationaal Luchtvaartfonds" en deze stich ting onder het beheer te stellen van een be voegd en deskundig bestuur, dat het beheer zal voeren volgens de voor de stichting na der vast te stellen statuten. Steunt dus allen het streven van het „Pe likaan-Comité", opdat het Nederland moge lijk gemaakt worde zijn plaats in de wereld luchtvaart te handhaven en steeds belang rijker te maken. Elke gave, groot of klein, is welkom. C. J. Snijders, Voorzitter. H. Walaardt Sacré, Algemeen Secretaris. 's-Gravenhage, eind December 1933. Met de inzameling van bijdragen hebben zich welwillend belast N.V. Furnée en Co., Bankiers te 's-Gravenhage, Gironummer 3290. Firma Lippmann Rosenthal en Co., Bankiers te Amsterdam, Gironummer 1014. Firma Mees en Zoonen, Bankiers te Rot terdam, Gironummer 6400. Men wordt vriendelijk verzocht op de bij dragen duidelijk te doen vermelden het mot to: „Nationaal Luchtvaart-Fonds". VOORBEURS TE AMSTERDAM. WEINIG HANDEL De handel op de ochtendbeurs droeg heden morgen een uiterst kalm karakter. De stem ming was over het algemeen goed prijshou dend. Het vaste slot van de New Yorksehe beurs van Zaterdag bleef zonder uitwerking, daar de zwakke houding van den dollar en het pond eenigszins ontstemden. H. V. A. openden enkele procenten hoger, doch wisten de winst slechts gedeeltelijk te behouden. Unilever wa ren gedrukt. Overigens waren de koersfluctua ties van weinig beteekenis. De Nederlandsch- Indische obligaties lagen wederom vast, spe ciaal de guldensleeningen. BEGIN VAN BRAND In het perceel Hendrik Roozenlaan 43 is Maandagavond een begin van brand ontstaan vermoedelijk door kortsluiting. Het raamko zijn, het behang en de zoldering zijn gedeel telijk geschroeid. De brand is door de buren ontdekt, die den eenigene aanwezigee in huis, de 80-jarige heer A. S.. die eop zolder sliep, gewekt hebben. Zijn zoon met diens vrouw waren afwezig. Met eenige eemmers water is het brandje gebluscht. ir. sOekarno wordt op flores geïnterneerd. Volgens een Aneta-bericht is aan Ir. Soe- karno in het belang der openbare rust en orde het eiland Flores als verblijfplaats aan gewezen PERSONALIA. Benoemd is tot onderwijzeres aan de open- luchtschool te Katwijk mej. Marwitz te Haarlem. DE JAARZANG VAN „TROU MOET BLYCKEN". De gebruikelijke Jaarzang van de Sociëteit „Trou Moet Blycken",vervaardigd en op 1 Januari voor de leden voorgedragen door den Factor, den heer J. Gruno, begint met te her inneren aan de grootsche hulde, die de Ko ningin ter gelegenheid van haar jubileum door het geheele Nederlandsche volk is ge bracht: „Nog nimmer zag ons volk een schooner, blij der dag, Dan toen Gij, Koningin, in 't Stadion waart verschenen; Het was, of ieder weer een held're toekomst zag, Of aan den horizon elk wolkje was verdwenen". De Factor gewaagt verder met instemming van het streven, zooveel mogelijk gebruik te maken van Nederlandsch fabrikaat: „Slechts wanneer een volk gaat vragen, Naar wat 't bouwt en zelf bereidt, Kan het, zegt men, eerst gewagen Van zijn onafhankelijkheid". De A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland, vierde zijn gouden feest. Dat deze Bond, die zooveel deed voor de bevordering van een goed verkeer (vooral een goed rijwielver keer) nog lang moge bloeien! De zindelijkheid in onze stad laat, zoo meent de Factor, te wenschen over; „Ik zie papier op straten en in stegen, 't Ligt op den grond, of 't dwarrelt in de lucht; Komt onze stad, als wij niet beter vegen, Bij vreemdelingen niet in kwaad gerucht?" „Bij onzen schouwburg blijft de zijdeur nog gesloten. Schoon steeds gevaar ons dreigt door auto's op de straat; Als 't kalf verdronken is, dan dempt men, stadgenooten, Waarschijnlijk snel den put, maar dan is 't wel wat laat. Warme hulde wordt dan gebracht aan Prins Willem I van Oranje, wiens nagedachtenis dit jaar in ons land overal is geëerd en door alle gezindten. De dichter drijft dan wat den spot met de quaestie van het monument, dat onzen Hout nog steeds niet siert. Zeer velen hebben Hugo de Groot gehuldigd, den man, die den grondslag heeft gelegd voor het volkenrecht: „Toen wij op Uw geboortedag de kerk betraden, Waar plechtig door zeer velen hulde U werd gebracht, Was iedereen ontroerd en fluisterde men zacht: „Wij blijven hoeders der door U gestrooide zaden". Met de ontwapening is men nog niet veel verder gekomen, zegt de factor. „Ontwapening bepleit men dag en nacht, Maar altijd blijft het nog bij confereeren, En vreezend voor 't verlies van d' eigen macht, Koopt menig volk kanonnen en geweren. De Volkenbond bezat niet zooveel kracht Gewestenroof in China te beletten En 't sluw Japan, belust op wereldmacht, Wist al zijn groote plannen door te zetten". De toestanden zijn overal nog treurig: „De handel kwijnt, de scheepvaart ligt ter neer, Bij overvloed wordt thans gebrek geleden, Want men belemmert 't vrije ruilverkeer, Waarvoor men eeuwen dapper heeft gestreden. Met voeten worden wetten, die 't verstand En lange ervaring hadden voorgeschreven, Vertrapt en ziet met smart men menig land Zich nu op 't pad der autarkie begeven". Elk volk wordt arm en van dit verarmend volk moet de Staat dan nog offers vragen. Menigeen, beroofd van have en goed verliest zijn hoop op betere dagen. Hitier heeft in Duitschland naar de macht gegrepen. Wat zijn optreden op den duur voor Duitschland zal brengen, is nog onzeker. „Doch zeker is 't, zijn volk herkreeg de kracht Om zich met ijver weer aan 't werk te wijden En is bereid om met de nieuwe macht Voor 't heil van 't oude vaderland te strijden. Maar dat zoo menig Jood in Lessings land Van huis en hof door Nazi's wordt verdreven, Dat strekt het nieuw bestuur van 't Rijk tot schand; Niet licht wordt deze zonde het vergeven. In Amerika neemt de werkloosheid nog steeds toe en de toestanden in dat groote Rijk zijn verre van rooskleurig. De muiterij op „De Zeven Provinciën" wordt diepbetreurd; gelukkig heeft „het op geschrikt gezag" de kracht gevonden, „om de verslapte vuisten weer te ballen". „Colijn nam forsch bij ons het roer ter hand En zocht voor schipbreuk 't scheepje te bewaren, Maar slagen kan hij slechts als elk in 't land Als trouwe maat hem bijstaat in gevaren". Het komt er op aan, moed te houden en te werken, dan zal zeker weer een betere tijd dagen. bejaard echtpaar door auto aangereden Zondagavond ongeveer kwart voor een is het echtpaar D. wonende in de Romolen- straat 60 c en wandelende van de Botermarkt naar het Verwulft door een auto aangereden, die uit de Koningstraat naar de Gierstraat reed. Beiden vielen en werden aan het hoofd gewond. Na door een lid van den Ongevallen dienst verbonden te zijn, is het echtpaar naar het St. Elisabethsgasthuis gebracht, van waar het later naar huis kon terugkeeren. De heer D. is 65 jaar. Onderzocht wordt of de auto misschien schuld heeft. INBRAAK IN EEN KLEUTERSCHOOL. Zaterdagavond heeft iemand zich toegang verschaft tot de Maria Kleuterschool aan de Linschotenstraat na overklimming van een schutting door het verbreken van een ruit. Uit een missiebusje uit een opengebroken muur kast heeft de indringer twee gulden ont vreemd, uit een doosje 80 cent. De recherche heeft de zaak in onderzoek. meldt: Hoogste barometerstand 772,6 miM. te Riga. Laagste barometerstand 724,6 m.M. te Jan Mayen. en voorspelt: Zwakken veranderlijken wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen. Nevelig tot betrokken of zwaar bewolkt. Weinig of geen neerslag. Lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Uit het Buitenland NOG GEEN VERANDERING. Sinds Zaterdag treedt de hooge druk in het Zuid-Westen zich naar onze omgeving uit en vormde zich een lang gerekte strook van hoogen luchtdruk met Noord - Oost - Zuid - West gerichte as van Finland tot de Azoren Ver in het Noord-Westen passeeren diepe depressies, die over IJsland naai' Jan Mayen trekken en in de Poolzee verdwijnen. In de Middellandsche Zee blijft de luchtdruk be trekkelijk laag. Terwijl over het geheele vaste land tot in Oost- en Zuid-Oost-Éuropa lichte dooi tot onbeteekenende vorst voorkomt, is ook in Noord-Scandinavië en in Finland de temperatuur ver boven normaal, met slechts over bepaalde gebieden strenge vorst. De luehtstrooming over IJsland en het geheele Noord-Westen is laag van temperatuur. Het geheele vaste land is nog overdekt met een 1500 M. dikke vochtige luchtmassa met tem peraturen omstreeks of even beneden het vriespunt, die zich uiterst traag beweegt en waarin nergens opklaring voorkomt. Boven de nevelmassa heerscht helder weer met groote droogte, terwijl alle middelgebergten met wolken bedekt zijn steken alleen de hooge toppen van de Alpen er boven uit. Het is nog niet te voorzien, dat er in dezen toestand spoedig verandering zal komen. Barometer Stand van heden 770 m.M. Neiging: Stilstand. Opgegeven door de FA. FEDERMANN, Opticien. Groote Houtstraat 37, Tel. 11059. Thermometer 2 Januari: Hoogste gisteren 34 F. Laagste heden nacht 33 F. Hoogste heden tot 12 uur 35 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 2 Januari: Bevallen 28 December: H. J. E. Vogt Bosschieter, z,; 29 December: W. J. E. Hen drixvan Dijk, d.; M. W. E. KoelemijVoets, z.; A. M. Janssen-Verloop, d.; A. P. Abdala de Geus, d. Overleden 30 December: H. Hagemans, 73 j., Zomerstraat. BLOEMEND AAL. Bevallen L. M. M. M. StoopFuchs, d.; Chr. W. HulseboschVerhaar, d.; E. J. H. F. TielmanBresser, z. Ondertrouwd: C. J. Lembeck en A. J. M. Verhaar: R. P. Belinfante en M. Lisser; P. Th. Vogel en A. C. van den Elshout, Getrouwd: C. M, Waller Zeper en C. A. van der Linden; J. C. de Groot en W. H. Schroder. Overleden: A. M. F. Bots, 61 j. Wed. G. J. Willemse, overleden te Haarlem; J. Waller Zeper, 65 j AFSCHEID AMBTENAAR OPENBARE WERKEN. Met ingang van 1 Januari heeft de heer E. J. Mühren, Hoofdinspecteur, Chef der af- deeling „Onderhoud Gebouwen", bij het be drijf voor Openbare Werken, wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leef tijd, den gemeentedienst verlaten. Van ge noemden ambtenaar, die om zijn rechtscha pen karakter, zijn ijver en plichtbetrachting, door zijn superieuren zeer werd gewaardeerd, en de vriendschap en achting genoot van al zijn collega's, werd Zaterdag afscheid geno men. In een der kamers van het bureau, welke een feestelijk aanzien had, werd de heer Mühren, die met zijn dochter per auto van zijn woning was gehaald, door het geheele personeel met een hartelijk applaus begroet. De Directeur, Ir. M. H. Maas, sprak den scheidenden ambtenaar op zeer waardeerende wijze toe. Hij merkte op, dat de heer Mühren, ongeveer dertig jaar geleden als Opzichter bij Openbare Werken in functie getreden, thans als Hoofdinspecteur met een eervollen staat van dienst, en nog in het bezit van een goede gezondheid, den gemeenteddienst ver laat. Verder memoreerde spreker, dat deze amb tenaar in den loop der jaren bij de uitvoe ring van verschillende belangrijke bouwwer ken de leiding bij het toezicht heeft gehad, en daarbij steeds heeft getoond, een plichts getrouw ambtenaar te zijn, met liefde voor zijn werk. In de laatste jaren was de heer Mühren belast met de leiding van de afdeeling „On derhoud Gebouwen", een functie, welke in tijden van hoogconjunctuur veel toewijding vraagt, doch in dezen tijd van bezuiniging dubbel moeilijk is. Spreker eindigde, met den heer Mühren nog vele jaren van welver diende rust toe te wenschen. De architect Hillebrand herinnerde er aan, dat Mühren niet alleen een nauwgezet amb tenaar is geweest, die steeds liefde voor zijn werk had, en met wien hij op de meest pret tige wijze heeft mogen samenwerken, maar dat hij ook om zijn eerlijk karakter bij al zijn collega's gezien was. Hij hoopte, dat de scheidende collega nog vele jaren in goede gezondheid op d' zen dag mag terugzien. De Inspecteur Elffers bood met woorden van waardeering tot den heer Mühren, na mens alle ambtenaren een fraaie kleurets aan. De heer Lobel, gepensionneerd Inspecteur, riep den heer Mühren een woord van welkom toe in het „land der gepensionneerden". Ten slotte werd de heer Mühren nog gehul digd door vertegenwoordigers van de A.R.K.A* De heer Stalpers merkte .op, dat Mühren een ijverig lid was geweest, waaraan de or ganisatie veel te danken had. Uw toewijding en ernst zijn een bescha mend voorbeeld voor vele jongeren zei spre ker, gij zult bij de A.R.K.A. in dankbare her innering blijven. Als aandenken, werd een sigarenkistje van gedreven koper aangebo den. De heer Mühren dankte de sprekers. Hij zei, met gemengde gevoelens afscheid te ne men, want zijn werk was hem lief. Voor de samenwerking en vriendschap, welke hij van zijn collega's heeft ondervonden, is hij zeer erkentelijk. Vermeiden wij nog, dat ook ambtenaren van andere diensten, alsmede verschillende aannemers door hun tegenwoordigheid van belangstelling deden blijken. EXAMENS. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte voor het diploma van het Nederlandsch Ge nootschap voor Heilgymnastiek en massage de dames: A. A Harterink Tilburg en de hoe ren: F. E. Spiering, Overveen; W. Marsman, Haarlem, Th. C. Vriesinga, Amsterdam. Herexamen 1 candidaat. Afgewezen 1 can- didaat. Geslaagd voor het theoretisch gedeelte voor het diploma van het Nederlandsch Ge nootschap voor Belgymnastïek en massage de heeren: L. Ml H. Bemelmans, Rijswijk (Z.-H.), H. A. Holtzappel, Amsterdam, G. J. v. d. Maal, Baam. Afgewezen 2 candidaten. Hiermede is het examen geëindigd CRISIS-COMITé. Kerstlichtjes C, V. A. f 10.50 UIT DE OMSTREKEN BENNEBROEK CRISISCOMITé. Door de zorgen van het crisiscomité is Za terdag aan alle daarvoor in aanmerking ko mende gezinnen wederom brandstof uitge reikt. HEEMSTEDE DE POST VAN DE PELIKAAN. OOK IN HEEMSTEDE BEZORGD. Vol spanning hadden Zaterdagavond ook de Heemsteedsche bestellers zitten luisteren naar de aankomst der Pelikaan. Zou die post, waar die kranige kerels zóó voor hadden gestreden om die vóór Oude jaarsavond in Holland te krijgen. Zondag morgen in Heemstede blijven liggen? Dan hadden Smirnoff en zijn mannen zich niet zóó behoeven in te spannen. En hoewel op Zondag slechts enkele bestellers dienst heb ben voor het afhalen der post, werden tele foontjes en boodschappen uitgezonden naar de bestellers, die spontaan instemden met het voorbeeld van Den Helder, en om 10 uur werd met de circa 700 stuks uitgerukt. En dat deze daad werd geapprecieerd bleek wel uit het enthousiasme waarmede bij velen de komst van de post op dit ongewone uur werd ontvangen! ONGELUK OP HET IJS. Zaterdagmiddag viel een 13-jarige jongen wonende Meester Joostenlaan 35 op het ijs van de ijsbaan „De Volharding" te Heem stede. Met een ernstigen bloedneus werd hij opgenomen en door den Eersten Hulpdienst verbonden. Per auto werd de jongen daarna naar de Maria-stichting gebracht, waar een vermoedelijk lichte hersenschudding werd geconstateerd. Hij werd ter observatie in de Maria-stichting opgenomen. JUBILé GASFABRIEK. De heer L. Stoop verzoekt ons mede te dee- len, dat het zijn wensch is dat zijn jubilè aan de gasfabriek onopgemerkt voorbij zal gaan. BLOEMENDAAL PADVINDERSLANDDAG. Maandag Nieuwjaarsdag werd door een zestal afdeelingen (Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Leiden, aKtwijk, Bloemendaal) van de Christ. Padvindersvereeniging (aangsloten bij de Ned. Padvindersvereeniging) een land dag gehouden in de gemeente Bloemendaal. Hieraan werd deelgenomen door pl.m. 550 padvinders en welpen. 't Eerste punt van 't programma was een samenkomst in de Ned. Herv. kerk te Over veen, waar Ds. Kalkman uit Katwijk zelf hopman, een rede hield over 't onderwerp: „Voorwaarts!" Na den kerkdienst werd afgemarcheerd naar 't Jeugdhuis te Bloemendaal, voor 't. versterken van den inwendigen mensch. Hierna hielden de eigenlijke padvinders op de „Neethof" onder Santpoort verschillende overrompelingsspelen, terwijl de welpen op een terrein bij den Noorder Stationsweg ver schillende wedstrijden hielden, zooals balan- ceeren, bal-onder-door-gooien, haringrace en Zweedsche estafette. Na nog eens weer in 't Jeugdhuis te zijn samengekomen, werd om ongeveer 6 uur af gemarcheerd naar 't station Bloemendaal. 't Is te begrijpen, dat deze talrijke visite, die hun aanwezigheid door trom- en trom- petmarschen kenbaar maakten, heel wat nieuwsgierigen op de been bracht. SNEEUWVERMAAK MET ONGELUKKEN. Onze opmerking in ons blad van Zaterdag over de paaltjes langs de bobsleebaan tan Kijkduin, blijkt helaas juist geweest zijn. Verschillende sleden zijn gestrand op de palen in de buitenbocht, toen de binnen - bocht te kaal was en min of meer ernstige verwondingen zijn niet uitgebleven. Een der gewonde dames zou per auto wor den afgehaald maar de auto veroorzaakte onderweg een aanrijding, waarbij een dame aan het been gewond werd. Ook op het Kopje is de pret niet onver mengd afgeloopen. Hier is een dame zooda nig verwor#, dat ze in het St. Elisabeths gasthuis is opgenomen. Pelikaan-Pelikaan-Pelikaan. Te Amsterdam in de tram naar den Over toom: Mevrouw, met haar man staande op het balcon: „Wat 'n menschen: ik heb het je wel gezegd, dat we in geen uren op Schiphol komen. Neem asjeblief geen retourtjes; wie weet zitten we morgen nog in den polder. Hadden we den wagen nou maar genomen; Je hebt je veel te bang laten maken door die sneeuwhistories van Jan. Als die den heelen dag kan rijen, kun jij het óók." „Ga daar nou maar zitten; daar is net een plaats open gekomen". „Oh, ik sta hier best; ik oefen me al vast voor straks. Wou je me nu al verliezen, (fluis terend) Komt Greta misschien ook van avond. Nee mannetje, ik blij f van avond bij je. We gaan samen naar de „Pelikaan", als we d'er ooit komen. En laat Greetje dan maar „Och mensch, schei uit". „Wie wou jij voor mensch uitmaken. Vanavond zul je kerels uit één stuk zien, die aan één vrouw genoeg hebben, en die „De gelukkigen!" Woedende, machtelooze blikken. Dan komt de conducteur: „Alstublieft mijnheer, Ja, u rijdt tot de Nassaukade mee, waar de bussen voor Schip hol vertrekken. Twee retourtjes. Meneer, dank U!" Leisdsche Boschje! Ja hier stapt u uit." Kijk 'es vrouw, wat een volk, dat treffen we niet!" Bij Schiphol, Amstelveenschen kant. Heer, met twee jonge dames stappen uit een taxi. Na het afrekenen: Maar zeg es, chauffeur, we moeten nog naar den overkant. „Ja, meneer, daar vaart een motorboot, even verder op. Taxi rijdt weg. „Karei, da's dol zeg. De vaart ligt vol ijs- schotsen. „Ja. Kijk es al die menschen, die willen natuurlijk allemaal naar den overkant. Kijk daar is het bootje, daar krijg je mij niet in, voor geen geld „Begin maar vast een deuntje te jamme ren, Tillie. Dan ga jij aanstonds een schots dansje maken, als Eliza over de Ohio. „Karei, hou je gemak. Let es op die inla ding. Het bootje komt aan den kant, waar men-- schen en fietsen dicht op elkaar gepakt sta sm op een bouwvallig steigertje. Twaalf -men schen vullen het vaartuigje tot ovurstroo- mens, waarop enkele dames gillend weer op den wal springen. Dan plotseling -een graf stem: Ik ben hier de baas; allema .vl d'r uit. Vooruit meneer, d'er uit." „Ik geef u een gulden als ik nu mee kan". „Meneer, d'er uit, anders sla ik ,e d'er uit. Ieder op z'n beurt. (Applaus). „Zie zoo, nu eerst fietsen." In een oogwenk staat de bak vol karretjes. Maar luid4 protest komt van alle kanten, als de „baas" eerst met de fietsen over wil. „Hee, ben je nu dol kapitein. Nee ik hou je vast, tot ik mijn kar terug heb. Zeg es, idioot, blijf met die handen van me lijf. De fietsen worden weer uitgeladen. Van alle kanten komt critiek. Karei komt naar voren: „Kapitein, mijn vriend staat aan den over kant te wachten: het is mijn beurt al lang. „Is u de heer met drie dames?" „Ja, precies!" „Stapt u maar in". „Waar is de derde dame?" „O, die komt direct wel. Die verzamelt moed. De boot is spoedig weer beladen. Karei heeft de handen vol met de beide meisjes gerust te stellen, die bij elke wiebeling rillen van angst als er wat water over komt. Eindelijk is net gevaar voorbij. Bij het uitstappen vraagt Ka- rel, wat hij schuldig is. „„Alles is al voor u betaald, meneer." „Prachtig", antwoordt deze. De meisjes proesten het uit. Op het Schiphclterrein: agent te paard te midden van een groote menigte: „Meneer ga niet op de scoel staan, u hin dert anderen." „Kom es van die knol af, agent, u hindert anderen." Geen antwoord. Een vaderlander tracht van een tafel af zijn omgeving lot nationale lie deren te bewegen. Naar alls zijden slaat hij met de vuisten en creëert finales van „de blauw-geruite kiel" en „de blanke ttop der duinen", met zegenend uitgespreide arm. zoo dat hij tegen de grijsdonkere mist als een seinpaal afsteekt. Ik wou dat die man z'n mond dicht hield. Zoo hoor je de vliegmachine nooit. Het is al kwart over negen." Man ik sta hier al van vijf uur af te dan sen. Het lijkt wel, dat we een tweeden nacht van Uruquay krijgen. „Kijk, daar komt-ie an." Allen kijken plot seling naar een lichtje aan den verren Ooster- hemel, dat zich snel verplaatst. Geheimzin nigheid komt over het veld. Een dof motor- plof geluid komt van de Ringvaart. ,,'t Is het mastlicht van een motorboot, suffert," zegt het meisje van de „ontdekker", di haar vast omklemd houdt. De spanning lost zoch op in ean daverend gelach van den gefopte. Dan komt de stem van de luidspreker: „Blijft u allen rustig staan, dan kunt u alles goed zien." „Kom hier dan staan", zucht een manneke van nauwelijks vijf voet. „Zeg, Fred, zie je nog niks. Probeer het es met mijn spiegeltje. „Ik zie niks anders dan die agent op z'n knol en die groote lamp op 'het veld. Hier, hou jij je periskcop maar." „Daar komt-ie an, achtenden toren!" Daverend gekraak volgt 1 i deze meéedee- llng. Twee stoelen bezwijker, onder een belas ting van een tiental kijkers „Welnee, man, dat zijn au tos op den weg" „Wie weet, gaan we hner Ouejaarsavond vieren. De zanger geeft nog es een seintje. Vooruit maar: Uren. dagen, maanden, jaren.... Daar dragen ze al één na- r binnen. Ik heb ook voeten als ijspegels. „Gaat u dan wat pootj «aaien, meneer. Koers maar op het radiobaiken. Ziet u Smir noff het eerst!" Tot dat eindelijk de „PelMaan" vlak voor ons staat. Dan is alles vergeten. Dan spontaan komt als een golf het Wilhel mus. „Moederrr, waarom praat die man zoo lang". „Da's een minister, Henk." „Moet-ie dat doen, moederrr?" „Ja, jonge. „Wat is een minister, moederrr?" „Hier heb je een stuk chocola!" Aftocht per bus. Schiphol—Amsterdam: an- dermalf uur!.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2