DE BILT DE SPOORWEGRAMP VAN LAGNY. DONDERDAG 4 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Brandstichting in Wormerveer. Voor de Haarlemsche rechtbank hebben terecht gstaan twee personen, terzake, dat zij in den nacht van 14 op 15 September brand gesticht hadden in een schuur in Wormer veer. De Officier heeft tegen den oudste een gevangenisstraf van 4 jaar geëischt. tegen den jongste een van 11/2 jaar, beide met aftrek. Mr. A. Beets verdedigde den oudsten verdachte. De rechtbank veroordeelde den oudsten tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek en den jongste tot 6 maanden. De uitlokker, de zoon van den schuureigenaar, hoorde een gevangenisstraf van 8 maanden tegen zich eischen. Mr. T. A. M. A. van LÖben Seis ver dedigde hem. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar gevangenisstraf. Poging tot diefstal in Zaandam Op 24 November braken twee Jongelui in een fabriek aan de Peperstraat te Zaandam in. Het lukte hun echter niet voorwerpen van waarde te bemachtigen. Wegens poging tot diefstal eischte de officier tegen elk hun ner twee en een half jaar gevangenisstraf Mr. L. G. van Dam trad als verdediger op. De rechtbank sprak een der verdachten vrij en veroordeelde den ander tott 1 maand ge vangenisstraf met aftrek. Fraude bij Zaansche verffabriek. In 1931, '32 en '33 verdwenen telkens goe deren uit een verffabriek in Zaandam; voor ongeveer f 5000 werd er gestolen. Een ar beider uit die fabriek, die veel vertrouwen genoot, bleek zich voor een groot deel hier aan schuldig gemaakt te hebben. De officier vroeg een gevangenisstraf van 2 jaar met aftrek. Mr. Tonino pleitte voor een reclas- seeringsrapport. De rechtbank veroordeelde hem tot 1 jaar en 3 maanden gevangenis straf. Tegen een Amsterdamsch en Zaansch schipper die dergelijke goederen geheeld hadden, vroeg de officier 6 maanden gevan genisstraf. Mr. H. O. Drilsma en Mr. A. F. H. Schreurs traden als verdediger op. De recht bank zond de stukken naar de rechter-com- missaris terug voor het inwinnen van een rapport en te onderzoeken of er termen zijn voor een geheel of gedeeltelijke voorwaarde lijke straf. Tenslotte vorderde de officier tegen nóg een Amsterdamsch en Zaansch schipper, die óók de gestolen waren vervoerd en verkocht hadden, ook 6 maanden gevangenstraf. Mr. Drilsma verdedigde. De rechtbank nam dezelfde beslissing als ten opzichte van de beide voorgaande ver dachten. VALSCHE MUNTERS GESNAPT. KINDEREN EN VROUWEN ZORGDEN VOOR DE UITGIFTE. Toen dezer dagen een winkelier te Barnflair een klein dorpje in Zuid-Oost Groningen, een kind uit een woonschuit in zijn winkel kreeg om een rijksdaalder te wisselen, vertrouwde hij het zaakje niet. behield de rijksdaalder en waarschuwde de politie. Bij onderzoek bleek de rijksdaalder valsch te zijn. De woonschipbewoner A. Dr. en de keetbewoner G. T. werden hierop gearresteerd, nadat ver schillende voorwerpen voor het maken van valsche munten in beslag waren genomen. De geldstukken waren naar het uiterlijk uit stekend nagemaakt. Men kon ze slechts door den klank van de echte onderscheiden. Tijdens de Kerstdagen waren de vrouwen der ar restanten nog uitgezonden naar Twente om daar de valsche rijksdaalders uit te geven. Omtrent den omvang der valsche muiterij kan nog geen nadere mededeeling worden gedaan. GROOTE VEESMOKKELARJJ IN BELGIë ONTDEKT. Een modern bedrijf. NEDERLANDER ONDER DE AANVOERDERS. Bij een geschil tusschen veekooplieden, is de Belgische Justitie achter een eigenaardige affaire gekomen. Het bleek, dat deze vee kooplui behoorden tot een smokkelbende, welke op grootscheepsche wijze Hollandsch vee en Hollandsche paarden frauduleus in België invoerden. Het hoofd hiervan is een Nederlandsehe veekoopman P.. die zich op Nederlandsch grondgebied in veiligheid heeft gesteld. De smokkelaars zouden over groote kapi talen beschikken en een dertigtal vrachtwa gens en tien auto's bij hun bedrijf gebrui ken. De smokkelaars moeten niets of niemand hebben ontzien. Zoo moeten zij een broer van den Belgischen Senator Cueleneir moedwil lig hebben doodgereden, omdat zij hem met een bijzonder "ijverig douane-ambtenaar hadden verward. Talrijke aanhoudingen zou den te wachten zijn. Naar verluidt, zou de Belgische regeering in ieder geval aan Neder land de uitlevering willen vragen van de ver dachten, die bij het doodrijden van den heer Cueleneir zijn betrokken. De rechter van instructie moet ook een bevel van aanhouding hebben uitgevaardigd tegen een in de Ver. Staten geboren persoon, die door verschillenden als een Amerikaan- sche gangster wordt aangeduid en die aan de meeste smokkeltochten als leider zou hebben deelgenomen. AUTO TE WATER. BESTUURDER VERDRONKEN. Woensdagmiddag te ongeveer half zes Is onder de gemeente Jutfaas een luxe auto. waarin gezeten was de 63-jarige De Jong uit Utrecht in het Merwedekanaal gereden. Eenige schiooers. die het angehik zagen gebeuren, hebben onmiddellijk pogingen in het werk gesteld, om de auto uit de diepte op te halen, hetgeen na ongeveer een uur gelukte, door middel van een bok. welke op een schuit was geplaatst. De levensgeesten van den heer De Jong waren toen geweken. De auto was geheel uit elkaar geslagen, doordat zij vermoedelijk direct na het ongeluk door een passeerende boot is geraakt. Het lijk is overgebracht naar het hoofd bureau van politie te Utrecht. Hoe de auto te water is geraakt staat nog niet vast. Waarschijnlijk is de bestuurder door den mist misleid. Ook is het mogelijk dat de wagen geslipt is. HET BESLUIT TEN AANZIEN DER N. S. B. Rede van ir. Mussert te Amsterdam. DE VERWACHTINGEN VOOR 1934. Ir. Mussen bij het uitspreken van zijn Nieuwjaarsrede. Woensdagavond is in het Concertgebouw te Amsterdam een besloten vergadering gehou den der N. S. B. voor den kring Amsterdam en genoodigden. De algemeene leider, ir. Mus sert, hield een rede van enkele uren, waarin hij voor de pauze een uiteenzetting gaf van de grondbeginselen van het fascisme. Na de pauze was de rede gewijd aan datgene, wat het afgeloopen jaar ten aanzien van de bewe ging gebracht heeft en hetgeen zij in 1934 meent te mogen verwachten. Ir. Mussert deel de mede, dat de N. S. B. thans 22.000 leden telt en tot hen, die tegenover de beweging staan, zeide hij: Begrijpt, dat aan ons de toe komst is dat gij ons niet straffeloos kunt terroriseeren. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Wij wenschen geen storm, doch zijn daarom allerminst bang voor strijd. Daarom liet spr. de waarschuwing hooren, als het zoo blijft doorgaan met daden van terreur, past dan op, want er komen ongelukken van! Spr. kan niet begrijpen welk nationaal be lang gediend is met het door onze regeering te Berlijn voor van der Lubbe ingediende gratieverzoek. Het regeeringsverbod. Het eind van het jaar heeft zeide spr. verder het verbod van lidmaatschap der N.S.B. voor ambtenaren gebracht Wat heeft zoo riep spr. met stemverheffing uit de N. S. B. gedaan om zulk een besluit te recht vaardigen? Niets, aldus spr. Het doel der N. S. B. is en blijft het Nederlandsehe Volk tot eenheid te verheffen, en het middel, dat de beweging daarbij gebruikt is niet anders dan de legale weg, omdat het niet anders kan en wij het niet anders willen. Toch is tegenover ons het middel der terreur geko zen, maar in die zes weken zijn er twee din gen gebeurd: onze beweging is met zeven duizend man versterkt en de Provinciale Staten van Utrecht zullen er voor zorgen dat Van Geelkerken (commies der Provinciale Griffie) en ik uit ons ambt worden ontzet als de minister dat maar wil zeggen. Maar al kan men Van Geelkerken en mij broodeloos ma ken, in de toekomst misschien in de gevan genis werpen, nimmer zal men kunnen bre ken den geest, die wij in het volk gebracht hebben, en die wij zullen doorvoeren. Spr. gaf tenslotte zijn volgelingen den raad mede: af te blijven van de wapens der tegen standers: verdachtmaking, vuilspuiterij, de gummistok en de broodroof. „Wij gaan 1934 in met de boodschap: aan u, politieke par tijen, de baantjes, de gummistokken en de mitrailleurs; aan ons het volk." Aan het slot der vergadering werd medege deeld, dat de groei der beweging te Amster dam een reorganisatie heeft noodig gemaakt. De leiding hierbU had de heer Tusenlus te IJmuiden. De vier kringleiders legden de be lofte van trouw af. Boven de zelfstandige kringen is een inspectie ingesteld, waarvan de heer Tusenius tot leider is benoemd. Een demonstratie. De leden van de N. S. B., die geen toegang hadden kunnen krijgen tot de vergadering, waren opgeroepen tegen acht uur te komen in de J. W. Brouwersstraat, een straat grenzende aan het Concertgebouw om hulde te brengen aan den Algemeenen Leider. Een driehon derdtal personen heeft aan dezen oproep ge hoor gegeven. Zij stelden zich langs de trot toirs op in de Alexander Boersstraat. Aan vankelijk werden liederen gezongen, hetgeen door de politie werd verboden. Toen de heer Mussert tegen half negen door de Alexander Boersstraat kwam, om zich naar de vergade ring te begeven, gingen de handen in de hoogte en klonk allerwegen „Hou Zee". Toen de heer Mussert tusschen de rij door het Concertgebouw had bereikt gingen de de monstranten dadelijk uiteen. Hier en daar klonk toen even de Internationale. Patrouil lerende politie behoefde niet op te treden. HET KANAAL AMSTERDAM—BOVEN RIJN. De voordracht tot verleening der bijdragen van 2 7/9 pCt. der werkelijke kosten voor den aanleg van een scheepvaartkanaal van Am sterdam naar den Boven Rijn heeft in de betrokken commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland geen bezwaar ontmoet. meldt: Hoogste barometerstand 169.1 m.M. te Rochefort Laagste barometerstand 722.1 m.M. te Seidesfjord. en voorspelt: Matigen, tijdelijk wellicht toenemenden Zui delijken tot Zuid-Westelij ken wind. Betrokken tot zwaar bewolkt, later wellicht opklarend. Waarschijnlijk eenige regen. Lichte tot matige dooi. Uit het Buitenland VOORLOOPIG GEEN VORST. Een diep minimum passeert ten Zuiden van IJsland en veroorzaakt een warmen storm uit Zuid-West over de Britsche eilan den en Scandinavië. In het 12001300 K.M. breede storm veld zijn de temperaturen ver boven normaal: in Schotland van 68 en in Lapland van 1316 graden en zelfs van de waarnemingsplaatsen in het Poolgebied wordt niet meer dan lichte vorst gemeld. Strenge koude komt alleen voor ver in het Oosten, waar Oostelijke winden de koude uit de binnenlanden van Rusland naar de Oóst- zeekusten en Polen transporteeren. De Duitsche Middelgebergten zijn nog al tijd in een kouden mist gehuld. In Zwitserland steken de Alpentoppen bo ven 2500 M. thans weer boven het wolken dek, dat het geheele vaste land bedekt, uit. In Schotland. Ierland en langs de Noorsche kust vielen matige hoeveelheden regen. Terugkeer van de vorst in de eerste et malen is thans zeer onwaarschijnlijk gewor den, zoodat nu op doorgaande dooi te reke nen valt. Barometer Stand van heden morgen Stand van gisteren Neiging: Achteruit. Opgegeven door de FA. FEDERMANN, 760 m.M. 768 m.M. Opticien. Groote Houtstraat 37. TeL 11059. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 35 F. 32 F. 38 F. HOE LANG MAG EEN VERKOUDHEID DUREN? IN 10 MINUTEN KUNNEN ALLE BACTERIëN VERNIETIGD ZIJN. Wacht niet tot Uw verkoudheid een ernstiger karakter heeft aangenomen. Er is thans een nieuw middel uitgevonden Karsote Inhalatie dat zelfs bij hardnekkige verkoudheden, influenza, hoest etc. onmiddellijk verlichting brengt. Laboratorium-proeven hebben be wezen, dat de damp van Karsote alle bacteriën van griep, influenza, verkoudheid in minder dan 10 minuten vernietigt. Sprenkel 10 a 15 druppels Karsote op Uw zakdoek ('s nachts op Uw hoofdkussen) en snuif den verfrisschenden damp flink op. Dan worden de verstopte neus gaten weer geopend, het slijm achter in de keel komt los, het ademhalen gaat gemakke lijker. Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 f>er flacon (zakformaat) en ƒ1.35 per flacon (2 x de kleine maat). Omzetbelasting inbegrepen. 'Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 4 Januari. Ondertrouwd 3 Januari: A. Bloem en M. Zegwaard; P. H. Hoomans en M. A. Vogel; H. Vrijstein en C. G. W. Wallbrink; J. J. Cörvers en C. Kaagman; C. A. Jaspersen en A. Kucis; W. F. D. D'haene en J. C. Barnhoorn; J. Kuik en R. Cijprian. Getrouwd 3 Januari: P. J. Kuiper en J. E. M. Harkmans; M. H. Arbon en E. M. Dasia; A. Bakker en J. G. H. Goezinnen; H. H. A. van Daalen en M. M. Hoogeboom; P. H. Kelder man en J. B. Zorn: C. J. M. Stavenuiter en E. van Kessel: D. Calandt en A. S. de Kruif; C. J. J. aan de Kerk en E. C. A. Arxhoek; J. de Peuter en M. Houtsma; J. T. Nieuwen- huizen en D. Lucas; R. Hoekstra en J. Klau wers; J. W. Schouten en J. E. H. de Weerdt. Bevallen 30 December 1933: M. Hassink Hulshof, d.; 31 December 1933: B. Pool—Lok, d.; 1 Januari: C. Kleine Schiphorstvan Bragt, d.: G. E. SpaargarenKaptijn, z.; 2 Januari: J. de Jong—Knol. d.; P. E. F. Kol- lewijn—Zoomers. d.; 3 Januari: L. Hooge boomKammeraad, d.; A. J. v. d. EistKnip, d.; F. Kleine WildeVienken, z. Overleden 30 December 1933: II. Klijsen, 26 j., Hazepaterslaan; 2 Januari. H. J. Wolff, 57 j., Duvenvoordestraat; J. Kip, 75 j., M. van Heemskerkstraat. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: H. W. C. Nieuwenhuys en M. van Hees. Getrouwd: G. H. Vallo en K. Ansing; J. Timmers en G. A. Straatsma. Bevallen: G. M. Niessink—van Vuuren, d.; J. van ExcelBeerthuizen, z. Overleden: J. F. W. Veling, 68 j., wedn. van H. M. J. Looman. 464e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 4de klasse, 3de Hjst Trekking van Donderdag- 4 Januari 1934 Hooge Prijzen f 1500.— 2551 f 400.— 3605 f 200.— 6338 Prijzen van 65. 1 60 77 512 701 783 945 1021 1184 1249 1380 1543 1849 1941 2097 2458 2572 3098 3207 3321 3332 3519 3569 3889 4708 5393 5438 5445 5530 5786 6023 6311 6314 6537 6621 6893 7090 7187 7361 7461 7803 7961 8220 8417 8565 8680 8741 8822 8914 8967 9164 9294 9539 9554 10922 11088 11346 11452 11605 12115 12163 12213 12336 12939 13207 13518 13532 13658 13673 13900 14784 14816 15212 15630 15658 15771 15992 16016 16324 16985 17129 17528 17692 17803 18051 180G8 18707 18722 18927 19271 19707 19721 19774 20092 20405 20453 20541 Fouten 4e klasse 3e Lijst: 705 m. z. 715. Waar schuilen de oorzaken Een onderhoud met minister Paganon. (Van onzen Parijschen correspondent). Naast het ontzettende drama van Lagny heeft zich een ander afgespeeld: de arresta tie van den stoker en van den machinist die er van waren verdacht het vreeselijke onge luk te hebben veroorzaakt door onoplettend heid. In vergelijking met de zware verliezen welke worden geleden is deze arrestatie na tuurlijk slechts 'n onbelangrijk détail, maar wanneer men zich de moeite geeft om de bij zonderheden van de ramp na te gaan al thans de mogelijkheden en waarschijnlijk heden te overwegen dan komt men tot an dere inzichten en blijkt het al zeer spoedig dat er wel degelijk aanleiding bestaat om van veronachtzaming te spreker.. En dat verwijt treft geenszins den machinist, geenszins den stoker, noch een wisselwachter, noch een sein-chefen daarom heeft men zich dan ook gehaast om zoo spoedig mogelijk de „ver dachten" weer vrij te laten Maar waar nu de oorzaken van de ramp te zoeken? Zietdaar de groote vraag, waarop we zoo objectief zullen trachten te antwoorden. We moeten dan eerst een serie vragen doen. Primo: is het waar, dat het vertrek, dat zoo zeer verlaat werd en waardoor de ont zettende ramp ontstond, moet worden toege schreven aan het feit dat de locomotief be vroren was? Secundo: hoe is het mogelijk dat nog houten wagons worden gebezigd? Tertio: waarom worden z.g. ..krokodillen" (dit zijn knal-signalen) gebruikt? Laten we het eerst even bij deze drie ka- piltale vragen laten om te trachten er een ant woord op te vinden. Wat vraag één betreft: het is maar al te zeer bekend hoe, wanneer er zooals aan den vooravond van feestda gen een enorme toevloed van reizigers is al het oude materiaal te voorschijn wordt ge haald. Het is óók bekend (en 't was hier het geval) hoe de „compagnie" dan de wagons volpropt tot zelfs in de gangen om toch voor al maar geen extra kosten te maken door het inlasschen van een anderen trein. En vooral niet wanneer men talrijke gratispassagiers (militairen die enkele dagen met verlof gaan) moet vervoeren. Wat nu het gebruik van houten materiaal aangaat: jaren geleden reeds is wettelijk bepaald dat al het houten materiaal door ijzer en staal zou worden ver vangen. De maatschappij, hoewel levend bij de gratie van den Staat d.w.z. van den be lastingbetaler, heeft er zich echter geen steek van aangetrokken. De bezuiniging, welke zich echter alleen ten koste van den passagier manifesteert, werd ook uitgestrekt tot het toezicht op de lijnen. Iedere spoorwegdes- kundige is het er nu wel over eens, dat het heele stelsel van knalsignalen totaal ver ouderd en gevaarlijk is. Maar de maatschap pij heeft zich ook daarvan niets aangetrok ken. Een derde kapitale fout is deze: machi nist en stoker krijgen boete voor elke minuut dat ze te laat aankomen. Er wordt hun niet gevraagd of het regende, of het mistte, of ze een goed uitzicht hadden: elke minuut ver traging beteekent boete. En dan ten vierde: hoe tenslotte moeten lijnen, die berekend zijn op een naar ton gewicht en snelheid van veertig kilometers per uur. het uithouder, onder 200 ton met een vereischte snelheid van honderd en meer? Nu kan men op dat alles wel antwoorden: maar de „compagnie" werkt al met verliesdoch voor een rede lijk mensch is dat toch geen verdediging, wanneer het er om gaat om honderden men- schenleveris te sparen. Want de „compagnie" kan nu wel redevoeringen houden en leed wezen betuigen en begrafenissen bekostigen en straks (hetgeen ook al weer van de be lastingbetalers komt) enkele biljetten van duizend uitbetalen aan de nagelaten betrek kingen van de verongelukten, doch daar mede is de zaak niet opgelost. We moeten in dit verband nog even terug komen op de wet, die gebiedt dat siechis van metalen materiaal gebruik mag worden ge maakt, wet waartegen de „compagnie" nu dan toch heel schandelijk heeft gezondigd. Dat die wet wel degelijk bestaat bewijst het volgende: één dag na de catastrophe stond weer, ditmaal voor Reims, een geheel houten trein onder stoom voor het transport van verlofgangers. Een Kamerlid ziet het bij toe val en verbiedt den chef om het vertreksig naal te geven en onmiddellijk, na één tele foontje, geeft het ministerie bevel om heel de samenstelling te vervangen door een van metaal. Was de ontzettende les van den voor avond nog niet overtuigend genoeg geweest? Dat het oleidcoi voor uitsluitend metaal geen overdrijving is, bewijzen de fotopagina''. Van het stalen monster, dat den noodlots- trein aanreed, was de locomotief hoegenaamd niet beschadigd en zelfs de bestuurders zijn er met enkele schrammen afgekomen. Hij, die wel het meest was aangewezen om zich uit te spreken over de oorzaken van de catastrophe, is de heer Paganon, minister van Openbare Werken. Immers, in zijn hooge functie heeft hij dadelijk een onderzoek kun nen gelasten. Het eerste resultaat, de arres tatie van de machinist en den stoker, was niet gelukkig, maar hun invrijheidsstelling kort daarop, toen inderdaad bleek, dat het signaal op veilig stond, geeft de overtuiging, dat de minister ons eerlijk kon verklaren: Onverschillig hoe de rapporten van de experts luiden: ik zal niet rusten voor de ware schuldigen ter verantwoording kunnen worden geroepen, zelfs al zouden het hééle organisaties zijn. En ik kan u er aan toevoe gen, dat het onderzoek met absolute onpar tijdigheid zal worden gevoerd. Als we nu nog even de kwestie van het houten materiaal er buiten laten, meneer de minister, dan blijft er toch de kwestie van de knalsignalen. Het is bekend dat deze, vooral wanneer het vriest, herhaaldelijk wei geren en dat een lichtsignaal veel afdoender is Dit wordt beweerd, maar men kan niet lichtvaardig zoo'n ingrijpende technische verandering overwegen. „Ik weet wel", zoo gaat de minister dan verder, „dat de meeningen uiteenloopen: de één zegt dat een trein die te laat vertrekt, zoo hard mogelijk moet rijden om den ver loren tijd in te halen en een ander is juist de meening toegedaan, dat men bij mist en regen of vorst zoo langzaam mogelijk moet rijden, maar dat zijn allemaal overwegingen welke weinig hebben uit te staan met de ma- terieele feiten. En die nu juist verontrusten me en daarover gaat het uitgebreide onder zoek dat ik gelast heb. Het systeem-Flamant (d.i. een papieren rol waarop automatisch de ontwikkelde snelheid en de passage bij seinen en wissels staat opgeteekend) heeft de regelmaat van den rit aangetoond: eerst moeten we dus trachten uit te vinden de oorzaken, de materieele oorzaken van de catastrophe en dan kunnen we de verant woordelijken aanwijzen. Dit onderzoek duurt echter eenigen tijd en voor ik de rapporten heb kan ik me dus niet uitspreken. Maar ik herhaal u nog eens wat ik zoo even heb ge zegd: niemand zal worden gespaard." HENRY A. TH LESTURGEON. INSTALLATIE PELIKAAN- COMITé. OP 10 JANUARI GELEGENHEID DE VLIEGERS TE HULDIGEN. Het Uitvoerend Comité van het „Pelikaan- Comité" dat opgericht is tot het bijeenbrengen van een Nationaal Luchtvaartfonds, in een voltallige vergadering te 'sGravenhage bijeen geweest. Besloten werd, dat op 10 Januari a.s. des middags om 2 u. 15. in het Koloniaal Instituut te Amsterdam de plechtige installatie van bet Comité zal plaats hebben. Tot deze bijeen komst zullen worden uitgenoodigd de leden van het Eere-comité, van het Uitvoerend comité en van het Algemeen comité met hun ne introducés. Na deze installatie zal gele genheid worden geboden aan organisaties, vereenigingen en particulieren hun gelukwen- schen aan de vliegers aan te bieden. Toegangs kaarten voor deze ontvangst kunnen worden aangevraagd op 't hoofdkantoor der K. L. M. Om de propaganda voor de stichting van een Nationaal Luchtvaartfonds zoo goed mo gelijk ie doen zijn zal de hulp van plaatselijke Comité's worden ingeroepen. In verband hier mede zal het Uitvoerend Comité zich tot de burgemeesters richten. DE PELIKAAN-BEMANNING DANKT. De bemanning van het Fokkervliegtuig F. XVin van de K.L.M. „de Pelikaan" met groote dankbaarheid vervuld, dat zij erin ge slaagd is. de haar opgedragen taak „de snelle heen- en terugtocht naar Nederlandsch-Indië" met gunstig gevolg te volbrengen, is diep onder den indruk van de grootsche hulde haar ge bracht, zoowel in Nederlandsch-Indië als na terugkeer in het Vaderland; zij betuigt hier voor haar oprechte erkentelijkheid. Het is der bemanning tevens een behoefte om met grooten dank te gewagen van de zoo veel omvattende hulp, vaak bij nacht en ontij, van officieele personen, luchtvaartpersoneel en particulieren, zoowel binnen de grenzen van het Moederland en koloniën, als van alle vreemde rijken. (Groot Brittannië, België, Frankrijk, Italië, Griekenland, Egypte, Pales tina, Transjordanië, Irak, Perzië, Britsch Indië, Birma, Siam, Kedah, Strait Settlements). De groote samenwerking met de Engelsche Luchtvaart Maatschappij de .Imperial Air ways" en de Fransche Luchtvaart Maatschap pij de „Air France" heeft mede bijgedragen ook de moeilijkheden van den tocht te over winnen. Voorts zij het haar vergund met grooten lof te gewagen van de zoo in alle opzichten ont vangen steun en hulpvaardige medewerking van den Rijksradiodienst, zoowel in Nederland als in Nederlandsch-Indië en van alle parti culiere radio-omroepvereenigingen. Gesteund en gedragen door de geheele pers, zoowel hier te lande als in onze overzeesche gewesten en in de overtuiging, dat zij met groote belangstelling door allen, die wel mee- nen met onze Nederlandsehe luchtvaart werd gevolgd, heeft zij haar opdracht kunnen vol brengen. Het is haar een voorrrecht en een behoefte hiervan openlijk te mogen getuigen. get. I. W. SMIRNOFF. P. SOER. J. H. M. GROSFELD. C. H. VAN BEUKERING. VERKEERSSTREMMINGEN. Opgave van verkeersstremmingen verstrekt door den A.N.W.B.. Toeristenbond voor Neder land. Hedel; Overtocht per pont voor auto's tot 21 uur, nadien voetgangers en rijwielen per boot. Beusichem: overtocht normaal. Culemborg: overtocht normaal. Vianen; Overtocht voor alle verkeer moge lijk tot zonsondergang; rijwielen en voetgan gers tot 24 uur. De overige verbindingen zijn normaal. MUTATIES BIJ DE NEDERLANDSCHE BANK. Met ingang van 1 Januari 1934 is eervol ontslag als adjunct-secretaris der Neder landsehe Bank verleend aan Mr. C. J. Vriesse, wegens zijn benoeming tot directeur der bijbank te Rotterdam. Ir. zijn plaats is be noemd tot chef van de afdeeling secretarie prof. mr. A. M. de Jong. De heer de Jong blijft tevens chef van de afdeeling buiten land. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT. Haarlem, 3 Januari 1934. Brusselsch Lof 20—30 ct. per K.G. Knakpeen 6—8 ct. per K.G. Andijvie 5090 ct. per kist. Boerekool 2540 ct. per kist. Gele kool 4070 ct. per kist. Groene kool 20—35 ct. per kist. Spruiten f 2.75f 3.50 per zak. Roode kool 510 ct. per stuk. Knolsederij 36 ct. per stuk. Prei 620 ct. per bos. Selderij 1025 ct. per bos. Pieterselie 10—20 ct. per bos.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2