VOOR DE VROU De Vrouw in de XXe eeuw. MODE-TIPS. ABR. MEIJER Casten Aan Den Disch. VRIJDAG 5 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 ONZE MODERNE HOEDJES EN HOE ZE GEDRAGEN WORDEN. Jeanne de Fl. EEN JUMPER MET HOOCEN BOORD. Het jumpermodel met hoogen boord, dat de teekening aangeeft, is op het oogenblik erg in trek, en het is niet alleen een aardige variatie op de luchtige sierlijke gevalletjes, die we den laatsten tijd droegen, maar ook een praktische, want in een Hol- landschen winter heeft men af toe een stevig klee- dingstuk maar al te zeer noodig, hoe zeer er soms ook af gegeven wordt op „Hollandsche win ters". Dit model van Jumper is trouwens niet nieuw, waarschijn lijk herinnert men zich nog wel de witte ijs- truien van vroeger, die wel een beetje minder elegant waren, maar dit toch heelemaal op dezelfde manier in elkaar zaten, en de meest schipperstruien hebben nog steeds dit model; maar niemand keek er naar of had behoefte het in de mode te brengen, tot Greta Garbo, zooals men zich waarschijnlijk nog wel her inneren zal, een dergelijk soort van trui in „Anna Christie" droeg. Onder den naam van „Garbo-jumper" worden deze modellen op het oogenblik in den handel gebracht, maar wie er iets voor voelt er zelf een te breien, zal merken, dat dat weinig moeilijk heden oplevert. Een aardige steek om ervoor te gebruiken is de volgende, die een smal ribbeltjes effect geeft en die bovendien dik en stevig opwerkt .waarbij nog het voordeel komt, dat hij een uiterst elastisch breiwerk geeft, waar de rek niet gauw uitgaat: een groot voor deel voor een trui, die goed sluitend moet zitten! De steek is heel eenvoudig: eerste pen één afhalen, één recht breien, één af halen, één recht breien enz.; tweede pen: averecht overbreien. Enzoovoorts, enzoo- voorts, waarbij men zorgen moet, dat de af gehaalde steken boven elkaar komen te zitten. De boord breit men in twee recht, twee averecht, de boord van de mouwen idem dito, men breit een hooge ronde hals in de trui (van papier even een model knippen of laten knippen, en dat nabreien door het breiwerk er voortdurend op te leggen) en een aparte boord van twee recht, twee averecht, twee maal zoo breed als de hoogte van den boord, die men wil maken en die men er later met de hand aanzet. W. T. GROOTE HOUTSTRAAT 16 Wij wenschen U, geachte cliëntèle, een zeer voor spoedig nieuwjaar toe, en danken U voor uw mede werking in 1933 onder vonden. Wij hopen ook in 1934 op uw steun te mogen rekenen en geven U de verzekering, dat wij steeds opnieuw zullen TOONEN UW VER TROUWEN waard te zijn. Wij gaan VOORT met de bekende ABR. MEIJER—kwaliteiten te leveren tegen zoo laag mogelijk gesielde prijzen. (Adv. Ingez. Med.) KEUKEN GEHEIMEN. Gevulde broodjes (4 personen)4 kleine broodjes, ongeveer 1 ons koud vleesch, 1 dL. bouillon, 2 lepels boter, 1 uitje, peper, zout, nootmuskaat, wat fijngehakte peterselie, een sneetje oud brood. Snijd het bovenste kapje van de broodjes af, hol ze uit en besmeer de binnenkant met wat gesmolten boter. Hak het uitje heel fijn en fruit het even in een weinig boter; voeg de bouillon en het fijngehakte vleesch toe en bind het vocht met wat broodkruim. Maak de massa naar smaak af met peper, zout, noot en fijngehakte peterselie. Vul met deze massa de broodjes en leg er de uitgeholde dekseltjes op. Besmeer de buitenkant met gesmolten boter en laat de broodjes in de oven warm en knappend wordeïi. Bedek een schotel met een papieren servetje en leg hierop de gevulde broodjes; dien ze zoo warm mogelijk op. Wortelen met groene e^vten (4 personen): 11/2 pond winterwortelen. 1/2 pond groene erwten, 2 lepels boter, zout. Laat de gewasschen groene erwten een nacht In koud water weeken, zet ze met het weekwater op, voeg wat zout toe en laat ze gaar koken (ongeveer vijf kwartier). Schil de wortelen, snipper tot gelijke reepjes (zoo dat ze op jonge worteltjes gelijken), kook ze gaar met een bodempje water en wat zout; zorg ervoor, dat ze tegelijkertijd gaar en bijna droog zijn (1 uur). Schep de erwten met een schuimspaan uit het kooknat, voeg ze bij de worteltjes en laat de groente met de boter nog 10 minuten stoven. Het overgehouden erwtennat kan voor de bereiding van soep worden gebruikt. Deensche rijst (4 personen)1 L. melk, 1/2 ons rijst, iets zout, 1 ei, 1/2 ons suiker, 1 ons bitterkoekjes, 1/4 stokje vanille. Breng de melk met het zout en het va nillestokje aan de kook, voeg de gewasschen rijst toe en laat de pap, onder af en toe roeren, zachtjes koken, tot ze gaar en ge bonden is (1 uur). Roer er, van het vuur af. de suiker en voorzichtig het geklopte ei door. Leg in een beboterd vuurvast schoteltje de rijst (waaruit de vanille verwijderd is) en de bitterkoekjes laag om laag; zorg, dat de bovenste laag uit rijst bestaat. Laat de mas sa in de oven een lichtbruin korstje krijgen. Als December voorbij is dan zijn ook de feesten voorbij. Dan liggen Januari en Fe bruari voor ons in al hun eentonigheid, reek sen van grauwe, emotie-looze dagen en de lente die daar op volgen moet, lijkt nog heel ver. Na de drukke December-maand zijn de volgende maanden stil en vervelend. We kijken vergeefs uit naar de lichtende pun ten die December zoo rijk deed zijn. Dagen van werk, avonden van stilte. En de stilte kunnen we nu eenmaal niet goed aan. Stilte is iets wat heel weinig past in ons drukke leven. We zouden heusch heel raar staan te kijken als het plotseling stil om ons heen werd. We zijn zoo gewend ge raakt aan allerlei geluiden, dat we ze niet eens bewust meer hooren. Trams, auto's, radioze zenden hun geluiden door ons leven en vormen er een deel van. Ze be trekken ons ieder uur van den dag in het leven van de buitenwereld. Dat wij niet verlangen naar de stilte de feestdagen in de December-maand heb ben ons er weer van overtuigd. Met Kerst mis waren er drie Zondagen. En ik heb menigeen hooren verzuchten: wat moeten we deze drie Zondagen lang beginnen? En ik heb er mij zelf ook op betrapt, dat ik voor die dagen een programma in elkaar zette: de eerste dag hierheen, de tweede daarheen En als je dan van „uitgaan" spreekt, dan hoef je nog heelemaal niet te denken aan mondaine restaurants of nog mondainer dancings. Je kan gaan naar genoegelijke kerstmisvieringen bij familie of kennissen, je reserveert een avond voor een kerk concert of wijdingsdienst. Je vult je dagen angstval lig, om maar niet, juist op zoo'n dag, al leen met je zelf te hoeven zijn. Want je weet zeker, dan ga Je denken en dat denken wil je ontvluchten. Waarom? Omdat je bang bent voor somber worden? Misschien.... Maar in de eerste plaats waarschijnlijk omdat je je dan eens eindelijk rekenschap zal geven van je daden, omdat je dan eens eindelijk in je zelf zal kijken en je afvragen: wat doe ik eigenlijk? We leven in een roes. En als we stille dagen zien naderen, dagen zonder werk zooals de Kerstdagen bijvoorbeeld, dan draaien we gauw een programma in elkaar om dien roes maar voort te kunnen zetten. We nemen hier en daar wat mee, een beetje stemming, een mooie gedachte, een klein ideaaltje en vooruit maar weer! En dan komen de sombere, vervelende maanden Januari en Februari. En daarin zullen veel oogenblikken zijn, waarin je aan je zelf overgelaten bent. Hoe moet je dien tijd vullen? Als we dien tijd eens niet vulden met druk gedoe, met menschén-zien en men- schen-spreken? Als we eens zoo af en toe alleen durfden zijn? „Leer u aan de stilte laven", zegt Adama van Scheltema. „Weqs in haar gelukkig, kind." Ja. kind. Met daar den nadruk op. Als we nog zoo eenvoudig waren als de kinde ren, als we nog zoo kalm in de stilte kon den zitten zooals het kind dat doet, zoo zui ver tegenover ons zelf. Maar we weten wel, dat er bij ons in de stilte heel wat vragen zullen komen en dat het bij ons geen zui- ver-tegenover-onszelf-staan zal zijn, maar dat het er juist om zal gaan weer zuiver te genover onszelf te kunnen staan. Dat beetje stemming, dat makkelijk aangenomen ide aaltje, wat beteekent het eigenlijk. Dat moeten we ons afvragen als we tot kalmte komen. In December, met feest en drukte, zochten we de stilte niet. In Januari, Februari zoekt de stilte ons. Laten we niet lafhartig op de vlucht gaan! BEP OTTEN. ,DE SPECIALE AANBIEDING.' Het succes, dat we hadden met onze vorige „speciale aanbieding" heeft ons doen beslui ten onze lezeressen nogmaals in de gelegen heid te stellen kennis te maken met onze pa tronen tegen den lagen prijs van 35 cents per stuk. Beide hieronder afgebeelde patronen zijn verkrijgbaar in één maat en wel de vol gende: bovenwijdte: 102 c.M. taillewijdte: 82 c.M. heupwijdte: 107 c.M. Het werken met dit patroon behoeft geen moeilijkheden op te leveren, daar men door het al of niet aanknippen van naden de japon op de juiste grootte krijgt. No. 231: bijzonder mooi model van wollen stof met kraag en manchetten van satijn. De revers loopen door, kruisen zich van voren en worden op den rug tot een strik gebonden. Be- noodigd: 2.80 Meter stof van 130 c.M. breedte en 1 Meter zijde van 90 c.M. breed. No. 233: japon van angora-wol. Smaakvol model voor zwaardere figuren; de rok heeft een los overvallend schootje en een rechte voorbaan met geaccentueerde naden. Benoodigd: 3 Meter stof van 130 c.M. breed. Beide patronen zijn verkrijgbaar bij de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175 Amsterdam. Toezending zal geschieden na ont vangst van het bedrag, dat kan worden over gemaakt per postwissel, per postgiro 41632 of wel in postzegels. Den lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestelling van het gewenschte patroon ook „De speciale aanbieding" te vermelden. Het afgeloopen jaar bood den vrouwen in enkele landen winst in rechten, maar voor een groot deel van de wereld viel slechts reactie te boeken. In een lezing over het Lit. Congres te Chicago door haar bijgewoond, toonde mevrouw Wijnaendts Francken-Dyse- rinck zich zeer ingenomen met het toene mend idealisme in de nieuwe wereld en de vrouwen schenen er geen extra belemmerin gen in haar arbeid te ondervinden. In Spanje oefenden de vrouwen voor het eerst het po litieke kiesrecht uit, maar in Frankrijk heeft de Senaat dit jaar, opnieuw de hoop der Fransche strijders voor het vrouwenkiesrecht den bodem ingeslagen. In Parijs en Brussel mochten vrouwen (resp. Helene Studer-Weingartner en Martha Luiz) als orkest-dirigente optreden; de prix fémina-vie heureuse ten bedrage van 5000 francs viel aan een vrouw ten deel; in Egypte werd de eerste Mohammedaansche vrouw toegelaten tot de balie; Chili liet de vrouwen toe bij de gemeenteraadsverkiezingen; de Argentijnsche Kamer nam een wetsontwerp aan op de emancipatie der vrouw. Het zijn grepen, die getuigen, dat er niet overal stil stand of achteruitgang is. In Nederland openbaart zich in de inge zonden stukken in de bladen reeds een geest om na de gehuwde vrouw ook de ongehuwde van de arbeidsmarkt te weren, behalve dan als dienstbode of werkvrouw, in welke laat ste functie de gehuwde wel haar gezin mag verwaarloozen! Bij de -wijziging van het Rijksambtenarenreglement (afgekondigd bij Kon. besluit van 22 Mei jl.) werd de moge lijkheid van ontduiking der bepalingen waar door de gehuwde vrouw uit de rijksbetrek kingen wordt geweerd beperkt, door de be paling. dat de vrouwelijke ambtenaar, die in in comcubinaat gaat leven, wordt gelijk ge teld met de vrouwelijke ambtenaar, die in het huwelijk treedt Officieel is hier dus voor de zedelijkheid gezorgd in hoeverre er controle mogelijk is voor alle verhoudingen welke niet overeenstemmen met de zeden wetten, durven we niet uitmaken. Van de groote steden heeft Rotterdam de gehuwde vrouw nu nagenoeg geweerd uit den ge- De Vrouw in 1933. meentedienst, door een besluit, dat 15 De cember in werking trad) waarbij de huwen de ambtenares ontslag zal worden verleend, gehuwde vrouwen niet meer in gemeente dienst worden benoemd en gehuwde ambte naressen, wier man eveneens m overheids dienst is, zullen worden ontslagen. In Gro ningen en Den Haag wordt in dezelfde rich ting gestuurd. In Groningen werd een comité opgericht voor actie voor ontslag aan de gehuwde vrouw uit overheidsdienst. In de Kamer is het aantal vrouwelijke Kamerleden geslon ken. Een vrouwelijk afgevaardigde van den Vrijheidsbond en een van de Vrijzinnig-De mocraten die zich niet herkiesbaar stelden, werden niet door een vrouw vervangen. De dood veroorzaakte ook ernstige verlie zen in de gelederen der voorgangsters van verschillende richting: De anti-revolution- naire eere-presidente van de Gereformeerde Meisjesvereenigingen Henriëtte Kuyper oefen de daar een enormen invloed: mevr. Steen- hoff-Smulders liet in katholieke vrouwen kringen een moeilijk te vervullen plaats; de voormalige katholieke afgevaardigde mevr. Bronsveld-Vitringa, die destijds bij de Vloot wet onafhankelijk stemde, heeft in vrouwen kringen een onvergetelijken indruk gelaten; over Marie van Wijk en freule Elias werd hier reeds geschreven. De laatste was geen feministe maar zij slaagde door typisch vrou welijke toewijding en voortvarendheid als di rectrice van het Museum voor Onderwijs en de wijze, waarop zij daar haar werk opvatte, was wel geschikt om vrouwenarbeid te doen waardeeren. Te Bussum overleed een voor malig pionierster van het huishoudonderwijs voor Ir.do-Europeesche meisjes in Ned -Indië. mevrouw Hissink-Snellebrand op 80-jarigen leeftijd. Onder de vrouwen van beteekenis, welke in het buitenland in het afgeloopen laar overleden staat vooraan Arrnie Besant. die als theosoof en sociaal werkster zoo moe dig en nobel voorging; Anna de Noailles, de Fransche dichteres speelde haar rol in de politiek achter de schermen; Clara Zetkin deed het in het openbaar; nog dienen te worden genoemd: Dame Maud Agnes1 Lawrence, directrice van de Women's Esta- blissements at the treasury, die te Londen met veel eer werd begraven; de Zuid-Afri- kaansche Jane Waterston, een der eerste vrouwelijke studenten aan de Mefische school te Londen; en een der voorgangsters van de Poolsche vrouwenbeweging, Casimire Bujwi- dowa. We kunnen slechts aanstippen. Tegen over die verliezen hadden we in eigen land het feest van enkele jubilaressen: de 50e verjaardag van de succesvolle vrouwelijke professor Joh. Westerdijk, die reeds in 1917 tot buitengewoon hoogleeraar werd benoemd aan de universiteit te Utrecht. Marie Wittop Koning mocht terugzien op een 40-jarige werkzaamheid bij het huishoudonderwijs, waarbij zij haar taak, vooral in de oorlogs jaren, zeer sociaal heeft opgevat; Suze Gros hans, de humane ethische werkster bij uit stek. die door haar groote bescheidenheid altijd op den achtergrond bleef, werd 70; de bekende natuurliefhebster en journaliste, Geertruide Carelsen werd gehuldigd op haar 90en! Het Tehuis voor vrouwen te Rotterdam vierde zijn gouden feest en bleef jong Onder het nieuwe, dat in het afgeloopen jaar voor of door vrouwen tot stand kwam, zij gewezen op de Oprichting van een vakschool voor vrouwenarbeid te Zetten; in Friesland werd een Soroptimistclub opgericht; de Ned. Vrouwenclub te Amsterdam heeft een advies bureau voor vrouwen ingesteld; de Arbei dersvrouwen in het oosten hebben een neu trale vrouwenvereeniging gesticht, welke strijdt voor brood en huisvestiging; in Den Haag zorgde de Ver. voor Vrouwenbelangen voor een gezellig home voor werklooze vrou wener was overal actie. De Nationale luchtvaax-tschool te Schiphol kreeg haar eer ste vrouwelijke leerlingWe zullen het er bij laten want volledigheid is niet mogelijk. Al worden de vrouwen op vele plaatsen te ruggeschoven zij verliezen haar energie nog niet en toonen overal nieuwe wegen te zoe ken. Het is voor de jonge vrouwen een moei lijke tijd, maar het is te hopen, dat zij niet luisteren naar hen. die de maatschappij de medewerking der vrouw willen ontnemen, maar door nieuwe krachtsinspanning en aan wending van de beste vrouwelijke eigen schappen zullen bewijzen dat de vrouw niet kan worden gemist bij het pogen een betere wereld te scheppen. Over de vrouw in Duitschland zullen we zwijgen, zij zelf moet weten wat zij wil. maar moge het voorbeeld der Dnitsche de Nederlandsche vrouw leeren de rechten welke zij bezit voorzichtig te be hoeden. EMMY J. B. Een diner in orde maken is voor de vrouw des huizes een probleem dat dagen van te voren het noodige overleg en de meest tech nische overwegingen met personeel en leve ranciers vereischt: denk dan ook maar nooit, dat een goed georganiseerd en geslaagd diner geen voorbereidingen noodig heeft gehad! Als dat het geval was, zou er van het heele feest niets terecht zijn gekomen. Maar als laatste aller toebereidselen spant de plaatsing der gasten dan nog de kroon. Wij bedoelen daarmee niet speciaal een officieel diner, waar de gasten geheel naar rang worden geplaatst, en waar daardoor geen rekening gehouden kan worden met de karakters der gasten. Maar op een dineetje thuis kan de plaat sing al een probleem vormen, dat heel wat hoofdbrekens kost, voordat het naar ieders genoegen is opgelost, en wanneer u dan ook ergens een gezellig eetpartijtje hebt meege maakt, denk dat maar niet, dat de gast vrouw die plaatsing in een verloren oogen blikje heeft uitgemaakt: alle gasten hebben soms in haar gedachten al naast alle andere gasten gezeten, totdat tenslotte de beste op lossing van dit raadsel wordt uitgevoerd. Nu is het natuurlijk niet gemakkelijk om algemeene regels te geven voor het plaatsen der gasten, maar er zijn toch wel enkele dingen waarmee men rekening kan houden. Zet ten eerste twee menschen, die hetzelfde vak beoefenen, niet naast elkaar, want of zij zwijgen steeds, omdat zij toch ook weieens wat anders dan hun eigen conversatie- onderwerpen willen hooren; óf zij spreken den heelen avond over hun vak en zijn voor het gezelschap verder uitgeschakeld. Zorg, wanneer de tafel niet te groot is, dat oud en jong, vroolijk en zwijgzaam over de geheele tafel verdeeld zitten, dan heeft men de meeste kans dat de gesprekken algemeen zijn, wat voor een klein gezelschap het aan genaamste is. Is het gezelschap echter nogal groot, dan gaat dit natuurlijk niet, en dan is het veel beter om jong bij jong en oud bij oud te plaatsen, met daar tusschenin een overgangs gedeelte, waardoor de band.met de verschil lende tafelgedeelten blijft bestaan. Zet dan de drukste en joligste gasten ook niet te dicht bij elkaar: op die manier zou een vroolijke hoek ontstaan die den boven toon voert en verlammend werkt op de con versatie der anderen. Zorg als gastvrouw, dat ge alles goed kunt overzien, en zet geen getrouwde paren en naaste familieleden te dicht bij elkaar. Ver loofden behooren natuurlijk naast elkaar, maar wanneer u weet dat een paartje wan neer het bij elkaar zit, steeds samen zacht zit te praten, breek dan maar resoluut met de conventie en zet ze elk naast 'n ander, want twee menschen die zich met niemand anders dan met alkaar op 'n fluistertoon onderhouden kunnen evengoed de stemming bederven. In families waarin vaak kleine of groote dinertjes voorkomen, kan het gebeuren, dat een eenmaal opgemaakte tafelschikking als de beste voorgoed wordt aangehouden, om dat in theorie iedereen zoo het beste zit, en niet anders: geen echtparen naast elkaar, neef Karei niet te dicht bij nicht Marie, om dat ze elkaar niet erg best verdragen, tante Coba zoover mogelijk van haar man af, om dat ze altijd op hem zit te hakken, enzoo voorts. z Maar als die schikking eenige malen zoo is uitgevoerd, dreigt de prettige conversatie op eenige punten dood te loopen. zoodat er al van tevoren verondersteld wordt: wij zit ten natuurlijk weer naast elkaar. Dat is fnuikend voor de prettige toon, en de gast vrouw die tenslotte de knoop doorhakt cn neef Karei en nicht Marie resoluut naast elkaar zet, terwijl zij tante Coba en haar man's ruzies negeert, zal vrij zeker kunnen zijn, dat zij succes heeft van die variatie. Want een feest verlangt nu eenmaal afwis seling, en waar de gewoonte in het dage lij ksch leven een heilzamen invloed kan uit oefenen, zoolang zij niet tot een sleur afdaalt is de gewoonte voor een feest uit den booze. E. E. J.—P. MEISJES-PELERiNETJE. Ze heeft er U allang om gevraagd. Uw oud ste, om zoo'n leuk pelerinetje, „net zoo eentje als Moes heeft"; maar tot nog toe heeft U niet aan haar wensch kunnen voldoen en wel om de eenvoudige reden <iat U ze te duur vond. Maar dat bezwaar is opgeheven. Uw dochter krijgt haar zin; we gaan zoo'n leuk dingske voor haar maken. We knippen eerst den vorm weer van tule; voor het opstaande boordje gebruiken we stijf gaas, zoodat het recht op kan blijven staan. Van georgette in de gewenschte kleur knip pen we nu de drie strooken, die het pelerine tje juist zoo kinderlijk maken. Ook het boord je heeft drie (smalle) strookjes. Dit boordje moet natuurlijk gevoerd worden, daar het gaas als binnenkant niet mooi is. Nu eerst wordt het boordje aan de eigenlijke pelerine gezet. Het is niet bepaald noodig diat liet peleri netje gevoerd wordt; mooi is het natuurlijk wel! U zult eens zien, hoe blij Uw dochtertje is, als het dingetje klaar is, en ook U zelf zult aan het maken ervan veel plezier beleven.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14