Grosse Messe C-Moll UIT DE OMSTREKEN is een genot! LETTEREN EN KUNST Aa hef Rooken VRIJDAG 5 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD HEEMSTEDE EIGENAARDIGE PRAKTIJKEN. In de laatste weken is het herhaaldelijk voorgekomen, dat bij alhier wonende banket bakkers, door een onbekende juffrouw per telefoon een groote bestelling werd opge geven. Bij het bezorgen der bestelling bleek dan, dat men aan het opgegeven adres van die bestelling niets afwist. De banketbakkers worden tegen deze praktijken gewaarschuwd. ZILVEREN JUBILEUM IN HUIZE ST. BAVO. Zaterdag a.s. zullen de Eerw. Zusters Maria Cassiana (Anna Maria Holling) en Zr. Maria Theodora (Maria Smits) in huize St. Bavo haar zilveren professiefeest vieren. Zr. Maria Cassiana is bijna al de jaren in St. Bavo geweest, Zr. Maria Theodora is hier 17 jaar. De bewoners van huize St. Bavo zul len wel zorgen, dat dezen dag niet onopge merkt voorbij zal gaan. ADRES VAN OUDERCOMMISSIE AAN DEN RAAD. De Oudercommissie van de openbare school D te O verveen heeft een adres tot den ge meenteraad gericht, waarin groote teleurstel ling en verwondering wordt uitgesproken over het feit, „dat de raad met 87 stemmen verworpen heeft het voorstel van B. en W. om over te gaan tot den bouw van een nieuwe school ter vervanging van het thans nog in gebruik zijnde zeer ouderwetsche gebouw". In dit adres wordt opgemerkt, dat algemeen bewezen en erkend is dat 't bestaande school gebouw reeds vele jaren in geen enkel op zicht meer voldoet aan alle mogelijke eischen. welke redelijkerwijs en zonder eenige over drijving gesteld kunnen worden aan een ge bouw, dat voor bovengenoemd doel geschikt moet zijn. Was misschien vroeger geen goede plaats voor een nieuwe school beschikbaar, dit bezwaar is thans opgeheven doordat een zeer geschikt terrein voor dit doel is aange wezen en grootendeels ook reeds in gereed heid is gebracht. Het bestaande schoolgebouw is reeds ongeveer zestig jaar oiift en staat op de meest ongunstige en ongeschikte plaats, die men zich denken kan. Aan één zijde loopt de spoorbaan vlak langs de School; aan de andere zijde wordt zij omgeven door den drukken Tetterode- en Bloemendaalscheweg. In het oude schoolgebouw zijn lokalen te weinig. Hieronder behoort in de eerste plaats minstens één leslokaal, zoodat het gymnas tieklokaal als leslokaal moet worden gebezigd. Het gevolg is, dat wanneer gymnastiekles wordt gegeven, de kinderen uit deze lokaliteit verwijderd en over andere lokalen verdeeld moeten worden. Deze toestand kan en mag niet blijven voortbestaan. Hoewel de Oudsr-commissie geheel de mee ning onderstreept, dat in de tegenwoordige economische omstandigheden elke onge- wenschte en niet strict noodzakelijke uitgaaf achterwege moet blijven, wenscht zij er met nadruk op te wijzen dat in dit geval 't bedrag besteed zou worden voor een algemeen so ciaal doel, waarvan de verwezenlijking geen uitstel meer kan lijden. Zelfs in de meest eenvoudige plattelands gemeenten zal men heden ten dage niet veel schoolgebouwen kunnen vinden die met den toestand van de Overveensche School D kun nen worden vergeleken. Het voortbestaan van dezen toestand is dan ook voor een ge meente als Bloemendaal onwaardig en niet te tolereeren. Opgemerkt dient nog dat de geraamde f 85.000 voor het nieuwe schoolgebouw, zouden kunnen worden verminderd met ten minste f 15.000 waarop de thans gebruikte school met het terrein en de woning van het schoolhoofd zeer matig mag worden getaxeerd, zoodat zou overblijven f 70.000. Wanneer nu gerekend wordt voor rente en aflossing van dit bedrag. 7 pet. per jaar, dan zou de nieuwe school ieder jaar van de gemeente f 4900 vorderen. Releveerende meent de Oudercommissie aan den Raad met den grootst mogelijken aan drang ernstig te moeten verzoeken, op zijn beslissing terug te komen en alsnog te beslui ten dat zoo spoedig mogelijk zal worden over gegaan tot den bouw van een nieuwe school. IJMUIDEN S.S. „WATERLAND" GESTRAND. Tengevolge van den mist uit de koers geraakt. DRIE SLEEPBOOTEN MET 2500 P K. IN ACTIE. Het van'New-Castle-en-Tyne naar Ameter- dam bestemde ss. Waterland van de Shipping and Coal Company, groot bruto 1107 ton en in 1915 gebouwd, is gisterenavond 6 uur 1 1/2 K.M. bezuiden de Zuidpier aan den grond geloopen. Het vaartuig, dat geladen is met steen kolen was door den aanhoudenden dikken mist eenigermate uit den koers gezet. Door de zware mistbanken was het vaar tuig van den wal af eerst niet. waarneem baar, doch door het afsteken van vuurpijlen en het geven van signalen op de stoomfluit werd de aandacht van de kustwacht getrok ken. Op het bericht van de stranding voeren onmiddellijk de sleepbooten Nestor en Sten tor van Bureau Wijsmuller uit, van wier diensten de kapitein van de Waterland met het oog op het verwachte slechte weer uit het Zuidwesten en het vallend water besloot gebruik te maken. De sleepbooten trachten een verbinding met het gestrande schip middels de eveneens ter assistentie uitgevaren reddingboot Neel- tje Jacoba tot stand te brengen, teneinde zoo spoedig mogelijk met het lossleepen te be ginnen. Dat de Waterland, die bij hoog water ge strand is. zich op deze open plek in een ge vaarlijke positie bevindt, bleek w"el uit het feit, dat de Neeltje Jacoba ten gevolge van de zware deining en de talrijke ondiepten niet langszijde komen kon, zoodat men een vlet als comminucatiemiddel gebruiken moest Door dat de vooruitzichten van het weer ongunstig waren en het schip namiddernacht tevens begon te werken besloot bureau Wijs muller meer sleepkracht te ontbieden. De hulp werd ingeroepen van de in Den Helder gestationneerde sleepboot Drente die full speed van Den Helder vertrok en hedenmor gen half zes op de strandingsplaats arri veerde. Ook de Drente bracht onmiddellijk een sleeptros op de Waterland uit, zoodat binnen korten tijd met 2500 I.P.K. getrokken werd. Nader vernemen wij, dat het gestrande s.s Waterland hedenmorgen bij hoog water is vlot gesleept. Het stoomschip is inmiddels in IJmuiden binnen gekomen. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1. Griet per 50 K.G. f 32—f 16. Tongen per K.G. f 0.75f 0.48. Groote schol per 50 K.G. f 19f 15. Middelschol per 50 K.G. f 19f 15. Zet schol per 50 K.G. f 21—f 20. Kleine schol per 50 K.G. f 19f 8.50. Schar per 50 K.G. f 11—f 4.90. Kabeljauw per 125 K.G. f 57.50—f 49. Groote gullen per 50 K.G. f 15f 8. Wijting per 50 K.G. f 9—f 5.50. BESOMMINGEN. Trawler: Vios II IJM. 134 120 manden f 2054. SANTPOORT „WIJ BOUWEN...." Het trekt de aandacht hoe druk er hier nog steeds gebouwd wordt of zal worden. We zen wij eenigen tijd geleden in dit verband op Middenduinerweg, Rijksweg en het voor malige „Terras", thans schijnt vooral de Ha- gelingerweg onder handen genomen te wor den. Een terrein liggende tusschen Cremerlaan, Hagelingerweg en Kerkpad is thans aan de beurt om met eenige tientallen huizen be bouwd te worden. VERPLEGEND PROVINCIAAL PERSONEEL. De Centrale Ned. Ambtenaarsbond heeft zich tot Prov. Staten van Noord-Holland gewend met een adres, waarin o.m. gezegd wordt, dat de Bond met leedwezen heeft kennisgenomen van een voorstel van Ged. Staten om art. 7, lid 7 van het Ambtenaren reglement 1920 zoo te wijzigen, dat aan het verplegend personeel het recht op vaste aan stelling, na proeftijd, wordt ontnomen. Adres sant acht deze voorgestelde wijziging geheel in strijd met het algemeen beginsel, neer gelegd in lid 4 van art. 7 van het Ambtena renreglement, aangezien het tegenwoordige lid 6 voor verplegend personeel wel den in lid 4 genoemden proeftijd verleent, doch het recht op vaste aanstelling, na beëindiging van den proftijd niet opheft. Wordt de voordracht aangenomen, dan zal het verplegend personeel ln dienst der Pro vincie, in een uitzonderingspositie komen en de band tusschen verplegenden en provincie zóóveel losser worden gemaakt, dat daardoor in de provinciale ziekenhuizen 'n sfeer wordt geschapen, welke niet in het belang eener goede verpleging zal kunnen zijn. De Bond is nog bereid tot overleg over de salariëering van gediplomeerde verplegenden, aangesteld boven een noodig geachte formatie, mits dit tot behoud van de vaste aanstelling zou kun nen leiden. Adressant verzoekt derhalve het daarheen te willen leiden, dat het recht op vaste aan stelling, zooals dat steeds heeft bestaan, ook thans voor verplegenden gehandhaafd blijft. Bij het adres behoort een uitvoerige toe lichting. BENNEBROEK Woensdagavond 3 Januari heeft de R.-K. Sportvereeniigng O.B.K. een jubileum-uitvoe ring gegeven ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan der vereeniging. Het geheel stond onder leiding van den heer C. A. Thijsen. Medewerkers waren de acrobaten van de R.-K. S. V. „Sparta" uit Lisse. Verschillende prijzen werden uitge reikt. De heer P. v. d. Aar werd houder van den wisselbeker. De uitvoering is bijzonder geslaagd. Voor goede muziek was gezorgd. HOLLAND—AMERIKA LIJN Drechtdijk Rotterdam n. Vancouver 4 (5.30 n.m.) te Swansea. Nictheroy, Southampton n. Vancouver 30 van Los Angeles. Drechtdijk. Rotterdam n. Vancouver 3 (11.34 v.m.) 45 mijl Oost van Niton. Lochkatrine, Vancouver n. Rotterdam 3 te Panama. Pacific Reliance 4 van Vancouver te Hoek van Holland. Nebraska, Vancouver naar Rotterdam 3 (n.m.) van Londen. Delftdijk. Vancouver naar Rotterdam 31 (v.m.) te San Francisco. Bloonmersdijk, Philadelphia naar Rotter dam p. 4 (5.20 v.m.) Lizard. Burgerdijk 2 van N. Orleans n. Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Streefkerk, Rotterdam n. Calcutta 4 te Ant werpen. KON. HOLLANDSCHE LLOYD Zeelandia thuisreis, 3 van Rio Janeiro. Maasland uitreis, p, 2 Fernando Noronha. ROTTERDAMSCHE LLOYD Sibajak thuisreis. 4 (5 n.m.) van Tanger. Kota Gede 5 (1 v.m.) v. Batavia te Rotter dam verwacht. Dempo 4 (1.30 n.m.) van Rotterdam n. Ba tavia. Kota Agoeng uitreis, 3 Jan. van Belawan. Buitenzorg 4 van Hamburg te Rotterdam. Kota Tjandi 4 8 v.m.) v. Hamburg te Bremen. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Johan van Oldenbarnevelt uitreis, 4 te Genua. Tajandoen 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Christ. Huygens uitreis, 2 van Singapore. Naar Mozart-Muziek te luisteren Varzuim dus niet de UITVOERING van de op 11 Januari door de C.O.V. bij te wonen! De Solisten- Jo Vincent. Pi Moorlag. Louis van Tulder en Willem Ravelli zullen medewerken mmw (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL. Amsterdamsche Tooneelvereeniging. Gysbreght van Aemstel. Defresne had ons een anderen Gysbreght beloofd en hij heeft woord gehouden. De op voering van Vondel's treurspel door de Am sterdamsche Tooneelvereeniging verschilde zoo in alle opzichten van de vroegere onder Royaards en Verkade, dat wij van een ver nieuwden Gysbreght kunnen spreken. Reeds het begin was een verrassing. De stadspoort niet in het midden, zooals voor heen, maar nu geheel links en daarvoor de neergelaten slotbrug en een smalle dijk. met het wijde uitzicht rondom op het lage pol derland. Tegen de bermen van den dijk ach tergelaten schilden, zwaarden en een wiel van een krijgswagen. Dit decor gaf veel meer dan dat van vroeger den indruk van oorlog en strijd. Van uit de poort schrijdt Gysbreght naar voren en wanneer de Karthuizer monniken en de soldaten met Vosmeer de stad naderen, doen zij dit over den dijk en krijgen wij da delijk groepeeringen, die treffen door na tuurlijkheid en tegelijk door schoonheid. Prachtig deden het bijvoorbeeld de krijgs lieden in het rood tegen het donkere polder land en daartegenover de groep van Gys breght met die witte monniken in het mid den. Ook in het spel bleek dadelijk, dat Defresne hier brak met alle vroegere voorbeelden en een eigen weg ging. Een grooter bewegelijk heid, meer losheid in de groepeeringen en een meer naturalistische wijze van spelen, die zelfs zoo ver ging, dat Gysbreght en Broeder Willebord bij het verhaal van Willebord ge moedelijk naast elkander op een boomstam gingen zitten. Ook in de volgende bedrijven brak De fresne geheel met de statische gestileerdheid, waarin wij Vondel's treurspel na de opvoe ringen van het oude Neerlandsch gewoon wa ren te zien, gaf hij een Gysbreght van sterke dramatische bewogendheid en van meer ge wone menschelijkheid. Hierdoor boeide deze opvoering ongemeen, vooral ons. die langzamerhand aan de tradi tie begonnen vast te zitten en die de Gys breght niet anders meenden te kunnen zien dan in het klassieke kleed, dat Royaards hem had omgehangen. Dat het ook anders kan en met succes heeft deze opvoering ons bewezen. De eerste twee bedrijven wonnen als ge heel beslist bij deze nieuwe opvatting. Want ook in het tooneel voor het Karthuizerkloos- ter deden die dijk en het lage landschap het voortreffelijk en was er meer levendigheid ook in de actie. En in de volgende bedrijven werden wij telkens getroffen door prachtige regievondsten, die als het ware nieuw licht wierpen op de dramatische kracht en de too- neelwaarde van Vondel's werk. Hoe voortref felijk gezien bijvoorbeeld van Defresne om Badeloch bij haar eerste verschijning uit haar slaapkamer te doen opkomen en van de trap te doen neerdalen, als nog levend in haar droom! En hoe boeiend werd heel dat tooneel tusschen Gysbreght en Badeloch ook door het gewoon menscheiijke spel. Een zelfde verrassing gaf ook het opko men van den Bode, als nog volkomen onder den indruk van het verschrikkelijke, dat hij zoo juist heeft gezien en heel het verhaal maakte nog sterkere impressie dan vroeger doordat het ook meer relief kreeg in het stille en aangrijpende spel van Gysbreght en Badeloch. Ook in het laatste bedrijf brak Defresne ge heel met de traditie. Op een steiger waaraan de schepen gemeerd liggen, laat hij de slot- tooneelen afspelen, om tegen het eind, wan neer Rafaël's stem uit" de duisternis heeft ge klonken. Gysbreght en de zijnen de boot te laten betreden en hem de slotwoorden: „Vaar wel, mijn Aemsterland! Verwacht een andren heer!" te laten spreken op de voorplecht van het schip, dat hem naar het nieuwe land zal voeren. Vooral dit slottooneel trof door de sterke dramatische kracht, welke Van Dalsum en Charlotte Kohier daar ontwikkelden, al deed het wel eenige schade aan den indruk van het geheel, dat de ruimte op de steiger zoo klein was en het tooneel zich in het half donker afspeelde. De interieurs die Mathieu Wiegman voor de Gysbreght heeft gemaakt, leken mij minder geslaagd dan de andere décors. Zij waren mij te modern en ook te nuchter voor dit Middel- eeuwsch spel van den Renaissance-dichter, die Vondel toch was. In het vertrek van Gysbreght zou men bij die trap met stalen leuning even goed stalen meubels van de moderne zakelijk heid hebben kunnen verwachten als de sta tige stoelen en tafels van Aemstel en de bid kapel in het klooster deed meer denken aan een eenvoudig protestant dorpskerkje van den tegenwoordigen tijd dan aan de kapel van een klooster uit vroegere eeuwen Trou wens heel die scène maakte heel weinig in druk en wij hebben van dit tooneel uit de op voering van Royaards een herinnering be waard. die hier ver boven uit ging. Defresne heeft de reien onzichtbaar laten zeggen en dit leek mij een zeer groote verbe tering, ook al moge Vondel het dan niet zoo hebben bedoeld. Steeds hebben de persoonlijke reien hoe zij ook waren opgesteld en in welk kleed zij ook waren gestoken mij gestoord en verbraken zij voor mij den indruk van het geheel. Thans kwamen de prachtige verzen uit het onzichtbare tot ons en nooit tevoren hebben de reien voortreffelijk als zij wer den gezegd door Willy Haak mij zoo sterk ontroerd als gisteravond. Al onze aandacht was thans geconcentreerd op het woord en geen oogenblik werden wij afgeleid door bij komstigheden, die aan den indruk afbreuk deden. En welk een prachtige regievondst om Badeloch onder het schijnsel van kaarsen te laten neerzitten als in droom met gebogen hoofd tijdens het uitspreken van de rei van burchtzaten en het vijfde bedrijf onmiddellijk, zonder onderbreking, op de vierde acte te laten volgen. Voor het eerst klonken nu de versregels: Mij dunkt, ik hoor gerucht: daar roept een aan de poort. God lof! het is mijn Heer. Ik heb zijn stem gehoord natuurlijk en sloten zij heel gewoon aan de voorafgaande rei aan. Wanneer ik denk aan al de Rafaëls van vroeger al of niet in gekleurde kijkkastjes prefereer ik ook den onzichtba- ren Rafaël, die enkel uit den hooge tot Gys breght spreekt. Alleen lijkt het mij onjuist toe het tooneel hiervoor geheel in het duister te plaatsen. Zou het effect niet grooter zijn ge weest wanneer de stem van uit een anderen hoek of geheel van boven had geklonken en wij den indruk, die deze Goddelijke stem op Gysbreght en de zijnen maakte, hadden ge zien? Het was vooral de regie van Defresne, die den Gysbreght in 'n heel ander licht plaatste. Het individueele spel is hieraan feitelijk on dergeschikt en ik kan daarover dit maal dan ook heel kort zijn. Albert van Dalsum geeft den Gysbreght voornamelijk als een hoogst ernstig, godvruchtig mensch, meer huisva der dan krijgsman, al is hij dan ook niet vooral tegen het slot in zijn dialoog met Ba deloch zonder mannelijke kracht. Char lotte Kohier gaf een zeer mooie Badeloch zoowel in spel als in dictie. Zij zeide het verhaal van de droom op fascineerende wij ze en was prachtig ook in haar reactie op de verschillende verhalen van Arent-, Gys breght en den bode in IV en V. Het slot gaf zij met meesleepende kracht en sterk van plastiek. Een jongen, vurigen Arent zagen wij van Ben Royaards die zijn verhaal in IV dynamisch met veel schakeering gaf, en van de sterf scène iets moois maakte. Ben Groenier was een markante Vosmeer de Spie, sterk voor al in zijn actie. Het verhaal van den Bode maakte grooten indruk, zooals Jo Sternheim het deed. mooi genuanceerd en innerlijk bewogen. De zittende houding leek mij voor dit verhaal een der hoogtepunten van den Gysbreght echter minder gelukkig toe. Er waren ook enkelen, die ik minder kon waardeeren. Zoo was Van Warmeloo wel uiterlijk een sympathieke, gemoedelijke Wil lebord. maar het vers kwam bij hem veel te kort. En ook den bisschop heb ik wel eens waardiger gezien dan van La Chapelle. Willy Haak roemde ik reeds voor haar rei en. Zij zegde ze prachtig van toon en met groote innigheid: zonder de klink-klank. die mij vroeger zoo dikwijls bij andere reizeg- sters hinderde De zaal was bij deze Gysbreght-opvoering verheugend verschijnsel stampvol. Aan het slot heeft het publiek een enthousiaste ovatie aan de spelenden gebracht en men rustte niet voordat ook Defresne ten too- neele was verschenen. J. B. SCHUIL. Verzachten de keel en verfri6schen den mond ZUIVEREN DEN AOEM 'Adv. Ingez. Med.) FILMKUNST. EXTASE. Toen ik in mijn opstel over films, welke ik in het vorige voorjaar te Parijs heb gezien, de veronderstelling uitsprak dat de Nederland- sche censuur het werk van den Tsjechischen kunstenaar Gustav Machaty wel niet in onze bioscopen zou toelaten, ben ik te pessimistisch geweest. Weliswaar heeft zij een paar coupu res aangebracht welke een gaaf en met de uiterste zorgvuldigheid gecomponeerd kunst werk als dit begrijpelijkerwijze beschadigen, maar ondanks de toegebrachte wonden is Extase toch weinig verminkt en het Neder- landsche pubiiek mag de censuur voor haar ruimhartigheid erkentelijk zijn. Eigenlijk is er ook geen enkele reden, om dit schouwspel bedenkelijk te achten. Maar de averechtsche normen waarnaar de be schaving de natuur is gaan waardeeren. ma ken dat men heel wat verkapte sensualiteit van minderwaardig allooi doorlaat doch voor de zinnelijkheid in haar zuivere, nobele ge daante de preutsche oogen sluit. Extase is ae verheerlijking van de zinnelijk heid. dit is niet tegen te spreken. Maar deze zinnelijkheid verschijnt in de gestalte van Eva, de door Hedy Kiesler belichaamde vrouw, zoo ideaal en bijna symbolisch, dat men door aan haar prachtig lichaam en bewogen ge laat aanstoot te nemen, tevens de Venus van T:tiaan, de Nacht van Michelangelo en het Hooglied van Salomo veroordeelen zou. Zelden ziet men het liefdegevoel zoo kuisch en aan minnig en tegelijk zoo sterk als elementaire hartstocht verpersoonlijkt als in alt waarlijk „beeidischoone" en toch in elke zenuw en spier springlevende Tsjechische meisje. Maar zelden ziet men ook een film van zoo uitnemende compositie, met zulk een verruk kelijk foto-materiaal, een zoo fijnzinnige mu- sicale illustratie een zoo weloverwogen dialoog en een zoo zuiveren opzet. Het gegeven is vrij eenvoudig, maar het ont roert omdat het zoo algemeen menschelijk is Een nog ongerept, kinderlijk jong meisje wordt uitgehuwelijkt aan een ouderen man. Maar de koelheid is in dit geval niet aan den kant van 't slachtoffer. Met naïef-vrouwelijke over gave wacht het bruidje de komende dingen af. Er ligt vreugde in haar blik. aanhankelijk heid in haar houding, een geraffineerd in stinctieve aanmoediging in de wijze waarop zij haar echtgenoot aan zijn pasverworven rechten herinnert Maar deze „gelooft het wel". Hij is er met zijn gedachten niet bij: terwijl hij haar, naar 's lands gebruik op zijn armen de echtelijke woning binnendraagt, knelt hem zijn schoen. En al zijn aandacht concentreert zich straks op het ordelijk uitstallen van zijn vestzak- inventaris op het nachttafeltje, terwijl de vrouw schijnt vergeten te zijn. Op de huwelijksreis speelt een strijkje op het terras van een hotel. Verliefde paartjes walsen in 't rond: de heele sfeer kan wel niet anders dan het jonge vrouwtje week en ro mantisch maken Maar de echtgenoot, is ver dient in zyn krant. Het eenige wat hem af leidt. is een bij die hem hindert. Hij vermor zelt het dier onder de poot van zijn stoel en leest verder. Eva houdt het niet. langer uit. Ze keert terug naar haar vader. Bij deze ontmoting treft ons weer de meesterlijke beknoptheid van de dialoog. „Vader!"', zegt het. meisje. En hij roept uit: „Jij?!" Meer niet. Maar is het niet voldoende? Er komen in heel deze lange film misschien nog geen honderd woorden voor. Maar elk van die honderd is gemikt en gewikt als de stoot van een meester op het biljart. Zoo sober als de tekst is. zoo weelderig is de muziek, vol meesleepende. melodieuze motie ven. volmaakt in overeenstemming met het bee'd en de beweging. Hoe geniaal is bijv. de onname van de drie megafoonzangers bij het strijkje! De vader schudt het hoofd. .Je hebt nog heel het leven voor ie!" vermaant hij. „Daar óm juist!" antwoordt het meisje. Om zich afleiding te bez^vz«n gaat Eva paardrijden op een merrie uit de stoeterij van haar vader. Nu wordt de film een roes van voorjaarsnatuur. Het meisje neemt een bad in een meertie. De merrie wachtend, hoort uit de verte t gehinnik van den hengst en hot op de roepstem af. Eva's kleeren op den rug mee dragend. Adam een Jong inrenieur vangt het paard op en brengt Eva de kleeren terug. Zi.i ver stuikt haar voet. hii helnt haar. En deze toe nadering in de "Tddeliike lenTe-omgeving loopt weldra op liefde uit. A)s de lauwe werter rt-nrm door haar vensters waalt ontvlucht Eva het vaderliike huis en zoekt haar m'nnaar op 'n zim kepi- die midden in de bloeiende wil dernis staat. Inmiddels is bil den echtgenoot, die na het verlies eerst, de waarde van ziin vrouw is gaan beseffen, de hartstocht ontwaakt. Hrt is een ai-teiïiir* hartstocht <"»worden en de acteur Zonimir Rovoz vertolkt het leed van deze midukte liefd* or> eren svmmthieke a-s aan- Thnende wirte. Welk een deerniswekkende i'-aged-'p legt Tm in dezen man, die in de ure dei- teleurstelling aan. zijn moeder gaat schrijven! Het wordt een afscheidsbrief. De eehtcenoot wil door zelfmoord een eind aan zijn lijden maken. Toevallig ontdekt hU in den man. dien hij op verzoek mee in ziin auto heeft genomen, ziin relukkigen medeminnaar. Dan welt een begrijpelijke haat in hem op. Prachtig is dit stille bittere spel in de auto. die de echtge noot tot een voertuig van den dood voor hen beiden bestemd heeft. Terwijl de echtgenoot in het eenzame slaap vertrek van de herberg zijn afscheidsbrief schijft. vieren in de gelagkamer zijn vrouw en haar minnaar bi.i zigeunermuzlek het voorspel der bruiloft. Geniaal is het contrast door den filmkunstenaar uitgewerkt. Muziek en dans breken af op het gehoor van een schot. De trommelstokken van den slagwerker- trillen, terwiil hi1 ze neerlegt. Maar Eva kan na dit incident niet mear met den ingenieur meegaan. Te zwaar drukt de tragische schuld. Heimelijk verlaat zij haar vriend, als deze bil "t wachten op den trein in den vroegen ochtend on de bank van het perron in slaap is gevallen. Het slot van de film is een apotheose van den arbeid, waarin de ingenieur zijn zielsrust terugvindt en de smart vnn ziin gemis ver geet. Buitengewoon mooi ziin de rhvthmische beelden van werkers en werktuigen. En. ter wiil de Jongman z'ch g'imiachend vermaakt met. de spelende arbeiderslomrens. heft daar ginds een jonge moeder haar eerste kindje omhoog. Aldus de inhoud van de film. welke men in de kornende week In Cinema Palace bewonde ren kan. H. G. CANNEGTETER. NIEUWS UIT INDIE. DALING DER INDISCHE LANDSMIDDELEN. MINDERE ONTVANGST BIJ DE SPOORWEGEN. De opbrengst der landsmiddelen in Octo ber 1933 bedroeg f 34.400.000 tegen f 35.400.000 in October 1932. De opbrengst, in het tijdvak Januari t.m. October 1933 bedroeg f 319 700.000 tegen in hetzelfde tijdvak van '32 f 352.200 000. Na uitschakeling van den invloed der di verse verhoogingen blijkt de belastingop brengst in de jaren 1931. 1932 en 1933 resp. met 21. 20 en 22 pCt. te zijn achterultgeloó- pen. De opbrengst der productengroep was in October 1933 f 2.000.000 meer dan in October 1932. welk gunstig verschil te danken is aan de tin-ver koopen, welke in verslagmaand f 2.500.000 beliepen. De opbrengst der bedrijven was in het vak Januari t.m. October 1933 f 13.609.000 minder dan in hetzelfde tijdvak van 1932, welke achteruitgang grootendeels: het «evolg is van de mindere ontvangsten bij dc Staats spoorwegen. (Aneta)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9