POSTJACER OP SCHIPHOL CELAND. Hei LORENTZ GARAGE Ridders der Fortuin. 51e Jaargang No. 15505 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 11 Januari 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABO.NINEMfc.IN 1 ENpCr Week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week fO.05, per maand f 0.22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post ,'0.72$4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: i.5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ035. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijde Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijde 1 f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f250.- Wijsvinger f 150—, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk I 100.-. 1 f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BEST AA F UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, I I Januari Een Gebroken Ruit. Zoo hier en daar gebeuren er telkens dingen die erop wijzen dat onze tijd, behalve econo misch ontwricht, moreel ontwricht en verdere ontwrichtingen, lichtelijk mal is. Dit wordt niet alleen bewezen door het feit dat de be rooide wereld met geld smijt voor zware be wapeningen. welker gebruik zij plechtig tot misdaad heel't verklaard. Er zijn ook vele van die typische kleinighe den, en zoo lees ik in een ander dagblad, on der een ietwat-dulzelingwekkende afbeelding: „Een Weensche motorrenner heeft op de Stadion-renbaan te Weenen een bewijs van moed en vaardigheid geleverd, door met een vaart van 10(1 K.M. door een vijf m.M. dikke glasplaat te rijden, zonder ook maar een en kele verwonding op te loopen". De afbeelding is een symphonie van glas splinters, met een voorwiel er middenin. Ik heb P. Gasus' oordeel erover gevraagd, maar deze medewerker uit zich steeds in luchtig-rythmischen vorm en hij kon zich niet tot ernstiger beschouwing verdiepen dan tot een herinnering aan zijn voorganger Van Alphen. „Cornelis had een glas gebroken", zei hij, en ging heen. Ik heb er dieper over nagedacht. Hoe komt men tot zooiets? Is het doel, de snelheid vast te stellen waarmee men door een winkelruit kan vliegen zonder zich te bezeeren? Neen, want achter die ruit is de étalage, en daar zou men toch in sneven, of zijn beide beenen bre ken en een zware hersenschudding opdoen, of zooiets. De Weensche proefneming, onvol ledig zijnde, heeft derhalve niet bewezen dat men veilig door een winkelruit kan vliegen mits de snelheid niet beneden de 100 K.M. is. Een ander practisch doel dan dit heb ik niet kunnen vinden. Zoo erg practisch zou het trouwens niet eens zijn, want het rijden met 100 K.M. snelheid in winkelstraten levert weer andere bezwaren op, die de politie overwegend acht. En ik ben het met haar eens. Wat heeft dus die motorrenner, die door het andere dagblad „moedig en vaardig" wordt genoemd, met zijn daad beoogd? Waarom heeft hij de kosten gemaakt voor een hekwerk en een glasplaat van 5 m.M. dikte, en het risi co genomen voor een hooge ziekenhuisreke- ning, c.q. het verlies van zijn leven? Voor variéténummer eigent het geval zich niet. Men heeft teveel ruimte voor aanloop en uitloop noodig bij een 100 K.M. snelheid. Rest alleen de mogefcjkheid dat de iman door deze vreemde daaid bekend wou worden. Laten we zeggenbefaamd. I-Iet is hem in het bewuste dagblad niet gelukt, want dit verzwijgt zijn naam, maar wellicht hebben de Weensche kranten 'm vermeld. Hij wou faam oogsten, als Cornelis-van Van Alphen zelf, die ook een glas brak en voor het nageslacht bewaard bleef omdat hij zoo'n oprecht berouw had. Maar die had aan een raket en een $1,1 ge noeg. Deze Weener moest er een motorfiets, een heele installatie en 100 K.M. snelheid voor bezigen. Ik vind dat hij ook berouw hoorde te heb ben, en tot zijn Ma zooiets zeggen als: „Maar als uw Keesje 't niet weder doet, dan zult ge 't immers hem verge ven? Gij zijt-zoo- goed". Want als men de rij der hedendaagsche vermaardheden nagaat, dan is die wel zóo lang, en dermate gemengd, dat het op zich zelf geen ambitie kan zijn er toe te behooren. Als ik denk aan de jongste aanwinsten meneer Stavisky. en den moordenaar van meneer Duca in Roemenië, en meneer Garat, burgemeester van Bayonne.... Neen, het is op zichzelf niets waard om faam te oogsten. Het komt er nog altijd in de eerste plaats cp aan. wat je gepresteerd hebt. Maar dat neemt niet weg dat de wereld voor- looDig lustig zal door blijven gaan met deze zotternijen, dat er straks een met 125 K.M.- snelheid dwars door een schutting zal rijden en over een jaar een met 150 K.M.-snelheid van een brug af te water, en dat ze bij ver gissing wellicht in een Leven zullen blijven vertoeven, dat menschen met gezonder her sens en minder vermaardheid juist zooveel meer noodig heeft R. P. VER. ROTTERDAMSCH- HOFSTAD TOONEEL. TWEE NIEUWE STUKKEN. Het Rotterdamsch-Hofstad Tooneel komt Zaterdag 13 Januari en Woensdag 17 Januari met 2 nieuwe stukken te Haarlem. Zaterdag speelt het „F a t s 0 e n 1 ij k e Vrouwen" (When Ladies Meet), van Rachel Crothers, een vermakelijk en geestig blijspel, dat in Den Haag zeer hartelijk ontvangen is en een heel goede pers ook heeft. Een der successen in dit seizoen van het Haagsche gezelschap dat misschien nog overtroffen wordt door Ex- koning Peter, het blijspel van Zoltan Horvath, waarin de heer en mevrouw Van der Lugt Melsert de hoofdrollen vervullen. Op zichzelf is dat reeds een attractie voor het uitgaand publiek Het zal dit te meer zijn, nu het weer eens in een blijspel is. dat ook om zijn satirie- ken. fijnen geest door de pers algemeen ge roemd wordt Ex-koning Peter belooft een Schlager voor Het Rotterdamsch-Hofstad- Tooneel te worden en wij mogen Cor van der Lugt Melsert erkentelijk zijn, dat hij zoo spoedig reeds met dit nieuwste succes in Haarlem komt. Gevaar voor ijsvorming deed de vliegers gisteren in Marseille blijven. Zeer snel laatste etappe afgelegd. Het Studie-comité Snelpost-Nederlandsch- Indië deelt mede, dat de bemanning van den „Postjager" zich voorstelde heden om acht uur plaatselijken tijd van Marseille, waar het vliegtuig gisteren om 16.06 Greenwichtijd) geland is, te vertrekken. Vermoedelijk zou het vliegtuig in de ochtenduren op Schiphol landen. Luitenant Asjes heeft gistermiddag, na aankomst te Marseille, zich telefonisch met Schiphol in verbinding gesteld, waar de ha venmeester, de heer Dellaert, hem op de hoogte heeft gebracht van de laatste weer berichten. Er was op dat oogenblik geen mist. doch het weer was nog al heiig. In verband hiermede hebben Asjes en Geyssendorfer het raadzaam geacht niet door te vliegen en hun vertrek op hedenochtend vastgesteld, te meer waar zij kans voor ijsvorming op de vleugels niet wilden loopen. Luitenant Van Giessen uit Soesterberg. door zijn langdurig verblijf te Spitsbergen een gezaghebbende Nederlandsche speciali teit op het gebied van het vraagstuk der ijsvorming, heeft in een gesprek met den heer Slot, den constructeur van den „Post jager" verklaard, dat de weersomstandig heden van Woensdagavond buitengewoon be vorderlijk waren voer ijsafzetting op de vlieg tuigvleugels, zoodat het besluit van de „Postjager"-bemanning om niet door te vlie gen z.i. zeer juist was. Het Studie-Comité Snelpost Nederland-In- dië deelt aan Aneta.-Vaz Dias mede, dat de „Postjager" hedenmorgen te 8.23 uur Am- sterdamsche tijd van Marseille is vertrokken. De weersomstandigheden zijn gunstig. Om 11.38 uur hedenmorgen geland. De Postjager is hedenmorgen om 11.38 uur veilig op Schiphol geland. Het toestel heeft den afstand van Marseille dus wel zeer snel afgelegd. Op het vliegveld. SCHIPHOL, 11 Jan. (V. D.) Opnieuw gaat de belangstelling dergenen, wier werk zaamheden liggen binnen de begrenzing der hoofdstedelijke luchthaven, welke in een lichte nevel is gehuld, en van anderen, die naar dit afgelegen, maar toch zoo bedrij vig en uitermate interessant plekje Amster dam zijn gekomen, uit naar een bijzondere gebeurtenis in de geschiedenis der Neder landsche luchtvaart: de thuiskomst van den „Postjager", het nieuwe Pandervliegtuig. welker motoren in deze oogenblikken hun machinaal lied zingen boven het nog vreem de grondgebied. Het meerendeel van het publiek, dat thans in afwachting is voor wat straks te gebeu ren staat, heeft zich teruggetrokken in de warme beschutting' van het restaurant en in óe ruime hall van het stationsgebouw. De minder bevoorrechten trotseeren op net met vlaggen afgebakende terrein van de 30 ct. staanplaatsen de luim van „vader Winter". Nu en dan warmen zij zich bij de vuurpotten. Met dit al toont de luchthaven weer een geheel ander beeld dan bij den terugkeer van de „Pelikaan". Zooveel dui zenden als er toen in het nachtelijk duister bijeen waren, zooveel honderden zijn er thans in het matige licht van dezen winter morgen. De Amsterdamsche politie had weer de noodige maatregelen getroffen voor een be hoorlijk functionneeren van het verkeer; verder waren de toegangen tot de luchtha ven geblokkeerd door met oranje strikken gesierde jongelui, die zich beijverden, dat geen onbevoegden het gereserveerde ter rein betreden. De belangstelling werd naarmate het tijdstip van aankomst na derde, steeds grooter. Onder de aanwezigen in het restaurant zagen wij behalve vele familieleden, vrien den en bekenden van de bemanning, o.a. luitenant-generaal Seyffardt, chef van de generale staf en zijn adjudant, een afvaar diging van het militaire vliegveld Soester berg met zijn commandant koloneT Best er. zijn adjudant, kapitein van Voorthuysen, de leden van het Studie-Comité Snelpost Ne derlandIndië met hun voorzitter en vele anderen. De posterijen hadden speciale maatregelen getroffen voor een snelle ver zending van de post van den „Postjager". Een aantal postauto's stond gereed om de post onmiddellijk naar de kantoren te brengen te Amsterdam, Den Haag, Rotter dam en Haarlem. Te 11.07 uur was het vliegtuig al ter hoogte van Brussel en hierdoor werd het tijdstip van aankomst meer en meer zeker. telefoonstoringen in ons land. ERNSTIGER DAN GEWOONLIJK. Het gebeurt wel vaker, dat telefoondraden afknappen, doordat er zich, na een dikken mist, gevolgd door vriezend weer, ijzel op heeft afgezet. Doch thans is het van ernsti ger aard geweest. Op tal van plaatsen in ons land zijn storingen en stagnaties ontstaan, zoodat zeer veel personeel moest worden ge- requireerd om de verbindingen te herstellen. Dit heeft men gisteren in den loop van den dag meestentijds kunnen doen. Om de in- terlocale gesprekken zoo vlot mogelijk af te werken, werd op verschillende plaatsen de beperkte spreektijd van drie minuten inge voerd. NIEUWE OPERATIES IN MAROKKO. ALLEEN DOOR FRANKRIJK. PARIJS. 11 Jan. (Reuter). Nadat eenigen tijd geleden in de linksche pers reeds was aan gedrongen op mededeelingen inzake de ge ruchten omtrent nieuwe operaties in Marokko, doch waarop geenerlei officieel antwoord werd gegeven, weet de Matin thans mede te deelen, dat groote troepen-afdeelingen te Rabat en Marrakesch gereed staan uit te rukken. De operaties, welke op 15 dezer zouden aan vangen, zouden ten doel hebben versterking en uitbreiding van stellingen aan de grens van Rio del Oro en bescherming van onderworpen stammen tegen rondtrekkende nomaden stammen. Aan deze operaties neemt Spanje geen deel. Afbeelding van het fraaie tegeltableau ontworpen door den heer J. Waldkötter), dat het personeel der Heemsteedsche Gasfabriek ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bedrijf hedenmiddag twee uur aan het gemeentebestuur zou overhandigen en dat een plaats in de Directiekamer zal krijgen. U weet het toch een TAXI (Adv. Ingez. Med.) (In de vier trekkingen van de Fransche staatsloterij zijn de vier hoofdprijzen van elk 5 millioen fratics gewonnen door een kapper, een kolenhandelaar, een mole naar en een bakker). Viermaal draaide het fortuinrad In de Fransche loterij. Viermaal ging het vetste kluifje Lokkend veler neus voorbij. Maar een viertal lotelingen In den dienst van de fortuin, Plaatste het een gouden kroontje Van millioenen op de kruin. 'k Heb aan alle vier die winnaars Eens gemoedelijk gevraagd, Hoe het is, als vrouw Fortuna Je zoo'n teeder hart toedraagt. Eerst de kapper, die verklaarde: Nou, ik maak geen kapsies meer, Ik sta nimmer meer geschoren, 'k Ben geknipt voor millionair. Daarna vroeg ik het gevoelen Van den kolenhandelaar, Die er nu zoo warmpjes inzit, Vurig gaf hij commentaar: Hoorde je ooit van je leven Zoo'n geslaagde kolen-bak? 't Lot bracht mij geen kolenmijnen, Maar een goudmijn in mijn zak. 'k Heb den molenaar gesproken, Ook een zeer eenvoudig man, Hij zei: onder ons gebleven. 'k Ben er nog wat melig van. Het is koren op mijn molen, Wat een kolossale som, Maar nu ik het heb gekrègen, Maal ik er niet verder om. 'k Ging tenslotte naar den bakker, Die het vierde kluifje kreeg, Deze sprak vol satisfactie: 'k Heb mijn brood nu wel ter-deeg. Overal op onze wereld Is het door de crisis mis, Ik vind dat het met de duiten Prachtig voor den bakker is. ECHTE WALES- ANTHRACIET o.a. a f 2.60 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) LAADBRUG NEERGESTORT. Tu)ee arbeiders te Vlaardin- gen om het leven gekomen. EEN LICHTERSCHIP GEBROKEN. De uitlegger van een groote loopkraan met een gewicht van in totaal ongeveer 350 ton en staande op het terrein van de N.V. Vul kaanhavenbedrijf Vlaardingen-Oost is gister middag te ongeveer half vier afgebroken en terecht gekomen op het Duitsche stoomschip Baldur en gedeeltelijk op den kolenlichtsr Alstad, welke middendoor brak. doch op zijn waterdichte schotten bleef drijven. Het machinehuisje, dat op den uitlegger stond en ongeveer 30 ton weegt viel in het water tusschen beide schepen. De beiden zich in het huisje bevindende personen, de 35- jarige kraanmachinist M. v. d. Kuyl en de 48 jarige smeerder D1. Scheepen, kwamen om het leven. De laadbrug, waarvan de uitlegger is af gebroken, was de grootste laadbrug voor grijpwerk ter wereld en was sinds 1925 bij de maatschappij in gebruik. Zulk een laadbrug bestaat uit twee gedeelten, n.l. een vast, dat boven het land staat en een beweegbaar, dat óf horizontaal over het water uitsteekt, óf vertikaal in de lucht steekt Dit scharnierende stuk wordt uitlegger genoemd. De geheele laadbrug, in neergeklapte staat, is ongeveer 50 meter lang. Men was bezig erts vanuit de Baldur naai de Alstadt over te brengen. Plotseling zijn de trekbanden dit zijn de steunijzers, waaraan de uiterste punt van den uitlegger hangt en die de verbinding vormen tusschen dit punt en een soort van raam, dat, als de uitlegger in horizontalen stand is, lood recht omhoog staat boven het draaipunt van den uitlegger gebroken, zoodat de uitleg ger met donderend geraas naar beneden stortte. Men had er juist een last van 28 ton aanhangen; de normale last bedraagt 30 ton. De berging is aan v. d. Tak's bergingsbe drijf opgedragen. De justitie stelt een onder zoek in.. Om 11.38 uur hedenmorgen is de Postjager veilig op het vliegveld Schiphol geland. pag. 1 Laadbrug te Vlaardingen neergestort; twee arbeiders verdronken. pag. 1 Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de tijdelijke verruiming der Winkelslui tingswet verschenen. pag. 9 De Januari-contingents van onzen kooluit- voer naar Duitscliland zijn bekend. pag. 4 Gisteren is de Pelikaanbemanning in het ko loniaal Instituut gehuldigd. pag. 4 De maatregelen voor teeltbeperking der tuin- bouwgewassen zullen spoedig hun beslag krijgen. pag. 4 Naar aanleiding van de affaire Stavisky ver wacht men een bewogen zitting van de Fransche Kamer. pag. 3 Zal Tardieu de Fransche regeering ten val brengen? pag. 3 Di België zijn twee ministers afgetreden. pag. 3 De Chineesche regeeringstroepen hebben thans ook Amoy op de rebellen veroverd. ARTIKELENENZ. R. P.: Een gebroken ruit. pag. 1 Van onzen Londensehen correspondent: Ier- land's beproevingen. pag. 3 K. de Jong: Robert Casadesus bij Kunst aan het Volk. pag. 6 J. B. Schuil: Tooneelgroep Het Masker. „Zoo je me wilt.'' pag. 3 Sport in 't kort. pag. 8 Voor de vrouw. pag. 7 Damrubriek. pag. 8 HET STAVISKY-SCHANDAAL SCHIJNT PAS TE BEGINNEN ZUIVERINGSACTIE NOODIG GEACHT. (Zie ook pag 3.) PARIJS, 11 Januari (V, D.) De confronta tie van den gearresteerden directeur der Cré dit Municipal de Bayonne, Tissier, met den eveneens gearresteerden burgemeester van Bayonne. het Kamerlid Garat, in aanwezig heid van den rechter van instructie, heeft weinig opheldering gebracht. Tissier blijft bij zijn bewering slechts in opdracht van Garat te hebben gehandeld, die met Stavisky een lijn trok. Beiden hadden ook gedeeld in de winsten der financieele transacties, welker bedriegelijk karakter hij niet had gekend. Garat bestreed deze verklaringen van Tissier, doch moest toegeven nauw met Tissier be vriend te zijn geweest. Hij had indertijd ech ter kennis met hem gemaakt door bemidde ling van zeer hoogstaande personen, wier namen hij echter weigerde te noemen. Na langdurig aandringen van den bij het verhoor aanwezigen verdediger deelde hij tenslotte mede, dat Stavisky tegenover Ieder een had verklaard, dat hij bij den Parijschen prefect van politie Chiappe uit en thuis was. Garat zelf had Chiappe en Stavisky echter nog nooit samen gezien. Het dagelijksch bestuur der radicale partij heeft gisteren den politieken toestand be sproken in verband met het Stavisky-schan- daal. De partijvoorzitter Herriot verklaarde o.a., dat de eerlijke elementen er genoeg van hadden steeds weer op de voorpagina's der bladen te lezen van misdaden, diefstallen en schandalen. Na een poging tot rechtvaardiging van den afgetreden minister van Koloniën Dalimier, werd een resolutie aangenomen, waarin vol ledige opheldering van het jongste schan daal, zonder verschooning van welke hoog staande personen ook. wordt geeischt en wordt aangekondigd dat de partij zelf onver biddelijk zal optreden tegen alle leden die niet waard zijn er deel van uit te maken. De partij sprak tevens haar vertrouwen in de regeering uit. De „Ligue de la Jeunesse Patriote" publi ceert een oproep voor de hedenmiddag te houden groote openbare protestdemonstratie tegen het verval van het regime. Aanhangers van de royalistische „Action frangaise" heb ben gisteravond gedemonstreerd voor het ministerie van financiën en voor het minis terie van buitenlandsche zaken aan den Quai d'Orsay. Verschillende hunner werden daarbij gearresteerd. De zaak breidt zich steeds uit. BAYONNE, 10 Januari (Reuter). De rech ter van Instructie verzocht hedenavond de opheffing der pai-lementaire immuniteit van den afgevaardigde Bonnaure en vaardigde een bevel tot inhechtenisneming uit tegen Albert Dubarry, directeur van de Volonté en CamïlleAymard, oud-directeur van de Li- berté. Dubarry zou van Stavisky een som van 2 millioen hebben ontvangen en Aymard 55.000 fres. Stavisky zou de verkiezingscam pagne van Bonnaure hebben gefinancierd en een rekening van 15.000 frs. bij zijn kleerma ker hebben betaald. Bij de confrontatie van Garat en Tissier hielden beiden hun vroegere verklaringen staande. De Groot-zegel-bewaarder besloot bij het hoogste ambtenaars-gerecht een klacht in te dienen tegen de rechters, welke de zaak- Stavisky hebben behandeld en hierbij een aantal onrechtvaardigheden begingen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1