Bewogen zitting in de Fransche kamer verwacht. lerland's Beproevingen. DONDERDAG II JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND Zal Tardieu de regeering ten val brengen Hayotte meldf zich bij de politie aan. Het politieke schandaal om de affaire Sta- visky neemt nog steeds grootere afmetingen aan en zal zich naar men vreest nog toespit sen tijdens het parlementaire debat naar aan leiding van dc interpellaties over de zaak, die morgen gehouden zullen worden. In sommige kringen is men zelfs van meening, dat het debat zal uitdraaien op de vraag, wie zal af treden, Chautemps of de Parijsche politie- prefect Chiappe. De socialistische „Populaire' schrijft openlijk, dat de socialisten het Kabi net Chautemps ten val zouden moeten bren gen. indien het niet er toe kan besluiten Chiappe te offeren, hoewel men zich er van bewust is, dat dit de regeering ernstige moei lijkheden zou brengen omdat Chiappe een almachtige persoonlijkheid is. Tardieu. Ook de onder leiding van Tardieu staande rechtsche oppositie spreekt over het ten val brengen der regeering. Men verwacht dus een zeer stormachtige Kamerzitting. Chautemps is voornemens van daag zoo vroeg mogelijk het woord te nemen om den toestand volledig op te helderen en te constateeren of hij al of niet het vertrouwen van de Kamer heeft. Ook in de wandelgangen stelt men zich de vraag, of de regeering de schandaal-affaire zal overleven. Hayotte geeft zichzelf aan. PARIJS, 10 Januari (V.D.) De directeur van het Empire theater Hayotte, tegen wien in verband met de Stavisky-affaire een bevel tot in hechtenis neming was uitgevaardigd, heeft zich, vergezeld van zijn verdediger, bij de politie aangemeld. „Ik ben gelukkig voor de rechtbank te kun nen verschijnen", aldus verklaarde Hayotte, „want ik ben van plan openhartig te spreken, aangezien ik zeker ben van mijn onschuld". Hij wordt nog steeds verhoord. Hij zou naar Bayonne worden overgebracht. Hayotte zou tegenover een vriend hebben verklaard dat ook hij een einde aan zijn leven wilde maken. De botsingen voor de Kamer. PARIJS. 10 Jan. (V.D.i Bij de botsingen voor het Kamergebouw hebben verscheidene politie-agenten gisterenavond lichte verwon dingen opgeloopen. Van de ruim 250 opge brachte betoogers zijn twee in arrest gehou den en wel een royalistisch student die zich zal hebben te verantwoorden wegens het dra gen van verboden wapenen, en een jeugdig buitenlander, die verdacht wordt van bede larij. Onderzoek wijst zelfmoord aan. CHAMBERY, 10 Jan. (Reuter). De procu reur der republiek De Bonneville verklaarde dat het onderzoek naar de oorzaken van den dood van Stavisky gesloten is en dat de dood definitief en formeel wordt toegeschreven aan zelfmoord. België. Mutaties in het kabinet. V. D. meldt uit Brussel: De minister van binnenlandsche zaken, Poullet, en de mi nister van Maatschappelijke voorzorg en volksgezondheid, Carton de Wiart, zijn af getreden. De koning heeft F. van Cauwelaert, voor zitter van de Vlaamsche rechterzijde en oud burgemeester van Antwerpen, benoemd tot minister van nationale economie, een nieuw departement, terwijl de katholieke senator voor Luxemburg, Pierlot, benoemd is tot minister van binnenlandsche zaken en volksgezondheid. Sociale voorzorg wordt met het departe ment van arbeid, dat onder leiding staat van Isacer, vereenigd, 'terwijl nijverheid van dat departement wordt afgescheiden. De dienst van den middenstand wordt af gescheiden van het ministerie van land bouw, Nijverheid, dienst van den midden stand en binnenlandsche handel vormen te zamen het nieuwe departement van natio nale economie. De nieuwe ministers worden morgen beëedigd. Oostenrijk. Oproep van Starhemberg tot de Heimwehr. De bondsleider van de Oostenrijksche Heim- wehren vorst Starhemberg, heeft een oproep uitgevaardigd aan de geheele Heimwehr. waarin hij zegt, dat hij hen oproept om de discipline te handhaven en te volharden in taaie vastbeslotenheid, dan zullen zij over winnen. „Ik beloof u", aldus de bondsleider, voor geen enkele consequente terug te schrik ken. wanneer ik tot de overtuiging zou moe ten komen, dat gij misbruikt wordt en dat wij misleid worden ter zake van onze doelein den. Het doel van onzen strijd is de onbe perkte uitvoering der fascistische ideeënwe reld op een met ons vaderland in overeen stemming zijnde wijze". De oproep keert zich scherp tegen de na tionaal socialisten en besluit met de woor den: „derhalve, op tot den strijd, kameraden, tegen de corruptie en tegen hen die daar pro fijt van trekken, op tot den strijd tegen de saboteurs en de vijanden van de vernieuwing van Oostenrijk, op tot den strijd tegen moe deloosheid en landerigheid, op tot den strijd voor het nieuwe, het fascistische Oostenrijk". Dollfuss leider der storm- seliaren. Bondskanselier Dollfuss heeft het opper bevel over de stormscharen op zich genomen en minister Dr. Schuschnigg met zijn verte genwoordiging belast. Elf nat.-soc. naar Woellersdorf. In verband met de door de regeering be sloten energieke maatregelen tegen daden van terreur en tegen de aanstichters daarvan zijn, aldus een officieel communiqué op be vel van den veiligheidsdirecteur 11 Oosten rijksche nationaal socialisten overgebracht naar het concentratiekamp te Woellersdorf. Onder hen bevinden zich eenige advocaten, een notaris, eenige voormalige leden van den landdag, een gemeenteraadslid, en gepen- sionneerde ambtenaren en zakenlieden. Voorstetot afschaffing van den Nationolen Raad. Het D.N.B. meldt uit Weenen: Dr. En der. de gouverneur van Vorarlberg, minister voor de opstelling der nieuwe Oos tenrijksche grondwet, is met zijn ontwerp ge reed gekomen en heeft den bondskanselier over de hoofdpunten rapport uitgebracht. Blijkens hetgeen daaromtrent ter kennis wordt gebracht zal de Nationale Raad wor den afgeschaft en worden vervangen door een „Kulturkammer", waarin de vertegen woordigers der vrije beroepen en in een of anderen vorm ook de vertegenwoordigers der gezinnen een zetel en stem zullen hebben. De rechten van den bondspresident en die der regeering worden zoodanig uitgebreid, dat het grondbeginsel van een sterk staats gezag gewaarborgd schijnt. De federalisti sche structuur van den staat blijft echter behouden. Getnève. Zitting der hoofdcommissie weer uitgesteld. Volgens een bericht uit Genêve heeft een gedachten wisseling plaats gevonden tusschen Henderson, den vice-president en den rap porteur van de Ontwapeningsconferentie. Het resultaat zou zijn geweest, dat men besloten heeft, de zitting van de hoofd commissie uit te stellen tot 12 Februari. De datum zal echter eerst de volgende week de finitief worden vastgesteld, wanneer Hen derson te Genêve nog andere besprekingen zal gevoerd hebben. Chili. Twee opzienbarende arrestaties. Uit Santiago 10 Jan. In verband met de onlusten van eenige weken geleden is oud minister van binnenlandsche zaken Hum- berto Arce gearresteerd. De rechter van in structie heeft de schuld van kolonel Mar- maduke Grove bij deze revolutionnaire sa menzwering vastgesteld, weshalve Grove in de gevangenis is opgesloten. Frankrijk. Fransch-Russisch handels- accoord geparapheerd. De Fransch-Russische handelsovereen komst, welke Woensdagmiddag in het Fransche ministerie van handel is gepara pheerd en Donderdagochtend om 11 uur op het ministerie van Bmtenlandsche Zaken zal worden onderteekend is voorloopig De Farnsche regeering staat, bij deze overeen komst toe, dat alle Russische producten die niet in concurrentie zijn met Fransche artikelen, aan het minimum douanetarief zijn gebonden. Indien gevaar voor concur rentie optreedt, zullen contingenten worden vastgesteld. De Sovjetregeering verplicht zich in den loop van een jaar in Frankrijk orders te plaatsen tot een bedrag van 250 millioen franken. Frankrijk zal de Sovjetregeering credieten verleenen en toestaan, dat een officieele handelsvertegenwoordiging te Pa rijs gevestigd wordt. De Fransche regeering zal een handels- attache benoemen te Aioskou. Het verdrag bevat voorts een aantal clausules op het ge bied van scheepvaart. China. Ook Amoy in handen der regeeringstroepen. Uit Shanghai: Het negentiende legercorps, dat de kern vormt van de troepen van het afgescheiden Foekien en de sterkste verzets- macht is tegen de Nankingregeering, heeft bij verrassing Amoy ontruimd, uit welke overwegingen is nog niet bekend. Aangezien door het terugtrekken van het 19de „leger corps het gevaar zou bestaan, dat Amoy in handen van roode troepen zou vallen, heb ben de Chineesche oorlogsschepen, die voor de stad lagen, troepen aan land gezet om de stad te bezetten. MUSSOLINI VOOR ONTWAPE NINGSOVEREENKOMST. OP VOOR ALLE LANDEN AANNEMELIJKE BASIS. PARIJS, 10 Jan. (Reuter) In verband met het bericht dat Mussolini Dinsdag den Franschen gezant ontvangen heeft om hem op de hoogte te stellen van zijn besprekin gen met Sir John Simon, verneemt de ..Ma- tin" uit Rome, dat de Duce opnieuw zijn wensch tot uiting heeft gebracht om tot een beperkte ontwapeningsovereenkomst te komen op een voor alle landen aanneme lijke basis. Engeland schijnt op de basis van het plan-Macdonald, vast te houden aan een aigemeene geleidelijke optwapening, welke door een speciale commissie moet worden gecontroleerd. Italië daarentegen is voorstander van een aigemeene handhaving der bestaainde be wapeningen en een praktische toepassing van de militaire gelijkgerechtigheid van Duitschland. Sir John Simon is er dus niet in geslaagd Mussolini voor het Engelsche denkbeeld ie winnen. De plannen tot hervorming van den Vol kenbond blijven tegenwoordig iets op den achtergrond en het is onwaarschijnlijk dat Italië hieromtrent voorstellen zal doen. GROOTE NAZI-BETOOGING TE INNS. GENDARMERIE OPGESLOTEN. WEENEN, 10 Januarn D.N.B.) Gister avond hadden in de stad Inns in Beneden- Oostenrijk groote nazi-betoogingen plaats. Er werden vuren aangestoken en papieren ha kenkruisen op de straten rondgestrooid. De gendarmerie werd in de posthuizen opgeslo ten. Te Inns is een officierenschool van het Oostenrijksche bondsleger gevestigd. HET REGENT WEER OP CYPRUS. NICOSLA (Vyprus), 10 Jan. (Reuter) De droogteperiode, welke twee jaar geduurd heeft en talrijke boeren tot den bedelstaf ge bracht heeft, is omgeslagen in een periode van veel regen. In verscheidene deelen van het eiland valt nu reeds sedert een week onafgebroken regen en de bevolking, met name de boeren, zijn hierover zeer verheugd, daar zij hopen, thans nog iets van den oogst te kunnen redden. MINISTER ARAKI BUITEN GEVAAR. TOKIO, 10 Jan. (Reuter) De Japansche mi nister van Oorlog, Araki, die longontsteking heeft gehad en voor wiens leven werd ge vreesd, is thans weer buiten gevaar. In den afgeloopen nacht is zijn temperatuur weer normaal geworden. NOG EEN EXECUTIE IN DUITSCHLAND. HAMBURG, 10 Jan. (V.D.) De moorde naar van den politie-agent Perske. Rudolf Ernst Lindau, die op 27 Augustus 1931 Perske had opgewacht en uit een hinderlaag neerge schoten, waarvoor hij op 30 December j.l. door een buitengewone rechtbank werd ter dood veroordeeld, is hedenmorgen met de bijl te rechtgesteld. EEN HAAS MET 800 MARK OP DE VLUCHT. BIELEFELD. 10 Januari (V.D.) Ergens in het Teutoburger Wald moet een haas zwerven met een bedrag van 800 Mark. Een boeren- •vrouw die in Bielefeld op de markt was ge weest ging met dit bedrag door het bosch naar huis toen zij een vette haas in een strik be merkte. Zij trok een wollen jasje, dat zij over haar kleeren droeg uit, wierp dat over de haas en maakte de strik los. De haas zag toen ech ter kans te ontsnappen en ging er vandoor met het jasje, in welks zak het bedrag van 800 Mark zat. De vrouw deed mededeeling van haar verlies bij de houtvesterij en thans zoeken alle houtvesters en waarschijnlijk tal rijke stroopers naar het hol van de eenige haas in Duitschland, die in het bezit van een spaarduitje is. OPVARENDE VAN TRAWLER OVER BOORD GESLAGEN. WESERMiiNDE, 10 Jan. iV. D.) De Noordzee-trawler „President Rose" keerde van de vischvangst bij IJsland terug met de vlag half stok. Tijdens den hevigen storm, waarin de trawler had verkeerd, was een lid der bemanning over boord geslagen en ver dronken. ERNSTIGE INFLUENZA-EPIDEMIE TE TOKIO. TOKIO, 10 Januari (V. D.) 593 perso nen zijn deze week te Tokio direct of indi rect aan influenza gestorven. Dit is bijna het dubbele aantal van verleden jaar in denzelfden tijd. Het aigemeene sterftecijfer vertoont even eens een vermeerdering met 2121. in de eer ste week van het jaar, tegenover 471 ver leden jaar. Wordt De Valera's positie zwakker? TRANSATLANTISCHE VLUCHT VAN DE CROIX DU SUD VOLBRACHT. RIO DE JANEIRO, 10 Januari (Reuter). Het Fransche watervliegtuig „Croix du Sud" is heden, komende van Natal, alhier aangeko men. De Fransche zaakgelastigde was ter be groeting der vliegers aanwezig. De piloot, kapitein Bonnot, wees in een persgesprek op de voordeelen van watervlieg tuigen uit een oogpunt van veiligheid, en gaf als zijn meening te kennen, dat, waar zijn vlucht geheel volgens het tevoren vastgestel de uurschema was uitgevoerd, bij het pro bleem der transatlantische verbinding als opgelost beschouwde. Bij de volgende transatlantische vlucht van de „Croix du Sud" zal het vliegtuig de mail van den geregelden Franschen dienst medenemen. (Van onzen Londenschen correspondent) LONDEN, 8 Januari. Voor zoover men het in Engeland kan be- oordeelen uit de pers en de uitlatingen in Engelsch-Iersche kringen in Londen zijn e; teekenen die wijzen op een geleidelijken om mekeer in de opvattingen van de Vrijstaatsche bevolking over het nut van De Valera en zijn politiek. Tot nu toe heeft de President zijn aanhang weinig zien verminderen. Er was re den genoeg voor zulk een verschijnsel. De eco nomische oorlog tegen Engeland heeft veel slachtoffers gemaakt en er was aanleiding te over om de schuld van dien oorlog en dus zijn gevolgen aan De Valera te geven. Dat dit tot heden niet is geschied moet woraen verklaard uit de eeuwenoude Iersch-Engelsche wrijving en uit de overgeërfde gewoonte der Ieren om het verdriet en de ellende van hun bestaan aan den machtigen buur toe te schrijven. Hoe wel Engeland niet langer als de groote onder drukker kan worden beschouwd vindt als van zelf de voorstelling ingang dat De Valera in zijn maatregelen tot economische en politieke redding van Ierland zich verhinderd heeft ge zien door het hebzuchtige Albion, dat alsnog zijn zwaren voet waar en wanneer mogelijk op Ierland houdt. De verliezen en verdriete lijkheden van den economischen oorlog met Engeland werden daarom gedragen in den geest der zelfopoffering, die aan algeheele vrij making noodzakelijkerwijze moest voorafgaan. Den laatsten tijd schijnt echter de luister van deze houding te zijn getaand. Aanvanke lijk leden vooral de groote heerenboeren on der de fnuikende tarieven, welke Engeland zich genoodzaakt had gezien tegen Ierschen invoer te heffen bij wijze van schadevergoe ding voor de land-annuïteiten, die de regee ring van den Ierschen Vrijstaat niet meer aan de Britsche Schatkist wilde betalen. Nu echter beginnen ook de duizenden kleine landbou wers en veeboeren hun bestaan te verhezen en geraken zij openlijk in opstand tegen een bestuur, dat hen van hun toch al niet te rijke bestaansmiddelen schijnt te berooven Hun vee ligt onverkocht op de weide. Plaat selijke besturen worden met bankroet bedreigd, nu znoveel boeren niet in staat blijken hun belastingen op te brengen. Daarbij komt de activiteit van de Partij voor een Vereenigd Ierland, die plotseling en onverwacht een bondgenoot schijnt te hebben gevonden in de rechterlijke macht. De partij is bezig en tot heden met uitgesproken succes den meer of minder wettigen veld tocht van de regeering tegen haar leiders te tarten. Een bevel van O'Duffy, om op zekere gezochte beschuldigingen voor de militaire rechtbank te verschijnen, is naar bekend dooi de civiele rechtbank nietig verklaard. Een hoogere rechtbank zal de volgende week moe ten uitmaken of deze nietigverklaring al of niet geldig is. In het eene geval moet O'Duffy voor zijn militaire rechters verschijnen. In het andere geval moet het gezag van de re geering een harden slag krijgen. In elk geval voelt de Partij voor een Vereenigd Ierland zich door dezen onverwachten steun van de rechterlijke macht ten zeerste aangemoedigd en haar politieke vergaderingen kenmerken zich door nieuwe geestdrift en veel populairen steun. Het gevoelen dat De Valera de volgen de aigemeene verkiezingen moet winnen tot voor kort algemeen begint te verdwij nen. DE EXECUTIE VAN VAN DER LUBBE. DUITSCHE PERSSTEMMEN. Aan de Tel. ontleenen wij, dat de Berlijn- sche avondbladen zonder eenig commentaar de gelijkluidende communique's en officieele berichten over de terechtstelling van v. d. Lubbe publiceeren. Uitsluitend het „Berliner Tageblatt" geeft een beknopt overzicht van den gang van het proces. Het blad wijst nog eens op de tegen stellingen tusschen de beweringen van den brandstichter, dat hij zijn daad alléén vol bracht. en de rapporten der deskundigen, volgens welke v. d. Lubbe den brand in den Rijksdag onmogelijk zonder hulp van anderen gesticht zou kunnen hebben. In enkele regels wordt de overtuiging herhaald, dat v. d. Lubbe om tactische redenen zweeg, den dwaas uit hing. dan gedurende enkele dagen onsamen- hangenden onzin sprak en dan weer zweeg. Indien de Nederlandsche metselaar inder daad zijn merkwaardige rol in dit proces „speelde", dan heeft hij haar tot het einde toe bijna volmaakt gespeeld. Dan is hij geen en kele maal uit zijn rol gevallen, en daarmede heeft hij dan tevens diegenen teleurgesteld die van hem verwachtten, dat hij op het laat ste oogenblik nog wel zou „uitpakken" en ter wille van een genadiger straf zijn eventueele medehelpers zou verraden. Schijnbaar ongeroerd, zonder een woord te spreken, een traan te vergieten of door een ge baar zijn gevoelens aan te duiden, is hij op het schavot geklommen en voor altijd zal het geval-v. d. Lubbe een raadsel blijven, welks oplossing de onooglijk tragische jongen in den dood heeft medegenomen. Het Berlijnsche publiek heeft van het be richt van v. d. Lubbe's onhoofding zonder veel opwinding, men kan wel zeggen met onver schilligheid kennis genomen. De tweede uitgave van de „Nachtausgabe" publiceert een artikel van dr. Kriek, onder het opschrift: „Doortasten zonder misplaatste toe geeflijkheid, in overeenstemming met het volksgevoel; geen genade voor vijanden der Duitsche natie". In dit artikel wordt o.a. gezegd: „De Neder landsche regeering heeft pogingen onderno men om een begenadiging van v. d. Lubbe te bereiken. De afzonderlijk daarvoor genoemde argumenten zijn nooit officieel bekend gewor den. Zou wellicht de Nederlandsche regeering ook de kwestie van de rechtmatigheid van de basis van het oordeel hebben aangeroerd, dan zou daardoor juridisch niet in de geringste mate een nieuwen toestand zijn geschapen. Iedere staat heeft niet alleen het recht, maar in verband met het bolsjewistisch gevaar den plicht, de wettelijke bepalingen te treffen, welke in overeenstemming zijn met de taak van de verantwoordelijke personen tot be scherming van het volk. De pogingen om het verloop van het recht in Duitschland te dwarsboomen zijn mislukt. Van verschillende zijden is gepoogd de recht matigheid der terugwerkende kracht van de wet der Rijksregeering te bestrijden. De open bare aanklager, alle verdedigers en de vierde Strafsenaat van het Rijksgerecht zijn over eenstemmend tot de opvatting gekomen, dat de rechtmatigheid van deze wet met terug werkende kracht boven eiken twijfel ver heven is. Verder wordt nog gezegd, dat in de laatste dagen nog in het- buitenland gepoogd is door valsche berichten invloed op de beslissing van den Rijkspresident uit te oefenen. Zoo werd o.a. beweerd, dat Van der Lubbe tot 20 jaar dwangarbeid zou worden begenadigd. Ook de voltrekking van het vonnis, zoo wordt gezegd, zal ongetwijfeld in het buitenland aanleiding geven tot een nieuwe hetze. Dat kan evenwel op Duitschland in het geheel geen invloed hebben. Een Britsch oordeel. In een hoofdartikel over de executie van Van der Lubbe zegt de „Daily Telegraph" o.a.: „Ondanks den langen duur van het proces en de zes maanden van vooronderzoek is de waarheid omtrent den Rijksdagbrand nimmer bekend geworden, en het is waarschijnlijk, dat deze ook nimmer bekend zal worden, nu het vonnis aan Van der Lubbe voltrokken is. Het feit. dat hij de rol van brandstichter heeft gespeeld, is ten volle bewezen, afgezien van zijn eigen bekentenis, maar het is wel haast met een even groote zekerheid uitge maakt. dat het voor hem onmogelijk is ge weest. de daad alleen en zonder hulp van an deren te volvoeren. Het zou mogelijk zijn geweest, dat Van der Lubbe. indien hij zich ooit zou hebben hersteld van zijn abnormale geestesgesteldheid, een meer geloofwaardige verklaring zou hebben kunnen geven Thans zal echter de waarheid omtrent de misdaad, welke over het politieke lot van Duitschland heeft beslist, waarschijn lijk een mysterie blijven". indrukken uit het Amstcrdamsche Paleis van Justitie. AMSTERDAM, 10 Jan. „Van der Lubbe is vanmorgen om half acht te Leipzig te rechtgesteld"; als een loopend vuurtje ver spreidde zich deze tijding door de wandel gangen van het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht. Bet is wel merkwaardig, zoo zeide een onzer bekende strafpleiters, dat een man, afkomstig uit een land waar de doodstraf al sedert lang is afgeschaft en waar men over het algemeen afwijzend staat tegen de her invoering van deze onherroepelijke straf, een der slachtoffers wordt van de weder invoering in Duitschland. De rechtmatig heid van de toepassing van de doodstraf op Van der Lubbe, zoo vervolgde hij, is boven dien volgens de geldende moderne rechts principes zeer twijfelachtig. In deze zaak komt wel sterk naar voren de onherroepelijkheid van de straf, waar onze landgenoot Van der Lubbe de hoofd getuige zou kunnen zijn geweest, bij een eventueel nader onderzoek. Het staat n.l. vast deze meening hoorden wij van ver schillende verdedigers dat Van der Lubbe niet alleen den brand heeft gesticht. De medewerking van de vier verdachte commu nisten is in geen enkel opzicht bewezen. Wat zou nu logischer zijn, dan dat de ju stitie al het mogelyke in het werk stelde om de werkelijke mededaders in handen te krijgen en te doen veroordeelen? Hierdoor zou het aanzien van de Duitsche politie en justitie belangrijk stijgen. Voor een nieuw proces is echter de getuige Van der Lubbe onmisbaar. Algemeen was men van oordeel, dat ons bestaande strafstelsel voldoende waarbor gen biedt, om misgrepen, als in het proces v. d. Lubbe zijn gebeurd, te voorkomen. Van verschillende zijden hoorden wij veront waardigde opmerkingen over de geringe aandacht, die de Duitsche regeering heeft geschonken aan de interventie van de Hol- landsche regeering inzake de tenuitvoerleg ging van het vonnis aan v. d. Lubbe. Door deze zaak werd bij de balie alge meen het verlangen gevoeld, ons huidige strafstelsel ten opzichte van de fundamen- teele Instellingen, te handhaven en in geen geval over te gaan tot herinvoering van cte doodstraf. DIMITROF ZATERDAG IN MOSKOU? „DE WAARHEID OVER DEN BRAND BEGRAVEN." De draadlooze dienst van Moskou spreekt volgens de N.R.Ct. als haar meening uit. dat door de ter doodbrenging van v. d. Lubbe de waarheid ten opzichte van de brandstichting in den Rijksdag, is begraven. De acten die te Leipzig opgestapeld zijn, zijn daardoor waar deloos geworden. Overigens verwacht men blijkbaar te Mos kou Zaterdag op zijn laatst Zondag Dimitrof en de andere Bulgaren terug. Ter eere van de aankomst van Dimitrof zal gedurende drie uren het werk in alle fabrieken met inbegrip van de electriciteitsfabrieken. rusten. Alle arbeiders zullen in brigaden naar het station trekken om Dimitrof te ontvangen. Deze zal het verzamelde publiek toespreken. Dimitrof is bij voorbaat tot eere-professor aan de re volutionnaire universiteit te Moskou be noemd en is uitgenoodigd om, nadat hij uit gerust is. zeven lezingen voor de Russische radio over het proces te Leipzig te houden. MELKSTAK'NG TE CHICAGO GEëINDIGD. GESCHIL WORDT AAN ARBITRAGE ONDERWORPEN. OHICAGO, 10 Jan. (Reuter) De melksta- king is op geheven, daar partijen er in heb ben toegestemd het geschil aan arbitrage, te onderwerpen. De levering van melk wordt direct hervat. Een Avare terreur. De stakende boeren waren er in geslaagd de stad compleet te blokkeeren waardoor een nijpend gebrek aan melk was ontstaan. Zij oefenden een ware terreur uit langs de we gen van Chicago. De stakers maakten zich meester van dui zend liter melk, op transport naar Chicago, en goten alles op den grond uit. Zij hielden goederentreinen aan en doorzochten de wa gons of daarin ook melk werd vervoerd. Vracht auto's met melk werden in het water gereden of in brand gestoken. Toen langs de gewone wegen de melktoevoer was afgesneden, waren eenige niet bij de organisatie aange sloten firma's en particulieren begonnen de melk in vliegmachines naar de stad te bren gen. De staking vond haar oorzaak in een con flict tusschen de boeren-organisatie en de dis tributie-organisaties die een bedrag van 1.40 dollar aanbieden voor een hoeveelheid melk, waarvoor de boeren 2.10 dollar wenschen to ontvangen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5