Spanning in Oostenrijk neemt toe Vicks Hoestbonbons H. C. WELLS OVER DE INTERNATIONALE VRAAGSTUKKEN. MAANDAG 15 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND Opzienbare arrestatie in het Nationaal-Socialistische kamp. Duitsch diplomaat op een nazi-vergadering aangetroffen. Oostenrijksche regeering protesteert bij den Duitschen gezant. Hulppolitie wordt uitgebreid HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. De agitatie der nationaal socialisten in Oostenrijk duurt voort, waarbij opnieuw blij kens berichten van V. D. uit Weenen is ge bleken, dat de Duitsche nationaal-socialisten hun geestverwanten in Oostenrijk steunen en voorlichten. In het huis van den gearresteerden natio- naal-socialistischen leider Frauenfeld heeft de politie een geheime vergadering van natio naal-socialisten overvallen. Onder de aanwe zigen bevond zich de attaché van het Duit sche gezantschap Graaf van Waldeck Pyr- mont. Om aan een arrestatie te ontkomen, beriep deze zich op zijn diplomatieke onschend baarheid. De Oostenrijksche regeering heeft daarop officieel bij den Duitschen gezant geprotes teerd tegen het optreden van Graaf van Wal deck Pyrmont. Het verluidt dat Graaf van Waldeck Pyrmont reeds het land heeft ver laten. In verband met de nationaal-socialistische agitatie hebben weer tal van arrestaties plaats gehad, waaronder naar verluidt van eenige vooraanstaande ambtenaren van het ministerie van defensie en van het mi nisterie van binnenlandsche Zaken. Van dit laatste kon echter nog geen officieele beves tiging worden verkregen. Nader meldt V. D., dat twintig Weensche nationaal-socialisten gearresteerd en naar het concentratiekamp van Woellersdorf ge bracht zijn. Naar verluidt zijn ook gouwlei der Frauenheld en de voormalige bondsraad Schattenfron en dr. Flohr, de adjudant van den Heimschutzleider Alberti naar Woellers dorf overgebracht. De Weensche bladen voor zoover zij aan den kant der regeering staan, eischen. dat thans met alle ten dienste staande middelen tegen het nationaal-socialisme zal worden opgetreden. Speciaal verlangen zij dat de autoriteiten een nauwkeurig onderzoek zullen instellen tegen bepaalde personen uit de industrie, die, naar zij verklaren, nauwe betrekkingen on derhouden met Duitsche kapitalisten. Dezer dagen zal volgens de bladen opnieuw een contingent der hulppolitie' worden ge mobiliseerd en wel 1000 leden der Heimwehr en 400 leden van andere organisaties. Slechts diegenen zullen worden opgeroe pen, die in politiek opzicht als betrouwbaar bekend staan. Op den Semmering ontplofte Zondagmid dag 'n papierbom voor het pension „Daheim" waardoor ongeveer 80 vensterruiten werden vernield. Amerika. Voorloopig geen invoer van alcohol. Uit Washington, 14 Januari. Naar wordt medegedeeld, zullen tot het einde van de vol gende maand geen vergunningen meer wor den verstrekt voor den invoer van alcohol. Zilid» Amerika. Een nieuwe wapenstilstand in den Chaco? De president van Paraguya heeft, naar Reuter verneemt een telegram gezonden aan Dalvayo, den voorzitter der bemiddelingscom missie in het Gran-Chaco-conflict. waarin hij hervatting der onderhandelingen vraagt met het oog op een nieuwen wapenstilstand met Bolivia. Vijandelijkheden echter nog niet gestaakt. Een communiqué van den minister van ien minister van oorlog van Paraguay meldt: wij vernietigden een vijandelijken post ten westen van het fort Estero. De vijand leed zware verliezen. Wij maakten gevangenen. DentscMand. Represaillemaatregelen tegen de Fransche contingentee- ringen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat het staats blad een decreet bevat, krachtens hetwelk een aantal Fransche waren bij invoer in Duitsch- land aan contingenteering wordt onderworpen. Deze maatregel is genomen naar aanleiding van het feit dat de Fransche regeering voor 1934 een nieuwe methode in zake de invoer- contingenteering heeft aangekondigd. Over de toepassing van deze nieuwe methode zijn gedurende de laatste maanden van 1933 te Parijs onderhandelingen gevoerd, die even wel mislukt zijn daar van Fransche zijde zon der ©enigerlei tegenprestatie een verminde ring van den Duitschen uitvoer naar Frank rijk met 300 millioen francs werd geëischt. De Fransche regeering heeft daarop per 1 Januari 1934 den Duitschen export naar Frankrijk gecontingenteerd en zij wil thans de maatregelen toepassen, die Duitschland bij de onderhandelingen te Parijs als onaanvaard baar heeft bestempeld. De Duitsche regeering heeft na 1 dezer de Fransche regeering her haaldelijk medegedeeld, dat zij zich bij deze eenzijdige beperking niet zonder tegenmaat regelen kan neerleggen. De situatie is intusschen volgens het D.N.B. nog moeilijker geworden doordat de Fransche regeering andere landen aanzienlijk gunstiger behandelt dan Duitschland. Sommige landen hebben voor alle aan con tingenteering onderworpen waren contingen ten van 100 van hun vroegeren invoer ver kregen. Anderen landen is althans voor een deel van den invoer het volle contingent toe gestaan. Het is met het oog op deze situatie, dat Duitschland zich gedwongen heeft gezien tot het nemen van tegenmaatregelen, ten einde dit maken van onderscheid te vergelden. Bij de bepaling van den omvang dezer com pensatiemaatregelen heeft de Duitsche regee ring zich laten leiden door den wensch. de situatie niet nog meer te verscherpen. Zoo doende zal op grond der thans gepubliceerde contingenten de Fransche invoer in Duitsch land slechts met 160 millioen francs worden beperkt. De contingenteeringen hebben in hoofdzaak betrekking op bloemen, wijn, som mige parfumerieën, zijden weefsels, textiel- waren, katoenen garens en goederen, leder waren, enz. „De wereld moet ophouden ons te onderdrukken." Ter gelegenheid van de herdenking van den verkiezingsstrijd in Lippe op 15 Januari 1933 heeft Hitier Zondag daar een redevoe ring uitgesproken. Sprekende over de buitenlandsche politiek, zeide Hitier, dat Duitschland er thans anders voor staat dan op het tijdstip, waarop hij de regeering op zich nam. Wanneer ik te rug kijk naar dit jaar, aldus spreker, kan ik zeggen: Langzaam zijn wij weer bezig ons het internationale respect te verwerven. Gewis, al te veel liefde is daar wel niet bij, maar, in het menschelijke leven moet men vaak om der wille van de achting afzien van de liefde. Tenminste in het leven der volkeren is het zoo. Het is in ieder geval gelukkiger geacht te worden als krachtig volk. dan bemind te worden als zwakkeling. Wanneer wij ons volk weer omhoog leiden willen, kunnen wij dit slechts door het de rechtsgelijkheid te ver zekeren in de wereld. Wij willen geen volk in zijn recht aantas ten. geen volk beperken in zijn levensmoge lijkheden, geen volk onderwerpen, of over- heerschen. Maar de wereld moet ook ophou den ons te onderdrukken. Zij moge er ken nis van nemen, dat de tijd voorbij is het Duit sche volk te onderdrukken, te overheerschen en te onteeren en dat deze tijd ook nooit weer keert. Daarmede komen wij een werkelijken vrede ter wereld meer nabij, dan wanneer wij praten en onderhandelen doch het daarbij laten ontbreken aan achting voor de ande ren. Ik koester de hoop, dat ook de andere volken langzamerhand zullen begrijpen, dat een werkelijke vriendschap slechts dan kan ontstaan, wanneer zij rechtsgelijke staten omvat, maar nooit ontstaan zal op de basis der onderdrukking. Het Duitsche volk kan thans werkelijk met trots bekennen, dat het deze politiek begrepen heeft. Cuba, Arbeiders, rechtsgeleerden en doktoren staken! Te Havana hebben ernstige ongeregeldhe den plaats gehad. Bij het aanbreken van den dag werd de ge- heele stad in duisternis gedompeld, daar de arbeiders van de electriciteitscentrale in sta king waren gegaan. Door staking der openbare verkeersmidde len is het vervoer in de stad onmogelijk. De waterleidingsbuizen zijn op verscheidene plaatsen doorgesneden. De rechtsgeleerden en doktoren zijn eveneens in staking gegaan. De regeering heeft bevel gegeven de zieken huizen te sluiten en de soldaten zijn belast met het toezicht op het uitvoeren van dezen maatregel en op het overbrengen van de zie ken naar hun huizen. Frankrijk. Oud-minister De Selves overleden. Reuter meldt uit Parijs. 13 Januari: In den ouderdom van 85 jaar is heden over leden Justin de Selves, gewezen voorzitter van den Senaat (1924—1927) en oud-minis ter van buitenlandsche zaken in het kabinet Caillaux (1911). In de regeering van Pon- caré van 1924 was De Selves korten tijd mi nister van binnenlandsche zaken. China. Japansche matrozen te Foetsjau. Bijna 300 Japansche matrozen zijn te Foetsjau aan land gezet door Japansche schepen, welke op de reede lagen ter be scherming van de levens en eigendommen van Japansche onderdanen, in verband met de dreigende crisis na de debacle der sepa ratistische beweging van Foekien. Voorts deelt men van officieele zijde mede bericht te hebben ontvangen dat de com mandant der landingstroepen, Kiisjiroe Sjoji een proclamatie heeft uitgevaardigd, waarin hij de bevolking van P'oetsjau verzoekt „het ware doel van de landing niet verkeerd te be grijpen. De troepen zijn slechts tijdelijk aan wal ter bescherming van de levens en eig.n- dommen der Japansche onderdanen. „De troepen hebben niets uitstaande met de militaire situatie ter plaatse". Poe Nji's leven bedreigd. Volgens berichten in de bladen zal er een belooning van 10.000 Chineesche dollars be taald worden aan een ieder die Poe Nji. den president van Mandsjoekwo. die vandaag tot keizer wordt geproclameerd, vermoordt. Deze belooning is aangeboden door een alles, wat o verwacht van een hoeslbonbon - medicinaal toebereid met bestanddeelen van /lOfcfC slechts 55 cp. doosjAi (Adv. Ingez. Med.) „moord-commissie" welke opgericht is door een groep jonge Chineezen en Koreanen in Tsjangtsjoen. de hoofdstad van Mandsjoekwo. De commissie heeft voorts een belooning van 80.000 Chineesche dollars uiegeloofd voor het vermoorden van generaal Hisjikari, den Japan- schen vertegenwoordiger in Mandsjoekwo. Het doel dezer moord-commissie is alle op den voorgrond tredende personen, waaronder de Japansche autoriteiten, in Mandsjoekwo te vermoorden. De politie stelt volgens Reuter krachtige po gingen in het werk om de leden dezer moord- bende te arresteeren. Foekien's regeering verslagen en op de vlucht. Officieel wordt volgens een Reutertelegram uit Sjanghai medegedeeld, dat de provinciale regeering van Foekien vrijwillig is afgetreden, nadat haar troepen door Tsjang Kai-sjek waren verslagen. Tsjang Kai-sjek heeft tegen de naar Amoy gevluchte leden van de opstandige regeering van Foekien een bevel tot arrestatie uitge vaardigd. De regeering van Kanton heeft nu Tsjang Kai-sjek in Foekien heeft overwonnen, ver klaard dat zij nimmer iets te maken heeft ge had met de opstandelingen in Foekien. Uit een oogpunt van buitenlandsche politiek en ter verzekering van den vrede heeft Kanton be sloten om alle maatregelen van de regeering van Nanking te steunen. Tsjang Kai-sjek's positie in Zuid-China is door dezen gang van zaken aanzienlijk versterkt. Mandsjoekwo laat Sovjet gevangenen vrij. De regeering van Mandsjoekwo heeft be sloten zes Sovjet-employé's van den Noord- mandsjoerijschen Spoorweg, die gearresteerd waren onder beschuldiging, medeplichtig te zijn geweest aan het transport van een hoe veelheid rollend materieel naar Russisch grondgebied, over welke arrestatie tal van diplomatieke nota's zijn gewisseld, in vrijheid te stellen. Verwacht wordt, dat door dit besluit de hervatting van de onderhandelingen over den verkoop van den Noord-Manasjoerijschen Spoorweg door Rusland zal worden bevor derd. Italis Wet op de corporaties in den Senaat aangenomen. De Italiaansche Senaat heeft na debatten, die twee dagen duurden, de wet op de cor poraties eenstemmig aangenomen. Mussolini deed medadeelingen over de volgende étapes naar de wijziging van de constitutie: allereerst vorming der corporaties daarna nauwkeurige controle over haar practische werking en arbeid. Eerst wanneer zij haar doelmatigheid hebben bewezen, kan de beslissing over het lot van de Kamer van Afgevaardigden vallen. Ook de wijziging van de constitutie zal met groote voorzich tigheid worden behandeld. ZENDER TE LEIPZIG IN BRAND. UITZENDING SLECHTS KORT ONDERBROKEN. LEIPZIG, 14 Jan. (D.N.B.) Hedenavond circa 10 uur is brand uitgebroken in een der masten van het radio-station alhier. Een nachtwaker bemerkte op genoemd uur op circa 90 Meter hoogte vlammen in genoemde mast en waarschuwde onmiddellijk het per soneel van den zender. Dank zij het kranige optreden van twee leden van dit personeel konden de vlammen vrij spoedig met blusch- apparaten gedoofd worden, zoodat de brand niet zulk een omvang aannam, als waarvoor men aanvankelijk had gevreesd. De brand weer zelf behoefde dan ook niet in te grij pen. De oorzaak van den brand heeft men nog niet kunnen vaststellen, men denkt echter aan zelfontbranding eener geleiding. De uitzending was slechts korten tijd on derbroken. HEVIGE STORM AAN DE BRITSCHE KUST. LONDEN, 14 Januari. (Reuter). Aan de Zuidkust van Engeland woedt een hevige storm. De vliegdiensten en de scheepsverbin dingen met het vasteland zijn ten deele ge staakt. Het oorlogsschip „Nelson" kon in verband met de hevigheid van den storm de haven van Porthmouth niet verlaten. Het Roemeensche stoomschip „Phahova" is nabij Folkestone op drift geraakt met een gebroken stuur. Ook uit de provincie komen berichten over door den storm aangerichte schade. Koninklijke familie en MacDonald aan gevaar ontsnapt. De Koninklijke familie is nog aan een on geluk ontsnapt, toen tijdens den storm een groote tak met geweldigen vaart neersloeg, vlak achter de auto, waarin zaten de Koning, de Hertog en hertogin van York, benevens eerste minister MacDonald, toen zij heden morgen terugkeerden van de kerk te San- dringham Aan de Belgische kust. OSTENDE, 14 Januari (Reuter). De geheele kuststreek wordt door een storm van buiten gewone hevigheid geteisterd. Alle reddings- posten staan gereed om uit te varen. De mailboot „Ville Liège" heeft hedenmor gen de haven niet verlaten daar bericht ont vangen was, dat het binnenloopen te Dover gevaarlijk was. Talrijke visschersbooten zijn niet terugge keerd, doch men hoopt dat zij in een Fran sche haven zijn gevlucht Pleidooi voor een realistische behandeling van de toekomst. (Van onzen correspondent). Londen, Januari. De B.B.C. heeft een korte serie lezingen over de vraag welken kant Groot-Brittannië uit moet ingeleid met een voordracht van den profetischen schrijver H. G. Wells, die zooals van hem kon worden verwacht pleitte voor internationale samenwerking voor behandeling van de meest dringende vraagstukken van den dag. in het bijzonder financiën en luchtvaart. Men moest zich, be toogde hij voorts, niet laten misleiden door voorstellingen van gedeeltelijke wederople ving van zaken. Er was geen sprake van een begin van nationaal herstel. Tot nu toe had men niets doeltreffends gedaan om oorlog te verhoeden en de druk van universeele schul den, die de naties verhinderde op te staan, was niet verlicht. De verwarring, door de onmogelijke geldpositie geschapen, achtte Wells zelfs ernstiger dan de politieke span ning en het oorlogsgevaar. Alle groote eco nomische gemeenschappen van de wereld waren thans in een wanhopige worsteling ge wikkeld, waarin zij met inflatie, tarieven, scheepvaartwetten, handelsbeperkingen en een veelvoud van andere en soortgelijke mid delen beproefden den toenemenden druk van haar rampspoed van zich af en op elkaar te schuiven. „Ofschoon", verklaarde Wells verder, „een mislukking van President Wilson's heldhaftig pogen het economisch leven van zijn land te herstellen een ramp zou zijn voor de gan- sche wereld is er geen schijn van een poging waar te nemen bij de huidige leiders van Groot-Brittannië om met hem samen te werken of zijn doel en methoden te begrij pen. Roosevelt's plannen zijn stoutmoedig en grootsch maar ik geloof niet dat hij ze zal kunnen uitvoeren in de Vereenigde Staten alleen, zonder medewerking van andere groote economische eenheden". De vraag welken kant Groot-Brittannië uit moet beantwoordt Wells daarom met het voorstel dat Groot-Brittannië zich althans zal vereenzelvigen met de groote Amerikaan se he proefneming en zoo mogelijk ofschoon hij erkent dat dit moeilijker is ook meer begrip en sympathie zal geven aan de Rus sische worsteling. Het zou van de hoogste beteekenis zijn voor herstel van evenwicht in de wereld indien de waarde van dollar en pond sterling konden worden vastgesteld en blijvend in de zelfde verhouding tot elkaar konden blijven staan. Om zulks te bewerken stelt Wells zich de instelling voor van een handels- en geldraad voor de wereld. Indien Amerika en Groot-Brittannië zouden samen werken op dit punt zou naar zijn oordeel ge leidelijk de gansche wereld er zich bij aan sluiten. Een wereldraad voor luchtvaart was even noodzakelijk. Luchtvaart kan naar haar aard alleen door internationalisatie tot haar volle en zegenrijke ontplooiing komen. Hij pleitte voor een realistische behande ling van de toekomst. De verouderde begrip pen, die in den geest van het menschdom wa ren gezaaid door politieke en oorlogsgeschie denis, moesten worden verbannen. Groot- Brittannië en andere mogendheden, die een levendig en leidend aandeel kunnen hebben in deze zaken, moesten thans voorwaarts gaan en de wereld in haar geheel organisee- ren ten behoeve van de belangen der mensch heid. De voordracht was een vinnige veroordee ling van het bekrompen nationalisme dat eigen baat zoekt in benadeeling van andere naties. Ook de Volkenbond kwam er bij Wells slecht af omdat hij in deze instelling vooral een politiek wereldorgaan ziet. Het groote vraagstuk van modern economisch herstel lag grootendeels buiten die wereld van ver ouderde politieke denkbeelden, waarin de Volkenbond was geboren. A. K. VAN R. Ruwe Huid „fij^CRÊME i* i M 20-50-60cf. (Adv. Ingez. Med.) NOG EEN ARRESTATIE IN DE AFFAIRE-STAVISKY. HET KAMERLID BONNAURE. De Fransche afgevaardigde Bonnaure, wiens parlementaire immuniteit Vrijdag door de Kamer is opgeheven is Zaterdag gear resteerd in verband met de bedriegerijen van Stawisky en naar Bayonne op transport ge steld. BAYONNE 14 Januari (Reuter) Het ver zoek tot voorloopige invrijheidstelling van Aymard en Darius, die beide betrokken zijn bij het Stavisky-schandaal, is geweigerd. De betrokkenen zijn hierdoor zeer teleurge steld. De revolver van Stravisky. PARIJS, 14 Januari (Reuter). Mevrouw Stavisky heeft aan een medewerker vaii de „Petit Parisien" verklaard, dat zij in de Kamer, waar haar echtgenoot gewond ge vonden werd, een tweede revolvergat ont dekt heeft. Zij -erklaarde voorts, dat haar echtgenoot n.'.nmer een revolver heeft gehad, zoodat zij zich de herkomst van de in het .lotel ge vonden revolver niet kan verklaren TRAGISCH EINDE VAN BEKEND FINANCIER. NEW-YORK, 14 Januari (Reuter). De fi nancier David Lamar, bekend als de „Wolf van Wallstreet" is dood in zijn hotelkamer aangetroffen. Men gelooft dat hij zelfmoord gepleegd heeft. OUSTRIC ééN DAG IN DE GEVANGENIS. Reuter verneemt uit Parijs: Het hof van cassatie verwierp de beroepen van de financiers Oustric. Gualino en Galice. en de commissarissen van ..Holfra". zooals Saint Aulaire. die werden veroordeeld wegens inbreuk op de wet op de vennootschappen. Nadat aan de advocaten van Oustric was medegedeeld, dat hun cliënt nog een dag ge vangenisstraf moest ondergaan, (de preven tieve hechtenis werd van den straftijd afge trokken), is Oustric in gezelschap van twee in specteurs naar de Santé-gevangenis ver trokken. DE AFFAIRE STAVISKY Lv DE r RAHSCHE KAMER. Camille Chautemps, de minister president aan het woord. SCHIP NA EXPLOSIE GEZONKEN 120 OPVARENDEN OMGEKOMEN. Een Chineesch stoomschip, dat op 10 dezer uit Sjanghai was vertrokken, met bestemming naar Hongkong, is blijkens een Reuterbericht ten gevolge van een ketelexplosie gezonken. Aan boord van het schip bevonden zich be halve de bemanning ruim 490 passagiers. Voor zoover tot dusver bekend, zijn 120 op varenden bij de ramp om het leven gekomen. VARKENSINVOER IN BELGIë VERBODEN Blijkens een decreet in de Moniteur Beige is de invoer van varkens uit Nederland en De nemarken wegens het voorkomen van vlek ziekte in deze landen, met ingang van heden verboden. OUD-JAPANSCH GEZANT IN NEDERLAND OVERLEDEN. Aimaro Satoh, een der adviseurs van het keizerlijk hof, is naar Reuter uit Tokio meldt: in den leeftijd van 78 jaar door een beroerte getroffen en overleden. Satoh was een oud diplomaat, die o.a. een ambassadeurspost heeft vervuld in Amerika en Oostenrijk en een gezantschapspost in Nederland en Mexico. DE VROUW ALS STIEREN- VECHTSTER. HARDNEKKIGE ACTIE VAN EEN 18-JARIGE. Senorita Juanita Cmz, de mooie 18-jarige Spaansche stierenvechtster. voert reeds eenige maanden een actie om den Spaanschen mi nister van binnenlandsche zaken er van te overtuigen, dat hij haar op grond van de wet niet kan beletten als stierenvechtster op te treden, aldus meldt V.D. uit Madrid. De minister van binnenlandsche zaken beroept zich op de wet, waarin het vrouwen verboden wordt in het publiek als stieren vechtster op te treden. Senorita Juanita ver klaart echter dat de oude wet naar letter en geest een schending is van de tegenwoordige grondwet, die mannen en vrouwen gelijke rechten toekent. Zij hqgft in het afgeloopen jaar 16 maal aan stierengevechten meegedaan in verschil lende arena's in de provincie, en voorts te Lissabon en te Marseille en Perplgnan. Zij is slank, gracieus en snel en trok altijd zeer veel publiek. AGENDA MAANDAG 15 JANUARI. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooneel: „Het wordt weer lente!" 8.15 uur. Rembrandt Theater. Eerste Ned. Nationale Film: ..Prins- Willem van Oranje". 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ein Lied geht urn die Welt Op het tooneel: Hertha Ruth, 7 en 9.15 uur. Lux or Theater: My lips betray (De 200 P.K. van Zijne Majesteit). Geprolongeerd. 8.15 uur. N.V. „Polygraph". Vergadering van obli gatiehouders, 8 uur. Buitengew. alg. vergad. van aandeelh. 8.30 uur. Beide ten kantore der Vennootschap. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 16 JANUARI: Spiritisten Ver. „Harmonia". Lezing met lichbeelden van den heer H. H. Theunisse over: Mijn ervaringen te Nice en in den fa- meuzen Fiat-Luxcercle", Remonstrantenhuis. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5