De Taxi's te Haarlem, Brood en spelen. DE EMéRAUDE VERONGELUKT. Hst Befautftiji&te 51e Jaargang No. 15509 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 16 Januari 1934 HAARLEM S DAGBLAD Direcue: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTEK MAATSCHAPPIJ VOOR .n ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdr^,ct™r: ROBERT PEEREBOOM. ABUNNEMhN I ENper week q.25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post f 335, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week /0.05. per maand 0-22, per 3 mnd. ƒ0.65 franco per post ,'0.72JA. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNI5 regels 1.75, elke regel meer 0-35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30. elke rege] meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange Idem vooi Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschi mgeschiktheid en Overlij'den f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f 250.- ctheid f 2000.-. Overlijden f 600—, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-. Verlies Vijsvinger f 1 50-, Elke andere vinger f 50.-. Arm- of Beenbreuk f 1 00.-. Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75.-. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HAARLEM, 16 Januari De Eméraude. „Frankrijk zit in den laats ten tijd in het hoekje waar de slagen vallen", zeggen wij op de redactiebureaux. De eene ellende volgt daar op de andere, met een ontstellende snel heid. De Franschen zijn een veerkrachtig volk maar die eigenschap hebben ze dan tegen woordig ook wel ten volle noodig. Als wij bedeeld waren met financieele schandalen zooals de affaire-Stavisky en nu weer die historie in Rijssel, waarbij ook tientallen millioenen verdwenen schijnen te zijn. en als in denzelfden tijd ons verkeerswezen ge troffen was door zulke rampen als het spoor wegongeluk bij Lagny en de vernietiging van het vliegtuig Eméraude, zou ons zelfvertrou wen ook een leeliiken schok krijgen. Bij de ramp van de Eméraude zijn tien men- sc.hen omgekomen, waarbij de gouverneur- generaal van Frankrijk's grootste kolonie: Indo-China. Gouverneur-generaal Pasquier was een koloniaal bewindsman van groote kennis en ervaring. Een jaar of vier geleden bezocht hij ons Indië en liet zich daarna in zeer hooggestemde bewoordingen uit over het Nederlandsche koloniale bestuur, waarvan naar zijn overtuiging „Frankrijk veel kon leeren". De Eméraude, het nieuwste groote vliegtuig van de Fransche handelsluchtvaart, en de trots van deze vloot, keerde terug van zijn eerste koloniale reis, naar Saigon, toen het toestel op zijn allerlaatste étappe. Lyon-le Bourget, ten val kwam. Het gebeurde bij een noodlanding, waartoe de piloot blijkbaar over ging omdat er een sneeuwstorm boven Midden- Frankrijk woedde. Bij de landing botste het prachtige vliegtuig dat onlangs nog Neder land bezocht en ook hier groote bewondering oogstte tegen een mast van een hoogspan- nings-geleiding op. vloog in brand en werd met de tien inzittenden, wier lijken men ver koold terugvond, totaal vernietigd. Natuurlijk zal er een officieel onderzoek naar de oorzaak van de ramp komen. Het zooveelste waarmee men thans in Frankrijk bezig is. Dat van de Atlantïque-ramp is pas beëindigd, Tnaar hangende zijn nog de' enquêtes inzake Lagny, de geheimzinnige spionnage-zaak in Parijs, het financieele schandaal van. Bayonne en nu weer de af faire te Rijssel. Voor de Fransche openbare meening zou het ongetwijfeld een verlichting wezen als ditmaal eens niet nalatigheid, roekeloosheid en dergelijke dingen in het spel bleken te zijn, en deze ramp uitsluitend te wijten ware aan een ongelukkigen samenloop van omstandigheden. Hetgeen tenslotte altijd mogelijk is. Fransche luchtvaart, die vroeger wel eens slechte tijden gekend heeft, is in de laatste jaren beter voor den dag gekomen, terwijl de Engelschen door het lot zwaar getroffen zijn. neg onlangs, toen een hunner groote „air liners'" 'n BQ!°ië verging. Maar men zal in het geval van de Emé raude ongetwijfeld gaan onderzoeken of de dienst der weerberichten wel goed gewerkt heeft, of de piloot Launay vóór zijn vertrek uit Lyon wel behoorlijk ingelicht was over het weer dat hij op zijn laatste étappe zou ontmoeten, en of het besluit tot vertrek van het vliegtuig wel genomen had mogen wor den. Wij hebben in het geval van de Pelikaan, die zelfs tijdens een recordvlucht nog met de uiterste voorzorgsmaatregelen koerste, en op een van haar étappes bijtijds terugkeerde toen de weersomstandigheden verslechter den. nog kunnen zien hoe het gaat als de or ganisatie in alle onderdeelen precies is en de veiligheids-voorschriften nauwkeurig worden nageleefd. Heeft hieraan iets gehaperd in Frankrijk? Het onderzoek zal het antwoord moeten ge ven. R. P. DIEFSTALLEN OP WIERINGEN EN OMGEVING. GOEDE VANGST VAN DE RIJKSPOLITIE. Door de rijkspolitie van Wieringen, Wierin- germeerpolder en Anna Paulowna, is te Hip- politushoef in verband met de vele inbraken en diefstallen, welke den laatsten tijd op Wie- ringen en omgeving werden gepleegd, een inval gedaan in de woonwagens van H. en F. L. Dat deze inval niet vergeefs was, bleek wel uit het feit, dat een vrachtauto volgeladen met goederen, als manufacturen, kruideniers waren, oliepakken, verrekijkers, dekens enz. benevens een partij scha pen vleesch kon wor den meëgenomen. De goederen waren van verschillende in braken afkomstig, terwijl de schapenbouten afkomstig waren van schapen, die de woon wagenbewoners in het land slachten. Zij namen dan de bouten mede en lieten de rest van 'het cadaver achter. De eigenaars van de woonwagens, die geen verklaring konden ge ven over de herkomst van de gestolen goe deren. zijn gevangen genomen. Zij zijn over gebracht naar Alkmaar, waar zij voor den officier van justitie zullen worden geleid. Ook de goederen zijn naar Alkmaar overge bracht. De politie heeft in verband met de vele diefstallen te Medemblik en omgeving even eens een inval gedaan in den woonwagen van H. M. en in het woonhuis van J. W. Daar werden eveneens gestolen goederen aange troffen en in beslag genomen. M. en W. zijn naar Medemblik overgebracht, waar zij voor den burgemeester zullen worden geleid, om te worden verhoord. Na chaos thans orde. Het aantal huur-auto's is verminderd. Een half jaar geleden, toen de kleine taxi's om een stoute beeldspraak te gebruiken hier evenals in vele andere steden van ons land als paddenstoelen uit den grond ver rezen waren, kwamen er ook hier veel klach ten. Er werd en niet ten onrechte ge klaagd over den chaos die op verkeersgebied ontstaan was. Het publiek was er wel mee ge diend, dat men voor een dubbeltje van het eene eind der stad naar het andere kon rijden, maar omdat op de wagens en de chauffeurs geen controle uitgeoefend werd, was het voor den passagier dringend noodig om toe te zien, dat hij zijn oogen goed opendeed voor hij in stapte. Het is toch wel voorgekomen de Commissaris van Politie vertelde het in een gesprek dat wij met hem over deze aange legenheid hadden dat een taxi met een vrachtje van het Stationsplein wilde vertrek ken, maar voor de wagen goed en wel aan het rijden was, was een der wielen losgeraakt om zelfstandig aan den rol te gaan. In dien tijd waren er heel wat personen die voor een krats een oude auto kochten, daarop een pijl plak ten en er als taxi-chauffeur op uittrokken. Het was soms gevaarlijk om in zoo'n wrak vehikel te stappen! Bovendien leidde de con currentiestrijd van chauffeurs er in enkele gevallen toe, dat te snel gei-eden werd om zooveel mogelijk passagiers te kunnen op pikken. Ook in den Haarlemschen gemeenteraad werden klachten geuit. Het college van B. en W. had intusschen reeds maatregelen voorbereid om ook op dit terrein regelend op te treden. Men weet. dat de raad. op voorstel van B. en W., de politie verordening heeft aangevuld. Daarbij werd bepaald, dat auto's die een pijl mogen voeren aan verschillende voorwaarden moeten vol doen. Daaronder zijn o.a. keuring van de wa gens, verzekering van de passagiers en 10- urige arbeidsdag voor de chauffeurs. De over heid ging van de meening uit, dat het publiek er recht op heeft, dat het zeker is van een yeilig vervoer in auto's die een pijl dragen. Na een ^korten overgangstijd na dit raads besluit werden de wagens door het technische personeel van het Centraal Vervoer gekeurd. Verschillende auto's werden afgekeurd. Boven dien werkte de maatregel al preventief, want een eigenaar die vrij zeker was van een afkeu ring bleef uit zich zelf al thuis. Degenen die kwamen maakten van te voren hun wagen zoo goed mogelijk in orde. Toch zijn er bij de keu ring nog verschillende aanwijzingen voor noodzakelijke verbeteringen gegeven. Deze keuring van wagens, die elke drie maanden herhaald wordt, heeft bewerkt, dat de oudste vehikels van de straat verdwenen. Bovendien waren er ook eenige andere bepa lingen die de pijl-voerders tot kosten nood zaakten. Voor een verzekering van de passa giers tegen ongelukken moet alleen reeds 25 gulden per jaar betaald worden. Ook daar door zagen verschillende gegadigden af van het aanvragen van een pijl. Het gevolg van een en ander is zoo ver klaarde de Commissaris dat er thans te Haarlem ongeveer 175 taxi's met een pijl rij den. Dat is het totaal der wagens die een standplaats-vergunning hebben en die. hoewel zij geen standplaats hebben toch met een pijl mogen rijden. Eenige maanden geleden is door een raadslid het cijfer 250 genoemd, maar ik geloof niet. dat hét aantal met 75 achter uitgegaan is. Blijkbaar is die oude raming aan den hoogen kant geweest. Er zijn nog wel auto's die buiten deze regeling vallen, maar dat aantal, is niet "groot meer. Het zijn meestal menschen die op bestelling uit de garage rij den. Op straat doen die auto's niet veel klan ten op, want zij hebben immers geen ken- teeken als huurrijtuig. Zelfs een bordje ..te huur" of „vrij" is niet geoorloofd. Natuurlijk mogen deze auto's net zoo min „snorren" als de pijl-taxi's. Autobestuurders die zich niet aan de bepa lingen houden gaan onvoorwaardelijk „op de bon". Bij eenige veroordeelende vonnissen van den Kantonrechter is de rechtsgeldigheid der verordening gebleken. Omdat Haarlem de zaak anders aangepakt heeft dan Amsterdam heeft men hier geen moeilijkheden ondervonden wat de rechtsgeldigheid betreft. Er zijn door het gemeentebestuur alleen tarieven vastgesteld voor de taxi's die een standplaats hebben. Onlangs is het tarief voor ritten in de stad voor één persoon van 10 op 20 cents gebracht. Twee personen betalen dus evenveel als één. Dit is gedaan omdat de stads- ritten anders niet loonend kunnen zijn. Er zijn ook geen klachten over te veel be rekenen door de chauffeurs van de taxi's die geen standplaats hebben. In enkele gevallen blijven die zelfs onder het tarief. Er zijn er bij die ook één persoon nog voor een dubbeltje rijden- Uit het feit dat er thans geen klachten meer gehoord worden, mag zoo concludeerde de Commissaris afgeleid worden, dat de toe stand op het verkeersgebied belangrijk verbe terd is. PROTEST VAN DE FAMILIE VAN DER LUBBE. De familie Van der Lubbe heeft de volgende twee telegrammen verzonden: „Van Limburg Stirum, Nederlandsch ge zant te Berlijn. Familie Van der Lubbe in Nederland, pro testeert tegen begrafenis lijk Marinus van der Lubbe in Duitschland en eischt transport naar Holland. Verzoeken ondersteuning van dezen eisch door Nederlandsche regeering". (w.g.) J. C. VAN DER LUBBE. „Oberreichsnwalt Dr. Werner, Leipzig. .Familie Van der Lubbe in Niederland protestiert gegen Beerdigung Leichnam Mari nus van der Lubbe in Deutschiand una tor- aert Transport nach Holland. Gleiche Forde- rung bestellt an Niederlandischen Behörde. (w.g.) J. C. VAN DER LUBBE. DE MISLUKTE ROOFOVERVAL TE AMSTERDAM. Naar aanleiding van den roofoverval op den Stadionweg te Amsterdam, welke Zaterdag morgen plaats had, doch die mislukt is, heeft de politie Maandag twee arrestaties ver richt. Rechercheurs hebben op het Damrak een man gearresteerd, die de chauffeur zou zijn geweest van een taxi. welke de daders van den roofoverval zou hebben gereden naar en van den Stadionweg. De man werd aan het bureau Overtoom aan een langdurig ver hoor onderworpen, doch blijft nog ontkennen. De taxi die door de politie in beslag werd ge nomen is door den penningmeester, op wien de aanslag gepleegd werd, herkend. Des avonds hebben de rechercheurs opnieuw een verdachte aangehouden. De politie koesterde nj. verdenking tegen een 40-jarigen kellner. Ook dezen verdachte is een verhoor afgeno men, doch ook hij ontkende. De kellner is evenals de chauffeur in arrest gesteld. De politie zoekt nu nog naar den derden per soon, die bij den roofoverval betrokken moet zijn. 82 MEELOOPERS VEROORDEELD STRAFFEN VAN 12 JAAR TOT EEN DAG. Heden heeft de zeekrijgsraad vonnis ge wezen in de zaak van 82 schepelingen van De Zeven Provinciën, die als meeloopers betrok ken zijn geweest bij de muiterij. Een beklaagde werd veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, een ander tot 10 jaar. vier kregen gevangenisstraf van 7 jaar. 6 ieder 8 jaar. 10 5 jaar. 15 4 jaar. 1 4 jaar 6 maanden. 34 ieder 3 jaar. 2 2 12 jaar. 4 2 jaar. 1 1 jaar. 1 11 maanden. 1 6 maanden en 20 dagen en 1 beklaagde 1 dag gevange nisstraf. Voorts werden de vonnissen van 78 dezer beklaagden gewezen met veroordeeling tot ontslag uit 's lands dienst. Jhr. Mr. F. H. van Kinschot xoerd Mactndag als burgemeester van Alkmaar geïnstalleerd. De feestelijke tocht door Alkmaar's straten. (De directeur van een schouwburg in een Hongaarsche stad is begon nenmet aan het publiek in de pauze gratis twee worstjes en een sneedje brood aan te bieden, het geen reeds dadelijk een succes is gebleken). U dacht dat de Hongaar naar het theater dorst? Zooals de Duitscher zegt: het is hem alles worst. Naar het Romeinsche woord: geeft men hem brood en spelen, Dan komt hij om het brood, het spel kan hem niet schelen. Het leven des acteurs is wel een schouwtooneel. Hij speelt er ook zijn rol. maar krijgt daarvoor niet veel. Wat de Hongaren zijn verklaart zich nu als 't ware. Doordat zij honger hebben in het lekker gare. De zielige acteur, al staat hij als een vorst Verkleed op het tooneel, gevoelt zich de hansworst. De pauze is 't moment waarin 't succes gespeeld wordt. Wanneer men niet met voedsel voor den geest verveeld wordt; Maar als een vette worst als gift wordt uitgedeeld, Een worst, die voor 't publiek in 't spel de hoofdrol speelt. Men slikt d'acteur. mits ook een worstje valt te slikken Daar is men happig op en hij moet zich wel schikken; Want anders wil 't publiek niet naar den schouwburg gaan. Zoo strijdt hij wel met recht een „worsf'ling om 't bestaan. P. GASUS. In Oost-Frankrijk brandend neergestort. Alle elf inzittenden omgekomen. Verscheidene autoriteiten onder de slachtoffers. PARIJS. 15 Januar» (V.D.) Het vliegtuig Eméraude is kort na negenen Fr. T. vanavond in de onmiddellijke nabijheid van Corbigny (depart. Niévre. (Oost-Frankrijk) brandend neergestort. Aan boord van dit vliegtuig be vond zich de gouverneur-generaal van Indo- China. Pasquier, terwijl de reis voorts werd meegemaakt door den directeur der Fransche handelsluchtvaart. Chaumier. den Franschen consul te Damascus, Larrieneu. zoomede vier hooge ambtenaren van de Fransche lucht vaartmaatschappij Aire France. Het laatste radiogram van de Eméraude is vanavond om 7 uur 19 te Parijs ontvangen. Hierin werd gemeld, dat het toestel op onge veer 600 M. hoogte in een ernstigen sneeuw storm was geraakt. Om kwart voor negen zagen de bewoners van Corbigny. dat een ma chine, in vlammen gehuld, omlaagstortte. Aangezien het toestel geheel is uitgebrand, wist men eerst niet-, of het wel de Eméraude was. De bevestiging der onderstelling is pas laat in den avond te Parijs ontvangen. De Eméraude. die bekend was om zijn groote snelheid, bracht kort geleden een bezoek aan Schiphol. Inzittenden onherkenbaar verminkt PARIJS, 15 Jan. (V.D.) Inzake de ramp van de Eméraude wordt nog gemeld, dat ook de echtgenoote van den directeur van de Fran sche handelsluchtvaart, Chaumier, alsmede een ordonnans van den gouverneur-generaal van Indo-China tot de slachtoffers behooren. De oorzaak van het ongeluk is nog niet be kend. Toen het brandende vliegtuig neerge stort was trachtten de inwoners van Corbigny den inzittenden te hulp te komen. Het was echter onmogelijk het brandende toestel te naderen. Alle inzittenden zijn onherkenbaar verbrand, zoodat identificatie groote moei lijkheden zal opleveren. De „Eméraude" bevond zich op zijn eerste groote vlucht, waarop hij eerst van Parijs naar Saigon was gevlogen. Het vliegtuig was Maan dagmorgen niet in Marseille, maar in Athene Roosevelt heeft een boodschap tot het Amc- rikaansche Congres gericht, waarin hij revaluatie van den dollar tot 60 procent aanbeveelt. pag. 3 In Britsch-Indië heeft een ernstige aardbe ving plaats gehad, waarbij talrijke slacht offers vielen en groote schade werd aan gericht. pag, 3 Het bekende Fransche vliegtuig Eméraude is in Oost-Frankrijk brandend neergestort. Alle elf inzittenden, w.o. enkele autoritei ten, kwamen om het leven. pag. 1 In Frankrijk is nu weer een financieel schandaal te Rijssel aan het licht ge komen. pag. 3 Verruiming werkgelegenheid Academisch gevormden. pag. 4 Nog een mazelen-epidemie. pag. 4 De dievenbende uit Oss werkt met succes door. pag. 4 De mislukte roofoverval te Amsterdam. pag. I Protest der familie Van der Lubbe. ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De Eméraude. pag. 1 J. H. de Bois: Leden van „De Brug" exposee- ren bij Reeker. pag. 8 J. B. Schuil: Nieuw Schouwtooneel: 't Wordt weer lente. pag 8 Speciale correspondentie: Voetbal in Enge land. pag. 7 pag. gestart en had met tusschenlandingen in Italië en Marseille Lyon bereikt. Vandaar was het even over 8 uur naar Parijs vertrokken. De bij de ramp om het leven gekomen gou verneur-generaal van Indo China Pasen;er is in 1928 tot deze functie benoemd. Sinr.s 1398 was Pasquier in Indo "China. Hij is vooral tegen de communistische agitatie in Indo China met groote energie opgetreden. PARIJS. 15 Jan. (V.D.) In verband met de ramp van de Eméraude is de receptie, die hedenavond zou worden gehouden ter eere van het eskader Vuillemin uitgesteld. De Fransche minister van luchtvaart, begeleid door den ondersecretaris Delesalle, is onmiddellijk ver trokken per auto naar Nevers. Ten teeken van rouw zijn alle officieele recepties van het es kader Vuillemin afgezegd. Elf slachtoffers. PARIJS. 15 Jan. (V.D.) Een nader bericht meldt, dat in de Emeraude 11 passagiers zaten, die allen verkoold zijn. PARIJS, 16 Januari (V.D.) Omtrent de eigenlijke oorzaak van de vliegramp bij Cor bigny tast men nog vrijwel in het duister. De Matin weet echter mede te deelen, dat op het moment, dat het ongeluk geschiedde. Cor bigny plotesling in duister werd gehuld. De „Eméraude" vloog toen vrij laag, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat het vliegtuig tegen ■- - ii bovengrondsche hoogspp«nlnT;!eiding ls gevlogen. Een door het ministerie voor de luchtvaart ingestelde commh-le van er- zoek is reeds naar de plaats des onheils ver trokken. DE SAARKWESTIE VOOR DEN VOLKENBOND. BEHANDELING EINDE DEZER WEEK? GENèVE. 15 Januari (V. D.) Het secreta riaat van den Volkenbond publiceert het vol gende communiqué: „De Raad heeft in het verloop van zijn ge heime zitting Maandag besloten de Duilsche regeering door bemiddeling van den Duit- schen consul te Genéve een uittreksel uit het protocol van zijn zitting van heden te doen toekomen. Dit heeft betrekking op de be spreking van punt 26 van zijn agenda: Saar- gebied. voorbereidende maatregelen, welke moeten worden genomen met het oog op de. Volksstemming. Aangezien Duitschland nog twee jaren lid van den Volkenbond en lid van den Volken bondsraad is .zendt het secretariaat de do cumenten, welke den Raad betreffen gere geld naar Berlijn. De Duitsche regeering is er dus van op de hoogte, dat deze discussie over de volksstemming in het Saargebied in den Raad zal plaats vinden. Uit overwegingen van loyaliteit en Fair Play wenscht de Fransche regeering. dat de aandacht der Duitsche. regeering op dit punt der agenda wordt gevestigd en dat. aange zien de discussies over. punt 26 der agenda pas de laatste dagen van deze bijeenkomst zal plaats vinden, der Duitsche regeering, indien zij zulks zou wenschen. in ieder geval nog tiid blijft, zich hier te laten vertegen woordigen. De president stelt voor de verklaring van den vertegenwoordiger van Frankrijk op te nemen in het protocol van de zitting en dit te doen toekomen aan de Duitsche regeering door bemiddeling van den secretaris-gene raal. Hij stelde onder voorbehoud voor de de batten op het einde dezer week vast te stellen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1