Een Meisje en een Man WAT GOED IS, HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. rappie komt! MAANDAG 22 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 STADSNIEUWS JOURNALISTIEK JUBILEUM. De heer Louis 31. Wetcrings gehuldigd. Eenigen tijd geleden werd reeds in in- tiemen kring de heer Louis M. Weterings, directeur-hoofdredacteur van de N.V. De Spaarnestad, gehuldigd ter gelegenheid van zyn 25-jarig jubileum als journalist. Thans heeft Zaterdagmiddag in het Am- stel Hotel te Amsterdam een officieele huldi ging plaats gehad, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden (voorna melijk uit Katholieke, maar ook uit andere kringen), onder wie werden opgemerkt deken Sondaal, uit Haarlem; deken Dr. G. C. van Noort, uit Amsterdam; Mr. A. Bruch, lid van Ged. Staten van Noord-Holland; Mr. Simons te Haarlem; Mr. Kropman, wethouder van Amsterdam: Dl*. Koot en de heer G. H Weu-tink, oud-Inspecteur van het L.O. er» lid van den Raad, beiden te Haarlem. Het eerst voerde het woord Prof. Dr. A Steger, voorzitter van het Uitvoerend Comité, die, nadat de heer Weterings met zijn echt- genoote en kinderen op een podium hadden plaats genomen, in een uitvoerige rede do groote verdiensten van den heer Weterings als journalist schetste. Hij prees het zeer bij zondere talent van den jubilaris, die dat talent niet begraven maar met noesten vlijt en stalen volharding aan de ontwik keling er van gearbeid heeft. De dag van heden, aldus spr„ geeft het afdoend bewijs, dat ge geslaagd zijt. Een groot deel der Katholieke pers is aan uw zorgen toever" trouwd. Uw artikelen, die een wijsgeerigen ondergrond hebben, zijn modellen van in houd en constructie. Veel mooi sociaal" werk heeft de jubilaris ook verricht tot verheffing van den stand der journalisten, maar in 't bijzonder der Katholieke journalisten. Prof. Steger deelde aan het slot van zijn toespraak mede. dat het Uitvoerend Comité aan den Paus heeft gevraagd, den heer Weterings het Ridderkruis der St. Gre- gorius Orde toe te kennen. Een beschik king op dit verzoek is nog niet ontvangen, maar spr. had de goed gefundeerde over tuiging dat binnenkort aan het verzoek zal voldaan worden. Als stoffelijk blijk van waardeering booc f Prof. Steger den jubilaris, namens zeer velen, wier namen in een album, dat den heer Weterings ter hand werd gesteld, staan vermeld, een beeld op voetstuk aan, voor stellend Dante Alleghieri. Verschillende andere sprekers kwamen hierna aan het woord Mgr. Dr. G. C. van Noort, deken van Am sterdam, dankte den jubilaris voor hetgeen hij deed voor de Amsterdamsche Katholieke dagbladpers; Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen. president-commissaris van De Spaar nestad verheugde er zich over, dat de heer Weterings na een ernstige ongesteldheid zich thans weer geheel aan de onderneming kan geven en sprak den wensch uit, dat dit nog gedurende tal van jaren zoo zal zijn; Mr. A. J. N. Hendrix, voorzitter van ..Katholiek Amsterdam" en presidentcommissaris van de N.V. De Tijd, getuigde van zijn groote waardeering voor het werk van den jubi laris. De heer L. J. Stolwijk sprak namens de Vereenigde Katholieke Pers: de heer Alph. Laudey, namens de hoofdredactie van De Tijd, prees den inzichtigen journalist en uit muntenden directeur Weterings, dien hij redder van De Tijd" noemde; de heer J. B. Vesters, voorzitter van de R.K. Journalisten vereniging, bracht de gelukwenschen van die organisatie over; Mr. F. Teulings, voorzitter der R.K. Directeuren-Vereeniging „De Kath. Nederlandsche Dagbladpers", huldig de den collega-directeur en tenslotte gaf de heer F. Primo voorzitter van den Haarlem- schen Journalistenkring, waarvan de heer Weterings gedurende vele jaren voorzitter is geweest, uiting aan de gevoelens van waardeering, die ook in dezen kring worden gekoesterd voor den heer Weterings als jour nalist en als mensch. De jubilaris sprak hierna een hier en daar humoristisch getint dankwoord, waarbij hij een groot deel van de hem gebrachte hulde overbracht op de vele medewerkers, die hem in den loop der jaren hebben bijgestaan en tot slot met nadruk den wensch uitte dal de Nederlandsche pers steeds zal blijven wat zij altijd geweest is: degelijk, onomkoopbaar en vrij. Hierna kregen de aanwezigen gelegenheid den heer Weterings persoonlijk geluk te wenschen. Telegrafisch en schriftelijke gelukwenschen waren o.m. ingekomen van Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem; Mgr. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome: Mgr. Möllmann, vicaris-generaal van het bisdom Haarlem; kanunnik Van Dam, FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. 32) (Nadruk Verboden). ,,'t Is geen kwestie van al of niet vertrou wen", verklaarde zè rustig, ,,'t Convenieert me op 't oogenblik niet, naar huis te gaan, al kon ik gaan maar naar wie? Ik heb geen vrin den, bedoel ik." „Maar ik dacht, dat je zei familierelaties in Londen te hebben". „Maar zijn je familieleden altijd je vrien den?" vroeg ze met een glimlach. „Ik heb dat niet ondervonden". „Neen, dat is zeker waar", gaf ze toe. „Niets zou er mij toe kunnen besluiten de gast van mijn familie te zijn", ging ze voort, „en bovendien heb ik haast geen correspon dentie met vrienden aangehouden, sinds mijn vertrek uit Engeland, behalve...." Toen richtte hij zich plotseling op. „Behalve die vriend van je, die zoo geregeld schrijft," vulde hij aan. „Ja, hij zou ongetwijfeld erg blij zijn, mij weer te zien". En er kwam een ondeugende flikkering tusschen haar lange wimpers, maar ik zou toch moeilijk mijn tenten bij hem kunnen opslaan, nietwaar?" „Neen, tenzij je aan zijn smeekbeden ge hoor gaf en er in toestemde zijn vrouw te worden", antwoordde hij stijf. Ze gaf geen antwoord. „Ik moet je iets vertellen, wat je, denk ik, wel een beetje op zal beuren", zei hij na 'n oogenblik stilte. Deken van Den Haag: Mgr. Dr. Verhoeven, directeur van het Centraal Bureau voor R.K. Onderwijs en Opvoeding; den heer Lievegoed, leider der regceringspersdienst; den Raad van Beheer van de Kon. Nd. Jaar beurs; den oud-minister Ir. Bongaerts; het Eerste Kamrlid den heer Blomjous en de Tweede Kamerleden de heeren Mr. Korten- horst en Suring. OUDERBIJEENKOMST 3IONTESSSORI- SCHOLEN Mevrouw Blomberg-Zeeman besprak voor de ouders van de Montessorischolen aan de Bakkerstraat de moeilijke vragen der sexueeic voorlichting van kinderen. Ze toonde zich allereerst tegenstandster van de voorlichting zooals die door veel Ame- rikaar.sche schrijvers wordt voorgestaan, met te weinig schroom en piëteit. Zij citeerde het boek van mevr. v. Leeuwen-Vos en gaf ais haar meening te kennen dat zonder liefde tusschen vader en moeder en een goede ver standhouding tot de kinderen, sexueele voor lichting geen doel heeft. Alles moest begre pen worden uit het standpunt van reinheid en liefde, anders kan nooit een juist begrip bij de kinderen groeien. Ze wees op de groote noodzaak van goede voeding die niet prikkelend mag zijn en van zindelijkheid bij de behandeling van kleu ters, waarop helaas niet altijd gelet wordt. Spreekster behandelde allerlei vragen door kinderen over he tonderwerp !n quaestie ge daan en de juiste piëteitvolle antwoorden hierop. Verder besprak zij de voorlichting van kinderen over het onderwerp in quaestie ge- gevaren van de onzedelijkheid gewezen te worden. Spreekster meening was dat alleen alles goed kon gaan wanneer in het gezin alles goed besproken kan worden en wanneer een sfeer van vertrouwen heerscht. Er werden nog verschillende vragen gedaan, die door de inleidster wsrden beantwoord. HAARLEMSCHE STRAAT NAMEN. B. en W. stellen aan den raad voor eenige straten ten Oosten van de Gouwwetering (Openbaar Slachthuis) de volgende namen te geven: Richard Hol, (18251904, heeft op het ge bied van het Ned. lied en den Ned, koorzang een zeer groot aantal werken gecomponeerd). Bernard Zweers, (18541924). Een van de bekendste Ned. toonkunstenaars. De ver schijning van zijn groote derde symphonie „Aan mijn vaderland", was destijds een ware verrassing. Dirk Schafer, (18731931), één der voor naamste Ned. componisten op het gebied der kamermuziek. Diepenbrock. (Dr. Alnhons J. M.), (1862 1921), als componist voldoende bekend. Bastiaans (J. G.), (18121875), was tevens organist in Haarlem en één der oprichters van de Haarlemsche Bachvereenieing. Dunkier (Frans) (18161878). De militaire corpsen spelen nog vele zijner marschen en arrangementen. Julius Röntgen, (18551932). Was een zeer vruchtbaar componist, o.a. van symphonieën PERSONEEL VOORBEREIDEND ONDERWIJS. DE AFTREK DER PENSIOEN-PREMIE. Eenige onderwijs-organisaties hebben aan den raad verzocht alsnog wijziging te brengen in het raadsbesluit van 9 Augustus tot tijde lijke vermindering van de jaarwedden van het personeel bij het voorbereidend lager on derwijs. Ged. Staten hebben geen aanleiding ge vonden om te voldoen aan een verzoek om dit raadsbesluit te vernietigen. Adressanten meenen, dat het niet in de bedoeling van den raad heeft gelegen om voor dit personeel tweemaal 8 1/2 pet. pen sioenpremie te berekenen. B. en W. meenen evenwel dat dit wel de bedoeling is geweest. De salarissen zijn in Augustus vastgelegd op f 900 (f 1100 voor een hoofd). Bepaald werd, dat het personeel bo ven dit bedrag nog het verschil zou ontvan gen tusschen nieuw salaris en eventueel wachtgeld. Bij het berekenen van dit ver schil is eerst rekening gehouden met de 8 1/2 pet. pensioen-premie. In het voorstel van B. en W. aan den raad is gezegd, dat op het nieuwe salaris geen crisiskorting zou worden toegepast, doch wel verhaal van pensioen premie. B. en W. stellen den raad daarom voor de verzoeken van de onderwijs-organisaties af te wijzen. vindt navolging Maar de navolgers blijven toch altijd achter. De laboratoria der Bayer- fabriekën hebben Aspirin uitgevonden tegen hoofdpijn, kiespijn en velerlei andere pijnen. Nergens slaagde men er in, een ander middel te vinden, dat ever. snelj werkt en tegelijkertijd onschadelijk is. (Adv. Ingez. MedJ WONINGBOUW. HUIZEN VOOR OUDEN VAN DAGEN. De Woningbouwvereniging „St. Bavo" Noord) verzoekt den raad medewerking om een voorschot te verkrijgen, groot hoogstens f 16.500 voor den bouw van 10 wonineen voor ouden van dagen op een terrein aan de Nach tegaalstraat, hoek Vergierdeweg. De woningen bevatten: 1 woonkamer 1 slaapkamer, keuken en beschoten zolder met 1 slaapkamertje: in den tuin is een schuur tje ontworpen. De bouwkosten zijn geraamd op f 1500 per woning, waardoor de totale stichtingskosten f 16.500 zullen bedragen. Bij een wekelijkschen huurprijs van f 3 zal de exploitatie sluitend zijn. Het komt B. en W. gewenscht voor dat vorenbedoelde woningen zullen worden ge bouwd. Zij stellen den raad voor het gevraag de voorschot te verleenen en een gelijk voor schot uit 's Rijks kas aan te vragen. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. OVER HET CONCERTGEBOUW EN DE WERKLOOZEN. Bij den gemeenteraad van Haarlem zijn schriftelijke vragen ingekomen van eenige raadsleden, die behandeld zullen worden in de raadsvergadering van a.s. Woensdag. Van den heer J. Ph. H. Castricum omtrent de beschikbaarstelling van de Gemeentelijke Concertzaal voor een propagandavergadering der afdeeling Haarlem van den Nieuw Mal- thusiaanschen Bond op 17 Januari 1934. Eveneens van den heer Castricum vragen omtrent het treffen van maatregelen inzake de uitvoering van meer noodzakelijke werken, wanneer een sluitende begrooting 1934 is ver kregen. en omtrent het verhaal, toegepast op werkloozen en hun onderhoudsplichtigen. Tenslotte van den heer G. Oversteegen om trent het door den Dienst voor Maatschap- Delijk Hulpbetoon inhouden der huishuur op het bedrag van de ondersteuning. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE WIELERBAAN BIJ DEN MEERWEG In zijn vergadering van 21 December ver klaarde de Raad, in beginsel accoord te gaan met den verhuur van een perceel grond bij de Sportparklaan voor de oprichting van een wielerbaan. Nadat B. en W. nadere besprekingen heb ben gevoerd met de N.V. Sportconcern, stel len zij'* thans den Raad voor, hen te machti gen te rekenen met ingang van 1 Januari 1934 voor den tijd van 5 jaren, voor den prijs van f 100.per jaar te verhuren aan de N.V. Sportconcert, te Aalsmeer, een terrein groot pl.m. 1.35 H.A., gelegen nabij de Sportparklaan noordelijk va.n de sportterreinen, en hun een crediet te verleenen groot 2300.voor het aanbrengen van een afscheiding, het maken van een gedeelte weg, het maken van een brug en het dempen van een gedeelte sloot ter lengte van 70 M., alles oostelijk van de Sportparklaan. BENOEMING CONTROLEEREND GE3IEENTEARTS. B. en W. stellen den Raad voor, voor den tijd van één jaar te rekenen met ingang van 1 Januari 1934, aan te stellen als controlee rend gemeentearts Dr. M. Colenbrander, al hier FEESTAVOND PERSONEEL GASFABRIEK. Zaterdagavond bood het gemeentebestuur aan het personeel der bedrijven in het R.K. Vereenigingsgebouw een feestavond aan ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de gasfabriek.. Behalve het geheele ambtenaars korps en arbeiders met hunne dames, met in begrip der jubilarissen met hun familie waren aanwezig ce burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn, alle leden van de commissie der bedrij ven en de directeur Ir. Duijnstee en echtge- noote. De burgemeester, jhr. Van Doorn, heette ce aanwezigen welkom, herinnerde nog eens aan het zeo schitterend geslaagde jubileum des gasfabriek om zich vervolgens weer tot de jubilarissen te wenden, wien hij op harte lijke wijze toesprak en geluk wenschte met hun zilveren jubileum, waarna hij hun namens het gemeentebestuur een enveloppe met inhoud overhandigde. Vervolgens hield de bekende conferencier en goochelaar Henry Nolles uit den Haag. de aanwezigen op aangename wijze bezig. Verder traden nog op een buikspreker, een geheim zinnig tooverkabinet en een accordeonvir tuoos. Handschaduwbeelden trokken bijzonder de aandacht; een vroolijk en zeer gevarieerd goochel programma vermaakte de aanwezi gen. Na afloop werd gedanst. De heer Waldkötter dankte namens het personeel. Ook de heer Smit sprak, mede namens de beide andere jubilarissen woorden van dank. FIETS GESTOLEN. Aangifte is gedaan van het vermissen van een heerenrijwiel dat in den tuin van een café aan de Camplaan stond en van diefstal van eenige planken vanaf een. tuin aan den Heerenweg. BLOEMENDAAL LEGAAT. Mevrouw Damalvy Molière Gouda heeft ge legateerd aan de Afd. Bloemendaal van de Nrd. Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" en de wijkverpleging een bedrag van f 1000. BENOE3IING. Tot koster der Ned. Herv. kerk te Bloemen daal is met ingang van 1 Maart benoemd de heer A. W. Blom alhier, die zijn functies aan het Jeugdhuis zal blijven vervullen. UIT EEN B003I GEVALLEN. Hedenmorgen pl.m. 10 uur is de 25-jarige M. wonende te Santpoort, die werkzaam 'was op de buitenplaats Elswoutshoek te Overveen bij het kappen van boomen uit een boom ge vallen. Dr. Immink uit Bloemendaal consta teerde dat M.'s pols gebroken was en vermoe delijk een halsspier was verrekt. Met de ziekenauto van Mathot werd hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. SANTPOORT NAT. SOC. BEWEGING. In „Zomèrlust" hield de N.S.B. een propa ganda-avond, waarvoor als spreker de heer Vlekke was uitgenoodigd. De heer Tusenius opende den avond met een lange inleiding. Spr. zeide, dat sinds de vorige bijeenkomst er veel was veranderd. O.a. waren de N.S.B.-ers in dien tijd gedegra deerd tot 3de rangs burgers. Deze degradatie heeft echter gevolg gehad, dat bijv. in Am sterdam het ledental met 10 pCt. is toegeno men. Vervolgens citeert spr. „De Baanbreker", het orgaan van de Rev. Soc. Partij, waarin gesproken wordt van Mussert. die binnen de eigen landsgrenzen een volkseenheid zal be werken en met waardeering gewag wordt ge maakt van de activiteit bij het colporteeren. .„Wat de regeering tegen ons gedaan heeft, zullen wij niet te tragisch opnemen, want er is niets, wat onze opmarsch kan tegenhou den". Wij zijn de best georganiseerde politieke beweging. Alles is voortgekomen uit de op offeringsgezindheid van onze eigen men- schen. De leider onzer beweging vraagt van ons een stuk van ons zelf, misschien ons wel geheel. Men heeft bij mijn aftreden als wethouder gezegd: „We zien je nog wel eens terug als wethouder". Spreker zegt hierop: „Neen nooit!" Hij wil geen samenwerking met. de (Adv. Ingez. Med.) DE EENIGE ECHTE EEUWIGE LUCIFER RAP A N.V. AMSTERDAM „Ja?" vroeg ze, half geïnteresseerd. Wat is 't dan?" „Ik ben van plan Barnethan te verlaten". „Barnethan te verlaten?" sprak ze hem vol verbazing na. „Barnethan verlaten?" „Ja. ik heb genoeg van de heele boel", ging hij met verheffing van stem voort. Terwijl hij sprak, spoorde hij Sultan vinnig aan. „Maar waarom?" vroeg ze met droge lippen. „Je moet een man nooit naar het waarom vragen", was 't ongeduldige antwoord. „Indien je 't doet, loop je kans. dat hij of iets zegt, dat je beleedigen zou, of je een leugen vertelt". Ze werd stil. 't Was bijna donker geworden, op 't zwakke sterrenlicht na. Ver voor hen konden ze beven alles uit Vanbrugh's hartelijken lach hooren. „Dus Barnethan zal dan weer te koop zijn", deelde de eigenaar van die bezitting kalm mede, toen ze weer een halve mijl hadden af gelegd. Ze antwoordde niet. Ze scheen door 'n hevige smart bevangen te worden die haar koud en akelig maakte. „Ik hoop begin Juni te kunnen vertrekken", ging hij, zich zorgvuldig beheerschend verder. Terwijl hij sprak, gluurde hij naar haar trot- sche, zelfbewuste gezichtje, waarin hij niet het geringste teeken van spijt kon bespeuren. ,,'t Kan me geen zier schelen", merkte hij kwasi-onverschillig op. „U gaat zeker naar Engeland terug?" vroeg ze met. welbestudeerde onverschilligheid. „Ik weet 't nog niet. Ik heb nog geen vaste plannen gemaakt. Ik zal waarschijnlijk een tijdje naar Washington gaan, ik heb daar vrienden wonen". Slechts een handbreed van elkaar reden ze naast elkaar in de duisternis van den lente nacht, en toch voelden ze zich mijlen van el kaar verwijderd. ,Ik moet u uw boeken nog terugzenden," zei ze werktuigelijk. „O, neen houd ze alsjeblieft. Ze zullen u aan 'n overwonnen vijand doen herinneren",. klonk het een beetje onvriendelijk. Betsy ging in galop over, om zich bij de anderen te voegen, terwijl Warwick in een booze stemming alleen achterbleef. XXVI. Den volgenden dag maakte Christian een lange wandeling en weigerde zelfs Gaddy's gezelschap; ze had behoefte om alleen te zijn. Ze liep een eindje den weg op naar Bar nethan met Edna en Gaddy en sloeg toen een eenzaam voetpad in, dat over de bergen naar een niet meer gebruikte mijnschacht liep. die omgeven was door een paar ingevallen hutten en buitenhuisjes. Bij 't eind van het pad aan gekomen, ging ze op 'n hoop erts zitten. 't Weer was als op 'n zomerschen dag. Er woei een zacht windje door de lila-grijze salie- boschjes en 't suisde tusschen de zacht groene takken der wilde rozenstruiken. In Christian's hart was 't echter winter. Ze leunde met haar hoofd In de handen, want ze had hevige hoofdpijn en trachtte haar gedachten te regelen. Om de waarheid te zeggen had Warwick's nieuws van den vorigen avond, haar verplet terd en zij voelde, dat zij zich tot rede moest brengen en trachten tegen de liefde, die haar zoo geheel in bezit had genomen, te strijden. ,,'t Is alles mijn eigen schuld", mompelde ze, terwijl ze verstrooid de vlucht van een lange rij prairiekippen nakeek, „ja. alles is mijn eigen schuld, maar dat maakt het niet ge makkelijker". Ze had echter een moedige ziel en was niet van plan zich belachelijk te maken, zooals zij 't noemde, omdat een man getoond had, niet meer om haar te geven. ,.'t Is alleen, omdat ik moe ben", fluisterde ze met 't gezicht in de handen verborgen, .enkel en alleen, omdat ik heel erg moe ben". Ze was werkelijk moe en tevens moedeloos, want Edna had haar bijna den heelen nacht wakker gehouden met haar opsommingen van de deugden en hoedanigheden van haar ver loofde, wiens verhalen en daden door zijn ge lukkige aanstaande bruid werden vergroot en aangedikt, op 'n manier die hem, als hij 't had kunnen hooren, stomverbaasd zou hebben." Na geruimen tijd hief Christian 't hoofd op en staarde met haar bedroefde oogen over de prairie met 't knagend gevoel dat alle bekende gezichten en geluiden haar in de komende dagen zouden hinderen, zonder de tegenwoor digheid van den man. die zooveel in haar leven was gaan beteekenen, en voor een oogenblik vulden zich haar oogen met bittere tranen, hoewel zij er de vrouw niet naar was, zich zoo te laten gaan. 't Was juist 'n jaar geleden, dat hij naar Barnethan gekomen was. Hoe had ze zijn komst kwalijk genomen en nu hij heenging, nam ze 't hem ook kwalijk! 't Volgend moment echter veegde ze zich boos over de oogen. „Wees nu niet zoo'n sentimenteele gans. Christian Cunninghame", zei ze hardop tot zichzelf. „Je hebt je kans tot geluk gehad en je hebt die verspeeld, maar je zult je heele verdere leven niet bederven met akelige, som bere bespiegelingen. Dus moed gevat, zet je schouders er onder, en probeer opgewekt te zijn". Een licht gedruisch deed haar opkijken ze zat tegenover een van de hutten tot ze tot haar grooten schrik door 't raam van het ruitlooze venster, den kop van een volwassen beer zag. Er was iets bijzonder grappigs in de manier, waarop 't. beest haar aankeek, alsof hij er zelf over nadacht, hoe zij daar wel gekomen zou zijn en of ze al of niet geschikt zou zijn, om op te peuzelen. Nadat ze het gevoel van verlamming over wonnen had, bewoog ze zich behoedzaam in de richting van 't buitenhuisje, dat iets hooger gelegen was. dan 't andere, en op de eenof andere onverklaarbare manier, die ze zich later niet meer kon herinneren, slaagde ze erin om op 't dak te klauteren, 't Was net op tijd. want Bruin waggelde naar buiten, in 't zonlicht met 'Adv. Ingez. Med.) andere politieke partijen, nu niet en in de toekomst niet (Hou zee). Mr. Duys zal nu gaan spreken over het onrecht ons ongedaan. De regeering zal nu voor den dag moeten komen. Er is door ons nooit iets onwettigs gedaan en er zal door ons nooit iets onwettigs gedaan worden. Wij zullen zorg dragen, dat het gezag nooit oyer ons zal behoeven te klagen. Wij willen niet dwars, als men ons maar tijdig zegt, wat mag en wat niet. Dit is bepaald moeilijk, want dezer dagen werd spreker en leider Mussert in Amsterdam onder de oogen der politie ont vangen door een geüniformeerde weermacht der N.S.B. In onze Kringhuizen moeten wapens ver borgen zijn, zegt men. Laat men komen kij ken. maar laat men ook bedenken, wat Zwertbroek zei: „Vergok de centen der orga nisatie niet door te staken. Laten we er mi trailleurs voor koopen". Onze regeering meet echter met twee maten. Wij zullen trachten dit niet te zien, niet te hooren en niet te voelen. Ook zullen we geen wraak nemen. Als de tijd gekomen is. dat wij zouden kunnen afrekenen, zullen wij hopen zoo hoog te staan, dat wij 't ver geven kunnen. Hierna was 't woord aan den heer Vlekke. Deze zeide o.m., dat de Algemeene Beschou wingen in de Tweede Kamer bewezen hebben, dat men den N.S.B. vreest. Men heeft premier Colijn a.h.w. toegeroepen „Verbiedt Mussert toch, want we zijn zoo bang voor hem". (Applaus). De N.S.B. heeft de failliet-verklaring aan gevraagd van alle Nederlandsche partijen. Wel is surséance verleend, maar komen doet zij. Door de groote verdeeldheid van ons volk in het algemeen belang op den achtergrond geplaatst. De NSB. stelt tegenover deze ver deeldheid. dat ons volk stoelt op denzelfden wortel der nationale eenheid. Wij wenschen geen klassstrijd en geen haat. De strijd van de N.S.B. gaat voor de ver heffing van ons land en tegen alles, wat ver deelt en splitst. De „internationale" voor den arbeider is een leugen, alleen het kapitalisme is inter nationaal. In 1934 staat het parlementarisme in ons land er voor. als eens dat in Italië Het bolsjewisme bedreigde toen Italië. Niet het parlementarisme redden toen Italië, maar Mussolini. En later redde Hitier Duitschland. En hoewel wij ons land tegen het bolsje wisme trachten te beschermen. moet een Mussert plaats maken voor een „roodeti" ingenieur en moeten „onze" burgemeesters verdwijnen, terwijl de „roode" kunnen blijven zitten. Maar laten or.ze regeerders bedenken: „De bolsjewist uit Moskou lacht en hem is de priis". (aDplaus). Nadat spr. het huidige parlementarisme nog geducht gehekend had en beweerd had, dat de ministers Oud- en Marchant hun kie zers van te voren hadden moeten vertellen, wat ze voornemens waren, als hun partij voor ministerszetels in aanmerking kwam, beschreef hij de corporatieven staat, om ver volgens te zeggen, dat over 3 jaar bij de verkiezingen zou blijken, hoe beu de men- schen van de schijndemocratie waren. Bij de beantwoording van gestelde vragen, zeide spreker .nog, dat N.S.B tegen zulk een kaDitalisme is. waarbij 't kapitaal doel is, dat, wanneer de N.S.B. aan het bewind kwam, de kerken veiliger zoud enzijn dan nu en dat onder de N.S.B. tentoonstellingen, als door oud-minister Lambooy te Hilversum van den Nieuw Malthusiaanschen Bond, toegestaan, onmogelijk zouden zijn. IJMUIDEN 31ARKTPRIJZEN Tarbot per KG. f 1.60—f 1.10. Griet per 50 KG. f 32—f 16. Tongen per KG. f 1.15—f 0.70. Groote schol per 50 KG. f 19f 14. Middelschol per 50 KG. f 20—f 17.50. Zetschol per 50 KG. f 23—f 12.50. Schar per 50 KG. f 16—f 9 50. Rog per 20 stuks f 20f 7 50. Kleine poon per 50 KG. f 10. Groote schelvisch per 50 KG. f 35. Middelschelvisch per 50 KG. f 34—f 30. KI. middelschelvisch per 50 KG f 28f 20. Kleine schelvisch per 50 KG. f 21—f 10. Kabeljauw per 125 KG. f 50f 29. Gullen per 50 KG., groote f 18—f 13, kleine f 12—f 6. Leng per stuk f 1.90f 0.45. Heilbot per KG. f 0.80—f 0.75. Wijting per 50 KG. f 10—f 2.80. Koolvisch per stuk f 2f 0.33. z'n oogen knippend, terwijl hij zich schudde als 'n slaperige hond. Tot haar groote angst zag Christian dat 't een bijzonder krachtig exemplaar was van den kaneelbeer, familie van den grijzen beer en niet minder woest en wreedaardig. Hij was blijkbaar juist uit zijn winterslaap ontwaakt en zag er mager en verkommerd uit. Hij bemerkte spoedig haar schuilplaats en na een paar maal log om 't gebouwtje heen geloopen te hebben, als om 'n geschikte plaats te ontdekken om naar boven te klauteren, ging hij zitten en keek haar verbaasd aan, met zijn sluwe oogjes knippend tegen de felle zonne stralen. Toen stond hij op en waggelde naar de hut en zich op z'n achterpooten oprichtend, rustte hij met zijn voorpooten op 't dak. Hij opende onheilspellend zijn bek en bewoog zijn kop heer en weer als om een sprong te» doen. Dit was wel wat al te dicht bij en de revolver uit haar gordel trekkend, vuurde ze, mikkend op den kop van 't ondier. De kogel trof hem, maar 't schot bleek onschadelijk, want hij knipoogde alleen en schudde boos zijn kop. Na 'n paar benauwende oogenblikken zag Christian tot haar onuitsprekelijke verwonde ring en oplichting den vijand langzaam weg- loopen in de richting van de schacht, waar nij verdween. Vijf minuten verstreken voordat Christian 't veilig achtte naar beneden te komen. Ze deed dit voorzichtig en geruischloos en schoof achter langs de buitenhuisjes, tot ze het huisje bereikt had. dat het verst van de schacht, maar 't dichtst bij den weg gelegen was. Doch toen ze den hoek omkroop, klopte haar hart de keel, want de slimme Bruin was in een kring geloopen en bevond zich nu van aange zicht tot aangezicht tegenover haar. Hij stond op zijn achterpooten en leek abnormaal groot. (Slot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7