Voorjaar in den Tuin. DINSDAG 23 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 EEN NIEUWE FORENSENWIJK TE SANTPOORT. OP GRONDEN VAN „DUIN EN KRUIDBERG' AAN DEN HAGELINGERWEG. De gemeente Velsen heeft reeds belang rijke forensen-wijken, o.a. Driehuis en Wes- terveld. Santpoort komt nu ook steeds meer in trek bij de forensen. Er is daar een forensendorp aan den Hagelingerweg in wording. De grond exploitanten hebben dicht bij het dorp onge veer 6 H.A. kreupelhout en weiland van het buiten „Duin en Kruiaberg" in eigendom ge kregen. Daar zijn cp dit terrein aan den Ha gelingerweg 28 huizen gebouwd, terwijl er nog 13 in aanbouw zijn. Deze bouwerij is van den heer J. L. Min, die in de andere Velsen- sche forensenwij ken reeds veel villa's en hui zen gezet heeft. Het zijn kleine middenstands woningen die graag koopers of huurders vin den. Het zijn meest Amsterdammers die zich daar vestigen. De verbinding met de hoofd stad is door den electrischen trein dan ook zeer gunstig. De Haarlemmers kunnen bo vendien gebruik maken van de vele autobus sen die in de omgeving stoppen. De Hagelingerweg wordt belangrijk ver breed. Het wordt een weg van 20 a 28 Meter breedte, een der belangrijkste verbindings wegen tusschen Haarlem en IJmuiden. Het oude tuinmanshuis bij de oprijlaan van „Duin en Kruidberg" wordt voor deze weg- verbreeding gesloopt. Nu worden achter de 46 nieuwe huizen die aan den Hagelingerweg uit den grond verre zen wegen aangelegd. Het terrein komt in exploitatie tot het oude Kerkpad. Er is nog grond voor minstens 175 huizen. De bedoe ling is daar ook huizen met een huurwaarde van f 32 a f 35 per maand te bouwen, omdat dit type in deze omgeving het meest ge vraagd wordt. Alle huizen krijgen flinke voor- en achtertuinen. Zoo mogelijk wordt achter alle huizen een strook grond met kreupelhout gespaard, om daardoor een mooi uitzicht te verkrijgen. Bovendien wordt in het centrum van deze nieuwe wijk nog een klein plantsoen aangelegd. Het vrij maken van den grond van boomen om de straatwegen aan te leg gen, geeft vele handen werk. Geregeld zijn wel 35 man daarmede bezig. De nieuwe wijk wordt ook van rioleering voorzien. Dit laat ste was helaas niet bij alle andere forensen- wijken in de gemeente Velsen mogelijk. Een gedeelte der 175 woningen die op den grond achter den Hagelingerweg geprojec teerd zijn wordt ook gebouwd door den heer Min. De grondexploitatie is in handen van den heer G. Postma te Haarlem, die daar ook graag andere bouwers ziet verschijnen. Voor den Politierechter. KLAPPEN. Als twee hetzelfde doen, is 't nog niet het zelfde. Er waren twee luitjes uit IJmuiden, die zich ieder afzonderlijk hadden te verantwoor den, omdat ze iemand hadden geslagen. Het eerste geval hield rechtstreeks verband met de thans vergeten staking; het tweede geval draaide er zoo'n -beetje omheen, want ook hier waren weer de gebruikelijke qualificaties ge bruikt, schoon de man, die deze woorden had geuit, met de staking niets uitstaande heeft gehad; 't scheen dan ook wel, dat bij hem meer vechtlust had voorgezeten. Tegen beiden werd 14 dagen gevangenisstraf geëischt;, maar de rechter gaf den eersten man f 30 boete en den tweeden de 14 dagen. Voor den rechter was er dus verschil. Hierbij legde geen gewicht in de schaal, wat de ver dediger, Mr. Drilsma naar voren bracht, dat de zaak van den staker al zoo lang was gele den en de stakers van eertijds nu even werk willig waren geworden als de werkwilligen van weleer en het nu alles weer koek en ei was. Neen. zei de rechter en citeerde de bekende regels uit Vondel's „Gijsbrecht": ..Een krijgs man wint genoeg, al wint hij niets dan tijd". Dit kunnen we hier niet in toepassing brengen, want dat zou een premie zijn op het rekken der zaak. Wel nam hij in aanmerking, dat verdachte eerlijk bekende, een blanco strafregister had en ook overigens gunstig bekend stond; dat was alles in zijn voordeel en zoodoende kwam hij er met f 30 af. Men begrijpt allicht, dat de ander zijn 14 dagen te danken heeft aan zijn ontkennen en trachten de schuld op de tegenpartij te wer pen en bovendien aan het feit, dat hij met de staking niets uitstaande had. zoodat zijn op treden alleen verklaring kon vinden in vecht lust. Er zijn altijd lieden, die meenen nu en dan een zekere verkeerde heldhaftigheid aan den dag te moeten leggen. DE KOOL EN DE GEIT. De kool was er en de geit was er. maar de wolf ontbrak. Aanwezig was nochtans de boei en ook was er de sloot, waarover de geit ver voerd moest worden. Het had er dus allen schijn van. dat we in de rechtzaal tot de op lossing zouden moeten komen hoe de kool en de geit gespaard moesten worden, maar bij gebreke van den wolf ging het even anders dan in het bekende probleem. De boer 't was nu eigenlijk wel geen boer, maar we zullen hem zoo maar noemen van wege de kool en de geit de boer dan had kool, en de geit sprong geregeld over de sloot om van de kool te eten. De boer wilde zijn kool sparen en had dit kunnen doen door de geit vast te leggen; hij had dan ook de geit gespaard, maar hij ging een oovoedingsmethode toepassen, niet onge bruikelijk ten opzichte van katers, die het kar.ariepietie beloeren. Hij wreef de geit met den snuit langs de kool, greep toen het dier b'j staart en ooren en gooide het in de sloot; daarna trok hij de geit weer bij de ooren uit de sloot en gaf net een schop met zijn klomp, terwijl een hulpvaardige vriend gereed stond het dier met een stok te bewerken. Dit alles diende om in de geitenhersens de gedachte vast te leggen: „Ik mag geen kool etEen heer en dame, die per fiets door Haar- lemmerliede reden, waar het experiment plaats vond. waren het met de opvoedings methode van den boer niet eens en gingen naar de politie en van deze naar den rechter is slechts één stap. De dader trachtte de zaak minder erg voor te stellen en ging zelfs zoover te bewer- - -t. hy het geitje in de armen had gedra, plaats van bij kop en staart, maar de getuigen waren te'positief en de man draaide dan ook wat bij. Officier en rechter waren het er over eens, dat niet alleen de kool maar ook de geit ge spaard moest blijven; f 20 boete vroeg de offi cier: de rechters deed er f 5 af, omdat de man een gezin had en zijn inkomsten niet buiten sporig hoog waren. ALWEER DE RADIO. Wanneer je eieren van een melkboer betrekt en ondervindt, dat ze te klein zijn voor 't geld, een vischsmaakje hebben of niet al te versch zijn. bedank je dien melkboer en gaat naar een ander, maar je gaat niet stiekum de eieren bij hem uit den winkel nemen zonder ze te betalen. Als ge voelt, dat dit niet te pas komt en diefstal is, zult ge het met den heer uit Zand- voort, die een radiodistributie exploiteert, eens zijn, dat de barbier, die bij die distributie aan gesloten was geweest en bedankt had, omdat de uitzending niet naar zijn zin was, niet later stilletjes van die distributie had mogen pro fiteered De barbier stond niet terecht maar zijn be diende, die de verbinding met den loudspeaker van zijn baas tot stand had gebracht en het apparaat nu en dan in werking had gesteld, want daarop komt het aan, omdat er dan eerst diefstal komt van electrische energie. De bediende kwam met een flauw smoesje, dat hij 't zonder erg had gedaan; hij zal er dan nu wel erg in krijgen, want hij mag f 25 boete betalen. Het is lang niet zeker, dat, als die klap- looperij zich meer mocht voordoen, er geen ge vangenisstraf zal worden opgelegd; dit ter waarschuwing van adspirantklaploopers. KINDERVOORSTELLING ..BRUINTJE BEER". A.s. Woensdagmiddag zal in den Stads schouwburg Wilsonsplein een Kinderoperette gegeven worden uit de Avonturen van den bekenden kindervriend ,3ruintje Beer". GEEN ERFPACHT. H, de Boer die van de gemeente Haarlem grond aan den Kleverparkweg in erfpacht heeft, verzoekt dien grond te mogen koopen. B. en W. achten het evenwel ongewenscht te midden van een complex erfpachtgronden een stuk te verkoopen. CURATOREN GYMNASIUM. Ter voorziening in de vacature Mr. J. Ger- ritsz, als curator van het Gymnasium is de volgende aanbeveling voor den raad opge maakt 1. M. A. Reinalda, 2. Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. VERZOEK OM WACHTGELD. Bij den gemeenteraad van Haarlem is inge komen een verzoekschrift van Mej. R. B. de Jong, sedert 1 September 1933 ontslagen als leerares aan de Middelbare School voor Meis jes met 5-jarigen crusus, om het daarheen te willen leiden, dat aan haar en haar ont slagen collega's alsnog een wachtgeld wordt toegekend voor het tijdvak, gelijk aan haar diensttijd. B. en W. zullen over dit verzoek praeadvies aan den raad uitbrengen. OPENBAAR SLACHTHUIS. B. en W. stellen den raad voor aan de Haar- lemsche Centrale Spekzouterijeen combina tie van slagers die door de Varkenscentrale aangewezen is voor het zouten van spek, de oude en de nieuwe spoelkelder in het Open baar Slachthuis te verhuren voor f4000 per jaar. RAADSVERGADERING. Er wordt een vergadering van den Raad der gemeente Haarlem gehouden op Woens dag 24 Januari a.s. des namiddags te 1.30 uur, zoo noodig voort te zetten des avonds 8 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken (liggen ter inzage). Verzoekschrift van Ir. W. C. G. H. van Mourik Broekman om ontslag als directeur le HJ3.S. met 5-j. c. Alsvoren van J. A. J. Paulen, hoofd, der school voor U.L.O letter A om eervol ont slag als zoodanig. 2. Aanvaarding schenking 3. Vergoeding art. 100 der Lager Onder wijswet 1920 3 bijz. scholen. 4. Balans enz. 1932 Coöp. Woningver- eeniging „Eigen Woning" G.A. 3. Begrooting 1934 woningbouwvereni gingen. 6. Wijziging details 10 en 12 uitbreidings plan „Noord"" 7, Vaststelling uitbreidingsplan gronden Kinderhuissingel 8. Verkoop grond: a. Neptunusstraat (J. J. <3e Korte). b. Zaanenstraat (N.V. Handelsvenn. v.h J. P. Voorneveld); c. De Ruij terplein (L. J. Winnubst). d. Marsstraat (F. Swart). e. Dutrystraat (N. J. Tromp) f. Rijksstraatweg (H. W. Nieboer). g. Neptunusstraat (H. Mulder): h. Indischestraat (J. v. d. Worp). 9. Voorschot Woningbouwvereniging St. Bavo. bouw woningen ouden van dagen. 10. Benaming wegen enz. ten Oosten van de Gouwwetering. 11. Verzoekschrift H. de Boer inzake afkoop erfpachtsrecht grond Kleverparkweg 193. 12. Verhuring pekelkelders Openbaa" Slachthuis. 13. Bijdrage Afd. Haarlem Nationaal Cri siscomité. 14. Verzoekschriften inzake tijdelijke ver mindering jaarwedden personeel Voorbe reidend Lager Onderwijs. 15. Reclame's Straatbelasting enz. en Za kelijke Belasting op het bedrijf. Benoeming: a. Curator Gymnasium. b. Leden Plaatselijke Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs. c. Leden Commissie van Plaatselijk Toe zicht op het Lager Onderwijs. d. Benoeming lid Commissie van Toezicht i op het Frans Halsmuseum, ALTIJD RHEUMATIEK Tot zij het juiste middel vond Op raad van een vriendin. Als iemand deze vrouw eerder over Kru- schen gesproken had, had zij niet haar hal ve leven aan rheumatiek behoeven te lijden. Haar ervaringen beschrijvend zegt zij: „Een paar jaar geleden was ik bijna kreu pel door rheumatiek. Eén knie was zóó pijnlijk dat ik mijn been bijna niet gebruiken kon. Ik kon niet slapen of ik moest in een dergelijke moeilijke houding gaan liggen om mijn been te ontzien, dat alle andere ledematen pijn de den: Ik ben over de 55 maar ik heb mijn le ven lang, met tusschenpoozen, aanvallen van rheumatiek gehad. Toen vroeg een vriendin mij of ik al eens Kruschen Salts had geprobeerd. Nu moet ik u vertellen, dat ik al alles geprobeerd had, maar met bedroe vende resultaten. Gedurende korten tijd pro beerde ik toen de kleine dosis Kruschen Salts en kreeg werkelijk verlichting van pijn. Ik voelde me algemeen zooveel beter, dat ik steeds met de doses ben doorgegaan, en ik heb daarna nooit meer een aanval van rheuma tiek gehad. Als ik het voel aankomen neem ik direct de gewone dosis een halve theele pel in een half glas water een paar dagen lang en het is weer verdwenen". (Mevr.) A. G. U moet de rheumatiek overwinnen voor zij U overwonnen heeft. Wacht niet tot de rheu matiek haar mes dieper en dieper in U ge drongen heeft. Zoek direct naar de hoofd oorzaak van Uw pijnen en neem afdoende maatregelen.Rheumatische toestanden kunnen ontstaan, wanneer het organisme een teveel aan urinezuur heeft. Dit is het gevolg van slechte -werking der afvoerorganen. De zes zouten in Kruschen nu zullen Uw inwendige organen aansporen tot geregelde, gezonde werking, zoodat schadelijke afvalstoffen en het kwaadaardig urinezuur regelmatig en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Begin morgen met Kruschen. Houd U aan „de kleine dagelijksche dosis" en U zult spoe dig met duizenden anderen instemmen, die verklaren dat de rheumatiek voor Kruschen moest wijken. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op 't etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) AUTOMATISEERING VAN DEN TELEFOONDIENST. IN DE BLOEMBOLLENSTREEK. 7 Februari zullen de automatische telefoon centralen te Hillegom en Bennebroek in dienst worden gesteld. Met ingang van dien datum zullen alle abonnés, die op deze centralen zijn aange sloten, zelfstandig (dus zonder tusschenkomst eener telefoniste) onderling verbindingen tot stand kunnen brengen, alsmede met abonnés in de netten Sassenheim, Lisse, Noordwijker- hout en Haarlem.' Voor het kiezen van abonnés in een dezer netten-kieze men na hét vernemen van den kiestoon eerst het kengetal van dat net en daarna, na onvangst van een tweede kies toon, het telefoonnummer van den abonné. Deze kengetallen zijn voor Sassenheim K 532, Lisse K 530., Noordwijkernout K 533, Hil legom K 520, Bennebroek K 502, Haarlem K 500. Voor het kiezen van een abonné, die aan gesloten is oo hetzelfde net als de aanvrager, dient men het kengetal niet te kiezen, maar kieze men direct na ontvangst van den kies toon he1 abonnénummer. Het bedrag voor de kosten van aansluiting (z.g. entreegeld) is voor de geautomatiseer de netten verminderd van f 25 tot f 12,50. Het minimum tariefsgebied van het net Hillegom is reeds belangrijk uitgebreid. Het jaarabonnement eener aansluiting binnen dit gebied bedraagt f 36. Het minimum tariefgebied van het net Bennebroek zal belangrijk uitgebreid worden. Het jaarabonnement eener aansluiting bin nen dit gebied bedraagt f30. Met ingang van den datum der automa tiseering zal o.a. de prijs van een interlocaal gesprek tusschen Bennebroek en Haarlem, Hillegom, Lisse, Sassenheim of Noordwijker- hout, dat tot nu toe f 0,10 bedroeg, worden verlaagd tot f 0,075 per 3 minuten. HET SPORTFONDSENBAD. DE AANBESTEDING. Maandagnamiddag vijf uur had in Café- Restaurant Brinkmann aan de Groote Markt de aanbesteding plaats van den bouw van het Sportfondsenbad in het Frederikspark al hier. Ingeleverd waren achttien biljetten. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Algemeene Bouwonderneming „Albouw", Breda, f 258.480 f278.280). N.V. Algemeene Beton Compagnie. Den Haag, f 252.500 (f 265.500). N..V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij, Amsterdam, f 221.900 (f 245.500) Bataafsche Aanneming Maatschappij, Den Haag f 222.430 C 243.970) Begram van Eeten en de Bruine. Amsterdam, f 237.0000 (f 257.000). E. Bellaart. Haarlem, f 248.500 (f 271.000) N.V. Christian! en Nielsen, Den Haag, f 241.500 (f 264.200). Aannemersbedrijf Gosman en Zoetemeijer, Alphen a. d. Rijn, f 236.490 (f 261.190). N.V. Hollandsche Beton Maatschappij, Am sterdam, f 236.400 (f 252.800). N.V. Aannemersbedrijf v h. Hoogevest, Amers foort. f 214.492 (f 233.455). Indubton Maatschappij. Amsterdam, f 224.000 (f 253.900). N.V. v/h. Jonkers Betonbouw. Haarlem, f 232.375 (f 259.555). Gebr. Joustra Haarlem f 248.500 (f 269.000) M. Joustra, Haarlem, f 255.300 ff 275.700). Klein Schiphorst. Haarlem f 244.842 (f 266.442) J. P. A. Nelissen, Haarlem, f 231.770 (f 255.430). Fierma Siemerink en Reehuis, Wierden (O.), f 208.800 (f 227.400). Firma W. Thunissen, Heemstede, f 227.584 f 251.000.) De tusschen haakjes geplaatste getallen is het bedrag voor den bouw met event vele uit breidingswerken. Vermoedelijk zal deze week de gunning plaats hebben. INSTALLATIE MR. E. H. F. W. VAN SCHAECK MATHON Hedenmorgen is in een buitengewone zit ting van de arrondissements rechtbank te Haarlem de nieuw benoemde rechter mr. E. II. F. W. van Schaeck Mathon geïnstalleerd. Mr. van Schaeck Mathon, vroeger van de rechtbank te Almelo, is in de plaats van mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh alhier be noemd. Na de installatie, die werd bijgewoond doc-r vrijwel de geheele zittende en staande magistratuur van de rechtbank en vele advo caten. kreeg men gelegenheid persoonlijk met den nieuwen rechter kennis te maken. S. D. A. P. De afdeeling I van de Soc. Dem. Arb. Partij houdt hare jaarvergadering op Donderdag o.vond 1 Februari in het gebouw „Rosehaghe", Hoofmanstraat. De volgende punten zullen aan de orde worden gesteld: Ingekomen stuk ken en mededeelingen; jaarverslag van den penningmeester, verslag controle-commissie; verkiezing controle-commissie: begrooting 1934, verslag gewestelijke vergadering, behan deling eventueele congresvoorstellen (voor steilen kunnen t.m. Zaterdag 27 Januari wor den ingediend bij den secretaris, den heer O. Bakkelo), verkiezing partijbestuur, bespreking propaganda. JEUGDIGE WERKLOOZEN EN HET LEGER DES HEILS. Haarlemsche werkloozen hebben dezer da gen vergaderd in het Volksgebouw in de Zui derstraat onder leiding van het Werkl. Strijd- comité en een motie aangenomen waarin ge protesteerd wordt tegen het besluit van het college van B. en W. betreffende het ver plicht onderbrengen van jeugdige werkloozen en vrijgezellen door den Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon in de Metropole van het Leger des Heils en voor alle jonge werk loozen en vrijgezellen gevraagd wordt een ondersteuning en vrije keuze van kosthuis of logement PERSONALIA. Voor het examen Boekhouden van de Ver een. van Leeraren in de Handelswetenschap pen is geslaagd onze stadgenoot, de heer A. J. Mooij. EXAMEN. De heeren W. de Graaff. W. C. Keegstra, W. C. Barthel en W. P. Zoetemeyer, allen te Haarlem, zijn geslaagd voor het examen voor Belastingconsulent, afgenomen door den Bond van Belastingconsulenten De heer G. van Es te Haarlem is te 's-Gra- venhage geslaagd voor wetenschappelijk ar chief-ambtenaar 2de klasse. JUBILEA Het zal op 30 Januari 12 1/2 jaar geleden zijn, dat bij de bakkerij van A. v. d. Linden de volgende persenen in dienst traden. D, P. Buur, A. Elkerbout, D. Smit, G. A. Spoor. M. Dirks, A. Kleinhout, P. S. Arink, J. C. Traksel en E. Boeree. Deze jubilea zullen in intiemen kring ge vierd worden. INBRAAK Tusschen Maandavond acht uur en heden morgen kwart voor drie heeft men zich, door het slot uit de voordeur te stooten, toegang verschaft tot het perceel Lucas Meijerstraat 28. bewoond door den heer Van D. Alle kasten, het buffet, keukenkast, tot zelfs een bed op de slaapkamer zijn doorzocht. De inbreker had zich al die moeite wel kunnen besparen, want hii vond alleen maar in een doosje in het buffet een bedragje van 4.50 a 5. dat hij in zijn zak heeft gestoken. De politie zoekt hem. FILMAVOND NATIONAAL JONGEREN VERBOND Maandagavond hield de afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond in „De Leeuwerik" een filmavond welke was aangebo den door het studiecomité van de vaderland- sche Club. Nadat namens deze vereeniging de heer H. W. van Renesse haar streven in het kort uiteengezet had, werden eenige interes sante films vertoond over hen leven der Euro peanen in Indië. waarbij de heer Van Renesse een en ander uitlegde. Tenslotte sprak de voorzitter van het N. J. V., de heer Haccou, die de Vaderlandsche Club dankte voor haar be reidwilligheid. De vergadering werd met het Wilhelmus gesloten. JUBILEUM J. KABEL Maandag herdacht de heer J. Kabel den dag. waarop hij voor 40 jaren in dienst trad bij de firma Joh. Enschedé en Zonen als let terzetter. Namens de collega's sprak de heer C. C. van den Bergh den jubilaris toe en bood hem een tapijt aan en een azalea. De direc teur. de heer A. Ph. Mees, overhandigde een geschenk onder enveloppe. De chef der zet terij, de heer Grenzenberg en de chef der re dactie, de heer F. Prima, voerden nog het woord. De jubilaris bracht den verderen dag in fa miliekring door. EEN PROTESTMOTIE. De Vereen, van Vrienden der Sovjet Unie (afd. Haarlem) heeft vergaderd in het Spaarne Theater, Kleine Houtstraat en een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de gevangenhouding van Dimi- trof, Torgler, Popof en Tanef en hun on middellijke invrijheidstelling wordt geëischt met verlof, te vertrekken waarheen zij wil len. JAARBOEKJE DER VEREEN. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Het ons ter aankondiging gezonden Jaar boekje van de Vereen, van Vrijzinnige Her vormden te Haarlem, voor 1934, bevat o.m. de portretten van Ds. A. Trouw van 1931 tot 1933 voorganger van de Vereeniging alhier en van zijn opvolger, Ds. H. J. Kastein, den nieuwen voorganger, die op 4 Maart a.s. zijn ambt hoopt te aanvaarden. De heer H. E. Knappert heeft een artikel afgestaan: „De Akte van Verbond". Verder geeft het boekje vele waardevolle inlichtingen betreffende de predikbeurten, de catechisaties, de" instellingen der vereeniging en bevat het een volledige adreslijst der leden. R AFPIE DE EEN1G ECHTE EEUWIGE LUCIFER R A P A N.V. KT M *lp AMSTERDAM Sïb TO (Adv. Ingez. Med.) Het is gekomen na al die regen. Dat leek even heel erg, en de dagen waren extra donker erdoor; 's ochtends moesten we opstaan met de lamp aan en om drie uur was het alweer schemer. Maar juist die hoognoodige natte dagen hebben het 'm gedaan, de wind werd zacht na den storm en nu het voorloopig uit geregend schijnt, blijken de dagen tóch te zijn gaan lengen. Er is weer voorjaars-achtige blauwe lucht met zeilende wolken en overal o. heel voorzichtig nog begint de natuur wakker te worden. Laten we niet denken aan wat er nog komen kan aan vorst, sneeuw, hagel, storm en meer van dat moois, maar laten we van deze dagen profiteeren en allereerst eens in den tuin gaan kijken. Tegenwoordig behoeven we niet meer met 'n saaien wintertuin te zitten, waar tot April geen bloem in té bespeuren is. Het begint al veel vroeger, bij zacht weer al in December! en als we nu denken aan de laatste, sterke najaars- bloeiers van verleden jaar, Troschrysanthjes en Herfstasters, die nog in November bloem dragen, dan hebben we toch heusch niet te klagen. De witte Kerstroos is nu (20 Jan.) bijna in bloei; de knoppen zwellen dat je 't ziet. De roode is toevallig wat vroeger en toont al bijna geheel geopende, bruinroode bloemen. Pracht planten voor den tuin. tenminste op een niet al te zonnige plaats en in vochtigen, diep be werkten grond; de planten die we al vóór Kerstmis bloeiend in de winkels zagen, zijn door de kweekers fel geforceerd en we kunnen zoo'n pol wel in den grond zetten nu, maar er is bitter weinig kans dat er ooit nog weer bloem aan komt. De Tooverhazelaar stoort zich aan geen ka lender en proclameert dat het voorjaar is ge worden. Door die paar regendagen zijn de knoppen gesprongen, of liever de onooglijke grijze draadjes aan de kale takken hebben zich ontwikkeld tot gele propjes, die nog wel niet op hun mooist en grootst zijn, maar als 't nog een weekje zacht blijft staat de struik in volle glorie. Een onverbeterlijke optimist, die Too verhazelaar. Forsythia is ook een vroege bloeier; hij komt echter na de vorige twee. De takken zitten vol bloemknoppen en alleen al het gezicht van zoo'n heerlijk uitbottende struik geeft je weer goeden moed voor de paar maanden die we nog voor den boeg hebben eer 't echt lente zal zijn. Er is nog veel meer: er is Jasminum nudi- florum tegen 't huis, die ook al aanstalten maakt om met de vroolijke gele sterretjes voor den dag te komen; en dan het kleinere goed. al de bolletjes die we verleden najaar zoo ijverig hebben geplant, totdat onze rug er van brak en we alles wat bol was naar de maan wensch- ten. Maar ziehier nu al een klein beetje resul taat: er komt beweging in het zaakje. Heel voorzichtig hier en daar wagen zich groene puntjes boven den grond; binnenkort hebben we Sneeuwklokjes en Muscari azureum, het allervroegste Blauwe Druifje dat er is. De Primula's maken nieuwe frissche rozetten en de Colchicitms (Droogbloeiers) die verleden najaar hun ijle paarsrose bloemen zonder loof hebben getoond maken nu ijverig dikke groene punten en gaan aan het werk om, een half jaar na den bloei, met het blad voor den dag te komen. Ér is nog veel meer, dat ons het gevoel geeft, dat de winternarigheid niet lang meer zal duren: de vogels, die het druk hebben in de zon. en de lucht en het zonlicht, dat alweer zichtbaar verder in den tuin komt en ook langer blijft. Al krijgen we nu nog bar weer, de optimis tische tuinliefhebbers (het een sluit het ander in) laten zich nu toch niet meer wat wijs maken en loopen iederen dag den tuin hrom de vorderingen te zien. Want heusch, het vor dert, het schiet geweldig op! L". S. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. STOOP'S BAD EN SPORT FONDSENBAD. Geachte redactie, Wat een onaangename geschiedenis „Stoop's Bad contra Sportfondsenbad", en waarom die ruzie? Dat de heer Stoop aanleiding heeft gevonden tegen de Sportfondsen zoo gewel dig tekeer te gaan is mij onbegrijpelijk. De heer Stoop is mij geheel 'onbekend, doch ik stel mij voor dat hij toch wel iemand.is met goed inzicht en doorzicht. Als dat zoo is zal hij na afloop der verga dering wel tot de overtuiging zijn gekomen dat de heer Bierenbroodspot gelijk had toen hij zeide: hoe meer zwemgelegenheid er ge geven wordt, des te populairder wordt het zwemmen, want zoo is het inderdaad. Indien wij kijken naar het Gooi en omge ving: daar is in de laatste jaren het eene z^vembad na het andere gekomen, die zich in steeds toenemende belangstelling mogen verheugen. In Amsterdam eveneens en in Haarlem zal het ook wel zoo gaan. De voor beelden zijn er om deze uitspraak te bevesti gen. Maar wij kunnen het zoo goed voelen uit het betoog van Mr. Stoop, dat zijn actie is voortgekomen uit de angst voor concurrentie, want hij zegt immers zelf: „De reden is echter dat er voor twee zwem inrichtingen geen plaats is daar dan beide noodlijdend moeten zijn". Maar zoo is het niet, geachte heer. Inte gendeel: hoe meer zweminrichtingen, des te meer wordt er gezwommen. Laten wij maar rondom ons heen zien. Reeds lang wordt er in Haarlem behoefte aan meer zwemgelegen heid gevoeld. De jeugd zwemt nog veel te wei nig, om van de:'ouderen maar niet te spreken. Hoogachtend, J. H. VAN DEN BERG. Const. rxu„ genslaan 18, Heemstede. 21 Januari 1934.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10