Uil HET BUITENLAND De Ontwapeningsconferentie. VRIJDAG 26 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Uit de Fransche Kamer. Chautemps dreigde met aftreden, indien een parlementaire enquête-commissie zou worden benoemd. Thans een iM^fparlementaire commissie ingesteld. Kabinetswisseling in Zuid-Slavië Frankrijk. Een dreigement van Ckautemps In oe reglementen-commissie der Fransche Kamer, die de verschillende plannen voor een commissie van onderzoek naar de jongste fi- nancieele schandalen behandelt, heeft Chau temps naar Reuter uit Parijs meldt ver klaard dat de regeering zou aftreden, indien de Kamer zou ov.ergaan tot de benoeming van een parlementaire enquête-commissie. Chautemps zou zich wel accoord kunnen verklaren met de instelling van een extra parlementaire commissie, in den geest als door de socialisten is voorgesteld, en welke commissie Kamerleden, Senatoren en hooge ambtenaren zou omvatten. Niettemin heeft hij ook hiertegen eenige bezwaren geopperd. Hij verklaarde zich bereid spoedig aan het parlement de noodige voorstellen te doen, in dien de Kamer dit in een motie als die der socialisten zou verlangen. Met 14 tegen 11 stemmen en twee onthou dingen heeft de commissie tenslotte het principe aanvaard van de instelling eener extra-parlementaire enquête-commissie. Zuid-Slavië. De kabinetscrisis. Volgens een verklaring van de „Avaja" heeft de minister-president Donderdagmid dag om vijf uur in den ministerraad mede gedeeld, dat hij den koning het ontslag der regeering heeft aangeboden en dat de ko ning deze aanvrage heeft aangenomen. De minister-president heeft opdracht ge kregen de loopende zaken af te wikkelen. De koning heeft den leider der nationale partij van Joegoslavië (regeeringspartij), Ni- kola Oecoenowitsch belast met de vorming van een nieuw kabinet. Deze heeft reeds een aanvang gemaakt met zijn besprekingen. Naar uit particuliere bron verluidt heeft Oecoenowitsch reeds den geheelen dag in de Skoeptchina geconfereerd met Marinkowitsj en Maximowitsj. China. Poe Nji's kroning weer uitgesteld? Nog niet bevestigde berichten maken mel ding van een uitstellen van de kroning van Poe-Nji tot keizer van Mandsjoekwo tot 16 Maart. Engeland. Bayonne is gisteren gearresteerd, aangezien hij ervan beschuldigd werd juweelen, die een waarde hadden van hoogstens 39.500 francs en die ter beleening moesten worden aangebo den, te hebben getaxeerd op 1.800.000 francs. De arrestant verklaarde dat de hem thans voorgelegde juweelen niet dezelfde waren als die hij indertijd ter schatting kreeg aangebo den. Royement van Bonnaure Het partijbestuur der Radicale Partij heeft besloten het royement van den radicalen af gevaardigde Bonnaire voor te stellen. Bon naure is bij het Stavisky-schandaal betrok ken en de Kamer heeft zijn parlementaire immuniteit reeds opgeheven. Twee maanden gevangenisstraf voor betooger. De rechtbank te Parijs veroordeelde een deelnemer aan een betooging in verband met de Stavisky-affaire op 22 Januari j.l. voor het Kamergebouw, tot twee maanden gevange nisstraf en 50 francs boete. Den betooger werd o.a. vernieling ten laste gelegd. Twee schoten in de villa te Chamonix? De Liberté stelt de vraag of in de villa te Chamonix, waar Stavisky het leven liet. niet twee schoten zijn gelost, van welke het tweede het signaal zou zijn geweest voor de voor de villa wachtende medewerkers van den commis saris van politie, die als eerste de sterfkamer binnentrad. De Liberté beweert voorts dat de gearresteerde medewerker van Stavisky, Voix, zijn heer en meester bij de politie had aange klaagd. GEEN ONTVOERING IN ANTWERPEN. DUITSCHE ZEEMAN BEVINDT ZICH IN ROTTERDAM. ANTWERPEN, 25 Jan. (V.D.) Omtrent de verdwijning van den Duitschen zeeman Krüll te Antwerpen kan nog worden medegedeeld, dat een scheepsmaat thans van K. een brief heeft ontvangen uit Rotterdam, waarin K. mededeelt, dat toen hij op het Duitsche con sulaat ter zijde werd gesteld hij besloten had te vluchten omdat hij vreesde te worden vast gehouden. K. is n.l. bij verstek in Duitschland ter dood veroordeeld wegens anti-Nationaal- socialistische actie. Buiten het consulaat gekomen is hij te voet van Antwerpen naar Nederland gegaan. EEN UITDAGING VAN DS. MüLLER. VERVANGING DER GEESTELIJKHEID DOOR LEEKEN? De Duitsche Rijksbisschop Muller heeft voor de eerste maal sinds eenige weken in het openbaar het wcord gevoerd bij de bevesti ging van dr. Beye. den Duitsch-Christe- lijken bisschop van Brunswijk. Deze bevestiging was, zooals de corres pondent van de Times te Berlijn opmerkt, op zich zelf reeds een uitdaging aan de gees telijkheid, die zich tegen den rijksbisschop verzet heeft en die met klem de verwijde ring uit zijn ambt juist van dezen dr. Beye geëischt had. Ds. Müller herhaalde thans de bedreiging die hij reeds eerder geuit had: „Als de geeste lijkheid weigerachtig blijft zullen wij de leekcn tot de bediening des Woords toelaten Wij bieden ieder de hand der verzoening. Wij verwelkomen hen, die haar aanvaarden, maar hen die weigerachtig blijven zullen wij op de vingers tikken". Te Brunswijk zei ds. Müller in een rede. dat men eenmaal den leider dank zou weten voor het feit dat hij de zuiver Germaansche blced-afstamming in eere had hersteld. Men verweet de kerk, dat zij de Arische paragraaf ingevoerd had. Spr. zou in het openbaar zeggen hoe het daarmee stond. ,.Er bestond slechts één voorwaarde voor den doop n.l. geloof in Jezus van Nazareth. In dien een jonge Jood tot spr. zou komen om gedoopt te worden, dan kan dit, na onder zoek van zijn overtuiging, geschieden. Maar als een gedoopte Jood tot spr. zou komen met de vraag om predikant te worden, dan zou hij dit weigeren, even als hij zou weigeren een gedoopten Chinees tot het predikambt toe te laten. Zelfs" een Beier is bijv. onge schikt voor predikant in OQsf-Pruisen. Een man van vreemde afstamming kon onmoge lijk één worden met een gemeente, die zich van haar eigen afstamming bewust was ge worden. Zelfs als de bovenbedoelde Jood zou zeggen dat hij een sterken inwendigen drang gevoelde tot het predikambt, zou spr. ant woorden: „Ga dan als zendeling onder de Joden". Tenslotte zeide de rijksbisschop, dat het volk geen „domineeskerk'', maar een Duit sche kerk verlangde en zoolang hij leefde zouden.de dominees niet in de kerk tot een afzonderlijke macht geraken. (N.R.Ct.) Minister Schemm over ras en kerk. In een rede voor Schwabische onderwijzers te Augsburg verklaarde de Beiersche Minister van Onderwijs Schemm, zeer wel te weten, dat de Nationaal-Socialistische staat nog vele tegenstanders had. Hij zou echter niet rusten, voordat deze schadelijke elementen volkomen uitgeroeid waren. Ras en ziel, volk en God vormen de een heid van het volk. Wanneer deze slechts ge handhaafd worden, kan het volk nooit onder gaan: Ook de Protestantsche en de Katholieke kerk staan thans voor beslissende vraag stukken. Wel erkenden zij beide het begrip God. doch niet het begrip ras. Slechts wie de rassengemeensehap van het volk begrijpt zal het een innerlijk bevredigend godsbegrip kun nen bijbrengen. Minister Schemm deed der halve een dringend beroep op de beide ge noemde godsdiensten, dat. evenals het Duit sche volk, zijn deuren wijd had geopend voor het begrip ras, ook de kerk dit zou doen. De eenheid van godsdienst zou daardoor ver sterkt worden. .Weliswaar zijn de nationaal-socialisten geen Wodan-aanbiaders, zei de minister, doch zij kunnen niet dulden, dat men den godsdienst hunner voorvaderen als slecht en verderfelijk heidendom beschimpt. Dat zou een smaad op het Duitsche ras en volk werpen. Het nationaal-socialisme staat op het standpunt van een positief Christendom, zon der zich aan een bepaalde confessie te bin den of te dulden dat deze confessies elkaar bestrijden. Verzet van Katholieke zijde. In Roomsche kringen neemt het verzet te gen den druk van het Nazi-régime op het kerkelijk leven toe. Katholieke jeugdbonden, audus lezen wij in de Tel., hielden te Stutt gart een bijeenkomst, waarop velen, ondanks de betreffende verboden, in uniform versche nen waren. Na afloop van een lezing van prof. Adam uit Tübingen hielden ze een optocht door de stad, die volgens de „Volk. Beobach- ter" groote opschudding verwekte. Het blad aarzelt zelfs niet prof. Adam ervan te beschul- dingen, dat hij zich zou verstout hebben, een goed woord voor de Joden te spreken!De aartsbisschop van Breslau heeft den clerus van zijn diocees aangeraden, de bestaande R.K. vereenigingen niet te ontbinden. Zij staan onder bescherming van het Concordaat, en geen macht heeft bevoegdheid ze op te iossen of in andere formaties te laten opsmel- ten. 30ste Januari moet in de kerken gevierd worden. De Rijksbisschop heeft, naar de Evangeli sche pesrsdienst mededeelt, aan de kerkoe- sturen in de landen de volgende verordening gezonden: Op 30 Januari is het ue verjaardag van de benoeming van onzen leider tot kanselier van het Duitsche Rijk. Uit dankbaarheid jegens God gedenkt het Duitsche volk op dien dag zeer bijzonder de reddende daad van Adolf Hitler. Ik wek derhalve op, dat Dinsdag 30 Januari 1934 m öe kerken avond-godsdienstoefeningen plaats vinden, welke in overeenstemming zijn met de beteekenis van dezen dag. (w.g.) Ludwig Müller, Rijksbisschop". Een geestelijke mishandeld. Het conflict in de Duitsche kerken heeft tot een ongelukkig incident te Berlijn geleid. Zes onbekenden drongen d£ woning en de werk- kamer binnen van Dr. Jacobi, een der leiders van een groep van oppositioneele geestelijken, die zich verzetten tegen het gezag van den Rijksbisschop. Hij werd door de indringers mishandeld en moet met lichte wonden het bed houden. De groepen geestelijken, die in verzet komen tegen het gezag van den Rijksbisschop Dr. Müller schijnen vooral in Silezië. Dantzig, Essen en Berlijn, steeds grooter te worden. In een manifest verklaren deze geestelijken, dat de poging om nationaal-socialisme. volk en evangelische kerk te vereenigen, mede door verkeerde leiding een ernstig gevaar dreigt te worden. Het manifest is geteekend door vooraan staande leden van de beweging der Duitsche Christenen, o.a. door Dr. Aust te Breslau. Dr. Dannemann te Berlijn en Dr. Heek te Dantzig. gekant waren. Zij wezen erop, dat het juist aan Frankrijk overhandigde Duitsche ant woord op het Fransche memorandum de deur voor verdere onderhandelingen openlaat en dat het thans dus allerminst het oogenblik mag zijn, om ongeduldig te worden. In Genève zijn degenen, die iets niet willen, altijd in de sterkste positie. Niemand kan toch de regeeringen ertoe dwingen iets te doen, wat zij niet willen doen. Daarom moest Benesj van daag in de nieuwe bespreking van het Kleine Bureau zijn denkbeeld weder voorloopig op geven. Het Kleine Bureau heeft met het oog op voortdurende onzekerheid over den afloop van het diplomatiek overleg niets anders stel ligs besloten dan dat het zelf op 13 Februari nogmaals zal bijeen komen, om den toestand nogmaals onder de oogen te zien. De nood zakelijkheid. om voorloopig de diplomatieke onderhandelingen niet te onderbreken, is daarbij op een optimistische wijze toegelicht, die zeer bemoedigend zou zijn, indien de er varing ons helaas niet geleerd had. dat wij met Henderson's optimisme eenigszins voor zichtig moeten zijn. Het officieele communi qué spreekt n.l. van den „ter kennis van het Kleine Bureau gebrachten vooruitgang als re sultaat der diplomatieke bemoeiingen", die een onderbreking van het diplomatieke over leg raadzaam maakt! Op 13 Februari zal het Kleine Bureau den dag der nieuwe bijeenkomst van het geheele Bureau moeten bepalen. Van een spoedige bij eenkomst der Algemeene Commissie is in het geheel geen sprake meer. Het Kleine Bureau meent, dat de Algemeene Commissie als het diplomatiek overleg gunstig verloopt, niet be hoort bijeen te komen dan nadat het geheele Bureau vooraf zorgvuldig de agenda voor de Algemeene Commissie heeft voorbereid, opdat deze, eenmaal weder haar werk hervattend, het dan ook zonder verdere moeilijkheden of onderbrekingen tot een goed einde zal kunnen brengen. Ongetwijfeld een verstandig plan! De gang van zaken zal dus, voor zooverre men in deze onzekere tijden eenige toekomst plannen maakt, de volgende worden. Op 13 Februari bijeenkomst van het Kleine Bureau. Indien de diplomatieke onderhandelingen dan nog niet tot een goed gevolg geleid zullen heb ben, zal het geheele Bureau op 16 Februari vergaderen, ten einde te beslissen, of nog een nieuwe verdaging der Ontwapeningsconferen tie gerechtvaardigd is. Mochten daarentegen de diplomatieke besprekingen op 13 Februari Duitschland's terugkeer waarschijnlijk hebben gemaakt, dan zal het Bureau eerst een week later, dus op 20 Februari, weder vergaderen. Het Kleine Bureau zal die week dan gebrui ken, om een arbeidsplan voor het geheele Bureau uit te werken, dat dan in een lange zitting, die wellicht tot Paschen duren zal, zulken voorbereidenden arbeid verrichten zal, dat de Algemeene Commissie onmiddellijk na Paschen voor haar laatste zitting zal kunnen bijeenkomen, waarin zonder verdere onderbre king het werk der Ontwapeningsconferentie tot een goed einde zal worden gevoerd. Men ziet: het Kleine Bureau houdt nog steeds rekening met de mogelijkheid van een uiteindelijk succes der Conferentie. Als wij op 13 Februari uit Londen zullen vernemen (het Kleine Bureau zal ditmaal namelijk in Voor zitter Henderson's woonplaats bijeenkomen!), dat het Kleine Bureau besloten heeft, dat het geheele Bureau niet op 16. doch op 20 Februari bijeenkomen zal. is dit een goed teeken en zullen wij waarschijnlijk gerechtvaardigd zijn de vlaggen uit te steken! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. „GEEN INMENGING, MAAR BELANGSTELLING". GOEBBELS OVER DE OOSTENRIJKSCHE) KWESTIE. Rijksminister dr. Goebbels heeft een speci- aleiT verslaggever van een Krakausch blad een interview toegestaan, meldt het D.N.B. Goebbels zei o.m.: Dr. Goebbels. Het nationaal-socialisme heeft een ge heel nieuwen economischen vorm gescha pen, waarop de tot dusverre bestaande maatstaven „liberalistisch", „kapi talistisch" of hun tegendeel waarmede men andere economische ordeningen pleegt te meten, niet kunnen worden toegepast. Vraag: Mussolini heeft eens gezegd: „Het fascisme is geen exportartikel". Geldt dat ook voor het nationaal-socialisme of beter gezegd: is het nationaal-socialisme een Duitsche staatsvorm of een wereldbe schouwing? Antwoord: Het nationaal-socialisme is een levensopvatting, geboren uit de karakteris tieke eigenschappen van Duitschen geeste lijken en gemoedsaanleg, die, ondanks den grootst mogelijken tegenstand van buiten, ook voor den Duitschen staatsvorm beslis send is geworden. Het woord van Mussolini „het fascisme is geen exportartikel" is mu tatis mutandis ook op het nationaal-socia lisme van toepassing, daar iedere export een initiatief van den exporteur onderstelt, ter wijl het nationaal-socialisme een dergelijk initiatief uitdrukkelijk afwijst. Het is echter iets anders, dat een levensopvatting de scheppende kracht bezit ook buiten haar ge boorteland scheppend werkzaam te zijn en richting te geven. Op de vraag: „Beschouwt u het complex- Oostenrijk als een buitenlandschij of als een partij-politiek verschijnsel", antwoordde Goebbels o.m.: Het nationaal-socialisme in Oostenrijk beleeft zijn geboorteweeën d. w. z. het be vindt zich in een periode van uiteenzetting met tegenstand, die ook het Duitsche volk heeft moeten overwinnen om het nationaal- socialisme tot ontplooiing te brengen. Er kan geen twijfel bestaan over het feit, dat alleen deze gedachte in overeenstemming is met het Oostenrijksche volksbewustzijn, ge zien de gemeenschappelijke afstamming en de geestelijke en gemoeds-richting van het Duitsche en het Oostenrijksche volk. Het is derhalve een dwaling, ten deele echter ook een moedwillig verkeerd begrijpen, wanneer de begrijpelijke belangstelling, waarmede het Duitsche volk de symptomen volgt van een ontwikkeling, die het zelf reeds heeft door gemaakt, als een bewuste en gewilde in menging op die ontwikkeling wordt aange rekend. Daar wij ons over den afloop van die processen geen zorgen behoeven te maken zou een dergelijke inwerking niet alleen over bodig zijn, maar zij zou ook niet in het be lang van het Oostenrijksche volk zijn. Nadat Goebbels zich optimistisch had uit gelaten over de Duitsch-Poolsche betrek kingen werd hem gevraagd: Dreigt er oorlogsgevaar? In verschillende landen bestaat in breede volkslagen het geloof aan een op komst zijn- den oorlog. Gelooft u aan oorlogsgevaar in Europa? Hij antwoordde o.a.: Het is een zeer be treurenswaardig verschijnsel, dat de beslis sing over oorlog en vrede, in de meeste landen berust bij bepaalde groepen of personen, die den oorlog niet of slechts gedeeltelijk ken nen. Goebbels sprak in dit verband van ..lichtvaardig oorlogsgepraat". Wanneer de gedachte van den rijkskanse lier verwerkelijkt zou worden, volgens welke aan de vroegere oorlogs-deelnemers een be voorrecht medebeschikkingsrecht over oorlog en vrede moet worden toegestaan, dan zou daarin de veiligste garantie tegen iederen oorlog te zien zijn. Ik zou dan in het geheel geen gevaar meer zien voor het uitbreken van een nieuwen oorlog in Europa. DUITSCH STOOMSCHIP OP DE THEEMS GEZONKEN. VIER OPVARENDEN VERDRONKEN. Lloyds meldt aan de Tel. dat het Duitsche s.s. „August Cords", dat juist uit Londen was vertrokken met bestemming naar Rotterdam, op de Theems in botsing is gekomen met de sleepboot „Gnat" en gezonken. Vier der op varenden zijn verdronken. RUBENS' „BACCHANAAL" VOOR 300.000 DOLLAR GEKOCHT. IN BAAR GELD BETAALD EN ONDER DEN ARM MEEGENOMEN! NEW-YORK, 25 Januari (V. D.) Gisteren is uit de nalatenschap van den Zweedschen luciferskoning Ivar Kreuger het schilderij „Bacchanaal" van Rubens voor 300.000 dollar geveild. Het werd gekocht door den fabrikant John Richardson uit Philadelphia, die 300.000 dollar in baar geld op tafel neertelde, het schilderij onder den arm nam en er zonder het te laten inpakken mee verdween. ONTVLUCHTING UIT EEN SPAANSCHE GEVANGENIS. GERONA, 25 Jan. (V,D.) Uit de gevange nis alhier zijn verschillende gevangenen, na door het dak heen gebroken te zijn, ontvlucht, Een protest tegen de contingen- teering door Frankrijk. - Volgens den politieken medewerker van de „Daily Telegraph" heeft het Britsche kabinet de kwestie der „ongemotiveerde vermindering" van het Britsche invoercontingent door Frank rijk behandeld en besloten den ambassadeur te Parijs Lord Tyrrell opdracht te geven on middellijk met klem te protesteeren. Groot- Brittannië verlangt dezelfde behandeling als de Vereenigde Staten. Zoolang Frankrijk den Britschen import op bijzondere wijze behan delt, zal Engeland geen nieuwe onderhande lingen over een Engelsch-Fransch handels verdrag voeren. Duitschland. Rijksdag tegen Dinsdag bijeengeroepen. De Rijksdag is bijeengeroepen voor een ver gadering op Dinsdag 30 Januari a.s. des mid dags te 3 uur met als eenig punt op de agenda een verklaring van de Rijksregeering. NIEUWE ONTHULLINGEN IN DE AFFAIRE-STAVISKY. DIRECTEUR VAN DE „CONFIANCE" DE INITIATIEFNEMER? Directeur van de „Confiance" de initiatiefnemer? PARIJS, 25 Jan. (V.D.) Vijf personen, die wegens afpersing en bedrog tot gevangenis straf veroordeeld waren, doch tot nog toe om onbekende redenen op vrije voeten waren ge laten. zijn thans gearresteerd en gedetineerd om hun straf te ondergaan. In parlementaire kringen is men van mee ning, dat deze maatregelen verband houden met de critiek, die in verband met het Stavis ky-schandaal op de Fransche Justitie is ge oefend inzake haar uitsteltaktiek en men ver wacht, dat binnenkort in het corps der justi- tieele ambtenaren ingrijpende mutaties zul len plaats vinden. Volgens een bericht van het „Journal" uit Bayonne, zou de gearresteerde directeur van de verzekeringsmaatschappij „Confiance", Guépin. niet slechts met Stavisky samen hebben gewerkt, doch zelfs een der eigenlijke initiatiefnemers bij de oplichtings-affaire zijn geweest. Guépin zou opdracht gegeven hebben te Bayonne voor eenige millioenen francs valsche bons te laten vervaardigen, die hij bij banken en verzekeringsmaatschap pijen heeft ondergebracht. Als directeur der verzekeringsmaatschappij verdiende Guépin 600.O00 francs per jaar, doch maandelijks gaf hij' ongeveer 120.000 francs uit. Een taxateur gearresteerd De taxateur van de Crédit Municipal de De groote mogendheden krijgen een verlenging van een maand voor den duur hunner diplomatieke besprekingen. Het onaannemelijke ultimatum- voorstel van Benesj. Een optimistische klank van het Kleine Bureau. Waartusschen dit Bureau op 13 Februari te kiezen zal hebben. GENèVE, 20 Januari 1934. (Van onzen correspondent). De organen, die de politieke beslissingen op de Ontwapeningsconferentie te treffen heb ben, worden steeds kleiner in omvang. Bijna twee jaren geleden, in de maand Februari 1932, toen de Ontwapeningsconferentie juist haar werkzaamheden begonnen had, was het de voltallige Conferentie natuurlijk zelf, van wie de beslissingen uitgingen. Weldra liet de Conferentie deze taak echter aan de door haar in het leven geroepen Algemeene Commissie over, waarin weliswaar alle staten, die aan de Ontwapeningsconferentie deelnemen, eveneens vertegenwoordigd zijn. doch die toch heel wat minder talrijk is. daar ieder land in deze com missie slechts één gedelegeerde telt. Verleden jaar werd het echter reeds meer*en meer ge woonte het hoofdgewicht bij de belangrijke beslissingen over den verderen gang der werk zaamheden naar het ongeveer 25 leden tellend Bureau te verplaatsen. En sinds Duitschland's heengaan is het gewoonte geworden, dat slechts het „Kleine Bureau" (voorzitter Hen derson, ondervoorzitter Politis, rapporteur- generaal Benesj en secretaris-generaal Avenol) bijeenkomt, om te overwegen, of een hervat ting van de onderbroken werkzaamheden der Conferentie wenschelijk zou zijn. Zoo is ook thans dit Kleine Bureau vandaag en gisteren weder bijeen geweest, om den tegenwoordigen stand van zaken onder de oogen te zien. Het Kleine Bureau heeft ten slotte de beslissing getroffen, die men alge meen ervan verwachtte: voorloopig zal de Ont wapeningsconferentie nog niet weder bijeen komen, doch het woord nog aan de diplomatie ke onderhandelingen tusschen eenige groote mogendheden worden gelaten. Weliswaar was dit besluit in strijd met de beslissing, die het jeheele Bureau op 22 November, na afloop der hier gehouden Ministersbesprekingen geno men had, n.l. dat de Algemeene Commissie in Januari weder het werk zou hervatten „tijdens of onmiddellijk na de Januari-zitting van den Volkenbondsraad", doch het Kleine Bureau heeft zich in de deze week hier gehouden be sprekingen ervan vergewist, dat er onder de den toon aangevende mogendheden geenerlei wensch naar een letterlijke naleving van dit besluit bestond. In November was tot de ver daging besloten op grond van de wenschelijk- heid van voorafgaande diplomatieke onder handelingen: deze onderhandelingen waren nog volop aan den gang: het werd dus niet anders dan logisch geacht en in overeenstem ming met den geest zelf van het besluit van het geheele Bureau van 22 November, dat den regeeringen nog eenige tijd tot voortzetting van hun diplomatiek overleg gelaten werd en dat de diplomatieke onderhandelingen niet door een onmiddellijke voortzetting van de Ontwapeningsconferentie onderbroken wer den! Het Kleine Bureau meende daarom de verantwoordelijkheid op zich te kunnen ne men voorloopig den regeeringen der groote mogendheden nog een kleine maand verlen ging voor den duur van het diplomatiek over leg te geven. Hieromtrent ontstond in het Kleine Bureau en ook bij de door dit viermanschap geraad pleegde regeeringen eenstemmigheid van oor deel. Meeningsverschil bestond echter, toen Benesj de vraag opwierp, of met de verlenging van dezen onderhandelingstermijn niet het ultimatum zou moeten verbonden worden, dat de onderhandelingen half Februari beëindigd zouden moeten zijn, daar in ieder geval tot een nog langere verdaging der Ontwapeningscon ferentie dan niet meer zou worden besloten. Benes betoogde, dat alles zijn grenzen had. Half Februari zouden vier maanden verloopen zijn sinds Duitschland de Ontwapeningsconfe rentie verlaten had. Als de diplomatieke be sprekingen dan tot den terugkeer van Duitsch land naar de Conferentie zouden geleid heb ben, des te beter! Dan zou de Conferentie dus met goede kansen op succes haar arbeid kun nen hervatten. Als de onderhandelingen dan echter nog steeds niet met het beoogde doel van Duitschland's terugkeer bekroond zouden zijn, moest de Conferentie dan nog altijd maar blijven slapen met de vage hoop, dat misschien eenmaal toch nog overeenstemming met Hitier zou kunnen verkregen worden? Benesj meen de van niet. Als half Februari nog steeds geen tastbaar resultaat van het diplomatiek over leg verkregen zou zijn. dan moest men den moed hebben de werkelijkheid onder de oogen te zien en zich niet langer met onvervulbare illusies vleien. Dan moest de Conferentie dus weder bijeenkomen en óf zich aan het redi- geeren van een Conventie zetten, die dan later aan Duitschland ter onderteekening zou moe ten worden aangeboden óf. als men nu een maal niet zonder medewerking van Duitsch land tot de redigeering eener conventie zou willen overgaan, dan de hieruit volgende nood wendige conclusie trekken en ronduit de Ont wapeningsconferentie voor mislukt verklaren! In welken zin dan de beslissing der Confe rentie zou moeten uitvallen, daarover behoef de men op het tegenwoordige oogenblik nog niet te strijden. De hoofdzaak voor Benesj was, dat het Kleine Bureau als zijn oordeel zou uit spreken, dat over een maand de Ontwape ningsconferentie een definitieve beslissing zou hebben te nemen; zij zou hetzij haar taak als onvervulbaar moeten verklaren, hetzij mét of zonder Duitschland en zonder verdere onder breking een ontwapeningsconventie moeten redigeeren. Henderson en Politis hadden wel ooren voor dit denkbeeld van BenesjDoch bij raadpleging van enkele delegaties bleek terstond heel dui delijk, dat Engeland en Italië ten sterkste tegen Benesj' ultimatum aan de groote mo gendheden (juister gezegd aan Duitschland)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5