LONDEN'S MISTEN. VRIJDAG 26 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND". „MIDDENSTAND EN POLITIEK". Donderdagavond sprak in de bovenzaal van het Concertgebouw de heer Leo Vos uit den Haag- voor den Vrijheidsbond over „Midden stand en Politiek". De slecht bezochte vergadering stond on der leiding van den voorzitter, mr. C. Blan kevoort. De heer Vos begon met te zeggen, dat de afwezigheid van zoo vele middenstanders toont dat de wanhoop in middenstands- kringen zoo groot is geworden, dat ze hun belangstelling verloren hebben voor politieke kwesties. Deze menschen dreigen het oordeel te ver liezen. en ze zullen terechtkomen waar ze niet hooren. Het oude jaar is voorbij, de nieuwe weg van het komende jaar gaat men met hoop tegemcet. Doch hoop is niet voldoende Er moeten daden komen, en spr. deed een be roep op het bestuur, om niet ontmoedigd te zijn door de slechte opkomst. De tijd van de daad is gekomen, voortspruitend uit hoop en optimisme. Moed en volharding zijn verdere eischen. Het gevolg van de moeilijke o nstandighe- den is 'dit, dat men gaat gelooven in frasen, die voorgekauwd worden. De middenstand moet zich realiseeren. dat het moment ge komen is om de oogen te sluiten voor hen, die die frasen uitspreken. Spr. memoreerde den toestand van den middenstand ten plattelande, die door zijn credietverleening aan den rand van den af grond kwam en door rijksmaatregelen niet geholpen werd. In de steden bleven de vaste lasten op dezelfde hoogte, of stegen. De om zetbelasting o.a. werkt ten laste van den mid denstand. Men meende, dat alles moest gemeten wor den naar den maatstaf van de economische efficiency. Hiervan is de middenstand in het bijzonder de dupe geworden. Men vergat dat de mensch het beste wat hij in zich heeft, tot uiting moet brengen. Zij, die hun medemenschen en groepen uitslui tend beoordeelen naar den maatstaf van economische efficiency, zien in den mensch slechts een produceerende machine. De mensch is echter geen massa-artikel, doch een geestelijk wezen, dat komen moet tot ontplooiing van zijn potenties tot het dienen van de gemeenschap. Het verdoezelen van den mensch is iets officeels geworden. Ten O. van ons land heet het Gleichschaltungspolitik. En veel mid denstanders loopen achter de banieren van de ..Gleich-schalters". Men moet den middenstand bijbrengen dat alleen in een maatstchappij, die de vrijheid van het individu respecteert, de middenstand kan bestaan en niet in een maatschappij, waar .gedecreteerd wordt van den Olympus van een dictator. Den middenstand moet worden duidelijk gemaakt dat het voor hem hetzelfde is of hij door „het socialistische hondje of het fascistische katje" gebeten wordt. Het fascisme wil nivelleeren. Als het initiatief in elk mensch gedood wordt, zal ondergang der beschaving volgen. Uitvoerig behandelde spr. de liefde van fas cistische en roode zijde voor den midden stand, waarvoor hij waarschuwde. De basis voor die liefde noemt spr. angstpsychose. Een gezond volksleven bestaat alleen in een maatschappij, waarin de verhoudingen tus- schen idividu en gemeenschap op de juiste wijze bepaald worden. Zij, die beweren dat het liberalisme verant woordelijk is voor opgebreideld optreden, zijn onrechtvaardig tegenover het liberalisme. Nimmer is verzuimd te wijzen op de plichten van het individu. Het natuurnoodzakelijke instrument van het gemeenschapsleven heeft het recht de expansiezucht der enkelingen te binden aan grenzen als het algemeen belang in het ge drang komt. Er bestaat een grens, die nim mer overschreden mag worden. Staatsbe moeiing dient op te houden daar waar de rechten van het individu beknot worden. Want ieder mensch is een wezens- en een levenseenheid, heeft een gemoedsleven dat voor de gemeenschap niet toegangkelijk is. En elke strooming, die tracht in te grijpen in een gezond gezinsleven, en tracht den mensch te maken tot een „gemeenschaps- dieris verzet tegen het ordeningsplan van den schepper. En van extremistische zijde tracht men dit gezinsleven aan te tasten. De plaats van den vroeger kleurloozen middenstand is noch links, noch rechts. Slechts in een maatschappelijken vorm als we thans hebben kan de middenstand bestaan. IJSBAAN ST. MORITZ. Donderdag was deze ijsbaan reeds geopend. Reeds vroeg in den middag was het er vrij druk; ook des avonds was de baan flink be zet. De directie had slechts een gedeelte voor het publiek opengesteld, om zoodoende de andere banen nog te sparen. Een zeer ver standige maatregel, die door St. Moritz goed toegepast kan worden, wegens de geweldige oppervlakte van de baan. Men heeft kosten noch moeite gespaard, om het den gasten aangenaam en geriefelijk te maken. De mu ziek komt goed door, de verlichting is uitste kend. Het paviljoen, dat intusschen gereed is gekomen, maakt een gezelligen indruk. De schaatsenliefhebbers konden naar hartelust genieten. De maatregel, om bij opening der banen op de autobussen blauwe vlaggen te plaatsen, wordt door het schaatsenrijdend publiek op prijs gesteld. Naar wij vernemen worden de noodige stap pen gedaan om een ijsclub te vormen. Voor- loopig secretaris is de heer N. J. Zwart, Ken- nemerstraat 7. BROEDERSCHAPSFEDERATIE De afd. Haarlem der Broederschaps Federa tie zal in den loop van dezen winter een drietal avonden geven voor de leden der aan gesloten groepen en introduced. Op den eersten avond, a.s. Dinsdag 30 Ja nuari. zullen mej. H .M. Schutte en de heeren Dr. A .H. Haentjens en G. J. van Dam spre ken over „Broederschap"; op de tweede bij eenkomst, die gehouden zal worden op Dins dag '27 Februari a.s. spreken mevr. Alblas, mevr. Blomberg en de heer C. Jacobs over „Wat verbindt ons?", op de derde bijeenkomst die gehouden zal worden Dinsdag 20 Maart, spreken mevr. Jacobs en de heeren D. Kool en Ko Borsten over „Wat heeft de wereld noo- dig?" Het bestuur hoopt en vertrouwt dat velen die avonden zullen aanwezig zijn. De 1ste en 3de avond worden gehouden in het Remon strantenhuis, de 2de in het gebouw Theosofia- stichting. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijLodder, Zwaluwstraat 17. horloge; v. d. Veen, Spaame 102, bon; Po litieposthuis Amsterdamse he vaart, achterklep van een auto; Bureau van Politie Smedestraat ceintuur; Stoppelsteen, Kampervest 41, das; van Andel, Spaanschevaartstraat 52. das; J. Hensdorver, Wagenweg 214, hond; Entrop, Lange Heerenstraat 5, hond; De Mol, Teslastr. 55, handschoen; Kroon, Slaperdijkweg 94, hond; De Jong, Hodsonstraat 35, mutsen; Boekhout, Du ven voordestraat 21, muilkorf; Beudeker, Zuider Buiten Spaarne 90, muts; Booms, Araoldystraat 14. onderjurk; Goud smit. Parklaan 10, portemonnaie met inhoud; Nijland. Amsterdamstraat 49. portemonnaie met inhoud; v. Straten, Spoorwegstraat 22 rd., sleutels; v. d. Linden, Oranjestraat 195, ro zenkrans; v. Poorten, Spaarnhovenstraat 84, taschje met inhoud; Bosse, Nassaustraat 16, taschje met inhoud; Stoute, Dahliastraat 7, want. KENNEMER FOTOKRING. Voor deze vereeniging hield de heer E. van Beugen uit den Haag in de bestuurskamer van de Sociëteit Vereeniging een lezing over het kleuren van foto-afdrukken met rood-sele- nium. Spreker behandelde in de eerste plaats de omvorming van zwart selenium tot de roode modificatie en de moeilijkheden, welke bij het eigen onderzoek en de proeven waren onder vonden. De eene teleurstelling volgde als 't ware op de andere, doch.ten laatste was toch het middel gevonden om de verkeuring te be werkstelligen. Rood-selenium is een middel om zwarte afdrukken op z.g. ontwikkelpapieren een bruine, bruin-violette of zwart-violette tint te geven, ook in sommige gevallen om zwakke beelden te versterken. Op de zoo nu en dan humoristisch getinte lezing volgde een niet minder belangrijke demonstratie van de mogelijke toepassingen. De vergadering toonde (Adv. Ingez. Med.) met een luid applaus haar ingenomenheid met lezing en proeven. Voor de hierop volgende projectie van lan taarnplaten voor den onderiingen wedstrijd bestond eveneens veel belangstelling. Verschil lende fraaie beelden werden vertoond, terwijl zich voor de volgende vergadering reeds een flink aantal gegadigden aanmeldde. Voor den wedstrijd ,,de beste foto van 1933" kwamen ook al een groot aantal inzendingen binnen. FILMVOORSTELLING VOOR WERKLOOZEN. Wederom stelde de heer Bakker een van zijn theaters ter beschikking van het Centraal Comité voor werkloozen. Cinema was tot de laatste plaats bezet, toen de voorstelling begon. De aanwezigen hebben genoten van het zeer mooie programma, waarvan vooral de Film „Speling der Golven" in het bijzonder in den smaak viel, evenals de hoofdfilm, met Claudette Colbert in de hoofdrol. Het dans paar Conchita en Rocco had groot succes; een spontaan applaus weerklonk na afloop. De heer Luijken dankte namens het Comité de directie, de artisten, de orkestleden en het personeel, voor hun belangelooze medewerking. Aan de werkloozen werd medegedeeld dat in de maand April door het Comité een tentoon stelling van huisvlijt zal worden georganiseerd. Voor eventueele inzendingen kan men zich op geven bij de heeren N. de Bie. Smedestraat 23, C. J. Niemöller. (Chr. B. B.i, Bakennesser- gracht, J. van Velthuijsen. ontspanningslokaal Zuiderstraat, en bij H. H. Luijken, gebouw De Centrale, Spaarne 94, tot en met 15 Februari. UITSLAG VEILING. Uitslag van de veiling, gehouden in 't No tarishuis Bilderdijkstraat op Donderdag avond. Het woon- en winkelhuis met erf te Haar lem aan de Gierstraat no. 46. f 7450, K. S. Samson. Het-huis met erf te Haarlem aan de Hout markt no. 18. f 6990, J. J. Uitendaal q.q. Het huis met erf en werkplaats te Haar lem aan de Bakenessergracht no. 53. Opgehouden. Het Huis met erf te Haarlem aan de Hout markt no. 17. Opgehouden. Het pakhuis met afzonderlijke bovenwoning Verzekeringsvoorwaarden voor week- en maandabonnés van Haarlem's Dagblad en voor abonnés van het Geïll. Zondagsblad (Zie vetgedrukte aanvulling onderaan) Elke week- en maandabonné van Haarlem's Dagblad is, öo- laaz zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van ..Haarlem's Dagblad" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen vaD ongevallen, op de volgende voorwaarden: Artikel i. Als verzekerden worden beschouwd alle per week en'of per maand betalende geabonneerden. die aan de volgende vereischteD voldoen a. gedurende minstens twee weken I In het geval van maand- abonnés twee maanden) als geabonneerde in de registers van ..Haarlein's Dagblad" zijn ingeschreven: b. cusschcn 18 en 60 iaar oud zijn: e. niet lijden aan ziekten ot gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen Art 1. Onder ongeluk, als in deze voorwaarden oedoeld. wordt verstaan de uitslulteode en recbtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten al toegebracht geweld werd veroorzaakt, met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Art. 3. De ultkeerlugen bedragen: 600 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en recbtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid vao den verzekerde, waaronder begrepen wordt de amputatie van twee ledematen hetzij beide voeten ot beide handen, dan wel één voet en één hand, boven den enkel of den pols, ot onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen (totale blindheid), een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval 1 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaariien) de eenige en recbtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 34 uren Da het ongeval; 400 GULDEN, indien bet ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden I de eenige en recbtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van een nand of één voet boven den pols ot enkel, ol van het onherstelbaar gezichtsverlies uit één oog (totale blindheid van dat oog), een en ander biDneD 10 dagen na den datum van bet ongeval) sjo GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak Is van de amputatie van beide leden van een duim binnen tien dagen na den datum van het ongeval: ISO GULDEN indien het ongeluk (vallende Dinnen de grenzen van de voorwaarden) de eeoige en rechtstreeksche oorzaak ts van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van bet ongeval; |0 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden), de eenige en rechtstreeksche oorzaak ls van de amputatie van alle leden van een anderen vlngez. binnen tien dagen na den datum van bet ongeval) 100 GULDEN. Indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van de voorwaarden) de eenige en rechtstrevksche oorzaak is van de breuk van een boven- en'of onderarm of van de breuk van een boven- en/of onderbeen; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krachtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan f 600.kunnen bedragen ouder bepaling, dat ingeval reeds bij het plaats gnjpen van een ocgeluw, de bovengenoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden, door snijding, wringing, scheuring, knelling, als anderszins dat verlies met amputatie zal wordeo gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige of verminkte ledematen geen aan spraak geeft op, en niet in aanmerking komt bij overlijden. Hetzelfde geldt voor het geval dat reeds vóór het ongeluk ledematen gemist Heeft een ongeval het verlies van meerdère vingers vaneen band tengevolge, dan gaat de volle te verleeneo ultkeering In geen geval het bedrag te boveD dat voor het verlies van de gebeele hand is vastgesteld. Een ongeval geeft nimmer recht op meer dan. eén ultkeering, met dien verstande, dat Indien hetzeltdc ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm ot been. tengevolge heeft, de uitkeerlng voor verlies zal wordeQ verleend. Art. 4. De ultkeering Ingeval van overlijden geschiedt aao de echtgenoote, ol bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedoodeo abonné Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers ot oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeerlng geschieden binnen tien dagen nadat de noodige Inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan, bewezen zijn ten genoege der Directie van „Haarlem's Dagblad" Art. 5. Eene ultkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood ot verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen, direct of indirect, veroorzaakt a. door eenige ziekte, kwaal ot voorbeschlktheid van den verzekerde b. door eenige heelkundige operatie ot door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd Is): o. door eene bevalling ot zwangerschap, ook al mocht de dood verhaast zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, ol terwijl de verzekerde onder den mvloed van overprikkeling ot somnambulisme was, of door bedwelmende dranken ot krankzinnigheid minder in staat daD gewoonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen 1 door zelfverminking, zelimoord ol poging daartoe, hetzij wille keurig of oiet, onverschillig ot de geabonneerde al dan niet t. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij' vlieg- of luchtvaart tochten, of bij baden, zwemmen, automobielrijden, motorwielrijden of wielr.jden; g. door grove nalatigheid of grove onvoorzichtigheid. o>* 'oor ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné in den zin dezer verzekering wordt beschouwd bet hoofd van bet gezin. 'enz», voordat het ongeval plaats greep een ander lid van bet gezin als verzekerde is aangewezen, oa schriftelijk verzoek aan de administratie van Haarlem's Dagblad. De «bonne's van het Geïllustreerd Zondagsblad van Haarlem's Dagblad zijn eveneens nog alzonderlijk gratis tegen ongevallen verzekerd. Voor deze aparte verzekering (waarvan de uitkeeringen worden gegarandeerd door de Nieuwe HAVBank te Schiedam) gelden dezelfde voorwaarden als voor de ongevallenverzekering van Haarlem's Dagblad. De uitkeeringen voor de verzekering van het Geïllustreerd Zondagsblad zijn als volgt: Levenslange ongeschiktheid f 2000.j Overlijden f 600.— i Verlies van hand. voet ol oog 400. 1 Duim of Wijsvinger f 75.Elke andert vinger f 30. Bij spoor» of tramongeval, etc., worden vitkeeringent bij overlijden f 1000,— bij invaliditeit 1 3000.—. rechten, ot aanvallen tegen den persoon v buiten laodscben oorlog of binnen landsche 1 Het verdwijnen, verdrinken 01 door gas 01 gassen t van den verzekerde wordt ten opzichte van deze verzekering aai gemerkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid ol grov onvoorzichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van Haarlen- Dagblad bet bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij bet ongeiu veroorzaakt werd tengevolge van rechtmatige zeilverdediglne. wel bi] poging tot redding van personen, x 'er. if wend Ine dreigende gevaren held ai verstandsverbijstering sai ragen, ol -.leb buiten Euror mocht begeven (behalve indien O.c van eene Europeesche have naar een andere Europeesche haven relsl In een schip met va- dek in tijd van vrede) ol indien hit zich id krijgsdienst te land *.e water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt ui abonnementsprijs van Haarlem's Dagbtad te betalen ot deze couran ophoudt te verschijnen, ot de Directie van Haarlem's Dagblad d verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem gehe- zal vervallen on krachteloos worden. Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgesloten aUen die tic- met de bereiding, het verwerken ol proefnemingen met buskruit schietkatoen, nitroglycerine, -'ynamiet, napbta, acetyleengas, o andere llcbt-ontplorbare ot licht-ontvlambare stoffen bezie houder of daarbij desbewust tegenwoordig zijn Evenmin geldt deze verzekerine vooi mijnwerkers scrobatei clrcusrijders en dergelljken Zeevlsschers, zeevarenden sd personeel van den Looasdien- zijn In de verzekering begrepen, :o wei, wat uetrelt ongevallei aan den wal. voor alle uitkeeringen. Verlies van ledematen word' ook aan boord gedekt doch op ultkeering bij overlijden kan voo hen uitsluitend aanspraak worden gemaakt indien het ongeva dat het overlijden tengevolge heeft, aan den wal plaats had Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat he ongeval plaats had. vergroot worden, wordt eventueel geen hooger- scha<*eloosstelling betaald. daD die. welke volgens het oordeel vai den geneeskundigen adviseur van ..Haarlem'? Dagblad" zoud hebben moeten zijD uitgekeerd aaD een normaal persoon rtoo- hetzelfde ongeluk getroffen Gedurende den termijn, waarin de verzekerde ujdeode ls aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten krach' zijn met betrekking tot elk oleuw ongeluk dat den verzekerd, mocht treffen Art O lugevai sen geaoonueerae sea jngeius jvemomi mociei in alle gevallen alle bijzonderheden daaromtrent en omtrent be bekomen letsel, zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aa de Directie van ..Haarlem's Dagblad' te Haarlem en Indiei zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na he ongeluk is geschied, dan zal geenerlei ultkeering ver schuldigd zijn. Indieo de getroffene zeevarende ts, moet de kennisgeving va. het overlijden geschiedeD binnen drie dagen na bet bekend worde van bet ongeluk aan de belanghebbenden- Zoo spoedig mogelijk oa het ongeluk, cnoet de hulp van sei bevoegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde v gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven en de voo: schriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat m volkomen hersteld is In leder geval moet deD geneesheer van ..Haarlem's Dagblad toegestaan worden den verwonde te onderzoeken wanneer en zo dikwijls zulks billijkerwijze geèischt kan worden, en ..Haarlem' Dagblad" heeft eveneens vrijheid om zoodanige geoees- en beei kundige hulp te verstrekken als het noodig acht Elk bewijs betwelk de Directie van Haarlem'! Dagblad van tijd tot tijd zou kuunen eischen betreffende eenig ongeluk o: verwonding op grond waarvan een elsch werd ingesteld, zal haa- zoo spoedig mogelijk nadat hiertoe het schriftelijk verzoek gedaar werd, gegeveD moeten worden Ingeval van eenlg ongeluk met aoodelijkeu aiioop moet niervaii aan de Directie van Haarlem's Dagblad te Haarlem schriftelijk worden kennis gegeven onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn geworden Het niet nakomeu van een ot meer der In dit artlkei genoemd, verplichtingen, zal elke aanspraak op ultkeering voor bclaos hebberideD verloren doeo gaan Alleen na overlegging vaD het nauwkeurig dooi Dem en den behandelenden geneesheer Ingevulde aanvrage-formulter tot uit kcering, en Ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering De overgelegde stukken blijven het eigendom vaD ..Haarlem'? Dagblad" De Kosten der geéisebte verklaringen komen ten laste van dengene, die de nitkeering aanvraagt Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijd zullen betaalbaar zijn ten kantore van ..Haarlem's Dagblad" slechts na ontvangst van eene door de(n) rechthebbende (nj ge rcekende quitantlc. terwijl de verzekering bi) uitbetaling van eer- bedrag van meer dan twee honderd en vijftig gulden zal vervallen Van geen som, die verschuldigd is. tal interest betaald worden ook niet In gevallen, waarin dle'ander; volgens de wet verschuldigd zou zijni terwijl de verplichting tot uitbetaling van eenlg bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen »eo maand nadat het toegestaan geworden, ts Ingevorderd Art. 7 Alle geschillen uit ae vootwaaii zullen beslist worden door drie scheidslieden. Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen Bij weigering 01 bij gebreke van overeenstemming geschiedt ae benoeming der drie =eheid*l(edeo door den Kantonrechter te Haarlem Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan eeu vonnis In bet hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosteo dragen benevens de helft van het honorarium der scheidslieden Art 3 Bezwaring o: vervreemding van de recuten. voor een geabonneerde uit deze verzekering voortvloeiende, beeft geen rechtsgevolg Alzoo zal het ontvangbewijs van den verzekerde ol. bil overlijden, van de echtgenoote ot erfgenamen van den verzekerd» in leder geval volledige kwijting ten gevolge hebben Met het oog op de vaststelling der identiteit van den versekerdt. moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam hetzij door huwelijk ot anderszins. daarvaD ten spoedigste opgave doen aan de Directie van ..Hai'lem's Dagblad" te Haarlem en erf te Haarlem aan den Scheepmakers- dijk no. 51 zwart en rood, benevens het on verdeeld aandeel in een gemeenschappelijke steeg, toe- en uitgang gevende van- en naar ae Pappentoren vest. Opgehouden. Een huis met erf te Haarlem aan de Tweede Zuidpolderstraat, no. 9 f 3520. J. W Raösma q.q. Een kapitaal heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Gedempte Oude Gracht no. 104, f 14425, A. Hoogeboom q.q. DRIEWIELER DOOR EEN ETALAGERUIT. Hedenmorgen omstreeks half elf reed een driewielige wagen van het Gemeentelijk Gas bedrijf door een etalage van den sportwinkel Eiiers in de Groote Houtstraat doordat het vehikel op de rails slipte en zijn koers naar de huizenrij koos Het ding scheerde langs een heer die voor de ruit stond en trof een fiets die tegen de pui leunde. De ruit leek een legkaart-van-glas, en tel de menige ster, en was voor de voorbijgan gers een welkome afwisseling voor het och tendgesprek. BOND VAN HANDELS- EN KANTOOR BEDIENDEN „MERCURIUS". De afdeeling Haarlem van „Mercurius" hield op Donderdag. 25 Januari een goed be zochte ledenvergadering, welke hoofdzakelijk gewijd was aan algemeene beschouwingen. Allereerst werd de vraag opgeworpen: hoe staat de neutrale vakbeweging tegenover dic tatuur? Door de Ned. Vakcentrale wordt me degedeeld dat de neutrale vakbeweging op democratischen grondslag opgebouwd is en dan ook de democratie dient hoog te houden. Daar echter de neutrale vakbeweging vrij van elke politieke of godsdienstige strooming is, zal zij. zoolang de politiek zich niet met haar bemoeit in dezen geen vast standpunt kunnen innemen en is de uitspraak van de Ned. Vakcentrale ook slechts als richtlijn te beschouwen. Als tweede punt werd aangeroerd de zeer actueele kwestie van salarieering van bezol digde bestuurders. Over dit onderwerp liepen de meeningen nogal uiteen en werden de debatten uitsluitend in algemeenen zin ge voerd. F. H. L. NOVERRAZ. Op 76-jarigen leeftijd is overleden de heer F. H. L. Noverraz, eere-voorzitter van de Ver eeniging van handelaren in groente en fruit „Onderling Belang" De heer Noverraz is gedurende een tiental jaren van 1913 tot 1922 voorzitter van die organisatie geweest. De teraaarbestelling heeft plaats Maandag 29 Januari op de Alg. Begraafplaats, ingang Kleverlaan. R.-K. MIDDENSTAND IN HET BISDOM HAARLEM. Te 's-Gravenhage heeft het hoofdbestuur van de Haarlemsche Hanze vergaderd. Naar de Msb. meldt, zal nu de Kon. goedkeuring op de gewijzigde bondsstatuten is verkregen, aan de afdeelingen advies worden uitge bracht over de in de statuten der plaatselijke R.-K. Middenstandsvereenigingen aan te bren gen wijzigingen in verband met het weder zijds verplicht lidmaatschap en de nauwere samenwerking tusschen stands- en vakorga nisatie in de katholieke middenstandsbewe ging. Vastgesteld werd het „plan de campagne" tot propageering van het program inzake ordening, saneering en bescherming van het middenstandsbedrijf in aansluiting aan het buitengewoon congres van den Ned. R.-K. Middenstandsbond op 6 Februari a.s. Van den directeur van het Bondsbureau Mr. F. Bach, was ontslagaanvrage ingekomen in verband met diens benoeming per 1 Maart a.s. tot directeur van het bureau van den Ned. R.-K. Middenstandsbond. Het gevraag de ontslag werd. na een van waardeering ge tuigende toespraak van den bondsvoorzitter aan het adres van den scheidenden functio naris, op de meest eervolle wijze verleend. NAAR HET EINDE DER TELEFOONSTORING. Optimistische klanken. HERSTELWERK IX RAZEND TEMPO. In het aan de Spuistraat gelegen gebouw van de Centrale 4 der Amsterdamsche ge meentetelefoon, waarin de brand van 22 De cember 11. tot ongerief van vele duizenden hoofdstedelingen de splitsingskamer in een puinhoop herschiep, hebben de wethouder voor de Bedrijven, de heer Jac. Rustige en de directeur van het telefoonbedrijf, id. G. C. Snijders gistemamiddag opnieuw de pers ontvangen tot het verstrekken van het laat ste nieuws over den geweldigen arbeid tot herstel der gestoorde verbindingen. In de splitsingskamer is op de rekken na, die na den brand nog te gebruiken waren, een geheel nieuwe hoofdverdeeler geconstrueerd. Waar de bouw van een hoofdverdeeler van een dergelijken omvang normaal een jaar duurt en, naar verwacht wordt, het gansche herstelroces zes a zeven weken in beslag zal nemen, valt het te begrijpen, welke een pres tatie in deze kleine ruimten, waar de men schen dicht op elkaar arbeiden, is verricht. Zoo zijn er niet minder dan 200.000 soldeer- contacten gemaakt. Ir. zijn uiteenzetting kon de heer Snijders gelukkig optimistische klanken doen hooren wat betreft de spoedige liquidatie van de tele foonstoring, welke uiteenzetting wij hieronder laten volgen. De constructie van den hoofd verdeeler kwam op Zondag 21 Januari j.l. ge reed. zoodat Maanilag d.a.v. kon begonnen worden met rangeeren en soldeeren van ae draden in dien hoofdverdeeler. Parallel aan die werkzaamheden werden de draden van de nog gestoorde Centrum- abonné's in den hoofdverdeeler aangebracht, zoodat uitgezonderd een honderdtal, dat nog niet kan spreken, omdat de stroomvoeding van de telefoon centrale Noord nog ontbreekt alle nummers, welke met „drie" beginnen, weer kunnen telefoneeren. Binnen enkele da gen is ook dit honderdtal in orde. De verbindingen met de andere centralen komen waarschijnlijk op 28 Januari a.s. ge reed. Dan zullen alle abonné's ten Noorden ran het Y. d.w.z. de nummers, welke met ..zes" beginnen, weer gelijktijdig zijn aangesloten. De Noord-abonné's. Daarna kunnen de Noord-abonné's groeps gewijze hot ligt in de bedoeling om per et maal duizend „4-nummers" aan te sluiten worden ingeschakeld. Vermoedelijk zullen de nummers, beginnende met 49. in der. nacht van 29 op 30 Januari, weer in orde zijn. den daarop volgenden nacht de nummers, begin nende met 48. enz. Nu bijna alle Centrum-abonné's weer kun nen telefoneeren blijkt, dat tengevolge van het feit. dat tal van Noord-Abonné's hun in- terlocaal verkeer over Centrum-nummers af wikkelen. dit verkeer op de Centrum-voor- schaltafel eenige overbelasting veroorzaakt, waardoor vertraging in de afwikkeling van d:t verkeer ontstaat. Hetzelfde is min of mear het geval met het interne verkeer van Cen trum. Deze bezwaren zullen verdwijnen naar mate de Noord-abonnés weer in dienst ko men. Tenslotte moet worden medegedeeld, dat het herstelwerk in een zoodanig vlug tempo heeft moeten plaats vinden, dat vergissingen en storingen niet uitgesloten zijn; deze zullen echter zoo spoedig mogelijk worden opgehe ven. (Adv. Ingez. Med.) De Particular" en de ..Peculiar", LONDEN, 25 Januari. (Van onzen correspondent.) Bij gebrek aan een Nederlandsch woord voor een Londensche ,.fog!' moet men voor titel of beschrijving het woord nemen dat er het dichtst bij komt. Maar het staat er toch zoo ver van af. Zelfs „fog" is voor de Londe- naars maar half goed. Zij gaan er prat cp een mistverschijnsel te hebben dat in de wereld zijn weerga niet heef'-. Londen heeft zijn eigen bijzondere fog en .Londen Parti cular" is de naam. Menschen van oude erva ring in deze stad vertellen dat het ware type, dat zwart was als de nacht en dik als erwten soep. tot het verleden behoort. Zij zijn op hun wijze de tegenhangers van onze ouden van dagen, die verklaren dat er in ons vaderland geen strenge winters meer zijn. Beide par tijen zijn slachtoffer van illusies. Dezer dagen hebben wij een onvervalschte „London Par ticular" gehad. Van de dragelijke bezoekin gen komt dit ontstellend phenomeen het dichtst bij een natuurramp. Whister smaak e artistieke vreugde in de aanschouwing van de effecten van een Londenschen mist. Hij is misschien mede verantwoordelijk voor dien onbegrijpelijken localen trots om dit eenig bezit van de allergrootste klefheid welke ooit een stad en haar bewoners in- en uitwendig kan bevuilen. Maar Whistier heeft alleen misten geschilderd en nooit de echte fog, die eenvoudig op het doek zou kunnen worden gezet met het egaal uitstrijken van een verfbrei van zwart en geel en grijs, zon der vorm, zonder lijn. De fog is een oude geschiedenis die altijd nieuw blijft. Het verschijnsel helpt mee aan het behoud van zijn actualiteit door de variaties waarin het zich manifesteert. Er is verandering en er is vernieuwing in alles, ook in Londen's eigen mist. Er zijn eigenaardige misten achter mijn raam. terwijl ik schrijf, heeft er zich juist een aangediend. De Lon den Particular blijft de zwaargewicht kam pioen. Maar wij hebben ook vedergewichten, die maar sporadisch verschijnen en recht zouden kunnen doen gelden op den naam „Londen Peculiar". Zij dansen door de stad van straat tot straat en van plein tot ple:n en doen niet meer kwaad aan het verkeer dan de normale opstoppingen op kruispunten. Ze zijn hachelijker voor den bestuurder van een wagen dan voor den vlieger de wolken, die hij doorboort. Maar deze dartele bezoe kers. die veelal zwavel en roet van schoor- steenen hebben ontweken zijn niet zonder charme; en indien ooit de deskundigen er in konden slagen, de bezoeking tot deze speel- sche lichtgewichten te beperken, zou Londen als werk- en woonstad heel wat prettiger worden. Er zijn lage fogs en hooge fogs. De passa giers van omnibussen, die door de lage variëteit trekken, zitten in de zon wanneer zij hun plaatsen hebben gekozen op de bovenverdieping en in de soep wanneer zij dit beneden hebben gedaan. Hoog van een omnibus neerkijkend ziet men de straat be dekt met een dikke grijze deken, waar lan taarnpalen halverhoogte uit opsteken. De hooge fog daarentegen maakt een klaren nacht van een klaren dag. Het is een dak van dikke damp, dat over de stad ise gelegd en dat door den rook der schoorsteenen meer en meer bezoedeld wordt naarmate de dag vordert. Er boven mag men zich den meest hemelschen zonneschijn verbeelden. De zon neschijf gloort mat door dit dak van rook en roet. Zij ziet er uit als een Goudsche kaas en in haar aangezicht ligt een verwijt om deze veronachtzaming van haar leven en warm te-brengende stralen. Het verwijt is on rechtvaardig. Het zwoegend menschenkind in die ontstellende opeenhooping aan den Theems kan uitleggen dat de machten van lucht en heelal hem sarrend met een hand ontnemen, wat zij met de andere hadden ge geven. Mistgeleerden vertellen, dat Londen niet behoeft te lijden aan zijn eigen of zijn eigen aardige fogs. De open kolenhaard, die zoo veel brandbaars prijsgeeft aan de lucht en haar aldus bezoedelt, ls verantwoordelijk voor deze atmosferische erwtensoep. Maai de Engelschman toont zich niet bereid het open haardvuur ontrouw te worden. Geen macht ter wereld kan hem uit het hoofd praten dat gaskachels ongezond zijn en elec- trische haarden z\jn zooveel duurder dan de warmste van zwarten diamant, dat zij geen alternatief kunnen zijn, A. K. VAN R.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9