DE BIJBEL VAN SINAI. Het kabinet Chautemps afgetreden. Tegen vermoeidheid der oogen bij kunstlicht: URO-PUNKTAL BRILLEGLAZEN Na hef Rooken MAANDAG 29 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND Raynaldy's ontslag was het sein. Herriot weer op het tapijt. Demonstraties te Parijs duren voort. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK. De Fransche minister van Justitie Ray- naldy heeft Zaterdag den minister-president zijn ontslag-aanvrage overhandigd. Chau temps aanvaardde het ontslag en riep de mi nisters bijeen in een kabinetszitting. Om zeven uur begaven de ministers zich naar het Elysée om den president der repu bliek hun ontslag-aanvrage te overhandigen. Lebrun aanvaardde op zijn beurt dit ontslag en verzocht den ministers de zaken te blijven waarnemen, tot een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Over de kabinetszitting, in welker verloop besloten is tot het aftreden der regeering, wordt een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd: De minister-president zette tegenover zijn collega's de omstandigheden uiteen, waar onder het aftreden van den minister van justitie heeft plaats gehad. Deze minister, die beschuldigd is naar aanleiding van de af- faire-Sacazan, die van vijf jaar geleden da teert en die volgens Chautemps in geen ver band staat met de Stavisky-affaire, heeft het in overeenstemming met den minister president voor zijn plicht gehouden, zijn volle handelingsvrijheid te herkrijgen, om zijn ver dediging te verzekeren en het vaststellen der waarheid te bevorderen. De minister-presi dent heeft dan ook het ontslag aanvaard. Verder herinnerde Chautemps er aan. dat zijn regeeringsbeleid in de laatste dagen meermalen is goedgekeurd door een groote meerderheid in beide Huizen. De regeering blijft dus bij haar besluiten. Het openbare leven staat echter op het oogenblik onder den invloed van de verwarring, die het financieele schandaal heeft veroorzaakt en die boven dien is gebruikt als voorwendsel voor een po litieke propaganda. Het aftreden van den mi nister van justitie maakt de regeering het vervullen van haar plicht in een rustige at mosfeer nog moeilijker. Minister-president Chautemps heeft daarom zijn collega's voor gesteld, den president der republiek het col lectieve ontslag der regeering aan te bieden om het een nieuwe regeering mogelijk te ma ken. het werk voort te zetten. De Kabinets raad nam dit voorstel eenstemmig aan. Lebrun heeft Zondagochtend zijn beraad slagingen inzake de kabinetscrisis voortge zet. Eerst ontving hij den vroegeren minister Tardieu, die zich uitsprak voor een nieuwen man aan het hoofd der regeering en even tueel voor ontbinding der Kamer. Vervolgens ontving de president der Repu bliek den vroegeren minister-president Her riot en als derde kwam aan de beurt de vroe gere minister van justitie, Barthou. Na de bespreking met Barthou ontving president Lebrun den voorzitter van de finan cieele commissie van den senaat en den vroe geren minister-president Caillaux. Daarna ontving hij nog de afgevaardigden Marin Laval en tenslotte Lincer, den voorzitter van de Gauche Républicaine van den senaat Doumergue. strijders is, heeft het ontslag aanvaard. Von Horn is zeven jaar leider geweest en heeft zich eveneens achter Hitier geschaard. De president heeft von Horn schriftelijk bedankt voor de door hem bewezen diensten. Tot opvolger is benoemd de leider van de S. A. kolonel Reinhard. S. A. en Stahlhelm. De „opperste S.A.-leiding" deelt in de „Völ- kischer Beobachter" mee. dat de nog in de S.A. bestaande ..kern-Stahlhelm" geheel in de S.A. is opgegaan en onder bevel der S.A. leiders komt te staan. Alle S.A. leden zullen voortaan een bruine uniform dragen. Het D.N.B. voegt hieraan toe. dat ofschoon thans de Stahlhelm geheel in de S. A. opgaat, de leden van den Stahlhelm toch lid blijven van den ouden bond der frontsoldaten. Deze blijft onder leiding van minister Seldte vol ledig functioneeren. Amerika. Herriot. In de wandelgangen van de Kamer noemt men Herriot als de persoonlijkheid die ge schikt is, onder de gegeven omstandigheden Chautemps als premier op te volgen. De naam van den senator Chéron wordt reeds genoemd voor den post van justitie. In som mige kringen geeft men ook Daladier een kans als kabinetsformateur. PARIJS, 27 Januari (V D.) In verband met de voor Zaterdagavond aangekondigde nieuwe demonstraties der Action Francaise heeft de politie als voorzorgsmaatregel vele arrestaties verricht. Alle personen, die zich ophouden in de omgeving van het redactie bureau der Actio* Francaise, of die dit gebouw betreden of verlaten, worden voorloopig ge arresteerd. Er waren ook eenige honderden commu nisten bij betrokken, die van een vergadering kwamen. Ten slotte slaagde de politie er in deze demonstranten, die in gesloten gelederen liepen, uiteen te jagen. In den loop van den nacht werden meer dan 400 personen gearresteerd. Zij die ver nielingen hebben aangericht of handtastelijk zijn opgetreden tegenover politiebeambten zullen gerechtelijk worden vervolgd. Een groot aantal politiebeambten is ge wond. Twee beambten moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Dn'ttschland. Revisie in het proces- Maikowski. Naar de justitie te Berlijn mededeelt, heeft het openbaar ministerie in het proces-Mai- kowski beroep aangeteekend. Waarschijnlijk zal de zaak nog eenmaal behandeld worden. S. A.-leider aan het hoofd van den Kyfhauserbond. Het D.N.B. maakt bekend, dat Generaal von Horn afgetreden is als leider van den Kyffhauser-bond: president von Hindenburg, die beschermheer van dezen bond van oud- De goudwet in den Senaat aangenomen De Senaat heeft, naar Reuter uit Wash ington meldt, Roosevelt's monetaire wet aan genomen nadat een amendement van Pitman was aangenomen, welk amendement den president de bevoegdheid gaf de pariteit tusschen zilver en goud te handhaven op een bepaald peil door het gehalte van den zil veren dollar met 60 pet. te verminderen en zilvercertificaten uit te geven. Uitbreiding van de luchtvloot. De Amerikaansche minister van oorlog, George H. Dern heeft volgens Reuter een nieuw vijfjarenplan voor de uitbreiding van luchtstrijdkrachten van het leger te land bekend gemaakt. De tegenwoordige luchtvloot van 1800 machines wordt met duizend vliegtuigen uit gebreid, die in doorsnede 40.000 dollar zullen kosten. Bovendien wordt voorzien in de vor ming van een vliegend „hoofdkwartier eskader" dat bestaan moet uit 900 machines. Het bedoelde eskader zal o.m. in actie gesteld worden wanneer een aanval op een lands grens een geconcentreerden afweermaatregel noodzakelijk maakt. Volgens de opgave van het departement van oorlog zal Amerika hierdoor de grootste luchtvloot ter wereld hebben. Zij dempen de sterke ultra-roode stralen af, tot de verhouding die xn het natuurlijke daglicht aan wezig is. Te verkrijgen bij de vak-opticiens. Brochure ,.No. 536" wordt kosteloos verstrekt door de vak-opticiens of door de vertegenwoordiging voor Nederland: pRLZElSSl ZEISS IKON N. V. Heerengracht 4S9, Adam C. (Adv. Ingez. Med.) ONTSTELLENDE MEDEDEELIN- GEN OVER EEN CONCENTRATIEKAMP. Rusland. Krasse woorden van Stalin tegen Japan. Op het 17e congres der communistische partij der Sovjet Unie heeft Stalin als secretaris-generaal der partij een redevoering gehouden over den geheelen binnen- en bui- tenlandsch politiekers, toestand. Stalin legde den nadruk op den wensch der Sovjetregeering onvoorwaardelijk de vredes- betrekkingen met de geheele wereld te hand haven. hoewel er volgens hem mogendheden zijn, die een conflict met de Sovjet Unie wil len provoceeren. De hervatting der betrek kingen met Amerika noemde Stalin een be langrijke internationale daad. Daardoor is de basis geschapen voor een vruchtdragende samenwerking. De betrekkingen tot Japan verdienen sterk de aandacht. De Japansche weigering met de Sovjet Unie een niet-aan- valspact te sluiten is den vijandige daad ge weest Hetzelfde geldt van de onderhande lingen over den Chineeschen Oosterspoor weg. Japansche agenten hebben ongelooflijke daden begaan jegens Sovjet-Ruslische em- ployé's en schenden voortdurend de regle menten van den Chineeschen Oosterspoor weg. Een deel der Japansche militaire partij, al dus vervolgde Stalin, wekt openlijk op tot de in bezitneming van het Russsische kustgebied en de Japansche regeering acht het niet eens meer noodig deze lieden tot de orde te roe pen. Wij willen den vrede, aldus verklaarde Sta lin met nadruk, en wij zijn bereid tot alle maatregelen om een normale situatie tot stand te brengen.. Wie den vrede wil en economische betrek kingen met ons zoekt aan te knoopen. zal steeds steun bij ons vinden. Diegenen even wel die zouden probeeren ons te overvallen zouden een afstraffing krijgen dat hun de lust zal ontgaan „hun zwijnesnoeten nog eens te steken in den Sovjet-moestuin'" Stalin behandelde nog even kort de betrek kingen met Duitschland, waarbij hij beweer de. dat in Duitschland thans anti-Sovjet- krachten aan het werk zijn. De Sovjetregee ring. as^us Stalin, streeft niettemin naar handhaving der vriendschappelijke betrek kingen met Duitschland. Oostenrijk. Nieuwe wandaden van de terroristen. In Karinthië en Stiermarken zijn in den nacht van Zondag telefoon- en telegraaf lijnen doorgesneden. De veiligheidsautoriteiten hebben uitge breide maatregelen genomen. Voor de op sporing der daders wordt een belooning van 5000 schellingen in uitzicht gesteld. China. Groote verliezen voor generaal Ma. Reuter meldt uit Bachly (Turkestan): In Chineesch Turkestan hebben gevechten plaats gehad tusschen de troepen van gene raal Ma en van den gouverneur der pro vincie Sinkiang. Tweeduizend soldaten van Ma zijn ge sneuveld of gewond en talrijken zijn gevan gen i genomeü DE OORLOGSVLIEGER SEGER BESCHRIJFT ORANIENBURG. In de N. R. Ct. vinden wij het relaas ver meld van den Duitschen oorlogsvlieger Ger hard Seger. die op avontuurlijke wijze uit het concentratiekamp Oranienbug is gevlucht en thans te Praag vertoeft. Seger is sociaal-de mocratisch rijksdagafgevaardigde geweest en secretaris van de Deutsche Friedensgesell- schaft. Zijn indrukken heeft hij samengevat in een boek, waarmee hij de wereld tot ingrij pen ten behoeve van de 50 tot 60.000 gevan genen der Duitsche concentratiekampen wil bewegen, en dat op de eerste pagina met de Duitsche eedsformule verzekert, dat Seger naar beste weten, en op zijn geweten af, de zuivere waarheid zal zeggen, niets zal ver zwijgen en niets er aan zal toevoegen. Seger segt, dat de gevangenen het „S. A-- gezag" in het concentratiekamp hebben lee- ren kennen als een vrijbrief voor rechteloos heid. Beslissend voor den toestand in het con centratiekamp is niet alleen omvang en graad van eventueele mishandelingen in even hooge mate is beslissend het ontbreken van eenigen rechtsgrond. Elk aanvoerder, onder officier, tot zelfs S. A.-candidaten toe. elk niet-gevangene kan op eiken gevangene elke willekeurige luim botvieren. Een instantie tot het indienen van eenig beklag bestaat niet. Deze rechteloosheid maakt 't ook mogelijk dat den gevangenen een geestelijk uitrusten stelselmatig kan worden verhinderd. Geen enkel gevangene is van zijn zoogenaamden vrijen tijd zeker: ook Wanneer hij na acht uur graafwerk te hebben verricht, een oogen blik in de dagloods zit, moet hij er rekening mee houden, weer aan een of ander futiel extra-karwei te worden gezet. Nooit rust noch overdag, noch 's nachts steeds de menschen in beweging houden, dat was het systeem, dat de gevangenen ook tegenover elkaar tenslotte prikkelbaar maakte, en dat het onvei-biddelijkst op de zoogenaamde Jo- dencompagnie werd toegepast. In beginsel worden voor een bepaald kar wei juist die menschen uitgezocht, die er het minst geschikt voor zijn: intellectueelen wor den aan zwaar graafwerk gezet, en ook am bachtslieden blijven nooit lang bij huru eigen bedrijf, omdat men wil beletten, dat de ge vangenen met elkaar vertrouwd geraken. Onbeschrijfelijk slecht is de gevangenen- kost. Seger kwalificeert hem met varkens voer. dat ook de allerarmsten vaak laten staan, omdat zij het niet naar binnen kun- ren krijgen. Het kamp van Oraniënburg bevindt zich op het terrein van een fabriek, die oorspron kelijk brouwerij was. Nog heden dienen, met meterdikke muren omgeven koelkelders voor flesschenbier als slaapzalen. Wekenlang werd op den killen grond ge slapen. Toen zijn er over de geheele lengte kooien gebouwd: drie boven elkaar maar zóó dicht, dat voor zitten geen plaats is. en de gevangenen als konijnen in hun hol. van het voeteneinde af hun „bed" moeten binnen kruipen. Seger deelt dan verder mee dat er mishan deld werd bij het binnenbrengen van gevan genen en dat deze mishandelingen in de zoo genaamde „politiekamer No. 16" werden voortgezet. Twee gevallen kent Seger van zeer nabij: een communistisch arbeider, die met stukgeslagen nieren uit de politiekamer kwam en dadelijk naar het ziekenhuis werd gebracht, waar- hij een dag later stierf, en een boom van een sportsman, die, met stuk geslagen schouders, rug en dijen, in Segers armen den geest gaf. Zelfmoord, vlucht? Beide zijn vrijwel het zelfde, want het gevaar, op de vlucht, te wor den doodgeschoten, is zoo groot, dat een po ging tot vluchten op zelfmoord neerkomt. Eenige malen kwam er in Oraniënburg oe- zoek van autoriteiten, van bouwpolitie. Dan hoopte men op verbetering van den toestand, op ingrijpen van den staat. Doch er gebeurde niets. Ook buitenlandsche journalisten bezochten hetkamp, doch geen enkele mocht zonder toezicht met de gevangenen spreken slechts die, waarop men direct invloed kon uitoefenen, kregen de slaapgelegenheden te zien. Nooit echter heeft men een journalist tot de provoost- en cachotcellen toegelaten. Twee cellen met plaats voor vier man. waar in tot negentien personen zijn samengepropt, de eenige luchttoevoer komt door zes kleine gaten, die in de ijzeren deur zijn geboord. Het arrest van één dag tot zes weken wordt verscherpt door rantsoenvermindering of vasten. Doch ook dit scheen nog niet erg ge noeg. In November liet de kampcommandant betonnen cachots bouwen met 60 tot 80 c.M. bodemoppervlakte, zoodat men er alleen maar in staan kon. In een dergelijke steenen dood kist werden vele gevangenen, na hun verhoor, in kamer 16 ingesloten. Een joodsch dokter moest 14 uur lang deze kwelling ondergaan voor een ander werd het een foltering van 192 uur Twijfel aan de echtheid gegrond? LONDEN, 26 Januari. Onze Londensche correspondent schrijft: Het Britsch Museum is tot heden niet ge lukkig geweest met den aankoop van den Codex Sinaiticus. het zestien eeuwen oude Grieksche Bijbelmanuscript, waarvoor het aan de Sovjet-autoriteiten lOO.OöO pond ster ling heeft betaald. Men zal zich herinneren dat de aankoop indertijd in het Lagerhuis werd aangekondigd, toen bleek, dat de regee ring de helft van de koopsom had toegezegd op voorwaarde, dat de andere helft zou wor den opgebracht bij openbare inschrijving. In het vooruitzicht, dat een openbare in schrijving het benoodigd bedrag met bekwa men spoed beschikbaar zou stellen, werd de Bijbel alvast door bemiddeling van een anti quair gekocht. De betaling was contant en het geld moet daarom aan het Museum zijn voor geschoten. Nu blijkt echter, dat het benoo- digde geld zeer traag binnenkomt. De aan koop is al meer dan een maand geleden ge daan. De gelegenheid voor het publiek om zijn bijdrage te geven is tenaastenbij even oud. Maar van de 50.000 pond sterling, die minstens noodig zijn om aan de voorwaarde tot deelnemen in den aankoop, welke de re geering heeft gesteld, te voldoen, is nog maar net 15.000 pd. st. binnengekomen, hoewel reeds twee zeer gezaghebbende oproepingen tot inschrijving door de pers in het gansche land openbaar zijn gemaakt. Het is duidelijk, dat het publiek de helft niet zal opbrengen, tenzij men naar nieuwe middelen zoekt die op moreele dwangmiddelen zouden lijken - om het te bewegen in de beurs te tasten. Waaraan is dit gebrek aan geestdrift om Engeland in het bezit te stellen van een der oudste en zeldzaamste Bijbelmanuscripten toe te schrijven? Het antwoord is velerlei. Van de aankondiging van den aankoop af is er door gezaghebbende menschen op politiek eri maat schappelijk gebied en ongeacht hun sympa- thiegevoelens voor of tegen de regeering ge foeterd tegen zulk een uitgave uit de schatkist in een tijd, waarin de regeering geen geld be schikbaar had of heette te hebben voor een veelvoud van hoognoodige maatschappelijke verbeteringen. Zij die zoo spraken moeten het gevoelen weergeven van een deel van het zwijgend publiek. En dit deel acht zich daar om niet geroepen zijn steun te geven aan een onderneming, welke het afkeurt. Dat is dus één factor. Er zijn er meer. De Bijbel is aangekocht, omdat de Museum-autoriteiten en blijkbaar ook de regeering, gaarne zien. dat Groot- Brittannië het centrum van Bijbelstudie in de wereld zal worden. Het zeldzaam stuk moest worden beschouwd als een luisterrijk natio naal bezit en symbool als het ware van de geestelijke waarden van het Britsche volk. De regeering had immers haar aandeel in den aankoop verdedigd met te betoogen. dat een landsbestuur niet alleen te zorgen had voor de stoffelijke behoeften van de natie, maar ook voor haar geestelijke. Er zijn onge twijfeld eenige millioenen Britten, die deze opvattingen graag en gretig onderschrijven. Maar er zijn er onder hen die geen vrede heb ben met alle omstandigheden van de trans actie. Deze Codex kwam uit Rusland. Rusland heeft er 100.000 pond sterling voor ontvangen. Het heeft weliswaar beloofd, dat het dit geld zal besteden aan de aanschaffing van Brit sche goederen. Maar Rusland besteedt reeds thans een grooter bedrag per jaar voor dat •doel. De vraag is gesteld of Rusland deze 100.000 pond sterling extra in Engeland zou uitgeven. Op die vraag is naar het oordeel van hen. die feitelijk geneigd zijn om allen handel met Rusland uit den booze te achten, niet bevredigend geantwoord. Rusland ver koopt veel meer aan Engeland dan het in Engeland koopt. De toezegging, dat de 100.000 pd.~ st. voor den Codex in Engeland zullen worden besteed, is maar een suikerlaagje om een kwalijk pilletje dat moet worden geslikt. Een deel van de pers buit het Codex-geval in dezen geest uit en vindt er een ongezochte ge legenheid in haar oude imperialistische han delspolitiek te bevorderen. De trouwe en zeer talrijke lezers van deze bladen vinden in de argumenten van Lord Beaverbrook en zijn helpers aanleiding hun bijdragen aan het fonds voor den aankoop van den Codex te onthouden. Dat is de tweede factor. Dan zijn er menschen die kortweg redenee ren, dat de Codex Sinaiticus van diefstal af komstig is en dat het Groot Brittannië niet past de dieven of hun opvolgers te beloonen met een groote som gelds voor onrechtmatig verkregen goed en dit goed dan als Britsch eigendom in het Britsch Museum te kijk te stellen. De redeneering mag ganschelijk fou tief of misleidend zijn. maar er zijn altijd menschen genoeg die bereid zijn het ergste te gelooven. al was het alleen maar omdat zij dan een houding van edele verontwaardiging kunnen aannemen. Een Grieksche priester heeft aan een der bladen hier verteld, dat de Codex rechtens toebehoort aan de Heilige Oostersche Orthodoxe Katholieke Apostoli sche Kerk, korter ook wel de Gx-ieksche Kerk genoemd, dat de Codex door de monniken van het klooster in Sinai was uitgeleend om er een afschrift van te maken en dat hij nimmer terug is gegeven. Over die voorstel lingen weet men te weinig om het te kunnen beoordeelen. Maar alweer leenen zij, die toch al weinig ij vei- toonen in deze zaak, er een ge willig oor aan en het moet een nadeeligen invloed hebben op den groei van het fonds. Tenslotte doen allerlei verhalen de ronde over de vermeende onbetrouwbaarheid van den oorsprong van het manuscript. „Het kan best een vervalsching zijn", heet het. Ook de beste kenners van oude geschriften zijn niet onfeilbaar. Het is bekend, dat een zeer be gaafd Grieksch calligraaf. Constantine Simo- nides, indertijd heeft beweerd, dat hij de ver vaardiger is geweest van den Codex Sinaiti cus. Hij zou het werk hebben gedaan in 1839. Simonides was even onbetrouwbaar als bekwaam en stelde zijrf talenten om strijd in dienst van bedrog en de wetenschap. De cal- ligrafische werkstukken van zijn hand, die voor studie beschikbaar zijn, getuigen van zijn fabelachtige kunstvaardigheid. Deskundigen van grooten naam verklaren heden ten dage nog. dat het altijd moeilijk, zoo niet onmoge lijk, is geweest het echte van het onechte te onderscheiden, wanneer deze Griek er zijn tooverachtige hand in had gehad. Men heeft blijkbaar nimmer definitief kunnen vaststel len of Simonides in het geval van dezen Co dex al of niet de waarheid heeft gesproken. De Morning Post meent, dat de autoriteiten van het Britsch Museum in het openbaar be lang allen twijfel over de echtheid van den Codex behooren op te heffen. Dat wil dus zeg gen dat het blad twijfel aan de echtheid on der het publiek gerechtvaardigd acht. A. K. van R. CH1NEESCHE PROVINCIES ONTZETTEND GETEISTERD. 10.000 dooden bij de over strooming? EEN HULPEXPEDITIE VERONGELUKT. In de px-ovincies Hoepei en Honan, die dooi de oversti-ooming van de Gele Rivier zijn ge teisterd, heerscht een verschrikkelijke toe stand, aldus een Reutertelegram uit Sjanghai. Naar verluidt moeten reeds 10.000 personen om het leven zijn gekomen. Het grootste deel hunner zou zijn verdronken of doodgevroren, terwijl velen nog worden vermist. Verscheidene districten zijn geheel verwoest, zoodat duizenden dakloos zijn geworden. In de geteisterde districten vriest het, dat het kraakt. Groote ijsschotsen worden door de woeste rivier meegesleurd, waardoor de red dingspogingen zeer worden bemoeilijkt. Eenige booten met levensmiddelen, kleeren en genees middelen zijn met ijsschotsen in botsing ge komen en gezonken, waarbij drie personen om het leven kwamen. Naar de autoriteiten verklaren, wordt de toestand met het uur ernstiger, daar de rivier nog altijd met groote snelheid wast. ADELLIJKE TITELS ALS STRAF ONTNOMEN. Reuter meldt uit Tokio: Een groep hooggeplaatste adellijke personen is een beweging begonnen ten gunste van een hervorming van het stelsel betreffende het erfelijk titelrecht in Japan, als gevolg van ont hullingen over het onbetamelijk gedrag van leden hunner eigen orde. Onlangs heeft het ..bureau voor adeldom en heraldiek" van het keizerlijk huis, dertig hooge adellijke personen op de zwarte lijst geplaatst, terwijl een gravin, den broeder van een baron en diens echtgenoote hun titels zijn ontnomen. Deze maatregelen hebben groote ontstelte nis in adellijke kringen verwekt, ofschoon zij niet onverwacht kwamen, daar bekend was dat vele, vooral jeugdige leden van adellijke families communistische denkbeelden ver spreidden, hetgeen men een misdaad acht tegenover de orde. 29000 VERKEERSONGELUKKEN IN DE V. S. IN 1933. Volgens een opgave van de Traveliere In surance Company zijn in de Vereenigde Sta ten in 1933 ruim 2000 personen bij auto-on gelukken om het leven gekomen, hetgeen bijna 200 meer is dan in 1932. BOTSING TUSSCHEN TWEE TREILERS. TWAALF MAN VERDRONKEN. Naar uit Reykjavik gemeld wordt, heeft bij zwaar weer aan de Westkust van IJsland een botsing plaats gehad tusschen de Engel- sche treilers „Sabik" en ..Euthamia". De treiler Sabik zonk terstond. Van de uit 14 koppen bestaande bemanning konden slechts twee personen gered worden. Alle overigen verdronken. De twee overlevenden bevonden zich op het oogenblik van de botsing juist op de com mandobrug en sprongen terstond nadat de aanvaring had plaats gehad op de ..Eutha mia" over. De kapitein en een bootsman van de Ba- bik" dreven nog enkele minuten aan de op pervlakte van de zee, doch konden in ver band met den zwaren golfslag en doordat de .Euthamia" Verzachten de keel en verfrisschen den mond (Adv. Ingez. Med.) AGENDA zelf een groot lek had opgeloo- Seger kwam tot de conclusie, dat alles wat f pen bij de botsing, niet worden gered. De in Oraniënburg geschiedt, menschen aange- daan wordt die in den zin der wet onschul dig zijn. .Euthamia" slaagde er in ondanks de opge- loopen averij, de haven van Dyrafjord kinnen te loopen. MAANDAG 29 JANUARI: Stadsschouwburg: Groot Ned. Tooneel. „Week End". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Ledenconcert.- Soliste mevr. Berthe Seroen. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Chandu, de Ge- heimz'nniee (De moordende straal). 8.15 u. Rembrandt Theater: „Warum hast du mich wach geküsst". Op het tooneel: Teuber's Marionetten. 7 en 9.15 uur. Palace: „Gedrag onvoldoende". Op het tooneel: Carman, de onovertroffen komische jongleur. 7 en 9.15 uur. Gebouw Theosofische Vereen, Nassauplein. Ned. Vereen, voor Vrouwenbelaneen en gelijk Staatsburgerschap. Mevr. J. Twiss—Schmidt Ernsthausen over „De nood der aankomende generatie", a uur. Broedergemeente Parklaan: Dr. K. H. Mis- kotte over: „Godlooze beweging". 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrtf. DINSDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Kleinkunstavond van de Ned. Kamer Opera. 8.15 uur. Remonstrantenhuis. Wilhelminastraat Bij eenkomst Broederschaps-Federatie 8.15 uur. Vereen. Doopsgez. Gemeente. Prof. Benja min Unruh over „Menno und die Gegenwart 8 uur. (KerkeraadskamerL Bioscoopvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5