Van Celder Zonen 1784-1934 MAANDAG 29 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 10 UIT DE OMSTREKEN. VELSEN. Een fraai gedenkboek van historische waarde. Van den windmolen tot de moderne fabriek. In opdracht van de directie der Vereenig- de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen heeft Dn Jane de Jongh een gedenk boek samengesteld ter herdenking van het feit, dat anderhalve eeuw geleden de naam Van Gelder zijn intrede deed in de Ne- derlandsche papierindustrie. „Het bedrijf waaraan de eerste Van Gelder zijn krachten wijdde, was niet meer dan een uit vele" aldus de schrijfster in haar voor woord. „Thans is het een groot-bedrijf van internationale beteekenis en tusschen deze twee polen, den kleinen windmolen, waar het handwerk van den papiermaker werd uitge oefend en de groot-industrie, die werkt met een vijftal fabrieken in verschillende deelen des lands, beweegt zich de geschiedenis, welke in de volgende bladzijden wordt beschreven". De wijze waarop het werk is uitgevoerd verdient allen lof. Het boek is gedrukt door Joh. Enschedé en gezet met de Lutetia van J. van Krimpen. Het papier is een door de fabriek zelve speciaal voor dit doel vervaar digd Hollandsche velijn en voert het water merk .,1784 Van Gelder Zonen 1934". Dat het van de allerfijnste kwaliteit is behoeft geen betoog. Een schat van materiaal werd in het fraaie boek verwerkt en op een vlotte en onderhou dende wijze te boek gesteld. Het bevat meer dan 50 afbeeldingen naar schilderijen, o.a. van den stichter Pieter Smidt van Gelder, kijkjes van het bedrijf, watermerken, wind brieven, acten, facsimiié's enz. Als historisch werk is het vooral voor de Zaanstreek van beteekenis. Het is een leven dig verhaal van de Zaansche glorie, dit eer ste hoofdstuk, van de Zaanstreek met haar 600 windmolens. ..Zij brachten voorspoed en rijkdom in het land. hun wieken zwaaiden tegen den Zaanschen hemel, hun molenwerk dreunde, hun namen gaven kleur aan de taal: De Held Josua. De Kauwer, De Grauwe Hengst, De Ronker, Het Guijswijf. En rond om die rustelooze molens leefde een zelden rustend geslacht scheepbouwers, houtza gers. papiermakers, olie- en pelmolenaars". Uitvoerig wordt verteld van den gestadigen groei van het bedrijf. Van belang is de vol gende passage: „De naam Van Gelder, die later onafscheidelijk aan het geschepte Hol landsche papier verbonden zou zijn, deed op deze wijze zijn intrede in de Nederlandsche papierindustrie. Het was deze Pieter Smidt van Gelder de eerste, die door zijn onderne- menden geest en zijn inzicht in de eischen van den tijd de firma veilig door de zware jaren der. Fansche overheersching wist heen te sturen. In vijf en veertig jaren van zijn onvermoeiden arbeid wist hij van den kleinen papiermolen De Eendragt van zijn schoon vader Maarten Schouten, een onderneming te maken, die voldoende weerstandsvermo gen bleek te bezitten om de omwenteling, welke in de negentiende eeuw in de industrie plaats greep, te volgen en waarop zijn nako melingen hun internationalen roem zouden kunnen vestigen." Pieter Smidt van Gelder was een zoon van den Doopsgezinden le^raar H. van Gelder en werd 27 September 1762 te Ouddorp op Goe dereede geboren. Hij bezocht de school te Enkhuizen en te Enschede, waarheen zijn vader achtereenvolgens beroepen werd en zou aanvankelijk eveneens voor het predikambt opgeleid worden. Hij bezocht de Latijnsche school en kreeg bovendien nog onderwijs in het Fransch op de zoogenaamde Fransche school en later in het Duitsch op een Hoog- duitsche avondschool. Ds. van Gelder werd in 1781, toen zijn zoon achttien jaar oud was, als leeraar der Doops gezinde gemeente naar Westzaan beroepen. Dit zou blijken een belangrijke episode te worden in ae geschiedenis van den stichter der firma. Wij zullen de geschiedenis aan de Zaan la ten rusten, hoe gaarne we ook hierover het een en ander zouden willen vertellen. Het zou echter te veel plaatsruimte vergen om ook maar op bescheiden wijze het werk op den voet te voigen. We hervatten dj> draad daar waar de fa briek te Velsen (in de onderschriften onder de foto's Velzen geheeten) haar intrede doet. De oprichting der fabriek van couranten papier te Velsen neemt in de geschiedenis der firma Van Gelder Zonen een geheel an dere plaats in dan de stichting in 1869. van de f abriek van geschept papier te Apeldoorn, zoo lezen we. Op den weg. dien de firma heeft i afgelegd, van het aan kleine afmetingen ge bonden handwerk naar de groot-industrie, was de aankoop en inrichting van de Apel- doornsche Eendracht geen mijlpaal. Het was een uiting van den gezonden groei der za ken en bewees, dat de leiders van het be drijf rekening hielden met de veranderde behoeften der afnemers Een ingrijpende verandering in het wezen der firma zelf bracht deze echter geenszins. De stichting der fabriek te Velsen daar entegen was van geheel anderen aard- Hier lag een nieuw, nauwelijks betreden terrein open en op waarlijk grootsche wijze zette Pieter Smidt van Gelder zich er toe, dit ge bied te veroveren. Het —rein aan het Noordzeekanaal, waar op de keuze was gevallen voor de stichting der fabriek van courantpapier, werd in open bare veiling van het Rijk gekocht en in Sep tember 1895 werd begonnen met den bouw, Voor de watervoorziening werd voor de eerste maal met succes gebruik gemaakt van bron nen. die tot °P een diepte van 40 M. werden geslagen om bodemwater van de gewenschte hoedanigheid te kunnen krijgen. De inlichting bestond uit twee papierma chines van 290 en 205 c.M. arbeidsbreedte. Een jaar ra dat rnet den bouw een aanvang was gemaakt, in September 1896 werd het eerste courantenpapier vervaardigd en van dat moment af ging het bedrijf zoowel in productie als afzet gestadig vooruit. Vrijwel onafgebreken werden de machines geperfec- tionnee;d met de nieuwste vindingen en hun aantal nam toe met de groeiende vraag naar courantpapier, tengevolge van de steeds grootere vlucht" welke de dagbladpers sinds het begin dezer eeuw heeft genomen. Het berk bevat een uitvoerige beschrijving van de wijze, waarop in de moderne fabrieken papier wordt vervaardigd. En ten slotte eenige cijfers: Het is een prachtig werk. een monument, dat de Vennootschap in dit 192 pagina's dik ke boek zich heeft gesticht. Een populaire uitgaaf is aan het personeel der Vennootschap uitgereikt. DRIEHUIS PROPAGANDA FEESTAVOND. Het is de laatste jaren de gewoonte, dat de beide buurtverenigingen „Parkwijk-Zee weg" en „Vereeniging van de Bewoners in de Buurtschap Driehuis" gezamenlijk een pro- paganda-feestavond organiseeren. Ditmaal werd deze feestavond gehouden in hotel „De Weyman", welks zaal te klein bleek om allen te bevatten, zoodat nog velen te leurgesteld moesten worden. De avond werd geopend door den voorzit ter van de Ver. van Bewoners in de Buurt schap Driehuis, de heer Mooi. Deze zeide o.a. dat het hem een groot genoegen deed, dat de zaal zoo goed bezet was. Spr. hoopte, dat ook de ledenvergaderingen in de toekomst zoo goed bezocht zouden zijn, opdat het be stuur weet, dat het de gevoelens der leden vertolkt. Een speciaal woord van dank richtte spr. tot de propaganda-commissie, meer in het bijzonder tot het lid hiervan, mevr. Bode. De commissie had in 4 maanden het ledental met 50 nieuwe leden vergroot, waarvan mevr. Bode er 40 voor haar rekening had genomen. Als blijk van waardeerïng overhandigde de heer Mooi haar een kristallen toiletstel. Bij ontstentenis van den heer Keizer voerde namens Parkwij kZeeweg" de heer Adriaans het woord. Deze wekte krachtig op tot het aanwerven van nieuwe leden. Binnenkort viert de vereeniging haar eerste lustrum en hij hoopte, dat dit voor vele niet-leden een aansporing mocht zijn alsnog toe te treden. Na dit propagandistisch gedeelte volgde het feestelijke. De heeren Booy Brugmans c.s. hadden voor deze avond beslag weten te leggen op het Amsterdamsche Cabaretgezel schap „Harree". Het bestond uit. dilettanten, maardilettanten, die er wezen moch ten. Zij hadden een zeer afwisselend, uiterst beschaafd programma samengesteld, dat, bij de talrijke aanwezigen buitengewoon in de smaak viel. Het ,.Harree"-entreelied bracht al spoedig de stemming er in en toen hierna 't scherm gezakt was voor het divan-poppen lied, wist men al genoeg om te concludeeren, dat „Harree" de aanwezigen wel aangenaam zou bezig houden. Het geheele programma op de voet te vol gen en te bespreken, zou ons te ver voeren. Stippen wij daarom slechts aan het ge slaagde optreden van het Kozakkenkoor, de liedjes van Hen en Lee aan de piano, de „singing ladies", en de imitatie van orgel, saxophoon en trompetmuziek. Ook het radio-tooneel, waarbij door Vaz Dias eenige uren te voren den aether ingezonden berichten weer werden opgevangen en door middel van „televisie" zelfs werden „ge ïllustreerd", viel in de smaak. De „Harree"-taptoe was een waardig be sluit van het optreden dezer Amsterdammers. De heer Mooi dankte en huldigde het ge zelschap voor zijn prestaties en schonk den dames een doos bonbons. De hierna volgende traditoneele verloting bracht nog even de noodige spanning te weeg en toen was. nadat de heer Mooi den schen kers van prijzen en het eere-lid, de heer Van Heyst. het bestuur dank had gebracht, de tijd van het bal aangebroken, dat nog velen van het gezelschap tot ver na middernacht gezellig bijeen hield. BEVERWIJK DE MOEILIJKHEDEN VAN ,KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". De erfenis van de bloembollenveiling IS DE ZAAK JURIDISCH AANVECHTBAAR? Het bericht, dat bij de Haarlemsche recht bank de faillissementsaanvragen waren inge diend van de R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" en de Coöp. Veilings- en Aankoopvereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling" heeft vooral op de leden dezer beide organisaties grooten indruk gemaakt. Over het algemeen is de tijding voor velen niet zoo onverwacht gekomen, als men wel licht zou denken. Het was onder de bij deze organisaties aangesloten tuinders lang genoeg bekend, dat de bloembollenveiling „Bever wijk" met groote moeilijkheden had te kam pen, moeilijkheden, die een gevolg waren van de ineenstorting van den bloembollenhan- del door allerlei oorzaken. De bloembollen veiling „Beverwijk" werd geëxploiteerd door een afzonderlijke directie, nochtans waren de beide tuindersvereenigingen „Kennemer land" en „Vrije Veiling" zeer nauw aan haar geparenteerd. In de goede jaren werden daar tegen geen bezwaren aangevoerd, immers de organisaties deelden in de vruchten, die de bloembollen veiling afwierp. Nadrukkelijk werd daarbij altijd medegedeeld, dat de tuin dersvereenigingen en met haar de leden voor eventueele verliezen niet aansprakelijk wa ren. De baten, die op de exploitatie-rekenin gen voorkwamen, golden vergoedingen voor het gebruik van gebouwen, emballage, be wezen. diensten door het personeel enz. De bloembollenveiling heeft met ontzettende moeilijkheden te kampen gehad en vooral de vorstschadeprocessen van 1929 liggen nog versch in het geheugen. Het is niet te besef fen. welke massa's arbeid de directie toen heeft moeten verrichten, om voor de belangen van de slachtoffers der vorstschade op te ko men. Men mag wel zeggen, dat dag en nacht is gewerkt, om het „monster-proces" voor het Scheidsgerecht zoodanig af te wikkelen, dat de oorspronkelijk ingediende vorderingen van f 125000 werden teruggebracht tot f 26000. De omzetten van de bloembollenveilingen liepen enorm achteruit en ook voor de bloem bollenveiling „Beverwijk" ging dat met ton nen gouds gepaard. In 1929 kwam zij nog bo ven het millioen. het jaar 1931 eindigde met een omzet van f 424.720, maar 1932 moest met een omzetcijfer worden afgesloten van f 47.136 Deze cijfers illustreeren. met welk een ge duchte inzinking het bloembollenbedrijf had te kampen. Dat de veiling daarvan in hevige mate den terugslag moest ondervinden, zeer begrijpelijk. Maar nog altijd verkeerden directies en leden van „Kennemerland" en „Vrije Veiling" in het volste vertrouwen, dat noch deze organisaties, noch de leden indi vidueel eenige aansprakelijkheid droegen ten aanzien van de bloembollenveilingen. In het vorige jaar trad een wijziging in. De bloembollenveiling werd omgezet in een Naamlooze Vennootschap, die, werkend met eigen kapitaal, de zaken op den ouden voet zou voortzetten. Nadrukkelijk werd, in een op 26 Juli 1933 gehouden vergadering van bloembollenkweekers verklaard, dat niemand der beheerders ooit eenig voordeel van het bedi'ijf heeft genoten. Altijd is gewerkt zon der salaris en zonder eenige extra vergoedin gen, ook niet in de goede jaren. Ook voor de toekomst zou daarin geen verandering wor den gebracht. Tot de stichting van de nieuwe N.V. werd overgegaan, omdat het oude be drijf, zooals werd opgemerkt, in een eenigs- zins moeilijke positie verkeerde. De aandee- len, ook die der oprichters, waren in het be zit van het oude bedrijf, doch de nieuwe N.V. begon op nieuwe basis, zonder schulden en zonder verplichtingen. De instandhouding van een gewestelijke bloembollenveiling in Beverwijk werd van het hoogste belang ge acht en daarvoor wenschte men een krach tige actie te ontplooien. Aan de kweekers werd voorts nog de nadrukkelijke verzekering gegeven, dat zij' met eventueele oude verlie zen niets uitstaande hadden. Hoe het nu dat eerste jaar van de nieuwe N.V. met de om zetten stond? Daarop moeten wij het ant woord schuldig blijven. Het bloembollenbe drijf had met allerlei moeilijkheden te kam pen en de saneering sprak een hartig woordje mee. In tegenstelling met de vroegere gewoonte bleken de veilingdirecties te zijn overeenge komen, om over 1933 geen omzetcijfers te pu bliceeren. Maar het ligt voor de hand, dat deze cijfers zeer ongunstig moeten zijn ge weest. Ook na de stichting van de nieuwe N.V., die haar veilingen in de veilingzaal van het gebouw der R.-K. Coöp. Tuindersvereeni ging bleef houden, werd in de vergaderingen van de betrokken tuindersvereenigingen meer malen medegedeeld, dat de leden zich geens zins bevreesd behoefden te maken voor indi- vidueele aansprakelijkheid. Zooals reeds uit de Zaterdag gepubliceerde verklaring van de beide voorzitters bleek, hebben de besturen zich op juridisch advies steeds verzet tegen den door de credietgeefster, de Spaarnebank N.V. uitgeoefenden drang, om de schulden der oude bloembollenveiling op de balansen der coöperaties te brengen. Over de kwestie der aansprakelijkheid zelve, die door bestuur en leden ten stelligste werd ontkend, omdat noch de acte- van oprichting, noch de cre- dietovereenkomst en de balansen der bloem bollenveiling aan de ledenvergaderingen wer den voorgelegd, zou geprocedeerd worden. In de oprichtingsacte moet de betrokken bankinstelling een juridische leemte hebben ontdekt, zoodat de tuinderscoöperaties en dus haar leden hoofdelijk aansprakelijk kunnen worden gesteld. Een en ander schijnt op een notarieele fout te berusten. Het is echter geenszins uitgesloten, dat een en ander juri disch aanvechtbaar moet worden geacht. In- tusschen blijkt de Haarlemsche rechtbank van de juistheid der vordering van de bank instelling overtuigd te zijn, maar zij heeft, alvorens op de faillissementsaanvrage tc be slissen, beide partijen in de gelegenheid ge steld een regeling te treffen. Ook de Spaar nebank N.V. streeft daarnaar, evenals de be sturen. Immers een faillissement zou een ont zettende ramp voor de tuindersbevolking be- teekenen. De gevolgen zouden zich vrij zeker uitstrekken tot ver buiten Beverwijk en naaste omgeving. Zoodra de besturen er in geslaagd zijn een basis voor een regeling te vinden zullen de leden van de beide organisaties worden op geroepen, om over den te volgen weg te be raadslagen. DE BEHANDELING DER BEGROOTING. DE COMMISSIE RAPPORTEERT. De commissie van Bijstand in de Financiën aan wie het onderzoek der begrootingen voor 1934 was opgedragen, is met haar taak gereed gekomen en heeft van haar bevin dingen in een rapport mededeeling gedaan aan B. en W. In de eerste plaats deelt de commissie in dit rapport mede, dat de be- rootingen voor het bedrijf van Openbare Werken, het Slachthuisbedrijf, het Grond bedrijf en Maatschappelijk Hulpbetoon geen aanleiding gaven tot het maken van bemer kingen. Ten aanzien van de begrooting voor het Gas- en Electriciteitsbedrijf heeft -een van de leden der Commissie opgemerkt, dat hij het uitgetrokken bedrag voor propageering van het gasverbruik ad f 1200 te hoog achtte en was van meening, dat met een bedrag van f 900 zou kunnen worden vol staan. Voorts werd gevraagd, of het mogelijk was het in de begrooting geraamde bedrag van f 3000 als reserve voor een hoogeren kolen- prijs, te verlagen met f 1000. De gemeentebegrooting gaf aanleiding tot het maken van de volgende bemerkingen: Een lid der commissie wees op het ont breken van een behoorlijke verlichting tijdens het blusschen van branden bij avond en op het ontbreken van rookmaskers. Ge vraagd wordt hierin ten spoedigste in het belang van het personeel der brandweer te willen voorzien. Vervolgens wordt verzocht te overwegen, of het wenschelijk wordt geacht de Gezondheids commissie, welke onlangs werd opgeheven, als particuliere commissie te doen voortbe staan. Eén lid betoogde de wenschelijkheid, om aan de drankbestrijdings- en andere ver- eenigingen, welke voorheen subsidie genoten over het jaar 1934 een klein bedrag toe te kennen, bijv. f 10 per vereeniging teneinde het contact met deze organisaties niet te ver breken. Eén lid drong aan op verlaging der huren van de woningen aan de Oosterwijkstraat nos. 3 en 15, thans f 6 per week bedragende. Enkele leden betreurden ten zeerste de stopzetting op 1 Augustus 1934 van de sub sidies ten behoeve van het bijzonder voor bereidend onderwijs. Deze leden behielden zich de vrijheid voor om in den loop van het jaar op deze aangelegenheid terug te komen, indien de financieele omstandig heden der gemeente zich althans gunstiger mochten afteekenen. Het uitgetrokken bedrag van f 1500 voor schoolvoeding en -kleeding werd door enkele leden te laag geacht. Gevraagd wordt deze aangelegenheid, indien het uitgetrokken be drag is uitgegeven, met het oog op den vol genden winter, opnieuw in den Raad ter sprake te brengen. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: S. Sachteleben— Swart, d.; P. M. Kabaitvan Gulik, z.; II. M. A. .VisserLege- beke. d.; J. W. Faas—van Zutphen, d.; C. RumpingBeukman, d.; M. E. van den Heu velManshande, d. Overleden: A. Mol, 59 j„ wed. v. S. Hoogen- dijk, gehuwd m. C. Smiers; S. Duinker, 77 j„ wedn. v. M. C. Amiabel; E. M. Koelman, 45 j„ ongehuwd; J. Hania, 48 j„ gehuwd m. H. de Vries, gew. hebb. te Velsen; C. Ero, 69 j„ wed. v. H. B. de la Bie, gew. hebb. te Velsen; W. van der Wel, 10 j. IN VREEMDE HAVEN AANGELAND Zaterdagavond vervoegde zich aan het Po litiebureau alhier een jeugdige vreemdeling, met wien het moeilijk was te converseeren. aangezien geen der aanwezige politieagenten de taal, welke de jonge man sprak, kon ver staan. Bij onderzoek van zijn papieren bleek de vreemdeling afkomstig te zijn uit Riga. Ver der onderzoek bracht aan het licht dat hij als verstekeling was meegekomen met een Lethlandsch stoomschip dat een lading hout had aangebracht voor de Papierfabrieken te Velsen. De verstekeling was in Velsen onge merkt van boord gegaan en had zich na een wandeling van ongeveer 12 uur in het hem totaal onbekende vreemde land, maar bij de politie vervoegd, Deze stelde zich in verbinding met den ka pitein van het stoomschip en deze bleek ge negen te zijn. den verstekeling vrijen over tocht naar zijn vaderland te verleenen. De jonge man is daarna aan boord ge bracht en de politie heeft den consul van een en ander op de hoogte gesteld. HET ORGEL IN DE NED. HERV. KERK. Het vermaarde orgel in de Ned. Herv. Kerk. dat om zijn klankschoonheid een groote repu tatie bezit, behoeft dringend restauratie. De Vereeniging van Jong-Hervormden bracht voor dit doel reeds een bedrag van f 600 bijeen en een inwoonster van onze gemeente zegde een bedrag van f 1000 toe. De restauratie van het orgel zal echter veel meer geld eischen. Om de financiën van het. orgelfonds te ver sterken is aan de ingezetenen een circulaire gezonden, waarin verzocht wordt, om weke- lijksche of maandelijksche bijdragen. Alle pe riodieke bedragen, groot en klein,, zelfs al is het vijf cent zijn welkom. De Orgelfonds-Com missie. die zelf nog over een bedrag van on geveer f 400 beschikt, wordt gevormd door de heeren Ds. C. M. Krijger, voorzitter, A. J. Bo- venschen, secretaris, F. J. Frölich, penning meester (giro 2279). J. W. Vreudenberg en (voor de Jong-Hervormden) J. A. Noorderman. Eenige jongedames hebben zich bereid ver klaard, de circulaires bij de ingezetenen op te halen. HEEMSTEDE ADRESBOEK HEEMSTEDE EN BENNEBROEK Bij G. Eikelenboom, uitgever te Bloemendaal, heeft het licht gezien het Adresboek der ge meenten Heemstede en Bennebroek. Behalve dat het een volledige adressenlijst met telefoonnummers en stratenlijsten bevat, geeft dit adresboek antwoord op allerlei vra gen betreffende gemeentezaken, onderwijs, kerkgenootschappen, post en telegraaf en telefoon. Dat deze uitgave up to date is, blijkt wel hieruit dat ook de geautomatiseerde telefoon nummers van Bennebroek zijn opgenomen. De druk is duidelijk, de afwerking laat niets te werischen. Aan het boek is ook een zakenregister toe gevoegd. BENNEBROEK GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad der gemeente Bennebroek. te houden op Woensdag 31 Ja nuari 1934. des avonds 8 uur ten Raadhuize. Agenda: 1. Opening. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Voorstel tot aanvulling van het Ambte narenreglement. 4. Voorstel tot het verleenen van voorschot ten aan de Besturen van bijzondere scholen over 1934. 5. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van de woningen Laan 1416, 1820 en Rijks straatweg 63. 6. Voorstel tot wijziging van de bezoldigings- regeling van den veldwachter. 7. Voorstel tot vaststelling van een besluit ingev. art. 7a der Bouwverordening voor ,Byweg". 8. Behandeling van het voorstel van Gede puteerde Staten omtrent wijziging van de sa larissen van den burgemeester secretaris en ontvanger. 9. Vaststelling kohier hondenbelasting 10. Vaststelling van het kohier rioolbelas ting. 11. Voorstel tot huur van een gedeelte der Bennebröekervaart van mej. A. L. Willink te Bennebroek. 11a. Benoeming lid Schattingscommissie. 12. Rondvraag. 13. Sluiting IJMUIDEN BESOMMINGEN Ttrawlers: Gezina Katharina IJM 50 100 m. f 1600. Corry IJM. 21 150 m. f 1300. Adriatic IJM. 18 345 m. f 3230. Leentje Elisabeth IJM. 155. 125 m. f 1240. Vios III IJM. 1 60 m. f 1150. Holland II IJM. 176, 55 m. f 1090. Proef n. IJM. 24. 355 m. f 2920. Eveline IJM. 115, 330 m. f 3440. I. S. Groen IJM. 130. 185 m. f 1590. Liesbeth Betty IJM. 183. 230 m. f 1890. Besommingen van vior stoombeugers en van 24 loggers nog niet bekend. MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.55—f 1.35 Griet per 50 K.G. f 32—f 15 Tongen per K.G. fl.10—f0,53 Groote schol per 50 K.G. f 14fll MiddeLschol per 50 K.G. f 20—f 13 Zetschol per 50 K.G. f 10f 16 Kleine schol per 50 K.G. f 19f 11 Bot per 50 K.G. f 6—f 5.70 Schar per 50 K.G. f 12—f 3.40 Tongschar' per 50 K.G. f 32f 27 Rog per 20 stuks f 9f 8 Vleet per stuk f 1,70 Kleine poon per 50 K.G. f 11f 8,50 Groote schelvisch p. 50 K.G. f 35f 34 Middelschelvisch per 50 K.G. 36f 29 Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. f 37f 25,50 Kleine schelvisch per 50 K.G. f 22f 6.50 Kabeljauw per 125 K.G. f38—f21 Gullen per 50 K.G. groote f 14,50—f 10 Gullen per 50 K.G. kleine f 9.50f 5,50 Leng per stuk f 2—f 0,65 Heilbot per K.G. f 1—f 0.75 Wijting per 50 K.G. f 7.16 Koolvisch per stuk f 0,73f 0,18 464e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 9de lyst Trekking van Maandag 29 Januari 193i Hooge Prijzen f 1000.— 7666 13042 18279 f 400.— 4145 9508 17471 19444 20571 f 200.— 312 2730 6082 9395 15573 f 100.— 5925 6325 8272 10258 14829 15479 Prijzen van f 70. 91 241 306 310 315 346 359 852 859 885 942 1036 1154 1237 1259 1310 1468 1487 1570 1586 1788 1805 1807 1916 1949 2088 2209 2264 2364 2498 2589 2638 2669 2858 2881 3110 3191 3403 3484 3497 3702 3743 3808 3917 3927 3955 3981 4055 4133 4278 4281 4401 4465 4505 4511 4554 4664 4699 4727 4867 4965 5227 5255 5432 5536 5540 5573 5626 5641 5742 5848 5977 6087 6166 6168 6275 6277 6345 6385 6444 6462 6698 670y 6817 6855 6974 7029 7047 7055 7092 7105 7139 7160 7162 7231 7371 7404 7419 7506 7514 7603 7644 7657 7722 7728 7751 7790 7798 7809 7823 7854 7905 7923 7971 8268 8375 8553 8588 8849 9002 9140 9316 9372 9402 9473 9488 9556 9565 9616 9684 9791 9820 10097 1Ü122 10369 10417 10450 10610 10678 10686 10729 10768 10785 10797 10810 10979 10992 10996 11074 11102 11245 11256 11314 11466 11540 11623 11645 11668 11729 11733 11746 11815 11985 12010 12064 12107 12120 12175 12317 12441 12499 12518 12525 12599 12691 12711 12725 12870 13679 13890 14138 14241 14602 14615 14863 14865 14880 14892 14945 14966 14992 15006 15095 15112 15195 15236 15300 15308 15377 15421j 15448 15461 15507 15620 15684 15823 15888 15995 1 16135 16158 16174 16182 16263 16416 16747 16832 16849 16881 17040 17068 17095 17148 17168 17246 17289 17367 17388 17432 17476 17495 17562 17708 18173 18404 18411 18486 18506 18573 18619 18803 20094 20247 20382 20589 20595 20620 20644 20803 20971 20999 5 6 18 22 110 130 135 152 166 181 185 200 222 242 294 326 328 447 480 482 562 570 591 607 692 717 748 775 776 836 854 863 877 924 948 988 993 1002 1070 1077 1106 1119 1163 1176 1206 1263 1298 1339 1366 1385 1398 1442 1444 1445 1527 1567 1622 1638 1658 1710 1726 1740 1897 1946 2013 2027 2102 2138 2153 2184 2258 2340 2344 2355 2386 2393 2399 2410 2481 2488 2614 2620 2648 2738 2746 2757 2778 2820 2842 2899 2910 2944 2945 2963 2995 3045 3097 3112 3123 3135 3156 3229 3256 3289 3326 3400 3440 3456 3489 3491 3572 3638 3664 3670 3691 3728 3734 3741 3748 3762 3763 3779 3792 3836 3846 3853 3890 3912 39|0 3935 3936 3941 3952 3983 4103 4118 4125 4126 4140 4169 4243 4290 4310 4312 4387 4396 4414 4416 4428 4490 4530 4550 4560 4587 4638 4649 4669 4892 4905 4918 4949 4955 4982 5039 5045 5081 5090 5099 5119 5128 5143 5180 5184 5199 5202 5217 5239 5318 5324 5336 5345 5359 5415 5434 5436 5687 5723 5741 5839 5857 5861 5936 5963 5973 5982 5984 6073 6083 6088 6113 6122 6163 6186 6187 6250 6280 6305 6363 6368 6405 6464 6504 6510 6523 6601 6623 6630 6641 6682 6705 6715 6718 6723 6734 6743 6755 6781 6791 6799 6806 6807 6890 6956 6976 7026 7027 7039 7050 7335 7363 7382 7408 7420 7473 7511 7513 7522 7565 7611 7633 7707 7749 7756 7759 7771 7793 7811 7812 7816 7818 7866 7885 7940 7969 7983 8030 8039 8083 8091 8092 8105 8131 8152 8153 8242 8427 8428 8429 8436 8454 8456 8488 8492 8578 8587 8596 8672 8681 8707 8718 8732 8767 8794 8853 8891 8934 8954 8958 8974 8998 9016 9020 9146 9168 9204 9236 9295 9325 9338 9405 940S 9413 9416 9435 9493 9585 9638 9652 9661 9796 9798 9802 9846 9849 9877 9899 9957 9995 9996 10005 10048 10096 10104 10106 10131 10234 10235 10278 10316 10356 J0374 10393 10433 10525 10546 10556 10601 10602 10621 10648 10664 10693 10709 10712 10714 10738 10739 10765 10843 10938 10972 10991 11014 11037 11054 11136 11196 11207 11208 11225 11290 11302 11366 11374 11381 11393 11408 11416 11433 11488 11490 11538 11561 11575 11597 11599 11646 11657 11659 11744 11764 11785 11801 11839 11846 11884 11924 12025 12028 12071 12103 12109 12113 12142 12161 12181 12219 12253 12332 12350 12380 12388 12391 12404 12428 12548 12572 12578 12607 12609 12616 12690 12699 12736 12765 12769 12824 12827 12832 12859 12882 12893 12916 12917 12921 12925 12936 12954 12998 13006 13011 13017 13067 13118 13120 13163 13167 13245 13295 13403 13412 13449 13454 13500 13601 13602 13614 13646 13711 13725 13728 13794 13796 13886 13923 14085 14087 14143 14166 14172 14180 14194 14258 14263 14268 14303 14416 14478 14529 14563 14565 14627 14636 14685 14694 14724 14765 14776 14907 14944 14965 15000 15020 15035 15046 15126 15145 15173 15188 15215 15254 15265 15329 15353 15375 15407 15408 15466 15491 15502 15529 15533 15536 15543 15556 15587 15596 15600 15624 15662 15677 15759 15791 15844 15852 15868 15900 15933 16026 16047 16147 16152 16167 16239 16304 16313 16314 16362 16380 16397 16466 16467 16527 16563 16571 16587 16608 16629 16666 16685 16692 16751 16805 16855 16895 16937 16987 17032 17048 17088 17099 17102 17180 17192 17218 17231 17252 17263 17281 17299 17315 17337 17368 17392 17413 17444 17537 17555 17569 17642 17678 17681 17745 17768 17826 17836 17837 17857 17885 17912 17926 17936 17941 17945 18025 18030 18067 18071 18084 18091 18132 18141 18183 18213 18234 18244 18253 18299 18306 18377 18384 18408 18545 18585 18604 18610 18681 18691 18693 18775 18825 18846 18848 18867 18871 18943 19003 19025 19029 19060 19187 19188 19200 19252 19275 1928: 19333 19364 19365 19421 19423 19481 19500 19586 19656 19676 1S786 19790 19793 19805 19806 19836 19840 19853 19866 19898 19911 19928 19934 19945 19985 20006 20017 20026 20043 20056 20093 20095 20109 20135 20159 20167 20250 20272 20324 20367 20372 20393 20425 20433 20542 20631 20670 20685 20706 20739 20740 20747 20756 20763 20819 ?082o 20870 20872 20912 20930 20937 20942 20993 Verbetering: 5e kl. 8ste lijst: 14261 m. z. 14261 met f 70.—.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 8