Critiek op wethouder Molenaar in den raad. DINSDAG 30 JANUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 7 UIT DE OMSTREKEN. ZANDVOORT. De kwestie der geweigerde rijkssubsidie besproken. Motie tot aftreden van den wethouder aangehouden. Maandagavond is ten gemeentehuize een spoedeischende vergadering gehouden van den gemeenteraad op verzoek van de leden Padt. Van der Moolen en Druyf, commissie tot bespreking van de kwestie met de regee ring over de uitkeering van het rijkssubsidie. Voorzitter was burgemeester H. van Alphen. Aanwezig waren alle raadsleden. De publieke belangstelling was enorm. Op het plein stonden vele nieuwsgierigen. De pu blieke tribune was geheel vol. Het voorstel inzake het uurloon voor losse werklieden is aangehouden. Aangenomen werden de voorstellen tot herziening der ta rieven van de badinrichting Groote Krocht, inzake het voeren van een rechtsgeding en inzake overneming van erfpachtsrecht. Aan de orde kwam het voorstel van B. en W. omtrent het ter lezing neerleggen van het dagblad De Tribune in het ontspanningslo kaal voor jeugdige werkloozen. De heer Druyf (Volkspartij) achtte he- niet juist nu van meening te veranderen. Hij wil het blad ter lezing laten liggen. De heeren Groen (lijst Molenaar) ei Geers (r.-k.) hoopten, dat het blad uitge sloten zou worden. De heer B o 1 w i d t fGemeentebelang) pleitte voor het laten liggen, want anders zouden bladen van andere politieke partijen, die tegen 't Staatsgezag zijn, zooals Volk en Vaderland, ook geweerd moeten worden. De heer Padt (Gemeentebelang) achtte het verkeerd de vrijheid van drukpers te be knotten. zonder hiermee sympathie voor het blad uit te spreken. Integendeel, hij staat antipathiek tegenover het blad. De heer Van Rijnberk (S.D.A.P.) nam stelling tegen partijen, die het werk van an deren stuk maken. Hij wil die bewegingen in geen enkel opzicht steunen. De heer v. d. Moolen (S.D.A.P.) meende den toestand te moeten handhaven, hoewel ook hij den inhoud van de krant afkeurt. De Voorzitter verklaarde, dat de Tri bune het gezag ondermijnt. Hij citeerde en kele voorbeelden. Die lectuur is voor de jon gens verkeerd. De heer Druyf bepleitte nogmaals het behouden van de persvrijheid. Hij weet niet of het gezag den naam van gezag wel ver dient. Hij durfde bijna al het door den burge meester geciteerde voor zijn rekening te ne men. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 76 stemmen. De kwestie der steunregeling. Hierna kwam aan de orde de kwestie dei- steunregeling en de weigering der regeering van een subsidie over 10. maanden. De heer Padt, als voorzitter van de raads commissie die vrijwel blanco mandaat ont ving inzake het onderzoek over de steunrege ling. neemt het eerst het woord. Met weerzin doet hij dit, omdat hij de ge schiedenis onverkwikkelijk vindt. Hij ver klaart niet te beginnen met een politiek tour- nooi, of een politiek relletje te bedoelen, om wethouder Molenaar van zijn stoel te lichten. Geen enkele motorische kracht kan den wet houder lichten. Het is de bedoeling van de commissie geens zins vooruit te loopen op de resultaten van het onderzoek, haar opgedragen in de laat ste raadsvergadering. Zij zal zich houden aan datgene, wat vast staat. Dat is, dat door de commissie verc1n°' is uitgebracht aan den raad in Juni 1933 over de slordige admini stratie bij soc. zaken. Dit is een objectieve weergave. Hier zijn twee ernstige aangelegen heden aan de orde: lo. een brief van den mi nister over de weigering van subsidie inzake steun verleen ing over 10 maanden en 2o. een critiek op en een beschuldiging van een amb tenaar, die zich in deze zaken hoegenaamd niet verdedigen kan. Het eerste feit betreurt spr. Voor de tweede daad heeft hij eigenlijk geen woorden. Hij protesteert namens de commissie er tegen dat een te goeder naam en faam bekend staand man wordt aangevallen op deze wijze. Het feit, dat de ambtenaar timmerman was, heeft niet belet, dat hij met groote meer derheid is benoemd. In het rapport van 22 Juni staat, dat de ambtenaar van sociale zaken geen blaam treft. En men leest nu van een poging om de schuld op dien ambtenaar te schuiven. Deze daad noemt spr. onbehoorlijk. Het betreft hier een tegenvaller voor Zand- voort van f 16.000, afgezien van alle daar aan vastzittende consequenties. Toen Zandvoort het niet langer kon bol werken kreeg zij het rijkssubsidie, wat in hield. dat zij de wenschen van de regeering op administratief gebied volgen moest. De houding van den heer Molenaar: ..Dat zoe ken zc in Den Haag wel uit!" en „Ze kunnen in Den Haag nog meer vertellen!" is nood lottig geworden. Nu wordt een ambtenaar beschuldigd, die uit moest voeren wat hem werd opgedragen ondanks schuchtere tegenwerpingen. Het Hoofd van den Dienst blijft echter verant woordelijk. Toen de commissie in Den Haag kwam, maakte ze aanvankelijk kennis met een ijs berg. met een hoofdambtenaar, die een hau taine houding aannam. Deze heeft gezegd, met den wethouder af gerekend te hebben. Toen de commissie er kwam. zei hij te merken, dat er in Zandvoort j ook nog goede trouw bestond. In Zandvoort is telkens gesaboteerd, zoover is het geko men. Toch kwam de zaak in orde en een poos heeft men de illusie gehad, dat men in Den Haag zou vergeten de kwade trouw en de sabotage. Het heeft niet mogen zijn, Spr vindt dat het al te gek is, dat men in dezelfde richting blijft voortploeteren met het gevaar ook geen subsidie te krijgen na 16 Sept. 1933. De wethouder heeft duidelijk laten biiiken. niet alleen nonchalant te zij" doch ook saboteerend Hij vraagt, of het verantwoord is tegen de gemeente Zandvoort. de zaken zoo voort te laten gaan. Of de wethouder niet voelt, dat hij de oorzaak is van deze misere en dat zijn tijd gekomen is. „Meneer de wethouder, trek uit deze za ken de consequentie terwille van Zandvoort", zegt spr. „Opdat wij tegen de regeering kun nen zeggen dat we geen maatregel overslaan om de zaak in het reine te brengen". Hij vraagt met klem of de wethouder wil verdwijnen opdat Zandvoort eindelijk op houdt een dergelijke belachelijke rol voor het land te spelen, en zuiver tegenover Den Haag te staan. De wethouder zal de bevolking van Zandvoort dienen als hij vertrekt. Hij ligt er na een interruptie van den wet houder Molenaar („En jij op mijn plaats hier!") den nadruk op, dat hij dit zegt uit louteer zuivere motieven zonder bijbedoelin gen. De heer Geers heeft het gevoel, dat er 3 oorzaken zijn: Ten eerste: oppositie tegen - een of beide wethouders; ten tweede naijver door een ambtenaar; ten derde de misken ning van een ambtenaar. Op 30 Juni 1930 werd de heer Vinke benoemd door den raad, als zijnde de geschikste. Toen stelde de steun regeling nog niet zulke hooge eischen. Deze ambtenaar was met de toestanden der arbei dersbevolking het meest bekend. Klachten bleven weliswaar niet uit, doch aantijgingen van onbekwaamheid werden niet gehoord. Hij voldeed in alle opzichten. Bij de behandeling der zaken liet hij zich niet alleen door ambtenaarsgevoel. doch ook door menschelijk gevoel leiden. Hij acht het funest de schuld van de Weigering der subsi die te leggen op de schouders van dien amb tenaar. Spr. weidt dan uit over gebrek aan samen werking. Zijn conclusie is deze, dat de amb tenaar van sociale zaken dient geheel te wor den gerehabiliteerd. Nogmaals moet een po ging worden aangewend om zich met de re geering te verstaan. De heer Groen (lijst Molenaar) citeert de conclusies uit het rapport van 22 Juni van de raadscommissie. Weliswaar is de wet houder van Sociale Zaken verantwoordelijk voor alles wat geschied is. Doch geen der raadsleden kan zeggen: dit zou ons niet kunnen gebeuren. Ook elders gebeurt wat. doch het blijft binnenskamers. Het is in Zandvoort zeer moeilijk van elk gesteunde het juiste beroep vast te stellen. De heele geschiedenis is het drukken van het levens peil. De minister vindt Zandvoort- te weel derig en probeert het klein en gehoorzaam te maken. Hij betreurt het. dat deze kwestie niet eerst in besloten kring Is behandeld. Wethouder Molenaar verklaart, dat de subsidie niet wordt geweigerd, om dat de wethouder heeft geknoeid. Niets is minder waar. Hij heeft nooit geknoeid. De heele Dienst van Maatschappelijk Hulp betoon staat achter spreker. Als hij een naam noemt van een ge steunde, komt de heer Druyf daartegen op. De Wethouder zet zijn voorbeeldenreeks dan voort met den naam X. De persoonlijke meening van spr. is, dat de regeering alles aangrijpt om zich los te maken van de sub sidie. Zelfs beuzelingen worden aangegre pen. Spr. verdedigt dan uitvoerig het door hem gevoerde beheer van den dienst. Hedenmiddag is uitgeplozen dat iemand bevoordeeld was voor 75 cent, die echter eerder 60 cent te kort is gedaan. Zooiets komt voor. Het is niet waar. dat de minister gezegd zou hebben: wij hebben met wet houder Molenaar afgedaan. Spr. wil alle medewerking egven, conflicten zijn er niet geweest met hem. De heer Padt herhaalt dat de com missie niet wil vooruitloopen op de resul taten van het onderzoek, dat ingesteld wordt. Het onderzoek zal uitmaken of er inderdaad geknoeid is of niet. De hoofdambtenaar had perspectieven ge opend ten aanzien van subsidies, en nu is de brief gekomen van den minister. Zoolang de heer Molenaar de houding aanneemt, die hij aanneemt, zal de gemeente er steeds naastgrijpen. De heer Molenaar heeft ge zegd dat hij het niet over zijn hart kan verkrijgen, iemand lager te classificeeren dan hij doet. Spr. heeft zich zoolang mogelijk verzet tegen verlaging van de steunnormen Maar men is er toegedwongen. De raad heeft de rijkssubsidie aanvaard en daarmee de rijksvoorschriften, ongeacht de vraag of die voorschriften sympathiek zijn of niet. Het is een contract, waaraan men zich houden moet. De heer Molenaar heeft met zooveel woorden verklaard, dat hij van plan is, ook in den vervolge te doen wat hij kan. om de menschen in een hoogere categorie te plaatsen dan de regeering wil. En dan komt men weer voor het feit te staan te betalen wat men niet betalen kan. In den Haag lag men op den loer. en toch ging de wethouder door met te doen zooals hij deed. Hiermee toonde hij geen besef te hebben van de verantwoordelijk heid. De mannelijke consequentie voor den wethouder zou zijn te verdwijnen. De heer Dr uyf bevestigt de verklarin gen over de besprekingen in Den Haag van den heer Padt en verscherpt deze nog. De commissie heeft gewezen op het feit. dat de administratie niet deugde. Toen de nieuwe tijdelijke ambtenaar kwam zijn dingen naar voren gekomen die gesigna leerd zijn naar Den Haag. waar de over tuiging gevestigd is, dat de goede trouw in Zandvoort ver te zoeken R De heer Mo lenaar heeft verzekerd, bewust hoogere be dragen ingevuld te hebben, met de opmer king: laten ze dat in Den Haag maar uit zoeken. De he erf Molenaar: „Je weet er niks van D-j komst van den brief is te danken aan de wijze van doen van den heer Mole naar. In den Haag is de overtuiging ge vestigd. dat de heer Molenaar niet bekwaam is. Spr. zal later voorstellen art. 2 van de verordening op den Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon te wijzigen, zoodat de functie van voorzitter van Maatschap pelijk Hulpbetoon in elk geval niet meer ver vuld kan worden door dezen wethouder. Wethouder Siegers noemt de steun regeling zeer moeilijk. Als de nieuwe ambte naar niet gekomen was, zou nu de zaak nog niet in het reine gebracht zijn. Spr. zal niet ontkennen, dat de heer Molenaar op sommige punten onvoorzichtig is ge weest. De vier commissieleden van den Dienst zijn even schuldig aan de zaken -als de heer Molenaar. De Voorzitter wil de resultaten van de commissie afwachten. Het spijt hem, dat er iets gezegd is ten nadeele van den tijdelijke ambtenaar. Het is te vroeg om te zeggen dat deze persoon de levenspositie van den ander ondragelijk maakte. Spr. heeft een schriftelijk rapport van den ambtenaar gevraagd over den gang van zaken. Spr. acht het onjuist, als dit nu uitgelegd wordt, als of dat achter den rug van den wethouder om gebeurd is. De meening van den minister is, dat de rijks voorschriften hier niet zijn nageleefd. De heer E1 f f e r s (gemeentebelang merkt mèt de commissie op, dat, als de wethouder verdween, een stap in de goede richting gedaan zou zijn. Hij is er grondig van overtuigd, dat ten aanzien der ad ministratie van Maatschappelijk Hulpbetoon ook elders fouten gemaakt worden. Maar elders worden de fouten naar genoegen van den minister opgelost. Iedereen weet langzamerhand dat een der gronden voor de weigering is, dat er ge knoeid is en voorts, dat er een aantal staten met gegevens zoek geraakt zijn. Ontkend is door den wethouder dat er in de gegevens wijzigingen zijn aangebracht en dat er staten verdonkeremaand zijn. Spr. vraagt van B. en W. hier een antwoord op. (Bijval). De Voorzitter deelt dan mede dat stempellijsten, die er moesten zijn, weg zijn. In de aangiften door de werkloozen zelf onderteekend. zijn wijzigingen (verhoogin gen) in de bedragen aangebracht. Dit heeft spr. gezien. Er zal onderzocht moeten wor den of dat knoeierijen zijn. De heer 'Elffers gelooft, dat het nu wel bekend is, dat er dingen gebeurd zijn, die niet door den beugel kunnen. Hij kan zich niet begrijpen dat de wethouder nu niet heengaat.' Wethouder Molenaar merkt op. dat de grondloonen op de juiste basis van het collectief contract gebracht zijn. Dit heeft echter met de steunnormen niets te maken. Wat de stempellijsten betreft, spr. vmdt het fout, dat de stempellijsten zijn wegge worpen. doch er is een andere controle in andere kaarten van de werkloozen, die nog aanwezig zijn. Een motie tot aftreden van wethouder Molenaar. De heer Padt komt dan met een motie namens de oommissie, waarin het wanbeheer van den wethouder van Sociale Zaken wordt afgekeurd, waarin verontwaardiging wordt uitgesproken over de pogingen van den wethouder om de schuld op een ambtenaar te schuiven, en waarin de raad zijn oordeel uitspreekt dat bij den wethouder in de toekomst de belangen van Zandvoort niet veilig zijn. Er wordt in aangedron gen op het heengaan van wethouder Molenaar. Wethouder S1 g e r s zegt tegen de motie te zullen stemmen omdat niet alle bewij zen ter tafel liggen. De heeren Geers, v. d. Werf en Groen willen eerst het verdere verloop der zaken afwachten. De heer Druyf zegt dat vaststaat, dat deze impasse uitsluitend veroorzaakt is door dezen wethouder. De heer E1 f f e r s stelt voor de motie aan te houden tot de commissie met het onderzoek gereed is, al zullen door het feit dat de raad de motie nu niet aanneemt, be delangen van de gemeente ernstig ge schaad worden. De heer Padt is het hiermee volmaakt eens. De kans, dat de motie nu aanvaard wordt, is echter niet groot. Hij wil den schijn niet op zich laden bevooroordeeld te zijn en vooruit te loopen op het onderzoek dat met bekwamen spoed zal geschieden. Op grond van een en ander trekt hij de motie thans in. Vervolgens gaat de raad in besloten ver gadering over. HET ONBEGRIJPELIJKE VAN DEN JODENHAAT Dr. L. A. M. Riemens te Zandvoort schrijft ons: Naar aanleiding van het verslag der lezing van Ds. Tromp over ,.het onbegrijpelijke van den Jodenhaat" (opgenomen in Haarlem's Dagblad van 2? Januari) verzoek ik U ver betering van hetgeen uw Zandvoortsche cor respondent mij daarin laat zeggen. De correspondent schrijft, dat ik betoogd zou hebben, ..dat het standpunt van de Nationaal Socialistische Beweging zou zijn. dat het zeer raadzaam was. de Joden uit onze samenle ving te verwijderen, omdat anders kans be stond, dat zij ons den voet op den nek zouden zetten". Dit nu is door mij in het geheel niet gezegd. Nu is mijn betoog geweest een antwoord op de gestelde vraag: „waarom nu de haat tegen de Joden?" te geven. Ik ben begonnen te verklaren, dat ik als lid van een orde. die verdraagzaamheid en broe derschap onder de menschen van alle ras en Godsdienst voorstaat, en die zeer vele Joden onder hare leden telt en als Christen, geen anti-semiet ben en kan zijn, integendeel hen als broeders beschouw. Maar als antwoord op de vraag, waar de haat (hetgeen ik zou willen vervangen door tegenstand) tegen de Joden vandaan kwam, bracht ik de stelling naar voren, dat deze gelegen was in de mentaliteit van het Joden dom, dat, hoe ook verspreid over de aarde, verbonden is door zijn solidariteit (die ik ieder ander volk in gelijke mate toewensch) en dat deze solidariteit voornamelijk steunde op de oudtestamentische belofte, dat zij tenslotte de suprematie zouden krijgen over alle andere volkeren, als zijnde het uitverkoren Volk, en dus een superiorlteitsidee hadd#n. En dat juist die superioriteitsidee hen over al doet zoeken naar macht, voornamelijk naar de macht van het kapitaal. Ik verklaarde, dat ik ieder Jood. die dit niet doet, waardeer om zijn solidariteit en zooveel goede eischenschappen (men moet wel dom zijn om het vele goede op gebied van weten schap en kunst, dat tot de geestelijke schatten der Menschheid behoort, niet te waardeeren, en degenen hoog te schatten, die het ons gaven). Ik trachtte aan te toonen. uit het oude testament (de lezing had plaats in een kleinen kring van ongeveer 40 a 50 personen, die meerendeels bestond uit leden van de gemeente van genoemden dominee), wat dit superioriteitsidee is, en dat ditzelfde idee nog bestaat en het leidend beginsel is van het Judaïsme, en dat de Jood. zoodra hij niet als deel van het groote geheel naar de staats macht of wereldmacht streeft, vanzelf den tegenstand tegen hem, in dit geval met „haat" bestempeld, zal zien verdwijnen. U ziet uit het bovenstaande, dat de verkla ring van uw correspondent, dat ik beweerd zou hebben, dat er wel is waar geen reden zou zijn om den invloed van het Jodendom te weerstaan", wel eenigszins verschilt met het geen ik betoogd heb. Wat hij aangaande mijn standpunt zegt in verband met de Nationaal Socialistische beweging, berust geheel op mis verstand, daar door mij deze beweging in het geheel niet is genoemd' HEEMSTEDE VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdag a.s. vergadert de Onderlinge Tuin- liedenvereeniging „Aerdenhout en Omstreken" in Hof van Heemstede, Valkenburgerlaan 38. De agenda bevat o.m. bespreking Waarborg fonds en Causerie over Vogelleven met licht beelden door den heer M. Jansen. DUITSCHLAND EEN JAAR ONDER HITLER. GROOTE REDE VAN DEN RIJKSKANSELIER IN DEN RIJKSDAG. BERLIJN, 30 Januari (V. D. De eerste ver jaardag van de Nationaal-Socialistische revo lutie in Duitschland, wordt heden op ver schillende wijzen herdacht. Overal in de bin nenstad ziet men de hakenkruisvlaggen wap peren. naast het oude zwart-wit-rood, waarin dan dikwijls het oorlogskruis is aangebracht. Ook trams, bussen en taxi's zijn bevlagd en in vele bedrijven zijn korte herdenkingsbij eenkomsten gehouden, evenals in alle scho len. Reeds vroeg in den morgen bevond zich een groote menschenmenigte op de Wilhelm- platz en in de Wilhelmstrasse. Groote feestelijkheden worden niet gehou den. doch sedert 8 uur vanmorgen zijn tien duizend vrijwilligers bezig met de verdeeling van de ex tra-gave van de Winterhulp onder de meest noodlijdenden. Aan de graven dei- om het leven gekomen Nazi's hebben S.A. en S.S.-afdeelingen hedenmorgen korte herden kingsbijeenkomsten gehouden. Tegen 9 uur marcheerde een groote groep Hitlerjeugd met vaandels en muziek naar de Rijkskanselarij, waar de Rijkskanselier be groet werd met de Badenweiler-marsch. Daar na ging het door de Wilhelmstrasse Unter den Linden naar de Lustgarten. De belangstelling voor de Rijksdagzitting van heden die om 3 uur begint, waar Adolf Hitler naar aanleiding van den eersten ver jaardag der Nationaal-Socialistische revolu tie een verklaring zal voorlezen, is zeer groot De zitting wordt niet alleen draadloos uitge zonden, doch ook op de geluidsfilm vastge legd. Naar verluidt is Rijksdagpresident Goerin voornemens den Rijkskanselier die ongeveer een uur zal spreken met een uitvoerig ope ningswoord in te leiden, zooals hij op 12 De cember in de openingszitting, die Hitier niet kon bijwonen heeft aangekondigd Na Hitier zou misschien nog de Rijksminister van Éin- nenlandsche Zaken. Dr. Frick. als leider der Nationaal-Socialistische Hiiksdaefractie. het woord voeren. Na afloop der zitting, die ver moedelijk ongeveer 2 1 2 uur zal duren, komt de Riiksraad in het Rijksdagsebouw onder voorzitterschap van Dr. Frick bijeen. HET TUMULT IN DEN BERLIJNSCHEN DIERENTUIN. EX-OFFICIEREN CONTRA STORM TROEPEN. De correspondent van The News Chronicle vertelt in dat blad, dat door de Duitsche re geering de oorlog verklaard is aan de Mo narchisten en de semi-monarchistische orga nisaties en aan alle inwendige machten, die in conflict zijn met het huidige regime. Op Vrijdagnacht is er een schermutseling ont staan in den Dierentuin in Berlijn tusschen monarchisten, allen ex-officieren, en Bruin- hemden, en verder tusschen Bruinhemden en politie. Terzelfder tijd hebben de autoriteiten de uitdaging der R. Katholieke Kerk geaccepteerd op het punt der sterilisatie en hebben maat regelen genomen ter beteugeling der krachten binnen de Evangelische Kerk die zich verzet hebben tegen de „Nazificatie" van de Pro- testantsche religie. Vijftig predikanten zijn geschorst en hetzelfde lot hangt nog velen boven het hoofd. Het tumult in den Dierentuin, in de be roemde Marmeren Hal, waar 3000 vooraan staande leden van de Monarchistische Partij van Berlijn, ex-officieren met hunne echtge- nooten en familieleden, vergaderd waren om een speech te hooren van Graaf von der Goltz. ter herdenking van den 75sten geboor tedag van den ex-keizer, schijnt bizonder groote afmetingen aangenomen te hebben. Enkele Nazi's in de vergadering namen aan stoot aan de rede en hun protesten drongen door tot de honderden buiten staande Nazi's. Honderd bruinhemden, volgens anderen 200, drongen het gebouw binnen onder het schreeuwen van: ..Weg met den keizer!", De ex-officieren trokken hun sabels en er vie len klappen. De politie snelde toe en na een gevecht verwijderden zij de indringers. Be jaarde generaals die roem behaald hadden in den grooten oorlog, werden door jeugdige Bruinhemden uit de Hal gejaagd. Vrouwen werden onder den voet geloopen en haar klee ding gescheurd. De officieel opgegeven oorzaak van deze Nazi-inmenging was de aanwezigheid van Staalhelmen in uniform, ondanks het verbod hiervan voor alle Monarchistische bijeenkom sten. In Monarchistsiche kringen is men hierover heftig verontwaardigd. Het onmiddellijke gevolg van deze zaken was de volkomen ontbinding van de Staalhel men, de Nationalisten en de Monarchistische oudstrijders-organisaties en het ontslag van generaal von Hora als leider van den Kyff- hauser Bond, een vereeniging van al de orga nisaties van oudstrijders, met 3000.000 leden. Hij werd vervangen door kolonel Reinhard, iemand van de Stormtroepen. Ofschoon de Staalhelmen nu verdwijnen als semi-militaire organisatie, mogen ze hun wel- dadigen arbeid wel voortzetten. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. DALADIER AAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. PARIJS, 30 Januari. (Reuter). Daladier is er in geslaagd een nieuw kabinet samen te stellen. Hij heeft zelf de portefeuille van bui- tenlandsche zaken genomen. GOERING WIL ALLE MONAR CHISTISCHE ORGANISATIES ONTBINDEN. BERLIJN. 30 Januari (D.N.B.) In zijn kwa liteit van chef van de geheime staatspolitie heeft Goering aan dr. Frick voorgesteld alle monarchistische organisaties te verbieden en te ontbinden. Goering verklaarde, dat zoowel de monarchie als de republiek getoond heb ben in hun taak tekort te schieten. Hij wenscht derhalve tegen de monarchis ten met even groote gestrengheid op te tre den als tegen de communisten. TARWE RICHTPRIJS BENEDEN TWAALF GULDEN? In de te Gronineen gehouden vergadering van de Gewestelijke Tarweorganisatie voor Groningen en Drente is meegedeeld op een vraag of de richtprijs voor de tarwe voor den oogst 1934 reeds is vastgesteld, dat dit nog niet 't geval is, doch ook, dat de kans dat deze op 12 zal blijven gehandhaafd niet erg groot schijnt. OOK DE „48-ERS" KUNNEN WEER TELEFONEEREN Amsterdam 30 Jan. De Directeur van de Gemeentetelefoon deelt mede. dat ook de abonné's met nummers, welke beginnen met 48". weer kunnen telefoneeren. Gestoord zijn dus nog de nummers 40.000 tot en met 47999, AMSTERDAMSCHE BEURS DINSDAG 30 JANUARI 1934 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREENIGING KANTOOR HAARLEM Staatsl. Bin!. 4 1/2 pCt. Neder], 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II SUiatsL Bsi tenia nd. 5 1)1 pCt. Duitschl. 1930 (Youngleen.) 7 pet. Duitschland,, 1924 (Dawesleen.) Scheepv. Mijen. Oude Vaart Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv. Mij. Ned. Industrieën Binl. Accoustlek Alg, K.zijde Unie.... A. N. I. E. M. (Nat Bezit) v. Berkei's Patent Calvé Delft Nederl. Ford Ned. Ind, Gas (Xnt Bezit) Gein. Beb. Philips Unilever N. V. Industrieën BultL Anaconda Copper Associated Gas Bethlehem Steel Centr. Publ Serv. Cities Service General Aviation Intern. Nickel Nevada Copper North Amer. Cy. U, S. Steel Banken BlnnenL Koloniale Bank Cert. Handel MfJ. Indische Bank 95* 7/g 53* 9 47* 31* 205 '68* 168», 259* - 259 80* -81* 10% 10* 29% 29* 2* 6 14* Banken BuitenI, Deutsche Reichsb. Fransche Banken PctroL MIJ. Binl. Kon. Petroleum Perlak Petroleum BuitL Continental Oil Shell Union Cultuur Maatsch. H. V. A. Java Cultuur N. I. S. U Vorstenlanden Mijnbouw MIJ. Alg. Exploratie BUliton II Boeton Tabak-Maatsch. Dell Batavia Tabak Deli Maatsch Besoeki Senembah Rubber Maatsch. A'dam Rubber Deli Bat. Rubber Ned. Ind. Rubber Koffie Ver. Ind. Cultuur Ondern Spoorw. Bultcnl. Comm. Milwaukee Missouri Knnses Texas Wabash Railway Union Pacific Prolongatiekoera 178 104 12 Ve 7% V* S8* 187* 129* 5* 132 123 105* 45 4* 7* 77 1

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7