9 De invloed van Japan in Nederlandsch-Indië Voorjaar in de kamer. lste kwaliteit Rundvleesch Blank Varkensvleesch Volvet Kalfsvleesch Prima Lamsvleesch Voor de Soep Voor de Boterham Vet Reclame Paul Krugerstr, 15 Spaarnwouderstraat 69 Leidschevaart 334 DONDERDAG T FEBRUARI 1934 HA AREEM'S DAG BEAD Verklaringen voor de uitbreiding van den Japanschen import. In menig opzicht gist men naar de oorza ken van de gestadige uitbreiding van den Ja panschen export. I. de devaluatie van de Yen speelt hierbij zeker een rol. Niettegenstaande de waardeda ling van het Japansche betaalmiddel in het eerste halfjaar van 1932 reeds ver was voort geschreden, daalde op bepaalde markten de afzet van Japansche producten, om eerst in de tweede helft van dat jaar te stijgen. Boven dien zijn er tal van Japansche markten aan te wijzen, waar in de eerste helft van 1932 wel een vermeerdering van afzet van Japansche producten is vast te stellen, maar deze zijn meestentijds markten, waar Japan ook vóór de waardedading van de Yen afzetgebied had gewonnen. De werkelijke invloed van deze waardedaling is dan ook moeilijk na te gaan. De koopkrachtvermindering speelt daarbij ook een rol van beteekenis; zoomede de zich hoo- ger optrekkende tariefmuren. II. De vrachten voor de Japansche produc ten waren en zijn dikwijls van gunstigen in vloed op den afzet, zooals bijv. het geval is voor den uitvoer naar N.O. Indië, in vergelij king met de Europeesche landen. III. De samenwerking tusschen producenten en exporteurs in Japan heeft herhaaldelijk gunstige resultaten afgeworpen. Daardoor was het bijv. mogelijk in Afrika afzet te vinden voor enkele standaardtypes van weefsels, le verbaar uit voorraad, tegen prijzen, die iets minder dan de helft lager waren dan het Engelsche product. Japan brengt eenheid in den export en belet een onderlinge concur rentie a tout prix. IV. De oorlogsjaren, die de verbindingen tusschen Europa en Indië grootendeels heb ben verbroken, gaven Japan gelegenheid zich een ruimer afzetgebied in Indië te verwerven. V. De industrialisatie van Japan heeft me degewerkt den export te stimuleeren. VI. De lage kostprijzen, mede een gevolg van den betrekkelijk lagen levensstandaard en de nog weinig ontwikkelde sociale wetge ving, geven Japan een voorsprong. Toch moet men voorzichtig zijn bij de beoordeeling der arbeidstoestanden in Japan, waarover zeer tegenstrijdige publicaties bestaan. Kortheids halve verwijs ik naar de enquête van het In ternationaal Bureau voor den Arbeid te Ge- nève over arbeidstoestanden in Japan. VII. Japan heeft de gave de wenschen van de Oostersche markt zeer goed aan te voelen en baseert zich daarbij op het leveren van goedkoope artikelen, waardoor een zoo groot mogelijk aantal verbruikers bereikt kan wor den. VIII. De depressie heeft Japan geholpen. De vraag naar goedkoopere zij het minder duurzame artikelen is er een gevolg van geweest. IX. Door krachtige steunverleening aan de Japansche scheepvaart worden de Japansche handel en industrie gesteund. Voor de be grooting 1934/35 is volgens een bericht van 30 Juli 1933, ontleend aan de Jiji Shimpo, weer 1.939.000 Yen meer aangevraagd dan over het vorige jaar, waardoor de totaal subsidie zal komen op 12.339.000 Yen. X. Het sterk ontwikkelde productieapparaat ontvangt behalve regeeringssteun, ook krach- tigen steun van het Japansche kapitaal. Die regeeringssteun bestaat mede in het leiding geven en het uitbreiden van het corps van handelsattachés. XI. Japan heeft gedurende het eerste half jaar van 1932 enorme hoeveelheden grond stoffen -goedkoop, tegen relatief hoogeren Yenkoers ingekocht, terwijl het zijn eindpro ducten in het tweede halfjaar bij lageren Yenkoers heeft afgezet. XII. De moeilijkheden voor den afzet van Japansche producten in China zijn zeker aan leiding voor Japan geweest zich nog intensie ver te werpen op onze Indische markt. Wat staat ons te doen? 1. Het feit, dat voor den afzet van consump tie-artikelen stijgende mogelijkheden in N. O. Indië bestaan, verplicht Nederland maatre gelen te treffen om laag geprijsde artikelen te produceeren, die een groote massa koopers kunnen trekken. 2. De omstandigheid, dat de Inlandsche be volking meer en meer Westersche artikelen gaat gebruiken, kan voor ons een stimulans zijn voor het bewerken van de markt, speciaal op dat gebied. Daarbij worde dan gedacht aan kousen, schoenen, gramofoons, rijwielen, klee deren enz. 3. Men dient ten onzent te bedenken, dat Nederland door zijn uitgebreid stelsel van hulpverleening aan allerhande bedrijfstakken de levenskosten verhoogd heeft en daardoor de productiekosten. Deze te laten betalen door het buitenland in casu Ned. Indië al hebben wij daar een bevoorrechte positie, is een miskenning van den bestaanden toestand. In Nederland mag men Ned. Indië niet reke nen onder een gedeelte der binnenlandsche markt. Van de inheemsche bevolking ginds het grootste gedeelte der consumenten mag men niet verwachten en in 't geheel niet eischen, dat zij voor Nederlandsche goederen meer zal betalen dan voor gelijkwaardige pro ducten van andere herkomst. 4. Wij dienen te bedenken, dat de Indische importhuizen uit noodzaak zich meer dan vroeger moeten wenden tot de Oost-Aziatische productiegebieden ,op straffe van eigen on dergang. 5. Persoonlijk bezoek van vooraanstaande industrieelen aan Ned. Indië is noodzakelijk, hoe goed de vertegenwoordigers ook mogen rapporteeren. Bestudeering der marrtttoestan- den is een vereischte. 6. Samenwerking tusschen fabrikantengroe pen is een eerste vereischte om het verloren terrein te herwinnen. 7. Stichting eener Centrale Kamer van DOBBELMANN 3 en géén andere ÜifltiHiHlltiiHlIMHI.llimi.-BH (Adv. Ingez. Med.) Koophandel ter bestudeering der economische kwesties tusschen Nederland en N. O. Indië, volgens het advies van den heer Weiter, zal zeker noodzakelijk zijn. Dat plan is evenwel geheel iets anders dan de Centrale K. v. K., zooals deze wenschelijk wordt geacht door den heer van Baaien, Voorzitter der Middenstands vereeniging te Batavia, over welk verschil ik hier evenwel niet verder kan uitweiden. Een ten slotte zou ik het navolgende willen opmerken. Wij hebben in Nederland herhaaldelijk ge toond nieuwe afzetgebieden voor onze pro ducten te kunnen vinden. Hier staan wij voor een ander probleem: het behouden (al lijkt het daarop niet veel meer) van een be staand afzetgebied. Het productie-apparaat in het moederland is te groot voor de bin nenlandsche consumptie. Daarbij worden al lerhande uitvoermogelijkheden te niet gedaan, door een handelspolitiek, die grenst aan eco nomische verdwazing. Met opzet heb ik over die handelspolitiek en de mogelijkheden niet gerept. Indië is voor ons een exportgebied, zooals elk ander exportland. Indië was tot voor eenige jaren de financieele kurk. waarop wij dreven. Thans is dat geheel anders. De cou- ponschaar ligt, wat dat betreft, voor velen al geruimen tijd werkloos. Wij zijn in menig op zicht zachtkens ingedommeld. Ons productie apparaat is technisch beschouwd wellicht bij na feilloos, maar aan het afzetgebied zelf is onvoldoende aandacht besteed. Een beroep op het funeste credietstelsel ginds snijdt slechts ten deele hout. Ook Engelschen, Duitschers, Japanners enz. hebben daarmede immers te maken Is het verkoopen op een overzeesche markt ten slotte geen veeleischend probleem? Heeft men hier niet te doen met de beoefening van een wetenschap? De verkoop-wetenschap? Zeker, ervaren zakenlieden hebben mij wel eens gezegd, dat men als goed verkooper ge boren wordt. Het verkocpen-zelf zou men niet kunnen leeren. Het komt mij onwaarschijn lijk voor. Maar vast staat, dat verkoopen on mogelijk is, wanneer men de behoeften en ge bruiken niet kent van het afzetgebied, de taal van het land niet machtig is en bij voorbaat geen financieele offers wenscht te brengen. Alleen met groote krachtsinspanning door knappe koppen en met een zich geheel- en-al-geven zal N. O. Indië weer een afzet gebied van beteekenis voor Nederland kunnen worden. Mollerus. Het wórdt nu voorjaar, onmiskenbaar, al leen moeten we 't nu nog niet in den tuin zoeken, maar binnen in de vensterbank! Wat we dit najaar in September, Ortober opzetten voor kamercultuur, kan nu ten deele in bloei zijn. De Aaronskelk 'Richardia afri- cana) zal, als we den knol voor het eerste jaar hebben, nog niet kunnen bloeien, maar wel al een flinke spruit gemaakt hebben. De knollen die den zomer buiten hebben door gebracht en met loof en al dit najaar zijn binnengehaald, vormen in deze dagen de eer ste knoppen; oppassen voor tocht en veel water geven is nu de boodschap. De Kerkie- lie (Lil. candidum) vordert ook flink; toch laat de bloei nog een paar maanden op zich wachten, wat maar goed ook is, want anders hadden we na April niets bloeiends meer binnen! Iris reticulata kan, als we den pot met knolletjes buiten hebben ingegraven, nog niet bloeien, maar wie ze in den kelder of een donkere, koele kast hield zal de bloem knoppen al voelen zitten, En de Hyacinthen? de kleine witte Romeinsche Hyacinthjes zijn al bijna weer afgeloopen; dat hangt ervan af wanneer we ze hebben opgezet. De tros sen zijn los, veel losser dan van de gewone soorten. Daardoor maakt zoo'n bakje een alleraardigsten indruk; afgesilsden blijven de bloemen lang goed en de geur is niet zwaar en hinderlijk, maar heel licht en fijn. De andere Hyacinthen komen nu ook lang zamerhand in bloei; daar is het prachtige blauw van Dr. Lieber, stevige, massieve tros sen die van boven zuiver rond zijn en daar door niet zoo'n plompen indruk maken als sommige andere soorten, die een afgeplatte tros hebben: daar is het intens warme kar mijnrood van Tubergen's Scarlet; de zon speelt in dat heerlijke rood en dat sterke blauw door de langzaam ontdooiende ven sters! Daarnaast hebben we het geel en het wit van de Fransche Trosnarcisjes Grand Soleil d'Or en Paperwhite. tenminste wanneer we die niet te vroeg hebben opgezet! Die vroege soorten bloeien zóó snel, dat we vaak begin Januari alweer naar de leege schalen zit- te te kijken. Wat een geluk, dat we dan voor de tweede maal een bezending bolletjes op grint kunnen uitzetten! Die bloeien dan nog veel spoediger dan de eerste afdeeling en het loof blijft ook een stuk lager; eind Januari of begin Februari hebben we dan weer zoo'n bak met mooie ranke Trosnarcissen. Tusschen die uitbundige vaderlandsche kleuren rood- wit-blauw-warmgeel staan de Crocussen nog een beetje vreemd te kijken. Ze hebben knop pen gemaakt, maar gelukkig komen ze een beetje later na de anderen uit, wanneer de Hyacinthen weer aan 't verminderen gaan; dan volgt er mooi diepgeel, zuiver wit, paars, wit met paars geveerd, en de Blauwe Druif jes (Muscari), die nu gekke groenig-blauwe knotsjes vormen, zullen dan tot echte kobalt blauwe trosjes zijn uitgegroeid. Scilla's heb ben we dit najaar ook opgezet- De bakken staan in het volle nu, maar de knoppen zijn nog bleek-geel en allerwonderlijkst opgevou wen. zoodat het ieder jaar weer een wonder schijnt, dat ze zichzelf kunnen ontwarren. De andere Narcissen, waarvan vooral de kleinbloemige soorten zoo mooi voor de ka mer zijn, staan nog rustig in het donker; die volgen pas, wanneer het eerste voorjaarsgoed afgedaan heeft; ook Fritillaria (Kievietseitje) werkt nog in afzondering aan de vorming van haar wonderlijke gestreepte en geblokte klokjes. Veltheimia capensis prijkt met een kaars rechten bloemstengel waaraan een heerlijk mooi complex afhangende, buisvormige geel- roseachtige bloemen, en zoo zijn er nog wel meer kamerplanten die het tijd vinden, eens extra voor den dag te komen. Misschien is nooit de kamer zoo vol bloe men als in dezen tijd van het jaar; en al die bol- en knolgewassen zijn heusch geen arme verdwaalde stumperds, maar ze weten wel dat het langzaam-aan voorjaar wordt: de collega's ln den tuin zullen over een maand of zoo wel volgen, wanneer de vorst voor bij is! L. S. DS. G. J. PARé f In den ouderdom van 82 jaar is te Rotter dam overleden Ds. G. J. Paré, emeritus Ned. Herv. predikant, die van Mei 1903 tot 1911 voorganger was bij de afdeeling Haarlem van den Ned. Protestantenbond. In 1876 werd hij candidaat tot den H. Dienst en diende daarop de gemeenten Midwoud, Uitgeest, Haastrecht, Tilburg, Tiel en Leeuwarden. Daar legde hij in Mei 1903 zijn ambt neer om te Haarlem pre dikant te worden bij de afdeeling van den Protestantenbond, welke functie hij heeft waargenomen tot 1911, toen zijn niet al te sterke gezondheid hem noopte het werk neer te leggen. Hedenmiddag twaalf uur zou de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot plaats hebben op begraafplaats Crooswijk te Rotterdam. JEUGDRAAD C. D. U. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur van de Christelijk Democratische Unie in haar laatste vergadering besloten tot de in stelling van een Jeugdraad, welks bedoeling is de beginselen van de Unie een zoo groot mogelijke verspreiding te geven, voorname lijk onder de protestantsche jeugd Het is niet de bedoeling over te gaan tot de oprichting van aparte jeugdgroepen naast de bestaande organisaties, maar er zal worden getracht de christelijke jongeren in wijder verband te be reiken. De Jeugdraad bestaat voorloopig uit de heeren H. Posthuma te Leeuwarden, K. Joh. Eilander te Almelo en E. M. van Diffelen te Amsterdam. GROENTEMARKT TE HAARLEM Haarlem, 31 Januari 1934. Veldsla f 0.80—1.80 per K.G. Brusselscli lof f 0.20—0.28 per K.G. Knakpeen f 0.04—0.06 per KG- Boerekool f 0.25—0.60 per kist. Gele kool f 0.250.70 per kist. Andijvie f 0.601.50 per kist. Groene kool f 0 20—0 50 per kist. Roode kool f 0 030.08 per stuk. Knolselderij f 0.020.06 per stuk. Spruiten f 2.25—2.75 per zak. Selderij f 0.04—0.15 per bos Pieterselie f 0.080.20 per bos. Prei f 0.030.12 per bos. Reclame Lappen 35 ct. p. Riblappen, doorregen 40 ct. p. Rlblappen, kort model 45 ct. p. Ribstuk, kort model 45 ct. p. Rollade, fijn gekruid 40 ct. p. Rollade met haas50 ct. p. Roastbeef 55 ct. p. Biefstuk en Haas 60 ct. p. Braadstukjes en Lende 50 ct. p. 3 pond voor pond pond pond pond pond pond pond pond pond 1.40 Karbonade 35 ct. p. pond Karbonade haas 45 ct. p. pond Hamlappen, heel mager45 ct. p. pond Fricandeau, heel mager50 ct. p. pond Varkensrollade 45 ct. p. pond 3 pond voor J 1.25 3 pond voor 1.25 Varkensgehakt 40 ct. p. pond Kalfskarbonade 30 en 35 ct. p. pond Kalfsfricandeau 50 ct. p. pd, 3 pd. voor J" 1.40 Kalfslappen 45 ct. p. pd., 3 pd. voor ƒ1.25 Kalfspoulet en Gehakt 35 ct. p. por Kalfsoesters en Vinken 80 ct. p. por Kalfsbiefstuk 70 ct. p. por, Kalfsvleeschbeenen15 ct. p. pono 3 pond voor 35 ct. Kalfsrollade 40 ct. p. pond Lamslappen met been 25 ct. p. pond Lamslappen zonder been 35 ct. p. pond Lamsbout met been 35 ct. p. pond 3 pond voor 1.00 Lamsbout zonder been 40 ct. p. pond Lamscoteletten 30 ct. p. pond Lamsgehakt 30 ct. p. pond Ossenvleeschbeenen 15 ct. p. pond 3 pond voor 35 ct. Kalfsvleeschbeenen 15 ct. p. pond 3 pond voor 35 ct. Kalfspooten15 ct. per stuk Kalfsschenkels 10 en 15 ct. p. stuk Prima rauwe Rookworst 35 ct. p pd. Fijne gekookte Worst 35 ct. p. pd. Fijn gekruide Leverworst 25 ct. p. pond Fijn gekruide Bloedworst 25 ct. p. pond Overheerlijk Pekelvleesch 14 ct. per ons, 30 ct. p. half pond Beste Ham 14 ct. per ons, 30 ct. per half pond Per pond Zware Bladreuzel 26 Dik versch Niervet 35 Gemalen Reuzel 26 Gemalen Vet 30 Gesmolten Vet 35 Gesmolten Reuzel 35 IN DE BEKENDE (ktsteedmsthe Ifteesélumwetim A. MEIJER V irrw naast de Gruyter naast de Batavier naast de groentenhal van Nedersticht wÈÉiI

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 11