Een zoetwatervischtentoonstelling. STAATSGEHEIMEN. DE EERSTE STEENLEGGING voor het nieuwe gebouw der Academie van Beeldende Kunsten te den Haag heeft Woensdag door het zoontje van den directeur. Hans Hantinga plaats gehad (inzet). Een der arbeiders, geïnspireerd door den naam van de school, plaatste zich op een voetstuk om de plechtigheid goed te kunnen volgen. EEN LIEFTALLIG PROGRAM-VERKOOPSTERTJE tijdens het kinder matinee, dat Dinsdag in het Cambridge theater te Londen gehouden werd ten bate der Londensche Johannes Kliniek en waarbij ook de hertogin van York met prinses Elisabeth tegenwoordig waren. IN CRYSTAL PALACE TE LONDEN is heden een groote nationale DE_E^Tf' Per vlie3*u'9 ontvangen, foto van de ontzetlende aardbevings-catastrophe vogel-tentoonstelling geopend, waarop inzendingen uit alle deelen van ,n Bntsch Indie, waarbij meer dan tienduizend menschen om het leven kwamen. De Engeland vertegenwoordigd zijn. aangerichte verwoesting te Muzafarpur, welke plaats het zwaarste door de aardbeving geteisterd werd. EET MEER VISCH. De vischtentoonstellingen zijn thans aan de orde van den dag Een aardig detail van de voorbereidingen der vischtentoonstelling, welke door de Amsterdamsche Huishoudschool georganiseerd is en Woensdag door wethouder Kropman werd geopend. DE „MAPIA", laatste van de drie verbouwde schepen van de Mij. .Nederland", zal Zaterdag a s een proefvaart maken De .Mapia", voorzien van een nieuwen neus, in het .Y" te Amsterdam. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 8) Zijn aandacht keerde terug naar den on bekende. die nu de stoep weer was afge komen, twee zijn bespieders voorbijliep naai den kelderingang en zich ging bezighouden met het venster van het sousterrein, dat zich het dichtst bij de deur bevond. Het was Dar den niet mogelijk, hem voortdurend in het oog te houden. Door de in den feilen wind zich heen en weer bewegende takken, viel het licht van de lantaarn slechts met tus- schenpoozen op het huis, kleine grauwe plek ken werpend op 't donkere benedengedeelte, juist voldoende om den man nu en dan zicht baar te maken. Toen hij van het raam terugtrad, drukte elke lijn van zijn gestalte verwondering uit. De dectectieve maakt hierop de gevolgtrek king. dat de man het raam ongegrendeld had gevonden, welke vermoeden bevestigd vnrd toen de indringer het nogmaals nader de. het opduwde en over de lage ven sterbank stapte. Op h°t 'at hij naar binnen verdween, liep Darden naar voren om echter dadeliik weer sUi staan. De vrouw volgde hem. Zelfs zonder de voorzichtige, achterwaartsche beweging van zijn arm. om de hare even aan te raken, wist hij, dat zij daar weer bij zijn elleboog stond zwijgend en vastbesloten. Ook wist hij. zoo zeker alsof ze het hem uitdrukkelijk had ge- gezegd, dat zij in ieder geval met hem mee zou gaan in dit huis en zich had voorgeno men vlak achter hem te blijven. Zijn vlug werkende geest kwam tot de slot som, dat hij zich hiertegen niet zou verzetten. Ten eerste was er geen tijd voor uiteenzet tingen en in de tweede plaats had zij hem in zekeren zin door haar stille, onzichtbare tegenwoordigheid overtuigd, dat zij goede gronden bezat voor haar medewerking bij dit avontuur en dat haar aanwezigheid hier geen nadeel voor hem zou beteekenen. Hij had vertrouwen in haar bekwaamheid voor de rol van „schaduw". Hij ging de treden naar het sous-terrein af om te voorkomen, dat zijn silhouet zich te vroeg zou afteekenen in de raamopening toen bleef hij nog even staan, totdat de man ver genoeg in huis zou zijn doorgedrongen. Het kostte niet veel moeite om over het kozijn te klauteren. Toen hij binnen was stond Darden stil in de hoop den man te hooren. Op datzelfde moment voelde hij een lichte aanraking door de knie der vrouw. In het huis was het huilen van den wind tot een dof. ononderbroken suizen gedempt, dat zacht genoeg was om ook andere gelui den. zooals het kraken van een los paneel, het bijna geruischloos bewegen van een deur. verneembaar te doen zijn. Terwijl hij zijn gehoorzintuig tot het uiter ste inspande om vast te stellen, waar de man vóór hem zich bevond, hoorde hij voor het eerste een geluid van de vrouw haar adem siste tusschen haar lippen uit en haar tanden klapperden. Het klonk hem als een waar schuwing in de ooren en hij stelde zich de vraag, of zij tegen de eischen, die deze 'ugubere onderneming aan haar geestes kracht stelde bestand zou zijn. Welke zeker heid had hij, dat de zenuwen haar niet de baas zouden worden, dat zij niet zou gaan schreeuwen of iets van dien aard? Als Hij. hoorde het geluid van een voetstap, zacht, maar onmiskenbaar. De man was op geen tien pas afstand! Zijn begeleidster was nu weer meester van zichzelf, zij werd weer de zwij gende schaduw van straks. Opnieuw legde ze haar hand op zijn mouw en die hand was vast, beefde niet. Zij drukte in voorwaartsche beweging, als om hem te nopen verder te gaan. Zijn vertrouwen in haar keerde terug en bijna dadelijk daarop werd dit beloond. Hij had zijn voet opgelicht om den tocht te vervolgen, toen zij het onontkoombare waagstuk ondernam en sprak. Het was een gefluister, zóó zachtjes, zóó wel berekend, dat deze drie woorden zijn ooren aanraakten alsof het zwevende veertjes waren. Door een bijzonder vermogen van haar stem, scheen zij niet zoozeer te fluisteren, dan wel rustig de lettergrepen, als kleine geluidlooze din gen, in zijn bewustzijn te leggen. Maar het gebeurde niettemin met toenemende snel heid. „Hij komt terug!" waarschuwde zij, terwijl zij tegelijkertijd het volle gewicht van haar hand op zijn arm liet drukken en hem naar een nis in den wand trok. Voor zij den stap deed, kwam hij in aanraking met haar lichaam op het oogenblik, dat zij zich bukte om haar rok boven haar knie te trekken. Zij deed dit om het geruisch te vermijden dat het schuren van de stof tegen den wand of haar eigen ledematen zou kunnen ver oorzaken. De man had zich omgekeerd, hij kwam op hen toe en ging zóó dicht langs hen heen. dat Darden deö indruk kreeg, alsof er een golf van zwarte duisternis langs zijn oogen rolde. Het was onmogelijk hem te zien. tot de donkere omtrek van zijn gestalte scherp afgeteekend stond in de grauwe schemering, die door het venster viel. Wat de bezorgdheid van den indringer ook mocht hebben gaande gemaakt, zij was van korten duur. Hij keerde om, schoof weer langs hen heen en verdween. De detective keek voorzichtig om den hoek van de nis en zag 'n oogenblik een lichtpuntje, dat zich in een lange, dunne lijn voortzette. De man had een zaklantaarn, waarvan de opening niet grooter was dan een speldeknop. Hoewel hij licht noodifi had, om nergens tegen aan te stooten, maakte hij er toch zoo weinig moge lijk gebruik van. Hij toonde geen bijzondere haast. Blijkbaar ging hij van de overtuiging uit, dat hij het heele huis en den ganschen nacht tot zijn beschikking had. Alles wat hij deed geschiedde buitengewoon voorzichtig en zonder het geringste geruisch. De gedachte aan de mogelijkheid, dat hij achtervolgd zou kunnen worden, scheen hij, na zijn terugkeer naar het venster te hebben laten varen. Hij maakte den indruk van een zonderling spook, dat aan een draad van licht hing en deze met onregelmatige, bijna onhoorbare schreden volgde; nu eens snel, dan weer langzaam en met lange rustpoozen tusschen het verdergaan. Voor Darden werden deze tusschenpoozen bijna onverdragelijk. Hij was zou koud, dat hij zijn voeten haast niet meer voelde. Hij verkeerde in de voortdurende vrees, dat de gummizolen van zijn schoenen, in plaats van zijn stap onhoorbaar te maken, plotseling als cavalerielaarzen op den steenen vloer "van het sousterrain zouden gaan stampen! De vrouw maakte geen enkel geluid. Hij zou nie:s van haar aanwezigheid hebben gemerkt, als haar hand niet aldoor met zachten druk op zijn mouw gelegen had. Dat de koude haar voetstap niet stram en stijf had doen worden dat zij. net -Is in het begin, voortsloop als een kat, licht en lenig, gaf hem moed. Haar zelfbeheersching was ongelooflijk: zij was een onwaardeerbare helpster! Had zij hem, door haar wonderlijk behoedzaam gefluister niet voor ontdekking behoed? Buiten was de storm gaan liggen en alleen zoo nu en dan deed een windstoot een deur klapperen of een boomtak tegen een der ramen slaan. Het was nu absoluut noodzake lijk, ook maar het geringste geluid te ver mijden. Darden, die half door den druk van haar hand geleld werd, wist deze geluid looze leiding naar waarde te schatten en was geen enkele maal verder dan tien passen van den indringer verwijderd. Zoo kwamen zlii halverwege hét sous- terrain en bij de trap, die naar de eerste ver dieping van Edward Revis' huis voerde. Ze gingen die op en volgden de kleine pasjes van den spion vóór zich. Het ophouden van den wind had hun toestand oneindig veel slechter gemaakt. De nacht was een zee van zwijgen en het minste geluid leek verhon derdvoudigd in kracht door haar golven te worden voortgedragen. Op de met een dikken looper bedekte trap naar de tweede verdie ping moesten ze zoo het kon, nóg voorzich tiger zijn. Iedere stap naar bpven was een afzonderlijke langdurige onderneming, waar toe een nauwkeurig berekende spierbeweging en een voortdurende, wel overlegde behoed zaamheid vereischt waren. Hier was het niet zoo koud, een feit, waarop Darden onwillekeurig met een rilling reageerde, en terwijl hij even stil stond om zich te vergewissen, dat niemand hem ge hoord had. kwam ergens van beneden het snorren van een klok, die het kwartier be gon te slaan. Het gaf Darden een idee van iets onnoemelijk heftigs alsof ontelbare snelle hamerslagen op de overprikkelde uit einden van zijn zenuwen neerbeukten. Een seconde werd de opwinding nem te machtig. Hij voelde drang om een eind aan deze zaak te maken, de vier treden, die hem van den man scheidden, op te dringen en zich op hem te werpen, om de foltering van het zich tot 't uiterste te moeten bedwingen, te breken door een worsteling, door luid te schreeuwen, in e'.k geval door iets te doen. Er was Iets komisch in de wijze, waarop de bevrijding uit de on draaglijke spanning ten slotte kwam. Darden hoorde hoe de indringer eerst, door den schrik, die hem bij het slaan der klok be vangen had, hevig klappertandde, en daarna een langgerekten, duidelijk waarneembaren zucht van verlichting slaakte, als iemand, die na een feilen angst weer een weinig tot zichzelf komt. i®rdt vervolgd)/

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 13