I Kennemer Lyceum tennisbanen DONDERDAG I FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 8 SPORT EN SPEL. BILJARTEN. VIJF-JARIG JUBILEUM VRIENDENKRING II. De B. V. Vriendenkring II gaf Dinsdag ter herdenking van haar vijf-jarig bestaan een feestavond in haar clublokaal aan de Smcdestraat, waar tevens de uitreiking plaats had van de ter gelegenheid van dit jubileum gehouden nederlaagwedstrijden. De voorzitter, de heer A. Dover, opende het feeste mt een hartelijk woord van wel kom. Spr. memoreerde het verloop der nederlaag-wedstrijden en dankte de ver- eenigingen. die hieraan deelgenomen heb ben voor hun sportieve medewerking. Hierna ging spr. over tot de uitreiking der prijzen. Alleen de B. V. Insulinde heeft kans gezien, zei spr. aan de jubi- leerende vereeniging een nederlaag toe te brengen van 47 car.; toen spr. den fraaien beker aan den voorzitter van Insulinde overhandigde weerklonk een hartelijk applaus. De voorzitter van de biljartvereeniging „Den Doelen" feliciteerde de vereeniging met haar 5-jarig bestaan en bood haar een fraaien krans aan. Er had zich een dames-comité gevormd uit de werkende leden; bij monde van imevr. Van Gennip—Victor bood het den heer Dover een fraaie klok aan. De heer H. van Doorn, voorzitter van Insulinde overhandigde aan de feestvie rende vereeniging een groote zilveren plaquet in lijst met de namen der deel nemende vereeniging. De voorzitter van Vriendenkring n dankte diep getroffen voor dit blijk van sympathie. De avond werd verder gezellig doorge bracht. OLYMPISCHE SPELEN. N. O. C.-LEPELTJES. Het Nederlandseh Olympische Comité ver zoekt ons te willen meaedeelen: ..Het zijn vaak de kleine dingen in het le ver.. waaraan wij ons het meest ergeren. De smakelijke thee is minder smakelijk in een lomp kopje. En als er dan nog een smakeloos lepeltje naast ligt De firma Gerritsen Van Kempen te Zeist heeft dat psychologische trekje begrepen, toen zij met toestemming en medewerking van het NOC. een zilveren theelepeltje in den handel bracht. Zij produceerde een sier lijk voorwerpje, getooid met den klassieken discuswerpen en de initialen van het Ned. Olympisch Comité. Van elk verkocht exem plaar van dit sportieve sieraad wordt aan het N.O.C. f 0.35 afgedragen. De firma heeft den verkoop zóó georganiseerd, dat in bijna elke plaats, waar sportvereenigingen zijn (en waar zijn die niet?) lepeltjes te verkrijgen zijn. Het N.O.C. zal de aldus ontvangen gel den storten in het trainingsfonds voor de Olympische Spelen 1936. Er bestaat een onvriendelijk gezegde, waar- In de laksheid wordt gehoond: „Ieder uur een paplepel". Het N.O.C. zal niet ontevreden zijn, wanneer er dit andere gezegde voor in de plaats kwam: „Ieder uur een N.O.C.-lepel". Een dergelijk gemiddelde zou een aardigen duit in het zakje beteekenen. En die komt er als alle sportbeoefenaren en sportminnenden in Nederland er zich op toeleggen, voortaan een N.O.C.-lepeltje te hanteeren". VOETBAL R. C. H.—H. B. S. Wij vernemen, dat het Reisbureau Lindeman te Den Haag voor de H. B. S.-leden en sup porters gcedkoope reisgelegenheid heeft open gesteld, waarbij men zich bij het nemen van een reisbiljet tevens van een toegangsbewijs kan voorzien. Het elftal van R. C. H. is als volgt- Kos, Krom, Pre vost Sr.. Hessels, Ruis. Prevost Jr. Hanse, Haukes,, Ruygrok, Kok, Paape. H. F. C. II—R. C. H. n R. C. H. n verschijnt als volgt: Van Gendt, Kaestner. Kors, Hunink, Van Eek, Waalewijn, Martin, Slot v. d. Horst, v. d. Meulen, Meijer. HOCKEY TWEEDE KLASSE A: gesp. gew. gel. verL v.-t.pnt. Leiden 10 8 1 33—14 17 Strawberries 11 5 4 2 19—18 14 Alkmaar 9 6 1 2 25—11 13 H. B. S. 10 3 6 1 25—20 12 Studenten 11 4 2 5 21—16 10 Togo 2 10 3 1 6 17—28 7 H. O C. 2 11 1 3 7 19—40 5 Vierde 10 1 2 7 17—29 4 TWEEDE KLASSE E: Laren 10 7 0 3 43—24 14 Gooi 2 10 7 0 3 26—18 14 Be Fair 10 6 1 3 34—18 13 Baarn 10 6 0 4 39—29 12 M. H. C. 2 10 5 2 3 22—30 12 Amsterdam 3 9 2 2 5 18—28 6 Amersfoort 10 2 1 7 21—37 5 Hilversum 3 11 1 2 8 21—40 4 DERDE KLASSE A: VIERDE KLASSE B: beschikbaar. Inlichtingen Telefoon 11559 (school), 14894 (Van 't Lam) (Adv. Ingez. Med.) SCHAATSENRIJDEN. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE OSLO Uit Oslo: Woensdag werden te Oslo inter nationale wedstrijden in het hardrijden op de sihaats gehouden over de afstanden 1500 en 3000 Meter, bij welke wedstrijden gezamenlijk gestart werd. Het resultaat van de 1500 meter was, dat Heiden eerste werd in den tijd van 2 min. 28 sec., met op de tweede plaats Thun- berg. 3. Hurd. 4. Ekman (gevallen), 5. Peder- sen; 6. Stack, 7. Haraldsen. 8. Langedijk. Het resultaat van de 3000 Meter was: 1- Pe- dersen 4 min. 59.6 sec. 2. Haraldsen, 3. Hura, 4. Ekman, 5. Stack., 6. Thunberg, 7. Heiden (ge vallen). Langedijk was cvp dezen afstand niet gestart. Heiden verwierf een extra prijs als winnaar van de meeste temporonden. DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM Uitslag van de op 31 Januari gespeelde par tijen voor den onderlingen wedstrijd. C. F. VlsstS p6 Exel Jr. 2—0 F. A. BerkemeijerH. A. van Albs 20 Groep II: J. P. Exel Sr.G. Elsing 20 B. GabriëlH. Kroon 20 C. v. d. WerffA. Elsing 1—1 HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG: Dames: Concordia 2Rap. 1 2 uur Rap. 2—Rap. 3 10.30 our Rapiditas—D. O. S. 1 (Amsterdam) 3 uur Heeren: Rap. 1Rap. 2 9.15 uur RapiditasD. O. S. 1 (Amsterdam) 2 uur De eerste wedstrijd aan den Middenweg, de andere vier wedstrijden op het Politieterrein. PAARDENSPORT VEREEN. „DE HAARLEMSCHE MANèGE" De vereeniging „De Haarlemsche Manége'" zal a.s. Zaterdagmiddag de reeds tweemaal wegens hard bevroren grond, uitgestelde in- dividueele cross-country op de weilanden van „Mariënbosch" aan den Boekerodeweg te Aerdenhout houden. Te half drie wordt het parcours door de deelneemsters en deelne mers geloopen. Ongeveer drie uur zal de eer ste ruiter starten. LETTEREN EN KUNST BILJARTEN. Kampioenschap van Haarlem tweede klasse klein-biljart. De j aarlij ksche wedstrijden om den kampioenstitel van Haarlem en Omstreken tweede klasse zijn Woensdagaavond in het lokaal van De Korenbeurs voortgezet met de volgende partijen: pnt. brt. h.s. gew. A. J. Baart (B.V. D. E. S.) 150 25 23 6.— A. Timmer (B.V. Roozendaal) 93 24 17 3.87 H. Meewenoord (B.V. Haarlem-N.) 147 49 19 3.— D. J. Steffers (B'.V. De Korenbeurs) 150 49 12 3.06 A. Tabbers (B.V. Haarlem) 117 34 13 3.44 C, v. d. Berg (B.V. Haarlem) 150 34 27 4.41 C. v. d. Hoek (B.V. Haarlem) 132 45 20 2.93 P. A. Huijtooom B.V. Haarlem) 150 45 18 3.33 D. J. Steffers 114 26 13 4.38 A. J. Baart 150 27 26 5.55 Th. v. Noord (V.V. *t Blauwe Krijtje) 150 27 19 5.55 C. v. d. Hoek 132 26 32 5.07 De dagprijs (grootste serie) werd gewonnen door C. v. d. Berg. ini!i:iiiiiii!Uuniii!ir!!i!i!imciii[Ufliiiüniifli!iiini!iu:iEiiii:iiiiiiiüiiiiiiL'iuüiiuii!ii!i!ii,i llü „The Butcher „the Prince" en „Old Kate"; Het paard van den slager; Een ping-pong ranglijst; Kwantiteit en kwaliteit in de sport; Amateurboksers uit Engeland; Perry tenniskam pioen van Australië; Het team voor de cricket-testmatches; Uitnoodigingen aan Engeland; Stenhousemuir is arm; Een moeilijke taal; Nieuwe speler voor Chelsea; Enthousiasme met een valsch gebit; De populaire doelverdediger. T. H. C. 9 9 0 0 37—12 18 M H. C. 3 10 6 2 2 30—27 14 Alliance 9 6 1 2 27—14 13 Bloemendaal 3 10 5 0 5 27—25 10 Amsterdam 4 11 3 2 6 18—24 8 H. B. S. 2 9 3 1 5 18—18 7 Alkmaar 2 10 2 1 7 22—34 5 Strawberries 2 10 0 3 7 21—46 3 Pinokkio 2 8 7 0 1 39—9 14 T. H. C. 2 8 7 0 1 40—13 14 I. C. C 8 3 1 4 22—18 7 M. H. C. 4 8 3 0 5 23—39 6 Bloemendaal 4 6 1 1 4 10—25 3 Oh Kay 2 8 0 2 6 10—40 2 le KLASSE OOST P W 9 6 3 0 39—14 15 Deventer 8 4 4 0 22—10 12 Nijmegen 9 3 3 3 17—17 9 Arnhem 8 3 2 3 19—19 8 Zutphen S 3 1 4 11—11 7 Hengelo 7 2 1 4 6—25 5 Wageningen 7 0 0 7 5—23 0 Zoolang de wereld bestaat, zijn er altijd personen geweest, die meenden,e in de toe komst te kunnen lezen. Het is al begonnen met het Delphi's orakel, u weet wel, die juf frouw, die op een schommelstoel boven een walmend petroleumstel werd gezet, waar door haar zoodanig de dampen werden aan gedaan, dat ze links en rechts voorspellingen rondstrooide. Tegenwoordig is de zaak ver eenvoudigd, koffiedik en ei nemen de plaats van den schommelstoel in en het succes is er niets minder om. Het zou opmerkelijk zijn, als de waarzeg gerij ook niet tot de sport was doorgedron gen; niet alleen zijn er duizenden in alle landen, die iedere week probeeren de uitsla gen van een aantal voetbalwedstrijden te ra den, doch ook op de renbaan zijn er opti misten, die uit louter menschlievendheid voor een krats aan een ieder, die het weten wil, vertellen, welk paard beslist moet winnen. Het is wel eens amusant, eenige bekende „tipsters" van de Engelsche renbaan ten too- neele te voeren. Zooals men weet, worden in Groot-Brittannië bijna iederen dag wedren nen gehouden, waarvoor overgroote belang stelling bestaat. De Brit is nu eenmaal een liefhebber van een weddenschap en spitst reeds zijn ooren, wanneer iemand hem een „tip" voor de een of andere race geeft. Nu kan er geen race-meeting voorbijgaan, of tusschen het publiek treft men twee types aan, die aan iederen renbaanbezoeker bekend zijn, nl. „the Butcher" en „the Prince". The Butcher, eertijds een bekwaam slager, heeft waarschijnlijk gemeend, dat het. aardi ger is volbloedpaarden te zien loopen, dan oude, overleden knollen te verkoopen. Zijn stem en zijn costuum vormen het meest op vallende gedeelte van zijn verschijning en concurreeren heftig tegen elkaar, daar beide ontzettend schreeuwerig zijn. Al spoedig heeft hij, staande op een kist, een kring toe hoorders om zich verzameld en hij vertelt hen, hoe hij uit den mond van het paard zelf vernomen heeft, dat het voornemens is, te winnen. „Bedenk", zoo roept hij uit, „dat ge voor één penny de gelegenheid krijgt de grootste verrassing van het geheele seizoen deelachtig te worden en wanneer ge dan vanavond, ge bukt onder al het geld, dat ge door mijn tip hebt gewonnen, naar uw haardsteden zijt te ruggekeerd, dan zult ge zachtkens zuchten en zeggen: good old butcher, what a day"'. Een geheel ander type is „the prince". Het is geen huis-, tuin- of keukenprins, verre van dat, het is een rasechte Oostersche prins, die, gekleed in Aziatisch gewaad, op een goeden dag in Engeland verdwaald raakte en het sindsdien als zijn levensroeping beschouwt, zijn blanke broeders in te lichten over wat „des paarden" is. Zijn gang en houding zijn statig, gelijk het een vorst betaamt en deze indrukwekkende verschijning doet er het zijne toe, de menschen noodeloos geld uit den zak te kloppen. Eigenlijk komt dat meer dooi den schrik, want wie rekent er nu op, dat plot seling deze prins zijn geheimzinnige terug houdendheid laat varen en op schellen toon begint te schreeuwen: „ara, ara, ara, ik ben de groote ziener, ik weet, dat Driepoot de volgende race winnen zal, want het staat in de sterren geschreven". Van den schrik bijt men dan op zijn tong en men beeft al een penny betaald, voor men het weet. Ook hier is de tegenstelling aanwezig, in den persoon van „Old Kate". Dit is een heel oud vrouwtje van bijna negentig jaar, dat sinds menschenheugenis op elke renbaan programma's verkoopt. Als de koning op een race-meeting verschijnt neemt hij steeds een programma bij „Old Kate", zonder wie men zich geen paardenrenbaan in Engeland kan voorstellen. Nu wij dan zooeven toch over slagers spra ken. moet het volgende verhaal aan de ver getelheid worden ontrukt. Jaren geleden zou er een zeer belangrijke race gehouden wor den, waarvoor de beste paarden in den lande waren ingeschreven. In het Noorden van Engeland woonde een rijke slager, die ook een renpaard bezat, en alhoewel het dier geheel niet in de beste klasse behoorde, dit beestje voor den grooten ren had ingeschreven. Hoe zijn vrienden hem ook uitlachten en hem aanraadden, het paard uit de race te schrappen, het hielp niets en het dier kwam aan den start met een no teering van 200 tegen één. Het groote oogenblik was gekomen, doch juist, toen de starter het teeken wilde geven, rommelde een geweldige donderslag door het luchtruim, De starter schrok en liet de vlag vallen, doch het paard van den slager schrok het meest; het nam een sprong en zette er toen zulk een tempo in, dat het met twintig lengten won en het baanrecord verbeterde. Waar een onweer al niet goed voor is. De ping-pongspelers willen bij hun „groote broers" van het tennisveld niet achter blijven en hebben ook een wereldranglijst opge maakt. Hier volgen de eerste tien namen: Barna, Szabados, Bellak (allen Hongarije); Kolar (Tsjech); Haydon (Engeland); Lauter- bach (Tsjech); Kohn (Oostenrijk); David (Hongarije); Erlich (Polen) en Liebster (Oos tenrijk). De ook in ons land bekende Franschman Verger staat op de één en twintigste plaats. Hoewel ook in de sport de kwaliteit boven de kwantiteit gesteld wordt, is het toch van belang cijfers te vermelden, omdat daaruit blijkt, hoe algemeen verspreid de verschillen de takken van sport beoefend worden. Italië bijvoorbeeld, maakt door haar Olym pisch Comité bekend, dat zij beschikt over 59.843 geregistreerde voetballers, tegenover Frankrijk 140.162 amateurs en 376 professio nals. In het land van Mussolini zijn 817 rugbv- spelers, 38000 fietsers. 10.000 athleten. 8933 tennissers en 17.663 roeiers. Voor Frankrijk zijn deze cijfers resp.: 40.000, 35.000, 28.500, 40.000 en 6700. Voor liefhebbers van de bokssport valt er dezer dagen iets bijzonders te genieten. Een uitgezocht team Engelsche amateursboksers zal in Amsterdam tegen onze Hollandsche jongens die in Noorwegen zooveel succes oogstten, in den ring komen. Boksen als li chaamsoefening en als middel tot zelfverde diging zonder meer is altijd de belangstelling waard geweest en ongetwijfeld zullen deze Engelsche amateurs den beproefden Brit- schen stijl te aanschouwen geven, welke de sleutel is tot het boksen als sport. De Engelschman Fred Perry heeft met ten nissen een resultaat bereikt, dat geen land genoot van hem voordien heeft kunnen klaar spelen Perry heeft lil. zoowel het Amerika an- sche als het Australische k^rr'vnnnschap hee- ren-enkelspel gewonnen. Te Sydney versloeg hij den Wimbledonoverwinnaar Crawford met 6—3. 7—5, 6—1. Zooals steeds, was er ook nu weer felle concurrentie onder de Australische cricket spelers onderling. teneinde gekozen te worden voor de tour. die het vertegenwoordigen'' team v*>n bft gen-i«pn<-be't komenden zon1" naa'" vnor bat e,n~- len van de g°bruik?)üke vi'f toetswedstrii^e11 Tenslotte ziin de vo'gende soelers gekozen: Woodfull (Victoria, aanv.sider)Ponsford (Victoria), Bradman (N.Z. Wales). McCabe (idem); Kippax (idem); Brown (idem): Old- field (idem); Darling, Bromley, Ebeling, McCormick (allen Victoria); Walker. Grim- mett, Wall (allen Zuid-Australië), O'Reilly (N.Z. Wales) en Fleetwood-Smith (Victoria). In naam zijn het allen amateurs, in wer kelijkheid zijn het beroepsspelers. Er blijken verschillende landen te zijn, die gaarne dit seizoen een bezoek van het vertegenwoordigend Engelsche voetbalelftal zouden ontvangen. België. Hongarije, Portugal en Noorwe gen hebben een uitnoodiging aan de Foot ball Association gezonden. Bovendien had Noorwegen gevraagd, of Engeland bereid was, een amateur-elftal te zenden, teneinde mede te dingen in een tournooi tusschen de Noordelijke landen van Europa. Op dit laatste verzoek heeft de F. A. reeds afwij zend beschikt. De Schotsche tweede klasser Stenhouse muir zit met de handen in het haar. Niet, omdat de club geen goed elftal op de heen kan brengen. Integendeel, het team maakt kans op promotie en dat is het juist, het geen de heeren slapelooze nachten bezorgt. Want indien promotie hun deel wordt, ziét het er voor de club slecht uit. Dan im mers moet het elftal versterkt worden en hoogere loonen en reiskosten worden be taald. De publieke belangstelling is echter zoo gering, dat heeren bestuurderen heime lijk hopen op enkele nederlagen, waardoor de toestand zou blijven, zooals hij was. Vorige week schreven we over de maat regelen van de Duitschen Voetbalbond, welke inhielden, dat bij het bezoek van buiten- landsche ploegen, slechts Duitsch gespro ken mocht worden. Thans blijkt, dat het „Vaderland" in dezen niet alleen staat. Ook Wales komt op voor de eigen taal, hetwelk onoverkomelijke moeilijkheden voor vreem delingen moet opleveren. Wat denkt u bij voorbeeld van woorden als „canolwr-" en „gofalwr"? Dat beteekent scheidsrechter en doelverdediger. Onthoudt dat dus! De ,JEverton" rechtsbuiten Geldard, die in de Cupcompetitie van het vorige seizoen een groote rol speelde, zal binnen enkele idagen aan het Londensche Chelsea ver kocht worden Blackpool heeft den bekerwedstrijd tegen Stoke verloren. Dat is op zichzelf al treurig genoeg, doch nog verdrietiger was de er varing van één der trouwste supporters. Deze dacht door luid gejuich en aanmoe digingen zijn team tot groote daden te kunnen inspireeren. Tot aller consternatie opende hij daarbij zijn mond te wijd en zijn valsche gebit viel op den grond. Dit was niet het einde van het noodlot. Op hetzelf de oogenblik kwam er beweging in de dicht opeengepakte menigte; onze supporter ver loor het evenwicht en trapte op zijn zoo juist ter aarde gezonken gebit. Gevolg: een 3—0 nederlaag en drie dagen honger. Een vorig maal spraken we over concen tratie. Ditmaal is de populairiteit aan de beurt. Een beroemd doelverdediger ge weldig populair, slaagde er tijdens een be langrijken wedstrijd slechts met moeite in, een fel schot over de lat te stompen, waar bij de bal tusschen het publiek achter het doel terecht kwam. Na afloop van de match zat de keeper in een restaurant wat te eten. toen een jongeman op hem af kwam, zijn hand uit strekte en zeide: „Hoe maakt u het, Mr. Smith?" De beroemde doelman weifelde een mo ment, keek zijn bezoeker even aan en ant woordde: „Ik ken u niet". ..Kent u me niet", was de wedervraag: Herinnert u zich niet dat felle schot van hedenmiddag, hetwelk u over de lat stomp- Er. dat iemand uit hei uvb'.iek' teen dc ba! weer in het veld gooide?" „Ja zeker", zei de keeper, „deed u dat?" „Neen, dat was mijn neef". HET TOONEEL. De Jeugd en het Tooneel. In het laatst verschenen nummer van „Het Tooneel" klaagt J. G. de Haas terecht over de geringe belangstelling voor het tooneel van de tegenwoordige jeugd. „De waarachtige vrienden van het tooneel" zoo schrijft hij in een artikel over Kinder- tooneelstukken „moeten hoofdzakelijk ge zocht worden onder de ouderen en dat doet de vraag rijzen, wat er van het tooneel zal wor den, indien de tijd deze vriendenschaar sterk decimeert, terwijl geen groep van jongeren klaar staat om de open gevallen plaatsen te bezetten." De klacht over de geringe belangstelling voor het theater van de jeugd is volkomen ge grond. De jonge mensohen van tegenwoordig hebben hun hart verpand aan de bioscoop, maar in den. schouwburg ziet men hen zelden of nooit. Zij weten zelfs nauwelijks, wat het tooneel is. Ik heb herhaaldelijk jongelui ge sproken die mij precies wisten te vertellen in welke films Greta Gar bo, Mariene Dietrich of Emil Jannings hebben gespeeld maar nog nooit dé namen van Vera Bondam, Fie Carel- sen of Louis Gimberg hadden gehoord. Ik sprak onlangs een jongen die mij vertelde, dat hij elke week geregeld minstens één maal naar de bioscoop ging, maar die moest beken nen, dat hij slechts één keer in den schouw burg was geweest. Een ander wat ouder jong mensch, een student, die nu een harts tochtelijk liefhebber van het tooneel is, zei me, dat hij tot zijn 19de jaar nog nooit den schouwburg had bezocht, maar toen zeker al 'n 50 films had gezien. „Ik wist feitelijk niet, wat het tooneel was!" bekende hij ine. „Het tooneel interesseerde mij niet, omdat ik het niet kende." Het zal ieder trouw schouwburgbezoeker treffen, dat het publiek in het theater tegen woordig voornamelijk bestaat uit menschen van middelbaren en ouderen leeftijd. Jonge ■lieden ziet men er slechts bij uitzondering. Deze geringe belangstelling van de jeugd voor de dramatische kunst beschouw ik als een der grootste gevaren voor de toekomst van het tooneel en herhaaldelijk is bij mij de vraag gerezen, wat er gedaan kan worden om die belangstelling op te wekken. In de eerste plaats zal de steun moeten ko men van de ouders. Wanneer zij met mii van meening zijn, dat goed tooneel van belang rijke cultureele waarde is en het ons. men schen, in het leven een groote vreugde kan be reiden, dan zullen zij goed doen hun kinderen het tooneel te leeren kennen door hen nu en dan o. het behoeft volstrekt niet zoo dik wijls te ziin eens mede te nemen naar den schouwburg. De kosten behoeven toch waar lijk geen bezwaar te zijn, want jonge lieden zullen er zeker niets op tegen hebben om bij een tooneelvoorstelling op het .schellinkje" te zitten. Natuurlijk moet de keuze van het stuk steeds met oordeel geschieden. De ouders zul len zelf het best kunnen beoordeelen, wat hierbij rekening houdend met den smaak van hun kinderen 't meest voor hen geschikt is. Men weet niet half, wat een enkel schouw burgbezoek bij een kind kan uitwerken. Om iets te leeren liefhebben, moet men het toch eerst kennen. En hoe zouden de jonge lieden van tegenwoordig, die in hun smaak als het ware worden opgevoed in de bioscoop, het too nvel kynnen waardeeren, wanneer zij hiet nooit zien. Persoonlijk 'kan ik hier getuigen, dat ik mijn groote liefde voor het tooneel voornamelijk dank aan mijn ouders, dtie mij in mijn jeugd nu en dan meenamen naar den schouwburg, wanneer er goede voorstellingen werden ge geven van voor mijn leeftijd geschikte stuk ken. Ik herinner mij nog alle stukken, die ik in mijn jonge jaren heb gezien Vriend Frits, Dr. Klaus, Mijnheer de Senator, Mejonk- vrouwe de la Seiglière, Bataille de Dames, Du- rand en Durand met Willem van Zuylen in de hoofdrol Bjornson's Faillissement on vergetelijk voor mij met de twee Haspel sen en Catharina B'eersmans in de hoofdrollen Eerloos met Jan C. de Vos als Halma, Vorstenschool. Aleid, Marie Antoinette, om de voornaamste te noemen en de herinnerin gen aan die avonden behooren tot de mooiste uit mijn jeugd: Is het niet beter, dat kinde ren hierin geleid door hun ouders nu en dan goede tooneelvoorstellingen bezoeken dan dat ze ongecontroleerd 's middags naar films gaan, die nu niet bepaald altijd smaak-ontwikkelend zijn? Maar ook van den kant der tooneel- en schouwburgdirecties zou veel meer kunnen worden gedaan om de liefde voor het tooneel bij de jeugd te wekken. Wanneer zij het groote en dwingende be lang hiervan voor de toekomst van hun eigen kunst inzagen, zouden zij zeker meer hun aandacht hieraan schenken. Is men zich in tooneelkringen er wel voldoende van bewust, dat het tooneel op den duur ten doode ge doemd is, wanneer het jonge geslacht van he den ook later uit den schouwburg wegblijft? Waarom voor bepaalde hiervoor geschikte voorstellingen ik noem bijvoorbeeld Boef je niet toegangskaarten voor den halven prijs voor de jeugd beschikbaar te stellen? Heeft men hieraan eigenlijk ooit wel eens ge dacht? Of een bepaalde ranag- of rangen bijvoorbeeld balcon, parterre of amphitheater tegen zéér lage prijzen enkel toegankelijk te stellen voor bezoekers beneden 18 jaar? Ik zie hierin nog veel meer heil voor ons tooneel dan in de schoolvoorstellingen, al onderschat ik dan allerminst het belang van deze voorstel lingen voor de jeugd. Maar de schoolvoorstel lingen worden nog te veel beschouwd als aan vulling van het litteratuuronderwijs op de scholen en men beperkt zich bij de keuze der stukken voor die voorstellingen mijns in ziens ten onrechte bijna uitsluitend tot de klassieken, welke nu juist niet altijd het meest geschikt zijn om de harten van jonge men schen te verwannen of de liefde voor het too neel aan te wakkeren. Het is bijna wel zeker, dat de meeste jongens en meisjes een span nende film zullen prefereeren boven de opvoe ringen van stukken van-Schiller, Vondel. Bre- derode, of een Middeneeuwsch spel, zooals Ma- rieken van Nieumeghen of Glorian. Ik zou hun in de eerste plaats liefde willen bijbren gen voor het tooneel en ik bereik dat eerder met stukken als Mejonkvrouw de la Seiglière, Bataille de Dames, Mercadet, Boefje, De Wijze Kater, Cyrano, L'Aiglon, desnoods met Wel kom, Vreemdeling of De Vier Miillers dan met de oude klassieken. Men begrijpe mij goed: ik wil allerminst prulstukken voor de jeugd, maar stukken ook op de schoolvoorstellingen die jonge menschen boeien of amuseeren en die hun doen inzien, dat het tooneel minstens ik wil heel bescheiden zijn en niet in de vergrootende trap spreken even spannend, amusant en mooi kan zün als de film. Ik zou de jeugd h'efds wi'len bijbrengen voor het tooneel. opdat d;t in ds tcekomst niet geheel door de film zal worden verdrongen. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 14