Ontwapeningsvoorstellen van Engeland en Italië. De dollar gestabiliseerd De Britsche regeering vaster in den zadel. Jt: DONDERDAG 1 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 BUITENLAND. Engeland accoord met een sterkte van het Duitsche leger tusschen 200.000 en 300.000 man. Diensttijd van acht maanden. Afschaffing van zware tanks en controle op semi-militaire organisaties. Italië stelt o.m. voor afschaffing van den chemischen oorlog en verbod van bombardementen op de burgerbevolking Te Londen ls gisteravond in den vorm van een Witboek het memorandum gepu bliceerd.. waarin de regeering haar stand punt uiteenzet in de ontwapeningskwestie, Er moet worden voorzien in veiligheid, rechtsgelijkheid en ontwapening, aldus wordt verklaard. De Engelsche regeering is van meening dat de huidige vorm, waarbij de veiligheid wordt geregeld en welke vervat is in de eerste vier artikelen van de Britsche ont- werpconventie, van zeer groot belang is, doch dat zij daarenboven drie nieuwe artikelen zou voorstellen, waarvan een zou zijn het huidige art. 89 der ontwerp-con- ventie, waarin wordt verklaard dat de loyale ten uitvoerlegging der conventie een zaak is van gemeenschappelijk belang der onderteekenaars; ten tweede een arti kel, dat voorziet in een direct overleg in geval de permanente ontwapeningscom missie meldt dat een der partijen in ge breke blijft de conventie loyaal uit te voeren en ten derde wordt aangegeven dat de bedoeling van een dergelijk overleg is van gedachten te wisselen over de stappen welke genoemen moeten worden om den toestand te herstellen. Rechtsgelijkheid: De Britsche regeering verklaart-, dat practische toepassing van het principe van rechtsgelijkheid niet min der essentieel is dan dat van het principe der veiligheid. Ontwapening: De aandacht wordt ge vestigd op het feit, dat de Rijkskanselier bij de recente besprekingen vrijwillig heeft afgezien van offensieve wapens, hoewel de zwaarbewapende staten niet bereid zullen zijn hun bestaande bewapeningen prijs te geven. Daaruit volgt, dat een positieve bijdrage tot den ontwapening zou zijn, wan neer "de zwaarbewapende staten zouden helpen het niveau over de geheele linie lager te brengen, waardoor logischerwijze de eischen van Duitschland zouden worden verminderd. De regeering zou derhalve de volgende voorstellen willen doen, mits de overeen komst tien jaren zou duren: Effectieven: De suggestie der ontwerp-conventie was 200.000 man met een diensttijd van acht maanden als gemiddeld dagelijksch effec tief in Frankrijk, Duitschland. Italië en Polen. Duitschland eischt 300.000 man met 12 maanden diensttijd. De Britsche regeering is van meening. dat het principe der pari teit van meer belang is dan de cijfers en zij gelooft dat het niet te moeilijk zal zijn deze cijfers aan te passen tusschen 200.000 daï door de meeste mogendheden wordt geprefereerd en 300.000. Er zal geen langeren diensttijd worden vastgesteld, indien zulks de algemeene wensch is. Het proces der standardiseering zou in vier jaar moeten worden voltrok ken. Militaire oefening buiten militair ver band van personen, die den dienstplichtigen leeftijd hebben, zou worden verboden; een permanente automatische controle op de naleving van het verbod moet worden ïn- igesteld. De voor Duitschland geldende beperkin gen inzake luchtafweergeschut zouden ver dwijnen. Het maximum-kaliber voor vaste defen sieve artillerie aan de grenzen en in forten zal bij internationaal accoord worden vast gesteld. Tanks boven de 30 ton worden vernietigd aan. het eind' van het eerste ver dragsjaar. die boven de 20 ton aan het eind van het derde jaar en die boven de 16 ton aan het eind van het vijfde jaar. •Het in de Britsche conventie voorgestelde internationale onderzoek zou aan het eind van het derde jaar plaats hebben. De Britsche regeering zou er geen bezwaar tegen hebben, dat het nieuwe Duitsche leger met korten diensttijd beschikte over tanks met een kaliber van ten hoogste zes ton. Wat het mobiele geschut betreft zou de Britsche regeering de voorkeur geven aan een maximum-kaliber van 1/15 m.M..; zij is echter bereid aan het nieuwe Duitsche leger kanonnen van 155 m.M. toe te staan. Militaire luchtvaart: Indien de perma nente ontwapeningscommissie na verloop van twee jaar niet besloten heeft tot af schaffing dezer luchtvaart, zouden alle landen het recht moeten bezitten mili taire vliegtuigen te bezitten. In de acht volgende jaren zouden de landen dan in etappes hun militaire luchtvaart moeten uit breiden of inkrimpen. Door deze etappes krijgt Duitschland pariteit met de voor naamste lu chtvaar tm ogend heden. Wat de vlootbewapening aangaat houdt de Engelsche regeering zich aan het ma rine-hoofdstuk van de conventie, doch is bereid voorstellen te doen inzake een een voudiger regeling, wanneer dit noodig ge acht mocht worden met het oog op de spoedige nadering van de vlootconferentie. Wat de controle tenslotte betreft wil de rsgeering instemmen met de toepassing van een systeem van permanente en auto matische controle wanneer overeenstem ming op alle punten is bereikt welke van kracht zou worden tegelijk met de ver plichtingen van de conventie. Bij de besprekingen welke op 3 en 4 Januari j.l. te Rome hebben plaats gehad tusschen Mussolini en Simon, heeft de leider der regee ring den minister van buitentenlandsche za ken van Groot Brittannië mededeeling ge daan van een document dat het Italiaansche standpunt over den stand der ontwapening en haar perspectieven weergeeft. In het memorandum wordt geconstateerd, dat men het doode punt moet overwinnen en wijst men op de noodzakelijkheid dat iedere regeering haar verantwoordelijkheid kent, een definitieve houding in te nemen en deze bekend te maken. 1) Afschaffing van den chemischen oor log; 2) Verbod van bombardement op burgerbe volkingen in afwachting van meer radicale maatregelen; 3) Beperking der militaire uitgaven van mogendheden, die niet door overeenkomsten zijn gebonden tot het huidige niveau. Ten aanzien van de effectieven is Italië bereid te handelen op de basis van status quo en de beperking, welke in ae Duitsche voor stellen is vervat. De herziening der vlootbewapening en de eventueele status van de Duitsche vloot zal op de volgende vlootbij eenkomst moeten wor den behandeld. Tenslotte herinnert het document aan het Pact van Vier en het Pact van Locarno in ver band met de veiligheidsgaranties. Het pact van Vier behoudt zijn waarde door de hierin vervatte permanente en methodische samen werking der groote mogendheden. Andere di plomatieke garanties tegen aanvallen zijn niet noodzakelijk, terwijl de terugkeer van Duitschland te Genève een bijdrage zou zijn voor de veiligheid. Tenslotte wijst de Italiaansche regeering op de noodzakelijkheid dat de gedachten wisse ling welke thans wordt gevoerd eindelijk zoo veel voortgang zal maken, dat een bijeenroe ping der ministers van buitenlandsche zaken of regeeringsleiders der vier groote mogend heden gerechtvaardigd zou zijn, eventueel met deelneming van vertegenwoordigers van andere belanghebbende landen. Oostenrijk. Zuiveringsactie van majoor Fey in Tirol. Bondskanselier Dollfuss heeft een nieuwe proclamatie uitgevaardigd tot het Oosten- rijksche volk. Er wordt een algemeene zuive ringsactie aangekondigd voor Tirol. Fey wordt belast alle vijanden van den staat tot rede te brengen en de verordening inzake de opheffing der organen van de landen en ge meenten van toepassing te brengen. Voorts wordt de commissaris voor personeelszaken belast in den zin der nieuwe ambtenarenver- ordening onverwijld zijn werkzaamheden aan te vangen. Wie zich tegen de bondsregeering keert, wordt verklaard tot vijand van volk en vaderland, dien elementen wordt de strijd tot het uiterste aangezegd Frankrijk. Reorganisatie van het departe ment van koloniën. Reuter meldt uit Parijs: Het nieuwe Fransche departement van Overzeesche Gewesten, dat onder De Jouve- nel's leiding is geplaatst, beoogt, met hand having der diverse administratieve en econo mische stelsels een nauweren band te schep pen tusschen Frankrijks koloniale bezittin gen, welke steeds onder het ministerie van Koloniën hebben geressorteerd, de protecto- raats- en mandaten gebieden, die onder bui tenlandsche zaken behooren, Algerië, dat on der binnenlandsche zaken ressorteert, en de Sahara-gebieden. wier beheer tot de compe tentie van het ministerie van oorlog behoort. Deze reorganisatie was reeds lang bepleit door velen, die de decentralisatie der bevoegdhe den als een groot inconveniënt beschouw den. ENGELSCH RADIOSTATION BEDREIGD. 165 M. HOOGE ANTENNEMAST STAAT OP INSTORTEN. LONDEN, 1 Februari (V. D.) In de 165 Me ter hooge antennemast van het radiostation der Britsche admiraliteit te Waltham bij Grimsby is brand uitgebroken. Het vuur, dat op ongeveer 10 meter af stand van den top begon, kruipt langzaam omlaag. Het is onmogelijk het vuur te be strijden en men vreest, dat de mast elk oogen- blik zal instorten en zal neerkomen op de er onder staande gebouwen, waar de di'aadlooze installaties zijn opgesteld. De mast bestaat uit met hout bekleed staal. NAT SOC. AFRIKAANDERS IN BOTSING MET JOODSCHE STUDENTEN JOHANNISBURG. 31 Jan. (V.D.) Heden avond heeft te dezer stede een botsing plaats gehad tusschen nat. soc. Afrikaanders en een afdeeling Joodsche studenten, die in auto's naar een vergadering van de nat. socialisten waren getrokken en daar tusschenbeide kwa men. De politie slaagde er na een half uur in de tegenstanders te scheiden en de rust te herstellen. Een man werd zoodanig ge wond, dat hij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. JAPAN ERKENT DE CUBAANSCHE REGEERING. TOKIO. 31 Januari (V.D.) Officieel wordt medegedeeld, dat Japan de nieuwe Cubaansche regeering heeft erkend, waar van door bemiddeling van den Japanschen zaakgelastigde te Havanna mededeeling aan de Cubaansche regeering is gedaan. Goudswaarde op 59,06pCt. vastgesteld WASHINGTON. 31 Januari. Gebruik ma kend van de hem door de nieuwe monetaire wet verleende volmachten heeft de president der Vereenigde Staten, Roosevelt, de goud- waarde van den dollar vastgesteld op 59.06 procent. De regeering zal, naar de Tel. verneemt, al het goud, dat aangeboden wordt, aan- koopen tegen 35 dollar per ounce. De waar de van den dollar zal op deze basis dus f 1.4765 bedragen. De proclamatie van Roosevelt zal onmid dellijk van kracht worden. Het goudgehalte van den dollar zal 15 5 21 grain goud bevat ten in plaats van 25,3 grain zooals tot dusver. Roosevelt heeft verklaard, dat hij deze maatregel genomen heeft ten einde de bin nenlandsche goederenprijzen te doen stijgen en „den Amerikaanschen handel tegen aan vallen van buiten af" te beschermen. MISLUKTE AANSLAG OP Mgr. FAULHABER. Schoten door een venster van zijn ontvangvertrek gelost. ROME. 31 Jan. (Reuter.) De Paus heeft aan den Duitschen kardinaal Faulhaber een te legram gezonden, waarin hij zich met den kardinaal solidair verklaart ten aanzien van de aanvallen, die de Beiersche minister in een rede op Faulhaber heeft gedaan. Ook kar dinaal Pacelli heeft aan Faulhaber een tele gram gezonden, waarin hij protesteert tegen de tegen kardinaal Faulhaber gerichte be toogingen en hem er mee gelukwenscht, dat hij is ontsnapt aan den op hem gepleegden aanslag, waarbij revolverschoten werden ge lost op het paleis van den aartsbisschop. De ..Osservatore Romano" geeft een be schrijving van den aanslag op kardinaal Faulhaber, volgens welke in den nacht van Zondag op Maandag door een sluipmoorde naar twee schoten moeten zijn gelost op een van de middêlste vensters van het ontvang vertrek van mgr. Faulhaber. De studeer- en slaapkamers van den kardinaal zijn hier vlak naast. De schoten hebben een ruit versplin terd. doch niemand gewond. Volgens het blad moet worden aangenomen dat de schoten zijn gelost, juist toen de kar dinaal zich in de kapel beyond, welke tot het bisschoppelijk paleis behoort. Kardinaal Faulhaber heeft althans het geluid der scho ten niet gehoord, terwijl hij toch tot midder nacht in zijn studeerkamer is geweest en toen naar bed is gegaan. In dat g'-eval moet de aanslag zijn gepleegd om kwart over acht. Eerst 's morgens toen de gebroken ruit werd ontdekt, werd de politie van den aanslag op de hoogte gesteld en is een onderzoek inge steld. Aldus een bericht van United Press in de Telegraaf. DR. OTTO STRASSER CONTRA HITLER. EEN „COMITé VAN ACTIE DER DUITSCHE REVOLUTIE" TE PRAAG. Dr. Otto Strasser (de broer van Gregor), die in vroeger jaren een der voornaamste mede werkers van Adolf Hitler is geweest doch later met den Nazi-leider wegens meeningsverschil gebroken heeft, vertoeft sinds eenigen tijd te Praag, waar hij op den eersten verjaardag van het derde rijk een „comité van actie der Duitsche revolutie" heeft gesticht. Dit comité, aldus lezen wij in de NR.Ct. stélt zich ten doel „den strijd tegen het Hitler-fascisme te centraliseeren en de grondslagen te leggen voor de stichting van een nieuw, vrij Duitsch land. „Als orgaan van het comité zal een weekblad verschijnen, dat „De Duitsche Re volutie" heet. Strasser constateert in een manifest, dat het kapitalisme in Duitschland zijn „heil- looze" machtspositie" heeft behouden en dat de grootsche idee der volksgemeenschap in een afschuwelijke partij dictatuur is verstikt Verder leest men in het manifest: „Tegenover he-t imperialisme van na den oorlog, dat den ondergang van Europa dreigt te veroorzaken, stellen wij den onafhankelijk heidszin van vrije, zelfstandige volken, die in op behartiging van gemeenschappelijke be langen berustende samenwerking de veilig heid en de toekomst van Europa tegen de oude en nieuwe wereldrijken waarborgen". „Binnen dit kader ligt ook de oplossing van het vraagstuk der Europeesche minderheden, waarbij het Jodenvraagstuk vooral zoo acuut geworden is. De minderheden moeten die in schakeling vinden, welke hun eigen leven evenzeer waarborgt als de belangen van den betrokken Staat, in welken zij een minder heid vormen. ,Het comité van actie zal deze eischen en denkbeelden vooral onder de jeugd propa- geeren en dus wekt het alle Duitsche socia listen, alle Duitsohe revolutionnairen en strijders voor de vrijheid op, den strijd te organiseeren: tegen het internationale kapi talisme en voor het nationale socialisme: tegen fascisme en reactie en voor volks gemeenschap en zelfbestuur; tegen het verdrag van Versailles en ieder en anderen vorm van imperialisme en voor Duischland's vrijheid in een vrij Europa". Verlenging van haar mandaat verwacht. (Van onzen correspondent). DIMITROF NOG STEEDS NIET OP VRIJE VOETEN. LEIPZIG. 31 Januari (V.D.) De moeder van Dimitrof en een van zijn zusters hebben Dinsdag weer een bezoek aan Dimitrof kun nen brengen. Na afloop van dit bezoek hebben de beide vrouwen er zich bij de politie over beklaagd, dat ondanks de verzekeringen, dat spoedig een beslissing zou worden genomen, nog steeds niets is vernomen omtrent den datum van invrijheidstelling van Dimitrof. De poli ce verklaarde dat zij geen enkele inlichting kon geven. Het Britsche parlement is bijeengekomen onder gewichtige omstandigheden. Het zal meer dan ooit zijn waarde moeten aantoonen in het aangezicht van hachelijke vraagstuk ken en nieuwe bestuursopvattingen die al- lerwege volksvertegenwoordiging als deel van democratisch bestuur bedreigen, hier meer daar minder. Het Britsche parlement van 1934 zal de bevolking het overtuigend bewijs moeten leveren dat het een doeltreffend mid del van bestuur is. Ook in Engeland worden, voor het eerst in 300 jaren, democratische instellingen bedreigd. Alleen het parlement zelf kan de bedreiging afwenden. Het onheilspellend gerommel van ophan den dictatoriale actie, dat links en rechts uit de uiterste vleugels van het gebouw der par tijen Ls opgestegen, heeft meer saamhoorig- heid gebracht onder hen die in het groote midden-gebouw verwijlen. De nationale re geering is haar derde jaar ingegaan en heeft de voorspellingen gelogenstraft. Ze is vaster vereenigd dan ooit. In de dichte gelederen der Conservatieven is onmiskenbaar een be weging naar links merkbaar. Het aantal li berale, radicale, socialistische Conservatie ven eens ongehoorde begrippen groeit zienderoogen. Vele jonge Conservatieven niet steeds jong in jaren maar wel in politiek spannen samen om hun Die Hards te ver loochenen. Liever zien zij de Partij verdeeld in een vierde partje reactionnairen en drie kwart vooruitstrevenden dan een verzwak king van het nationaal karakter van het landsbestuur. MaoDonald heeft tot heden niet den min sten indruk gemaakt met zijn redevoeringen ten bate van de nationale regeering. Leege redekunst kenmerkte zijn optreden. Part ij - zuchtige tegenstanders maakten 'het hem moeilijk met schampere opmerkingen en spottend geloei. De Premier vroeg er om met zijn schoonklinkende maar holle phraseolo- gie. Maar de meerderheid, de groote meer derheid, van zijn gehoor al kon het geen troost vinden en geen warmte voelen bij MaoDonald's pleidooien voor de regeering kon nochtans geen instemming geven aan de partijzuchtigheid, welke zich openbaarde. Het denkbeeld van een nationaal bestuur is ge liefd. Partijbestuur blijft in ongenade. Veel ontevredenheid blijft zich uiten over de wijze waarop de nationale regeering haar taak ver richt. Maar veelal kan men bij de ontevrede nen tusschen de regels door lezen dat het niet zoo zeer gaat tegen de nationale regee ring als tegen haar aarzelende en weinig doortastende hand. Het gevoelen wint veld dat er op het oogen- blik geen verscheidenheid van keuze is. Do keuze is in elk geval niet tusschen een na tionaal bestuur en een partij-bestuur maar tusschen een nationaal bestuur en een dicta tuur. De schrik voor dictaturen zit er bij po litici en de bevolking in. En aangezien be stuur op den huidigen grondslag het beste bolwerk daartegen wordt geacht is er reden te gelooven aan Baldwin's voorspelling van onlangs, dat nl. de regeering een lang leven voor de boeg heeft en bij de volgende alge meene verkiezingen haar mandaat zal ver lengen. A. K. VAN R. DE RUSSISCHE STRATOSFEER BALLON VERONGELUKT. Gondel met drie lijken gevonden. Tragisch slot van een recordvlucht. BERLIJN, 31 Januari (V. D.) Uit Reval wordt gemeld, dat de Russische Luchtvaart Maatschappij „Ossoaviachim" van verschil lende Russische radiostations bericht heeft ontvangen, dat de lijken der Russische stra- tosfeervliegers op een afstand van eenige honderden kilometers van Moskou zouden zijn gevonden. De berichten zijn tot nog toe echter zoo verward, dat men nog geen en kele definitieve conclusie er uit kan trekken. In opdracht van den chef van den Russi- schen militairen en civielen luchtvaartdienst zijn eenige vliegtuigen vertrokken naar de plaats, waar de lijken gevonden zouden zijn, om een onderzoek in te stellen, MOSKOU. 31 Januari (V. D.) In de zitting van heden van het communistische partij congres der Sovjet Unie deelde de eerste se cretaris. Jenoedkidse, betreffende het ver ongelukken van den stratosfeerballon het volgende mede: Gisteren tusschen half vier en vijf uur is de losgeraakte gondel van den stratosfeer ballon „Syrius" (Ossoviachim) I in de buurt van het dorp Podisjki Ostrog, op ongeveer 8 K.M. ten Zuiden van het station Kadosjl aan de spoorlijn Moskou-Kazan, neergestort. Door den schok geraakte het hulsel van den ballon los. De gondel is gevonden met de lij ken der drie verongelukte vliegers. Volgens ooggetuigen hebben bij het losraken van het hulsel twee ontploffingen plaats gehad. De lijken der drie verongelukte stratosfeervlie- gers werden liggende in den gondel gevon den. Een der slachtoffers is onherkenbaar verminkt. Alle voorwerpen in den gondel zijn vernield. DUITSCHE RIJKSWEER GEEFT TROMMELS AAN DE SCHOTSCIIE HOOGLANDERS TERUG BERLIJN, 31 Jan. (V.D.) Hedenmiddag te 12.30 uur heeft in de groote zaal van het Rijksweerministerie de plechtige overhandi ging plaats gehad van de trommels der Schot- sche Hooglanders, die dezen in 1914 in Os- tende hebben moeten achterlaten en welke toen in handen van de Duitschers vielen. De Rijksweerminister Von Blomberg, heeft de trommels met een korte rede aan den commandant der Schotsche Hooglanders Sir John Hamilton overgedragen. CIPIER DOOR GEVANGENE MISHANDELD. ACHT MESSTEKEN GEKREGEN. Een gedetineerde in de bijzondere strafge vangenis te Scheveningen heeft een gevan genbewaarder mishandeld. De „Res.-bode" ver telt hierover het volgende: Een cipier was belast met het toezicht in een lokaal, waar eenige gevangenen werk zaamheden verrichtten. Op een tafel lagen gereedschappen, waaronder twee messen. Een der gevangenen, die reeds meer von nissen achter den rug heeft en ook al meer malen een dreigende houding tegen zijn be wakers had aangenomen riep plotseling op dreigenden toon, dat er een spiegel in het werklokaal moest komen. De bewaarder antwoordde dat de gevan gene een andere houding aan te nemen had, waarop deze een der op ta/el liggende mes sen greep en daarmee den bewaarder te lijf ging. Deze liep een achttal messteken op aan gelaat en handen. Het gelukte hem ten slotte om de deur te openen en alarm te ma ken. waarna de woesteling overmand werd. De gewonde cipier zal voorloorjig geen dienst kunnen doen. =Wf RADIO-PROGRAMMA SECRETARIS CENTRALE JEt'GDRAAD. De minister van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen heeft aan den Centralen Jeugd raad als secretaris toegevoegd jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, commies bij het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. VRIJDAG 2 FEBRUARI. HILVERSUM 1875 >1. 8.00 VARA. Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Gramofoonmu ziek. 10.45 Orgelspel door Cor Steyn. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 AVRO. Ensemble Otto Hendriks afgewisseld door gram. muz. 2.30 Voordracht door Marianne.van Dam. 3.00 Vioolrecital door Sam Tromp; aan den vleugel Egbert Veen. en gramofoonmuziek. 4 00 VARA Overschakeling naar Kootwijk. 4.15 Gramo foonmuziek. 4 30 Na schooltijd. Ary van Nierop vertelt. 5.00 VARA Klein Orkest olv. H. de Groot. 6.00 De Notenkrakers olv. Daaf Wins. 7.00 Socialisme en wereldbeschouwing. Drs. Leo Frank. 7.20 Flierefluiters olv. Jan v. d. Horst mmv. Ruby King. zang. 8.00 VPRO Cursus ..De boeren in onze volksgemeen schap" I. Inleiding. Spr. Prof. Ir. W. Scher- merhorn. 8.30 Concert. 9.00 Cursus: Geloof en ongeloof, n. De oorzaak van het ongeloof. Ds. F. H, G. van Iterson. 9.30 Concert. 10.15 Beschouwing over gedachten uit de moderne Fransche literatuur. I. Eduard Estannié. Spr. mej. Dr. A. Duinker. 11.00 VARA. Gramo foonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN 301 M. 8.00 NCRV. Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek. 10 30 Morgendienst door Ds. J. Gillebaard. 11.00 Ensemble v. d. Horst. 12.00 Pol. ber. 12.15 Gram muziek 12.30 En semble v. d. Horst. 1.30 S. P. Visser, orgel. 2.30 Lezen van Chr. lectuur. 3.00 Het Haagsche trio. 3.45 Rustpoos. 4.00 Haagsch trio. 5.00 Gram. muz. Septet o.l.v. Piet van der Hurk. 6.30 Aanleg en verbetering van den siertuin, door A. J. Herwig. 7.00 Pol. ber. 7.15 Ned. Ohr. Persbureau. 7.30 Literair halfuurtje. De Friesche dichter R. P. Sybesma, door K. Fok- kema. 8.00 Muziekcorps van het regiment Genietroepen „De Geniemuzlek" te Utrecht olv. W. v. Erp. 8.40 Liederen recital door Ecert Miedema. tenor. Jan van 't Hof aan den vleugel. 9.00 A. Hijmans: Regeling van schooltijden p de Lagere Scholen. 9.30 De Geniemuziek. 10.00 Vaz Dias. 10,10 Verv. Liederen recital door Evert Miedema. 10 30 Gram. muz. Mendelssohn programma ter herdenking van zijn geboortedag 2 Februari 1809. 11.30 Gewiid Programma. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG 1304 M. Hollandsche avond; gevarieerd orgelcon- cert. 800 recital. 9.00 vioolrecital. 9.55 sym- phonieconcert. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Kleine orkest van het NIR. olv P. Leemans. 5.20 Svmpho- nie-orkest o.l.v. Jean Kumps. 7.05 Ohooln- recital. 8.20 Symphonie-orkest van het NIR. olv. Jean Kump 9.35 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek, KAI.UNDRORB 1261 M. 11.20 Bendix' ensemble. 2.20 omroeporkest olv.Emil Reesen. 9.35 Omroeporkest olv. Launy Grondahl. 10.20 Teddy Petersen's dansorkest. BERLIJN 357 AI. I.55 Svmphonieconcert van Mozart. HAMBURG 332 M. 10.50 Concert. 11,40 vervolg. 12,20 Gramofoon muziek. 1.35 idem. 3.20 Omroepsymphonie- orkest o.l.v. Gerhard Maasz. 5.50 Gramofoon muziek. LANGENBERG 456 M. 11.20 Symphonleorkest o.l.v. Bruno Weiers- berg. 12.55 Philharmonïeorkest van Suttgart ol.v. H. Holtzwart. 2.20 Kamermuziek. 3.20 Vesperconcert. 3.20 Jeugdkoor 9.55 Gramo foonmuziek. 11.20 Concertgebouworkest olv. Dr. Willem Mengelberg. DAVENTRY 1500 AI. 12.20 Orgelrecita! 12.50 BBC-dansorkest o.l.v. Henry Hall. 1.35 Northern Studio oi-kest olv. John Bridge. 4.50 Metropole Hotelorkest olv. Emile Colombo. 5.35 Dansmuziek. 8.20 BBC- Theater orkest 9.55 Radio Militair orkest. 11.10 Harry Roy en zijn Band. PARIJS EIFFEL 1446 M. 12 50 Concert. 7.50 Haydn-concert. PARIJS R. 1796 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 Gewijde muziek. MILAAN 369 M. 7.20 Gramofoonmuziek. 8 00 Idem. 8.20 Sym- phonieconcert, o.l.v. Previtali. ROME 421M. &20 Concert. 5.20 Gramofoonmuziek. 8.05 Populair concert. 9.05 Concert. WEENEN 507 AI. 4.25 Zweedsche muziek. 10.20 Gramofoonmu ziek. WARSCHAU 1411 M. 4 .35 Populair concert door een harmonie orkest. 7.35 Symphonieconcert. 10.10 Dans muziek. BEROAIUNSTF.R 540 AI. 3 20 Omroenorkest o.l.v. H Neppach. 4.35 Om- roepkleinorkest o.l.v Max Scherbaum 6.50 Benatzkyconcert. 3.45 Zwitsersche muziek door een omroeporkest olv. Gilbert.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5