I VRIJDAG 2 FEBRUARI 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 BINNENLAND (Zie ook pagina 4). DE DOLLAR-PROCLAMATIE. Het oordeel van dr. C. J. K. van Aalst Naar aanleiding van het feit. dat de pre sident der Vereenigde Staten. Roosevelt, de goudwaarde van den dollar heeft vastgesteld op 59.06 pet. der oude pariteit, heeft een verslaggever van hei Persbureau Vaz Dias met betrekking tot deze beslissing de mee ning gevraagd van den president der Neder- landsche Handel Maatschappij, den heer dr. C. J. K. van Aalst, De heer Van Aalst deelde mede dat op het oogenblik weinig redenen en ook te wei nig positieve gegevens zijn om een van opti misme getuigend oordeel uit te spreken. On tegenzeggelijk is het van belang dat de goud landen er een „compagnon" hebben bijge- kregen, doch tevens dient rekening gehou den te worden met de mogelijkheid dat pre sident Roosevelt weer op zijn beslissing zal terugkomen. Bovendien is het de vraag of de goudlanden op den duur gediend zullen zijn met een pariteit van den dollar, waar van de telegrammien thans gewagen. Er schuilen in een dergelijke gang van zaken ongetwijfeld gevaren; zoo kan de verhouding tusschen een op gemelden voet gestabiliseer- den dollar en onzen gulden zeker niet gun stig worden genoemd. Daarnaast is nog on bekend. welke maatregelen Engeland zal ne men ten aanzien van het pond sterling, zoo dat met dat alles aldus dr. Van Aalst afwachten voorloopig de boodschap blijf. Het oordeel van den heer Gottfr. H. Crone. Ik beschouw dit besluit aldus de heer Crone, Voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam van groot belang omdat hier de eerste stap is ge daan tot uiteindelijke stabilisatie van den dollar. Immers is de goudwaarde van den dollar thans op een nieuwe basis vastgesteld en treden we dus in een nieuwe phase, waar bij een eind is gekomen aan den ,,z we venden" dollar, welke gegolden heeft van 18 April 1933 af. Toch is ook hier nog niet geheel vol daan aan de eischen van stabilisatie, aange zien President Roosevelt zich de bevoegd heid voorbehoudt, om. als het hem goed dunkt, een nieuwe beslissing te nemen. Er blijft dus ..een slag om den arm" aanwezig. Wat de verhouding tot den gulden betreft, is. vervolgde de heer Crone. vandaag op de beurs gebleken, dat de markt de nieuwe ba sis nog niet als permanent en stabiel be schouwt. omdat he> zich voordoet dat de koers van den dollar heden niet is ge daald tot het punt dat zou overeenkomen met de goudwaarde, zoodat dus de markt nog steeds de waarde van den dollar hooger acht dan de nieuwe officieele goudwaarde. Ondanks de bezwaren, die tegen een waarde als waarvan thans sprake is, ontwikkeld zou den kunnen worden, blijf ik Roosevelt's be schikking een verblijdend teeken noemen, omdat alles beter is dan een zwevende valuta. NOG EEN SLACHTOFFER DER MAZELENEPIDEMIE. VIJFDE KIN D UIT ééN GEZIN OVERLEDEN. Gisternacht is in het Ziekenhuis te 's Her togenbosch nog een knaapje, slachtoffer van de mazelenepidemie te Alem, overleden. Diep tragisch is het dat dit het vijfde kind uit één gezin is, dat binnen enkele weken aan de mazelen is overleden. Ook het zesde kind van dit gezin ligt nog ernstig ziek in het ziekenhuis in Den Bosch. In dit ziekenhuis worden thans nog vier kinderen uit Alem verpleegd. WERKVERRUIMING IN DE DIAMANTNIJVERHEID. Weer arbeid voor ongeveer 2500 man. HET DOLÏVES-PLAN WORDT OPGEHEVEN Reeds geruimen tijd zijn zeer belangrijke besprekingen gaande, welke ten doel hebben, de zoo noodlijdende Amsterdarasche diamant industrie te doen herleven. In het belang van de zaak kunnen voors hands omtrent den aard der besprekingen nog geen nadere publicaties gedaan worden Maar wel kan gezegd worden, dat, wanneer in de aangelegonhe'd. welke voor de hoofd stad van buitengewone beteekenis is. de ver dere onderhandelingen slagen, hetgeen, naar wij vernemen te verwachten is. dan gerekend kan worden op een aanzienlijke verbetering voor deze van ouds voor Amsterdam belang rijke industrie. De onderhandelingen zijn gevoerd tusschen het Rijk, de gemeente en bij de industrie naast betrokkenen en met name hebben voor al de heer A. Asscher, dr. Henri Polak en ook de burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt. een groot aandeel gehad in de voorbe reiding en de verdere besprekingen. Men schat, dat xxiet minder dan 2500 diamantbe werkers weer aan het werk kunnen komen en voorts dat ten gevolge van de herleving der diamant-industrie tal van indirecte voor- deelen zullen worden bereikt. Een verheugende mededeeling dus. Gezien den ernst, waarmede de onderhandelingen zijn gevoerd, en de personen, die zich met deze zaak bezig houden, zal zeer waarschijn lijk binnen korten tijd het zoozeer verlangde resultaat bereikt worden. Wij zeiden reeds, dat thans de bijzonder heden van het plan nog niet medegedeeld kunnen worden. Op Maandag a.s. zal een slotbospreking gehouden worden en eerst na dat tijdstip zal het mogelijk kunnen zijn, be kend te maken hoe het geheele plan uitge voerd zal worden. Bij de onderhandelingen waren de organisaties in de industrie, ook de Algemeene Juweliersvereeniging niet rechtstreeks betrokken. Wat thans nog we! medegedeeld kan wor den is het feit- dat bet bekende plan-Dou- wes, waaronder tot nu toe 5 a 600 diamant bewerkers werk gevonden hadden, buiten wer king gesteld worden. Donderdag is aan de betrokkenen medege deeld, dat de arbeid, vervuld volgens de be palingen van het Douwes-plan. zal ophou den en dat de arbeiders nog veertien dager, gelegenheid krijgen om werk, verricht volgens dat pJan, af te maken. (Tel.) WERKVERSCHAFFING TUINDERS. AAN RICHTLIJNEN AANGEGEVEN. Reeds eenige jaren heeft men in tuinbouw- kringen, en vooral ook in het Westland, de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn, werklooze arbeiders in de tuinen tewerk te stellen, met toeslag op het loon van gemeente wege. Naar de „Nederl." verneemt is nu dezer dagen een conferentie gehouden tusschen den directeur-generaal der Werkverschaffing ten Departemente en gemeentebesturen in het Westland. Tevoren hadden genoemde ge meentebesturen onderling overleg gepleegd, teneinde met een afgerond voorstel te kun nen komen. De aangelegenheid bleek echter uiterst moeilijk te regelen. Na een zeer langdurige conferentie werden de gemeentebesturen het eens, dat de vol gende gedragslijnen dienen te worden ge volgd: 1 met de financieele draagkracht van den tuinder kan geen rekening worden gehouden; 2 als norm voor het al of niet tewerk stel len van werkloozen bij tuinders wordt geno men het aantal min of meer vaste werklieden dat de tuinder op 1 Maart 1933 had; 3. de regeling wordt stopgezet gedurende het tijdvak van 1 Mei16 Juli a.s.; 4. het loon van een werklooze, die tewerk wordt gesteld, wordt bepaald op f 1.50 boven het bedrag dat hij anders in de steunregeling zou genieten; 5. de werkgever betaalt in het loon f 7 per week, de rest de gemeente; 6. voor de uitvoering der regeering wordt de commissie voor de werkloozenzorg met één of meer leden van het veilingbestuur uit gebreid; 7. met den aard van het werk wordt geen rekening gehouden. Bij de gehouden conferentie heeft de direc teur-generaal toegezegd, de bovenstaande regeling met den minister te zullen bespre ken. De medewerking der Regeering voor een en ander is in verband met de subsidie-rege ling onontbeerlijk. LAGE WATERSTAND BIJ LEMMER. Tengevolge van den sterken oostenwind was gisteren het water voor Lemmer tot 80 c.M. beneden N. A. P. gedaald. De Amsterdamsche vrachtbooten konden dientengevolge niet binnenkomen; een deel der vracht moest op binnenstoombooten worden overgeladen. EEN JEUGDIGE „ZWARE BENDE". Autodiefstallen, inbraken en straatroof. ZWARE STRAFFEN GEcISCHT. In November j.l. heeft de Haagsche politie een vijftal jongelui aangehouden, die bij onderzoek zeer veel op hun kerfstok bleken te hebben. Zij hadden zich schuldig ge maakt aan inbraken, diefstallen van auto's en straatroof. De auto's lieten zij na eenigen tijd ergens staan, maar de voorwerpen, welke van hun gnding waren, namen zij daaruit weg. Voorts hebben zij verschillende handtaschjes ge roofd, waarna zij met een auto in snelle vaart verdwenen. Zij worden van ontelbare feiten verdacht, doch het O.M. had hun slechts enkele ten laste gelegd. De aanvoer der der bende had een vermogen, dat hij op zijn 21ste jaar had gekregen, in een minimum van tijd opgemaakt. Onder de 5 bendeleden waren drie broers, van 17, 20 en 22 jaar. De Officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat men hier met een jeugdige „zware bende" te doen had. Het is nood zakelijk, dat den jongelui hier een krachtig „halt"' wordt toegeroepen. Daarom eischte de Officier tegen den aanvoerder en zijn 20 jarigen helper één jaar en drie maanden gevangenisstraf. Tegen de drie anderen werd 10 maanden geëischt, waarvan voor den jonste 16 jaar oud vijf maanden voor waardelijk. De verdedigers bepleitte een voorwaarde lijke veroordeeling. Uitspraak 15 Februari. CONTACTCOMMISSIE VOOR ECONOMISCHE AANGELEGENHEDEN. De minister van staat, minister van kolo niën, heeft een commissie van contact voor economische aangelegenheden ingesteld, die tot taak heeft, het departement van koloniën bij de behandeling van vraagstukken op het gebied der handelspolitiek van zakelijke voor lichting te dienen. In deze cpmmissie zijn be noemd tot lid en voorzitter prof. dr. J. van Gelderen en tot secretaris de heer W. Rey- seger. Tot leden zijn benoemd: de heeren T, P. Baart de la Faille, directeur der N.V. Interna tionale Crediet- en Handelsvereniging „Rot terdam"; G. M, Belzer, oudbeheerend vennoot van de C. V. Jacobson, van den Berg en Co.; E. Bennink. directeur van de N.V. Handelsver- eeniging „Amsterdam"; mr. D. Crena de Iongh directeur van de N.V. Nederlandsche Handel maatschappij; H. A. Crommelin, directeur van de N.V. Rotterdamsche Lloyd; J. A. Deknatel, oud-lid van de Factory te Batavia van de N.V. Nederlandsehe Handel Maatschappij; mr. D. A. Delprat, directeur van de N. V. Stoom vaartmaatschappij Nederland; mr. A. W. Hartman, voorzitter van de Vereeniging van Java-Suiker-ondernemers ter Quoteering der Uitvoeren bij Internationaal contract; mr. W. G. F. Jonejan, voorzitter van den Bond van Nederlandsch-Indische Suikerondernemingen; Th. Ligthart, oud-directeur van de N.V. De Javasche Bank; G. J. W. Putman Cramer, voorzitter van den Ondernemersraad voor Suriname; mr. A. van Traa, hoofddirecteur van de N. V. De Surinaamsche Bank; en Ch. J. I. M. Welter, voorzitter van den Onderne mersraad voor Nederlandsch-Indië. Voorts is bepaald dat het Hoofd van de 4de Afdeeiing van het departement van koloniën of diens vervanger aan de beraadslagingen der commissie zal kunnon deelnemen. Verdrijf dien Hoest Stop vlug dien akeligen hoest, neem Akker's Abdijsiroop. Op slag zult Gij ondervinden, datGijhiereenhulp hebt om den meest weerspannigen hoest te verdrijven. Vanaf den eersten lepel openbaart zich haar kalmeerende, verzachtende, slijmoplossende wer king. De vastzittende slijm komt los en Gij zult weer gemakkelijk kunnen ademhalen. Abdijsiroop verschaft U reeds vannacht een rustigen slaap en binnen 24 uur zijt Gij dan dien benauw den hoest finaal vergeten. Neem bij Hoest-Griep-Bronchitis-Aslhma Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met Bijslag-zegel voor omzetbelasting. (Adv. Ingez. Med.) UIT DE OMSTREKEN BLOEMENDAAL GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Gevonden en terug te bekomen bij: Van Pelt, Piatanenlaan 65, Bloemendaal, een da mes portemonnaie, Bakker, Bloemendaal- scheweg 130 Bloemendaal, een hond; Schend stok, Brederodeweg 86 Bloemendaal. een nummerbewijs G 10526; Opdam, Bloemen- daalsche straatweg A 66 Santpoort, een wol len das; G. Zwarte veen. Lage Duin en Daal- scheweg 15, Bloemendaal, een kleine porte feuille met inhoud: G. J. Prenen, Oostertuin- dorplaan 4. Haarlem, een wollen handschoen; Gruner, Slingerweg 12, Aerdenhout, een jong, bruin hondje; P. v. d. Tuin, Terbux-gstraat 18, Santpoort, een pakje inhoudende gymnastiek schoenen en z., L. Jager, Ter Hoffsteedeweg 3. Overveen, een haarspeld; D. van Bokhoven, Rollandslaan 56, Haarlem, een nikkelen col lier; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel; een handschoen; een stofbril, een kwartiermuts;, een nikkelen broche; een poi-temonnaie. BEVERWIJK DE LICHTBEDRIJVEN IN 1933. Betreffende den gas- en stroominkoop over het jaar 1933 verstrekten de Lie h the drijven de volgende cijfers Gasinkoop 1933 2.993.809 M3. Gasinkoop 1932 2.815.120 M3. Meer ingekocht 178.689 M3. Stroominkoop 1933: 1.023.925 K.W.h. Stroom inkoop 1932 1.032.150 K.W.h. Minder ingekocht 8.225 K.W.h. Aantal gasmeters per 31 December 1933 4.976. Aantal gasmeters per 31 December 1932 4.765. Bijgeplaatst 211 Meters. Aantal electr. meters per 31 December 1933 2.349. Aantal electr. meters per 31 December 1932 2.335. Bijgeplaatst 14 meters. BOUWEN. Op de plaats, waar aan de Breestraat no. 145, nabij de Schans een van de laatste huizen met een trapgeveltje verdween, zal voor reke ning van den heer Jac. Verhorst een woon- en winkelhuis worden gebouwd. Deze bouw werd opgedragen aan den heer Tromp, al hier. Architect is de heer H. Voordewind. ONDERWIJS- JUBILEUM. Donderdag was het 25 jaren geleden, dat mej. G, P. van Lingen haar intrede deed als onderwijzeres an de O. L. School alhier. De wensch van de jubilaresse, om dezen dag ge heel onongemerkt te laten voorbijgaan werd niet geheel vervuld, want zij mocht van ver scheidene zijden mondelinge en schriftelijke gelukwenschen in ontvangst nemen. Bloem stukken vertolkten bovendien de gevoelens van vriendschap en waardeering, welke mej. Van Lingen zich in haar vijf en twintig jarigen loopbaan bij het openbaar onderwijs door stipte plichtsbetrachting en prettïgen omgang met collega's, leerlingen en ouders in zoo ruime mate heeft mogen verwerven. NED VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De plaatselijke afdeeiing van Huisvrouwen houdt op Donderdag 15 Febr. des n.m. te half drie haar jaarvergadering in het Vereenigings- gebouw aan de Groenelaan 41. De agenda vermeldt o.m. het uitbrengen van de jaarverslagen, een verkiezing van be stuursleden wegens aftreding van de dames M. van Heynsbergen en C. Teer—van Leeuwen. De jaarvergadering wordt opgeluisterd door zang 'van Mevr. N. Honig—van Ollefen (so praan). Mevr. J. Maters—de Ruiter accompag neert. WAARSCHUWING De commissaris van politie te Velsen ves tigt in het algemeen belang nog eens de aan dacht op Salomon van Westenborg, zich noe mende en schrijvende Willem van Westen- borg. Hij is van beroep reiziger en woont aan den Arendsweg 52b te Wijk aaxx Zee en Duin. Deze man vraagt bij het aangaan van re laties geld voor een spoorwegabonnement. Van het aanvragen van dergelijke abonne menten is niets gebleken, en de aldus ver kregen gelden worden vermoedelijk ten eigen bate aangewend. MINDERJARIGE AANGEHOUDEN Door de Rotterdamsche politie is naar Be verwijk overgebracht een minderjarige jon geman, die Dinsdag de ouderlijke woning had verlaten eix de wereld was ingetrokken. Zijn wereldreis eindigde echter in Rotter dam waar hij op verzoek van de Beverwijk- sche politie werd aangehouden De onder nemende jongeman werd met bekwamen spoed weer onder het veilige toezicht van zijn ouders gesteld. LEZING VOOR DE N. C. G. O. V. Donderdagavond heeft de heer W. P. J. Overmeer uit Haarlem in een openbare ver gadering door de plaatselijke afdeeiing van de Ned. Christ. Geheel Onthouders Vereeni ging in het Verenigingsgebouw Oosterwijk straat een lezing gehouden over het onder werp: Klnderverwaarloozing door drinkge woonte en drankmisbruik. Spr. heeft daarin uitvoerig trachten aan te toonen, dat heeie gezinnen ten gronde gaan door de drinkge woonten van een of van beide ouders. In dit verband wees spr. er op. dat van de ver pleegden in de tuchtschool te Hoenderloo ten minste 33 pet. afkomstig is uit gezinnen, waar een of beide ouders misbruik maken van den drank. In de meeste gevallen aldus spreker, groeien de kinderen uit dergelijke huisgezin nen afkomstig, op tot het uitschot van de maatschappij. In zijn peroratie heeft spr. krachtig aangedrongen op medewerking in den strijd welke de geheelonthoudersvereeni- gingen tot bestrijding van de drankellende voeren. Dr. C. M. Krijger heeft naar aanleiding van het onderwerp een slotwoord gesproken. R.K. DIOCESANE LAND- EN TUINBOUW- BOND. In de bovenzaal van veilingsgebouw „Ken- nemerland", hield Donderdagavond de afdee iing Beverwijk der R. K. Diocesane L. T. B. onder voorzitterschap van den heer Jac. We- terlngs haar algemeene jaarvergadering. Het verslag van den penningmeester, den heer Commandeur, sloot met een nadeelig saldo van f 23,61. De vergadering ging ermee accoord dit te kort uit de reservekas, groot f 180,79 te dek- kexx. De voorzitter memoreert den gezamenlijken inkoop van kolen en spinaziezaad en be tuigt zijn dank aan den gemeenteraad van Beverwijk en het crisiscomité voor de groofce en bereidwillige medewerking. De voorzitter deelt mede, dat de Gemeente Wijk aan Duin f 1700 zal verleenen voor toeslag van mest enz. Bij de bestuursverkiezing worden de perio diek aftredende leden Jac. Weterings en G. Bakkum met bijna algemeene stemmen her kozen. In de vacature H. Wijker wordt de heer L. Schellevis benoemd. Tot afgevaardigde naar de op 6 Febr. te Haarlem te houden algemeene vergadering wordt benoemd de heer R. L. Poelman, die daar o.a. het bestuursvoorstel zal verdedigen om loonender prijzen voor de tuinders te ver krijgen voor hun producten. SANTPOORT ZANGUITVOERING. Donderdagavond gaf het plaatselijk R.K. kinderkoor onder leiding van Mevr. Arisz Schrama een uitvoering in hotel „De Wey- man", waarbij het de medewerking genoot van het parochiaal meisjeskoor uit Velsen-Noord. eveneens onder leiding van Mevr. Arisz en het dubbelmannenkwartet „Caecilia" uit IJmui- den-Oost, directeur Henk Arisz. Het gold hier een eerste optreden van het kinderkoor en we kunnen niet anders getui gen, dan dat deze eerste kennismaking ons uitstekend is bevallen. Om te beginnen was het voor een kinderuitvoering' ongekend rus tig, dan eindigde het concert op een voor kinderen behoorlijken tijd en last, but not least stonden de prestaties op een hoog peil. Wat direct op viel was het gedisciplineerde zingen; van de(n) grootste(n) tot de(n) klein steen) zanger (es) was men een en al aandacht voor de directrice, wier intenties met de groot ste accuratesse werden opgevolgd. Voeg hier bij, dat mevr. Arisz met. gevoel liet zingen en de uitspraak zoo duidelijk was, dat men zon der tekstboekje het gezongene kon volgen, dan zal men begrijpen, dat het een genot was naar die tientallen frissche kinderstemmetjes, die voor de talrijke vaders en moeders in de zaal zoo hun uiterste best deden, te luisteren. Van de 9 nummers van het programma werd het een al aardiger gezongen dan het ander. Beneden het middelmatige kwam er niet één. „Koos de Gymnast" van Th. v. d. Bijl en de ..Kleppermarsch" van Annie Frank vielen bij zonder op door hun pittige uitvoering. Wat meer kleppers hadden echter geen kwaad ge kund! Verder een bijzondere pluim voor de uitvoering van „Sproeiliedje" wat klonk dat slot mooi! en „Een oud sprookje" van H. v. Tusschenbroek. „Een Spookgeschiedenis" van dezelfde componiste moest zelfs gebiseerd worden. Een woord van hulde aan de directrice, óók voor haar zoo goede wijze van dirigeeren is zeker op zijn plaats. Het parochiaal meisjeskoor, dat jammer ge noeg enkele alten miste, zong zeer verdien stelijk „Frühlingslied" van Fr. Abt en „Gij vriendelijke Zonne" van H. v. Tusschenbroek. Een zeer gewaardeerde, op een hoog peil staande afwisseling vormde de zang van het dubbelmannenkwartet „Caecilia". Sinds we dit kwartet in „Zomerlust" hoorden optreden, is het met reuzensprongen vooruitgegaan. Het materiaal is prachtig, zelfs de tenoren laten weinig of niets te wenschen over en het en semble-zingen is uitnemend verzorgd. Be luisterden we voor de pauze reeds met zeer veel genoegen „Grabgesang" van Schubert en „Wiegelied" van Mozart, na de pauze genoten we o.m. van „De twaalf Roovers" met zijn mooie bariton-solo en het door de Don-Kozak ken bekend geworden „Avondklokken" met zijn dito tenor-solo. Het was prachtig, direc teur Arisz! Zij tenslotte nog vermeld, dat Mevr. Arisz in de pauze door den voorzitter van „Vox Hu mana" bloemen werden aangeboden en aan het eind door een tweetal kleintjes van het koor een fruitmand. IJMUIDEN HET VISSCHERIJBEDR1JF IN JANUARI. RESULTATEN' NOG VERRE VAN GUNSTIG. De cijfers van den vischomzet aan den Rijksafslag gedurende de maand Januari 1934 vertoonen slechts een geringe toene ming, vergeleken bij dezelfde maand in hei vorig jaar, welke maand de eerste der stakin was. De totale omzat bedroeg f 647.129 in de vorige maand tegc.: f ^Tj.DOS in Januari 1933. In verband met neb feit, dat in de tweede helft van laatstgenoemde maand de geheele stoom tra wlvisscher Ij door de staking was uitgeschakeld in de maand Januari J.L daarentegen een groot aantal trawlers on afgebroken in de vaart was, had men eerder een flinke vooruitgang mogen verwachten. Dat deze niet gekomen is. ligt ten deeie aan de veel lagere besommingen der trawlers in Januari 1934 dan in de eerste maand van de staking n.l. f 2300 tegen f 2800. voorts aan een sterke vermindering van de logger- visscherij, waardoor de omzet vergeleken on de maand Januari 1933 f 75.000 in het nadeel kwam. Er kwamen de vorige maand binnen: van de trawl- en zeevischzegenvisscherij 185 (83) stoom- en motor trawlers met f 426.383 (f 230.851), 1 (2) Duitsche stoom trawlers met f 2514 (f 3.220). 144 (200) motor loggers met f 111.844 (f 187.469). 241 (137) motorkustvisschers met f 26.053 'f 28.823), 46 (22) open booten met f 421 (157, 2 (13) Deeixsche motorkotters met f 1820 (f 13.452), 1 (1) Belgische met f 351 (f 270); van de drijfnetvlsscherij: 1 (0) stoomlogger met f 3.859; 3 (0) motor- loggers met f 3.586, 14 (3) Engelsche drifters met f 21.797 (f 7.379); van de beugvisscherij 32 (33) stoombeugers met f 22679 (f 31.983). Uit bovenstaande cijfers blijkt, behalve hetgeen wij reeds opmerkten over de traw lers en de loggers, dat de buitenlandsche visch geen rol meer op onze markt speelde, wat eensdeels het gevolg is van het slechte weer, anderdeels van de inmiddels ingevoerde contingenteering, dit laatste echter alleen wat de Denen betreft. Er kwam ook in Januari nog tamelijk veel haring, wat wel een bijzonderheid is voor deze maand. Daar de haring tegen hooge prijzen verkocht werd, werden uit stekende besommingen gemaakt. De drifters maakten een gemiddelde van f 1500 per reis. De stoombeugers brachten het er lang zoo goed niet af, veel slechter dan verleden jaar Gemiddeld besomden deze vaartuigen slechts f 700 per reis tegen f 970 in Januari 1933. Het gaat met de beugvïscherij steeds decrescendo. De eerste maand van het jaar 1934 bracht dus een omzet die slechts f 90.000 hooger was dan in dezelfde maand van 1933. Wel iswaar heeft het slechte vlschweer een on- gunstigen invloed uitgeoefend op het totaal cijfer en zou dit, wanneer dé trawlers meer vischdagen hadden kunnen maken, grocter zijn geweest, maar ook met deze natuurlijke belemmering rekening houdende, kan het resultaat van de eerste matid van het nieuwe jaar niet tot verheugenis stemmen. Uit alles blijkt, dat er nog heel wat zal moeten veranderen, voor en aleer er eenige stabi liteit in het bedrijf is gekomen. Er wordt we! eens een mooie reis gemaakt, vooral door de Noordzeebooten. maar daartegenover staat dat de kustbooten, ondanks dat zij lange reizen maken, onbevredigende resultaten af werpen. BESOMMINGEN. Bruinvisch IJ.M. 97, 100 manden f 870. Flamingo IJ.M. 80 manden, f 830. Loggers: Sch. 361 f 660, Sch. 26 f 540, Sch. 266 f 590, KW. 24 f 450, KW. 28 f 630, Kw. 96 f 410, KW. 44 f 830, KW 35 f 090. MARKTPRIJZEN. Tarbot per kilo f 1.10f 0,80. Tongen per kilo f 0.75—f 0.44 Grote schol per 50 kilo f 11—f 8. Middelschol per 50 kilo f 11f 7.50 Zetschol per 50 kilo f 17—f 11.50 Kleine schol per 5 Okilo f 15f 4.50 Bot per 50 kilo f 4f 2.30 Schar per 50 kilo f 7—f 3.60 Kabeljauw per 125 kilo f 24f 20 Groote gullen per 50 kilo f 11—f 9. Kleine gullen per 50 kilo f 8.50f 4.50 Wijting per 50 kilo f 3.4Óf 1. DE SPROEI-IJSBAAN. DEZEN WINTER TOCH NOG IN GEBRUIK? Het is met den aanleg van de eerste IJmui- densche sproei-ijsbaan niet zoo vlot gegaan als men gewenscht had. Geruimen tijd heeft men door verschillende omstandigheden het werk moeten onderbreken. Ondanks alle te genslagen werd het werk voortgezet en het is zoover gekomen, dat de binnenbaan thans gereed is. En ook de vorst, waarop gewacht werd is gekomen en gisteravond is men, voor loopig nog bij wijze van proef, begonnen te sproeien. Toen wij gisteravond tegen half elf eens een kijkje namen, waren twee man bezig te sproeien. Op sommige plaatsen zette zich reeds een laagje op, maar er zal nog'flink gesproeid moeten worden, voordat de geheele oppervlakte van de binnenbaan met een egale ijslaag bedekt is. Het sproeien zou he den worden voortgezet. FUSIE VAN ZANGVEREENIGINGEN. Naar wij vernemen, is dezer dagen de fusie tot stand gekomen tusschen de mannenzang- vereeniging „De Kennemer Zangers" en „de Vereenigde Zangers". De gefuseerde vereeni- gingen zullen onder den naam van „De Ken- nemer Zangers" blijven voortleven. Directeur is de heer P. Grin Jr. Het dageli.iksch bestuur is samengesteld als volgt: R. Feddema, voorzitter, A. J. de Leeuw, Rijksweg 228b Velsen, secretaris, J. Timmer, le penningmeester. ERTSAANVOER. Het Zweedsche stoomschip Bjorkö is van Oxelösund aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. VELSEN JUBILARIS GEHULDIGD. Donderdag was het 25 jaar geleden, dat de heer J. Groen boekhouder bij de Ver. Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen in dienstbetrekking kwam. Deze dag is voor den jubilaris niet onop gemerkt voorbij gegaan. Zoowel van de zijde van de directie als van het geheele kantoor personeel werd hem hulde gebracht. Ver schillende geschenken werden den. iubilaris aangeboden die dezen dag met familie tus schen de vele bloemen te zijnen huize door bracht.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10